www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 15:00

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 21 vel 2015 20:33 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
........ CRKVA I SAMOSTAN SV. ILIJE U MASNOJ LUCI, HERCEGOVINA.............




Slika



Ovo je jedno jako staro i zanimljivo svetište u Hrvata.. tek se u posljednje vrijeme počelo spominjati u široj javnosti, a koliko je sve to staro, pokazat ću vam uskoro..

Crkva i samostan sv Ilije proroka u Masnoj Luci nalazi se između dvije velike hercegovačke planine- Vrana i Čvrsnice... možemo reći u trokutu Posušje- Tomislavgrad-Jablanica..


Prometno je poprilično izolirana, a oko nje nalaze se planine više od 2000 m... ( Čvrsnica 2227 mnv)...

Postoje priče da je samostan neko vrijeme skrivao i našeg generala ANTU GOTOVINU
.... ako jest, hvala im....


Slika

ovo je pristup iz smjera Tomislavgrada, zadnjih 7-8 km je vrlo dobar makadam..




Slika



Prije stotinjak godina na tom se području ljeti znalo naći i do 400 OBITELJI koje su provodile ljeto na ispaši stoke.. s njima je obično bio i jedan fratar, pa je tako Crkva prije rata sagradila i kapelicu i kuću na ovom mjestu.. spalili su je četnici za vrijeme 2.sv rata...


početkom 80-ih godina fra Petar Krasić počeo je izgradnju nove crkve i popratnog objekta..
Pogledajte samo okoliš, pa ćete vidjeti koliko je težak pristup crkvi.... čujem da je nedavno asfaltirana cesta..



Slika


Slika



Slika



Slika



Slika



Slika



Slika



Sve je napravljeno u skladu s prirodom oko nje.. skoro pa alpski stil, ako se to može reći za crkvu.. unutrašnjost i detalje radili su lokalni akademski umjetnici ( Ilija Skočibušić, iz TG) .. detalji su napravljeni s puno ukusa i pažnje, a opet skromno... rekao bih, s mnogo ljubavi...... obratite pažnju na oltar



Crkva i njezin okoliš ne izazivaju neko strahopoštovanje koje bismo osjetili npr u Rimu ili drugdje, nego ostavlja dojam prisnosti i domaćinske atmosfere, kao da smo mi ovdje oduvijek, kao da smo rođeni ovdje... moj je savjet da ukoliko se nađete u blizini posjetite mjesto, stvarno ćete biti opčarani i zadovoljni.. ispod crkve se čak i nalazi izdašno vrelo hladne planinske vode...



Toliko.. moram napomenuti da mi se nažalost ispraznila baterija fotoaparata, pa sam snimio samo malo više unutrašnjost crkve...


Ali, postoji još nekoliko zanimljivih lokacija u blizini, pokazati ću ih sljedećih dana... pod ovom istom temom


LP


..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 vel 2015 14:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 lis 2011 08:24
Postovi: 628
Lokacija: Mostar
Podijelio: 137 zahvala
Zahvaljeno je: 64 zahvala
U blizini sam odrasla, provela djetinjstvo!
Hvala ti na lijepim slikama! :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 vel 2015 22:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
..

.... KAPELICA SV ANTE I SREDNJOVJEKOVNI STEĆCI...

Nastavak... jer, na poprilično malom prostoru nalazi se toliko divnih stvari iz naše povijesti...

Samo koji kilometar od crkve i samostana u Masnoj Luci nalazi se kapelica posvećena sv Anti... eto, trnci me prolaze, sjetio sam se kako je bilo lijepo :D


eh, sjetio sam se.. mali video...http://youtu.be/LsMYS78uaTM



Slika



Slika



unutrašnjost kapelice... ništa nije zaključano, sve u najboljem redu... oduševilo me što je u košarici bilo i nešto novaca... ipak je to selo, a ne " europska metropola"... u kojoj ima ljudskog smeća svake vrste :?
Slika

naknadno sam saznao da je kapelicu posjetila i jedna moja prijateljica, koja se kao i mi upisala u knjigu posjeta.....


a opet, ni kilometar od kapelice- pogledajte i sami...

Srednjevjekovni stećci, još iz vremena Kotromanića... Bosna je bila naša, Bosna je kolijevka hrvatstva... tim više boli nebriga današnje hrvatske vlasti... da ne pričam dalje...



Slika



Slika



Slika



Slika

Ovih stećaka ima više desetaka... ne volim pokazivati fotke na kojima je netko iz moje obitelji, ali moram zbog usporedbe veličine... stvarno svaki je komad klesan s mnogo truda i vještine... nije lako donijeti kamenčinu od 3 tone i isklesati takvo nešto... inače, na slici je moja bolja polovica, koja je rodom iz tih krajeva :grlim te:

toliko, hvala na pažnji... još slijedi jedna zanimljivost 5 km prema istoku, istom ovom dolinom... o tome ćemo slijedeći puta...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 ožu 2015 14:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
.
.... SPOMENIK DIVI GRABOVČEVOJ....




Slika


Kako rekoh, nedaleko crkve i samostana u Masnoj Luci nalazi se Kedžara- šumski proplanak na kojem je prema legendi pokopana lijepa Ramkinja ( iz Rame) Diva Grabovčeva.. to je djevojka kojoj je MP Thompson posvetio onu krasnu pjesmu...


Slika

Priča govori da je bila najljepša djevojka toga kraja, i da je na nju bacio oko i sin turskog bega Kopčića... kako je tada bio običaj, mladenka se trebala preobratiti na islam, što Diva nije željela.. uostalom, nije joj se možda ni sviđao mali mujo...

Moram napomenuti da je po mojim saznanjima tadašnji običaj u Bosni bio da kada je turčin oženio našu curu i ona prešla na islam - da su svatovi u znak izrugivanja kršćanima triput obilazili crkvu pjevajući i pucajući u zrak, da pokažu kako su preoteli još jednu kršćansku dušu...


Slika




Da bi je sklonio od očiju napasnog turčina, otac ju je poslao u planinu da čuva ovce.. ali beg je iz Travnika poslao uhode ( jedan je bio Srbin) da je nađu..

Saznavši gdje je, turčin se otputio tamo, našao djevojku i opet upitao želi li poći za njega.. kada je odbila, zabio joj je nož u grudi..



Slika

kipar je zamislio skulpturu da prikaže Divu onog trena kad je primila smrtni udarac, sklopljenih ruku....

Kažu da je tamo i pokopana, a prije stotinjak godina istraživać Ćiro Truhelka je stvarno našao grob i u njemu kosti mlade žene.. tada se raspitao među narodom, i čuo priču koju sam vam ja sada ukratko ispričao... kažu da je svjedok bio stari turčin koji je u to vrijeme bio mlad momak...

Pokopana je ispod jednog od onih stećaka koje smo već pokazali...



Grob mlade Dive postao je mjesto na koje su hodočastile žene i djevojke, i to kršćanke i muslimanke... kažu da se sve one mole Divi za ono što ih tišti... i danas one ostavljaju osobne stvari kao poklon Divi...


Slika



Svake godine se negdje u ljeti služi misa na Kedžari i narodni skup...



........... evo i mali video, opet vas davim... http://youtu.be/KnU1-71EYt4




Na kraju, preporučio bih da se okrijepite u restoranu Hajdučke vrleti, kraj kojeg morate proći... a hrana, piće i ambijent su stvarno vrhunski... :a1430: ...


Toliko, s ovom temom smo završili.. btw, sve pišem iz glave, pa ako sam nešto pogriješio slobodno me ispravite


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr