www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 22:18

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 15 srp 2013 22:11 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 08 srp 2007 19:48
Postovi: 96
Lokacija: na putu...
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
pošto odgovor na ovo pitanje nisam nigdje pronašla pitat ću vas tu...
ukoliko je istina da prije Isusa nitko nije ušao u raj, tj Isus je svojom smrću i uskrsnućem otvorio vrata raja...gdje su nakon smrti išle one duše pravednika ako nisu išle u raj, dakle one duše koje su umrle prije Isusovog ulaska u raj...? negdje sam načula da je postojao limb...ili takvo nešto...ima li tko informaciju o tome? hvala...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 srp 2013 22:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Tinna napisao:
pošto odgovor na ovo pitanje nisam nigdje pronašla pitat ću vas tu...
ukoliko je istina da prije Isusa nitko nije ušao u raj, tj Isus je svojom smrću i uskrsnućem otvorio vrata raja...gdje su nakon smrti išle one duše pravednika ako nisu išle u raj, dakle one duše koje su umrle prije Isusovog ulaska u raj...? negdje sam načula da je postojao limb...ili takvo nešto...ima li tko informaciju o tome? hvala...



ulazak u Vječnost..nema konotacije...prošlost,, sadašnjost, budućnost..
..tamo je Vječni Uvid..
..između svijeta Neba i zemlje...recimo ima jedna "crvotočina" u kojoj se kalibrira zemaljsko vrijeme
.prema vječnom vremenu..sekvenci u vječnosti..
.. u Vječnosti se ...Pišu sve tri knjge života...po naški prošlost, sadašnjost budučnost,
..samo sa jednim malim faznim pomakom..recimo cca x dio sekundi..
..a to je ...tren našeg odabira...i odabira svih ljudi i događja na zemlji su u korelaciji..
..pa se u toj među fazi..ispisuju sve tri knjige..
.tako da postoji i IZBOR ali i Prorokovanje..

.npr u trenu Judinog izbora..kad je odlučio DA...
..ispisale su se sve tri knjige..
.da nije..tako izabrao..u sve tri knjige bi pisalo da JUDA nije ..prokazao Isusa..
..čak je i sam Isus imao IZBOR...u Getsemanskom vrtu...kad je molio OCA..da ga miomiđe taj kalež..
..ali je opet odlučio DA..ide..bude Jaganjac žrtveni na Križu....da nije tako ..u proročkim knjigama ..ne bi nigdje pisalo da dolazi MESIJA..

..to je biti i priroda...vremena ..iz UVIDA VJEČNOSTI prema zemaljskom...

..pa kad je ISUS USKRSNUO...on je OTIŠAO U NEBO za sva ljudska vremena...

..za prošlost, sadašnjost i budućnost.-.

..jer je tamo i bio..Istobitan s Ocem.. :D

..pa je i tako za sve..duše...ON oduvijek u Raju..IZ UVIDA VJEČNOSTI..

..a iz zemajskog uvida..tek po Uskrsnuću--
------------------------------

..pa tako ...imaju molitve za ozdravljenja ..porodičnog stabla..
..ISUS može uslišavati naše molitve za duše iz prošlosti..po našim molitvama
..ali ne može mjenjati NJIHOVE IZBORE...
.pa ako neka duša ..je u čistilištu..naša moltiva joj može pomoći..
..jer je muka čistilišta...u toj duši -.-vezana uz zemaljsku prošlost i navezanost na zemaljske grijehe..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 08:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Limb je papa Benedikt XVi formalno i odbacio. S time se slažu većina današnjih teologa.
Nije grijeh vjerovati u limb kao mjesto koje je dio pakla ali u kojemu nema muka.
Zar stvarno prije Krista nije bilo pravednika koji je zaslužio raj?
Mojsije, Ilija, Abraham, svi oni živjeli su prije Krista...
Ja vjerujem da su oni išli odmah u raj zbog osobite povezanosti sa Bogom i vjere koju su imali.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 08:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 12:59
Postovi: 525
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
Tinna napisao:
ukoliko je istina da prije Isusa nitko nije ušao u raj, tj Isus je svojom smrću i uskrsnućem otvorio vrata raja...


Da. Duše pravednika koje su umrle prije Isusa su odlazile na mjesto koje nije raj ali nisu bile u mukama. Zato imamo 2 grčka izraza u Novom zavjetu za pakao: Had i Gehena. Gehena je pakao u pravom smislu riječi gdje se trpe vječne muke a Had je bilo mjesto bez muka gdje su pravednici čekali Isusovo oslobođenje. Dakle one u Hadu je Isus odveo u raj.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 09:29 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
lyra1 napisao:
Tinna napisao:
ukoliko je istina da prije Isusa nitko nije ušao u raj, tj Isus je svojom smrću i uskrsnućem otvorio vrata raja...


Da. Duše pravednika koje su umrle prije Isusa su odlazile na mjesto koje nije raj ali nisu bile u mukama. Zato imamo 2 grčka izraza u Novom zavjetu za pakao: Had i Gehena. Gehena je pakao u pravom smislu riječi gdje se trpe vječne muke a Had je bilo mjesto bez muka gdje su pravednici čekali Isusovo oslobođenje. Dakle one u Hadu je Isus odveo u raj.


Dozvoli da te ispravim.Gehena je pučko vjerovanje u pakao i smatrala se do Isusovog Uskrsnuća,
dolinom gdje se gasio kreč, paklina, da bi se dočaralo stanje duše u paklu.
Teološki gledano i tumačeno, Gehena jest dolina , odvratna, gdje su se prinosile žrtve,
(pretpostavlja se) , primitivni abortusi, ili još gore živa djeca, zloduhu M...
(izvor Predavanja don Damira Stojića," Spasi dušu svoju")
...greška je u tome da je Isus sašao nad pakao, a ne u pakao,
On ih je naime razdvojio...

632 Česte tvrdnje Novog zavjeta po kojima je Isus “uskrsnuo od mrtvih” (Dj 3,15; Rim 8,11; 1 Kor 15,20) pretpostavljaju da je on, prije Uskrsnuća, bio u boravištu mrtvih.[488] To je prvotni smisao što ga je apostolsko propovijedanje dalo boravku Isusovu među mrtvima: Isus je kao svi ljudi upoznao smrt i stigao je k njima svojom dušom u boravište mrtvih. Ali on je onamo sišao kao Spasitelj, proglašujući Radosnu vijest duhovima koji su ondje bili zatvoreni.[489]

633 Boravište mrtvih, u koje je umrli Krist sišao, Sveto pismo zove podzemljem, Šeolom ili Hadom,[490] jer su oni koji se ondje nalaze lišeni gledanja Boga.[491] To je zaista, u očekivanju Otkupitelja, stanje svih mrtvih, zlih ili pravednih,[492] što ne znači da im je udes istovjetan, kako to Isus pokazuje u prispodobi o siromašnom Lazaru primljenom u “krilo Abrahamovo”.[493] “Upravo te svete duše, koje su čekale svog Osloboditelja u Abrahamovu krilu, Isus je oslobodio kad je sišao k mrtvima”.[494] Isus nije sašao nad pakao da oslobodi proklete[495] ni da razori pakao prokletstva,[496] nego da oslobodi pravedne koji su mu prethodili.[497]

634 “Zato je i mrtvima navijestao evanđelje” (1 Pt 4,6). Silazak nad pakao jest puno dovršenje evanđeoskog navještaja spasenja. To je posljednja faza mesijanskog poslanja Isusova, faza sažeta u vremenu ali neizmjerna u svom stvarnom značenju; i da se naime otkupiteljsko djelo proteže na sve ljude svih vremena i svih mjesta, jer svi koji su spašeni postali su dionici Otkupljenja.

635 Krist je dakle sišao u dubinu smrti,[498] da bi “mrtvi čuli glas Sina Božjega i da bi oni koji su ga čuli živjeli”.[499] Isus, “Začetnik života” (Dj 3,15), “smrću obeskrijepi onoga koji ima moć smrti, to jest đavla, pa oslobodi one koji – od straha pred smrću- kroz sav život bijahu podložni ropstvu” (Heb 2,14-15). Uskrsli Krist sada drži “ključeve smrti i Podzemlja” (Otk 1,18), i “na ime Isusovo” prigiba se “svako koljeno nebesnika, zemnika i podzemnika” (Fil 2,10).

Velika tišina sad vlada na zemlji, velika tišina i velika samoća. Velika tišina jer Kralj spava. Zemlja je uzdrhtala i smirila se jer je Bog u tijelu zaspao i otišao probuditi one koji su spavali vjekovima (…). Ide tražiti Adama, našega praoca, izgubljenu ovcu. Želi sići da pohodi sve koji sjede u tmini i u sjeni smrti. Ide od njihove boli osloboditi Adama u okovima i Evu, zarobljenu s njime, on istodobno njihov Bog i njihov Sin (…). “Ja sam Bog tvoj, i zbog tebe postah tvojim Sinom. Ustani, ti što spavaš, jer te nisam stvorio da budeš ovdje okovan u boravištu mrtvih. Ustaj od mrtvih, ja sam život mrtvih.”[500]

Katekizam Katoličke crkve


Zadnja izmjena: cirenac; 16 srp 2013 09:45; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 10:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2994
Podijelio: 149 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
copy od cirenca:
Ova ideja prvenstveno dolazi iz Apostolskog vjerovanja, koje kaže: „sišao u pakao"

nikad nisam čula ovo - osim - sašao nad pakao, a ne U pakao

(znam cirenac da to nije tvoje, nego odgovor .. ali eto baš me to iznenadilo)

evo da.. ispravljam opet - link koji si stavio nije katolički - stoga i tako piše - sišao u pakao..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 10:56 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
Molim da pripazite koje linkove stavljate jer može doći do zabune kao sa ovim "u pakao" / "nad pakao".
Ima puno toga po Internetu pa bilo bi lijepo kada biste malo čitali prije copy/paste.
Bilo je i linkova sa web-a samopismo koje sam obrisala ili ako nisam hoću, a ovaj link ću isto obrisati kao i tekst sa njega.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 11:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
marija-nada napisao:
copy od cirenca:
Ova ideja prvenstveno dolazi iz Apostolskog vjerovanja, koje kaže: „sišao u pakao"

nikad nisam čula ovo - osim - sašao nad pakao, a ne U pakao

(znam cirenac da to nije tvoje, nego odgovor .. ali eto baš me to iznenadilo)

evo da.. ispravljam opet - link koji si stavio nije katolički - stoga i tako piše - sišao u pakao..


nije moj odgovor, nego tumačenje don Damira Stojića, da je greška u prevodu, jer da je Isus sišao u pakao, on to više ne bi bio...
a, to ti KKC
-Članak 5: "Isus Krist sašao nad pakao, treći dan uskrsnuo od mrtvih"


631 Isus je sišao u donje krajeve zemlje: "Koji siđe isti je onaj koji i uzađe" (Ef 4,9-10). Apostolsko vjerovanje u jednom te istom članku ispovijeda silazak Kristov nad pakao i njegovo Uskrsnuće od mrtvih treći dan, jer je svojim Vazmom on učinio da iz dna smrti provre život:
-632 Česte tvrdnje Novog zavjeta po kojima je Isus "uskrsnuo od mrtvih" (Dj 3,15; Rim 8,11; 1 Kor 15,20) pretpostavljaju da je on, prije Uskrsnuća, bio u boravištu mrtvih.[488] To je prvotni smisao što ga je apostolsko propovijedanje dalo boravku Isusovu među mrtvima: Isus je kao svi ljudi upoznao smrt i stigao je k njima svojom dušom u boravište mrtvih. Ali on je onamo sišao kao Spasitelj, proglašujući Radosnu vijest duhovima koji su ondje bili zatvoreni.[489]

633 Boravište mrtvih, u koje je umrli Krist sišao, Sveto pismo zove podzemljem, Šeolom ili Hadom,[490] jer su oni koji se ondje nalaze lišeni gledanja Boga.[491] To je zaista, u očekivanju Otkupitelja, stanje svih mrtvih, zlih ili pravednih,[492] što ne znači da im je udes istovjetan, kako to Isus pokazuje u prispodobi o siromašnom Lazaru primljenom u "krilo Abrahamovo".[493] "Upravo te svete duše, koje su čekale svog Osloboditelja u Abrahamovu krilu, Isus je oslobodio kad je sišao k mrtvima".[494] Isus nije sašao nad pakao da oslobodi proklete[495] ni da razori pakao prokletstva,[496] nego da oslobodi pravedne koji su mu prethodili.[497]

634 "Zato je i mrtvima navijestao evanđelje" (1 Pt 4,6). Silazak nad pakao jest puno dovršenje evanđeoskog navještaja spasenja. To je posljednja faza mesijanskog poslanja Isusova, faza sažeta u vremenu ali neizmjerna u svom stvarnom značenju; i da se naime otkupiteljsko djelo proteže na sve ljude svih vremena i svih mjesta, jer svi koji su spašeni postali su dionici Otkupljenja.

635 Krist je dakle sišao u dubinu smrti,[498] da bi "mrtvi čuli glas Sina Božjega i da bi oni koji su ga čuli živjeli".[499] Isus, "Začetnik života" (Dj 3,15), "smrću obeskrijepi onoga koji ima moć smrti, to jest đavla, pa oslobodi one koji - od straha pred smrću- kroz sav život bijahu podložni ropstvu" (Heb 2,14-15). Uskrsli Krist sada drži "ključeve smrti i Podzemlja" (Otk 1,18), i "na ime Isusovo" prigiba se "svako koljeno nebesnika, zemnika i podzemnika" (Fil 2,10).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 11:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2994
Podijelio: 149 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
ma shvatila sam ja
.. ali onaj link .. tamo "smrdi" malo više


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 11:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
marija-nada napisao:
ma shvatila sam ja
.. ali onaj link .. tamo "smrdi" malo više


link i tekst su obrisani. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr