www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 22 svi 2024 17:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 14 lis 2006 10:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Marte napisao:
Citat:
i najradikalniji ateist i najpobožniji fundamentalist, čini se, slažu se - Protiv žena!

Dragi brate Cubela,
ti sigurno vodis diskusiju prema nekoj dubljoj teoloskoj tezi.

:arrow:


Draga Marte,

itekako da vodim nekoj tezi, dubljoj ili ne, vidjeti će se. No, ja sam za žene.

Bratski pozdrav i svako dobro iz Paradisa.
Smjerno u Kristu Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 lis 2006 10:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
andjelina1 napisao:
čubela...mislim da se tvoje insinuacije otmaju kontroli
ćini mi se da polako ali sigurno vodiš vodu na mlin...koji melje sukobe
i to sve na vrlo finoj osnovi ...tako da ti ne može se ništa zamjeriti...jer ćeš dodati da je to sve u duhu konverzacije

kao prvo nitko ne mrzi žene
nitko nije protiv žena i nemoj kuhati vatru


a ja tebi šaljem pozdrav iz suzne doline
gdje će biti ispunjeno da su išli u žetvu plačući a vraćali se Radosna srca i pjevajući


Hvala za pozdrave.

Očito nisi dobro razumijela moje pisanje, koje ti nazivaš insinuacije, što znači na našem hrvatskom klevetnička izmišljotina, podmetanje i sl.
Ne izmiče meni ništa kontroli u ovom slučaju, niti izazivam neki sukob.
Da se možda nisi dobrano zaletila, sestro?

Ton u tvom pismu nije samo oštar, nego i više od toga: zapovijedni. Tvoje ponašanje mi sliči na srednjovjekovno obraćanje muškarca prema ženi. Mislim da to prelazi granicu dobrog ukusa i odnosa, jer pazimo se da ne osudimo jedan drugoga i imadnemo predrasude!

Ako ti još i danas oko sebe ne vidiš antifeministe, onda tu nešto ne štima. Ja sam muškarac i čujem i vidim što govore moji kolege, sugrađani, političari i tako redom.

Imaš pravo na mišljenje, ali molim bez podmetanja na moj račun i niskih udaraca, imperativa, s tvoje strane insinuacija i sl.

Božji blagoslov ti želim i svako dobro iz Paradisa (bez ironije).
Smjerno u Kristu Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 lis 2006 11:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 20 vel 2006 12:49
Postovi: 141
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hm...žene...nisam feministica,ali imam problema sa slijedećim citatom iz biblije "Bolja je zloća muška nego dobrota ženska; od žene potječe sramota i ruglo" Sir 42, 14
inače puno me ne zanima položaj žene u crkvi...kakav već može biti...isti kao i muškarca...koja prava ima muškarac u crkvi,a žena ne?
svim sakramenntima mogu pristupiti kao i muškarac, Isusa susresti mogu kao i muškarac....šta mi još treba? zar se drže posebno mise za muškarce? jel se njima daju neke posebne milosti? ne primjetih toga....imam položaj kakav imaju svi, i veći ne tražim niti za veći znam


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 lis 2006 11:54 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
Izvrsno Stars! Žena može postati naravna MAJKA ... i kao majka može postati i majka svećenika: odgajateljica budućeg lomitelja i djelitelja Kruha Života ... muškarac može postati SVEĆENIK ... i duhovni otac: odgajatelj svoje majke ...


Citat:
Znaci imaju sansu da se izjasne,ili mozda ne smiju kao i ja da budu krivo shvacene...Podrzavam i za to sam da zene vise budu ukljucene ,i da nam povedu mladez u crkve da nam ne ostanu prazne...




Citat:
Žena može pomoći zajednici, ali kao svećenica? moj stav:ne! Zašto postoje časne sestre i druge redovnice??? Koliko one pomažu Crkvi i služe Bogu?


Citat:
Jer kao zena i majka imam svoje mjesto u crkvi koje nemoze nijedan muskarac zauzeti. Kao majka zapocinje moj apostolat podizuci rucicu svog djeteta dok prvi put samo ne nauci se krizati. Dok je u koljevci majcine pjesme i molitve ostaju zauvjek (bar) u podsvjesti tog djeteta.Dok djete narasta vidi me kao majku cesce nego oca ( koji rano izbiva iz kuce i dolazi popodne-navecer), sa molitvom i krunicom.
Djete je uz majku i majka puni sa djecom crkvu.
Zena ima divno mjestu u crkvi. Zene su one koje smatram tihim vodama .
Isus je sve pozvao da budu u crkvi, aktivni , a svaki na svom mjestu.Uloga zene je velika. Tiha, mirna , protkana ljubavlju . Cjela Biblija pise o zenama a nigdje nijedno pismo od zene. Znaci velika je nasa uloga, a pred svim zenama stoji nasa Majka Marija, i kroz Njen primjer uloge zene , tebalo bi nas zene vidjeti.



to su neki komentari članova na odnos žene u crvki(samo kronološki bez nekog posebnog razloga odabrani)

da bi tvoj komentar bio nadalje ovakav:


Citat:
Jer kao zena i majka imam svoje mjesto u crkvi koje nemoze nijedan muskarac zauzeti. Kao majka zapocinje moj apostolat podizuci rucicu svog djeteta dok prvi put samo ne nauci se krizati. Dok je u koljevci majcine pjesme i molitve ostaju zauvjek (bar) u podsvjesti tog djeteta.Dok djete narasta vidi me kao majku cesce nego oca ( koji rano izbiva iz kuce i dolazi popodne-navecer), sa molitvom i krunicom.
Djete je uz majku i majka puni sa djecom crkvu.
Zena ima divno mjestu u crkvi. Zene su one koje smatram tihim vodama .
Isus je sve pozvao da budu u crkvi, aktivni , a svaki na svom mjestu.Uloga zene je velika. Tiha, mirna , protkana ljubavlju . Cjela Biblija pise o zenama a nigdje nijedno pismo od zene. Znaci velika je nasa uloga, a pred svim zenama stoji nasa Majka Marija, i kroz Njen primjer uloge zene , tebalo bi nas zene vidjeti.


Citat:
- A. Augustin:kad se na ženu gleda odvojeno od muža u svojstvu pomoćnice, koje se tiče samo žene, ona tada nije na Božju sliku, ali što se tiče muškarca on je potpuno na Božju sliku (...) muškarac je um, vladar i gospodar, on se bavi višim stvarima. Žena je putenost, njome se vlada i podložna je. Zanima se nižim stvarima.
- Enkratiti:Zla nagonska moć u čovjeku raprezentirana je u ženi i dolazi od žene; dobri nagoni od muškarca.
- M. Luther: je također ograničio žene i nisko mišljenje o njima imao, npr. one bi trebale samo i uvijek ostati kod kuće.
-J. Calvin:Bog nije stvorio dvije jednako visoke glave, već je muškarcu dodao nižu pomagačicu.
- T. Akvinski: Žena je funkcionalni predmet za upotrebu muškarcu. Ona je prikladna samo za rađanje.
-K. Barth:Muškarci su slika muškosti u Bogu: oni započinju, vode i superiorniji su od žena.



gdje su očito izabrani citati koji u žena pobuđuju agresiju prema omalovažavanju njihovog spola i uloge...
dakle pozivanje na ljutnju i destrukciju



pa si vikici odgovorio ovo:

Citat:
Hvala za tvoje poštovanje prema meni, premda mi zvuče tvoje riječi "vrlo poštovani Ćubela" više reda radi, već iskreno. Volio bih da se varam, pa da me uvjeriš u suprotno. Meni se više čini da ti nisam simpatičan, jer tvoje pismo više naginje tom pravcu, već drugom. Nema veze, zato imamo drugu vrst ljubavi - Agape= voljna ljubav, a ne sentimentalna.

Kao da mi se čini da ti u glavi imaš više muških osobina, a ja ženskih. Zašto ovakva pretpostavka? Zato što tvoje pismo više odiše hladnoćom, odmjerenošću, distancom, muškim načinom razmišljanja, negoli toplinom, što bi trebalo biti svojstveno vama ženama.



gdje si kao i u mom primjeru na znak neslaganja s tvojim namjerama, upakirao da je razlika u mišljenju proizašla iz nekakvih antipatija prema tvojoj ličnosti a ne prema zagovaranju dogmi...
dakle manipuliraš situacijom svjesno



nakon toga si želio pokazati kako si ti plemenit i divan, te toliko različit od tih barbara koji ženu drže za slugu ovime:

Citat:
Ženu u Crkvi vidim kao cvijeće (biljke) u stanu ili vrtu, ali ne suho već živo; koja daje toplinu, dobru riječ, savjet, iznad svega komplementarnost u radu svekolikom na izgradnji Crkve. Vidim je kao živu sliku Božju, neodvojenu od stada kao onu koja ima što mi muškarci nemamo: majčinski instikt, urođenu intuiciju i osjećaj za sitne detalje koji nama muškarcima promiču, jer mi smo naučeni, nažalost manipulirati i voditi, umovati, misliti glavom, dočim vi, žene ste jako konkretne, osjećajne i razmišljate srcem. Korisno je spojiti i glavu i srce.
Hvala Bogu što ste nam uljepšale planet, dom, brak, Crkvu.



da bi tvoja kulminacija bila

Citat:
Poslije onih navoda ženomrzaca nije nam se onda čuditi što su se pojavili razni pokreti za emancipaciju žena, bilo nevjernički (ateistički), bilo vjernički (teistički).
Kako su antifeministi otišli u jednu krajnost, tako su ovi potonji skrenuli u drugu krajnost. Pa imademo za rezultat zaključke vjerničkih pokreta da je Bog - Božica, a Sv. Trojstvo se zove: Bog-Majka, Sin i Duh Sveti, ali ženskoga roda. Odviše se naglašuje revolucija u ulozi žene, njena proroštva i pretjerano se tvrdi kako su žene među Isusovim sljedbenicima imale vodeću ulogu.

Dakle, što je prije bilo pocijenjeno sad je precijenjeno. Spomenimo i to, da precijenjivanje žena-proročica ima svoje začetke u pokretu montanizma (2. st. po. Kr.). No, mene ne čudi takva protureakcija, već nešto drugo: i najradikalniji ateist i najpobožniji fundamentalist, čini se, slažu se - Protiv žena! Ali imaju li ti neobični saveznici pravo?



na što kažeš DA JA INSINUIRAM????
da bi moju (moguću) insinuaciju "potkrijepio" :klevetnička izmišljotina, podmetanje i sl....te time dao totalno negativan predznak mojim riječima,a dodavajući svoje, i navodeći na sud koji nije realan

Citat:
Da se možda nisi dobrano zaletila, sestro?


možda jesam...ali evo gornji citati neka govore za sebe...pa neka se prosudi da li sam se zaletila ili ti smeta što očitujem neke pojave?

Citat:
Ton u tvom pismu nije samo oštar, nego i više od toga: zapovijedni. Tvoje ponašanje mi sliči na srednjovjekovno obraćanje muškarca prema ženi. Mislim da to prelazi granicu dobrog ukusa i odnosa, jer pazimo se da ne osudimo jedan drugoga i imadnemo predrasude!


moj ton je oštar i to je točno
jer ne podnosim manipulacije ni u kojem obliku
moje ponašanje je tipično žensko
ili ti ne diraj lava dok spava
o dobrom ukusu si trebao razmišljati dok si pisao da smo ženomrsci
a moj dobar ukus,neka bude meni na dušu, a tebi tvoj


Citat:
Ako ti još i danas oko sebe ne vidiš antifeministe, onda tu nešto ne štima. Ja sam muškarac i čujem i vidim što govore moji kolege, sugrađani, političari i tako redom.


da vidim...i vidim još jednu bitnu stvar...a to je da s ovakim poticanjem na razmišljanje o ženi kao nekoj jadnici se bude revolti i mržnjai počinju metrosexualci biti centar muške ljepote i ponašanja,a žene prestaju biti nježne i majke....uglavnom destrukcija koja je zapakirana u tobožnju brigu za prava žena(a tema je bila ŽENE U CRKVI...ŠTO JE VRLO BITNO...jer smo pričali o ženi kao svećenici,...a podmetnuli ulogu žene općenito)



Citat:
Imaš pravo na mišljenje, ali molim bez podmetanja na moj račun i niskih udaraca, imperativa, s tvoje strane insinuacija i s


dakle ponavljam opet...ja sam žena....i eto instinkt žene je proradio...samo sam ti vratila istom mjerom da malo osjetiš kako to izgleda...
s toga ako imaš toliko osjećaja prema svom integritetu...dozvoli da ja imam i prema svom i nemoj inputirati da netko mrzi žene!!!!




ovako dragi čubela...
ti znaš da nisamo ulazili u sukobe i da sam uvijek s pažnjom odgovarala na tvoje postove

što se događa u zadnjih par dana...ne znam...
ali veći dio tvojih postova poziva na neki sukob...a to mi s nikako ne sviđa...i bez obzira na simpatije ili ne...ne želim šutiti na to

ja sam žena koja ni malo nije nemoćna niti ovisna o muškarcu
živim sama sa svojim sinom i zbog toga nikad nisam imala osjećaj nemoći
odgajam vrlo pristojno dijete koje nema strah od žena,niti je nemaorlana osoba...dakle odgajam sama..i prolazila sam sama i nejgove bolesti, i njegove tučnjave u školi i njegova zaljubljivanja, i nejgove padove i želje i roditeljske i informacije....
mog supruga bivšeg tu nije bilo...osim što je postojao i ponekad vidio dijete

promijenila sam dosta poslova i sa svakog otišla s preporukama
radila sam posao voditelja prodaje u tri poduzeća sa iznadprosječnim rezultatima
radila u tri najjače firme u hrvatskoj sa plaćom mnogo većom od prosjeka
izrađivala propagandni materijal za neka poduzeća
imala svoj kafić
vodila restorane i hotele
radila u nizozemskoj

bila bez novca i s novcem
sama si farbala prostorije,gletala,popravljala veš mašinu,peć, šišala ukućane i susjede,farbala...itd...nemam pojma šta sve ne...
ako hoćeš možemo sjesti u auto pa ću te malo provozati po gradu...pa ćeš vidjeti kako žena vozi
ako treba sašiti hlače i skrojiti i to ću napraviti vrlo brzo
ili košulju...
i slikam
i pišem
i prčkam po kompjuterima,nemam baš puno nepoznanica
bila voljena i obožavana u većini svojih veza
susjedi i prijatelji me s radošću dočekuju
uz Božiju pomoć odrekla se mnogih poroka koji ni malo nisu jednostavni


dakle....sve sam samo nisam osoba jednoumlja....
i nisam tuka koja se ne zna snaći bez muškarca

ali sam ŽENA koja iskonski...u sebi teži za nježnošću...
i svaka moja životna situacija koja je od mene zahtjevala čvrstinu je meni bila neprirodna iako sam je odrađivala potpuno
a svaka situacija u kojoj sam mogla pokazait nježnost,brigu i majčinstvo je budila u meni zadovoljstvo

da li razumiješ da je muškarac ČVRST
a žena MEKA

i prirodne su im takve situacije

dakle...nema govora o mržnji žena...nego o tome da se ženi omogući da bude žena i uživa u toj ulozi

to ne znači da žena ne može biti dobar manager...dapače

no to znači da su muškarci izgubili ulogu muškaraca i postali su neki mrljavci koji si briju noge i cvile za svaku sitnicu(iako jako poštivam muške suze...no ne i cmizdravost)

a ono što je bilo tema topica...je ŽENA U CRKVI

i da ne duljim....
nešto piše u Bibliji
a ti se držiš Pisma ...nadam se
to nešto i meni je izgledalo vrlo grubo..i neprikladno
no Bog zna bolje od mene

i sad znam da je žena najsretnija u ulozi žene dok može pružati na sebi svojstven mio i nježan način podršku svim oko sebe, a ne kao stup koji proziva s oltara ljude da se okanu grijeha i dere se na zlo da napusti duše...

nije prirodno i bok

eto...toliko...brate čubela


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 lis 2006 11:58 
Odsutan
Počivao u miru Božjem
Počivao u miru Božjem

Pridružen: 31 sij 2006 18:58
Postovi: 685
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
molim lea ili vjeku da mi promijene ovo



Citat:
Jer kao zena i majka imam svoje mjesto u crkvi koje nemoze nijedan muskarac zauzeti. Kao majka zapocinje moj apostolat podizuci rucicu svog djeteta dok prvi put samo ne nauci se krizati. Dok je u koljevci majcine pjesme i molitve ostaju zauvjek (bar) u podsvjesti tog djeteta.Dok djete narasta vidi me kao majku cesce nego oca ( koji rano izbiva iz kuce i dolazi popodne-navecer), sa molitvom i krunicom.
Djete je uz majku i majka puni sa djecom crkvu.
Zena ima divno mjestu u crkvi. Zene su one koje smatram tihim vodama .
Isus je sve pozvao da budu u crkvi, aktivni , a svaki na svom mjestu.Uloga zene je velika. Tiha, mirna , protkana ljubavlju . Cjela Biblija pise o zenama a nigdje nijedno pismo od zene. Znaci velika je nasa uloga, a pred svim zenama stoji nasa Majka Marija, i kroz Njen primjer uloge zene , tebalo bi nas zene vidjeti.



i da ovo:

to su neki komentari članova na odnos žene u crvki(samo kronološki bez nekog posebnog razloga odabrani)

da bi tvoj komentar bio nadalje ovakav:




dodaju poslje gornjeg citata

hvala


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 lis 2006 17:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
andjelina1 napisao:
[moje ponašanje je tipično žensko
ili ti ne diraj lava dok spava

eto...toliko...brate čubela


Poštovana Anđelina,
pa i bez pozdrava, do kojega mi je jako stalo.Ispravka dobronamjerna: kod mene je meko (Ć)ubela. Vidim ja da je tebi draže tvrdo (Č).

Cijenim tvoju iskrenost, vrijedne ruke i zapaljivost, ali ne mogu podržati tvoju svadljivost. Kako sam iz tvoga posta pročitao da te život nije mazio, onda se ne čudim tvom načinu pisanja.

Vidim ja da si ti kao stablo breze(žena) savitljivo ali se teže lomi. Mnogo elastičnije od duba(muškarac): stoji uspravno, reklo bi se da nigda neće pasti. Ali kad naiđe jak vjetar, polomi ga i ne diže se više.

Vidim ja da si ti žena koja bi rado bila lav, a ne lavica, jer gore navodiš "da se ne dira lav".

Bilo kako bilo, ja tebe želim blagosloviti i tu ću stati, jer je to zapovijed Gospodinova i sasma dostatno. Ostani mi zdravo!
Smjerno u Kristu Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 lis 2006 17:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 20 vel 2006 12:49
Postovi: 141
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
uh kako se vas dvoje na finjaka prepucavate...dobro anđa to otvoreno, ali ćubela ti to onako diplomatski....ženski?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 lis 2006 18:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6390
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Ovdje je tema Zena(e)-u Crkvi.....

a ne zena na internetu ili u privatnom zivotu...ovo je Zacatavanje.....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 lis 2006 17:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
Ovdje je tema Zena(e)-u Crkvi.....



Tako je sestro, slažem se s tobom.
Stoga nastavljam:

Početak omalovažavanja žena
Svakako potječe kao posljedica praiskonskog grijeha naših praroditelja u Edenu. Prije tog pada nije bilo gospodarenja, dominacije, iskorištavanja ili manipuliranja partnerom kao da je on kućni predmet.
U knjizi Post 3,16b sv. pisac nam jasno govori što je posljedica pada u grijeh i koje razorne učinke on može prouzročiti. Naime, muška vladavina nad ženom nije jedan od Božjih blagoslova, kao što nije ni trnje i korov, mukotrpan rad i znoj, bolest i smrt, jer su isto posljedice pada u grijeh.
Između ostaloga i zato je trebao doći spasitelj Isus Krist, da i to tamno područje našeg života osvijetli, ozdravi, pročisti, izmiri i vrati na početak, a taj je opisan u Post 1,27.
S Kristom počinje jedan kvalitetniji odnos između muškarca i žene. Stoga s pravom možemo kazati da nije isto razmišljati o tom odnosu, i donositi zaključke, prije prvog dolaska Isusova i poslije Njegova dolaska. Ništa više nije isto!

Srdačan pozdrav svim sudionicima, navlastito ženama.
Smjerno u Kristu brat Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 27 lis 2006 18:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
jelena napisao:
uh kako se vas dvoje na finjaka prepucavate...dobro anđa to otvoreno, ali ćubela ti to onako diplomatski....ženski?


Ja bih to kazao ovako: i ja sam otvoren, premda nisam lav, ali sam zato ovca i takva namjeravam ostati. Složio bih se stobom: diplomatski, ali i dodao kršćansko-diplomatski. Ta diplomacija nam je i u Crkvi potrebna, zar ne?
Nego, da ja još malo nastavim o Ženi?!

Tradicionalni (antifeministički) stav

Čitanje SP, koje se danas još zove i “patrijarhalnim”, izvodi se prije svega iz Post 2,18.22; 3,6. Muški spol za patrijahalnu teologiju uvijek je prvi i savršeni u redu stvaranja, jer a) Adam je stvoren prije Eve, b) ona je stvorena za Adama da mu bude pomoćnica, c) ona je stvorena iz Adama i d) ona je prva zavedena.
a) Što reći na ovo? Ne može se tvrditi da je Ž. inferiorna u odnosu na muškarca čak i ako je, kako stoji u Post 2,18.22, stvorena nakon njega, a da se također ne prizna kako je i muškarac inferioran u odnosu na gmizavce zato što je stvoren nakon njih (vidi, Post 1,25), logikom prethodnog zaključka.
b) Ono što je naglašeno u označavanju žene kao pomoći prikladne muškarcu su nadopunjavanje i uzajamnost u njihovu odnosu, a nikakvo šefovanje i sl. To će doći naknadno, poslije pada u grijeh.
c) To što je stvorena, uzeta od rebra Adamova ne čini je manjom od njega, kao što ni Adamovo stvaranje od zemlje njega ne čini manjim od zemljanog praha.

Ž. kao zadnje stvaranje iz navedenog stiha nije vremenski podatak. To je samo posebno književno izražavanje sv. pisca. Prema Post 1,27, Bog stvara muško i žensko u isti čas. Prema tomu...?
Pravi smisao “rebra” jest: Ž. nastaje iz čovjekove životne snage; ona ima istu narav, dostojanstvo i sl. I ženu je Bog stvorio neposredno. Ona je u sebi dobra, a ne zla, onoliko koliko i muškarac.
Adam ženu zove čovječica. Time želi reći da ona postaje ravnopravni partner, partner za stvaranje međusobnih odnosa i zajedništva života.
Sv. pisac nema namjeru otkriti kako je Ž. nastala. To mu Bog nije objavio. To je ostavljeno ljudskom istraživačkom geniju (antropologiji). Simboličnom ali jasnom slikom želi samo reći što je Ž. i kakva je njena uloga.
d) Što se tiče tvrdnje da je prva zavedena Eva, kroz koju je ušao grijeh i sl., pa je zbog toga niža od muškarca, možemo kazati sljedeće: da je muškarac bio dovoljno jak, superiorniji ili duhovniji, da se odupre iskušenju on bi poslušao Boga unatoč ženinoj ponudi, nesmotrenosti, slabosti i sl. Dakle, Evu je svladao lukaviji sotona, dok je Adam podlegao prijedlogu obične žene. Jadni mi muškarci, zar nismo?

Do sljedećeg javljanja pozdrav iz Paradisa.
Smjerno u Kristu Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 145 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 15  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr