www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 27 tra 2024 17:05

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 320 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 32  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 09 svi 2013 11:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
dandelina napisao:
....Mislim na to kako mogu znati da li krivo shvaćam riječi i poruke?


Iz Sir 3.18-24: Poniznost
Sine moj, budi krotak u poslu svojem, i bit ćeš voljeniji nego onaj koji darove dijeli.
Što si veći to se većma ponizi da nađeš milost u Gospoda.
Jer veliko je milosrđe Božje i poniznima otkriva tajnu svoju.
Iako je velika moć Gospoda, on prima počast poniznih.
Ne idi za onim što ti je previsoko i ne istražuj ono što je iznad tvojih snaga.
Trsi se duhom svojim oko onoga što ti je dano i ne bavi se pojavama otajstvenim.
Ne trudi se oko onog što je iznad tvoje snage, jer i ono čemu su te učili već je pregolemo za um ljudski.
Mnoge već zavede njihova umišljenost, i opaka uobraženost iskrivi im misli.

.
Dandelina, ovo sam iz k.Sirahove uzieo samo kao primjer. Treba čitati baš kako piše i "transponirati" u svoje vrijeme, svoju sredinu, na svoje talente i ništa neće biti nejasno. Npr.:
-Krotkost, poniznost je veća vrlina od darivanja, što čine oni koji ionako daruju od svoga viška.
-Što nam je važniji i viši položaj tim se treba s većom pažnjom odnositi prema podčinjenima
-Koju tajnu i kako nam ju Božje Milosrđe otkriva? Nema poniznosti bez oslonca na Boga, a On nam govori baš stvarno na razne načine. I mada je Silan, blag je prema poniznima.
-Svakom je Bog dao određene darove/talente. Oko NJIH se treba truditi, a ne težiti za onima koje nemamo.
-Sve što imamo je nama ali i onima oko nas darovano kao dar. Pregolemi je teret svako znanje, svako bogatstvo, jer što ga više imamo-steknemo veća je i naša odgovornost...
-Posjedovati bilo što od navedenog je i opasnost od uobrazilje da je to naša zasluga, a ne Božji dar. Uobraženost i oholost je prvi od 7 glavnih grijeha.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2013 13:43 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 29 srp 2012 16:41
Postovi: 13
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvala puno na savjetu! I mislila sam si da je tako, no za svaki slučaj. :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2013 16:15 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 20 stu 2012 13:21
Postovi: 81
Lokacija: Hercegovina
Podijelio: 31 zahvala
Zahvaljeno je: 7 zahvala
Jako fin citat Zdrave!
Bas nesto o čemu puno razmišljam i preispitujem sebe. O sebi, svojim mogućnostima, darovima koje imam. . . .
Neke stvari čovjek ne može shvatiti svojim umom i ne treba ići predaleko . . .


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2013 16:59 
Neke religije ne priznaju Siraha tvrdeći da to nije knjiga nadahnuta Duhom Svetim.Eto koliko treba biti mudar da se vidi u dotičnih njihovo krivovjerje a knjiga Sirohava je iz Svetoga Pisma,riječi Božije iz istih korica.Neka ih je sram.


Vrh
  
Citiraj  
PostPostano: 09 svi 2013 17:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
Meni se čini da je k. Sirahova u rangu s Knjigom Mudrosti.
.
Primijenimo ovo iz Sir 5. 1-8 (Bogatstvo i obijest) na današnju situaciju. Zamislimo (dakako hipotetski) da svaki hrvatski političar mora znati napamet barem ovaj djelić Siraha: (dakako, i svaki Hrvat)
.
Ne oslanjaj se na svoje bogatstvo i ne reci: "Ja imam dosta."
Ne idi za svojom željom i svojom snagom, slijedeći strasti svoga srca.
Ne reci: "Tko mi što može?" jer će te Gospod kazniti.
Ne reci: "Griješio sam, pa što!" jer Gospod umije čekati.
Ne uzdaj se toliko u oproštenje da gomilaš grijeh na grijeh.
Ne reci: "Veliko je milosrđe njegovo, oprostit će mi moje mnoge grijehe!" jer je s njime milosrđe i gnjev te na grešnike pada srdžba njegova.
Ne oklijevaj vratiti se njemu, i ne odgađaj iz dana u dan; jer će iznenada njegov gnjev planuti, i u čas osvetni ti ćeš propasti.
Ne uzdaj se u blago krivo stečeno, ono ti ništa neće koristiti u dan nesreće.

.
Eh kad bi bilo...Tada bi EU tražila da pristupi Hrvatskoj :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 svi 2013 15:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
može li mi neko objasniti ova donja dva citata? S jedne strane Isus govori apostolima kako nije njihovo znati buduće događaje i vremena a s druge strane im kaže kako će im Duh Sveti navjestiti ono što dolazi. Djeluju kontradiktorno iako vjerujem da nisu pa može li mi neko upućen objasniti o čemu se tu radi?

Citat:
Nato ga sabrani upitaše: "Gospodine, hoćeš li u ovo vrijeme Izraelu opet uspostaviti kraljevstvo?" On im odgovori: "Nije vaše znati vremena i zgode koje je Otac podredio svojoj vlasti. (Dj 1,7)

Citat:
No kada dođe on - Duh Istine -
upućivat će vas u svu istinu;
jer neće govoriti sam od sebe,
nego će govoriti što čuje
i navješćivat će vam ono što dolazi. (Iv 16,13)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 svi 2013 20:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
običan momak napisao:
može li mi neko objasniti ova donja dva citata? S jedne strane Isus govori apostolima kako nije njihovo znati buduće događaje i vremena a s druge strane im kaže kako će im Duh Sveti navjestiti ono što dolazi. Djeluju kontradiktorno iako vjerujem da nisu pa može li mi neko upućen objasniti o čemu se tu radi?

.
1. "problem" :)
6Nato ga sabrani upitaše: "Gospodine, hoćeš li u ovo vrijeme Izraelu opet uspostaviti kraljevstvo?" 7On im odgovori: "Nije vaše znati vremena i zgode koje je Otac podredio svojoj vlasti. 8Nego primit ćete snagu Duha Svetoga koji će sići na vas i bit ćete mi svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje."

Običan momak, Isus je - i ne samo učenicima - mnogo puta govorio o kraljevstvu nebeskom i to na razne načine, no moramo uzeti u obzir da židovska tradicija (pisana i usmena) svako kraljevstvo povezuje uz određenog kralja. Uz to, kraljevstvo ima vojsku, svoje "činovnike", svoju riznicu, svoje ministre…
Sjetimo se kad su braća pitala tko će u tom kraljevstvu biti veći!
NE KUŽE oni to kraljevstvo! (kao smo mi danas mnogo bolji:)!
.
7No kažem vam istinu: bolje je za vas da ja odem: jer ako ne odem, Branitelj neće doći k vama; ako pak odem, poslat ću ga k vama.
8A kad on dođe, pokazat će svijetu što je grijeh, što li pravednost, a što osuda:
9grijeh je što ne vjeruju u mene;
10pravednost - što odlazim k Ocu i više me ne vidite;
11a osuda - što je knez ovoga svijeta osuđen.
12Još vam mnogo imam kazati, ali sada ne možete nositi.
13No kada dođe on - Duh Istine - upućivat će vas u svu istinu; jer neće govoriti sam od sebe, nego će govoriti što čuje i navješćivat će vam ono što dolazi.
14On će mene proslavljati jer će od mojega uzimati i navješćivati vama.
15Sve što ima Otac, moje je. Zbog toga vam rekoh: od mojega uzima i - navješćivat će vama."

.
Ti si zastao baš god BITNOGA!
Isus ne govori o nekoj dalekoj budućnosti, više se može reći da blago naviješta što sve ćeka učenike, tj. sve koji prihvate kršćanstvo. "14On će mene proslavljati jer će od mojega uzimati i navješćivati vama."- kaže Isus. Dih Sveti će pojašnjavati vjernicima ono što im je On govorio.
Zatim: "15Sve što ima Otac, moje je. Zbog toga vam rekoh: od mojega uzima i - navješćivat će vama." - S tom trvdnjom Isus samo naglašava kako je istina da "onaj čas ne zna nitko, ni Sin, doli Otac" (čas Njegova drugog dolaska). A do tog događaja ima puno toga da se desi.
Kao prvo treba SHVATITI SVE što im je On govorio, čemu ih je učio, ali ni apostoli, kamoli priprosti puk nisu razumjeli toliko toga!!!
Duh Istine će im OTKRIVATI sve što je Isus govorio, a to počinje na Duhove, zar ne?
.
Nema tu kontradikcije jer je riječ o dvije različite stvari, o dalekoj i skoroj budućnosti.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 lip 2013 13:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 08:26
Postovi: 706
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
zdrave napisao:
...Nema tu kontradikcije jer je riječ o dvije različite stvari, o dalekoj i skoroj budućnosti.
Pozdrav!

malo sam razmišljao o tom mom pitanju i moj zaključak je da Isus govori o onom što se ima dogoditi ali što je bitno da znaju za njihovo dobro ili dobro drugih(To sam vam govorio da se ne sablaznite) ali isto tako ne želi udovoljiti njihovoj znatiželji ili govoriti o stvarima koje nisu dobre da unaprijed znaju(Još vam mnogo imam kazati, ali sada ne možete nositi).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 lip 2013 21:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 09 svi 2010 09:23
Postovi: 750
Podijelio: 60 zahvala
Zahvaljeno je: 14 zahvala
Da, tako je, Običan momak!
BB!
Zdrave


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 srp 2013 14:30 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 21 lip 2013 20:15
Postovi: 8
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Hvaljen Isus i Marija :grlim te:

Imam jedno pitanje, ovako radi se o Pjesmi nad pjesmama iz SZ, koja se pripisuje Salomonu i spada u Mudrosne knjige a vodi se u dijalogu između Zaručnika i Zaručnice. No, neki mi tvrde da Zaručnik i Zaručnica nisu bili u originalnoj verziji već da je to ubačeno u hrvatskom prijevodu? Jel to točno ili je taj dijalog postojao i u samom originalu Biblije?

Unaprijed hvala na pomoći :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 320 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 32  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 16 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr