www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 00:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 77 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 06 sij 2014 03:18 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 30 pro 2013 19:05
Postovi: 79
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Božja ovčica napisao:
Mr.Samson napisao:
Moje jedino mjerilo vjere jest Sv. Pismo ili Biblija.Nijedan čovjek, ma koju god titulu imao, koliko god autoriteta uživao, zvao se on papa, apostol ili pastor, nije iznad Boga i njegove riječi.


Zanimljivo, i u nas Katolika je tako.. :)

Bit ću slobodna, pa ću reći da su ljudi kao guske. Brzo im se pomuti pamet i razum, pa odlutaju. Ovaj bi onim putem, ovaj onim. Pa ti se dogodi mnoštvo protestantskih denominacija, a svima je mjerilo vjere Biblija, zar ne?
A kada ti ljudi imaju čovjeka, poglavara ili ti Papu, koji ih vodi - govorimo o Katoličkoj Crkvi, koja je proganjana (i to žestoko, u svakom trenutku povijesti) od samog početka - pa je još tu, koja je kroz povijest bila grešna i svakakva, ali nikom nije palo na pamet odvajati se. Dok si onaj Zli nije dao oduška. Pa pomutio nekima pamet da pomisle da sami mogu tumačiti Bibliju.
Ti si, Petre, stijena, i na toj stijeni sagradit ću crkvu i vrata je paklena neće nadvladati.. Vidiš, čovjek je u pitanju. Papa je samo nasljednik tijekom godina. Da ga nema, vladala bi anarhija. Zamisli povijest bez Katoličke Crkve i Papinstva. Zamisli državu/vladavinu/kraljevstvo bez čovjeka na vrhu.. Ljudi su ljudi.. Trebaju čovjeka poglavara. Čovjek je duša i tijelo. Ne samo duša.
Misliš da bi Bog dopustio da KC bude živa nakon 2000 godina, a da je djelo Zloga? Ne bi li time Isus prekršio svoje obećanje?


Krist je glava svoje crkve a crkva je vidljivo tijelo Kristovo na zemlji, sa čime češ se vjerujem složiti.
Sukladno Novom zavjetu, crkva Kristova nije neka institucija već duhovna gradjevina koja se sastoji od svih nanovo rodjenih i Duhom Svetim ispunjenim kršćanima koji su prihvatili Gospodina Isusa Krista za svog Spasitelja i Otkupitelja.
Dakle, ne spašava nas pripadnost nekoj crkvi bez obzira zove li se ona rimokatolička, pravoslavna ili neka od brojnih protestantskih denominacija.Spašavamo se milošću - po vjeri u Isusa Krista, ne djelima da se nebi hvalisali(parafraziram poslanicu Efežanima 2,8-9).
Nadalje, u Evandjelju po Mateju 23 poglavlje Isus upozorava:

8 Vi pak ne dajte se zvati 'Rabbi', jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća.
9 Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš - onaj na nebesima.
10 I ne dajte da vas vođama zovu, jer jedan je vaš vođa - Krist.

Volio bih čuti kako ti razumiješ ovaj odlomak glede pape i učiteljstva crkve.
Takodjer bih volio čuti o progonstvu katoličke crkve kroz povijest akoimaš kakve relevantne povijesne podatke o tome.
Zahvaljujem na odgovoru.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2014 15:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Mr.Samson napisao:
Krist je glava svoje crkve a crkva je vidljivo tijelo Kristovo na zemlji, sa čime češ se vjerujem složiti.

Naravno

Mr.Samson napisao:
Sukladno Novom zavjetu, crkva Kristova nije neka institucija već duhovna gradjevina koja se sastoji od svih nanovo rodjenih i Duhom Svetim ispunjenim kršćanima koji su prihvatili Gospodina Isusa Krista za svog Spasitelja i Otkupitelja.
Dakle, ne spašava nas pripadnost nekoj crkvi bez obzira zove li se ona rimokatolička, pravoslavna ili neka od brojnih protestantskih denominacija.Spašavamo se milošću - po vjeri u Isusa Krista, ne djelima da se nebi hvalisali(parafraziram poslanicu Efežanima 2,8-9).

Zašto misliš da Katolici vjeruju drugačije? Kužiš, ni ne potrudite se upoznati KC iz pravih izvora, nego imate svoja mišljenja i držite ih se ko pijan plota..
Da, Katolici vjeruju da je Crkva narod.. Ti, ja, svi na forumu, svi kršteni.
Ne, Katolici ne vjeruju da se možemo sami spasiti.
Ne, Katolici ne vjeruju da nas spašava pripadnost KC, niti krštenje. I upravo zato je vjera bez djela nula.

Mr.Samson napisao:
8 Vi pak ne dajte se zvati 'Rabbi', jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća.
9 Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš - onaj na nebesima.
10 I ne dajte da vas vođama zovu, jer jedan je vaš vođa - Krist.
Volio bih čuti kako ti razumiješ ovaj odlomak glede pape i učiteljstva crkve.


Voljela bih i ja čuti odgovore na moja pitanja na koja nisam dobila tvoje mišljenje.
Pa je zgodno da ti odgovorim pitanjem: Misliš da bi Bog dopustio da KC bude živa nakon 2000 godina, a da je djelo Zloga? Ne bi li time Isus prekršio svoje obećanje? Ili se nakon 2000 godina naljutio što Ocem zovemo Papu, ili oca (tatu), učiteljima u školama učiteljima..?

Što se tiče citata iz Biblije... Koja je jedino mjerilo vjere, jel?
Što je s ovim:
Tko blaguje moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu. (Iv 6,56)
Tko blaguje moje tijelo i pije moju krv, ima život vječni. (Iv 6,54)
Ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi. (Iv 6,53)

A što Katolici rade? Blaguju Sina Čovječjega. I kako si ne bi mislili da je to dovoljno za spasenje: Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje. Neka se svatko dakle ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela. (1 Kor 11, 27-29)
I što Katolici rade? Ispovijedaju svoje grijehe, kaju se zbog njih i trude živjeti tako da ne uvrijede Boga.

Ako ćemo s citatima iz Biblije, možemo do sutra. Ti se držiš svog, KC svog. Zato ti predlažem da proučiš Euharistiju i Euharistijska čuda. Zatim, prouči egzorcizam i snimke istjerivanja Sotone gdje egzorcist molitvom i zagovorom Djevice Marije biva pobijeđen. Zatim pročitaj životopise nekih svetaca (Sv. Ivan od Križa, Sv. Faustina, Sv. Mala Terezija...), njihove misli, djela. Jer.... Po djelima ćete ih prepoznati.. :) Možeš proučiti i povijest KC jer povijest je učiteljica života. Prouči i Katekizam KC, enciklike i sabore.
Znaš zašto? Jer se na kraju sve svodi na poslušnost. Ja mogu dobiti neku fiks ideju i govoriti kako je od Duha Svetoga. Dobivali su "ideje" i mnogi sveci i naučitelji. Ali ako ne dobijem potvrdu Katoličke Crkve koju vodi Duh Sveti, ili ako nije u skladu i s učenjima KC, kako onda to može biti djelo Duha Svetoga?
Dakle, u tom slučaju ja ću ostati poslušna i možda spasiti svoju dušu. Zaboravih tko si je odrezao muški spolni organ jer je predoslovno shvatio dio Evanđelja gdje Isus govori o sablažnjivanju. I KC ga nije proglasila svetim upravo zbog toga, iako je bio naučitelj Crkve i živio kreposno. Kužiš o čem pričam? Poslušan do smrti, smrti na križu.
Kome si ti poslušan? Možeš reći Kristu, Bogu. A to će reći i onaj koji je iz druge denominacije. A totalno različite nauke.
Znaš tko od početka nije bio ponizan i poslušan?


Mr.Samson napisao:
Takodjer bih volio čuti o progonstvu katoličke crkve kroz povijest akoimaš kakve relevantne povijesne podatke o tome.


OK, ukratko ću ti prikazati, ali u kratkim crtama, pa ti uzmi par knjiga i čitaj ak te zanima.
U svim razdobljima povijesti je bilo napada i izopačivanja nauka.
1. Arijanizam - Racionalizam – kako je to sve moguće, dvorska religija, vjera vojnika u Africi koja je progonila katoličanstvo na tom području. Imali su svoje biskupe, svoje organizacije i opstali su oko 300 godina. To ti je bilo u 4.st.
2. Islam - predugo da ti pišem, prouči povijest i ratove.
3. barbarska progonstva, gusari
4. Manihejci – također imali svoje biskupe, svećenike, koncile, dominirali potkraj 12. i u 13.st. Pročitaj o bitci kod Mureta
Pod progone sam mislila i na napade i na hereze.

Uvijek će biti neposlušnih koji misle da su pametniji od Crkve i nauka, pa dumaju dumaju i tko zna što im padne na pamet, pa pokušavaju nametnuti svoje mišljenje.
Vjerujem da znaš kakva je ljudska narav. A ponizan čovjek, koji traži Istinu, prihvaća da nije najpametniji i da ne može uvijek sam tumačiti Pismo.
Katolička Crkva je bogata mudrošću, znanjem, naukom, Duhom Svetim što je najbitnije. I čudo bi bilo da nije napadana sa svih strana. I čudo bi bilo da Sotona na razne načine ne pokušava unijeti nemir, razdor, otpad, neposluh, itd. u KC.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2014 16:10 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Božja ovčica napisao:
...............



Kratko , jasno i odlično argumentirano. :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2014 16:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 28 kol 2009 11:42
Postovi: 1552
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 12 zahvala
Zahvaljeno je: 62 zahvala
Božja ovčica napisao:
Zaboravih tko si je odrezao muški spolni organ jer je predoslovno shvatio dio Evanđelja gdje Isus govori o sablažnjivanju. I KC ga nije proglasila svetim upravo zbog toga, iako je bio naučitelj Crkve i živio kreposno. Kužiš o čem pričam? Poslušan do smrti, smrti na križu.
Kome si ti poslušan? Možeš reći Kristu, Bogu. A to će reći i onaj koji je iz druge denominacije. A totalno različite nauke.
Znaš tko od početka nije bio ponizan i poslušan?



To bi bio Origen. Pogledao sam šta piše na wikipediji pa kaže: " Some of his reputed teachings, such as the pre-existence of souls, the final reconciliation of all creatures, including perhaps even the devil (the apokatastasis),[2] and the subordination of the Son of God to God the Father, later became controversial among Christian theologians. Origen was declared anathema in 553 AD by the Second Ecumenical Council of Constantinople and by three subsequent ecumenical councils. For this reason Origen was and is not called a saint in either the Catholic or Orthodox churches

Mada je to ipak wikipedija pa nije 100% pouzdano, ima mi više smisla da nije proglašen svetim zbog velikih doktrinalnih problema nego zbog kastracije. Origen mi je ostao u sjećanju zbog apokatastaze, još se danas sjećam kad sam vidio na jednom kalendaru citat kao da će i đavli sa Sotonom biti otkupljeni. Dalo mi je to razmišljat.
A i evo citata iz Denzingera:
VIGILIUS (537) 540-555

Canons against Origen *

[From the Book against Origen of the Emperor Justinian, 543]

203 Can. 1. If anyone says or holds that the souls of men pre-existed, as if they were formerly minds and holy powers, but having received a surfeit of beholding the Divinity, and having turned towards the worse, and on this account having shuddered (apopsycheisas) at the love of God, in consequence being called souls (psychae) and being sent down into bodies for the sake of punishment, let him be anathema.

204 Can. 2. If anyone says and holds that the soul of the Lord pre-existed, and was united to God the Word before His incarnation and birth from the Virgin, let him be anathema.

205 Can. 3. If anyone says or holds that the body of our Lord Jesus Christ was first formed in the womb of the holy Virgin, and that after this God, the Word, and the soul, since it had pre-existed, were united to it, let him be anathema.

206 Can. 4. If anyone says or holds that the Word of God was made like all the heavenly orders, having become a Cherubim for the Cherubim, a Seraphim for the Seraphim, and evidently having been made like all the powers above, let him be anathema.

207 Can. 5. If anyone says or maintains that in resurrection the bodies of men are raised up from sleep spherical, and does not agree that we are raised up from sleep upright, let him be anathema.

208 Can. 6. If anyone says that the sky, and the sun, and the moon and the stars, and the waters above the heavens are certain living and material * powers, let him be anathema.

209 Can. 7. If anyone says or holds that the Lord Christ in the future age will be crucified in behalf of the demons, just as (He was) for the sake of men, let him be anathema.

210 Can. 8. If anyone says or holds that the power of God is limited, and that He has accomplished as much as He has comprehended, let him be anathema.

211 Can. 9. If anyone says or holds that the punishment of the demons and of impious men is temporary, and that it will have an end at some time, that is to say, there will be a complete restoration of the demons or of impious men, let him be anathema.

http://www.catecheticsonline.com/SourcesofDogma3.php


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2014 17:15 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 30 pro 2013 19:05
Postovi: 79
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Božja ovčica napisao:
Mr.Samson napisao:
Krist je glava svoje crkve a crkva je vidljivo tijelo Kristovo na zemlji, sa čime češ se vjerujem složiti.

Naravno

Mr.Samson napisao:
Sukladno Novom zavjetu, crkva Kristova nije neka institucija već duhovna gradjevina koja se sastoji od svih nanovo rodjenih i Duhom Svetim ispunjenim kršćanima koji su prihvatili Gospodina Isusa Krista za svog Spasitelja i Otkupitelja.
Dakle, ne spašava nas pripadnost nekoj crkvi bez obzira zove li se ona rimokatolička, pravoslavna ili neka od brojnih protestantskih denominacija.Spašavamo se milošću - po vjeri u Isusa Krista, ne djelima da se nebi hvalisali(parafraziram poslanicu Efežanima 2,8-9).

Zašto misliš da Katolici vjeruju drugačije? Kužiš, ni ne potrudite se upoznati KC iz pravih izvora, nego imate svoja mišljenja i držite ih se ko pijan plota..
Da, Katolici vjeruju da je Crkva narod.. Ti, ja, svi na forumu, svi kršteni.
Ne, Katolici ne vjeruju da se možemo sami spasiti.
Ne, Katolici ne vjeruju da nas spašava pripadnost KC, niti krštenje. I upravo zato je vjera bez djela nula.

Mr.Samson napisao:
8 Vi pak ne dajte se zvati 'Rabbi', jer jedan je učitelj vaš, a svi ste vi braća.
9 Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš - onaj na nebesima.
10 I ne dajte da vas vođama zovu, jer jedan je vaš vođa - Krist.
Volio bih čuti kako ti razumiješ ovaj odlomak glede pape i učiteljstva crkve.


Voljela bih i ja čuti odgovore na moja pitanja na koja nisam dobila tvoje mišljenje.
Pa je zgodno da ti odgovorim pitanjem: Misliš da bi Bog dopustio da KC bude živa nakon 2000 godina, a da je djelo Zloga? Ne bi li time Isus prekršio svoje obećanje? Ili se nakon 2000 godina naljutio što Ocem zovemo Papu, ili oca (tatu), učiteljima u školama učiteljima..?

Što se tiče citata iz Biblije... Koja je jedino mjerilo vjere, jel?
Što je s ovim:
Tko blaguje moje tijelo i pije moju krv, u meni ostaje i ja u njemu. (Iv 6,56)
Tko blaguje moje tijelo i pije moju krv, ima život vječni. (Iv 6,54)
Ako ne jedete tijela Sina Čovječjega i ne pijete krvi njegove, nemate života u sebi. (Iv 6,53)

A što Katolici rade? Blaguju Sina Čovječjega. I kako si ne bi mislili da je to dovoljno za spasenje: Stoga, tko god jede kruh ili pije čašu Gospodnju nedostojno, bit će krivac tijela i krvi Gospodnje. Neka se svatko dakle ispita pa tada od kruha jede i iz čaše pije. Jer tko jede i pije, sud sebi jede i pije ako ne razlikuje Tijela. (1 Kor 11, 27-29)
I što Katolici rade? Ispovijedaju svoje grijehe, kaju se zbog njih i trude živjeti tako da ne uvrijede Boga.

Ako ćemo s citatima iz Biblije, možemo do sutra. Ti se držiš svog, KC svog. Zato ti predlažem da proučiš Euharistiju i Euharistijska čuda. Zatim, prouči egzorcizam i snimke istjerivanja Sotone gdje egzorcist molitvom i zagovorom Djevice Marije biva pobijeđen. Zatim pročitaj životopise nekih svetaca (Sv. Ivan od Križa, Sv. Faustina, Sv. Mala Terezija...), njihove misli, djela. Jer.... Po djelima ćete ih prepoznati.. :) Možeš proučiti i povijest KC jer povijest je učiteljica života. Prouči i Katekizam KC, enciklike i sabore.
Znaš zašto? Jer se na kraju sve svodi na poslušnost. Ja mogu dobiti neku fiks ideju i govoriti kako je od Duha Svetoga. Dobivali su "ideje" i mnogi sveci i naučitelji. Ali ako ne dobijem potvrdu Katoličke Crkve koju vodi Duh Sveti, ili ako nije u skladu i s učenjima KC, kako onda to može biti djelo Duha Svetoga?
Dakle, u tom slučaju ja ću ostati poslušna i možda spasiti svoju dušu. Zaboravih tko si je odrezao muški spolni organ jer je predoslovno shvatio dio Evanđelja gdje Isus govori o sablažnjivanju. I KC ga nije proglasila svetim upravo zbog toga, iako je bio naučitelj Crkve i živio kreposno. Kužiš o čem pričam? Poslušan do smrti, smrti na križu.
Kome si ti poslušan? Možeš reći Kristu, Bogu. A to će reći i onaj koji je iz druge denominacije. A totalno različite nauke.
Znaš tko od početka nije bio ponizan i poslušan?


Mr.Samson napisao:
Takodjer bih volio čuti o progonstvu katoličke crkve kroz povijest akoimaš kakve relevantne povijesne podatke o tome.


OK, ukratko ću ti prikazati, ali u kratkim crtama, pa ti uzmi par knjiga i čitaj ak te zanima.
U svim razdobljima povijesti je bilo napada i izopačivanja nauka.
1. Arijanizam - Racionalizam – kako je to sve moguće, dvorska religija, vjera vojnika u Africi koja je progonila katoličanstvo na tom području. Imali su svoje biskupe, svoje organizacije i opstali su oko 300 godina. To ti je bilo u 4.st.
2. Islam - predugo da ti pišem, prouči povijest i ratove.
3. barbarska progonstva, gusari
4. Manihejci – također imali svoje biskupe, svećenike, koncile, dominirali potkraj 12. i u 13.st. Pročitaj o bitci kod Mureta
Pod progone sam mislila i na napade i na hereze.

Uvijek će biti neposlušnih koji misle da su pametniji od Crkve i nauka, pa dumaju dumaju i tko zna što im padne na pamet, pa pokušavaju nametnuti svoje mišljenje.
Vjerujem da znaš kakva je ljudska narav. A ponizan čovjek, koji traži Istinu, prihvaća da nije najpametniji i da ne može uvijek sam tumačiti Pismo.
Katolička Crkva je bogata mudrošću, znanjem, naukom, Duhom Svetim što je najbitnije. I čudo bi bilo da nije napadana sa svih strana. I čudo bi bilo da Sotona na razne načine ne pokušava unijeti nemir, razdor, otpad, neposluh, itd. u KC.

Zahvaljujem na trudu i iscrpnim odgovorima.Veoma cijenim sugovornika koji drži do svojih uvjerenja i koji ih brani na primjeran način.
Najprije osvrt na tvoj odgovor....."Ne, Katolici ne vjeruju da nas spašava pripadnost KC, niti krštenje. I upravo zato je vjera bez djela nula."

■154. P. Pripadaju li Kristovoj Crkvi mnoge zajednice ljudi koji su kršteni, ali ne priznaju Papu za svog poglavara?
O.Ne, oni koji ne priznaju Papu za svog poglavara ne pripadaju Isusovoj Crkvi.“

Ova izjava Pape sv. Pija X. je samo ponavljanje izjave pape Bonifacija VIII.:

,,Nadalje, izjavljujemo, kažemo i definiramo da je u potpunosti potrebno za spasenje, da svako ljudsko stvorenje bude podložno Rimskom prvosvećeniku.’’ (Bonifacije VIII., Unam sanctam, 1302. god., DH 875)

Stoga, kad govorimo o pripadnosti Isusovoj Crkvi treba razlikovati dvije stvari:

1) Nijedna zajednica koja ne priznaje papu za svog poglavara ne pripada Isusovoj Crkvi.

2) S druge strane, kad govorimo o pojedincima, ako se tkogod bez svoje krivnje nalazi izvan vidljivog tijela Crkve, u određenim uvjetima bi mogao biti pricijepljen duši Crkve, ako taj pojedinac ne odbija Petrov primat (što može biti budući da je minimalni uvjet za primanje krštenja u izvanrednim situacijama vjera u Krista i presveto Trojstvo, i taj minimum ne uključuje eksplicitno poznavanje nauka o Papinom primatu).

Molio bih tvoj komentar na gornji tekst obzirom na tvoju izjavu( s kojom se slažem) da katolici ne vjeruju da nas spašava pripadnost KC.Pritom naravno mislim na katoličku crkvu a ne na kristovu crkvu.
Takodjer se slažem s tobom da krštenje ne spašava, makar iz mojeg skromnog poznavanja katoličke teologije znam da KKC tvrdi suprotno.
Da post nebi bio predugačak, na tvoja ostala pitanja odgovoriću u drugom postu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2014 21:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Mr.Samson napisao:
Ne stavljanje izvora jest moj propust i ja se ispričavam zbog svog propusta.

Da, moglo bi se reći da je propust kad se citira nekoga a ne navede se koga. De mi sad napiši ako ti nije problem: tko je autor tog teksta koji si stavio?

Mr.Samson napisao:
O svemu napisanom možemo raspravljati bez suvišnih tenzija jer svrha foruma i jeste da se izmjenjuju mišljenja, pogotova ona koja su suprotna.

Prvo ti meni navedi tko je autor tog teksta. Nije važno šta piše, nego tko piše, to mene zanima.

Mr.Samson napisao:
Ako smatraš da u navedenom tekstu ima dijelova koji ne odgovaraju istini onda imaš priliku to obrazložiti.

Ja ne smatram ništa, jer ja nisam da smatram. Katolička Crkva smatra da su oni tekstovi bezvezarije, reklo bi se, pranje mozga, a to je meni važno. Meni je važno šta Katolička Crkva smatra, jer šta smatra Katolička Crkva to i ja smatram.

Mr.Samson napisao:
U protestantizmu ima svega i svačega tako da i o tome možemo raspravljati.

Iskreno da ti kažen: šta sve ima u protestantizmu me ne zanima, tako da ćeš po tom pitanju morati pronaći neku drugu osobu za raspravu.


Mr.Samson napisao:
Moje jedino mjerilo vjere jest Sv. Pismo ili Biblija.Nijedan čovjek, ma koju god titulu imao, koliko god autoriteta uživao, zvao se on papa, apostol ili pastor, nije iznad Boga i njegove riječi.

Moje jedino mjerilo svega jest Katolička Crkva.

Mr.Samson napisao:
Na kraju, svi ćemo stati pred sucem koji će suditi pravedno, bez pristranosti.Neće nam tada pomoći ni naše diplome,ni društveni status, ni titule već samo i jedino naš osobni odnos sa Gospodinom.A. Gospodin je jasno rekao da zna da ga ljubimo po tome što izvršavamo ono što od nas traži, dakle poslušnost Njemu tj. Njegovoj Riječi.A njegova Riječ jest Sv.Pismo u kojem nam je objavio samog sebe i dao smjernice za blagoslovljen i plodonosan život.

Slažem se.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 sij 2014 00:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Mr.Samson napisao:
■154. P. Pripadaju li Kristovoj Crkvi mnoge zajednice ljudi koji su kršteni, ali ne priznaju Papu za svog poglavara?
O.Ne, oni koji ne priznaju Papu za svog poglavara ne pripadaju Isusovoj Crkvi.“

Ova izjava Pape sv. Pija X. je samo ponavljanje izjave pape Bonifacija VIII.:

,,Nadalje, izjavljujemo, kažemo i definiramo da je u potpunosti potrebno za spasenje, da svako ljudsko stvorenje bude podložno Rimskom prvosvećeniku.’’ (Bonifacije VIII., Unam sanctam, 1302. god., DH 875)

Stoga, kad govorimo o pripadnosti Isusovoj Crkvi treba razlikovati dvije stvari:

1) Nijedna zajednica koja ne priznaje papu za svog poglavara ne pripada Isusovoj Crkvi.

2) S druge strane, kad govorimo o pojedincima, ako se tkogod bez svoje krivnje nalazi izvan vidljivog tijela Crkve, u određenim uvjetima bi mogao biti pricijepljen duši Crkve, ako taj pojedinac ne odbija Petrov primat (što može biti budući da je minimalni uvjet za primanje krštenja u izvanrednim situacijama vjera u Krista i presveto Trojstvo, i taj minimum ne uključuje eksplicitno poznavanje nauka o Papinom primatu).


Kako nisi stavio izvor, pretpostavljam da si tekst kopirao sa stranice http://www.katolik.hr/krscanstvomnu/autoritetcrkvemnu/564-izvan-crkve-nema-spasenja-3/

Ne razumijem što ti nije jasno ako si pročitao CIJELI tekst, a posebno ono što slijedi ispod:
Citat:
Upravo u razlikovanju tih detalja se sastoji ispravno razumijevanje dogme: „Izvan Crkve nema spasenja“. Neosporna je činjenica da tradicionalna i univerzalna vjera Crkve govori s najvećim oprezom o spasenju onih izvan vidljivog zajedništva sa katoličkom Crkvom. Takav krajnji oprez, kao što je ranije pokazano, nije iz razloga što je to nemoguće, nego što je to teško ostvarivo. Jer, u promišljanju ne treba zaboraviti palu ljudsku narav koja je sklona grijehu i otpadu od Boga. Krsna milost koju čovjek može primiti i izvan vidljive strukture Crkve obično nije dovoljna za čovjekovo spasenje.

Dalje iz istog teksta:
Citat:
Svakako treba dodati i da tvrdnja kako izvan Crkve nema spasenja, još ne znači da će svatko tko je u Crkvi biti spašen. Formalni članovi Crkve, da bi se spasili, moraju živjeti u skladu s vjerom i paziti da ne izgube posvetnu milost. Pripadnost Crkvi sama po sebi ne garantira spasenje, kako i sv. Pavao govori: ,,sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja” (Fil 2,12).

Super je što si svjestan da je tvoje poznavanje nauka KC skroman. A ja moram primjetiti da površno istražuješ, jer ako si pogledao u Katekizam, o tome bi pročitao:
Citat:
846 Kako valja shvatiti tu tvrdnju koju su cesto opetovali crkveni Oci? Iskazana pozitivno, znaci da svako spasenje dolazi od Krista-Glave po Crkvi koja je njegovo Tijelo: Oslanjajuci se na Sveto pismo i Predaju, Sveti sabor uci da je ta putujuca Crkva potrebna za spasenje. Jedino je naime Krist Posrednik i put spasenja, prisutan medju nama u svome tijelu, koje je Crkva; a naglasavajuci izricito potrebu vjere i krstenja, on je potvrdio i potrebu Crkve, u koju ljudi ulaze po krstenju kao kroz vrata. Zato se ne bi mogli spasiti oni ljudi koji, iako im nije nepoznato da je od Boga po Isusu Kristu Katolicka Crkva ustanovljena kao potrebna, ipak ne bi htjeli u nju ili uci ili pak u njoj ostati.
847 Ta se tvrdnja ne odnosi na one koji bez svoje krivnje ne poznaju Krista i njegovu Crkvu: Oni koji bez krivnje ne poznaju Kristovo Evandjelje i njegovu Crkvu, a ipak iskreno traze Boga i pod utjecajem milosti nastoje Njegovu volju, koju su spoznali u glasu savjesti, djelom izvrsiti, mogu postici vjecno spasenje.
848 "Iako Bog putevima koje samo on zna moze ljude koji bez vlastite krivnje ne poznaju Evandjelje dovesti do vjere, `bez koje je nemoguce omiljeti Bogu', Crkvi je duznost i ujedno sveto pravo da navjescuje Evandjelje" svim ljudima.
837 Ipak se ne spasava onaj koji, iako je Crkvi pritjelovljen, ne ustraje u ljubavi te u krilu Crkve ostaje `tijelom' ali ne `srcem'".

Mr.Samson napisao:
Takodjer se slažem s tobom da krštenje ne spašava, makar iz mojeg skromnog poznavanja katoličke teologije znam da KKC tvrdi suprotno.

Dakle, ako pozorno pratiš, krštenje ne opravdava i ne spašava. Nego (također iz Katekizma):
Citat:
161 Vjerovati u Isusa Krista i u onoga, koji ga je poslao radi naseg spasenja, nuzno je da bismo se spasili.[33] "Buduci da je `bez vjere nemoguce omiljeti Bogu' (Heb 11,6) i prispjeti k zajednistvu njegovih sinova, nitko se nikada ne moze bez nje opravdati i nitko nece postici zivota vjecnoga ako u njoj ne `ustraje do kraja'" (Mt 10,22- 24.13)


Eto, nadam se da ti je jasnije što KC naučava po tom pitanju, što sam ti istakla na par mjesta. Bit će mi drago ako ti možemo pojasniti ostale nejasnoće vezane uz nauk KC.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 sij 2014 00:26 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
johnny 5 napisao:
Mada je to ipak wikipedija pa nije 100% pouzdano, ima mi više smisla da nije proglašen svetim zbog velikih doktrinalnih problema nego zbog kastracije. Origen mi je ostao u sjećanju zbog apokatastaze, još se danas sjećam kad sam vidio na jednom kalendaru citat kao da će i đavli sa Sotonom biti otkupljeni. Dalo mi je to razmišljat.

Imaš pravo, ja sam se Origena sjetila iako nisam zapamtila cijelu priču. Cilj mi je bio prikazati Mr.Samsonu pogrešno tumačenje Pisma od strane pojedinaca. Tim gore što je smatrao da će Sotona i Zli dusi biti spašeni, eto Mr.Samsone, još jednog primjera koliko pojedinac može skrenuti s pravog puta, pa je zato autoritet Pape, odnosno nauk KC bitan. To je temelj, stup, sigurnost kako bi stado bilo očuvano bez zastranjenja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 sij 2014 20:24 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 30 pro 2013 19:05
Postovi: 79
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Božja ovčica napisao:
Mr.Samson napisao:
■154. P. Pripadaju li Kristovoj Crkvi mnoge zajednice ljudi koji su kršteni, ali ne priznaju Papu za svog poglavara?
O.Ne, oni koji ne priznaju Papu za svog poglavara ne pripadaju Isusovoj Crkvi.“

Ova izjava Pape sv. Pija X. je samo ponavljanje izjave pape Bonifacija VIII.:

,,Nadalje, izjavljujemo, kažemo i definiramo da je u potpunosti potrebno za spasenje, da svako ljudsko stvorenje bude podložno Rimskom prvosvećeniku.’’ (Bonifacije VIII., Unam sanctam, 1302. god., DH 875)

Stoga, kad govorimo o pripadnosti Isusovoj Crkvi treba razlikovati dvije stvari:

1) Nijedna zajednica koja ne priznaje papu za svog poglavara ne pripada Isusovoj Crkvi.

2) S druge strane, kad govorimo o pojedincima, ako se tkogod bez svoje krivnje nalazi izvan vidljivog tijela Crkve, u određenim uvjetima bi mogao biti pricijepljen duši Crkve, ako taj pojedinac ne odbija Petrov primat (što može biti budući da je minimalni uvjet za primanje krštenja u izvanrednim situacijama vjera u Krista i presveto Trojstvo, i taj minimum ne uključuje eksplicitno poznavanje nauka o Papinom primatu).


Kako nisi stavio izvor, pretpostavljam da si tekst kopirao sa stranice http://www.katolik.hr/krscanstvomnu/autoritetcrkvemnu/564-izvan-crkve-nema-spasenja-3/

Ne razumijem što ti nije jasno ako si pročitao CIJELI tekst, a posebno ono što slijedi ispod:
Citat:
Upravo u razlikovanju tih detalja se sastoji ispravno razumijevanje dogme: „Izvan Crkve nema spasenja“. Neosporna je činjenica da tradicionalna i univerzalna vjera Crkve govori s najvećim oprezom o spasenju onih izvan vidljivog zajedništva sa katoličkom Crkvom. Takav krajnji oprez, kao što je ranije pokazano, nije iz razloga što je to nemoguće, nego što je to teško ostvarivo. Jer, u promišljanju ne treba zaboraviti palu ljudsku narav koja je sklona grijehu i otpadu od Boga. Krsna milost koju čovjek može primiti i izvan vidljive strukture Crkve obično nije dovoljna za čovjekovo spasenje.

Dalje iz istog teksta:
Citat:
Svakako treba dodati i da tvrdnja kako izvan Crkve nema spasenja, još ne znači da će svatko tko je u Crkvi biti spašen. Formalni članovi Crkve, da bi se spasili, moraju živjeti u skladu s vjerom i paziti da ne izgube posvetnu milost. Pripadnost Crkvi sama po sebi ne garantira spasenje, kako i sv. Pavao govori: ,,sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja” (Fil 2,12).

Super je što si svjestan da je tvoje poznavanje nauka KC skroman. A ja moram primjetiti da površno istražuješ, jer ako si pogledao u Katekizam, o tome bi pročitao:
Citat:
846 Kako valja shvatiti tu tvrdnju koju su cesto opetovali crkveni Oci? Iskazana pozitivno, znaci da svako spasenje dolazi od Krista-Glave po Crkvi koja je njegovo Tijelo: Oslanjajuci se na Sveto pismo i Predaju, Sveti sabor uci da je ta putujuca Crkva potrebna za spasenje. Jedino je naime Krist Posrednik i put spasenja, prisutan medju nama u svome tijelu, koje je Crkva; a naglasavajuci izricito potrebu vjere i krstenja, on je potvrdio i potrebu Crkve, u koju ljudi ulaze po krstenju kao kroz vrata. Zato se ne bi mogli spasiti oni ljudi koji, iako im nije nepoznato da je od Boga po Isusu Kristu Katolicka Crkva ustanovljena kao potrebna, ipak ne bi htjeli u nju ili uci ili pak u njoj ostati.
847 Ta se tvrdnja ne odnosi na one koji bez svoje krivnje ne poznaju Krista i njegovu Crkvu: Oni koji bez krivnje ne poznaju Kristovo Evandjelje i njegovu Crkvu, a ipak iskreno traze Boga i pod utjecajem milosti nastoje Njegovu volju, koju su spoznali u glasu savjesti, djelom izvrsiti, mogu postici vjecno spasenje.
848 "Iako Bog putevima koje samo on zna moze ljude koji bez vlastite krivnje ne poznaju Evandjelje dovesti do vjere, `bez koje je nemoguce omiljeti Bogu', Crkvi je duznost i ujedno sveto pravo da navjescuje Evandjelje" svim ljudima.
837 Ipak se ne spasava onaj koji, iako je Crkvi pritjelovljen, ne ustraje u ljubavi te u krilu Crkve ostaje `tijelom' ali ne `srcem'".

Mr.Samson napisao:
Takodjer se slažem s tobom da krštenje ne spašava, makar iz mojeg skromnog poznavanja katoličke teologije znam da KKC tvrdi suprotno.

Dakle, ako pozorno pratiš, krštenje ne opravdava i ne spašava. Nego (također iz Katekizma):
Citat:
161 Vjerovati u Isusa Krista i u onoga, koji ga je poslao radi naseg spasenja, nuzno je da bismo se spasili.[33] "Buduci da je `bez vjere nemoguce omiljeti Bogu' (Heb 11,6) i prispjeti k zajednistvu njegovih sinova, nitko se nikada ne moze bez nje opravdati i nitko nece postici zivota vjecnoga ako u njoj ne `ustraje do kraja'" (Mt 10,22- 24.13)


Eto, nadam se da ti je jasnije što KC naučava po tom pitanju, što sam ti istakla na par mjesta. Bit će mi drago ako ti možemo pojasniti ostale nejasnoće vezane uz nauk KC.


Tek sada mi ništa nije jasno jer tekstovi koje si navela puni su nejasnića i kontradiktorni su sami sebi i Pismu.

Primjerice ovo:"Zato se ne bi mogli spasiti oni ljudi koji, iako im nije nepoznato da je od Boga po Isusu Kristu Katolicka Crkva ustanovljena kao potrebna, ipak ne bi htjeli u nju ili uci ili pak u njoj ostati. "

Dakle, koliko ja razumijem, ja nisam sukladno ovoj izjavi u mogućnosti biti spašen jer nisam pripadnik KC.Ova izjava je u skladu sa postom koji sam naveo na početku a zbog kojeg si me nazvala površnim jer nisam čitao ostatak koji si ti onda navela.
Nadalje ne razumijem ovaj tekst kiji si navela:"Neosporna je činjenica da tradicionalna i univerzalna vjera Crkve govori s najvećim oprezom o spasenju onih izvan vidljivog zajedništva sa katoličkom Crkvom. Takav krajnji oprez, kao što je ranije pokazano, nije iz razloga što je to nemoguće, nego što je to teško ostvarivo. "
Dakle, nije nemoguće nego teško ostvarivo.Što se misli pod pojmom teško ostvarivo?Jel to znači da ako sam pripadnik KC onda je to lako ostvariovo, a ako nisam onda je teško ostvarivo!
U poslanici Rimljanima 10,9 piše vrlo jasna i jednostavna istina na koji način imamo spasenje.
"9 Jer ako ustima ispovijedaš da je Isus Gospodin, i srcem vjeruješ da ga je Bog uskrisio od mrtvih, bit ćeš spašen.
10 Doista, srcem vjerovati opravdava, a ustima ispovijedati spasava. "

Ja sa sam pozvao Gospodina Isusa Krista u svoj život prije 17 godina i moj život od tada više nikada nije bio isti.Izmolio sam jednostavnu molitvu, onako iz srca, kako sam najbolje znao, i Isus je doša u moje srce i izmijenio čitav moj život.
Ugidan dan ti želim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 sij 2014 20:51 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
Mr.Samson napisao:
Tek sada mi ništa nije jasno jer tekstovi koje si navela puni su nejasnića i kontradiktorni su sami sebi i Pismu.

Primjerice ovo:"Zato se ne bi mogli spasiti oni ljudi koji, iako im nije nepoznato da je od Boga po Isusu Kristu Katolicka Crkva ustanovljena kao potrebna, ipak ne bi htjeli u nju ili uci ili pak u njoj ostati. "

Dakle, koliko ja razumijem, ja nisam sukladno ovoj izjavi u mogućnosti biti spašen jer nisam pripadnik KC.Ova izjava je u skladu sa postom koji sam naveo na početku a zbog kojeg si me nazvala površnim jer nisam čitao ostatak koji si ti onda navela.
Nadalje ne razumijem ovaj tekst kiji si navela:"Neosporna je činjenica da tradicionalna i univerzalna vjera Crkve govori s najvećim oprezom o spasenju onih izvan vidljivog zajedništva sa katoličkom Crkvom. Takav krajnji oprez, kao što je ranije pokazano, nije iz razloga što je to nemoguće, nego što je to teško ostvarivo. "
Dakle, nije nemoguće nego teško ostvarivo.Što se misli pod pojmom teško ostvarivo?Jel to znači da ako sam pripadnik KC onda je to lako ostvariovo, a ako nisam onda je teško ostvarivo!
U poslanici Rimljanima 10,9 piše vrlo jasna i jednostavna istina na koji način imamo spasenje.
"9 Jer ako ustima ispovijedaš da je Isus Gospodin, i srcem vjeruješ da ga je Bog uskrisio od mrtvih, bit ćeš spašen.
10 Doista, srcem vjerovati opravdava, a ustima ispovijedati spasava. "

Ja sa sam pozvao Gospodina Isusa Krista u svoj život prije 17 godina i moj život od tada više nikada nije bio isti.Izmolio sam jednostavnu molitvu, onako iz srca, kako sam najbolje znao, i Isus je doša u moje srce i izmijenio čitav moj život.
Ugidan dan ti želim.


Preporučam ti da pročitaš i pogledaš ovo što sam ti stavila.
Mislim da ti obraćeni protestant dr.Scott Hahn može dati jako dobre argumente,zašto je postao katolik.
Meni kao katolkinji je razjasnio neke nejasnoće u vezi Crkve,a nadam se da će i tebi biti od pomoći.
Predavanja i tumačenja su mu odlična .Probaj ga slušati i čitati i nadam se da će ti puno toga o Katoličkoj Crkvi biti jasnije.
Nemoj samo brzo odustati.


http://www.youtube.com/watch?v=W8RMvmrheE0
http://www.catholiceducation.org/articl ... p0088.html


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 77 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr