www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 11:33

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 14 tra 2009 17:24 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 02 tra 2009 13:59
Postovi: 8
Lokacija: Hrvatsko Zagorje
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dnevnik jedne Biblije


15. siječnja
Jedan tjedan sam bila na miru. Prvih večeri Nove godine, moj vlasnik me redovito čitao. Ali sad izgleda da me je zaboravio.

2. veljače
Zajedno sa još nekim knjigama, pažljivo je s mene obrisana prašina i potom sam opet postavljena na svoje mjesto.

8. veljače
Moj me vlasnik na brzinu otvorio, tražeći nešto, a onda me uzeo sa sobom u nedjeljnu školu.

7. ožujka
Obrisana je prašina s mene. Vrlo pažljivo. Uredno sam smještena na policu. Inače sam, nakon kratkog izleta u nedjeljnu školu, stalno ležala na stoliću u predsoblju.

12. travnja
Danas je bio bogat radni dan. Moj vlasnik je negdje trebao propovijedati. Zbog toga je morao pronaći nekoliko tekstova u meni. Morao si je dati puno truda da ih nađe, iako se oni uvijek nalaze na istom mjestu.

5. svibnja
U bakinim rukama! Čitavo popodne! Došla je u posjet u našu kuću. Jedna suza iz njenog oka pala je na Kološanima 2,3-7, gdje je riječ o dragocjenosti mudrosti i spoznaje te o utvrđenosti u vjeri.

6. svibnja
Opet čitavo prijepodne u bakinim rukama. Dugo je čitala 1 Kor 13 i razmišljala. Zatim je okrenula posljednje stihove 15. poglavlja. Tiho je izgovarala dok je čitala, pa sam zamijetila kako su joj riječi "ljubav" i "ustrajnost" bile važne,

7.,8.,9. svibnja
Svaki dan u bakinim rukama! Osjetila sam kako me voli. Ponekad čita, a ponekad potiho izgovara pročitano, zatvorenih očiju.

10. svibnja
Baka je opet otputovala. Poljubila me na rastanku.

3. lipnja
Danas je netko stavio cvijet između mojih listova.

1. srpnja
Zajedno s odjećom i ostalim stvarima smještena sam u putni kovčeg. Izgleda da idem na put.

2-7. srpnja
Još sam uvijek u kovčegu, iako je sve ostalo izvađeno iz njega.


15. srpnja
Opet sam kod kuće, na svom starom mjestu. Ne razumijem zašto su me uopće uzimali sa sobom kad sam stalno bila u kovčegu.

1. kolovoza
Zrak je zagušljiv i vruć. Na meni su dva časopisa, jedna knjiga i stari šešir. Ah, da bar to skinu s mene!

5. rujna
Napokon su opet s mene obrisali prašinu i stavili me na moju policu.

10. rujna
Danas me Marija kratko upotrijebila. Pisala je jednoj prijateljici, čiji je brat ozbiljno bolestan. Tražila je u meni neki prigodan stih.

30. rujna
Prašina obrisana s mene.


Mislim da ovaj dnevnik ne treba posebnog komentara. Ovdje nije riječ o "dnevniku" Biblije koja se svakodnevno koristi u obitelji za dnevnu pobožnost, jer bi ju inače barem jednom dnevno netko uzeo u ruke. Riječ je o Bibliji koja bi trebala služiti za osobnu uporabu. Pitam prvenstveno sebe, a ne tebe - kao što možda očekuješ, što ovaj "Dnevnik jedne Biblije" govori meni. Sličim li njezinom vlasniku ili onoj baki? Jasno, vlasnik možda nije imao toliko vremena za osobno čitanje Biblije kao baka. No nije odlučujuće pitanje: "Koliko vremena provodim čitajući Bibliju?" (iako pitanje "koliko vremena" nije nebitno), nego: "Kolika je vrijednost Biblije za mene?". Volim li ju? Odgovor na ovo pitanje ujedno je i odgovor na pitanje: Volim li Gospodina Isusa? Ne mogu govoriti o ljubavi prema Isusu, ako ne volim svoju Bibliju, jer ona me je i dovela k njemu. A ona je i svakodnevni izvor snage. Biblija je Božja riječ. Razmislimo malo o ovim dubokim riječima koje nalazimo i u Starom i u Novom zavjetu: "Neće čovjek živjeti samo o kruhu, neko o svakoj riječi koja izlazi iz Božjih usta". Ako ova riječ nije naša dnevna hrana, izgladnjet ćemo, a izgladnjelost završava duhovnom smrću. Dok čitamo ovaj "dnevnik" sigurno će nam se pojaviti i druge misli. Možda je najozbiljnija misao ova: ako Biblija izgubi privlačnost za nas, na kraju nam neće više ništa značiti. Nije teško predvidjeti što će nakon toga uslijediti.


Wilhelm BrockHaus


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 tra 2009 19:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Čitajući ovo, mislio sam da je pisano o meni,ali na kraju skužih da nije!Ja niti prašinu ne obrišem.Moram se podhitno popravit.Evo sad ču obrisat prašinu za početak.Sram me je!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 tra 2009 20:05 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 svi 2008 18:26
Postovi: 343
Lokacija: Lipa zemlja Dalmacija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Prekrasan tekst. Pitam se kakvu bi priču ispričala moja Biblija? :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 tra 2009 21:04 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Dawn napisao:
Prekrasan tekst. Pitam se kakvu bi priču ispričala moja Biblija? :roll:


Slažem se sestro divan tekst i dobro ovo kažeš lol kakvu bi biblija priču ispričala :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 tra 2009 21:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 24 srp 2008 21:43
Postovi: 176
Lokacija: Dalmacija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Da, večeras ću zamoliti svoju Bibliju da mi oprosti kad sam je ostavljala nemarno na komodi, na podu kraj kreveta, danima neotvorenu.... :oops: :oops: :oops:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 tra 2009 21:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 stu 2008 21:03
Postovi: 376
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Gaudo Rex, hvala za ovo!
evo ovde http://www.tebe-trazim.com/forum/viewtopic.php?t=3470
smo malo otvarali naše Biblije i pokušavali naći nit koja nas Bogu vodi... i ja se :oops: :oops: :oops: i moja je već neko vrijeme zatvorena...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 tra 2009 21:23 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 02 tra 2009 13:59
Postovi: 8
Lokacija: Hrvatsko Zagorje
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Jednom je sv. Augustin upitao našeg Gospodina: "Gospodine Isuse, gdje se više nalaziš, gdje si više prisutan, u Svetom Pismu ili u Euharistiji? Odgovor je glasio: "Jednako".
Ne živi čovjek samo o kruhu, poučava nas Isus, nego o svakoj riječi koja izlazi iz usta Božjih. Ta živa Božja Riječ jest Sam Gospodin Isus Krist.
Kad mi je teško ili kad sam lijen otvoriti Bibliju, taj dan neću niti jesti. Vrlo brzo počinjem sa čitanjem, jer ako mi tijelo malakše i umire bez hrane, kako je tek onda sa dušom???


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 tra 2009 22:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 23 stu 2008 23:28
Postovi: 1052
Lokacija: MOLVE
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
kad sam kupila Bibliju
nakon nekog vremena čula sam zanimljiv razgovor o Bibliji
i pokušala sam nešto i zapamtiti
no ono najbolje i najljepše sam zapisala na prvu stranicu Biblije

a to je glasilo ovako
OVA ĆE TE KNJIGA -BIBLIJA- ČUVATI OD GRIJEHA
ILI ĆE TE GRIJEH ČUVATI OD OVE KNJIGE-BIBLIJE !


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 08 kol 2009 11:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 05 srp 2009 15:29
Postovi: 2003
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
SA BIBLIJOM KROZ TJEDAN

PONEDJELJAK: Započni radni tjedan s Gospodinom.
"Odvaži se i budi hrabar! Ne boj se i ne strahuj,
jer kud god pođeš s tobom je Jahve, Bog tvoj.!"
(Još 1, 9)

UTORAK: Zakorači u novi dan.
"Gospodine, za tebe živjet će srce moje
i živjet će moj duh." (Iz 38, 16)

SRIJEDA: Dobro ti ide, sredina je radnog tjedna.
"Nauči nas dane naše brojiti, da steknemo
mudro srce." (Ps 90, 12)

ČETVRTAK: Tko Boga slijedi, uvijek sigurno hodi.
"Učit ću te, put ti kazat kojim ti je ići,
svjetovat ću te, oko će moje bdjeti nad tobom."
(Ps 32, 8)

PETAK: Osjećaš li se umorno?
"Al onima što se u Jahvu uzdaju snaga se obnavlja,
krila im rastu kao orlovima, trče i ne sustaju,
hode i ne more se." (Iz 40, 31)

SUBOTA: Vikend je. Ostani s Gospodinom.
"Kao što je Otac mene ljubio, tako sam i ja vas
ljubio. Ostanite u mojoj ljubavi!" (Iv 15, 9)

NEDJELJA: Je li ti ovaj dan poseban?
"A tebe obasjava Jahve, i slava se njegova
javlja nad tobom." (Iz 60, 2b)

Slika


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 kol 2010 10:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Tko može tumačiti Bibliju?
[ 2.8.2010 ]

Autorica: mr. Anđela Jeličić

Vjernici se s pravom pozivaju na Sveto Pismo, koje je temelj vjere. Isto tako, i nevjernicima je Sveto pismo otvoreno, upućeno kao knjiga vjere i kulture. No i jedni i drugi, vjernici i nevjernici, pred Biblijom moraju biti prije svega – pažljivi tumači. Jer, biti vjernik – ne znači slijepo i bez rasuđivanja primjenjivati ono što je zapisano u Bibliji u svoj život. Isto tako, i nevjernik ne bi trebao odbaciti Bibliju pred prvom rečenicom koja mu se učini čudna, a takvih, čudnih rečenica, u Svetom pismu ima puno.

Pred Biblijom, kao i pred svakom drugom knjigom, mi ljudi smo čitači, slušači. Stojimo pred mnoštvom ljudi koji su je pisali, promišljali, i koji su je proživljavali. Stoga, da bismo ju mogli protumačiti, moramo ući u svijet onoga koji je to pisao. Kako bi protumačili jedan biblijski tekst – potrebni su nam sati i sati rada, promišljanja, otvorenosti… Potreban nam je netko tko će nas u tom promišljanju voditi – prije svega Božji duh, koji je nadahnuo pisce. Biti vođen Božjim duhom u razmatranju Biblije ne znači doslovno tumačiti tekst.

Ako čovjek, vjernik, otvori srce prema Bibliji, znači da joj pristupa dobronamjerno, te će svaku biblijsku misao otvorena srca promišljati, postavljajući si tri temeljna pitanja: Što mi ovaj tekst govori o vjeri autora? Što mi ovaj tekst govori o mom odnosu prema vjeri (Bogu)? Kako ću rasti, temeljem ovih riječi, u ljubavi prema čovjeku i Bogu?

Potrebno je poznavati i književne vrste. Primjerice, u knjizi o Sucima čitamo kako drveće: masline, hrastovi, grmlje – razgovaraju. Znači li to da je biblijski pisac imao halucinacije, ili da nas želi uvjeriti da drveće govori? Ili je možda upotrijebio književnu vrstu koja se zove – basna…? Jasno je da je tu u pitanju upotreba specifične književne vrste, koja želi na slikovit način ukazati na probleme u ljudskom društvu kroz slike iz prirode.

Dakle, tko može tumačiti Bibliju? Prije svega, nitko tko je lijen, a lijen može biti i vjernik i nevjernik: vjernik koji nakon prvog čitanja očekuju čudesno prosvjetljenje ili nevjernik koji misli da će mu negativnim hladnim pristupom sve odjednom biti jasno. U Crkvi je za tumačenje odgovorno učiteljstvo, koje se služi stoljetnom tradicijom tumačenja Biblije u Crkvi, plodom tisuća i tisuća sati mukotrpnog rada brojnih tumača, znanstvenika, egzegeta, svetaca, prevodioca, ljudi koji su otvorena uma i srca pristupali ovom beskrajno vrijednom tekstu.

Oni koji krivo tumače (vjernici i nevjernici), jer tumačiti nije lako, a ljudi vole biti komotni i tražiti instant rješenja i 'prosvjetljenja' – rade to na svoju štetu. To nije ništa novo: 'U Pavlovim poslanicama ima teško razumljivih mjesta koje neuki i nepostojani ljudi izvrću, kao i ostala Pisma, na svoju vlastitu propast.' (2 Pet 3,16). Unatoč tomu, Božja riječ ima svoj put, jednom izrečena, u našim srcima ona radi svoje, kao sjeme koje raste i kad vlasnik polja spava.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 11 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr