www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 04:08

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 13 vel 2009 13:52 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 tra 2006 09:35
Postovi: 276
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dakle, čituckam ja evanđelje po Marku zadnjih dana i naiđem na ovaj ulomak.

Dođu u Betsaidu, dovedu mu slijepca pa ga zamole da ga se dotakne. On uhvati slijepca za ruku, izvede ga iz sela, pljunu mu u oči, stavi na nj ruke i zapita ga: "Vidiš li što?" Slijepac upilji pogled i reče: "Opažam ljude; vidim nešto kao drveće ... hodaju." Tada mu Isus opet stavi ruke na oči i slijepac progleda i ozdravi te je mogao sve jasno na daleko vidjeti. Tada ga posla kući i reče mu: "Ne ulazi u selo." (Mk 8,22-26)

Zapne mi za oči ovo "izvede ga iz sela" i promislim se što bi to trebalo značiti. Onda pomislim, OK, vjerojatno ništa, nego je to samo opis situacije. No onda na kraju pročitam kako mu je zapovjedio "Ne ulazi u selo". Dakle, ono nije bio samo usputan opis stvari nego postoji neko značenje u tome. Koje? Malo sam proguglala i nađoh objašnjenje da je Betsaida selo koje je Isus prekorio zbog nevjere. Pa bi se to izvođenje iz sela i upozorenje da se ne vraća u nj moglo odnositi na nevjeru. A onda s tim možda ima nekakve veze i to što je Isus tek iz drugog puta ozdravio čovjeka. Jel to to?

Mislim, možda pitanje zvuči glupo, ali ovakvi Isusovi "čudni" potezi i riječi su mi išli na živce od malih nogu - činilo mi se da izvodi gluposti i, što bi se reklo, "čudija". Tj. da radi stvari bez veze. Zbog toga mi zna biti čak i odbojan. Ali moguće je da značenja ima samo da ja to značenje ne vidim.

.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 vel 2009 14:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Ne znam odgovor na ovo pitanje, ali nisam mogla a da ne kažem da su meni svi Isusovi potezi, pa i oni koje nisam razumjela niti ih danas razumijem - vrlo, vrlo simpatični!!!
Pogotovo su mi simpatični ti potezi koje za sad ne razumijem!
Taj naš divan Isus.... :grlim te: :grlim te: :grlim te:
Ponekad Ga ne razumijemo, ali kako da Ga i unatoč tome ne ljubimo! Tako blizak, a opet tako tajanstven - to može samo On, naš najbolji Prijatelj i Otac s kojim je cijeli ovaj život jedna lijepa avantura...!!
Kad On nešto izvodi, budimo sigurni da On to izvodi vrhunski i samo za naše Dobro!

Vjerujem da ćemo uskoro dobiti odgovor i na pitanje zašto je zapovijedio slijepcu da ne ide natrag u selo..
(i oprosti, draga Maron :oops: , što uopće nisam odgovorila na tvoje pitanje - ali tako si me asocirala na mene - samo u drukčijem kontekstu: meni su ti Isusovi "čudni" i neshvatljivi potezi oduvijek bili baš simpatični i uvijek me naveli na osmijeh s mišlju: Eh, taj naš Isus! Nema Mu ravna!") :wink: :D :D :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 vel 2009 15:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 tra 2006 09:35
Postovi: 276
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ela bredi napisao:
(i oprosti, draga Maron :oops: , što uopće nisam odgovorila na tvoje pitanje - ali tako si me asocirala na mene - samo u drukčijem kontekstu: meni su ti Isusovi "čudni" i neshvatljivi potezi oduvijek bili baš simpatični i uvijek me naveli na osmijeh s mišlju: Eh, taj naš Isus! Nema Mu ravna!") :wink: :D :D :D

Uh, što da kažem - svakom njegovo. Slika Ja ne funkcioniram na taj način. Ako mi se nešto čini bezvezno, onda mi se čini bezvezno, i ne mogu reći da je divno. Doduše, mogu steći povjerenje da taj netko zna što čini i kad mi je nejasan, ali opet ne mogu reći da mi je jasan. Meni je oduvijek jedan od najsimpatičnijih likova u Novom Zavjetu bio Nikodem sa onim svojim pitanjem:

Kaže mu Nikodem: "Kako se čovjek može roditi kad je star? Zar može po drugi put ući u utrobu majke svoje i roditi se?" (Iv 3,4)

Meni strašno simpatična reakcija. :b112: Ja bih to isto pitala na njegovom mjestu. :D

.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 vel 2009 16:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Maroon napisao:
Dakle, čituckam ja evanđelje po Marku zadnjih dana i naiđem na ovaj ulomak.

Dođu u Betsaidu, dovedu mu slijepca pa ga zamole da ga se dotakne. On uhvati slijepca za ruku, izvede ga iz sela, pljunu mu u oči, stavi na nj ruke i zapita ga: "Vidiš li što?" Slijepac upilji pogled i reče: "Opažam ljude; vidim nešto kao drveće ... hodaju." Tada mu Isus opet stavi ruke na oči i slijepac progleda i ozdravi te je mogao sve jasno na daleko vidjeti. Tada ga posla kući i reče mu: "Ne ulazi u selo." (Mk 8,22-26)

Zapne mi za oči ovo "izvede ga iz sela" i promislim se što bi to trebalo značiti. Onda pomislim, OK, vjerojatno ništa, nego je to samo opis situacije. No onda na kraju pročitam kako mu je zapovjedio "Ne ulazi u selo". Dakle, ono nije bio samo usputan opis stvari nego postoji neko značenje u tome. Koje? Malo sam proguglala i nađoh objašnjenje da je Betsaida selo koje je Isus prekorio zbog nevjere. Pa bi se to izvođenje iz sela i upozorenje da se ne vraća u nj moglo odnositi na nevjeru. A onda s tim možda ima nekakve veze i to što je Isus tek iz drugog puta ozdravio čovjeka. Jel to to?

Mislim, možda pitanje zvuči glupo, ali ovakvi Isusovi "čudni" potezi i riječi su mi išli na živce od malih nogu - činilo mi se da izvodi gluposti i, što bi se reklo, "čudija". Tj. da radi stvari bez veze. Zbog toga mi zna biti čak i odbojan. Ali moguće je da značenja ima samo da ja to značenje ne vidim.

.


Slika



daklem poštovana i draga sestro u Kristu,ponajprije Te pozdravljam i zahvaljujem se na Tvojem iskreno pisanju i traženju pravog snmisla vjerovanja(raniji postovi)..ako mi dopustiš,pokušat ću što kraće(no unaprijed oprosti,ako se oduži,jer ja doista uza svo nastojanje,ipak u većini slučajeva ne uspijevam:))...ponuditi materijal za razmišljanje u kontekstu teološke promisli..

čitajući evanđelje,upravo kao što ga i Ti ovih dana čtaš,možemo primjetiti da su Isusovi učenici toliko bili zaokupljeni samim sobom i osobnim prestižem,te zabrinutošću za vlastitie živote,da su ih takova stanja činila potpuno nesposobnim da shvate sve ono što je Isus govorio i činio...očito da je i sam Marko to imao na umu,kada je napisao dva izvješća o ozdravljenju dvaju slijepaca,drugi je onaj u glavi 10,46-52...

ovako bi to otprilike izgledalo,u biti dosta rašireno tumačenje istoga...vraćanje vida slijepcima,nije ništa drugo doli dar duhovnog gledanja očima vjere..ova iliti ovo ozdrvaljenje sljepoće,prikazuju Isusa kao onoga koji ima moć povratiti vid slijepima,odnosno njegovo putovanje prema Jeruzalemu je želja da svojom poukom i djelima izliječi duhovno sljepoću u kojoj s enalaze njegovi učenici,te da ih pouči što će značiti predstojeći događaji koji će se zbiti(njegova muka)i da ih nauči što je u biti pravi smisao nasljedovanja njega samoga..

sad idemo na slijepca u Betsaidi..kao prvo, odmah nam upada u oči da je to bio slučaj teške sljepoće,i Isus je morao uložiti dvostruki napor da bi slijepcu uopće povratio vid...inače teolozi,ovaj opis ozdrvaljenja slijepca u Betsaidi,gdej Isus dva puta polaže ruke na oči sliepca,uspoređuju s Isusovim ponavljanim poukama učenicima,kako bi nadvladao njihovu duhovnu sljepoću,same njihove (ne)vjere...odnosno, ako idemo dalje,ozdravljenje ajmo kazati u dva koraka,predstavlaj ujedno i rasvjetljava bitne dva momenta...naime,možemo zaključiti da učenici(mi) pate od okorjele duhovne sljepoće,jer su nesposobni shvatiti Isusov identite i značenje njegova poslanja..

sada je bitno da vidimo nastavak evanđelja u 8,27-30 gdje Petar priznaje Isusovo mesijanstvo...kao prvo,Petar ispovijeda da je Isus Krist,no to je tek polovica vida,jer Petar još ne shvaća i ne prihvaća nadolazeći patnički put svoga učitelja,odnosno Mesije..i tu dolazimo do krasnog Tvog "guglanja"i razmišljanja u svezi nevjere u Betsaidi...i kad je Isus prvi puta predskazao svoju predstojeću patnju,smrt i uskrsnuće,Petar to nije prihvatio niti razumio,pa je zbog toga bio i ukoren("nađoh objašnjenje da je Betsaida selo koje je Isus prekorio zbog nevjere"...Maroon)..Petar,a i ostali učenici,potpuno će progledati,ne samo da vide nešto kao drveće,shvatiti i prihvatiti Isusov patnički put,tek u svjetlu Isusovog uskrsnuća!

"izvede ga iz sela"..."Ne ulazi u selo."...ajmo pokušati još malo porazmisliti...očito je bila izuzetnoi velika razlika između Isusove svijesti o vlastitom Mesijanstvu i možemo reći gotovo krivih pojmova o Mesiji koju su imali njegovi suvremenici..a znamo kakvog su Mesiju čekali...inače vjerojatno znadeš,iako je Isus bio Mesija,nije s epredstavljao kao Davidov sin iz kojeg potiče,vće se radije nazivao Sinom čovječjim,jer je i taj naziv označavao samog Mesiju,samo što u ono doba nije bio toliko proširen kao ovaj prvi..

stoga je Isus u svakom pogeldu tražio šutnju,jer pojam mesijanstva kako ga je Isus imao,bio je potpuno neprtihvatljiv njegovim suvremnicima...očito je Isus imao duboke razloge takovog postupanja,jer je bilo očito da nije mogao objasniti tko je u biti on,dok se ne zbude njegova smrt i dok njegovo samo uskrsnuće ne osvjetli njegov lik...

"izvede ga iz sela"..da ga pouči,nauči,da skine s njega(nas)sljepoću naše i njegove (ne)vjere...

"Ne ulazi u selo."..ne ići još "tamo"moje "vrijeme"još nije,jer i ti ćeš proći kao i ja..na nerazumijevanje i odbačenost,no kad se zbude ono što se ima zbiti,tada ćeš i ti(mi)biti jedan od onih koji ćeš me nasljediti,navješčivati i skidati duhovnu i ostalu sljepoću ljudi, kao što i Ja učinih tebi...

eto,draga moja Maroon,možda ne uspjeh dovoljno rasvijetliti ono što možda Ti ne "vidiš",ali eto vidiš da su i sami učenici,koji su s Njime jeli i pili,vidjeli i gledali razna čudesa(zar to nismo i mi u današnjem svijetu,koji se zovemo Njegovim?),bili u vjerničkoj sljepoći i nedoumici i nerazumijevanju,ali kad im je svjetlo uskrsnuća(vjera!) raspirilo tmine "okorjelosti"njihovih srdaca,tek onda im je skinuta "dioptrija"i tek tada ("slijepac progleda i ozdravi te je mogao sve jasno na daleko vidjeti.")su vidjeli i spoznali,što želim od sveg srca i Tebi i meni i svima nama!

uz ispriku Tebi i svima, na opet mom poduljem upisu,uz želju da svi bolje i znakovitije "progledamo"pozdravljam Te

s poštovanjem,
Ljubi i čini što hoćeš! :grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 vel 2009 17:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
:grlim te: Dragi Joakime,samo ti nama sve fino razjasni,jer mnogi se puno toga pitamo sto to u biti znaci,a ti si uvijek taj koji to tako lijepo rastumaci.Bog te blagoslovio i nista nije predugacko,samo pisi,volimo mi to citati.Hvala ti na svakoj napisanoj rijeci. :grlim te: :grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 vel 2009 18:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 sij 2009 12:37
Postovi: 142
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Kaže mu Nikodem: "Kako se čovjek može roditi kad je star? Zar može po drugi put ući u utrobu majke svoje i roditi se?" (Iv 3,4)

O prvoj temi moram priznati i meni su oči zatvorene jer njezin smisao nisam spoznala ali mogu se složiti :sve napisano stoji i može se tako tumačiti.Htjela bih kazati za ovo o Nikodemu šta to znači:Čovijek se može roditi u Kristu ako je star,mlad ,malen,velik bolestan...KAKO?Karizmatici to zovu novo rođenjeili ako nekome taj izraz nije poznat obračenje(smisao je isti).Ostaviti stari život ,grešan,ovosvjetski bez Boga u svom životu.[i]Krenuti [i][i]s Isusom ruku pod ruku:molitvom postom ispovijedi svetom misom [i]i pričesti[/ [/i][/i]Mijenjati se u Duhu Svetome-tako se ponovo rađa.[/i]
:b112: smajlic22


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 vel 2009 19:01 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 03 lis 2008 15:23
Postovi: 98
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Komentar otaca.

O cetiri znacenja biblije.

Samo da napomenem da je razlika izmedju
Vulgata napisao:
26 et misit illum in domum suam dicens vade in domum tuam et si in vicum introieris nemini dixeris

Nova Vulgata napisao:
26 Et misit illum in domum suam dicens: " Nec in vicum introieris ".


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 vel 2009 22:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 stu 2008 21:03
Postovi: 376
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Maroon napisao:
Dakle, čituckam ja evanđelje po Marku zadnjih dana i naiđem na ovaj ulomak.

Dođu u Betsaidu, dovedu mu slijepca pa ga zamole da ga se dotakne. On uhvati slijepca za ruku, izvede ga iz sela, pljunu mu u oči, stavi na nj ruke i zapita ga: "Vidiš li što?" Slijepac upilji pogled i reče: "Opažam ljude; vidim nešto kao drveće ... hodaju." Tada mu Isus opet stavi ruke na oči i slijepac progleda i ozdravi te je mogao sve jasno na daleko vidjeti. Tada ga posla kući i reče mu: "Ne ulazi u selo." (Mk 8,22-26)

Zapne mi za oči ovo "izvede ga iz sela" i promislim se što bi to trebalo značiti. Onda pomislim, OK, vjerojatno ništa, nego je to samo opis situacije. No onda na kraju pročitam kako mu je zapovjedio "Ne ulazi u selo". Dakle, ono nije bio samo usputan opis stvari nego postoji neko značenje u tome. Koje? Malo sam proguglala i nađoh objašnjenje da je Betsaida selo koje je Isus prekorio zbog nevjere. Pa bi se to izvođenje iz sela i upozorenje da se ne vraća u nj moglo odnositi na nevjeru. A onda s tim možda ima nekakve veze i to što je Isus tek iz drugog puta ozdravio čovjeka. Jel to to?

Mislim, možda pitanje zvuči glupo, ali ovakvi Isusovi "čudni" potezi i riječi su mi išli na živce od malih nogu - činilo mi se da izvodi gluposti i, što bi se reklo, "čudija". Tj. da radi stvari bez veze. Zbog toga mi zna biti čak i odbojan. Ali moguće je da značenja ima samo da ja to značenje ne vidim.

.


draga moja Maroon, to ti ja ovako vidim... Isus je činio mnoga čudesa... evo ti si spomenula slijepca, ... sva svoja čudesa On čini na slavu svoga Oca... a ne radi svoje slave.. (jer ljudi su i onda, kao i mi danas, bili skloni da se za takvo nešto mora čuti "na sva zvona" a Isus čini sve iz ljubavi, u skrovitosti... i ne želi da ga ljudi shvate kao "magičara" nego kao LJUBAV, da je tu radi čovjeka, ne radi sebe... i zato je ušutkivao svakog koga bi ozdravio... gubavcu: "Pazi da nikome ništa ne kažeš..." Mk 1, 44 ili uzetome: "Ustani i hodi... i idi svojoj kući.." Mt9, 6 a "ne ulazi u selo" - slijepcu kojeg ti spominješ. Moramo znati da ima i čudesa u kojima Isus nije ništa napominjao o šutnji...



Mislim da je tu riječ o Isusovom "nerazbukanom" djelovanju na koja mi danas nismo baš naučni nego je sve u "glasnom odvijanju"... :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 vel 2009 22:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 vel 2008 21:16
Postovi: 154
Lokacija: Beograd, Srbija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Moguće je da je Isus hteo da prikrije čudo (On je to činio već par puta, govoreći ljudima da ga ne razglašavaju - a kada dugoročni slepac naprasno pogleda, to se samo kao čudo može shvatiti).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2009 08:53 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Evanđelje ima sasvim jasno razrađen prikaz dinamike kojom se širi, a Isus donositelj Radosne vijesti (evangelion) postepeno se objavljuje kao Mesija (Spasitelj).
Isusovo mesijanstvo čvrsto se nadovezuje na proročku tradiciju po kojoj će Masija biti i čudotvorac: 'Gluhi čuju, hromi hode, slijepi progledaju, siromasima se navješćuje Kraljevstvo nebesko.' (Citat napamet, pa su moguće manje pogreške).
Dinamika naviještanja Evanđelja ide od užeg kruga učenika, za koje je Isusu posebno stalo da povjeruju, zatim su tu maleni; siromasi i občan svijet ( za pravedne farizeje grešnici), koji su po Isusu miljenici Božji.
Ono što Isus očito ne želi, to je da zabjesne među norodom kao čudotvorac koji liječi, jer su uza sve to, što im je branio, svi razglašavali velika čudesna djela ozdravljenja i masovno trčali za njim, da ga vide, čuju, da ga se dotaknu. Jer njegova prvotna uloga je naviještanje Kraljevstva nebeskog, koje je, eto, već tu i uloga Novozavjetne žrtve – savršenog čina spasenja roda ljudskoga.
U tom svjetlu Isusovog poslanja i samozatajnosti, kada su čudesa u pitanju, treba gledati i ocjenjivati neke suvremene pojave tobožnjih spaktakularnih ozdravljenja pod reflektorima, kao i tih samih iscjelitelja koji se bezobzirno reklamiraju u novinama, radiju i tv. Iscjeljenja su to koja traju dok se ne pogase reflektori. I premda se te samoizreklamirane zvijezde pozivaju na to da to rade ne oni, nego Isusuv Duh, u svoj toj predstavi za lakovjerne od Isusovog Duha niti d.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 70 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr