www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 16:49

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 18 lip 2010 07:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 lip 2010 13:53
Postovi: 162
Lokacija: Rijeka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Željela bih vas pitati što Sveto pismo kaže o masturbaciji. Nisam pročitala cijelo Sveto pismo, ali u onome što sam pročitala, nisam pronašla ništa o tome. Da li je to sadržano u zapovijedi: Ne sagriješi bludno!, ili je Isus rekao nešto o tome? Nisam na čistu je li to grijeh ili nije, jer se time nikome ne šteti, a ima važnu ulogu u spriječavanju preljuba, što je po meni puno veći grijeh, što je u stvari zaista grijeh?
Pomozite mi, braćo moja, u mom neznanju, i Bog vas blagoslovio!

Moderator: Topic je bio uvelike zachatan i iskorišten kao poligon za osobne prepiske. Nakon što je pročišćen do ovog posta (link), ponovno je otključan i stavljen na korištenje na svojoj originalnoj lokaciji Teologija.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lip 2010 08:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 17 svi 2009 00:08
Postovi: 732
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
uglavnom ne štetiš drugome ali sebi i svom tijelu kao hramu Duha Svetoga,grijeh je protiv čistoće..
jer nam je spolnost dana da se darivamo i tek tada dobiva smisao..kada se daješ..kao Euharistija..
ovako se svede na objekt,nema svrhe doli užitka samom sebi..nema darivanja..
spolnost ne postoji radi jeftinih užitaka,nego razvijanja ljubavi koja se darivanjem ostvaruje...
bračni spolni čin je tako nešto veliko i silno,Božje jer uključuje cijelu osobu koja se ostvaruje tek kad se daje..i sudjeluje u Božjem stvaranju života..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lip 2010 11:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Izraz onanija - masturbacija/samozadovoljavanje i dolazi iz Biblije, iz price o Onanu ciji je brat umro i on je morao ozeniti njegovu zenu. Kako ne bi dobio dijete sa bratovom zenom, on je svaki put prije nego bi legao s njom prosipao svoje sjeme, za sto je i kaznjen.

Dakle pise i jest grijeh.

Nadam se da je post pomogao :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lip 2010 11:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 15 lip 2010 13:53
Postovi: 162
Lokacija: Rijeka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi Hrvren,
hvala ti, baš to sam htjela znati. pozdrav,btb


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lip 2010 16:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
hrvren napisao:
Izraz onanija - masturbacija/samozadovoljavanje i dolazi iz Biblije, iz price o Onanu ciji je brat umro i on je morao ozeniti njegovu zenu. Kako ne bi dobio dijete sa bratovom zenom, on je svaki put prije nego bi legao s njom prosipao svoje sjeme, za sto je i kaznjen.

Dakle pise i jest grijeh.

Nadam se da je post pomogao :wink:


I TO GA KAZNI SMRĆU!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 lip 2010 18:19 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
tvalić napisao:
Željela bih vas pitati što Sveto pismo kaže o masturbaciji. Nisam pročitala cijelo Sveto pismo, ali u onome što sam pročitala, nisam pronašla ništa o tome. Da li je to sadržano u zapovijedi: Ne sagriješi bludno!, ili je Isus rekao nešto o tome? Nisam na čistu je li to grijeh ili nije, jer se time nikome ne šteti, a ima važnu ulogu u spriječavanju preljuba, što je po meni puno veći grijeh, što je u stvari zaista grijeh?
Pomozite mi, braćo moja, u mom neznanju, i Bog vas blagoslovio!


Post 38,8-10 Tada reče Juda Onanu: "Priđi k udovici svoga brata, izvrši prema njoj djeversku dužnost i tako očuvaj lozu svome bratu!" Ali Onan, znajući da se sjeme neće računati kao njegovo, ispuštaše ga na zemlju kad god bi prišao bratovoj udovici, tako da ne dade potomstva svome bratu. To što je činio uvrijedilo je Jahvu, pa i njega pogubi.

KKC 2352 Pod masturbacijom treba razumjeti svojevoljno uzbuđenje spolnih organa radi postizanja spolnog užitka. "U skladu sa stalnom predajom i crkveno Učiteljstvo i moralni osjećaj vjernika masturbaciju su bez kolebanja smatrali činom koji je u sebi i tesko neuredan". "Kakav god bio razlog tome, svojevoljno služenje spolnom sposobnosti izvan normalnog bračnog općenja bitno se protivi njenoj svrsi". Spolni se užitak tu traži izvan "spolnog odnosa što ga traži moralni poredak i po kojemu se, u okviru prave ljubavi, ostvaruje cjelovit smisao uzajamnog darivanja i ljudskog rađanja".
Da se donese ispravan sud o moralnoj odgovornosti pojedinaca i da se usmjeri pastirsko djelovanje, uzet će se u obzir čuvstvena nezrelost, snaga stečenih navika, stanje tjeskobe ili drugih psihičkih ili društvenih činilaca koji umanjuju ili svode na minimum moralnu krivnju.



"Danas se primljeni nauk Katoličke crkve često dovodi u pitanje, ili se javno niječe da samozadovoljavanje znači teški nered na području ćudoređa. Oni kažu da psihologija i sociologija pokazuju, da ono, posebno kod mladeži, općenito spada u tijek spolnog dozrijevanja, te da zbog toga u samozadovoljavanju nema pravog i teškog grijeha, osim ako se netko namjerno ne preda vlastitoj želji kao zatvorenoj u samu sebe ("ipsatio"); u tom slučaju, taj je čin uistinu suprotstavljen ljubavnom zajedništvu među osobama različitih spolova, što je, kako tvrde,posebni cilj služenja sa spolnom sposobnošću.To se pak mišljenje i učenje protivi i učenju i pastoralnoj praksi Katoličke crkve. Kakova god bila snaga nekih bioloških ili filozofskih dokaza, kojima su se međutim služili i teolozi, crkveno učiteljstvo tijekom stalne predaje, kao i ćudoredni osjećaj Kristovih vjernika, su uistinu i bez dvojbe čvrsto držali daje samozadovoljavanje čin iznutra i teško neuredan."
Kongregacije za nauk vjere "Persona humana"


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lip 2010 18:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Da ali šta nismo ovdje promašili bit. :?: :?:

Ne piše u tekstu, koliko sam ga ja shvatio da ga je Bog ubio zbog masturbacije, već zato što nije htio napraviti potomstvo bratovoj ženi što mu je bila obveza.

Post 38,8-10 Tada reče Juda Onanu:Priđi k udovici svoga brata, izvrši prema njoj djeversku dužnost i tako očuvaj lozu svome bratu!" Ali Onan, znajući da se sjeme neće računati kao njegovo, ispuštaše ga na zemlju kad god bi prišao bratovoj udovici, tako da ne dade potomstva svome bratu. To što je činio uvrijedilo je Jahvu, pa i njega pogubi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lip 2010 18:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
johnny 5 napisao:
Da ali šta nismo ovdje promašili bit. :?: :?:

Ne piše u tekstu, koliko sam ga ja shvatio da ga je Bog ubio zbog masturbacije, već zato što nije htio napraviti potomstvo bratovoj ženi što mu je bila obveza.


Nismo.
Kazna za neizvršavanje djeverske dužnosti bila je javna sramota, a ne smrt.

Pnz 25,5-10 Kad braća stanuju zajedno pa jedan od njih umre a da nije imao sina, žena pokojnoga neka se ne preudaje izvan kuće, nego neka k njoj pristupi njezin djever i uzme je sebi za ženu te izvrši djeversku dužnost. A prvi sin koga ona rodi neka ostane na ime njegova pokojnoga brata da njegovo ime ne izumre u Izraelu. Ako, međutim, onaj čovjek ne želi da se oženi svojom snahom, onda njegova snaha neka dođe na vrata pred starješine i kaže: 'Neće djever moj da sačuva ime bratu svome u Izraelu; neće da mi učini djeversku dužnost.' Neka ga pozovu starješine njegova grada i pitaju. Bude li uporan i kaže: 'Ne želim se njom ženiti', neka njegova snaha k njemu pristupi na oči starješine pa mu skine s noge sandalu, pljune mu u lice i kaže ove riječi: 'Ovako se radi čovjeku koji neće da podigne doma svome bratu!' Taj neka se prozove u Izraelu 'Dom bosoga'.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lip 2010 19:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Ipak je to SZ, a tamo ima i ovakvih dijelova:

Suci21,10-24;"Zato zajednica posla onamo dvanaest tisuća hrabrih ljudi i zapovjedi im: "Idite i posijecite oštrim mačem stanovnike Jabeša u Gileadu, zajedno sa ženama i djecom. Evo što ćete učiniti: izručit ćete prokletstvu sve muškarce i sve žene što su dijelile postelju sa čovjekom, ali ćete sačuvati život djevicama." Tako i učiniše. I našli su među stanovnicima Jabeša u Gileadu četiri stotine mladih djevojaka koje nisu dijelile postelje s čovjekom i doveli su ih u tabor u Šilu, koji je u Kanaanu. Sva zajednica posla tada poslanike Benjaminovcima koji bijahu na Rimonskoj stijeni: objaviše im mir. Tako se oporavi Benjamin. Dadoše im one među ženama iz Jabeša u Gileadu koje su ostavili na životu, ali ih ne bijaše dovoljno za sve. Narodu se sažalio Benjamin što je Jahve načinio prazninu među Izraelovim plemenima. "Kako ćemo naći žene onima što su ostali", rekoše starješine zbora, "kad su Benjaminu istrijebljene žene?" Rekoše još: "Kako sačuvati ostatak Benjaminu da se ne zatre jedno pleme iz Izraela? A ne možemo im dati svoje kćeri za žene." Jer se bijahu zakleli rekavši: "Proklet bio onaj koji dade ženu Benjaminu!" "Ali", rekoše, "svake se godine slavi u Šilu Jahvina svetkovina." Grad se nalazi na sjeveru od Betela, istočno od ceste koja vodi iz Betela u Šekem i južno od Lebone. I zato svjetovaše Benjaminovce: "Idite u zasjedu po vinogradima. Pazite, pa kada djevojke iz Šila iziđu da plešu u kolu, vi iskočite iz vinograda, otmite svaki sebi ženu između šilskih kćeri pa otiđite u Benjaminovu zemlju. Benjaminovci učiniše tako i od djevojaka koje oteše uzeše onoliki broj žena koliko bijaše njih. Onda odoše svaki na svoju baštinu, sagradiše opet gradove i naseliše se u njima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 lip 2010 19:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 stu 2009 11:49
Postovi: 511
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
johnny 5 napisao:
Da ali šta nismo ovdje promašili bit. :?: :?:

Ne piše u tekstu, koliko sam ga ja shvatio da ga je Bog ubio zbog masturbacije, već zato što nije htio napraviti potomstvo bratovoj ženi što mu je bila obveza.

Post 38,8-10 Tada reče Juda Onanu:Priđi k udovici svoga brata, izvrši prema njoj djeversku dužnost i tako očuvaj lozu svome bratu!" Ali Onan, znajući da se sjeme neće računati kao njegovo, ispuštaše ga na zemlju kad god bi prišao bratovoj udovici, tako da ne dade potomstva svome bratu. To što je činio uvrijedilo je Jahvu, pa i njega pogubi.


I ovdje se naglasava da je ispustao sjeme, dakle nije receno da nije nakon toga spavao s njom.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 99 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr