www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 tra 2024 12:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 05 ožu 2008 17:42 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 28 vel 2008 14:22
Postovi: 11
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.

Ne ubij!

Ne učini preljuba!

Ne ukradi!

Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!

POZDRAV LJUDI,JA SAM OVDJE NOV,HTIO BIH DA MALO KOMENTIRAMO OVE ZAPOVJEDI IZ BIBLIJE,ZAPRAVO SAM SE ZATO I UCLANIO DA CUJEM MALO VASA RAZMISLJANJA O NJIMA,ZANIME ME VASA TUMACENJA OSOBNO,POCEVSI OD PRVE ZAPOVJEDI PA DO KRAJA OK,LIJEP POZDRAV SVIMA


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2008 11:31 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 28 vel 2008 14:22
Postovi: 11
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
cudi me sto nikaoga ne zanimna Bog,mislio sam da sam dosao na pravi forum ali izgleda da se nitko ne zanima za takve teme,

1. Ivanova 3,22 i što god da tražimo, mi to od njega dobijamo, jer mi čuvamo zapovjedi njegove i činimo ono što on prihvaća.

Djela apostolska 13,47 Jer ovako nam je zapovjedio Gospodin: Postavih te za svjetlost poganima, da budeš na spasenje do nakraj zemlje.

Psalam 119,128 Zato se držim zapovjedi tvojih, mrzim na svaku stazu lažnu.

Amos 7,15 Ali me je Gospod uzeo od stada, i Gospod mi je zapovjedio: 'Idi, prorokuj mojemu narodu Izraelu!

tako dakle,idemo otkriti sto nam Bog tocno zapovjeda tako da ne odstupamo od njegovih zapovjedi

Ponovljeni zakon 5,32 Pazite, dakle, da radite kako vam je Jahve, Bog vaš, naložio! Ne skrećite ni desno ni lijevo.

zelja mi je braco da svi mi zivimo kako Gospod zapovjeda a ne kako mi zelimo jer ja sam nekoc tako zivio i Gospod me je vratio na pravi put jer nisam bio sretan niti sam mogao zivjeti bez Njega

1. Ivanova 2,3 I po ovom znamo da ga poznajemo: ako zapovijedi njegove čuvamo.

1. Ivanova 1,10 Reknemo li da nismo zgriješili, pravimo ga lašcem i riječi njegove nema u nama.

1. Ivanova 3,24 I tko čuva zapovijedi njegove, u njemu ostaje, i On u njemu. I po ovom znamo da on ostaje u nama: po Duhu kojeg nam je dao.

1. Ivanova 5,3 Jer ljubav je Božja ovo: zapovijedi njegove čuvati. A zapovijedi njegove nisu teške.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2008 12:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 ožu 2007 14:07
Postovi: 714
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
brate Matej...

evo razlog zašto nisam prije pisala na ovu temu je jer nisam razumila smisao i razlog konkretan što te zanima...

svi znamo da nam povrh 10 Božjih zapovjedi još dvije stoje uz njih.... one Isusove..

eto, ja sam nakon obraćenja shvatila da razlog moje " unutarnje" smrti, ležao je upravo u nepoštivanju nekih od tih 10 zapovjedi... hvala Bogu i njegovu milosrđu, DANO mi je znati koliko su važne, zato eto živim i trudim se po njima živjeti...

ali i one padaju sve u "vodu" ukoliko NE ljubimo bližnjega svoga kao samog sebe i kao što je Isus i nas ljubio..." i ukoliko ne ljubimo Oca svoga svim srcem svojim, svom dušom svojom....


BTB! :P


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2008 12:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2995
Podijelio: 150 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
Dobro došao Matej..i evo slažem se što reče Elenora..
a što bi te konkretno zanimalo...trebao bi reći..svi poznajemo nadam se 10 Božjih zapovijedi...i tu nema odstupanja nikakvih...sve je rečeno...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2008 15:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Matej..dobro nam dosao.. :b41:
Bog te blagoslovio ,cuvao u miru i ljubavi...

Ja bi te zamolila,ako je moguce da nam se malo predstavis..
napisu neku rijec o sebi,da znamo s kim komuniciramo...!
I hvala..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2008 15:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Evo ovo je Wikipedie..pa mozes usporediti...razlicite Religije..

Citiram..




Prijevod s hebrejskog jezika (preveo Silvije Grubišić) glasi ovako (Izlazak 20, 2-17; vidi i Ponovljeni zakon 5,6-21):

Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.
Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.
Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.
Ne ubij!
Ne učini preljuba!
Ne ukradi!
Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!
Deset zapovijedi do danas čine temelj židovske i kršćanske vjere.

Budući da u hebrejskom tekstu ne postoji numeracija ni neka druga jasna podjela zapovijedi, te nije lako odrediti njihov broj, do tradicionalnog broja od deset zapovijedi u različitim se predajama dolazi na različite načine. Osobito je ta raznolikost prisutna među raznim kršćanskim zajednicama.


Deset zapovijedi u Katoličkoj Crkvi [uredi]
Inačica koja se nalazi u katoličkom Katekizmu, ali i kod nekih drugih Crkava, donosi drugačiji, sažeti, tekst. U tom se tekstu umjesto spomena "subote" spominje "dan Gospodnji". Za zapovijed koja spominje zabranu izrađivanja likova Katolička Crkva drži da je sadržana u prvoj zapovijedi (prema njenom nauku, likovi se ne štuju kao da su Bog ili sami sveci, nego samo kao podsjećanje na njih, dok se zabrana iz Deset zapovijedi odnosi na uvjerenje da božanstvo prebiva u izrađenom liku). Ove Crkve također imaju zadnje dvije koje su sadržane u zadnjoj zapovijedi, prema gornjem tekstu. Ovaj raspored Deset zapovijedi kakav se rabi u Katoličkoj Crkvi potječe od svetog Augustina:

Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
Ne ubij!
Ne sagriješi bludno!
Ne ukradi!
Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!

Deset zapovijedi u Pravoslavnoj Crkvi [uredi]
Sažeti, ali drugačije raspoređeni tekst zapovijedi donosi i Pravoslavna crkva, slijedeći raspored zapovijedi kakav su rabili istočni crkveni oci:

Ja sam Gospod Bog Tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene.
Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.
Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.
Sjećaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemu.
Poštuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo poživiš na zemlji.
Ne ubij.
Ne čini preljube.
Ne kradi.
Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
Ne poželi ništa što je tuđe.
Umjesto izraza "subota", ima izraz "dan odmora", što je i značenje hebrejske riječi šabat. Pravoslavna Crkva, iako zadržava zabranu izrade likova, ipak štuje ikone, no, slično kao i u Katoličkoj Crkvi, ne drži da u njima stanuje božanstvo.


Deset zapovijedi u Evangeličkoj crkvi [uredi]
Tekst Deset zapovijedi Evangeličke ili Luteranske crkve, poput Katoličke crkve, slijedi raspored kakav je načinio sveti Augustin te nema zabranu izrađivanja likova, a zadnju zapovijed dijeli na dvije, dok poput onog Pravoslavne crkve, umjesto "subote" ima "dan odmora.":

Ja sam Gospod Bog tvoj, nemoj imati drugih Bogova uz mene.
Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.
Sjećaj se dana odmora, da ga svetkuješ.
Poštuj oca svoga i majku svoju, da ti se produlje dani na zemlji.
Ne ubij.
Ne čini preljub.
Ne kradi.
Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
Ne poželi kuće bližnjega svojega.
Ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta, što pripada bližnjemu tvom.

Ostale interpretacije [uredi]
Tijekom stoljeća, razvile su se i druge interpretacije Dekaloga, ovisno o teološkim karakteristikama religijskih zajednica koje su interpretirale Biblijski zapis. Danas je gotovo nemoguće sa sigurnošću reći koji je točan broj interpretacija, mada postoje neke koje su poznatije i medijski eksponiranije od drugih.

Primjerice, nakon Reformacije došlo je do procvata ikonoklastičke interpretacije Dekaloga koja smatra da riječi "Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom." označava zasebnu Zapovijed koja brani bilo kakvo kiparsko ili likovno djelo u sakralnoj umjetnosti. Nadalje, Slavljenje Subote ( a ne Nedjelje ) kao "Dana Gospodnjeg" karakteristika je svih pokreta nastalih nakon svojevrsne šizme unutar Millerijanske Tradicije.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 ožu 2008 15:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 stu 2007 21:16
Postovi: 145
Lokacija: gračac
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi Matej dobrodošao btb, samo piši......uključiće se dragi ljudi samo malo strpljenja :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 10 ožu 2008 15:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
matej24 napisao:
Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.


POZDRAV LJUDI,JA SAM OVDJE NOV,HTIO BIH DA MALO KOMENTIRAMO OVE ZAPOVJEDI IZ BIBLIJE,ZAPRAVO SAM SE ZATO I UCLANIO DA CUJEM MALO VASA RAZMISLJANJA O NJIMA,ZANIME ME VASA TUMACENJA OSOBNO,POCEVSI OD PRVE ZAPOVJEDI PA DO KRAJA OK,LIJEP POZDRAV SVIMA


Evo ja bi te lijepo zamolila..da nam objesnis ovo, i ujedno kojoj
Religiji pripadas...,svejedno kojoj,napisi sta te zama..
Polazim od toga da hoces znati razliku, ili "istinu"
Pa prije nego te krivo shvatimo, pojasni nam sam ako te interesuje..
glediste s RKC..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 ožu 2008 11:33 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 28 vel 2008 14:22
Postovi: 11
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
rebeka napisao:
Evo ja bi te lijepo zamolila..da nam objesnis ovo, i ujedno kojoj
Religiji pripadas...,svejedno kojoj,napisi sta te zama..
Polazim od toga da hoces znati razliku, ili "istinu"
Pa prije nego te krivo shvatimo, pojasni nam sam ako te interesuje..
glediste s RKC..



Bit cu iskren sa svima vama,jer me tako uci Gospodin,ja sam isao u katolicku crkvu do prije 9 mj;ali sam prije gotovo 2 godine poceo citati Bibliju i moji su se stavovi promjenili jer sam vidio da Gospodin trazi od mene neke druge stvari i malo vise od onoga sto trazi RKC,tada sam ga zamolio da mi kaze sto se dogada i on mi je pokazao preko svoje rijeci da su zapovjedi ipak malo drukcije u Bibliji,nemam nista protiv ljudi u RKC,dapace ja ih sada jos vise volim;tako me uci Gospodin.Volio bih znati nesto o vama,ali vas je puno,ja inace nemam internet doma pa cu vam nekad malo kasnije odgovarat,nemojte se ljutit,zelim da vas sve Gospod blagoslovi i da svi nesto naucimo od ovog razgovora.

Jos nesto,ja se vise ne klanjam idolima je meni je to Gospodin isto pokazao preko svoje rijeci i slazem se s onim koji kazu da je to posebna zapovjed koja govori o bilo kakvim idolima,tj kipovima

Psalam 135,15 Idoli su neznabožački srebro i zlato, djelo ruku čovječijih;

Izaija 42,8 Ja, Jahve mi je ime, svoje slave drugom ne dam, niti časti svoje kipovima

2. Korinćanima 6,16 Kakav sporazum hram Božji s idolima? Jer mi smo hram Boga živoga, kao što reče Bog: Prebivat ću u njima i hoditi među njima; i bit ću Bog njihov, a oni narod moj.

Zbog ovakvih stihova ja se vise neklanjam kipovima,uostalom Gospodin se ne moze prikazati kipovima i slikama,i ako ljudi to pokusavaju ne uspjevaju jer Isus neizgleda kako ga se prikazuje,nema plave oci jer je bio Izraelac,nije na krizu jer je uskrsnuo,neka je slavljen Gospod zbog toga,nije malo dijete jer je na nebu i sjedi s desne strane Velicanstva i kraljuje u sve vijeke vjekova,i uskoro ce doci u slavi Ocevij i svih svetih andela po nas,ja se sada klanjam njemu u duhu i istini kako je i naredio

Ivan 4,23 Ali dolazi čas - sada je! - kad će se istinski klanjatelji klanjati Ocu u duhu i istini jer takve upravo klanjatelje traži Otac.

Ivan 4,24 Bog je duh i koji se njemu klanjaju, u duhu i istini treba da se klanjaju.

Tako braco nesto sam vam rekao o sebi,drago mi je sto ste se javili, sada vidim da i neke od vas stvarno zanima Gospodin i razgovori o Njemu,jer doista nikada Ga dovoljno ne slavimo,nadam se da se ne ljutite na mene jer sam iskren volio bih da ste takvi svi vi i nadam se da:

Galaćanima 4,16 Tako? Postadoh li vam neprijateljem propovijedajući vam istinu?
- ovo nije istina kada govorim o vama;lijepi pozrav svima vama i neka vam Gospod dadne mir u srcu

Psalam 96,2 Pjevajte Jahvi, hvalite ime njegovo! Navješćujte iz dana u dan spasenje njegovo

Psalam 106,1 Aleluja! Hvalite Jahvu jer je dobar, jer je vječna ljubav njegova!

Psalam 135,3 Hvalite Jahvu jer dobar je Jahve, pjevajte imenu njegovu jer je ljupko!

Psalam 136,2 Hvalite Boga nad bogovima: vječna je ljubav njegova!

Psalam 136,3 Hvalite Gospodara nad gospodarima: vječna je ljubav njegova!

Psalam 147,1 Aleluja! Hvalite Jahvu jer je dobar, pjevajte Bogu našem jer je sladak; svake hvale on je dostojan!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 ožu 2008 11:43 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Biblija opravdava gradnju kipova i slika u Hramovima!
Napad:

Bog je naredio da ne smijemo graditi kipove anđela i svetaca! Pročitajmo u Bibliji:

Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.
Knjiga Izlaska 20:4- Knjiga Izlaska 20:6

Katolička obrana:

Mnogi protivnici Katolicizma tvrde da je gornji Biblijski citat Druga Božja Zapovijed. Nažalost po njih, Stari Zavjet jasno napominje nemogućnost takve interpretacije. O tome što navedeni citat znači, raspravljat ćemo u poglavlju o Deset Božjih Zapovijedi, dotad- dati ćemo dokaze da Bog nije mislio zabraniti gradnju kipova.

Biblijska vjera Katolika temelji se na činjenici da Bog nije kontradiktoran, i nikako ne Bi naredio nešto u kontradikciji sa Svojom Riječi. Da je Druga Božja zapovijed naredba za negradnju kipova u Hramovima, Bog ne bi naredio da se kipovi grade u Hramovima.

Jednostavno- pročitajmo Bibliju i uvjerimo se u istinu:

Na ovome mjestu David predaje Salomonu plan gradnje Hrama kojeg je dobio od Boga samog:

(11) Tada David predade sinu Salomonu uzorak trijema, njegovih kuća, riznica, gornjih soba, ćelija i doma Pomirilišta; (12) uzorak svega što bijaše smislio u duhu za predvorja Jahvina Doma, za sve sobe unaokolo, za riznicu Doma Božjega, za riznicu posvećenih stvari, (13) za svećeničke i levitske redove, za svaki posao u službi oko Doma Jahvina: (14) zlato u šipkama, zlato potrebno za sve zlatno posuđe ove ili one službe; srebro u šipkama potrebno za sve srebrno posuđe, za sve posuđe ove ili one službe; (15) šipke za zlatne svijećnjake sa zlatnim svjetiljkama, prema težini svakoga svijećnjaka i njegovih svjetiljaka, i za srebrne svijećnjake prema težini svakoga svijećnjaka i njegovih svjetiljaka i prema namjeni svakog svijećnjaka; (16) zlato u šipkama za stolove na kojima će stajati prineseni hljebovi, za svaki stol; srebro za srebrne stolove, (17) za viljuške i kotliće, za čaše od čista zlata, za zlatne pehare, zlato u šipkama za svaki pehar; za srebrne pehare, srebro u šipkama za svaki pehar, (18) za kadioni žrtvenik žeženoga zlata u šipkama; za uzorak od kola sa zlatnim kerubinima koji će raširenim krilima zaklanjati Jahvin Kovčeg. (19) Sve to u skladu s onim što Jahve napisa vlastitom rukom da bi razjasnio cijelo djelo za koje on pribavi uzorak. (20) Tada David reče svome sinu Salomonu: "Budi junak, hrabar, i radi! Ne boj se i ne plaši se, jer će Jahve, Bog, moj Bog, biti s tobom! Neće te napustiti niti te ostaviti dok ne svršiš sav posao za službu oko Jahvina Doma
Prva Knjiga Ljetopisa 28:11- Prva Knjiga Ljetopisa 28:19

Proučimo li 19 redak, shvatit ćemo da je Bog Svojom Rukom, Svetom i Bezgrešnom, crtao plan izgradnje Hrama. Dakle, Bog je Rukom napisao da se u Hramovima grade kipovi anđela kerubina. Sve vjerske zajednice koje nemaju kipova u svojim hramovima su usmenom predajom zamijenile Božju naredbu Rukom pisanu. Zar bi Bog naredio gradnju kipova da su kipovi idoli u Njegovom Hramu?

Biblija jasno govori i da je Božji Hram kojeg Salomon gradi imao reljefe anđela i s unutarnje strane i s vanjske.

(29) Po svim zidovima Hrama unaokolo, iznutra i izvana, urezao je likove kerubina , palma i rastvorenih cvjetova, (30) zlatom je pokrio i pod Hramu iznutra i izvana.
1. Kraljevi 6:29- 1. Kraljevi 6:30

Biblija nadalje govori da je Bog naredio da se grade kipovi. Dapače, pojedinim kipovima dao je i čudotvorne moći:

(4) Od brda Hora zapute se prema Crvenom moru da zaobiđu zemlju edomsku. Narod putem postane nestrpljiv. (5) I počne govoriti i protiv Boga i protiv Mojsija: "Zašto nas izvedoste iz Egipta da pomremo u ovoj pustinji? Nema kruha, nema vode, a to bijedno jelo već se ogadilo dušama našim." (6) Onda Jahve pošalje na narod ljute zmije; ujedale ih one, tako te pomrije mnogo naroda u Izraelu. (7) Dođe narod k Mojsiju pa reče: "Sagriješili samo kad smo govorili protiv Jahve i protiv tebe. Pomoli se Jahvi da ukloni zmije od nas!" Mojsije se pomoli za narod, (8) i Jahve reče Mojsiju: "Napravi otrovnicu i stavi je na stup: tko god bude ujeden, ostat će na životu ako je pogleda." (9) Mojsije napravi zmiju od mjedi i postavi je na stup. Kad bi koga ujela ljutica, pogledao bi u mjedenu zmiju i ozdravio.
Knjiga Brojeva 21:4- Knjiga Brojeva 21:9

Da je zmija uistinu bila pravi kip, i Isus daje potvrdu. Isus Sebe stavlja u usporedbi s kipom u Novom Zavjetu ( Ivanovo Evanđelje 3:14 )
Treba uzeti u obzir da su ljudi od kipa mjedene zmije napravili idola. Počeli su kip smatrati drugim bogom kojeg su zvali Nehuštan, ali tek tada su pravednici uništili kip zmije:

#18Treće godine kraljevanja Hošee, sina Elina, u Izraelu, postao je judejskim kraljem Ezekija, sin Ahazov. (2) Bilo mu je dvadeset i pet godina kad se zakraljio. Kraljevao je dvadeset i devet godina u Jeruzalemu. Materi mu je bilo ime Abija, Zaharijina kći. (3) Činio je što je pravo u očima Jahvinim, sasvim kao njegov otac David. (4) On je uklonio uzvišice, srušio je stupove, sasjekao je ašere i razbio zmiju od mjedi koju bijaše načinio Mojsije. Izraelci su joj sve do tada prinosili žrtve. Zvali su je Nehuštan.
2 Kraljevima 18:1- 2 Kraljevima 18:4

Bog je naredio i izradu oslikanih zavjesa- na zavjesama su bile slike anđela:

#26"Prebivalište načini od deset zavjesa: od ljubičastog, crvenog i tamnocrvenog prediva i prepredenog lana. Na njima neka budu vezeni likovi kerubina - djelo umjetnika.
Knjiga Izlaska 26:1

(31) "Napravi zavjesu od ljubičastog, crvenog i tamnocrvenog prediva i prepredenog lana. Neka su na njoj izvezeni kerubini.
Knjiga Izlaska 26:31

Bog Je jasno dao do znanja da će Egipćani pokazati svoju vjeru gradnjom Stupa posvećenom Njemu:

(19) U onaj će dan biti žrtvenik Jahvin usred zemlje egipatske i stup posvećen Jahvi blizu granice njegove.
Knjiga Izaije 19:19

Biblija jasno govori da je Jakov dignuo spomenik Raheli :

Tako umrije Rahela. Sahrane je na putu u Efratu, to jest Betlehem. (20) A na njezinu grobu Jakov podigne spomenik - onaj što je na Rahelinu grobu do danas.
Postanak 35:19 - Postanak 35:20

Prorok Ezekijel u svoj viziji prolazi Hramom Božjim prepunim reljefa Kerubina:

(17) Od ulaza sve do unutrašnjosti Doma, a tako i izvana te po svem zidu uokolo, iznutra i izvana, (18) bijahu likovi kerubina i palma. Po jedna palma između dva kerubina, a svaki kerubin imaše dva lica: (19) prema palmi s jedne strane lice čovječje, a prema palmi s druge strane lice lavlje. Tako bijaše po svemu Domu sve uokolo: (20) od zemlje do ponad vrata bijahu izdjeljani kerubini i palme, a tako i po zidu Hekala. (21) Dovratnici Hekala bijahu četverouglasti.
Knjiga proroka Ezekijela 41:17- Knjiga proroka Ezekijela 41:21

Sam Isus Sebe u Novom Zavjetu stavlja u usporedbu s kipom:

(14) I kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji tako ima biti podignut Sin Čovječji (15) da svaki koji vjeruje u njemu ima život vječni.
Evanđelje po Ivanu 3:14


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr