www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 tra 2024 19:37

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 154 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 23 vel 2015 09:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 lip 2014 15:14
Postovi: 132
Lokacija: Hrvatska
Podijelio: 80 zahvala
Zahvaljeno je: 45 zahvala
perokvrzica napisao:
klasje napisao:
johnny 5 napisao:
A moglo bi biti pomicanje tektonskih ploča npr. :)
... Eh ta pitanja,pitanja...

Zašto Bog dopušta to zlo da se tektonske ploče pomiću i time nastaju razarajući potresi?
Pusti masone. :wink:


Bojim se da je tu odgovor da mi ne znamo taj odgovor. :roll:


Problem je ljudska priroda.
Sjetimo se Adama i što je učinio.
Nije tako jako komplicirano!
I opet nam se Bog smilovao i poslao nam Spasitelja i Otkupitelja!
I opet se ponašamo kao Adam...
Uzimamo si za pravo da radimo po svome, a ne po Božjem...

Život je jednostavan, kad bismo živjeli onako kako nam je Bog pokazao da trebamo.
Ali mi smo oholi, slušamo zloga, a ne Boga i ovaj svijet nije dobar zbog mene, tebe i svih nas...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 tra 2015 13:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 ožu 2014 19:35
Postovi: 275
Lokacija: Sušac
Podijelio: 49 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Upravo tako Krešimire. Adamova smo djeca. Knjiga Život Blažene Djevice Marije od službenice Božje Marije Agredske nam to lijepo objašnjava: viewtopic.php?f=6&t=2509&start=30 Svetoj obitelji su prema njezinim vizijama ptice donosile hranu kad bi ostali bez ičega. Malog Isusa su vol i magarac grijali svojim dahom jer im je Marija to zapovijedila. Mi se moramo bojati medvjeda kad ga vidimo u šumi. Samo zbog tog istočnog grijeha. A na kojoj stranputici se tek nalazimo kada Boga psujemo ili (blaža varijanta) slušamo teški rock?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 svi 2015 15:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 ožu 2014 19:35
Postovi: 275
Lokacija: Sušac
Podijelio: 49 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
klasje napisao:
Bogopsovke su posebice u našem priobalju ukorijenjene.

Mali ispravak. U priobalju, s time mislim na Dalmaciju, je kletva posebice duboko ukorijenjena. Ako dobro pamtim onda je msgr. Bolobanić nju naveo. A on bi to trebao znati. Ne znam odakle stav da riječi na znače mnogo u duhovnom svijetu. Primjerice radi: Kad mladenci pred oltarom samo svojevoljno izreknu svoja sudbonosna 'Da.' oni ostanu i duhovno vezani do kraja ovozemaljskog života. Zašto onda nije sudbonosno ako netko na trotoaru svojevoljno opsuje Stvoritelja ili ako sa guštom pjeva 'I'm on the highway to hell' pa ga zatim auto pregazi? Reči da to ne znači ništa jer su ipak samo riječi je dosta liberalan stav i to ultra+! Kuda će njegova duša otići ako nitko svojevoljno ne prinese veliku žrtvu za njega? Sva sreća ako ga auto ipak ne pregazi i ako ga umjesto toga pogodi neka nevolja (potres mu poruši kuću izgrađenu na pijesku) i on dobije priliku da se pokaje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 svi 2015 17:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
klasje napisao:
Mali ispravak. U priobalju, s time mislim na Dalmaciju, je kletva posebice duboko ukorijenjena. Ako dobro pamtim onda je msgr. Bolobanić nju naveo. A on bi to trebao znati. Ne znam odakle stav da riječi na znače mnogo u duhovnom svijetu. Primjerice radi: Kad mladenci pred oltarom samo svojevoljno izreknu svoja sudbonosna 'Da.' oni ostanu i duhovno vezani do kraja ovozemaljskog života. Zašto onda nije sudbonosno ako netko na trotoaru svojevoljno opsuje Stvoritelja ili ako sa guštom pjeva 'I'm on the highway to hell' pa ga zatim auto pregazi? Reči da to ne znači ništa jer su ipak samo riječi je dosta liberalan stav i to ultra+! Kuda će njegova duša otići ako nitko svojevoljno ne prinese veliku žrtvu za njega? Sva sreća ako ga auto ipak ne pregazi i ako ga umjesto toga pogodi neka nevolja (potres mu poruši kuću izgrađenu na pijesku) i on dobije priliku da se pokaje.

Ja pretpostavljam da ti ovo u vjeroispovijesti: rk - označava Rado Kombiniram. Jer zaista, radosno sve ti iskombiniraš u jednu kašu. Nije kletva u Dalmaciji duboko ukorijenjena, već koliko znam Slavonija je imala svoje vještice i luckaste priče, kletve. No, to znam po babinim pričama, nisam baš 100% na čisto s tin. U Dalmaciji se beštima, malo više nego drugdi.
Međutim najviše se to govori bezazleno, kao način govora. Npr kad nekome želiš dat do znanja da ti nešto ne ide onda kažeš: "a u p**** materinu", ako si nešto promašia onda kažeš "a u k****". Dok ona "je** te led" zapravo znači kako je si upravo vidio ili doživio čudo, nešto na što se svi okrenu.
Evo vam svima šaljen, da vidite kako je čovik službeno na TV-u prokomentira meč nakon kojeg je osvojia Wimbeldon.
To je način govora;

https://www.youtube.com/watch?v=KImSMNg5f6U

I evo još jedna beštima od nekoć velikog Gorana:
https://www.youtube.com/watch?v=O4cH4Gg ... freload=10


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2015 09:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 ožu 2014 19:35
Postovi: 275
Lokacija: Sušac
Podijelio: 49 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Veritas est. Malo dijete izgovoru jednu od onih poštapalica koje si ti naveo, roditelji mu ne prigovore i dijete misli da je šaljivo. Pitam se kada su te ružne poštapalice nastale. Jesu li one plod komunizma, seksualne revolucije? Sigurno nisu iz doba svetog Jeronima. Jednom svetcu to ne bi ni priličilo. U pitanju je karakter svakog čovjeka. A njega oblikuju dva faktora. Prvi je način na koji naše dragocijeno vrijeme provodimo. Drugi je naš mentalni stav. Svaki čovjek mora biti svjestan da je dragocijeno i voljeno biće i da mu stoga beštimje ne ide na korist. A zamisli da je Spli'ski akvarel pun takvih poštapalica... na što bi ta lijepa pučka predstava spala?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2015 15:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
klasje napisao:
Veritas est. Malo dijete izgovoru jednu od onih poštapalica koje si ti naveo, roditelji mu ne prigovore i dijete misli da je šaljivo.


Zar ja to negdje tvrdim? Ja kažem, da to nije kletva, nitit neko dodatno značenje. To je više/manje način govora u Splitu.

klasje napisao:
Pitam se kada su te ružne poštapalice nastale. Jesu li one plod komunizma, seksualne revolucije? Sigurno nisu iz doba svetog Jeronima.


E to ne znam. Ali, puno prije komunizma i sex revolucije.



klasje napisao:
Jednom svetcu to ne bi ni priličilo. U pitanju je karakter svakog čovjeka. A njega oblikuju dva faktora. Prvi je način na koji naše dragocijeno vrijeme provodimo. Drugi je naš mentalni stav. Svaki čovjek mora biti svjestan da je dragocijeno i voljeno biće i da mu stoga beštimje ne ide na korist. A zamisli da je Spli'ski akvarel pun takvih poštapalica... na što bi ta lijepa pučka predstava spala?


Da, mentalni stav. A mentalni stav splićana, je svima jasan. Mi smo svi ovde redikuli. I mi smo toga svjesni. Ali, problem nastane kad dođe neko sa strane, pa ne svati da je i on redikul u našin očima, pa se uvridi. Mi u Splitu smo posebna sorta. Po svemu. Jel ti znaš da ni sv Duje nije naš čovik? Nego smo mi tili u X. stoljeću vladat nad Dalmacijon pa smo slagali o crkvi sv Duje, i ka da je taj veliki svetac naš, pa bi bilo u redu da budemo sjedište nadbiskupije. Kasnije se otkrilo da smo lagali, al je bilo kasno ( u Splitu se kaže: ko ih j*** ). Mi smo grad prevare. Da nama ovde dođe Tesla, mi bi ga ismijali. To je naša povijest. To je taj mentalitet. Mi od tog nemožemo pobić.
Mi kad pričamo, pričamo podrugljivo, rugamo se svemu. U našem mentalitetu mi smo redikuli, i svi su ljudi redikuli. Nitko nije veći od Splićana, a nije ni on veći od nikoga. Mislim da nas je Tin Ujević lipo opisa: „Podrugljivost se očituje pokretom, krivljenjem lica, sunovraćenim izgovorom i izobličenim riječima, uzrečicama, anegdotama i popijevkama. Sitni puk živi za ove svoje „umne krnevale“ koji su svaki dan.“. I ovo: "U Splitu moraju svi bit jedan drugome jednaki. To je dobro, jer se u Splitu nitko ne može bahatiti novcem, znanjem, vlašću, položajem, funkcijom, lijepim izgledom, uspjehom ili nečim drugim. Možda je to jedan od razloga zašto najbolji splitski kadrovi odlaze iz svoga grada."
I u to se sve uklapa beštima. Niko, doduše ni ne zna značenje tih riči, ali to je tako. To je naš način govora. To je taj st mentalitet. Kad je bila ovde Italija; kod nas se išlo u Crkvu i na Hajduka. Kad je bila yugoslavia; kod nas se išlo u Crkvu i na Hajduka. I to je to. Nemoj mi dirat u Boga i Hajduka!. Lipo je to opivano"Hajduk Živi Vječno,Bog i niko više!". I zapamti; Splićo ce umrit ili za Boga ili za Hajduka. I to je svetinja.
A šta se tiče sv Jeronima, ne bi se čudia ni da smo i za njega slagali :b101: Svakako, nije on Splićanin bia :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 svi 2015 12:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 ožu 2014 19:35
Postovi: 275
Lokacija: Sušac
Podijelio: 49 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Judi, zviri i bešimje. O tom-potom. Možeš prijatelje upozoriti da bar malo pripaze na svoj jezik. Vidio sam negdje da si međuostalom pisao 'popu**ti'. Nije to lijep govor. Nadasve je ružan. Izbaci ga iz tvog riječnika!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 lip 2015 00:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
klasje napisao:
Judi, zviri i bešimje. O tom-potom. Možeš prijatelje upozoriti da bar malo pripaze na svoj jezik. Vidio sam negdje da si međuostalom pisao 'popu**ti'. Nije to lijep govor. Nadasve je ružan. Izbaci ga iz tvog riječnika!

Popušiti?
Ja sam upravo popušio duvan dok sam čitao tvoj text :b101: Nije to ružno. :b101: :b101: Zapravo, to je lijep, Hrvatski izraz. Kak vi purgeri kažete? Popljugat? :b101: :b101: :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 lip 2015 19:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 ožu 2014 19:35
Postovi: 275
Lokacija: Sušac
Podijelio: 49 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Pecenog ti jarca! 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 lip 2015 07:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
viewtopic.php?f=97&t=7056#p200705


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 154 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr