www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 00:28

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 17 vel 2009 08:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Kleofa napisao:
Citat:
za sada ono prvo...ako sam dobro razumio kleofu,nikako se ne slažem,i ne mogu si posvjestiti da je Isus bio u bilo kakovom očaju...koja je definicija očaja?...stanje onoga koji je izgubio svaku nadu, koji je ispunjen beznađem..da li se može kazati za Isusa da je bio bez nade?ukoliko nisam dobro shvatio slijed riječi,"i prvo i drugo i treće" moja isprika...

Dragi brate Jojakime, uhvatio si se za riječ očaj koju niti sam ja napisao niti sam dosad i vidio i još si joj produbio značenje ne bi li zaobišao ono što hoću reći. Nek ti bude.
Meni je bitno da te dira što sam napisao, a ostalo će ti tvoje srce reći.
P.S. Situacija napuštenosti i vapaja Bogu nije situacija grijeha (jednak u svemu osim u grijehu) već situacija kušnje.


prijatelju dragi,odmah sam ti se ispričao ukoliko sam "krivo"shvatio...no dopustit ćeš mi,na postavljena pitanja/e od kolege cooperator_veritatis,"je li Isus zavapio iz ocaja?"(znači u stanju očaja)mislim da logično slijedi moja konstatacija i pitanje,ne ulazeći u dubiozu cjelokupne teološke misli kojoj si očito stremio...no očito sam i ja malo prebrzo odreagirao,stoga oprost za ono što te je ponukalo da kažeš "neka mi bude" :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 vel 2009 08:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 ruj 2006 07:42
Postovi: 355
Lokacija: ...Daljina Tvoje Ljubavi cini me jakom...
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
joakim napisao:
Kleofa napisao:
Citat:
za sada ono prvo...ako sam dobro razumio kleofu,nikako se ne slažem,i ne mogu si posvjestiti da je Isus bio u bilo kakovom očaju...koja je definicija očaja?...stanje onoga koji je izgubio svaku nadu, koji je ispunjen beznađem..da li se može kazati za Isusa da je bio bez nade?ukoliko nisam dobro shvatio slijed riječi,"i prvo i drugo i treće" moja isprika...

Dragi brate Jojakime, uhvatio si se za riječ očaj koju niti sam ja napisao niti sam dosad i vidio i još si joj produbio značenje ne bi li zaobišao ono što hoću reći. Nek ti bude.
Meni je bitno da te dira što sam napisao, a ostalo će ti tvoje srce reći.
P.S. Situacija napuštenosti i vapaja Bogu nije situacija grijeha (jednak u svemu osim u grijehu) već situacija kušnje.


prijatelju dragi,odmah sam ti se ispričao ukoliko sam "krivo"shvatio...no dopustit ćeš mi,na postavljena pitanja/e od kolege cooperator_veritatis,"je li Isus zavapio iz ocaja?"(znači u stanju očaja)mislim da logično slijedi moja konstatacija i pitanje,ne ulazeći u dubiozu cjelokupne teološke misli kojoj si očito stremio...no očito sam i ja malo prebrzo odreagirao,stoga oprost za ono što te je ponukalo da kažeš "neka mi bude" :wink:

""je li Isus zavapio iz ocaja?""





Ovaj Psalma 22 po mom mišljenju je Psalam pouzdanja u času napuštenosti nikakovg očaja i straha !!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 vel 2009 11:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
prijatelju dragi,odmah sam ti se ispričao ukoliko sam "krivo"shvatio...no dopustit ćeš mi,na postavljena pitanja/e od kolege cooperator_veritatis,"je li Isus zavapio iz ocaja?"(znači u stanju očaja)mislim da logično slijedi moja konstatacija i pitanje,ne ulazeći u dubiozu cjelokupne teološke misli kojoj si očito stremio...no očito sam i ja malo prebrzo odreagirao,stoga oprost za ono što te je ponukalo da kažeš "neka mi bude"

U redu je brate. Mogao sam i ja malo pripaziti i vidjeti tu riječ "očaj" a nisam. Meni, naravno, nije bilo ni na kraj pameti da je Isus ikad bio u stanju beznađa.
Povukao bih paralelu na slijedeće Isusove riječi:

Duša mi je sada potresena
i što da kažem?
Oče, izbavi me iz ovoga časa?
No, zato dođoh u ovaj čas!
(Iv 12,27)

Bio je u stanju molitve i vapaja.
Da ti brate Joakime ne bi o meni stekao krivu predodžbu i pomislio da sam ponizan...ovo "nek ti bude" je bilo po onoj "pametniji popušta". smajlic26


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2009 15:09 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 11 sij 2007 21:56
Postovi: 28
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Znam da nijesam dobrodošao na ovim diskusijama,ali značenje pravog razumjevanja kršćanstva
je uvijek veliki izazov..Grjehom,čovjekova i Božja priroda se razdvojila! Ljidima je bilo nemoguće
da se ponovo sjedine sa Bogom,tako da je sam Bog preuzeo inicijativu ; Jesus je postao "mjesto"
na kojem se božanska priroda spojila sa ljudskom, trajnim sjedinjavanjem.Tražeći da bude kršten
od Ivana, on se poistovjetio sa ljudima,i,kada je izlazio iz vode,klekao je i pomolio se Ocu...Biblija
ne bilježi što je to on uputio Ocu,ali bilježi Očev odgovor "Ti si sin moj ljubazni,ti si po mojoj volji"
što potvrđiva prihvatanje poistovjećivanja, a samim tim i sve ljude..Božiji glas,pa, Duh Svjeti u simbolu
goluba, i Jesus, poistovjećen sa ljudima,ovdje označuju jedinstvo Trojstva, koje će se na križu,
bolnim uzvikom -- razdvojiti...Uzvikom kosmičkih razmjera "Bože moj,Bože moj zašto si me ostavio"
bilo je od vječnosti, prvi put razdvajanje Trojstva, i to se više nikada neće ponoviti...Ovo razdvajanje
Trojstva nije uslijedilo za rad grijeha ili kušanja, Jesus je to pobjedio,ali sjedinjavanem sa čovjekom,
prvi puta se pojavilo nešto stravično -- Jesusova potpuna zavisnost od Oca...Jesusovo emocionalno
i fizičko stanje dostiglo je nove dubine nelagodnosti i i uznemirenosti..Bila je to posledica preuzimannja
grjeha svjeta, a ne strah od onoga što bi ljudi mogli da mu učine...Jesus je rekao učenicima :
"Duša je moja puna žalosti do smrti". Izraz,"puna žalosti" je prijevod grčke riječi "perilupos",koja
označuje tugu i jad koji su nemjerljivo jaki...U ovom posebnom i žestokom jaćinom tuge, dovodila je
Jesusa do ivice druge smrti... U tom strahovitom bolu, Jesus je osjetio puninu čaše Božijeg gneva
nad grijehom i grješnicima...Grijeh i grješnici neminovno odlaze u smrt, i tu čašu je Jesus zaželio da
ga mimoiđe. Kada ponovo nije dobio odgovor, shvatio je da Očeva šutnja znači da nema nikoga drugog
koji bi mogao da spasi ljudski rod....Bilo je to stravično, toliko me je voleo da se je tada odrekao sile,
i dobrovoljno potčinio Očevoj volji....Tada je cijeli svemir zanemio, i tu se otkrila i učvrstila vječna,
pravedna i nesebična Jesusova ljubav prema nama ljudima...Odrekavši se svoje sile, upravo pred samu
smrt, nije još bilo razdvajanje od Trojstva, i to je značilo da je sam Bog patio zbog mene i tebe....
Božje srce bilo je ispunjeno najdubljom tugom kada je Njegov Sin, onaj koji je bio bez krivice,podnosio
kaznu za grijeh...Jesusovom žrtvom Trojstvo je pretrpjelo posljedice grijeha ;
"Bože moj,Bože moj zašto si me ostavio"-- je za trenutak razdvojilo Trojstvo, što se nikada više neće
dogoditi u toku cijele vječnosti....
Agonija koju je Jesus podnio proširuje,produbljuje,i omogućuje mnogo šire razumjevanje prirode grijeha...

Biblijski hrišćanin


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 vel 2009 23:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Biblijski Hriscanin napisao:
Znam da nijesam dobrodošao na ovim diskusijama,ali značenje pravog razumjevanja kršćanstva
je uvijek veliki izazov..Grjehom,čovjekova i Božja priroda se razdvojila! Ljidima je bilo nemoguće
da se ponovo sjedine sa Bogom,tako da je sam Bog preuzeo inicijativu ; Jesus je postao "mjesto"
na kojem se božanska priroda spojila sa ljudskom, trajnim sjedinjavanjem.Tražeći da bude kršten
od Ivana, on se poistovjetio sa ljudima,i,kada je izlazio iz vode,klekao je i pomolio se Ocu...Biblija
ne bilježi što je to on uputio Ocu,ali bilježi Očev odgovor "Ti si sin moj ljubazni,ti si po mojoj volji"
što potvrđiva prihvatanje poistovjećivanja, a samim tim i sve ljude..Božiji glas,pa, Duh Svjeti u simbolu
goluba, i Jesus, poistovjećen sa ljudima,ovdje označuju jedinstvo Trojstva, koje će se na križu,
bolnim uzvikom -- razdvojiti...Uzvikom kosmičkih razmjera "Bože moj,Bože moj zašto si me ostavio"
bilo je od vječnosti, prvi put razdvajanje Trojstva, i to se više nikada neće ponoviti...Ovo razdvajanje
Trojstva nije uslijedilo za rad grijeha ili kušanja, Jesus je to pobjedio,ali sjedinjavanem sa čovjekom,
prvi puta se pojavilo nešto stravično -- Jesusova potpuna zavisnost od Oca...Jesusovo emocionalno
i fizičko stanje dostiglo je nove dubine nelagodnosti i i uznemirenosti..Bila je to posledica preuzimannja
grjeha svjeta, a ne strah od onoga što bi ljudi mogli da mu učine...Jesus je rekao učenicima :
"Duša je moja puna žalosti do smrti". Izraz,"puna žalosti" je prijevod grčke riječi "perilupos",koja
označuje tugu i jad koji su nemjerljivo jaki...U ovom posebnom i žestokom jaćinom tuge, dovodila je
Jesusa do ivice druge smrti... U tom strahovitom bolu, Jesus je osjetio puninu čaše Božijeg gneva
nad grijehom i grješnicima...Grijeh i grješnici neminovno odlaze u smrt, i tu čašu je Jesus zaželio da
ga mimoiđe. Kada ponovo nije dobio odgovor, shvatio je da Očeva šutnja znači da nema nikoga drugog
koji bi mogao da spasi ljudski rod....Bilo je to stravično, toliko me je voleo da se je tada odrekao sile,
i dobrovoljno potčinio Očevoj volji....Tada je cijeli svemir zanemio, i tu se otkrila i učvrstila vječna,
pravedna i nesebična Jesusova ljubav prema nama ljudima...Odrekavši se svoje sile, upravo pred samu
smrt, nije još bilo razdvajanje od Trojstva, i to je značilo da je sam Bog patio zbog mene i tebe....
Božje srce bilo je ispunjeno najdubljom tugom kada je Njegov Sin, onaj koji je bio bez krivice,podnosio
kaznu za grijeh...Jesusovom žrtvom Trojstvo je pretrpjelo posljedice grijeha ;
"Bože moj,Bože moj zašto si me ostavio"-- je za trenutak razdvojilo Trojstvo, što se nikada više neće
dogoditi u toku cijele vječnosti....
Agonija koju je Jesus podnio proširuje,produbljuje,i omogućuje mnogo šire razumjevanje prirode grijeha...

Biblijski hrišćanin


Zar bi ti istinu spoznao ako ti je spoznavanje istine izazov? Istina se takvima ne otkriva vec onima kojima vjera nije izazov, vec neznatnoscu gledaju na nju. Pokusavas razdijeliti nerazdjeljivo, jednako i jedno ti paras. Nemoj, jer ni jedan nije dugo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ožu 2009 11:53 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 vel 2009 00:57
Postovi: 34
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:

"Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio? Daleko si od ridanja moga. 4 A ipak, ti u Svetištu prebivaš, Nado Izraelova! 5 U tebe se očevi naši uzdaše, uzdaše se, i ti ih izbavi;


Zbog ovih riječi koje su izrečene prije Isusa, moje mišljenje je da upravo znamo - da Isus nikako nije posumnjao (bio je tjelesno slab, ali nije posumnjao) - naprotiv - to je izgovorio zbog simolike tih riječi, za koje je on dobro znao da su prije izrečene.

Da te riječi nisu prije izrečene, onda bi možda malko drugačiju sliku to bacilo


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 ožu 2009 13:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 stu 2008 20:12
Postovi: 1091
Lokacija: Na putu ka domovini
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Svi smo se nalazili ili ćemo biti u situaciji kada ne osjećamo prisustvo Boga a svijet nam se ruši, samo očaj i neznađe,......

Da bi Isus mogao otkupiti te naše trenutke, on je morao ući u tu našu situaciju, da dude sasvim napušten od sviju pa čak i od Oca. U toj svojoj oslonjenosti na NIŠTA prolomio se krik iz Psalma 22:
Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?
( Daleko si od ridanja moga. A ipak, ti u Svetištu prebivaš, Nado Izraelova! U tebe se očevi naši uzdaše, uzdaše se, i ti ih izbavi; k tebi su vikali i spasavali se, u tebe se uzdali, i postidjeli se nisu. A ja, crv sam, a ne čovjek, ruglo ljudi i naroda prezir. Koji me vode, podruguju se meni, razvlače usne, mašu glavom: "U Jahvu se on uzda, neka ga sad izbavi, neka ga spasi ako mu omilje!" Iz krila majčina ti si me izveo, mir mi dao na grudima majke. Tebi sam predan iz materine utrobe, od krila majčina ti si Bog moj. Ne udaljuj se od mene, blizu je nevolja, a nikog nema da mi pomogne. Opkoliše me junci mnogobrojni, bašanski bikovi okružiše mene. Kao voda razlih se, sve mi se kosti rasuše; srce mi posta poput voska, topi se u grudima mojim. Grlo je moje kao crijep suho, i moj se jezik uz nepce slijepi: u prah smrtni bacio si mene. Opkolio me čopor pasa, rulje me zločinačke okružile. Probodoše mi ruke i noge, sve kosti svoje prebrojiti mogu, a oni me gledaju i zure na me. Haljine moje dijele među sobom i kocku bacaju za odjeću moju. Ali ti, o Jahve, daleko mi ne budi; snago moja, pohiti mi u pomoć! Dušu moju istrgni maču, iz šapa pasjih život moj. )


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 ožu 2009 22:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 stu 2008 21:03
Postovi: 376
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WqGMolEJFiA[/youtube]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr