www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 11:21

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 13 pro 2015 17:37 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
** VUKOVAR & CRKVA SV. FILIPA I JAKOVA... i još ponešto **

Lijep pozdrav svima...

Već nekoliko godina pohodimo taj naš grad- heroj... stvarno imam puno fotografija starih od 5-7 godina pa do danas... svi mi gajimo neke svoje osjećaje prema tome gradu, pa eto, kao i kod zgb katedrale, tako i na temu Vukovara moram pokušati dati najbolje od sebe...
Ovdje je previše tema i slika a da ih samo nabacam , pa si vi mislite... zbog toga sam odlučio da vam pokažem malo veći broj fotki, uz neke opise crkve ali i samog grada... tako da možete očekivati 5-6 odgovora, tj postova... i neće naravno svi biti vezani uz samu crkvu...

Kao prvu i jedinu sliku skinutu s interneta dati ću vam fotku razrušene crkve

..Slika

a upravo ovako izgleda crkva danas, nakon obnove :

..Slika

.
inače, glavni ulaz u crkvu je zatvoren, ne znam zbog čega, i unutra se ulazi na stražnji ulaz :

.
..Slika

.
tu možemo vidjeti jumbo plakate koji nas podsjećaju na sva ona zla koja su se sručila na grad :

.

.
Slika

.
.
..Slika

a evo i plakata koji prikazuje kako je iz zraka izgledala porušena crkva :


..Slika
.
.
s time da im i takvo rušenje nije bilo dovoljno, nego su još planirali i srušiti je do temelja... ali o tome ću kasnije..

.
.. u dvorištu iza crkve nalaze se pomoćne prostorije i mali, lijepo uređeni parkić s kipom sv Antuna :

.
..Slika

odmah preko puta crkve nalazi se vukovarska gimnazija Marka Marulića.. nije u temi, ali čini cjelinu s crkvom :b112:

.
..Slika

toliko za sada.. za par dana idemo u samu unutrašnjost crkve, vjerujte da ima izvanrednih tema.. pozzz


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 pro 2015 17:51 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 22 stu 2015 21:35
Postovi: 58
Podijelio: 14 zahvala
Zahvaljeno je: 30 zahvala
Dobronamjeran savjet:
Napravi neku galeriju negdje na image hostingu ,flickr, imgur, g+, instagram, pa postavi ovdje linkove ka njima, ili postavljaj Thumbnail slika na temi, ne moze se stranica ucitavat treba po sata da se slike ucitaju, na onoj gdje je ZG katedrala si zagusio stranicu skroz evo i ovdje ce ako je zatrpas. pozz


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 pro 2015 19:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
... hvala na savjetu, ali nekako mi je zgodnije ovako... nešto pomalo znam o računalima, ali ... meni se puno brže učita jer imam brzi internet ( 40 mps)... ali, smanjio sam slike... nadam se da će nešto pomoći..

Ok.. sada ćemo pogledati glavni oltar crkve... moram napomenuti da je to franjevačka ..

.
.
.. Slika

.
. a sada malo iz blizine..

.
.Slika


.
.pogled na kore i orgulje.. inače, ovaj ulaz u crkvu se ne koristi ( nisam vidio, možda nedjeljom i praznikom)

.
.Slika

.
.a sada pogled na jedan od četiri pomoćna oltara... oltar Gospe Lurdske..

.
.Slika

.
a sada fotka iz blizine... moram priznati da sam se dvoumio da li da je podijelim s vama..ljubomora i sebičnost... ali čitajući danas neke postove gore, odlučio sam da podijelimo ovu krasnu sliku... uživajte

.
.Slika

.
još jedan prekrasan oltar...ovo je sv Franjo..

.
.Slika

.
.
.sveta obitelj :D


.
.Slika

.
svi ovi oltari i uglavnom sve što vidite bilo je uništeno, ali ljubavlju hrvatskog naroda je i obnovljeno... mislim da je obnova bila završena 2012. godine


.Toliko za danas... hvala na pažnji, uskoro slijedi i treći dio koji će možda biti zanimljiviji ne po slikama, nego po događanjima vezanim uz te slike, tj. stvari koje sam fotkao..

Jedno pitanje... ali nemojte guglati... znate li tko je to " Gospa unproforka"?.... ona je jedan od razloga što sam silno želio ući u ovu crkvu ( bila je zaključana, zvali smo župni ured da otvore... itd itd...).... biti će mi jako drago pokazati vam i tu malo poznatu zanimljivost...

. hvala na pažnji..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 pro 2015 08:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 ožu 2014 19:35
Postovi: 275
Lokacija: Sušac
Podijelio: 49 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
Stranice župe:
http://filipjakov-vu.com/o-nama/samosta ... -i-jakova/

http://filipjakov-vu.com/wp-content/upl ... -crkve.jpg
http://filipjakov-vu.com/wp-content/upl ... g-rata.jpg

Unutrašnjost crkve prije razaranja:
http://filipjakov-vu.com/wp-content/upl ... -klupe.jpg
http://filipjakov-vu.com/wp-content/upl ... tu-HKZ.jpg
http://filipjakov-vu.com/wp-content/upl ... 394430.jpg

Ostaci ostataka:
http://filipjakov-vu.com/wp-content/upl ... C09197.jpg

Sveti Bono:
http://sveci.net/index.php/2-uncategori ... sveti-bono

Kad su četnici poslije osvajanja Vukovara vadili tijelo svetog Bone iz crkve udario je grom...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 pro 2015 13:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
eto, nastavljamo..

oltar sv Ante..

.
Slika

.
a sada.. ovo su obnovitelji namjerno ostavili, kao pokazatelja ljudske mržnje .. OLTAR ŽALOSNE GOSPE :

Slika

.
Ova slika na oltaru, jako je stara.. nađena je izrešetana sa oko 29 rupa.. obnovljena je i nalazi se u skladištu samostana, a ovo je replika :

.
Slika

.
Slika

.
Slika

.
prilikom obnove sačuvana je i jedna od 22 ovakve rupe za eksploziv.. iako je crkva već bila jako oštećena, 1995. su Srbi imali namjeru sravniti je do temelja.. :

.
Slika

.
Slika

.
i evo moje tvz Gospe unproforke.. naime, četnici su nakon pljačke crkve ovaj kip bacili na smeće, uz crkvu.. naišao je jedan irski unproforac, i pozvao svećenika iz (mislim) Iloka da je pokupe i odnesu na primjerenije mjesto.. pošto im nije stala u vozilo, uspravili su je na zadnjem sicu svoga vozila... na punktovima su ih četnici pozdravljali vojničkim pozdravima... kasnije, svećenik i Irac :b112: su otkrili da se na gospinoj glavi nekako našla vojnička kaciga unprofora, a četnici su umjesto kipa valjda vidjeli nekog visokog časnika UN a..

kip je potpuno obnovljen, i evo ga na mjestu na kojem i treba biti :

.
Slika

.
isto tako čujem da su prilikom zauzimanja Bogdanovaca četnici opljačkali tamošnju crkvu... među njima se našao i jedan mobilizirani Ukrajinac, koji je ponio kip Gospe u svoje mjesto, iako su tamo grkokatolici.. vozilo je naletjelo na minu i preživio je samo on, koji je držao gospin kip... nakon rata su vratili kip u Bogdanovce...

a sada, još par vitraja, i za sada je to sve..

.
Slika

.
Slika

.
toliko za sada, sretan i blagoslovljen Božić svima :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 sij 2016 15:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
... sada ćemo vidjeti nekoliko sličica grada Vukovara.. moram napomenuti da su neke fotke snimljene prije nekoliko godina, i da sada više nije isto, obnovljeno je..
imam i ovogodišnje, i slike od prošlih godina, ali....


konkretno ovo- toga više nema, nije se imalo što obnavljati.. u neposrednoj blizini bolnice.. fotka je iz 2010.

Slika

..
ista godina..

.Slika

ovo je križ na ušću Vuke u Dunav... također u centru grada

.

Slika

.

simbol grada, vodotoranj... moram spomenuti da postoji i stari, puno manji, u blizini staroga hotela..

.
Slika

dakle, od centra grada, tj bolnice se uz vodotoranj kolonom sjećanja krećemo prema memorijalnom groblju, oko 6 km istočnije, ajmo reći nizvodno Dunavu..

.

Slika

.

Hrvatska vojska postrojena na memorijalnom groblju :b112:

.

Slika

.
grob Blage Zadre i sina mu Roberta..

.
Slika

.
cijelim putem viđamo ljude i mladež iz cijele Hrvatske i inozemstva.. ovi su izgleda od Sinja ..

Slika


.
i sada dolazimo do spomen doma na Ovčari.. još par km od groblja.. u ove su hangare dovezli naše izubijane ranjenike i zarobljene dečke, mučili ih, i odveli na samu Ovčaru, još kilomerar dalje..

izgled hangara ostao je identičan

.
Slika

.
Slika

.

Slika

.
i na kraju, jedna od jama u koje su pobacani....
sada je ovdje spomenik, a za njega se zna samo zbog toga jer je jedan zarobljenik uspio pobjeći.. komšije su šutjeli..

.
Slika

toliko.. hvala vam lijepa na pažnji..
ukoliko nekoga još što zanima, neka se javi..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2016 17:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 ožu 2014 19:35
Postovi: 275
Lokacija: Sušac
Podijelio: 49 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
FRANC-JOSEF napisao:
isto tako čujem da su prilikom zauzimanja Bogdanovaca četnici opljačkali tamošnju crkvu... među njima se našao i jedan mobilizirani Ukrajinac, koji je ponio kip Gospe u svoje mjesto, iako su tamo grkokatolici.. vozilo je naletjelo na minu i preživio je samo on, koji je držao gospin kip... nakon rata su vratili kip u Bogdanovce...

Dobro, jesi čuo za ovo? Nije iz iste župe, kojoj je posvećena ova tema, ali je iz istog grada.
Inače mi je taj kip kao djetetu bio neopisivo lijep sa tako čistim, rekao bih prozirnim, licem.

Gospa koja je odlučila ostati
http://www.ofm.hr/borovo_naselje/zupna_ ... Gospa.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 vel 2016 21:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 ruj 2013 21:21
Postovi: 210
Lokacija: OKLEN CITY
Podijelio: 6 zahvala
Zahvaljeno je: 123 zahvala
hvala ti, zanimljivo.. :grlim te:

.

možda bi nekoga zanimao i izgled zloglasnog logora Velepromet, u njemu je bilo zatočeno i mučeno par tisuća stanovnika grada... čudno, ali i danas je sve isto, nitko nije pokazao volju da postavi bar spomen ploču :(

Slika

a pogledajte, par stotina metara od centra grada još bezbroj ratnih rana...mnoga su vrata ovako doslovno izrešetana, to je snimljeno na Sajmištu.. na ovim se vratima četnik i potpisao, ćirilicom- Miloš

Slika

pozzzzz


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 8 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr