www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 21:43

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Naslov: Re: Slavljenje
PostPostano: 23 lis 2006 18:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
speranza napisao:
Lijepo je vidjeti da se slavi i veselo sa pjesmom , dizanjem ruku pa čak i plesom kao kralj David ali zar možemo staviti u drugi kontemplativnu molitvu ????
Nesječam se da sam u Novom Zavjetu pročitala da je Isus sa Apostolima
slavio Oca sa plesom i slično a tako ni Apostole niti Blaženu Djevicu Mariju.

Mala digresija. Sad si me baš podsjetila na jednu crkvu koja nema instrumenata u slavljenju. I pitali mi neki zašto? I pastor odgovori: pa zato što se nigdje u NZ ne spominju instrumenti. :P
Pa ok ne spominju se, ali se spominju u SZ, ali NZ da ih je htio ukinuti pisalo bi kao što pišu stvari kod kojih je došlo do promjena u bogoslužju. Ako NZ nešto iz SZ nije izričito negirao ili rekao da je sad nešto drugačije mislim da se onda podrazumjeva da je to i dalje isto. Pa tako imamo u crkvi instrumente. Nadam se da si shvatila što sam htjela reći tom usporedbom-dakle, ista stvar je i u plesu, kao što sam napisala u ranoj crkvi to je bio sastavan dio bogoslužja i liturgije. Ako je Bog plesao u SZ sigurno ni sad nije prestao. Nisam ovo shvatila: da li možemo staviti u drugi (mislim da sad fali riječ) kontemplativnu molitvu - pa baš ne razumijem pitanje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 lis 2006 06:37 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 17 ruj 2006 11:14
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Je li bilo plesa u starozavjetnom Hramu i sinagogama?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 lis 2006 07:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bernard napisao:
Je li bilo plesa u starozavjetnom Hramu i sinagogama?

Mislim da ne. Hram starozavjetni je ipak bio drugačiji. Nije bilo slobode u mjeri u koju je imamo danas u Kristu. Recimo samo za primjer kako je jedino veliki svećenik mogao ući u Svetinju nad svetinjama i to samo jednom godišnje! Danas je situacija ipak drugačija. Imamo slobodan pristup tronu milosti i slavljenje nije toliko vezano za mjesto kao što je vezano da bude u Duhu i istini. Hram Duha Svetoga sad je naše tijelo. Bogoslužje prije i poslije Krista nije i ne može biti isto.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 lis 2006 07:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Ako se smijem ubaciti.Bog se zaista može slaviti na razne načine,no koliko je to u kojem mentalitetu i kako prihvaćeno to je druga priča.Lijepo je kazano da je u SZ bilo plesa koliko hoćeš,znamo da se David nije odvajao od svoje harfe,na koncu sve psalme,i radosne i tužne i hvalbene i puna divljenja i kajanja,je spjevao uz svoju harfu.U našim misijama u Indiji,Africi domorodački narod ne može zamisliti slaviti Boga a da svaki dio njegovoga tijela ne bude utkan u to slavlje protkano stalnim plesom, na sv.misi.Oni više sudjeluju tijelom,negoli riječima,kazala mi moja časna koja je bila tamo.Znamo da je u NZ iskaz poštivanja bio prema gostu,od pranja nogu,poljupca do pomazanja uljem.No,danas u duhu našega mentaliteta,ne može s e zamisliti d a u našim katoličkim crkvama za vrijeme mise počnemo plesati!?Ako ćemo iskreno, takvo slavljenje Bogu sigurnone ne bi bilo drago,jer bi bilo više na sablazan mnogima.Ili zamislimo kontemplativne redove koji su zavjetovani u šutnji i molitvi d a po samostanima plešu?Stoga sve na svoje mjesto i u svoje vrijeme!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 lis 2006 07:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
joakim napisao:
1. Ako se smijem ubaciti.
2. No,danas u duhu našega mentaliteta,ne može s e zamisliti d a u našim katoličkim crkvama za vrijeme mise počnemo plesati!?Ako ćemo iskreno, takvo slavljenje Bogu sigurnone ne bi bilo drago,jer bi bilo više na sablazan mnogima.Ili zamislimo kontemplativne redove koji su zavjetovani u šutnji i molitvi d a po samostanima plešu?Stoga sve na svoje mjesto i u svoje vrijeme!

1. Pa naravno, brate! :arrow:
2. Mislim da nije toliko stvar u mentalitetu koliko o načinu na koji smo poučeni kako se treba ili ne treba pristupati Bogu. Naravno da mentalitet igra određenu ulogu, ali vjerujem znatno manju. Jer da je mentalitet ovog naroda takav onda bi i karizmatici ovog naroda samo šutili. Dakle, mentalitet ne igra baš toliku ulogu. Nikako se ne slažem da tako slavljenje nije Bogu drago jer sam Bog izričito kaže da želi da ga se slavi u kolu, plesom,... Ljudima na sablazan budu stvari najčešće ako nisu o njima poučeni ili ako imaju zabludu ili neznanje o Božjem djelovanju. Koliki se uplaše/šokiraju kad čuju jezike, kad vide padanje u duhu i sl. A kad im se objasni da je to sve ok i da je to biblijski polako se opuste. Naravno nikoga ne treba siliti da pleše ako neće jer bilo koja prisila i nametanje je protivno Božjoj volji. Što se tiče zavjetovanja na šutnju, hm osobno vjerujem da se neki ljudi zavjetuju za stvari za koje Bog nikad nije imao plan s njima-npr kako ćeš svjedočiti ljudima ako šutiš, ok možeš reći svojim djelima, ali to nije dovoljno - treba i riječ. Svaka vrsta pretjerivanja i ekstrema nije ok. Vjerujem da je Bog za balans i ispravnu mjeru. Koja je to mjera? Pa imati sav spektar slavljenja koji piše u Riječi - od šutnje do klicanja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Slavljenje
PostPostano: 24 lis 2006 09:25 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Aby napisao:
speranza napisao:
Lijepo je vidjeti da se slavi i veselo sa pjesmom , dizanjem ruku pa čak i plesom kao kralj David ali zar možemo staviti u drugi kontemplativnu molitvu ????
Nesječam se da sam u Novom Zavjetu pročitala da je Isus sa Apostolima
slavio Oca sa plesom i slično a tako ni Apostole niti Blaženu Djevicu Mariju.

Mala digresija. Sad si me baš podsjetila na jednu crkvu koja nema instrumenata u slavljenju. I pitali mi neki zašto? I pastor odgovori: pa zato što se nigdje u NZ ne spominju instrumenti. :P
Pa ok ne spominju se, ali se spominju u SZ, ali NZ da ih je htio ukinuti pisalo bi kao što pišu stvari kod kojih je došlo do promjena u bogoslužju. Ako NZ nešto iz SZ nije izričito negirao ili rekao da je sad nešto drugačije mislim da se onda podrazumjeva da je to i dalje isto. Pa tako imamo u crkvi instrumente. Nadam se da si shvatila što sam htjela reći tom usporedbom-dakle, ista stvar je i u plesu, kao što sam napisala u ranoj crkvi to je bio sastavan dio bogoslužja i liturgije. Ako je Bog plesao u SZ sigurno ni sad nije prestao. Nisam ovo shvatila: da li možemo staviti u drugi (mislim da sad fali riječ) kontemplativnu molitvu - pa baš ne razumijem pitanje.

Htijela sam reći da se ne može staviti kontemplativna molitva u drugi plan.


navodiš "ista stvar je i u plesu, kao što sam napisala u ranoj crkvi to je bio sastavan dio bogoslužja :?: i liturgije. Ako je Bog plesao u SZ sigurno ni sad nije prestao."
Nemam komentara na ovo ali sigurno ne zamišljam dragog Boga kako pleše.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Slavljenje
PostPostano: 24 lis 2006 10:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
speranza napisao:


Lijepo je vidjeti da se slavi i veselo sa pjesmom , dizanjem ruku pa čak i plesom kao kralj David ali zar možemo staviti u drugi kontemplativnu molitvu ????
Nesječam se da sam u Novom Zavjetu pročitala da je Isus sa Apostolima
slavio Oca sa plesom i slično a tako ni Apostole niti Blaženu Djevicu Mariju.

Draga Speranza , :arrow: ,dragi Joakime :arrow:
ovo mi se jako svidjelo !

Joakim
Citat:
Ako ćemo iskreno, takvo slavljenje Bogu sigurnone ne bi bilo drago,jer bi bilo više na sablazan mnogima.Ili zamislimo kontemplativne redove koji su zavjetovani u šutnji i molitvi d a po samostanima plešu?Stoga sve na svoje mjesto i u svoje vrijeme!


Evo i ovo na sto sam naisla na netu mi se jako svidjelo:

Gospodine, pripremi moje srce,moj duh, osjećaje i dušu za sebe.

Stvori šutnju u meni

i kad bude posve mirno;

ispuni, Bože, šuteću prazninu

svojom nazočnošću,

svojim blagim svjetlom,

svojom mudrošću i ljubavlju.

S disanjem probudi u meni

slutnju svoje nazočnosti,

dok mi ne postane znanje i uvjerenje.

Odmori me u svojoj šutnji

bez slika i maštanja.

I kad, Gospodine, izmaknem vremenu,

daj da čujem poruku,

riječ, koja će u pravo vrijeme u meni donijeti plod.


Otto Gillen


Kako rece dragi Joakim "Stoga sve na svoje mjesto"
Sve vas volim, i u tisini i sa pjesmom i plesom :arrow: :arrow: :arrow:
Marte


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Slavljenje
PostPostano: 24 lis 2006 10:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 tra 2006 21:22
Postovi: 1095
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Gospodine, pripremi moje srce,moj duh, osjećaje i dušu za sebe.

Stvori šutnju u meni

i kad bude posve mirno;

ispuni, Bože, šuteću prazninu

svojom nazočnošću,

svojim blagim svjetlom,

svojom mudrošću i ljubavlju.

S disanjem probudi u meni

slutnju svoje nazočnosti,

dok mi ne postane znanje i uvjerenje.

Odmori me u svojoj šutnji

bez slika i maštanja.

I kad, Gospodine, izmaknem vremenu,

daj da čujem poruku,

riječ, koja će u pravo vrijeme u meni donijeti plod.


Otto Gillen


Hvala ti Marte :arrow: Ovo ću staviti među moje molitve


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Slavljenje
PostPostano: 24 lis 2006 11:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
speranza napisao:
Gospodine, pripremi moje srce,moj duh, osjećaje i dušu za sebe.

Stvori šutnju u meni

i kad bude posve mirno;

ispuni, Bože, šuteću prazninu

svojom nazočnošću,

svojim blagim svjetlom,

svojom mudrošću i ljubavlju.

S disanjem probudi u meni

slutnju svoje nazočnosti,

dok mi ne postane znanje i uvjerenje.

Odmori me u svojoj šutnji

bez slika i maštanja.

I kad, Gospodine, izmaknem vremenu,

daj da čujem poruku,

riječ, koja će u pravo vrijeme u meni donijeti plod.


Otto Gillen


Hvala ti Marte :arrow: Ovo ću staviti među moje molitve

Draga Speranza,
i ja sam isprintala odmah.
:arrow: Marte


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 19 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 23 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr