www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 12:18

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 08 stu 2015 13:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
...
Eto, već duže vrijema razmišljam o Zagrebačkoj katedrali... imam nešto slika, imam nešto podataka, ali...
Ali, sve me bilo strah da neću moći dovoljno dobro prikazati vam ovu našu monumentalnu crkvu...

Ja sam rođeni zagrepčan, prilično često prolazim tamo... tako da osjećam neku malo veću odgovornost... moram vas zamoliti da ne kritizirate kakvoću ovih slika, jer iako imam prilično dobar fotoaparat, čovjek ne može obuhvatiti crkvu u dubini, zbog njene veličine... tko se malo bavi fotografijom, razumjet će.. :a1430:


A kao drugo... ne znam točno što poslikati, tako da ću vam dati svašta po malo, a vi mislite... jer- svaka je slika, svaki predmet u katedrali priča za sebe, i zauzima važno mjesto u hrvatskoj povijesti... da ne pokažem jedno, a zaboravim ili ne zapazim drugo..


Katedrala u Zagrebu majka je svih crkava u zagrebačkoj nadbiskupiji, ujedno najmonumentalnija hrvatska sakralna građevina, izgrađena u neogotičkom stilu. Izvana je duga 77 metara, a široka 48,20. Visina tornjeva iznosi 108 metara. Unutarnja površina iznosi 1617 m2 i može primiti više od 5000 ljudi.

Katedrala je okosnica jezgre biskupskog grada, a od 19. stoljeća je simbol Zagreba i cijele Hrvatske, te tako najveći spomenik vjere i kulture i duhovno središte hrvatskog naroda. U nju je utkana naša prošlost, sadašnjost i budućnost. Ona je svjedok najvećih, najradosnijih i najtužnijih događaja povijesti hrvatskog naroda.

Zagrebačka je katedrala posvećena Uznesenju Blažene Djevice Marije, a suzaštitnik je sv. Stjepan kralj. Nazivaju je katedralom naših velikana, Stepinca, šepera i Kuharića, Zrinskih i Frankopana.

Osamdesetih je godina počela velika obnova katedrale, koja se odvija i danas...

..

..


Početi ćemo izvan katedrale, a završiti u njoj... ovo je brončana maketa povijesne jezgre grada..

...Slika
.
.

izdaleka :
.
.
...Slika

.
.
...Slika

..
..
...Slika

.
.
...Slika

.
.
glavni ulaz, iznutra :

...Slika

..
. Ovo je fotkano lani, neposredno prije Božića, pa ćete vidjeti i neke božićne detalje :)
.
.
...Slika
.
.
glavni oltar... velik je :a1250: .............
.
...Slika

Za danas toliko... hvala na pažnji, i pazite za koga glasujete :a1490:

Nastavak slijedi za koji dan, jer ima prilično posla opko odabira slika, stavljanja na net itd... LP svima.... :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 stu 2015 14:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
FRANC-JOSEF napisao:
...

..
..
...Slika

.
.


Ajd da ti se malo ubacim a ti gubi živce. :lol: Ima jedna zanimljivost vezana uz zagrebačku katedralu koju sam jednom pročitao u večernjaku. A ima i na netu nešto o tome, jel istina ili urbana legenda ne znam.

"Mato Juričić Katedralec kojeg i danas pamte u zagrebačkim vatrogasnim postrojbama. On se rodio u Štinjanu kraj Pule i završio je zanat za stolara, no njegova životna želja bila je postati vatrogascem. Zato se 1932. godine popeo na sam vrh katedrale i ondje balansirao na križu nekoliko minuta. Tada je imao 26 godina.
Nekad se profesija vatrogasca povezivala sa iznimnom fizičkom spremom i gotovo akrobatskim sposobnostima. Nezaposleni Mato očajnički je htio posao i jedini način da dokaže kako mu je dorastao bio je taj nezamislivi pothvat - (preneseno iz 24 sata)
Objavu i link na članak postavila je Tamara Drenovac Zg a ja sam samo izdvojio fotku i dio koji mi se učinio najzanimljivijim."


http://www.24sata.hr/zanimljivosti/oni-su-zagrebu-udahnuli-dusu-legende-koje-su-obiljezile-grad-426129

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10153681372854844&id=354691969843

E sad ako pogledamo gornju fotku, a oni koji su bili u Zagrebu znaju kako je velika, te zamislimo šta znači popesti se na križ na tornju, možemo vidjet kakav je to poduhvat.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 stu 2015 18:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
Gubim živce jedino kad sitničariš..... ali ovo je konstruktivan prilog, ok...
Iz prve ruke znam za taj slučaj, govorio mi je otac, kako rekoh pravi sam zagrepčanec....
Navodno je čovjek stajao na jednoj nozi na križu.... LP svima


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 stu 2015 12:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
..
dakle, da nastavimo..
kako rekoh, katedrala je prevelika i previše je važna da bih je ja mogao komentirati i objašnjavati...

Slika
.
.
..Slika
.
.
..Slika
.
.
.
Slika
.
.
a eto i detalja prekrasnih, starih klupa :
.
.Slika
.
.
. sarkofag u kojem počiva bl. A.Stepinac

Slika
.
.
. prednji dio sarkofaga...
.
.
..Slika

toliko za ovaj put... ima još... LP


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 stu 2015 13:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
...
...
eto, da nastavimo...
koliko vidimo dolje, ovo je djelo katedrali poklonio veliki hrvatski kipar- Ivan Meštrović :

.
Slika
.
.
jedan od mnogih prekrasnih prozora :

..Slika
.
.
spomen na Juraja Haulika, zagrebačkog nadbiskupa:
.
.
..Slika
.
.
.. mislim da ovdje leže i posmrtni ostaci Bana Josipa Jalačića, iako se njihova grobnica nalazi u Zaprešiću..
.
.
..Slika
.
.
.. spomenik priorima vranskim...
.
.
..Slika
.
.
mislim da su oni u vrijeme mletačke okupacije i turske opasnosti imali velik utjecaj u očuvanju našeg hrvatskog identiteta..
.
.
..Slika

kako kaže tekst- u njihovo se vrijema kovao naziv- Hrvatska- predziđe kršćanstva... skupo smo to platili, a sada je kršćanstvo opet u opasnosti...
.
.
.
..ogroman mural...
.
.
..Slika
.
.
.. a evo ga u cijelosti, pa usporedite..
.
.
..Slika
..
..
toliko za danas.. kako rekoh, katedrala je prepuna povijesnih kipova i slika... ako vas što zanima, pronađite sami, ja stvarno unatoč najboljoj volji ne mogu kompetentno pisati o svemu tome...
.
LP, do skorog viđenja...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 stu 2015 15:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
...........
a sada ćemo malko pokazati blisku okolicu katedrale.. ovo su prošlogodišnje žive jaslice, jedne od najvećih u RH....
.
.

Slika
.
.

Slika
.
.

Slika
.
.

Slika
.
.

izgleda da te jaslice uređujui organiziraju članovi neke komune ... lijepo od njih...

.
.....ovo je na samom ulazu u tržnicu Dolac, stotinjak metara od katedrale.. spomenik legendarnim " kumicama", ženama koje su do prije 30- ak godina hranile Zagreb, i prodavale domaće proizvoda na placu.....

.
.
Slika

..
..
toliko od zagrebačke katedrale... do skorog viđenja :twisted:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 stu 2015 19:05 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 stu 2015 21:35
Postovi: 58
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 30 zahvala
Bio sam u katedrali zadnji put 2014.g.
Nije mi jasno zasto toliko dugo vremena treba da bi zavrsili toranj.
Ruzno izgleda.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 stu 2015 20:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1346
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 184 zahvala
Zahvaljeno je: 169 zahvala
Ako Bog da za koji tjedan ću na Misu u Katedralu :D <3

Hvala ti Franz na lijepim fotkama :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 pro 2015 00:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
lewi napisao:
Bio sam u katedrali zadnji put 2014.g.
Nije mi jasno zasto toliko dugo vremena treba da bi zavrsili toranj.
Ruzno izgleda.


Katedrala je spomenik, zaštićena je ajmo reći kao i dubrovačke zidine... tornjevi su visine iznad 100 metara, i ništa nije napravljeno od crijepa ili obične žbuke... na svim njenim pročeljima nalaze se razni kipovi i oni odvodi u obliku zmajeva, tvz. vodorige, ukrasi i ornamenti...
To ne može restaurirati Mujo bosanac ili Štef zidar iz Obreža nego kvalificirani restauratori.... pa most Golden Gate se farba godinu i više, a katedrala je ipak umjetničko djelo graditeljstva... samo da promašiš boju žbuke, unakazio si je...Svaki se kip skida, spušta dolje, fotografira, čisti i obnavlja, i zatim opet postavlja i učvršćuje gore, a to traje...sve nadziru kvalificirani restauratori.. a opet ne možeš dozvoliti da ti tako važnu crkvu obnavlja netko nepouzdan ili zlonamjeran, možda i saboter...
Pozzzz... kad stave jaslice, slikat ću...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 pro 2015 22:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
.. ADVENT U ZAGREBU,ŽIVE JASLICE..

eto, najsvježije fotke, OD VEČERAS.. posjet i misa u katedrali, šetnja stvarno krasno uređenim gradom..

vesela tri kralja :D

Slika

.
ova straža i nije tako zločesta kao što kažu..

.
Slika

.
Slika

.
jaslice... ali u radu.. ovo je samo osnova.. slijedi još ukrašavanja.. ne može to u jednome danu :b112:

.
Slika

.
a sada malo grada, 200-300 m ispod katedrale.. da osjetite dašak adventa u Zgb..

.
Slika

.
klizalište na Trgu kralja Tomislava.. znam, malo izvan teme ali....

.
Slika

.
Toliko.. znam da sam vas sad malko zagnjavio, ali upravo sam skinuo 101 sliku s fotića, morao sam podijeliti bar ovih par... pozzzzz


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 14 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr