www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 09:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 19 pro 2006 16:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2006 21:09
Postovi: 580
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Ej Panten, takvog te volim!

da, jednu sam ti poslao na tvoj sadasnji account, a jednu na tvoj prijasnji, mislim da se zvao tertulijan. Povratna veza je jedan od pojmova koji se koristi svugdje, tako da mi neces zamjeriti sto govorim ovako kad je vec nisam sotvario s tobom.

Pricati o svemu mozes ovdje, na nama je da mozemo procitati sto zelimo i na temelju toga donositi svoje zakljucke. Priznat ces da o tebi mogu zakljuciti puno manje nego o vjeki, Leu, rebeki, Aby i slicnima. Prema tome nema smisla da se cudis mojim postovim, vec da im u ovakvom duhu kakav pokazujes u zadnjem postu odgovoris. I daj molim te napisi malo o tvom odlasku iz RKC, sto te potreslo toliko da se odlucis na takav korak. Pisao si malo o svojoj zivotnoj situaciji, no to nas manje zanima. Sigurno ce tvoje svjedocanstvo biti zanimljivo, kao i moje kad ga napisem ;)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Jiftah
PostPostano: 02 sij 2007 17:10 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Panten napisao:
Sudac Jiftah se ovako zavjetova ako pobijedi Amonce:

"Ako mi predaš u ruke Amonce, tko prvi iziđe na vrata moje kuće u susret meni kada se budem vraćao kao pobjednik iz boja s Amoncima, bit će Jahvin, i njega ću prinijeti kao paljenicu Suci 11,31

Dalje čitamo: "Kada se Jiftah vratio kući u Mispu, gle, iziđe mu u susret kći plešući uza zvuke bubnjeva. Bijaše mu ona jedinica, osim nje nije imao ni sina ni kćeri. Ugledavši je, razdrije svoje haljine i zakuka: Jao, kćeri moja, u veliku me tugu bacaš! Zar mi baš ti moraš donijeti nesreću! Zavjetovah se Jahvi, i ne mogu zavjeta poreći" Suci 11,34.35

Idemo dalje: "Kada su prošla dva mjeseca, ona se vrati ocu, i on izvrši na njoj zavjet što ga bijaše učinio" Suci 11,39

Da li mislite da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Jahvi, a znamo da je to Njemu mrsko, ili je u pitanju nešto drugo?

http://krscani.16.forumer.com


Što kaže KKC što je zavjet?"Zavjet je promišljeno i slobodno dano Bogu o mogućem i većem dobru,mora se ispuniti iz kreposti i bogoštovlja."(KKC 2102)

Neki smatraju da ta "žrtva" Jiftahove kćerke ima veze sa Abrahamovom žrtvom,što je potpuno krivo.Ovdje se isključivo radi o čistoj Božjoj pedagogiji da ispravi popuno krivi način gledanja i netočnost u moralnom životu njegovog, još tada ipak primitivnog naroda.Žrtvovati vlastito dijete Bogu,pa to je suludo i ne može se nikako svrstati u "moguće i veće dobro".Svaki normalni čovjek današnjice,znade da je takav zavjet učinjen u neznanju,u totalnoj promašenoj i pogrešnoj savjesti.Zato i objektivno gledajući takav zavjet ne može nikoga obvezivati.Naš Bog ne prima žrtve ljudskih osoba.U ono vrijeme u Izraelu je vladalo mišljenje da Bogu treba dati sve ono što se smatra najvećom dragocjenošću.Očito u svom neznanju i krivom poimanju zavjeta Jiftah je "učinio" totalno krivo,a imao je "priliku" učiti od proroka koji su itekako bili protiv žrtvovanja mladića i djevojaka što su u ono vrijeme činili Kaanaanci svom bogu Balu.Stoga u ovom slučaju Jiftaha,najvjerojatnije je naglasak stavljen na vjernost obećanom zavjetu,jer da je itko tada njemu mogao rasvijetliti savjest i objasniti mu veliku i tešku zabludu u činu kojeg ima na umu učiniti,siguran sam da bi zasigurno odustao od izvršenja totalno krivog zavjeta.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr