www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 04:43

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 10 svi 2015 22:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
.
........ Crkva sv. Spasa u Cetini... sagrađena u 9. stoljeću...

Crkvu je dao sagraditi župan Gastika, za vrijeme vladavine kneza Branimira... sagrađena je u spomen njegove žene i djece...

[youtube]<iframe width="420" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/yfVD3j1LT4g?rel=0&amp;controls=0&amp;showinfo=0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>[/youtube]


Slika

Nalazi se podno Dinare,na pola puta između Knina i Sinja, kod mjesta Vrlika... Vrlika- nekadašnje ime joj bijaše Vrh Rike ( izvor)...


Slika



Ovo je fotografija unutrašnjosti crkve... moram napomenuti da je ostala čitava za vrijeme domovinskog rata samo iz razloga jer su pravoslavci mislili ( i danas tvrde) da je to njihov hram Vaskrsenija Hristovog...

Slika





Inače, crkva je najstariji objekt takve vrste sa sačuvanim zvonikom u Hrvatskoj... crkva se sačuvala do dolaska turaka, koji su je zapalili, a narod je porobljen ili izbjegao..
jedan dio ljudi pobjegao je na otok Olib, a sa sobom su ponijeli i originalni križ iz crkve, koji se tamo čuva već eto- 400- 500 godina.. zanimljivo je da Isus na tome križu ( danas) nema ruku, ne znam zbog čega su mu otpiljene... možda stradale u bijegu...

Oko crkve je nekad postojalo starokatoličko groblje, na kojem su 200-300 g nakon zadnjeg ukopa pravoslavci koji su se doselili u 17. st počeli pokapati svoje preminule...
Groblje je arheološki istraženo, podaci kažu da je tu pokopano više od 1200 ljudi prije dolaska novog stanovništva...


Slika


Još jedna zanimljivost su vrela rijeke Cetine, kažu da ih je 30- ak.... o tome ćemo poslije, kasno je.. :lol:

PS_ upravo sam završio mali video o tomu : https://youtu.be/yfVD3j1LT4g

.. možda vam se svidi....
.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 svi 2015 19:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
:b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 svi 2015 14:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
...
eto još par sličica....

Slika

ovo gore je replika pletera.. original je u nekom muzeju ili slično.. čujem da se pleter nije svidio lokalnim protama pa su ga obijali čekičem... možda i jesu, ali eto, ne izgleda mi da se previše trudio..

Slika

nisam stručnjak pa vam ne mogu reći kako se zove ovaj način gradnje...


Napravljena je maketa crkve kakva je bila nekada, pa eto..

Slika


toliko... a sada par sličica okolice... naletio sam na najveće stado ovaca koje sam ikada vidio... do Zgb sam pjevao " čuva čoban ovčice"... :b101:


Slika

tj, još je i veće, ali nisam uspio sve obuhvatiti...

ovo je pravoslavna crkva, sagrađena 1939.g stotinjak metara poviše... lijepa je..

Slika

i sada, dvije slike , to su najveći od 30- ak izvora Cetine... već 40 km nizvodno, u Trilju, Cetina se pretvara u prekrasnu rijeku..

Slika

Ovo je Glavaš, najveće vrelo... moram dodati da je DUBOKO PREKO 100 metara...

Slika

a ovo je Vukovića vrilo, drugo po jačini... priroda je predivna, to su naši povijesni lokaliteti.... ako tko prolazi cestom Knin- Sinj, nije teško pronaći i navratiti...

Hvala lijepa....


PS- ispričavam se zbog poneke pogreške u tekstu ( kao u naslovu), imam savjesnog studenta koji mora učiti :P ..... pa me i sada tjera...
..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 3 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr