www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 12:30

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 09 stu 2014 19:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Međugorje / župna crkva sv. Jakova

.............. video...........http://youtu.be/_3GTtef5ynE

Posjeta Međugorju može se podijeliti u tri dijela.. obilazak same crkve u centru naselja, uspon na brdo ukazanja ( lakša opcija) i uspon na brdo Križevac ( cc 1 sat laganog uspona) u sklopu kojeg je i križni put..

Početi ćemo sa župnom crkvom sv Jakova :

Slika

Zadnji dio svetišta, možemo vidjeti i vanjski oltar :

Slika

Pogled na brdo ukazanja lijevo, i Križevac desno :

Slika
Moram napomenuti da se odmah uz svetište nalazi i veliki parking, koji je besplatan i lako dostupan..

Unutrašnjost crkve :

Slika

Slika

Sagrađen je niz ispovjedaonica, njih nisam slikao, ali ovo su redovi vjernika koji čekaju na ispovjed.. impresivna slika :

Slika

Slijedi nastavak... naravno, nekima će biti blesavo što označavam nazive pojedinih mjesta na fotkama, ali ima ljudi koji tamo nikada nisu bili, pa da shvate gdje je što.. sorry... :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 stu 2014 21:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Zgodna cura u prvom planu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 stu 2014 20:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
.... BRDO UKAZANJA...

Brdo ukazanja nalazi se ajmo reći lijevo od crkve.. da ne prepričavam, tamo se 80-ih godina djeci ukazala gospa...

Danas je na tom mjestu postavljen gospin kip, i mnoštvo ljudi svakodnevno obilazi i pomoli se..

Slika

Meni kao planinaru ništa nije daleko, pa ću samo reći da do kipa ima 15- ak min od ceste..čak ne morate imati specijalnu obuću, jer je kamen doslovno izglačan, od milijuna nogu..

Slika

Slika

Obratite pažnju na ovu fotku.. u pozadini sam obilježio gdje se nalazi brdo Križevac, koje ćemo posljednje obići :

Slika


Ne mogu a da se ne pohvalim da sam prvi puta posjetio Međugorje davne 1986. g kao novopečeni hercegovački zet.. tada je mjesto bilo obično selo, a crkva.. pa, također obična seoska crkva... imam negdje fotke iz tog doba, morat ću vam ih pokazati..

Imam ja i boljih slika, ali su pohranjene negdje na cd ima, pa mi nije zgodno pronaći ih...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 stu 2014 12:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
I na kraju, kako rekoh brdo Križevac.. na tom su brdu čini mi se još 1933. g vjernici podigli velik betonski križ...

Do prve postaje križnog puta od crkve vodi cesta, a na početku imate parkiralište, koje se nešto sitno naplaćuje.. ukoliko pješačite, to je oko 20 min hoda..

Križni put počinje u podnožju brda, završava na vrhu.. i ovdje je dovoljna obična obuća uz malo više opreza, naročito za starije i one s manje kondicije.. nije problem ni bos otići do vrha, kako rekoh- kamenje je uglačano, naravno uz pažljiv hod...

Pogled s 4-5 postaje prema svetištu :

Slika



Ukoliko je moguće, posjetite Međugorje radnim danom, jer se vikendom ovdje stvore velike kolone vjernika...

Ovo su konkretno Talijani :

Slika




Mnogi ljudi ostavljaju svoje osobne stvarčice, slike, privjeske ili krunice po putu, ili pri vrhu, a ovaj je uklesao i svoje ime na kamenu :

Slika




I eto nas blizu samog vrha, u blizini križa :

Slika




Ljudi se pomole, dodirnu križ, ostave slike svojih bližnjih, križ je sav ispisan potpisima... meni se to sviđa :

Slika



Došavši na sami vrh, par metara iza križa, dočekat će vas ovakav prizor.. stotine malih križeva zabijenih u rupe kamenjara.. stvarno impresivno, i nikada ista slika :


Slika




Silazak je predviđen sporednim putem, ali mnogi se vraćaju istim.. napomenuo bih da ponesete bočicu s vodom, naročito u ljetno vrijeme.. pa i u jesen, jer tamo je toplija klima..

Najlakši prilaz Međugorju iz smjera Splita je doći do Vrgorca, pa na GP Crveni grm, i za pola sata ste skoro pa tamo, a iz pravca Slavonije preko Banja Luke, izaći na Mostar i preko Čitluka..


Toliko, možda sam bio malko preopširan, ali čitajuči forum stekao sam dojam da popriličan dio ljudi još nije bio u Međugorju.... sretan put :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 stu 2014 15:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 stu 2011 08:58
Postovi: 135
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Hvala za ove divne slike,sve si lijepo opisao.

Međugorje ...hvala ti Bože za to sveto mjesto!!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 stu 2014 16:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Hvala, imam još puno toga.. Ako ti se da pogledaj video na početku teme, snimio sam ga na hodočašću od Banja Luke, preko Jajca i Rame do Međugorja.. Zadnja polovica filmića je samo Međugorje, puno bolje od ovih slika dočarava atmosferu...pozzz


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 stu 2014 16:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
FRANC-JOSEF napisao:
Došavši na sami vrh, par metara iza križa, dočekat će vas ovakav prizor.. stotine malih križeva zabijenih u rupe kamenjara.. stvarno impresivno, i nikada ista slika :


Slika




Silazak je predviđen sporednim putem, ali mnogi se vraćaju istim.. napomenuo bih da ponesete bočicu s vodom, naročito u ljetno vrijeme.. pa i u jesen, jer tamo je toplija klima..

Najlakši prilaz Međugorju iz smjera Splita je doći do Vrgorca, pa na GP Crveni grm, i za pola sata ste skoro pa tamo, a iz pravca Slavonije preko Banja Luke, izaći na Mostar i preko Čitluka..


Toliko, možda sam bio malko preopširan, ali čitajuči forum stekao sam dojam da popriličan dio ljudi još nije bio u Međugorju.... sretan put :b112:



ovu ću ti sliku ukrasti


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 stu 2014 21:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
.............. slobodno birajte...............


Slika


Slika


Slika


profesor s talijanskog fakulteta ostavio je svoju posjetnicu ( na drugoj sam je fotki zumirao) :


Slika


i na kraju.. ne mogu odoljeti da ne stavim i ovu :

Slika

vidio sam i skupinu mladih koji su ovim nosilima vukli svog prijatelja na vrh Križevca... nemam riječi za TO opisati..


Sad ste me malo povukli, stavljam slike ko malo dijete............ :a1430:

PS- a što će ti ta slika?.. ne zafrkavam, stvarno me zanima.. nije problem ako je bilo tko kopira i koristi, ali zar je stvarno toliko dobra?.. ili ja od šume ne vidim drvo, hehehehe


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 stu 2014 08:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 05 stu 2011 08:58
Postovi: 135
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Kad je slikana ta slika?
Nisam vidjela te križeve,a bila sam u rujnu na Križevcu?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 stu 2014 16:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Prvi dio slika snimljen je 2012. a ovi mali križići lani u ljeto...trebao sam ići i ove godine u ženin rodni kraj, ali smo zbog nekih obaveza morali skratiti na tri dana, nismo stigli.. uglavnom, i ja sam to vidio prvi puta .. ne može to izdržati vremenske utjecaje... a bio sam na Križevcu i kad su četnici topništvom tukli po dolini Neretve, a unprofor mi pregledavao auto :a1250: ... davno je to bilo ...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr