www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 26 tra 2024 10:47

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 19 lip 2010 12:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
johnny 5 napisao:
Ipak je to SZ, a tamo ima i ovakvih dijelova:

Suci21,10-24;"Zato zajednica posla onamo dvanaest tisuća hrabrih ljudi i zapovjedi im: "Idite i posijecite oštrim mačem stanovnike Jabeša u Gileadu, zajedno sa ženama i djecom. Evo što ćete učiniti: izručit ćete prokletstvu sve muškarce i sve žene što su dijelile postelju sa čovjekom, ali ćete sačuvati život djevicama." Tako i učiniše. I našli su među stanovnicima Jabeša u Gileadu četiri stotine mladih djevojaka koje nisu dijelile postelje s čovjekom i doveli su ih u tabor u Šilu, koji je u Kanaanu. Sva zajednica posla tada poslanike Benjaminovcima koji bijahu na Rimonskoj stijeni: objaviše im mir. Tako se oporavi Benjamin. Dadoše im one među ženama iz Jabeša u Gileadu koje su ostavili na životu, ali ih ne bijaše dovoljno za sve. Narodu se sažalio Benjamin što je Jahve načinio prazninu među Izraelovim plemenima. "Kako ćemo naći žene onima što su ostali", rekoše starješine zbora, "kad su Benjaminu istrijebljene žene?" Rekoše još: "Kako sačuvati ostatak Benjaminu da se ne zatre jedno pleme iz Izraela? A ne možemo im dati svoje kćeri za žene." Jer se bijahu zakleli rekavši: "Proklet bio onaj koji dade ženu Benjaminu!" "Ali", rekoše, "svake se godine slavi u Šilu Jahvina svetkovina." Grad se nalazi na sjeveru od Betela, istočno od ceste koja vodi iz Betela u Šekem i južno od Lebone. I zato svjetovaše Benjaminovce: "Idite u zasjedu po vinogradima. Pazite, pa kada djevojke iz Šila iziđu da plešu u kolu, vi iskočite iz vinograda, otmite svaki sebi ženu između šilskih kćeri pa otiđite u Benjaminovu zemlju. Benjaminovci učiniše tako i od djevojaka koje oteše uzeše onoliki broj žena koliko bijaše njih. Onda odoše svaki na svoju baštinu, sagradiše opet gradove i naseliše se u njima.


Teško će se doskočiti kontrastu visokog teološkog zahtjeva biblije i njezina stvarnog značenja ako se odmah počne moralizirati i za to proglašavati odgovornim bilo loše propovjedi,dosadnu egzegezu ili manjkavu spremnost kršćana na čitanje,pa pri kraju i poguban duh vremena.Dakako,svega toga ima.Ali postoji i čitav niz objektivnih teškoća,s kojima se moraju boriti svi što danas nastoje Bibliju čitati i shvatiti.Nabrajanje tih teškoća ne znači nijekati mogućnost spontanog razumjevanja,neposredne pogođenosti i bezuvjetnog prihvaćanja biblije.Ali nijekati teškoće značilo bi prepustiti se iluzijama.
Da bi se riješili problemi razumjevanja,koji su nastali iz vremenskog rastojanja i kulture različitosti između vremena nastanja biblijskih tekstova i sadašnjosti,to predpostavlja učenje jezika Biblije.To ne prodrazumjeva samo poznavanje hebrejskog,aramejskog i grčkog.Misli se prije svega da treba paziti na način,oblike i vrste biblijskog govora,na situaciju suvremene povijesti biblijskih tekstova i na njihovu kulturno povjesnu pozadinu,na povod i adresate spisa,na autorovu osobnost i na izražajne oblike vremena,na pretpostavljeno znanje i na sliku svijeta,socijalni položaj i stupanj izobrazbe autora kao i adresata,na pretpovijest i kasnije povijest tekstova,na školsku izobrazbu i na nizove predaja,na teološke razvoje i prekide,na ovisnosti o kulturi okoline i na pokušaj kritičkog sučeljavanja s drugim religijama i svjetonazorima.

Thomas Söding "Više od knjige-razumjeti bibliju"


Ako se ljudi poput Thomasa Södinga "bore" sa takvim tekstovima,onda istini za volju ti Đonatane i ja tu nemamo šta tražiti.

Sir 3,21 Ne idi za onim što ti je previsoko i ne istražuj ono što je iznad tvojih snaga.

Timotej je jednom u sličnoj zgodi citirao Sir 3,21 i objasnio.
Dakle,nije to da mi ne pitamo ili ne istražujemo,ali neka stvari su definitivno iznad našeg uma.
Timotej napisao:
Niti je Sirah to rekao, niti sam ga citirao da bih te ušutkao. Slobodno ti postavljaj kakva god hoćeš pitanja, samo nemoj biti toliko samouvjerena. Ono što ti se u nauku Crkve čini kao kontradikcija, možda je samo posljedica tvog neznanja, a možda je u domeni vjere i time nadilazi ljudski um.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 kol 2010 22:34 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 07 kol 2010 13:28
Postovi: 6
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
johnny 5 napisao:
Da ali šta nismo ovdje promašili bit. :?: :?:

Ne piše u tekstu, koliko sam ga ja shvatio da ga je Bog ubio zbog masturbacije, već zato što nije htio napraviti potomstvo bratovoj ženi što mu je bila obveza.

Post 38,8-10 Tada reče Juda Onanu:Priđi k udovici svoga brata, izvrši prema njoj djeversku dužnost i tako očuvaj lozu svome bratu!" Ali Onan, znajući da se sjeme neće računati kao njegovo, ispuštaše ga na zemlju kad god bi prišao bratovoj udovici, tako da ne dade potomstva svome bratu. To što je činio uvrijedilo je Jahvu, pa i njega pogubi.


Ma to je neki starozavjetni židovski pisar tako zapisao a to nema pojma da je Bog takav da bi ubijalo ljude tako lako. Kad bi tako bilo tko bi od nas danas bio živ.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 21 kol 2010 20:04 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 kol 2010 20:54
Postovi: 15
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Fran je lijepo naveo citat iz katekizma koji jasno i nedvosmisleno objašnjava ono što je bilo pitano.
Sad cjedit neke starozavjetne spise u potrazi za odgovorom koji bi netko možda želio dobit je nakon toga pusta tlapnja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 31 kol 2010 19:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Odgovor na pitanje iz teme ne treba tražiti u Bibliji, ono što u Bibliji piše, isto piše i u srcu. Samo, lakše je otvoriti Bibliju i tražiti, nego u srce se zagledati.
Kada muškarac masturbira u grijehu je, tim većem jer s požudom ne samo da gleda ženu, što je Godspodin posebno istaknuo kao grijeh, već razmišlja o spolnom činu s njom.
Koliko tko ima snage odoljeti i pobijediti napast i taj grijeh bluda, druga je stvar i valja se do kraja života moliti za ozdravljenje i od te bolesti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 lis 2010 14:47 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 ruj 2010 23:16
Postovi: 40
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Niti je ovaj masturbirao...lijepo kaze da kad god bi prisao svojoj zeni...znaci imao spolni cin sjeme bi zavrsilo na podu ˝ znamo svi sta je napravio...niti ga je BOG zbog toga ubio.... ubio ga je zato sto se oglusio na njegove zapovijedi...krivi citat iz Biblije na tu temu.

Kad smo vec kod toga pa grijeh je i svaka zastita u braku...nema spol. cina s zastitom...svaki put moras dozvoliti da se dogodi oplodnja....


A ekipa i ostali gore...ako vam nedaj Boze brat zaklopi oci,obavezno morate biti s njegovom zenom i napraviti joj sina...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 lis 2010 22:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
vjerujem napisao:
Niti je ovaj masturbirao...lijepo kaze da kad god bi prisao svojoj zeni...znaci imao spolni cin sjeme bi zavrsilo na podu ˝ znamo svi sta je napravio...niti ga je BOG zbog toga ubio.... ubio ga je zato sto se oglusio na njegove zapovijedi...krivi citat iz Biblije na tu temu.

Kad smo vec kod toga pa grijeh je i svaka zastita u braku...nema spol. cina s zastitom...svaki put moras dozvoliti da se dogodi oplodnja....


A ekipa i ostali gore...ako vam nedaj Boze brat zaklopi oci,obavezno morate biti s njegovom zenom i napraviti joj sina...


A sad pročitaj još jednom od početka ove teme jer sve je zapisano što kaže Crkva Katolička o tome,ako nevjeruješ u to nemoj moliti na Misi vjerovanje,jer je licemjerno svijesno lagati "vjerujem u svetu Crkvu katoličku..."
Pozdrav!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 lis 2010 22:54 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 27 ruj 2010 23:16
Postovi: 40
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ne kuzim...kakve veze ima vjera s ovom raspravom..ja sam htjela reci da nisu stavili dobar citat iz Biblije na tu temu....tu se uopce ne spominje mastur.

A i tko si ti da si dajes za pravo da meni govoris da sam licemjerni vjernik....nemas ti pojma o mojoj vjeri...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2010 00:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2010 11:36
Postovi: 662
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
vjerujem napisao:
Ne kuzim...kakve veze ima vjera s ovom raspravom..ja sam htjela reci da nisu stavili dobar citat iz Biblije na tu temu....tu se uopce ne spominje mastur.

A i tko si ti da si dajes za pravo da meni govoris da sam licemjerni vjernik....nemas ti pojma o mojoj vjeri...

u pravu si, iskoristeni su pogrjesni citati.
a za uvrede na racun osobne vjere se ne sekiraj. na forumu, uglavnom, "sveci i svetice" lijece osobne frustracije na drugima :wink:
mozda bi manje vrijedjali, da vise grijese ovim tzv. "smrtnim" grijesima :roll: :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2010 00:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2010 22:52
Postovi: 335
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
svirac napisao:
tzv. "smrtnim" grijesima

tzv. :?:
Svirko, daj se držimo onoga što mama Crkva kaže i što je već tisućljećima prisutno u osjećaju kršćanskoga puka... Hvala.
Ovo pišem kako te ne bi oni koji čitaju tvoj post krivo razmeli, pa ga pojašnjavam kako sam uvjerena da si mislio:
Kad govorimo o svim tim bludnim grijesima, nema "lake" materije, odnosno lakih grijeha, što znači da su svi u sebi teški (smrtni).
Drugo su naravno, subjektivni činioci (npr. čuvstvena nezrelost, neki psihološki ili društvani čimbenici) koji umanjuju ili svode na minimum moralnu krivnju.
A što se tiče šale, premda je smiješna, usudila bih se i tu pojasniti kako frustriranosti te vrste i u toj mjeri ima, ali kod onih koji na pogrešan način žive i shvaćaju čistoću... (govorim općenito o takvima, ne ulazim time u gornjoekralni konflikt...)
Kak nam Franc nuna, ja ću preuzeti njegovu zadaću i još ponešto citirati kekec koji jasno i ti prihvaćaš (spomenut ću samo par stvari koje se odnose na ovaj prošli post, a koji u prijašnjim Franovim navodima nisu dovućeni):

Čistoća zahtijeva postizanje gospodstva nad sobom, što je odgoj za ljudsku slobodu. Alternativa je jasna: ili čovjek zapovijeda svojim strastima i postiže mir, ili pušta da ga zarobe i postaje nesretan.
Tko hoće ostati vjeran obećanjima svoga Krštenja i oprijeti se napastima nastojat će upotrebljavati potrebna sredstva za to: upoznati sebe, voditi asketski život već prema prilikama u kojima se nalazi, slušati Božje zapovijedi, vježbati se u moralnim krepostima i biti vjeran molitvi. Uzdržljivost sabire i dovodi k jedistvu koje smo izgubili raspljući se.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 lis 2010 02:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2010 11:36
Postovi: 662
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Vedra napisao:
Svirko, daj se držimo onoga što mama Crkva kaže i što je već tisućljećima prisutno u osjećaju kršćanskoga puka... Hvala.

cega da se pridrzavam? licemjerja, i trazenja balvana u tudjim ocima? ne cu... hvala!

Citat:
Kad govorimo o svim tim bludnim grijesima, nema "lake" materije, odnosno lakih grijeha, što znači da su svi u sebi teški (smrtni).

gledaj vedrana, ako ti je dosadilo, ili ako nemas s kim ili s cim, okani se drugih i prijetnji da ce u pakao ako ne budu postupali onako kako tebi, ili bilo kome drugom, trenutno odgovara. da se uzdrzavas od grijeha, nitko ti ne brani.
a to sto ti, ili bilo tko drugi lupa citate iz katekizma ovdje na forumu, gdje vecinom ubijate dosadu i hranite svoju tastinu, mozete komotno zavezat macku o rep.

da ponovim. iskoristeni su krivi citati iz biblije na ovoj temi, i na to sam se jedino referirao.
nakon toga je po starom krscansko - forumskom obicaju uskocila dezurna inkvizicija, i ukazala na pravovjernost i strasni sud onome tko se usprotivi forumskom, kvazi - krscanskom coporu.
drz se ti vedrana kuhinje, a okani se katekizma, biblije, i smrtnih grijeha.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr