www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 05:16

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 27 kol 2014 17:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
...Crkva sv Katarine u Novalji, plus dodatak...

Ovako..


Na području grada Novalje posjetio sam tri zanimljive crkve i kapelice.. Ovaj puta počinjem s Župnom crkva Sv. Katarine, u centru grada...
Crkva je izgrađena godine 1906.. nedaleko od nje nalazi se starija crkva, o kojoj ćemo kasnije..

Slika

Moram napomenuti da sam davne 1997. sa svojom obitelji prisustvovao misi koju je prekrasno vodio jedan mladi svećenik, krasna glasa i propovjedi... bio je to Zlatko Sudac.. tada još nepoznat..

Slika

Crkvu je poprilično nezgodno slikati, jer je velika a okružena zgradama...

Kako rekoh, tu je počinjao Z Sudac.. govori se da je nakon ukazanja tokom šetnje uz more počeo krvariti po čelu..baš u Novalji..

Slika


Slika


Slika


Stil gradnje je tipično dalmatinski, mediteranski.. kamen, kamen i samo kamen... :b112: ( volim kamen i drvo)


Slika
Mislite li da su ovu prekrasnu ogradu uvezli iz Kine? :a1490: .... dragi naši djedovi zlatnih ruku , majstori svog zanata :D


Slika


Slika

Skoro svaki dan išli smo na večernju misu, i uvijek je bilo poprilično ljudi.. ( ova je slika 15 min prije mise) .... prije nekoliko dana župnik je narodu predstavio NOVOG svećenika, mladomisnika rodom s Lošinja.. nemojte me loviti za riječ, ali mislim da se preziva Žuškin.. zapamtite prezime, možda je to neki naš budući Sudac, ili bar biskup :D



Ovo je prva tema, druge dvije moram još pripremiti .. ali radi se o manjim objektima,ali daleko starijim... pa ću sve staviti pod ovu temu.. tj, naslov...

Hvala na pažnji, lijep pozdrav..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 ruj 2014 20:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
CRKVA MAJKE BOŽJE OD RUŽARIJA, NOVALJA / bazilika



Slika

U gradu Novalji je do gradnje crkve sv Katarine bila malena crkvica,zvana još i "Cirkva naše Gospe" sagrađena na temeljima daleko veće ranokršćanske bazilike..


Slika


Slika


Zanimljivo je pogledati i ove stare orgulje, ne znam da li su u funkciji...


Slika


I napokon, djelić mozaika iz ranokršćanske bazilike.. stvarno je lijepo za vidjeti nešto što je preživjelo tisuću i pol godina...


Slika

Slika


Toliko.. slijedi i treći dio, kapelica iz 12 stoljeća...

Crkva je u funkciji još i danas, bila je otvorena, ali nisam saznao da li i kada je misa.. Inače, prije 5 g za sv Antu sam prisustvovao misi u njoj :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 ruj 2014 09:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
KAPELICA SV VIDA, ( najviši vrh Paga)

Završavam ovaj post s kapelicom sv Vida ... do kapelice ima otprilike sat hoda od najbližeg asfalta...
Možda i nije reprezentativna građevina, ali stara jest.. potjeće iz 13 ili 14. st, a sada je nažalost u ruševnom stanju..ali, to je naša baština, i neka bar ostane na fotkama...

Slika

kao što vidite, morate imati dobru obuću :b112:

Slika

Slika

Slika

pogledajte ovo klesarsko umijeće, koje još i danas, nakon tisuću godina izgleda skladno :

Slika

Netko ( pastiri? ) je sklepao vrata...

Slika

.. možda drugi netko je i postavio malen gospin kip u kutu ruševine :D

Slika

A eto, ja sam se rado rastao od svoje male krunice, pomolio se za obitelj i drage ljude.. i ostavio ovdje :

Slika


Ovo je vjerski, a ne planinarski portal, ali ću vas počastiti ( za kraj) i jednom panoramom.. u daljini lijevo je Novalja, a desno je sodoma i gomora, hahaha.. pa Zrće, naravno.. malo šale :b101:

S vrha puca prekrasan pogled na cijelu okolicu, na srednji i južni Velebit, otoke Lošinj i Silbu, pa i do Kornata..

Slika

Toliko, nema više..
Lijep pozzzz


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 ruj 2014 06:36 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1346
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 184 zahvala
Zahvaljeno je: 169 zahvala
Hvala ti uvijek me razvesele tvoje fotografije! :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 kol 2015 11:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Eto, opet smo u Novalji..
Sutra je blagdan Velike Gospe, pa smo prošetali do crkve da vidimo raspored misa...
..
I na trgu nedaleko crkve ugodno iznenađenje, novopostavljeni kip Alojzija Stepinca..

..


Slika

....

Toliko.. LP .... nadam se da se neće javljati gnjavatori da im pokažem dozvolu za postavljanje kipa :a1407:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 5 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr