www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 25 tra 2024 22:55

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Jiftah
PostPostano: 18 pro 2006 20:01 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 stu 2006 22:45
Postovi: 33
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Sudac Jiftah se ovako zavjetova ako pobijedi Amonce:

"Ako mi predaš u ruke Amonce, tko prvi iziđe na vrata moje kuće u susret meni kada se budem vraćao kao pobjednik iz boja s Amoncima, bit će Jahvin, i njega ću prinijeti kao paljenicu Suci 11,31

Dalje čitamo: "Kada se Jiftah vratio kući u Mispu, gle, iziđe mu u susret kći plešući uza zvuke bubnjeva. Bijaše mu ona jedinica, osim nje nije imao ni sina ni kćeri. Ugledavši je, razdrije svoje haljine i zakuka: Jao, kćeri moja, u veliku me tugu bacaš! Zar mi baš ti moraš donijeti nesreću! Zavjetovah se Jahvi, i ne mogu zavjeta poreći" Suci 11,34.35

Idemo dalje: "Kada su prošla dva mjeseca, ona se vrati ocu, i on izvrši na njoj zavjet što ga bijaše učinio" Suci 11,39

Da li mislite da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Jahvi, a znamo da je to Njemu mrsko, ili je u pitanju nešto drugo?

http://krscani.16.forumer.com


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2006 21:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
'Žrtve ti se ne mile,
kad bih dao paljenicu, ti je ne bi primio.
Žrtva Bogu duh je raskajan,
srce raskajano, ponizno, Bože, nećeš prezreti.
U svojoj dobroti milostiv budi Sionu
i opet sagradi jeruzalemske zidine!
Tada će ti biti mile žrtve pravedne
i tad će se prinosit' teoci na žrtveniku tvojemu.'


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2006 21:53 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 stu 2006 22:45
Postovi: 33
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
No, jedno razmišljanje teologa je da je bilo žrtvovano kćerino djevičanstvo...Što mislite za ovu tvrdnju...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2006 23:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2006 21:09
Postovi: 580
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Zasto da mislim, zasto da se brinem? Zar da nevjerujem Gospodinu svom? Ta On me vodi kroz moj zivot, on upravlja moje putove, moje je da Ga sljedim, Njega, Put, a ne da kad postane usko zakrenem i prodjem kroz stranputicu. Koliko si molio prije nego sto si dosao da nas upitas za razjasnjenje? Teologa kazes da si slusao? Pa pricas o tome ovdje? Jesli li procitao ove retke?

I reče svojim učenicima: "Nije moguće da ne dođu sablazni, no jao onome po kom dolaze; (2) je li s mlinskim kamenom o vratu strovaljen u more, korisnije mu je, nego da sablazni jednoga od ovih malenih. (3) Čuvajte se!" (Mt 18,6-7; Mk 9,42)

Mt 7: (15) "Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze k vama u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivi. (16) Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. Bere li se s trnja grožđe ili s bodljike smokve? (17) Tako svako dobro stablo rađa dobrim plodovima, a nevaljalo stablo rađa plodovima zlim. (18) Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. (19) Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom sijeće se i u oganj baca. (20) Dakle: po plodovima ćete ih njihovim prepoznati." (Lk 6,43-44)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 18 pro 2006 23:48 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 stu 2006 22:45
Postovi: 33
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Zašto sudiš, prvo ni neznaš kakav je moj život, a pišeš po plodovima će se poznati...drugo, to pišeš zato što sam druge vjere...i što god napišem ubuduće ti ćeš kontrirati...

"ei gar dokei tis einai ti meden on, psrenapata eauton" ??? 6,3


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 pro 2006 00:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nasmijesen napisao:
Koliko si molio prije nego sto si dosao da nas upitas za razjasnjenje? Teologa kazes da si slusao? Pa pricas o tome ovdje? Jesli li procitao ove retke?


Čini mi se, poštovani-Nasmiješeni, da sudiš brata Pantena koji ima pravo pitati, znao on odgovor ili ne. Na nama je da (ne)odgovorimo, a ne da sudimo. Upućujem te na čitanje teme "Na sudite!"

Ne bi se reklo da si ti to spočitao Pantenu nasmiješeno, negoli ljutito odbrusio i to neopravdano. Da ne kažem: nekrščanski!
Stoga, opet upućujem, ali ovaj put na čitanje pravila ponašanja na forumu: ne udarati protiv osobe, već argumentirano se (ne)slagati sa sudionicima foruma.

Svako dobro iz Paradisa ti želim i više poštovanja prema kolegama - forumašima.
Božji blagoslov!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov: Re: Jiftah
PostPostano: 19 pro 2006 00:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 08 tra 2006 23:20
Postovi: 141
Lokacija: Paradiso (CH)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Panten napisao:
Da li mislite da je Jiftah žrtvovao svoju kćer Jahvi, a znamo da je to Njemu mrsko, ili je u pitanju nešto drugo?


Evo ja ću pokušati odgovoriti, ali bez napadanja tebe kao brata, bližnjega i sl.

Poznata su mi dva moguća odgovora, prvi da je kćer žrtvovana doslovca i, drugi da je on kćer dao na zavjet djevičanstva.

1. Monarhijsko doba - U vrijeme Sudaca Feničani i Moabićani su žrtvovali ljudske žrtve, čak i djecu - prvorođence. To su na nažalost u stara vremena činili i Izraelci (Suci 11, 30-40; 1 Kr 16,34).
Žrtva kćeri otkriva Jiftahovo vjersko uvjerenje koje je daleko od istinske Mojsijeve poruke, a još dalje od proročke i evanđ. misli. Kod Jiftaha je vjera još dosta nejasna. Jahve je postavljen na istu razinu kao i Kemoš , bog Moaba (11,24). SP iznosi ovaj jeziv prizor da nam pokaže duboki pad religioznosti u to vrijeme u Izraelu. Jiftah je bio sin Izraelca i Kanaanke ( a znate onu staru: odakle si? Odakle mi žena, majka, baka.) Izrael je postupno rastao u vjeri i to kroz teške krize, padove i nastranosti.

2. Ova druga pretpostavka,dakle, djevičanski zavjet vlastite kćeri mi se čini nategnuta i ne može se braniti.

Zaključak: priklanjam se prvom odgovoru.

Bratski pozdrav iz Paradisa.
Smjerno kao i dosad, brat Ćubela :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 pro 2006 11:31 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
'Uzalud vam je ustat prije zore
i dugo u noć sjediti,
vi što jedete kruh muke:
miljenicima svojim u snu on daje.
Evo: sinovi su Jahvin dar,
plod utrobe njegova je nagrada.'


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 pro 2006 16:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2006 21:09
Postovi: 580
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
Pecnilo vas, jeli? Ajde malo da izanaliziramo situaciju...

Dodje brat nas Panten, koji je rekao da vise nece dolaziti, i bez pozdrava, upadne sa pitanjem.

Ja mu uredno odgovorim da pokusavam se pouzdati u Boga, ne pitati se stvari za koje mi nije dano da se pitam, sad se trenutno pitam kako rijesiti osiguranje za razbijeno auto, i tu se pokusavam pouzdati u Boga, ne brinuti se previse. Cak mi vise brige zadaje jedna cura, ali eto, pokusavam slijediti opet isti recept.

Sudim, kazete? Divan zakljucak. Da se podsjetimo:

Zasto da mislim, zasto da se brinem? Zar da nevjerujem Gospodinu svom? Ta On me vodi kroz moj zivot, on upravlja moje putove, moje je da Ga sljedim, Njega, Put, a ne da kad postane usko zakrenem i prodjem kroz stranputicu. Koliko si molio prije nego sto si dosao da nas upitas za razjasnjenje? Teologa kazes da si slusao? Pa pricas o tome ovdje? Jesli li procitao ove retke?

I reče svojim učenicima: "Nije moguće da ne dođu sablazni, no jao onome po kom dolaze; (2) je li s mlinskim kamenom o vratu strovaljen u more, korisnije mu je, nego da sablazni jednoga od ovih malenih. (3) Čuvajte se!" (Mt 18,6-7; Mk 9,42)

Mt 7: (15) "Čuvajte se lažnih proroka koji dolaze k vama u ovčjem odijelu, a iznutra su vuci grabežljivi. (16) Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati. Bere li se s trnja grožđe ili s bodljike smokve? (17) Tako svako dobro stablo rađa dobrim plodovima, a nevaljalo stablo rađa plodovima zlim. (1Cool Ne može dobro stablo donijeti zlih plodova niti nevaljalo stablo dobrih plodova. (19) Svako stablo koje ne rađa dobrim plodom sijeće se i u oganj baca. (20) Dakle: po plodovima ćete ih njihovim prepoznati." (Lk 6,43-44)


Na pitanje s neba pa u rebra postavim mu pitanje koje je po meni manje s neba pa u rebra. Kako da ja uzmem zaozbiljno nekog nazovi teologa kojega ni neznam, niti znam kakav je kao covjek, niti jeli zivi sveti zivot. Neznam nista ni o Pantenu, ne javlja se nigdje, ne pozdravlja se s nikim, niti jednu privatnu poruku nije odgovorio. (A vise sam ih poslao). Ja se barem ponekad sjetim ljudi kojima je stalo do mene, koji su molili za mene kad sam prolazio kroz zivotne brodolome a da me nikad uzivo nisu vidjeli ili preko mobitela culi.

I sto da zakljucim o Pantenu, vrlom mladom covjeku? Da je pun ljubavi? Zar me je obradovao toplom rjecju namjenjenoj samo meni? Rekao mi da moli Boga za mene, po njegovu, brat sam mu i prijatelj valjda, nisam neprijatelj, a za mene ne moli, kako ce za neprijatelje? Izvlaci zakljucke da sudim? Dobro, netko raspoznavanje plodova zove sudjenje. Mogu se rijeci svakako okretat i izvlacit iz konteksta onome kojemu se to da radit. Vidim, i osvrnuo se na same rijeci Svetog Pisma. Citirao bih samo jedne retke koji su me se dojmili:

Dragi prijatelju!

Vjeruješ li
da je Riječ koju ćeš pročitati
izgovorena Tebi, meni, nama... ?


Zapamtite, mjerom kojom mjerimo, nas ce se mjeriti.

Svako dobro iz Kastela vam želim i više poštovanja prema kolegama - forumašima. Vas brat u Kristu, koji se trudi biti ga dostojan. Pada, trsi se i ponekad nakratko uspjeva.

P.S. Ne znam, nijedan strani jezik osim engleskoga, pa bih te molio Panten da mi prevedes napisano, ili netko drugi, nije bitno. [/i]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 19 pro 2006 16:36 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 stu 2006 22:45
Postovi: 33
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Pozdrav nasmiješen! A zašto bi se morao javljati kad god dođem na ovaj forum....taj običaj još nisam vidio ni na jednom forumu, a obišao sam gotovo sve kršćanske i religiozne...rekao sam da neću dolaziti na ovaj forum jer si ti pisao vjeki da me banira...Leo mi je rekao da mogu pisati o tome zašto sam napustio katoličku crkvu, ako hoću...Što se tiče privatnih poruka, sad sam pogledao u pretinac, poslao si mi samo jednu poruku...mislim da sam odgovorio, samo što nisam napisao naslov, tako da ti nije stigla...kada sam citirao teologa, mislio sam na teologe koji imaju mišljenje da je žrtva djevičanstvo, a čije sam mišljenje čitao u knjigama, a ne slušao uživo...a ono što sam pisao grčki je Galaćanima 6,3...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 12 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 16 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr