www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 02:52

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 15 vel 2009 16:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
a sada da vidimo potkrijepljenost ovoga psalma u SP...

Ps 22

2Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?
Daleko si od ridanja moga.


Mt 27
46O devetoj uri povika Isus iza glasa: "Eli, Eli, lema sabahtani?" To će reći: "Bože moj, Bože moj, zašto si me ostavio?"

Iz 49
14Sion reče: "Jahve me ostavi, Gospod me zaboravi."

Iz 54
7"Za kratak trenutak ostavih tebe, al' u sućuti velikoj opet ću te prigrliti.




7A ja, crv sam, a ne čovjek,
ruglo ljudi i naroda prezir.
8Koji me vode, podruguju se meni,
razvlače usne, mašu glavom:
9"U Jahvu se on uzda, neka ga sad izbavi,
neka ga spasi ako mu omilje!"


Mt 27
39A prolaznici su ga pogrđivali mašući glavama: 40"Ti koji razvaljuješ Hram i za tri ga dana sagradiš, spasi sam sebe! Ako si Sin Božji, siđi s križa!" 41Slično i glavari svećenički s pismoznancima i starješinama, rugajući se, govorahu: 42"Druge je spasio, sebe ne može spasiti! Kralj je Izraelov! Neka sada siđe s križa pa ćemo povjerovati u nj! 43Uzdao se u Boga! Neka ga sad izbavi ako mu omilje! Ta govorio je: 'Sin sam Božji!'"

Mudr 2
18Jer ako je pravednik Božji sin, On će se za nj zauzeti i izbavit će ga iz ruku neprijateljskih. 19Zato ga iskušajmo porugom i mukom da istražimo blagost njegovu i da prosudimo strpljivost njegovu. 20Osudimo ga na smrt sramotnu, jer će mu, kako veli, doći izbavljenje."



10Iz krila majčina ti si me izveo,
mir mi dao na grudima majke.


Iz 44
2Ovako kaže Jahve, koji te stvorio, koji te od utrobe sazdao i pomaže ti: "Ne boj se, Jakove, slugo moja, Ješurune, kog sam izabrao. 24Ovako govori Jahve, otkupitelj tvoj i tvorac tvoj od utrobe: "Ja sam Jahve koji sam sve stvorio, koji sam nebesa sam razapeo i učvrstio zemlju bez pomoći ičije.




11Tebi sam predan iz materine utrobe,
od krila majčina ti si Bog moj.


Iz 46
3"Slušajte me, kućo Jakovljeva, i svi koji ostadoste od kuće Izraelove! Ja sam vas ponio tek što se rodiste, i nosio vas od krila materina.



12Ne udaljuj se od mene, blizu je nevolja,
a nikog nema da mi pomogne.

Ps 35
22Ti sve vidiš, o Jahve! Nemoj šutjeti!
Gospode, od mene se ne udaljuj!

Ps 38
22O Jahve, ne ostavljaj me!
Bože moj, ne udaljuj se od mene!

Ps 40
14Bilo ti milo, o Jahve, da me izbaviš;
Gospodine, u pomoć mi pohitaj!

Ps 71
12O Bože, ne stoj daleko od mene,
Bože moj, pohitaj mi u pomoć!




14Ždrijela svoja razvaljuju na me
k'o lav koji plijen kida i riče.


Ps 17
12slični lavu dok se, zinuv, na plijen obara
i laviću što vreba u potaji.




16Grlo je moje kao crijep suho,
i moj se jezik uz nepce slijepi:


Iv 19
28Nakon toga, kako je Isus znao da je sve dovršeno, da bi se ispunilo Pismo, reče: "Žedan sam."


da i ovaj dio se dobro ukomponira u onaj pasus psalma 69,22



19Haljine moje dijele među sobom
i kocku bacaju za odjeću moju.


Iv 19
24Rekoše zato među sobom: "Ne derimo je, nego bacimo za nju kocku pa komu dopane" - da se ispuni Pismo koje veli: Razdijeliše među se haljine moje, za odjeću moju baciše kocku. I vojnici učiniše tako.

Mt 27
35A pošto ga razapeše, razdijeliše među se haljine njegove bacivši kocku.



20Ali ti, o Jahve, daleko mi ne budi;
snago moja, pohiti mi u pomoć!
21Dušu moju istrgni maču,
iz šapa pasjih život moj.


Iv 12
27"Duša mi je sada potresena i što da kažem? Oče, izbavi me iz ovoga časa? No, zato dođoh u ovaj čas!




22Spasi me iz ralja lavljih
i jadnu mi dušu od rogova bivoljih!


Ps 7
3da mi dušu ne zgrabe kao lav
što razdire, a nema tko da izbavi.

Ps 57
5Ležim usred lavova
koji proždiru ljudske sinove.
Zubi su im koplja i strijele,
a jezik im mač je naoštren.

2 Tim 4
17Ali Gospodin je stajao uza me, on me krijepio da se po meni potpuno razglasi Poruka te je čuju svi narodi; i izbavljen sam iz usta lavljih.




23A sada, braći ću svojoj naviještat' ime tvoje,
hvalit ću te usred zbora.
24"Koji se bojite Jahve, hvalite njega!
Svi od roda Jakovljeva, slavite njega!
Svi potomci Izraelovi, njega se bojte!


Heb 2
12kad veli: Braći ću svojoj naviještat ime tvoje, hvalit ću te usred zbora.

Ps 40
10Tvoju ću pravdu naviještat' u velikom zboru,
i usta svojih zatvoriti neću,
o Jahve, sve ti je znano.




28Spomenut će se i Jahvi se vratit'
svi krajevi zemlje;
pred njim će nice pasti
sve obitelji pogana.


Iz 45
22Obratite se k meni da se spasite, svi krajevi zemlje, jer ja sam Bog i nema drugoga!

Iz 52
10Ogolio je Jahve svetu svoju mišicu pred očima svih naroda, da svi krajevi zemaljski vide spasenje Boga našega.




29Jer Jahvino je kraljevstvo,
on je vladar pucima.


Zah 14
9I Jahve će biti kralj nad svom zemljom.




I moja će duša za njega živjeti,
31 njemu će služiti potomstvo moje.


Iz 53
10Al' se Jahvi svidje da ga pritisne bolima. Žrtvuje li život svoj za naknadnicu, vidjet će potomstvo, produžit' sebi dane i Jahvina će se volja po njemu ispuniti.




O Gospodu će se pripovijedat'
32slijedećem koljenu,
o njegovoj pravdi naviještati narodu budućem:
"Ovo učini Jahve!"


Ps 48
14Pogledajte dobro bedeme njegove,
promotrite mu potanko dvorove:
da biste kazivali budućem koljenu:

Ps 71
18Ni u starosti, kad posijedim,
Bože, ne zapusti me,
da kazujem mišicu tvoju naraštaju novom
i svima budućima silu tvoju,

Ps 78
6da sazna budući naraštaj,
i sinovi koji će se roditi
da djeci svojoj kazuju

Ef 2
7da u dobrohotnosti prema nama u Kristu Isusu pokaže budućim vjekovima preobilno bogatstvo milosti svoje.





Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2009 08:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 vel 2008 10:04
Postovi: 505
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
cooperator_veritatis napisao:
recite mi kako vi objasnjavate ove rijeci Krista na krizu...sto su one za vas...



Tesko je nama iz udobnih fotelja bilo sto tvrditi. Ja jednostavno vjerujem da je taj ogroman naboj ljubavi ostao bez odgovra tj. reakcije ljudi zbog kojih je i postao covjekom, a istovremeno nije bilo nikakve Bozje intervencije, one vidljive i nevidljive.

Vjerojatno, kada bih zaista shvatio tu ljubav i patnju, odbacio sve sto imam i otisao u svecenike.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 vel 2009 09:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 lip 2007 13:01
Postovi: 784
Lokacija: na litici spremna da poletim visoko visoko
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vjerujem da je to proročanstvo za Isusa, a da je Isus to izmolio u onom času.

Interesantno je da sam baš meditirajući nad ovim psalmom došla do istog zaključka prije nekoliko mjeseci, da je to bilo proročanstvo o Isusu.
Imam osjećaj kao da se cijeli stari zavjet svodi na Isusov život, kao da je stari zavjet priprema za ovih nekoliko stranica Isusova života, stihovi starog zavjeta vape za Isusom. A On je konačno to ispunio u tim zadnjim trenucima svojeg života.

Tako na primjer Golgota: lubanja, na onom mjestu gdje je Adamova lubanja,tamo je Isus spasio ono što je bilo izgubljeno, sve što je Bog radio, sve što je Isus radio, bilo je pomno isplanirano od strane Boga, sve je to bilo nagovješteno u starom zavjetu, jer preko 6000 godina sveti ljudi vapili su za Njim!

A ova molitva je upravo to: Ispunjenje tog vapaja, odgovor na molitve tolikih pravednika koji su vapili za Isusom već 6000 godina. To je Isusov odgovor!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 vel 2009 16:00 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 02 vel 2009 20:11
Postovi: 44
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
@kleofa...
zelio bih ostati pri temi...mogu ti samo reci da sam svoje vidjenje razvoja konfrontacije vec napisao i pri tomu ostajem. tvoju recenicu "U neslaganju s tvojim stavom i neslaganju s tvojom osobom vidim nepremostivu provaliju." isto tako primam na znanje mada mi je nejasno na koji to stav konkretno ciljas a jos mi je nejasnije ovo "s tvojom osobom"...kako god...molio bih te samo da mi ne repliciras na ovom mjestu jer su neki s naporom uspjeli ponovo uspostaviti ozbiljnu konverzaciju koja se tice teme pa zato te molim ako jos ima nejasnoca oko bilo cega da mi se obratis putem pp ili otvori topic pod "razno" ili nekom drugom odgovarajucem sektoru. hvala.

@tvojamisao...
hvala ti na zanimljivom textu...neke stvari su mi postale jasnije a neke su izazvale samo druga pitanja...jer se neke tvrdnje koje text nosi u sebi kose sa prakticnim svjedocanstvima iz evandjelja ili starog zavjeta...zanima me je li taj tvoj text ujedno i stav katolicke crkve glede svetog trojstva? odlomak iz katehizma? ...ne znam...zaista ne mogu shvatiti...mozda bi bilo najbolje otvoriti temu "sveto trojstvo" pa o tome opsirnije izmijeniti misljenja.

@joakim...
svidjaju mi se citati prvog oca crkve sv. augustina koja si postavio...osobito taj prvi...zamislio me je...mislim da je tu sv. augustin potaknuo na razmisljanje o Bozanskom bicu...mislim da cak ni on sam nije dosegnuo do te tajne pa mi se stoga cini kao da on sv. Trojstvo vise vidi kao ljudski pokusaj definicije Boga...ali ne i konacni...ne i stvarni...ispravi me ako grijesim.

nadalje...tvoje citate koja si povadio iz biblije i postavio kao asocijaciju na psalam 22 odnosno na Kristovu muku i umiranje na krizu...ne mogu vidjeti kao najavu...prorocanstvo...nego samo kao recenice koje izvadjene iz kontexta eventualno pobudjuju i sjecanja na razapnuce...primjera radi uzmimo psalam 69, 22 na kojeg se po tvom misljenju odnosi ivanovo evandjelje: "Nakon toga, kako je Isus znao da je sve dovršeno, da bi se ispunilo Pismo, reče: "Žedan sam."...na prvi pogled to doista moze tako izgledati ali kad uzmemo pazljivo citati cijeli psalam 69 gdje stoje izjave kao npr. "Bože, ti znadeš bezumnost moju, moji ti grijesi nisu sakriti." onda bi u najmanju ruku trebalo biti diskutabilno moze li tu uistinu biti rijec o Isusu...kao "bezumniku"...i "grijesniku"...ili ovo npr. "Ne sakrivaj lica pred slugom svojim"...koliko znam Isus se nikad nije slugom Bozijim deklarirao...On kao jedna od 3 Bozanske Osobe to tesko moze i biti...ali da nastavimo sa psalmom 69...uzmimo jos i ovo: "Na njihovu krivnju krivnju još dodaj, ne opravdali se pred tobom!"...ovo ne mogu biti rijeci Krista...ove rijeci su ljudske...osvetljive...suprotne onim "Oce, oprosti im jer ne znaju sto cine."

dakle...ako se sve sagleda u cijelosti ostaje previse inkompatibilnog da bi mogli reci kako se ovdje radi o najavi razapnuca samo stoga sto se ocat spominje...ja ostajem pri svom misljenju kako se ivanovo "da bi se ispunilo pismo, rece: "zedan sam"" odnosi upravo na psalam 22...druga potvrda tomu jeste tvoj navod kojeg na ovom mjestu ponavljam: "Rekoše zato među sobom: "Ne derimo je, nego bacimo za nju kocku pa komu dopane" - da se ispuni Pismo koje veli: Razdijeliše među se haljine moje, za odjeću moju baciše kocku. I vojnici učiniše tako." [Iv 19, 24]...za usporedbu jos jednom psalam 22: "Haljine moje dijele među sobom i kocku bacaju za odjeću moju."...

ovdje gore dakle vidimo kako se ovo ivanovo "da se ispuni pismo" u svezi bacanja kocke za Isusove haljine nesumnjivo odnosi na psalam 22...pa zato mi je i puno logicnije da se i ovo drugo "da se ispuni pismo" a tice se Isusovih rijeci "zedan sam" vjerojatnije takodjer odnosi na psalam 22 i "Grlo je moje kao crijep suho,
i moj se jezik uz nepce slijepi"
nego na psalam 69 koji se kao sto sam kroz par primjera pokusao pojasniti tesko moze povezati sa mukom Isusova razapnuca kao po mom misljenju sa davidovim osobnim duhovnim stanjem.

zato mislim da trebamo opreznije baratati sa rijecima i recenicama starog zavjeta jer nije nuzno da svaki mali indicij...naznaka...slicna ili ista rijec izmedju starog i novog zavjeta...ukazuju na prorocanske rijeci...analogije bez sumnje postoje i dobro su upravo od tebe joakime predocene...ali kod mnogih citata vise od analogijskog stila ne mogu prepoznati...izuzmemo li naravno neke koji su nesumnjivo prorocki kao npr. od proroka izaije.

bez obzira na sve...mislim da kao rezime mozemo podvuci da je Isus izgovarajuci na hebrejskom jeziku "eli, eli..." imao na umu davidov psalam 22...ono oko cega se mozda dijelimo jesu pitanja:

je li Isus zavapio iz ocaja?
je li Isus molio?
je li Isus htio tim rijecima ukazati na prorocanstvo koje se u tom momentu ispunjavalo?

za mene osobno ostaje uvjerenje kako je o ovom posljednjem rijec.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 vel 2009 16:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
je li Isus zavapio iz ocaja?
je li Isus molio?
je li Isus htio tim rijecima ukazati na prorocanstvo koje se u tom momentu ispunjavalo?

I prvo i drugo i treće.
Javim ti se u pp kad nađem vremena.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 vel 2009 16:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Kleofa napisao:
Citat:
je li Isus zavapio iz ocaja?
je li Isus molio?
je li Isus htio tim rijecima ukazati na prorocanstvo koje se u tom momentu ispunjavalo?



I prvo i drugo i treće.
Javim ti se u pp kad nađem vremena.
Pozdrav


za sada ono prvo...ako sam dobro razumio kleofu,nikako se ne slažem,i ne mogu si posvjestiti da je Isus bio u bilo kakovom očaju...koja je definicija očaja?...stanje onoga koji je izgubio svaku nadu, koji je ispunjen beznađem..da li se može kazati za Isusa da je bio bez nade?ukoliko nisam dobro shvatio slijed riječi,"i prvo i drugo i treće" moja isprika...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 vel 2009 16:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 24 lis 2006 19:46
Postovi: 2079
Lokacija: dalmacija
Podijelio: 13 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
16. Na forumu nije dozvoljeno zachatavanje, tj. odvlačenje sadržaja od biti teme. Sve zachatane teme, bit će brisane i premještene

7. Onima koji učestalo krše pravila foruma može biti uskračen pristup forumu (ban)


Unaprijed molim,da se ova tema više NE ZAČATAVA!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 vel 2009 18:09 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:lol: Moja, nisam te htio citirati iz razloga da se ne replicira ova odvratno ružna kič spodoba, što bi navodno trebao biti sam Isus.

Kad već brišeš postove koji bi mogli nekome biti od koristi, da ne glupataju o vjeri kao najobičniji kumeki, onda možeš i meni udijeliti taj ban kao nagradu jer ću si stvarno umisliti da sam pravi ban, a i ne ću više gledati neukusnu simbiozu Isuseka i leptirića. Toga nema ni u New age bajkama.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 vel 2009 19:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 11 ruj 2006 07:42
Postovi: 355
Lokacija: ...Daljina Tvoje Ljubavi cini me jakom...
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
cooperator_veritatis
@tvojamisao...
hvala ti na zanimljivom textu...neke stvari su mi postale jasnije a neke su izazvale samo druga pitanja...jer se neke tvrdnje koje text nosi u sebi kose sa prakticnim svjedocanstvima iz evandjelja ili starog zavjeta...zanima me je li taj tvoj text ujedno i stav katolicke crkve glede svetog trojstva? odlomak iz katehizma? ...ne znam...zaista ne mogu shvatiti...mozda bi bilo najbolje otvoriti temu "sveto trojstvo" pa o tome opsirnije izmijeniti misljenja.


Sve što sam Ti napisala je stav Crkve glede KKC onaj prvi dio texta je nešto moje tj a nešto mojom rukom zabilježen od pametni glava.
Sve dok budeš pokušavao u tančine shvatiit razumom bez srca bit će teško za Tebe osobno jer često puta do bi razumjeli Isusa i Njegove patnje koje je pretrpio kao čovjek, a on je bio i Bog i Čovjek treba nam ponekad samo SRCE al ono Njegovo Srce.. SRCE da i mi vapijemo Eli, Eli ... "Boze...Boze...zasto si me napustio?"

Ovaj Psalma 22 po mom mišljenju je Psalam pouzdanja u času napuštenosti nikakovg očaja i straha !!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 17 vel 2009 08:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 lip 2008 11:33
Postovi: 971
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
za sada ono prvo...ako sam dobro razumio kleofu,nikako se ne slažem,i ne mogu si posvjestiti da je Isus bio u bilo kakovom očaju...koja je definicija očaja?...stanje onoga koji je izgubio svaku nadu, koji je ispunjen beznađem..da li se može kazati za Isusa da je bio bez nade?ukoliko nisam dobro shvatio slijed riječi,"i prvo i drugo i treće" moja isprika...

Dragi brate Jojakime, uhvatio si se za riječ očaj koju niti sam ja napisao niti sam dosad i vidio i još si joj produbio značenje ne bi li zaobišao ono što hoću reći. Nek ti bude.
Meni je bitno da te dira što sam napisao, a ostalo će ti tvoje srce reći.
P.S. Situacija napuštenosti i vapaja Bogu nije situacija grijeha (jednak u svemu osim u grijehu) već situacija kušnje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 58 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr