www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 svi 2024 03:15

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 120 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 02 ruj 2006 19:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2006 21:29
Postovi: 129
Lokacija: Požega
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Potaknut nekim citatima iz ovog foruma , kako neki ne prihvaćaju da su nam židovi ili muslimani braća, odlučih pokrenuti ovu temu da vidim što vi mislite o tome. Jesu li nam oni braća i sestre? ili nisu?
Ako da, zašto jesu?
Ako ne, zašto nisu?

Za mene , židovi i muslimani su naša braća i sestre koji su izgubljeni u ovom , ali prošlim vremenima, dati nama da im donesemo Radosnu vijest! Bilo je komentara da nam oni nisu braća!!?? Ali ako nam nisu braća, znaći li to da im nećemo donijeti Radosnu vijest, pa da i dalje budu izgubljeni???
Židovi su naša starija braća, kako reče i papa ( mislim blagopokojni Ivan Pavao II ) , i s njima trebamo dijeliti ljubav i ruku ekumenizma i tolerancije! Ali isto tako i sa muslimanima i ostalim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ruj 2006 21:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 svi 2006 10:37
Postovi: 115
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Oni su Božja stvorenja, stoga su braća.
Sv. Franji su svi bili braća i sestre. Brat sunce, sestrica smrt...
No dobro da ne duljim,
Volim vas sve :arrow:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 ruj 2006 21:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Izak napisao:
Ali ako nam nisu braća, znaći li to da im nećemo donijeti Radosnu vijest, pa da i dalje budu izgubljeni???

Taman posla! Baš im zato i treba donijetu Radosnu vijest zato što nisu braća, da su braća ne bi trebalo jer bi je već znali i imali! Zato ih i treba evangelizirati. Brat mi je onaj koji ima Oca kojeg ja imam, a onaj tko se ne rodi od Duha i vode neće (to je Isus rekao a ne ja) vidjeti kraljevstva Božjeg! Ako oni nisu rođeni na taj način onda nisu moja braća. Ako imamo istog Oca ne trebam im onda donositi Radosnu vijest jer je već imaju. Nije npr Pavao kršćanima donosio Radosnu vijest, već poganima. Kršćane se treba podučavati, koriti, tješiti i svašta nešto, ali Krista se navješća na spasenje nevjernicima, a ne vjernicima.
Židovi imaju Boga kojeg i mi, ali muslimani, budisti, hinduisti i slični ne. Jest da je nad svima nama isti i jedini Bog, ali je stvar u tome da ga neke religije ne slave, već neke druge bogove koji nisu Bog (Šiva, Krišna, Alah i ostali).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ruj 2006 22:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Mihael napisao:
Sv. Franji su svi bili braća i sestre. Brat sunce, sestrica smrt...

Poštujem sv. Franju i mislim da je bio divna osoba i svetac. Ali ovo što je on rekao meni djeluje kao izraz njegovog radovanja nad Božjim stvorenjem jer i stvorenje iskazuje slavu Božju (sunce, mjesec i sl.), to je nekako pjesnički rečeno kao da je napisao psalam, ali nepjesnički realno rečeno jest da sunce nije dijete Božje, a ti jesi-dakle sunce ti nije brat po toj logici niti igdje u Bibliji piše da ikoje stvorenje osim čovjeka može postati djetetom Božjim. Jedno su naši pjesnički ushiti, a drugo je ozbiljna teologija.
Sorry ako griješim.
A što se smrti tiče to je naš posljednji neprijatelj kojeg je pobjedio Krist koji je Život tako da smrt nikako ne može biti išta pozitivnog jer da je onda nada kršćanstva ne bi bila uskrsnuće mrtvih.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ruj 2006 22:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 tra 2006 17:04
Postovi: 242
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
1) Nato joj anđeo Jahvin reče: "Vrati se svojoj gospodarici i pokori joj se!"
Još joj reče anđeo Jahvin: "Tvoje ću potomstvo silno umnožiti; od mnoštva se neće moći ni prebrojiti."
Dalje joj je anđeo Jahvin rekao: "Gle, zanijela si i rodit ćeš sina. Nadjeni mu ime Jišmael, jer Jahve ču jad tvoj.
On će biti kao divlje magare: ruka će se njegova dizati na svakoga i svačija ruka na njega; i pred licem sve mu braće on će stan sebi podići
."

I za Jišmaela uslišah te. Evo ga blagoslivljam: rodnim ću ga učiniti i silno ga razmnožiti; dvanaest će knezova od njega postati i u velik će narod izrasti.


(Postanak 16,9-12 + 17,20)

Kako JAHVE reče - dogodilo se ...
Nije li dogma Kur'ana ipak bolja od raznih politeističkih papazjanija?
I spoznaja Allaha: spoznaja JEDNOG Boga?
Jer od Jišmaela su potekla arapska (muslimanska) plemena.
A Bog - Svevid (El Roi) – ga je blagoslovio ...

2) Što se tiče Židova dovoljno je pročitati poslanicu Rimljanima 11. poglavlje.

3) Svejedno: i muslimanima i Židovima treba naviještati Muku i Uskrsnuće Gospodina Isusa ...
Sad bih rado spomenuo obraćenje jednog Židova po zagovoru Djevice, ali neću, baš neću :D ...

Mihael napisao:
Oni su Božja stvorenja, stoga su braća


Stvorenja svakako jesu.
Djeca?
Ovako će NZ:
"dade vlast da postanu djeca Božja: onima koji vjeruju u njegovo ime" (Ivan 1,12)
vs.
"...bili od naravi djeca srdžbe..." (Efežanima 2,3) ...
... dok Isus farizeje naziva "djecom đavla" ...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ruj 2006 22:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Pa da blagoslovio je Bog Jišmaela na zagovor Abrahamov, ali može Bog bilo koga blagosloviti to ne znači da je on automatski spašen. Osoba može biti npr iscijeljena, a ako ne preda svoje srce Bogu i slijedi nakon toga tko zna kakve bogove samo ne pravog nakon smrti može završiti u paklu. Isus je svakome uslišio molitvu i za svakoga, a to ne znači da je on bio nužno Kristov. Bog ne gleda na krvno srodstvo, da li je netko Abrahamov krvni srodnik, već da li je po vjeri Abrahamov potomak. I na nas kršćane prešao je Abrahamov blagoslov i mi smo Abrahamovi nasljednici iako nemamo s njim krvno srodstvo poput Židova. No da ne dužim evo citati direktvo iz Biblije:
''Jer nisu svi Izraelci pravi Izraelci niti su svi prava Abrahamova djeca zato što su njegovo potomstvo. Već je rečeno: po Izaku će se s pravom zvati tvoje potomstvo, to znači: djeca po prirodnom rođenju nisu djeca Božja (uops, dakle nisu svi ljudi djeca Božja), već se djeca po obećanju smatraju potomstvom.'' - Rim. 9:6-9
Stoga to što je netko krvni srodnik Jišmaelov ne znači ništ.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ruj 2006 22:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 tra 2006 17:04
Postovi: 242
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nisam ni aludirao na to da bi muslimani bili Božja djeca i automatski spašeni – uostalom, "proklet bio onaj tko navijesti drugačije Evanđelje" (npr. "anđeo Džibrail" koji sebi uskače u usta) – već sam samo htio istaknuti da je uloga Islama bila navještena već u Postanku. Samo to. Dakle, opet isto pitanje: nije li dogma Kur'ana bolja od politeizma? Pazi, Islam je iskorijenio mnogoboštvo gdje god je stigao. A kršćanstvu nije zadao ozbiljniji udarac – osim Svete Zemlje (iako bi se tu dalo puno raspravljati tko koga i zašto). Samo je Bosna oteta – kome? Bogumilima, tj. sektašima.
Što se tiče distinkcije Božje stvorenje – Božje dijete, tu se slažemo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ruj 2006 22:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Natanael napisao:
Djeca?
Ovako će NZ:
"dade vlast da postanu djeca Božja: onima koji vjeruju u njegovo ime" (Ivan 1,12)


Točno! Da POSTANU djeca Božja onima koji vjeruju u Njegovo (ne Alahovo i ne znam koje drugo) ime!!!

Natanael napisao:
... dok Isus farizeje naziva "djecom đavla"

... i to Abrahamovo krvno srodstvo...
samo jedna krv odn. vjera u nju može od Božjeg stvorenja učiniti Božje dijete, a to je krv Isusa Krista koja se ne prenosi genetski, već se prihvaća vjerom!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ruj 2006 22:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Natanael napisao:
Što se tiče distinkcije Božje stvorenje – Božje dijete, tu se slažemo.


Da! :D Skužila sam da se slažemo i to mi je drago :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ruj 2006 23:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 svi 2006 10:37
Postovi: 115
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Aby napisao:
Poštujem sv. Franju i mislim da je bio divna osoba i svetac. Ali ovo što je on rekao meni djeluje kao izraz njegovog radovanja nad Božjim stvorenjem jer i stvorenje iskazuje slavu Božju (sunce, mjesec i sl.), to je nekako pjesnički rečeno kao da je napisao psalam, ali nepjesnički realno rečeno jest da sunce nije dijete Božje, a ti jesi-dakle sunce ti nije brat po toj logici niti igdje u Bibliji piše da ikoje stvorenje osim čovjeka može postati djetetom Božjim. Jedno su naši pjesnički ushiti, a drugo je ozbiljna teologija.

Da poznaš svetoga Franju, mislim da bi dobro znala što bi on rekao o "ozbiljnoj teologiji".
Aby napisao:
Sorry ako griješim.

Svi mi griješimo, ta ljudi smo.
Aby napisao:
A što se smrti tiče to je naš posljednji neprijatelj kojeg je pobjedio Krist koji je Život tako da smrt nikako ne može biti išta pozitivnog jer da je onda nada kršćanstva ne bi bila uskrsnuće mrtvih.

Ovdje se vidiš ne slažem sa tobom.
Pa moram umrijet da bi uskrsnuo, tj. da bi otišao kod Boga.
Po meni je smrt sestrica. Umirem da bih živio vječno, da bih se izbavio iz progona :wink: .
Ne misli sveti Franjo na onu smrt, krepaš i nema te, već na onu lijepu, ideš kod Boga, napokon. Kužš? :P


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 120 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 38 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr