www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 23 tra 2024 22:13

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 03 stu 2013 10:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
SVETI IVO- PODMILAČJE

Evo par sličica plus opis, iz glave.. nemojte cjepidlačiti :-))..

Svetište sv.Ive nalazi se u ovim krajevima još prije turskih osvajanja, i ne znam na koji se način uspjelo sačuvati od rušenja, ili pretvaranja u džamiju..valjda dobar pratar ;-))

Slika

Kako rekoh, stara je crkva imala ovakav izgled

Slika

Ali, oni koji je pamte od ranije, znaju da je bila mnogo veća.. stvar je u tome da je krajem 19.st nadograđena, pri čemu je srušen i zvonik, i napravljen novi..

Tokom ratnih sukoba 1992-3 g. još dok su Hrvati i muslimani zajedno držali bojišnicu kontra četnika, muslimani su mislili preuzeti grad, tj. izdali su Hrvate, što su iskoristili četnici, i lako osvojili jajce i okolicu, kao i samo svetište :-(..

A sada pogledajte kako su srbi doslovno sravnili sa zemljom tisuću godina staru crkvu.. ovo je vio najviši ostatak crkve.. na tome su sagradili parkiralište..

Slika


a kipove su tukli čekičima do teškog oštećenja.. ovo je samo mali dio onog što je ostalo nakon srpskog junaštva..


Slika


Nakon oslobađanja tog dijela BiH , obnovljena je stara crkva, ali po nacrtima prije obnove, dakle ajmo reći u izvornom obliku..to je ona slika gore..


Paralelno s obnovom stare crkve doprinosom hrvatskog naroda širom svijeta, počela se graditi velika nova crkva i svetište, stotinjak metara dalje..ne mogu a da ne spomenem doprinos našeg gradonačelnika Milana Bandića.. jest ex komunjara, al je naš, hahaha


Slika

Zanimljivo je da Sv.Ivu u ovom kraju poštivaju i muslimani.. ispod svetišta postoji izvor za kojeg se vjeruje da liječi nepokretne i bolesne, kao i mnoge druge bolesti.. ljudi dolaze i piju ili nose kući vodu.. naročito žene.. (i mene je moja napojila vodicom, hehehe )

Slika

Toliko.. ja sam uploadao dosta slika, i napisao dosta teksta ne bi li tema bila zanimljiva, ali ako sam negdje promašio i pogriješio, ne zamjerite ;-))


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 03 stu 2013 10:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
... hmmm.. a sada nešto čime se manje ponosim..

u to sam doba tek kupio kameru, i video nije baš neki, ali eto, koga zanima može pogledati i na ovaj način...


http://youtu.be/p_2XJS65568


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 2 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr