www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:36

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Apokrifi
PostPostano: 01 pro 2009 11:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Oprostite ako je ova tema već bila, ali u arhivi ju nisam pronašao.
Naime, muči me jesu li apokrifi samo knjige izbačene zbog "neslaganja" s naukom Crkve ili i zapisi koji su jednostavno smatrani "nebitnima" za uvrštavanje u Bibliju?
Konkretno - Knjiga Enohova - kako ju Crkva doživljava?
Nakon preobraćenja, tj mog povratka u stado :D , "posvetio" sam se Sv Mihaelu Arhanđelu i znam da u Enohu mogu saznati više na tu temu, ali ne želim opet odzujati u neko zastranjenje.

Unaprijed hvala na pomoći oko mojih dvojbi :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2009 13:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..danas apokrifi..
..sutra da vinčijev kod...
..sutra..vanzemaljci..

..uvijek ima nešto ..štp buni čovjeka..
..jer NE možemo sve znati..niti točno..niti Istinito..

.pa tko šiša apokrife, kodove i vanzemaljce...

..jer nam ISUS ostavi samo jedan zakon..

..LJUBITE JEDNI DRUGE , KAO ŠTO SAM JA LJUBIO VAS

..tko ovako čini..može biti i nepismen..
.i ne mora znati čitati..

..JER JEDINO JE LJUBAV VAŽNA..i kad prođe sve..
..ostaju SAMO DJELA LJUBAVI..
:lol:


..ne moraš znati..osnovnu građu materije..etera..potke..
.da bi ljubio.. :lol:

..ne moraš znati ..sve jezike svijeta ..da bi te razumijeli..
..ako ..ljubiš..razumijet će.. :lol:

..ne moraš...biti ljut..na druge...zbog njihovih grijeha..
..ljubi ih...i oni će ozdraviti.. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2009 13:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
lol Ma nema problema, ljubim ja :D
Samo me zanima na tu temu jer se osjećam povezanim s Mihaelom i želio bih saznati i nekih recimo "opipljivih" podataka.

To što trenutno znam da se u Bibliji javlja na dva mjesta ne sprečava me da mu se molim i da tražim njegovo zastupstvo i zaštitu pred Bogom.
I niti ću ga više voljeti ili štovati ako saznam nešto više, ali čisto bih htio nadopuniti i taj dio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Apokrifi
PostPostano: 01 pro 2009 14:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 svi 2009 00:08
Postovi: 732
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hrvren napisao:
Oprostite ako je ova tema već bila, ali u arhivi ju nisam pronašao.
Naime, muči me jesu li apokrifi samo knjige izbačene zbog "neslaganja" s naukom Crkve ili i zapisi koji su jednostavno smatrani "nebitnima" za uvrštavanje u Bibliju?
Konkretno - Knjiga Enohova - kako ju Crkva doživljava?
Nakon preobraćenja, tj mog povratka u stado :D , "posvetio" sam se Sv Mihaelu Arhanđelu i znam da u Enohu mogu saznati više na tu temu, ali ne želim opet odzujati u neko zastranjenje.

Unaprijed hvala na pomoći oko mojih dvojbi :wink:



..Moramo istaknuti da apokrifi nisu dio Biblije koju priznaje Katolička Crkva. Naime, Biblija ili Sveto pismo zbirka je knjiga što je Židovi i kršćani na svoj način smatraju svetima i, kao što znate, dijeli se na dva dijela: Stari i Novi zavjet. Kršćani Bibliju proučavaju kao svoju normativnu - to jest za život »smjerodavanu knjigu« - u kojoj nalaze njima važnu poruku: riječ Božju. U sadašnjem, tisućljećima ustaljenom redoslijedu, Biblija započinje Knjigom Postanka a završava Otkrivenjem ili Apokalipsom. Tako Biblija obuhvaća razdoblje od vremena kada je stvoreno »nebo i zemlja« (Post 1, 1) do velikog preobražaja kada će nastati »novo nebo i nova zemlja« (Otk 21, 1). Prema katoličkom kanonu, to jest popisu priznatih i službenih knjiga, Sveto pismo sadržava 46 biblijskih knjiga Staroga zavjeta i 27 knjiga Novoga zavjeta; znači ukupno 73 knjige koje su po sadržaju i književnim vrstama raznorodne i raznovremenske. Svoj je stav o Bibliji na posebno temeljit način Katolička Crkva iznijela u dogmatskoj konstituciji o božanskoj objavi »Dei verbum« Drugoga vatikanskog koncila, pojašnjavajući da se Biblija sama predstavlja kao nadahnuta knjiga, to jest da joj je, uz njezine ljudske autore, začetnik sam Bog.
Što se pak tiče apokrifnih spisa - evanđelja i poslanica o kojima pitate - njih je doista bilo više (Tomino, Petrovo, Judino, Marijino, itd. već prema imenu osobe o kojoj govori ili koju se naziva autorom) i znamo da donose događaje iz Isusova života, koji ne moraju biti neprihvatljivi i nisu potpuno »u neskladu« s četiri kanonska priznata evanđelja i drugim svetopisamskim tekstovima, no njihova poruka nema snagu cjelovitosti i nezamjenjivosti za spasenje pa ih Crkva nije uvrstila u kanon. Apokrifni spisi, slažu se bibličari, u neku ruku zadovoljavaju ljudsku znatiželju kojom se želi »znati nešto više« o, naprimjer Isusovu djetinjstvu o kojemu nam pak vjerodostojno piše samo evanđelist Luka, a neautentično naprimjer »Marijino evanđelje« kao pokušaj pisanja Isusova životopisa. Pojedine su sljedbe u ranom kršćanstvu nekim apokrifima pripisivale veliko značenje, no Crkva je brzo prepoznala nedostatak božanskoga nadahnuća («inspiracije«) u njihovu nastanku, pa su tako već u drugom stoljeću samo četiri evanđelja uvrštena u katolički kanon (istovjetan je i kod drugih nekatoličkih zajednica i Crkava).
Apokrifni spisi - među kojima su i apokrifna evanđelja - ime vuku od grčkoga pojma »apokryphoi«, što znači - tajni, skriveni, nedostupni javnosti, namijenjeni samo onima koji su sposobni shvatiti njihov nauk (gnostici). Vrlo je važan i kontekst i vrijeme njihova nastanka, još od prvoga stoljeća, u doba kada se kršćanstvo širi od Palestine, preko Male Azije pa sve do krajnjih granica Rimskoga Carstva. Kako ističe dr. Ivan Bodrožić, jedni nastaju prigodno (poslanice), drugima je cilj popratiti usmeni navještaj - kerigmu (evanđelja), koji je u tom razdoblju još uvijek povlašteni način prenošenja radosne vijesti. Kako se kršćanstvo sve više širilo, osjećala se sve veća potreba takvih spisa koji će potkrijepiti, dokumentirati i argumentirati navještaj. Apostolima nije bio potreban pismeni zapis da potkrijepi autentičnost njihova propovijedanja, ali kako se Crkva širila te oni nisu više uspijevali biti prisutni na svim mjestima, njihovim učenicima i nasljednicima se činilo vrlo korisno zapisati, koliko je to bilo moguće i potrebno, sadržaj njihova propovijedanja. Na poseban se način to odnosi na evanđelja u kojima je sadržan Isusov život, riječi i djela, središnji sadržaj evanđeoskog navještaja. Nastao je tako izvor Isusovih izreka (logia), najprije usmeno pa onda i pismeno, da kršćanskim misionarima posluži kao priručno sredstvo.

Apokrifi su uglavnom »romansirano prošireni, katkad pak skraćeni ili iskrivljeni biblijski kanonski tekstovi. Radi očuvanja čistoće kanonskih knjiga Biblije, Crkva ih je zabranjivala, ali su se oni ipak širili i zbog svoje romansiranosti bili su omiljeni kod puka te su prerastali u legende, koji su postajale vrlo često motiv umjetničkog stvaralaštva jer su veoma pogodni za narativne scene«, ističe Leksikon ikonografije, liturgike i simbolike zapadnog kršćanstva, a slično ali opširnije tumačenje donosi i Biblijski leksikon (pogledajte pod pojmom »kanon«). Zbog različitih pogrešnih, tj. krivih učenja, Crkva je odredila kanon - službeni popis - svetopisamskih spisa Staroga i Novoga zavjeta, te su apokrifi smatrani i danas se smatraju lažnim, krivovjernim i tendencioznim spisima. Međutim, kako tumači dr. Bodrožić, po sebi ova riječ ne znači da se radi o heretičnoj književnosti, jer su mnogi od apokrifa sadržavali valjane doktrinarne elemente koji nisu bili zapisani u kanonskim knjigama, ali zbog mnoštva legendarnih natruha, kao i nerazumljivih opisa čuda, nisu bile prihvaćene u kanon.
(iz glasa koncila)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2009 16:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 tra 2008 21:01
Postovi: 1065
Lokacija: Negdje,.. daleko,..
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
naggar napisao:
..danas apokrifi..
..sutra da vinčijev kod...
..sutra..vanzemaljci..

..uvijek ima nešto ..štp buni čovjeka..
..jer NE možemo sve znati..niti točno..niti Istinito..

.pa tko šiša apokrife, kodove i vanzemaljce...

..jer nam ISUS ostavi samo jedan zakon..

..LJUBITE JEDNI DRUGE , KAO ŠTO SAM JA LJUBIO VAS

..tko ovako čini..može biti i nepismen..
.i ne mora znati čitati..

..JER JEDINO JE LJUBAV VAŽNA..i kad prođe sve..
..ostaju SAMO DJELA LJUBAVI..
:lol:


..ne moraš znati..osnovnu građu materije..etera..potke..
.da bi ljubio.. :lol:

..ne moraš znati ..sve jezike svijeta ..da bi te razumijeli..
..ako ..ljubiš..razumijet će.. :lol:

..ne moraš...biti ljut..na druge...zbog njihovih grijeha..
..ljubi ih...i oni će ozdraviti.. :lol:


bas mi se svidio ovaj naggarov post,.. najjednostavniji nacin,.. ili jedan od njih,..

tako da ono sto nije skriveno nama malenima je ljubav,.. a Boze prosvjetli nase vodje da znaju voditi svoje stado unutar plodnih pasnjaka,...

tesko je i znanstvenicima, gnosticima... imaju tezak zadatak,.. sto objelodaniti a sto ne,.. jer jao onima koji zavedu na krivi put moje malene,...

pa oslonimo se na Ljubav, Vjeru i Ufanje, i molimo iz ponizna srca,.. a ti se brate moli s povjerenjem u zastitu Sv Mihaela,.. i meni je veoma drag,.. cak poslije mise uvijek mu se pomolim... a ovdje imas obrazlozenje,.. mozda si ga vec i procitao,.. ali svejedno ga stavljam: http://hr.wikisource.org/wiki/Molitva_s ... n%C4%91elu


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2009 17:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
hrvren napisao:
lol Ma nema problema, ljubim ja :D
Samo me zanima na tu temu jer se osjećam povezanim s Mihaelom i želio bih saznati i nekih recimo "opipljivih" podataka.

To što trenutno znam da se u Bibliji javlja na dva mjesta ne sprečava me da mu se molim i da tražim njegovo zastupstvo i zaštitu pred Bogom.
I niti ću ga više voljeti ili štovati ako saznam nešto više, ali čisto bih htio nadopuniti i taj dio.

Ako ti je dano mogućnosti istraži apokrife, u njima ćeš naći dosta korisnog, no doduše i lažnog. No pišem ti da se ne zadržavaš isključivo na Bibliji oko svetog Mihaela, jer naša se vjera, katolička, ne oslanja samo na Bibliju. Crkveni oci, oni koji zapisivaše nakon vremena Biblije, koji su životima branili pravu vjeru u Boga i Crkvu koju dragocjenom Krvlju sagradi, kod njih potraži njihova iskustva s arhanđelom Mihaelom.
Upoznat ćeš kolika mu je vlast od Boga data i što sve može, posebno u tvojoj borbi protiv anđela sotoninih, protiv napasti, protiv očaja.
Blagoslovljen budi Mihaele arhanđele.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2009 17:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
...kako je teško dobro...odlučiti...
...kad ti se nudi izbor..u Slobodi..
..a mi ljudi ..zaboravljamo...da je ova zemlja..pod knezom..zla..
...jer se ..ljudska rasa...tako očitovala..i izabrala ponudu zavodnika..

..pa nije zavodnik ..Stvoritelj i Gospodar zemlje..u Ustrojstvu..
..već samo u onoj sferi..gdje ga ljudi ..izabiru..da im se nastani u srca..

..u svim srcima...postoji..klica...zla..
..Nitko od nas...ne može reći NE..ja sam skroz čist..

...jer mi smo ..prognanici..
...Ovo ovdje nije NAŠ DOM...već Kraljevstvo nebesko..

..a gotovo se svi trudimo...kao da ćemo ovdje na zemlji
... živjeti vječno..
...i OD TUDA DOLAZI SVA BOL I TUGA SVIJETA..


..zato "umiremo " jedni zbog drugih..u očaju..
..ko da je zemaljski život SVE...

..ko da NEMA ništa poslije..

.ko da se NIKAD nećemo sresti sa svojim bližnjima...

..ko da ćemo prestajati postojati..nakon zemaljske smrti..

..nevjera..nevjera..na sve strane.. a to onda ..boli..boli jako..

..jer Ne vjerujemo ...svim srcem..u KRALJEVSTVO NEBESKO..

..već više onako " reda radi" i za " svaki slučaj "..jer nemaš što izgubiti..

..jer kad bi ISUS .čije nam je ima stalno na usnama..te brate i sestro..
..Isus te ljubi..ne boj se...itd..


..zapitao..."Tko će za mnom, sad odmah, ostaviti sve i krenuti za mnom ?"

..tko bi se javio..??? :roll:


.zato Gospodin ..posebno cijeni...poniznost...

.jer što mu vrijedi naše mizerno znanje..
..a koje nas često..još više udaljava od njega..

..ne želim biti pametan i sve znati..
..želim biti ponizan toliko da shvatim..
.DA .je

"ISUS MOJ JEDINI PUT ŽIVOT I ISTINA"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2009 19:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
naggar napisao:
...kako je teško dobro...odlučiti...
...kad ti se nudi izbor..u Slobodi..
..a mi ljudi ..zaboravljamo...da je ova zemlja..pod knezom..zla..
...jer se ..ljudska rasa...tako očitovala..i izabrala ponudu zavodnika..

..pa nije zavodnik ..Stvoritelj i Gospodar zemlje..u Ustrojstvu..
..već samo u onoj sferi..gdje ga ljudi ..izabiru..da im se nastani u srca..

..u svim srcima...postoji..klica...zla..
..Nitko od nas...ne može reći NE..ja sam skroz čist..

...jer mi smo ..prognanici..
...Ovo ovdje nije NAŠ DOM...već Kraljevstvo nebesko..

..a gotovo se svi trudimo...kao da ćemo ovdje na zemlji
... živjeti vječno..
...i OD TUDA DOLAZI SVA BOL I TUGA SVIJETA..


..zato "umiremo " jedni zbog drugih..u očaju..
..ko da je zemaljski život SVE...

..ko da NEMA ništa poslije..

.ko da se NIKAD nećemo sresti sa svojim bližnjima...

..ko da ćemo prestajati postojati..nakon zemaljske smrti..

..nevjera..nevjera..na sve strane.. a to onda ..boli..boli jako..

..jer Ne vjerujemo ...svim srcem..u KRALJEVSTVO NEBESKO..

..već više onako " reda radi" i za " svaki slučaj "..jer nemaš što izgubiti..

..jer kad bi ISUS .čije nam je ima stalno na usnama..te brate i sestro..
..Isus te ljubi..ne boj se...itd..


..zapitao..."Tko će za mnom, sad odmah, ostaviti sve i krenuti za mnom ?"

..tko bi se javio..??? :roll:


.zato Gospodin ..posebno cijeni...poniznost...

.jer što mu vrijedi naše mizerno znanje..
..a koje nas često..još više udaljava od njega..

..ne želim biti pametan i sve znati..
..želim biti ponizan toliko da shvatim..
.DA .je

"ISUS MOJ JEDINI PUT ŽIVOT I ISTINA"


Ne znam kakve ovo ima veze s arhanđelom Mihaelom. Kolko ja vidim nikakve.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2009 19:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
johnny 5 napisao:
naggar napisao:
...kako je teško dobro...odlučiti...
...kad ti se nudi izbor..u Slobodi..
..a mi ljudi ..zaboravljamo...da je ova zemlja..pod knezom..zla..
...jer se ..ljudska rasa...tako očitovala..i izabrala ponudu zavodnika..

..pa nije zavodnik ..Stvoritelj i Gospodar zemlje..u Ustrojstvu..
..već samo u onoj sferi..gdje ga ljudi ..izabiru..da im se nastani u srca..

..u svim srcima...postoji..klica...zla..
..Nitko od nas...ne može reći NE..ja sam skroz čist..

...jer mi smo ..prognanici..
...Ovo ovdje nije NAŠ DOM...već Kraljevstvo nebesko..

..a gotovo se svi trudimo...kao da ćemo ovdje na zemlji
... živjeti vječno..
...i OD TUDA DOLAZI SVA BOL I TUGA SVIJETA..


..zato "umiremo " jedni zbog drugih..u očaju..
..ko da je zemaljski život SVE...

..ko da NEMA ništa poslije..

.ko da se NIKAD nećemo sresti sa svojim bližnjima...

..ko da ćemo prestajati postojati..nakon zemaljske smrti..

..nevjera..nevjera..na sve strane.. a to onda ..boli..boli jako..

..jer Ne vjerujemo ...svim srcem..u KRALJEVSTVO NEBESKO..

..već više onako " reda radi" i za " svaki slučaj "..jer nemaš što izgubiti..

..jer kad bi ISUS .čije nam je ima stalno na usnama..te brate i sestro..
..Isus te ljubi..ne boj se...itd..


..zapitao..."Tko će za mnom, sad odmah, ostaviti sve i krenuti za mnom ?"

..tko bi se javio..??? :roll:


.zato Gospodin ..posebno cijeni...poniznost...

.jer što mu vrijedi naše mizerno znanje..
..a koje nas često..još više udaljava od njega..

..ne želim biti pametan i sve znati..
..želim biti ponizan toliko da shvatim..
.DA .je

"ISUS MOJ JEDINI PUT ŽIVOT I ISTINA"


Ne znam kakve ovo ima veze s arhanđelom Mihaelom. Kolko ja vidim nikakve.


..Nije svakom dano da vidi... :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Apokrifi
PostPostano: 02 pro 2009 09:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Za početak, hvala na pokušajima odgovora na moje pitanje :D
Ali još nisam dobio odgovor na svoje pitanje :cry:
Konkretno pitanje se odnosilo na Knjigu Enohovu - čisto radi same činjenice da su detaljno opisani Anđeli, njihovo ustrojstvo, sam pad Lucifera i pobjeda Sv. Mihaela nad njim... - stvari koje me zanimaju radi želje da saznam više i o tome dijelu koji nije opisan u Bibliji.

anapaula napisao:
Zbog različitih pogrešnih, tj. krivih učenja, Crkva je odredila kanon - službeni popis - svetopisamskih spisa Staroga i Novoga zavjeta, te su apokrifi smatrani i danas se smatraju lažnim, krivovjernim i tendencioznim spisima. Međutim, kako tumači dr. Bodrožić, po sebi ova riječ ne znači da se radi o heretičnoj književnosti, jer su mnogi od apokrifa sadržavali valjane doktrinarne elemente koji nisu bili zapisani u kanonskim knjigama, ali zbog mnoštva legendarnih natruha, kao i nerazumljivih opisa čuda, nisu bile prihvaćene u kanon.[/b]
(iz glasa koncila)


I baš zbog ovoga sam molio pomoć. Pa i danas je mnoštvo lažnih proroka koji nas obmanjuju i mažu oči - logično da je tako bilo i prije - zato sam zamolio za pomoć želeći od upućenijih saznati što misle o istinitosti te konkretne knjige.

Matyjesus napisao:
ovdje imas obrazlozenje,.. mozda si ga vec i procitao,.. ali svejedno ga stavljam: http://hr.wikisource.org/wiki/Molitva_s ... n%C4%91elu


Hvala na linku. :D Naravno, vidio sam ga jer sam pretraživao sve što sam mogao naći na tu temu. I to je jedna od molitvi koju mu molim svaki dan.

Leo napisao:
Ako ti je dano mogućnosti istraži apokrife, u njima ćeš naći dosta korisnog, no doduše i lažnog. No pišem ti da se ne zadržavaš isključivo na Bibliji oko svetog Mihaela, jer naša se vjera, katolička, ne oslanja samo na Bibliju. Crkveni oci, oni koji zapisivaše nakon vremena Biblije, koji su životima branili pravu vjeru u Boga i Crkvu koju dragocjenom Krvlju sagradi, kod njih potraži njihova iskustva s arhanđelom Mihaelom.
Upoznat ćeš kolika mu je vlast od Boga data i što sve može, posebno u tvojoj borbi protiv anđela sotoninih, protiv napasti, protiv očaja.
Blagoslovljen budi Mihaele arhanđele.


Pa apokrife nije problem pronaći na internetu, dapače mnoštvo je lokacija gdje su dostupni - ali baš zbog ove dileme koja me muči nisam odlazio na te stranice. A naravno da tražim i van Biblije, a Knjiga Enohova me zanima iz već navedenih razloga - konkretno - od literature posvećene anđelima pronašao sam samo onu malu knjižicu Devetnice Anđelima i tamo su opisana ona tri ukazanja Sv Mihaela u Garganu i nastanak papine molitve - i to je to.

naggar napisao:
..danas apokrifi.. ..sutra da vinčijev kod...sutra..vanzemaljci..


Dragi brate, žao mi je što s prezirom gledaš na moju želju da saznam više. Ja sam konkretno naveo što me zanima - Sv Mihael, i ne vidim zašto moje zanimanje za njega izjednačavaš s ovakvim stvarima. Isto tako, pljuješ po stvarima do kojih mi je stalo što nije u redu niti imalo lijepo.

naggar napisao:
..ne moraš znati..osnovnu građu materije..etera..potke..
.da bi ljubio..

ne želim biti pametan i sve znati.. želim biti ponizan toliko da shvatim..
.DA .je
"ISUS MOJ JEDINI PUT ŽIVOT I ISTINA"


Zašto misliš da želja za znanjem poništava ili isključuje ljubav? Ja malo znam o Sv. Mihaelu, ali tko kaže da ga nisam spoznao i osjetio uz sebe i da radi želje za znanjem ne ljubim? Zašto je krivo štovati ga i ljubiti? Nisam ga doveo na razinu idolopoklonstva - svjestan sam svake riječi molitve upućene njemu i svjestan sam da mi je on poslan po Bogu i da nije iznad Njega. Želim samo saznati nešto više o Arhanđelu koji je zaštitnik Crkve, koji (uz Mariju) tješi duše u Čistilištu, koji je po Bogu srušio Sotonu, koji će po Isusu doći na Posljednjem Sudu - mislim da mu to daje dovoljno "kredibiliteta i važnosti" da bih ga smatrao bitnim u svom životu.
A kamo me je dovelo štovanje Sv Mihaela? Svaki dan, moleći se njemu - molim za cijelu Crkvu. I baš radi ZNANJA koje sam dobio istražujući više počeo sam redovito moliti i za duše u Čistilištu - da se Sv Mihael i BDM spuste tamo i olakšaju im muke. A moleći za duše u Čistilištu počeo sam češće moliti i Krvi Kristovoj.
Dakle ono što je počelo sa Sv Mihaelom samo me učvrstilo i ojačalo u mojoj vjeri i iz dana u dan proširivalo moje molitve.
Isto tako - ljudi štuju svece - mole im se kao svojim zastupnicima pred Bogom - ali oni su živjeli na ovome svijetu - ljudi mogu iz njihovih životopisa saznati stvari koje ih nadahnjuju - Sv Franjo, Sv Brigita... moguće je doći do podataka o njima. Ja samo želim isto s Sv Mihaelom Arhanđelom.

A ako su već nužna objašnjenja zašto želim više, evo i toga za Nevjerne Tome:
Prije 7-8 godina krenuli su snovi gdje sam okružen potpunom tamom oko sebe. Proganjalo me Zlo. Tama je gutala sve oko sebe, ništa se nije vidjelo, ja sam samo trčao, ali znao sam da ne mogu pobjeći. U jednom trenu shvatio sam da moram vrisnuti da bih se probudio (svjestan u snu da je to san) i počeo sam vrištati. Tama je gutala moj glas i muk je bio svuda oko mene.
U stvarnosti to je izgledalo tako da bi me supruga samo probudila u jednom trenu i rekla mi da sam vrištao tako jako da sam probudio cijelu zgradu.
Ti snovi su prestali.
Prije 3-4 godine uslijedila su dva identična sna - susreti sa Sotonom. Ovaj put puno "ljepši" - borio sam se sa Sotonom osobno i na sebi sam imao oklop i mač. On je nasrtao na mene, ali sa smješkom sam mu cijelo vrijeme odgovarao:"Bog je uz mene. Ja sam vitez Božji i ništa mi ne možeš." Nakon toga bi odlazio i budio bih se sretan, svjestan Boga uz sebe i njegove zaštite.
Prije mjesec dana, nakon 2 godine teškog zastranjenja, nakon što mi je Bog otvorio oči, još jedan događaj - u snu mi se počela nejasno javljati jedna riječ, potom druga i prema jutru sve su jasnije zvonile u mojim ušima. Kad sam se probudio bile su jasno definirane - Gog i Magog. Tog trena sjetio sam se Mihaelove pojave u Otkrivenju, sjetio sam se svojih snova... i tako je krenulo.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 24 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr