www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 26 tra 2024 23:36

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 20 lip 2006 13:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
U glavi mi je jedna tema. Nadam se da ću se moći dobro izraziti što zapravo mislim…
Živimo u palom svijetu. Ljudi oko nas nas znaju često povrijediti. Nekad neki ljudi vrijeđaju ne zato što su zli, već zato što su oni ranjeni i slomljeni u sebi. Bog želi da budemo u miru jedan s drugima, On svojoj djeci i daje svoj mir. No riječ mir-hebrejski shalom, znači osim mir i sigurnost, cjelovitost, dobrobit i obilje. Čovjek je kao posuda (imamo recimo usporedbu Boga s lončarom) i kad je netko razbije (povrijedi) na njezine krhotine i slomljene dijelove jako se lako možemo porezati što se ne bi moglo na cjelovitoj posudi! A Bog za nas ima cjelovitost i to je Njegova volja i baština unutar spasenja (Njegov shalom). Vjerujem da smo svi pozvani dozvoliti Bogu da nas učini cijelima i da pomognemo svojim bližnjima da to isto postanu. No događa se da kad im se približimo da se porežemo na te krhotine jer oni jesu slomljeni (inače im niti ne bi trebala pomoć). No što tada činimo? Što činimo kad bivamo povrijeđeni? Isus kaže (ne predlaže, već zapovijeda) da trebamo okrenuti drugi obraz! No što to zapravo znači? Što to znači za vas? Kako to primijeniti u praksi? Ljudi ovoga svijeta su naučili zlo uništavati još većim zlom! Kad netko nekoga napadne vrati mu je jačom mjerom da ga se ušutka. No Bog nas uči da zlo pobjeđujemo dobrim. Pobjeđujemo! No naš ljudski sustav razmišljanja misli: ako mu ''okrenem drugi obraz'' dozvolit ću mu da me gazi i napravit ću budalu od sebe! Dakle, ne vjerujemo da ćemo na taj način uništit zlo (učiniti nekoga cijelim), već da ćemo zlu dopustiti da se nesmetano širi!
Zato bih otvorila ovu temu: ''Okrenuti drugi obraz'' da možemo u njoj pisati kako mi rješavamo ili kako bismo trebali rješavati konflikte kao kršćani. Da li to uvijek tako činimo? Ima li tko kakvo svjedočanstvo o tome da je zlo uništio dobrim? Gdje je ta linija koja razgraničava to da ne činimo od sebe žrtvu i budalu dopuštajući da nas netko ponižava i čini nam zlo od onoga kad dobrim to zlo u njemu pobjeđujemo? Vjerujemo li onako iskreno još uvijek da je dobro jače od zla i da ga pobjeđuje?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: naomadeshi
PostPostano: 20 lip 2006 14:22 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 12 lip 2006 12:03
Postovi: 28
Lokacija: Italija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Otvorila si jako tesku temu.
Koliko god se trudili da to napravimo uvjek se netko postara da nas sprijeci u tome,a zna se tko je to.
Najcesce nas slomi vec na pocetku,kada se pogresno razumjemo i ne zelimo cuti sto nam se zeli reci jer moramo biti u pravu.
Jednom si me prilikom podigla i pomogla mi da razmislim i jedna si od malo njih na forumima opcenito koja je poslala pp sa zeljom da pomogne,i pri tom si prepoznala da trebas nekome.
Zato ti hvala,sada javno,a cesto si bila u molitvama moje obitelji.
Medjutim ljudima je jako tesko akceptirati druge i njihove mane,a imamo ih svi.
Ovo je recimo katolicki forum,a ljudi se precesto zakace i odmah imaju svoje koji ih brane i staju na njihovu stranu,tu ne stignes okrenuti obraz,ali primjetih kad netko ode s foruma koriste se rijeci kao:Bog s tobom,Bog te blagoslovio na tvom putu,a pitam se sto smo ucinili da taj netko ne ode uopce,da ga ne napadnemo i trazimo pristalice koje ce sa nama dokazati da smo u pravu da likujemo pobjedu,kako imamo s kim se boriti protiv nekoga.
A iza toga tog nekoga niti ne spomenemo ilipisemo o njemu kao da je otpadnik a mi se zovemo vjernici?!
Primjera imam i mogu reci da je bolno gledati ljude kojima okrenes i drugi obraz a oni te jos ismijavaju.
Evo ukratko:Poklonili smo kucu obitelji u Vukovaru,inace Krizmani kum moje starije kcerke.
Nakon sto smo dosli u Italiju na crno,mogli smo ponijeti samo najpotrebnije sto je stalo u auto pored nas.
Dosli smo za Bozic i da ne mislite da smo htjeli iskoristavati sada te ljude,platili smo svu hranu,sve grijanje,i donijeli koliko god smo mogli,pokusali da im ucinimo taj Bozic posebnim pa smo kupili bor kakav su zeljeli itd...
Naravno prije smo ih pitali mozemo li doci!
I nakon sto smo se vratili u Italiju,pocele su stizati neke cudne sms
poruke na moj mobilni.
Mislila sam da smo ih nekako povrijedili i trazila objasnjenje.
Receno nam je da najbolje da ne dolazimo vise,jer ako smo dali kucu ne moramo sada stalno dolaziti.
Rekla sam ok i htjela uzeti jos neke nase stvari ali receno nam je da su sve dali u Karitas i da ako nam je trebalo trebali smo ponijeti sa nama.
Bilo nam je svima jako tesko,posebno djeci,jer tamo je bilo i njihovo djetinjstvo koje je u svakoj igrackici ili slicici imalo svoj dio uspomena.
Ali molili smo se za njih,molili smo i za nas da nam bude lakse.
I evo molimo i dalje.
Oni nas nikako ne zele vidjeti,kad odemo u Vu(po osobnu ili neki papir) prodjemo pokraj kuce,ali vise ne osjecamo da nam je zao,sada molimo za njih da shvate,da smo je od srca dali da njihova djeca a mala su ne prodju ono sto smo mi da se ne sele,da ne razmisljaju kao mi gdje ce zavrsiti ......
Mi smo okrenili obraz,pozvali ih za ovaj Bozic,cestitali im,dobili samo grube i teske rijeci,ali nema veze.
Bog ce im vec omeksati srca,kada ga upoznaju moci ce i oni nekome pomoci!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2006 15:16 
Aby....kako je teško okrenuti.....i drugi obraz, a da bolno ne zajaukne naš Ego, naš ponos.......-okrenuti i drugi obraz-, zar to nije pravi test za našu vjeru. Kako je teško oprostiti uvredu......pa to je svjostveno svakom čovjeku, pa i nama koji se zovemo kršćanima. Nemoguće je proživjeti dan, a da se baš s nikim ne zakačiš, bilo na poslu, bilo u kući,
pa tako i na našem forumu. Mahom smo "ranjenici", zato i jesmo preosjetljivi....reagiramo i na najmanji povjetarac tuđeg neslaganja, pa se možemo osjećati i kao žrtva i kao budala. Aby....biti žrtva je hrabrost, a budala može biti svatko....Mi jesmo kršćani, vjerujemo u istoga Boga, ali se svak drži svoga "plota"....pa bi možda bilo i bolje, da svak ide u svoje dvorište, među svoje kokoši. Dobro je jače od zla, Dobro pobjeđuje zlo, Dobro je biti dobar, Dobro je voljeti druge, Dobro je okrenuti i drugi obraz, Dobro je činiti dobro, Dobro je biti i dobra budala...
Shalom Aby


Vrh
  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2006 15:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Ja od mojega ranog djetinjstva znam za rijeci,Bog ti plati.Bog bio s tobom i Bog te blagoslovio,kroz cijeli moj zivot u mom rodnom kraju slusam takve rijeci,zavisi u kojoj sredini zivis i medju kakvim ljudima,vjernicima razlicitih vjera ili ateista itd...Mislim da ovde ne bi trebali upozoravati druge sta smo ucinili za druge da ne ode,nego sta sam ja ucinila i dalije bilo ispravno.Ako budemo svatko od nas na nama samima radili i prepustili se Duhu sv. u ruke toga nece vise biti(ali ako je netko dosao da provucira i namece njegovo misljenje i misli da je jedino to ispravno,i nije spreman prihvatiti i respektirati drugoga,onda je sigurno bolje da ode da ih jos vise ne uvrijedimo)Cilj nase vjere je prastati i u njtezim trenutcima prastati,pa ako uvrijedimo nekoga onda ima PP kojom mozemo da rascistimo i nesporazum odklonimo.U takvim se situacijama vidi kolika je nasa vjera.Na ovom forumu ima ljudi koji su Posebno nadareni sa pisanjem,i njihovi tekstovi sigurno puno znace,ali ne vjerujem da Gospodin Isus pravi razliku izmedju njih i mene.Mi smo svi djeca Bozja...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2006 15:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:roll:
Citat:
kako je teško okrenuti.....i drugi obraz, a da bolno ne zajaukne naš Ego, naš ponos.


Da Mirjam , tesko je .....

Ali pitam se kad nas sve(mislim sve bez iznimke) zaboli nepravda, kako to da u trenu kad je vrsimo ( nepravdu mislim) to ne osjecamo da i mog bliznjega isto boli kao sto bi i mene boljelo???

Kad svojim zivotom, svojim rjecima i djelima ranjavamo svoje bliznje kako to da bas "ne primjecujemo" Ili pak mislimo, to se nece saznat, cut, vidjet.... Nece to moj bliznji primjetit. I pri tom ne mislim na sitne nesuglasice, vise me opterecuje kad netko svjesno svojih mogucnosti , bliznjega dovede i nezavidnu situaciju

...valjda smo bolji ucitelji nego ucenici. Nazalost.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2006 15:33 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
Ja od mojega ranog djetinjstva znam za rijeci,Bog ti plati.Bog bio s tobom i Bog te blagoslovio,kroz cijeli moj zivot u mom rodnom kraju slusam takve rijeci,zavisi u kojoj sredini zivis i medju kakvim ljudima,vjernicima razlicitih vjera ili ateista itd...Mislim da ovde ne bi trebali upozoravati druge sta smo ucinili za druge da ne ode,nego sta sam ja ucinila i dalije bilo ispravno.Ako budemo svatko od nas na nama samima radili i prepustili se Duhu sv. u ruke toga nece vise biti(ali ako je netko dosao da provucira i namece njegovo misljenje i misli da je jedino to ispravno,i nije spreman prihvatiti i respektirati drugoga,onda je sigurno bolje da ode da ih jos vise ne uvrijedimo)Cilj nase vjere je prastati i u njtezim trenutcima prastati,pa ako uvrijedimo nekoga onda ima PP kojom mozemo da rascistimo i nesporazum odklonimo.U takvim se situacijama vidi kolika je nasa vjera.Na ovom forumu ima ljudi koji su Posebno nadareni sa pisanjem,i njihovi tekstovi sigurno puno znace,ali ne vjerujem da Gospodin Isus pravi razliku izmedju njih i mene.Mi smo svi djeca Bozja...



:grlim te: Draga Rebeka,
da, da , da,

Uistinu sve potvrdjujem. Sa radoscu kazem drago mi je da smo u jednom molitvenom lancu.
Blagoslovio te dragi Bog !
:arrow: Marte


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2006 15:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
ali ako je netko dosao da provucira i namece njegovo misljenje i misli da je jedino to ispravno,i nije spreman prihvatiti i respektirati drugoga,onda je sigurno bolje da ode da ih jos vise ne uvrijedimo)Cilj nase vjere je prastati i u njtezim trenutcima prastati,pa ako uvrijedimo nekoga onda ima PP kojom mozemo da rascistimo i nesporazum odklonimo.


Čisto da ne dođe do nesporazuma da sam ja ovu temu otvorila da bih u rukavicama njome rekla nešto drugo. Ne! Jer ja bih to onda rekla direktno. Ja se ne bojim nikome izreći što mislim direktno. Ova tema: ''Okrenuti drugi obraz'' nije vezana za vjerske rasprave ovdje na forumu, nego kad te netko na bilo koji način i bilo kako povrijedi u životu. Žao mi je zbog predrasuda!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: naomadeshi
PostPostano: 20 lip 2006 15:53 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 12 lip 2006 12:03
Postovi: 28
Lokacija: Italija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:twisted:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2006 15:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Oprosti draga Aby nisam tako mislila a pogotovo na tebe,mislila sam na one koji napustaju forum prije nogoli su se izmirili,i zamolili za oprostaj,mij cilj nije vrijedjati nikoga pa ako se to slucajno nehotice dogodi molim za izvinjenje,ti biseri su mi najdrazi.Ovdje na TT to su sitnice a u privatnom zivotu oci u oci je malo drugacije...

IZVINI DRAGA ABY...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 20 lip 2006 15:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvala, Rebeka! :arrow:
Eto vidiš, ponekad se i ja osjećam napadnuto iako to nisam.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 26 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 22 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr