www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 vel 2018 06:03

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 150 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 05 srp 2013 21:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 18 zahvala
Mata napisao:
nemoj da se ljutiš ženo! :grlim te: :grlim te: :grlim te:

OK, OK Slika :D :D

:grlim te:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 srp 2013 21:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Vjeroispovjest: rmk
Status: U vezi
pa i ne kupuju se,
možda neki prodaju,(oprosti, im Oče....)
mogu se izmoliti,
i treba,
ima ih, al nikad dovoljno,
molimo i za svoga i
za zvanja....
http://www.youtube.com/watch?v=HiypsnX3 ... ure=relmfu

[ Kad se čovjek rađa - Bog se smije, kad razara - Bog se skrije. Teologija je tu da objašnjava neukima. I da ih vodi nekim vjerskim putem. Ali, kad čovjek zaista spozna vjeru, tad mu teologija više ne treba. Vlč.Zlatko Sudac

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 srp 2013 21:38 
Odsutan

Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 16 zahvala
Vjeroispovjest: katolikinja
Za navještaj evanđelja od strane laika donosim dva kanona iz Zakonika kanonskog prava:
Kan. 225 - Laici, budući da ih, kao i sve vjernike, Bog po krštenju i potvrdi određuje za apostolat, imaju opću obvezu i pravo, bilo pojedinačno bilo povezani u društva, raditi na tome da svi ljudi na svemu svijetu upoznaju i prihvate božansku poruku spasenja; ta obaveza to više obvezuje u onim okolnostima u kojima samo preko njih ljudi mogu čuti evanđelje i upoznati Krista.
Kan. 759 - Vjernici laici snagom krštenja i potvrde, riječju i primjerom kršćanskog života svjedoci su evanđeoskog najevštaja; mogu također biti pozvani da u naviještanju riječi surađuju s biskupom i prezbiterima.

Čitači (lat. lectores) imali su zadaću naviještati svetopisamska čitanja u liturgijskim slavljima. Zato se njima u obredu ređenja uručivala knjiga čitanja. Od čitača se zahtijeva da bude poglavito kršćanin u susretu s Riječju koja ga je oduševila i okršćanila (= obratila), a zatim i dobar čitač. Za jedno i za drugo nezaobilazno je vrijeme pripreme, koje podrazumijeva i određenu dob, a ne ograničenje čitanja na djecu i na župne suradnike koji to možda rade rado, ali ne uvijek onako kako predviđa liturgijski čin. Može se razmisliti o raznim školama, tečajevima čitanja unutar liturgijskih skupina koje pripremaju liturgiju, ali ne pukog čitanja, nego i razmatranja Riječi, iznoseći na vidjelo različita obilježja po kojima se Riječ u različitosti liturgijskoga ozračja izriče (povezanost s raznovrsnim tonalitetima sakramenata, nijanse u povezanosti s ostalim čitanjima, sa sposobnošću interakcije sa zajednicom, upoznatost s euhološkim tekstovima, s tehničkim mogućnostima, zadanostima liturgijskoga prostora i sl.). U skladu sa željom Drugoga vatikanskog sabora (SC 51) potrebno je pripremiti »stol Riječi«, te otvoriti baštinu i bogatstvo Pisma.
Ivan Šaško: "Osobe i službe u liturgiji: Čitač (lektor)"
Glas Koncila, 22/2003

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 srp 2013 21:42 
Odsutan

Zahvaljeno je: 16 zahvala
Vjeroispovjest: katolikinja
Mata napisao:

svecenika nemremo kupiti istina, al nebi smeli ni sam tak srljati u nekaj, zakaj se onda svecenici skoluju i prolaze sve to da bi bili svecenici ako bi isto to mogle i recimo žene (ili muškarci)?

ili primjer, nemamo liječnika kirurga, pa zar onda da zidar operira ljude? eto ak me kužite kaj očem reči.

Nisi mi dao odgovor na moje pitanje,ovo nije odgovor ..Hajde budi dobar pa mi odgovori konkretno kako bi rijesio taj Problem..Gdje nema svecenika,Kako slaviti DAN GOSPODNJI..???

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 08:03 
Odsutan

Zahvaljeno je: 50 zahvala
rebeka napisao:
4) Neka se promiče sveto slavlje Božje riječi u predvečerja većih svetkovina, na
određene dane u tjednima došašća i korizme te nedjeljama i blagdanima,
napose u mjestima gdje nema svećenika; u tom slučaju neka slavlje predvodi
đakon ili netko drugi koga je ovlastio biskup.

Vor allem wenn keine Messfeier möglich ist, können sie an Werktagen und in den vom zuständigen Diözesanbischof näher zu bestimmenden Notfällen auch an Sonntagen gefeie
http://zrno.files.wordpress.com/2010/05 ... cilium.pdf

rebeka napisao:
http://www.vatican.va/archive/hist_councils/ii_vatican_council/documents/vat-ii_const_19631204_sacrosanctum-concilium_ge.html

Ovdje ima na njemackom dokaz da je Vatikan odobrio..Ja osobno ne volim da prevodim takve Dokumente....
Vidjet cu jos da li mogu kako doci do "orginala".

Wort-Gottes-Feier: Das Konzil hat eigene Wortgottesdienste empfohlen. Einen solchen eigenständigen Wortgottesdienst nennt man in Abgrenzung vom Wortgottesdienst der Messe und anderer sakramentlichen Feiern im deutschen Sprachgebiet mittlerweile Wort-Gottes-Feier. Stärker als innerhalb der Messfeier kann bei solchen Wort-Gottes-Feiern den Schriftlesungen und ihrer Auslegung Raum gegeben werden.

Vor allem wenn keine Messfeier möglich ist, können sie an Werktagen und in den vom zuständigen Diözesanbischof näher zu bestimmenden Notfällen auch an Sonntagen gefeie

http://www.liturgie.de/wortgottesfeier/

Prijevod na engleski, u onoj mjeri koliko je to moguće, možda Pia može to pomalo dotijerati. Uglavnom, nisan vidija da se negde spominje žena.

Word of God Celebration: The council has recommended Bible services. Such a separate Liturgy of the Word is called in distinction from the Word of trade and other sacramental celebrations in the German language area now word of God celebration. Stronger than in the celebration can be given for such word-of-God Celebrate the Scripture readings and their design space. Especially when no measurement is possible celebration, they can on weekdays and in the case of emergency to be determined on Sundays that celebrated the competent diocesan bishop.

Ili se u ovo podrazumijeva žena?

Neka se promiče sveto slavlje Božje riječi u predvečerja većih svetkovina, na određene dane u tjednima došašća i korizme te nedjeljama i blagdanima, napose u mjestima gdje nema svećenika; u tom slučaju neka slavlje predvodi đakon ili netko drugi koga je ovlastio biskup. Konstitucija o svetoj liturgiji “Sacrosanctum Concilium”

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 12:42 
Odsutan

Podijelio: 3 zahvala
Zahvaljeno je: 8 zahvala
Vjeroispovjest: rmk
Status: U braku
rebeka napisao:
Mata napisao:

svecenika nemremo kupiti istina, al nebi smeli ni sam tak srljati u nekaj, zakaj se onda svecenici skoluju i prolaze sve to da bi bili svecenici ako bi isto to mogle i recimo žene (ili muškarci)?

ili primjer, nemamo liječnika kirurga, pa zar onda da zidar operira ljude? eto ak me kužite kaj očem reči.

Nisi mi dao odgovor na moje pitanje,ovo nije odgovor ..Hajde budi dobar pa mi odgovori konkretno kako bi rijesio taj Problem..Gdje nema svecenika,Kako slaviti DAN GOSPODNJI..???

moj odgovor je taj, da ako nema svećenika onda ga nema, samim time nema ni Sv. Mise. A na nama je da se propitamo zakaj je tome tak, a ne da umjesto svecenika uvazamo zamjene (žene) :a1407:

ja mislim da čim radiš jedan ustupak da otvaraš nova mjesta drugim ustupcima (zato se javljaju žene da je diskriminacija Crkve da one ne mogu biti svećenice). Ja ovde govorim o ženama u Crkvi, da se razmemo.

Žene u javnom društvu trebaju imati jednaka prava i biti poštovane ko i mi muškarci. Osobno mislim da to u hrvatskoj i jeje (manje-više).

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 13:55 
Odsutan

Podijelio: 43 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Vjeroispovjest: RKT
...Da je Isus želio svećenice u svojoj Crkvi, sigurno bi - uz sv. Petra - za prvu svećenicu postavio svoju majku, zar ne?

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 14:08 
Odsutan

Podijelio: 157 zahvala
Zahvaljeno je: 154 zahvala
Vjeroispovjest: Katolik
Status: Solo
Ja kao žena se slažem da nema mjesta u našoj RKC svećenicama.
Isto tako se slažem sa ovim što Mata kaže: da ako nema svećenika onda ga nema, samim time nema ni Sv. Mise...
Čim se počnu raditi ustupci, opet kako Mata kaže, ide se dalje i dalje. Od toga da laik čita propovijed do toga da dijeli svetu pričest pa čemu onda svećenici?
Postoje pravila i zakoni koje treba poštovati i točka.

Trebali bismo se više moliti za duhovna zvanja jer su u "naprednom svijetu" u jako sporom rastu. :a1250:

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 14:25 
Odsutan

Zahvaljeno je: 7 zahvala
Vjeroispovjest: fides Catholica
Fran26 napisao:
Ili se u ovo podrazumijeva žena?

Neka se promiče sveto slavlje Božje riječi u predvečerja većih svetkovina, na određene dane u tjednima došašća i korizme te nedjeljama i blagdanima, napose u mjestima gdje nema svećenika; u tom slučaju neka slavlje predvodi đakon ili netko drugi koga je ovlastio biskup. Konstitucija o svetoj liturgiji “Sacrosanctum Concilium”

Dakle, ako je na BISKUPU konačna odluka,
onda sam sigurna da će biskup imati mogućnost
između cijeloga puka pronaći JEDNOGA MUŠKARCA
kojeg će ovlastiti da "predvodi slavlje".

Ne mogu se složiti s onima koji zastupaju stav,
u slušaju da ne postoji adekvatna osoba (svećenik),
da nema slavlja.

a ako hoćeš da budem u tuzi, onda isto tako budi blagoslovljen."

T. K.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 16:10 
Odsutan

Podijelio: 43 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Vjeroispovjest: RKT
Discipula Domini napisao:
Ne mogu se složiti s onima koji zastupaju stav, u slušaju da ne postoji adekvatna osoba (svećenik), da nema slavlja.

Što želiš reći, da ako nema zaređenog svećenika biskup može narediti npr. nekom đakonu da služi Misu? Mamma mia!
Onda, po tvome, može "narediti" i nekom vjeroučitelju? Analogijom onda i teologinji?
.
Rora, potpisujem tvoj post!
Nema svećenika - nema Mise i šlus!

Zadnja izmjena: zdrave; 06 srp 2013 17:28; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 150 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]