www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 18 tra 2024 11:41

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 12 lis 2006 22:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Svojevremeno sam procitao jednu knjigu od protestanata koju sam kupio u prostorijama moje crkve - Pentekostne: Werner Gitt / K.-H. Vanheiden, Kad bi zivotinje govorile, Euroliber, ZG -1995.

U svakoj knjizi nadjem ponesto dobroga sto me izgradi i pouci, pa i u ovoj. No, u ovoj sam nasao nesto sto me je pokusalo zaglupiti, unazaditi, uciniti naivnim i zastarjelim - smjesnim. Digla mi se kosa na glavi od glupih zakljucaka, kao da i zaključci nisu evoluirali ( da vam se ne digne kosa na glavi dok čitate spomen evolucije, citajte razvili).

Ova dvojica braće, nisu mačji kašalj, oni su po struci znastvenici, jedan je inženjer drugi je fizičar. Ovaj zadnji predaje cak u biblijskoj skoli i homiletiku i prorocanstva. Ja sam pomislio s pocetka ove knjige: napokon dodjoh do mojih protestanata koji ce me dosta toga nauciti glede ovoga pitanja. Duzan sam kazati da su oni mene obogatili znanjem o zivotinjskom svijetu, ali kad su s toga podrucja zašli u teologiju, skoro da sam počeo plakati od muke i jada, rekoh maločas samo zaglupljivanje.

Pa evo i vama jednog isječka iz te knjige, a koji ce otvoriti naše razgovore i čuti vasa motrišta:
"Uistinu, zivotinje se ne mogu - koliko nam je općenito poznato - izrazavati ljudskim jezikom. Pa ipak ima iznimaka. Biblija navodi dvije zivotinje koje su stvarno govorile ljudima -slusno razaznatljivim jezikom i o konkretnom sadrzaju. Prvu zivotinju - zmiju - zloupotrijebio je djavao da bi ljude zaveo na neposlusnost Bogu. Razgovor izmedju zmije i Eve nalazimo u knjizi Postanka 3,1-6 (...) Druga zivotinja, o kojoj Biblija izvjescuje da je govorila bila je Bileamova magarica Br 22,28-30 (...) Zivotinje su govorile protivno svojim naravnim sposobnostima - za to ih je osposobila visa sila".

Prije negoli dadnem vama riječ dopustite mi par zakljucaka mojih.
Odmah po zavrsetku knjige rekao sam sljedece: bolje bi bilo da su ova dvojica strucnjaka ostali u svojim profesijama ne ulazeci u drugu - teologiju. Tu ulaze samo oni kojima je to darovano, a njima to ocito nije.

Da bi se SP ili knjiga SP-a bolje razumijela potrebno je prvo otkriti i uvaziti stilsku figuru : zanr, knjizevni rod, vrstu i sl., pa onda donositi zakljucke i objasnjavati ljudima biblijske tekstove. Tumaciti tekstove malo teze za razumijeti na fundamentalisticki nacin bez racionalnog zakljucivanja je naivno i djetinjasto. Postajemo s pravom predmet ismijavanja slusatelja koji misle svojom glavom, a jos ako su knjizevnici ili akademici (recimo to ovako: propovijedamo akademiku Supeku).
Ovakvi glupi zakljucci spomenute brace namecu nam neki strah koji nema nikakve veze sa strahom Bozjim. Jer ako zakljucimo da je bila rijec o basni ili antropoloskom nacinu izrazavanja mi Boga time ne ogranicavamo, vec otkrivamo nakane sv. pisca kroz koje nam dolazi duhovna poruka, duhovno znanje, isti ce nas osinuti da Boga ogranicavamo, ili da je vrlo opasno drukcije tumaciti navedene odlomke.

Na koncu, jer sam uduljio, pa ce vam biti dosadno zakljucujem:
i ja sam fundamentalista, ali glede vjere i spasenja. Stoga smatram da je Biblija u prvom redu poruka vjere u Isusa a ne prvenstveno znanstvene pretenzije o kojima ce biti rijeci na novom Topicu kojega cu otvoriti.

Evo sada ste vi na redu dragi moji. Siroko vam polje!

Smjerno uz pozdrav iz Paradisa vas brat Cubela


--------------------

"... da slucajno ne bude medju vama svadje, zavisti, nabrusenosti, suparnistva, kleveta, ocrnjivanja, obijesti i nereda" (II Kor 12, 20 b)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 10:19 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 17 ruj 2006 11:14
Postovi: 66
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Načelno se slažem s tobom. U korijenu cijele priče je stoljetno usklađivanje vjere i razuma, Objave i znanosti. Neki u kršćanstvu još to nisu apsolvirali. Zato imamo teologiju i one koji imaju službu poučavanja. To je, naravno, malo nezgodno za one koji misle da je svaki čovjek dovoljno pametan i prosvjetljen da uvijek i u svakoj situaciji shvati na pravi način ono što čita u Bibliji bez ičije pomoći ili vodstva.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 lis 2006 14:32 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2006 09:12
Postovi: 14
Lokacija: V. Gorica
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
I šire od samo fundamentalističkog tumačenja Biblije, danas imamo situaciju da mnoge kršćanske crkve/zajednice imaju različita tumačenja istih tekstova. Mene zanima tvoje mišljenje koji su to kriteriji prema kojima bi se nekim tumačima mogla dati vjerodostojnost, a nekima ne. Pri tome me interesira argument razuma, a ne učenja neke pojedinačne crkve ili zajednice. Pitanje je naravno za sve koji su zainteresirani dati svoje mišljenje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 lis 2006 14:46 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
djela imaju biti kriterij.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 24 lis 2006 17:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
osim fundamentalističkog postoje i druga tumačenja Biblije.zahvalna sam časnoj sestri koja me u učila da su pakao i raj fizička mjesta jer me još kao klinku natjerala da se pitam, da sumnjam, da istražujem, da ne uzimam izjavu svakog autoriteta zdravo za gotovo i da je svaka tvrdnja podložna vrijednosnom i istinosnom sudu. to što razne kršćanske zajednice tumače Bibliju, evanđelja, tekstove na različite načine vidim samo kao bogatstvo. znamo i sami da nije svakome dano jednako. tako nije dano ni jednako razumijevanje. a vjerodostojnost... mislim da se više radi o odabiru, o onome koliko sam znaš pa po svom znanju možeš nečije mišljenje prihvatiti kao relevantno ili ne.

ali sve to skupa nema apsolutno nikakvu težinu, apsolutno nikakvu vrijednost i svodi se na puko teoretiziranje i malćenje prazne slame ako nam srca nisu čista, ako živimo životom koji ne poznaje Ljubav, Istinu i Milost.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 lis 2006 08:11 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 19 lis 2006 09:12
Postovi: 14
Lokacija: V. Gorica
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
lucija napisao:
ali sve to skupa nema apsolutno nikakvu težinu, apsolutno nikakvu vrijednost i svodi se na puko teoretiziranje i malćenje prazne slame ako nam srca nisu čista, ako živimo životom koji ne poznaje Ljubav, Istinu i Milost.


Kako jednostavno i lijepo rečeno, ali kako stvarno prepoznati čisto srce lucija, a da se i to ne svede na samo puko teoretiziranje o ljubavi ili djelima ?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 lis 2006 09:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
po plodovima cemo ih prepoznati :D ,
kako bi drugo...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 lis 2006 10:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
hmmm, po plodovima... u tom slučaju ja ne poznajem nikoga tko je čista srca, jer svi koje poznajem imali su i loših djela- namjerno ili nenamjerno, neki bi rekli da je to manje bitno, ako gledamo samo na posljedicu, a ja bih rekla da je upravo to bitno.

ne postoji formula po kojoj se može prepoznati čisto srce. možeš riskirati pa si dopustiti da zaista upoznaš nekoga i da ti taj netko dopusti da mu (ili joj :D ) zaviriš u dušu. a ni onda ne možeš biti siguran. samo dragi Bog zna koliko je čisto čije srce.

sjetimo se i koje mudre... :h2: 's kim si takav si' i 'svaka ptica svome jatu leti'. a to je istina. često za prijatelje biramo ljude koji su nam slični i nastojimo se družiti sa sebi sličnima. pa onda je možda najbolje najprije zaviriti u svoje srce. ja prva ne bih mogla reći da je čisto. ali želim da bude čisto i nastojim ga 'čistiti', nastojim se družiti s ljudima koji također nastoje da im se ne nakupi smeća i prašine...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 lis 2006 21:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
lucija napisao:
ja prva ne bih mogla reći da je čisto. ali želim da bude čisto i nastojim ga 'čistiti', nastojim se družiti s ljudima koji također
nastoje da im se ne nakupi smeća i prašine...

To i jesu plodovi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 25 lis 2006 22:40 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 svi 2006 20:51
Postovi: 166
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
:?
a ja sam mislila da je plod rezultat...
kao na primjer, plod od dva i dva je četiri
:a1490:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr