www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 00:16

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 110 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 12:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
ela bredi napisao:
Moram još nešto podijeliti s vama, iako već to možda i znate. Na seminaru spomenutog patra Ivana Vinkova nam je rekao da je jako važno na kraju svakog dana reći Isusove zadnje riječi na križu:

"Oče, u ruke Tvoje predajem svoj duh."

Kaže pater Ivan da mi neka još dodamo "... svoj duh, dušu i tijelo."

Naime, Sotona itekako koristi trenutke našeg sna da djeluje na nas i tako nas isto može maltretirati i stoga je jako važno prije spavanja zaštiti se tim Isusovim riječima.

Ja sam do prije 2 godine imala iznimno loš san: ako ne svaku noć, barem svaku drugu sam sanjala kako me u snu ubijaju, muče, uvijek sam u snu proživljavala strahove i četo sam imala nesanicu (jednostavno nisam mogla zaspati po tri noći zaredom, bilo je to grozno). Nesanicu ponekad i sad imam, npr. ne mogu zaspati do 4h ujutro, a premorena sam, često me ni molitva ne uspava. Ali, nema više nikakvih noćnih mora, nikakvog straha u snu. Vjerujem da mi je pomogla ta navika predanja svoje duše, duha i tijela u Očeve ruke.

Eto, to sam vam htjela reći... Ako se sjetim još kojeg korisnog savjeta u vezi zaštite od Sotone, javit ću...


da , čuo sam za patera vinkova
poznati karizmatik i egzorcist iz vojvodine
čini mi se subotica ili zemun- nebitno

ono što je bitno, je da nam je lijep savjet dao :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 12:45 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Dragi Hrvoje, super su ovi tvoji psotovi, mene isto jako zanimaju takve teme...

Pater Ivan je iz Bačkog Berega kraj Sombora. On je zapravo čovjek koji je bio moja "točka na i" kod vjere. Ja sam bila sklona sumnjama da je ova naša vjera samo jedna prekrasna utjeha za nas ljude koji se bojimo smrti i raspadljivosti pa smo zato počeli vjrovati da je Isus zaista Bog i da postoji uskrsnuće, vječnost... Pater Ivan mi nije trebao ni objašnjavati, niti davati dokaze, nekako sam čim sam ga upoznala i slušala samo sat-dva osjetila da je sve to sveta istina - da je Isus Bog, da je SVE istina (ja sam prije mislila da demoni ni ne postoje). Čula sam od njega puno priča o iskustvima s molitvama otklinjanja i egzorcizmima, prizanjem da su neke stvari čak i mene jako uplašile (a inače me ta tematika baš zanima, vjerojatno zato što je dugo nisam bila ni svjesna) i ne znam kako se to uopće može dogovditi. Možda vam jednom napišem slučaj koji sam od njega čula, ali taj nije baš nešto lijep pa je onda bolje da ni ne pišem... Najvažnije je da smo mi sigurni u Isusovom naručju!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 12:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
:P Sjetih se još jedne stvari koje nisam bila svjesna... Npr. kad mi o nekome maštamo na neprimjeren način (npr. imamo grešne misli ili nečiste želje prema nekome) - tu je, znači, grijeh bludnosti na djelu - mi toj osobi stvaramo nemir: uzimamo mir njenoj duši. Npr. mi o nekome maštamo ono što ne bismo smjeli i u tim trenucima ta osoba može osjetiti veliki nemir, npr. ako je noć - prevrće se nemirno u krevetu, ako je dan - nemirna je i depresivna... To nam je isto otkrio p. Ivan Vinkov i napomenuo da moramo biti jako čisti u mislima i redovito na kraju dana napraviti ispit savjesti..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 13:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
ela bredi napisao:
Dragi Hrvoje, super su ovi tvoji psotovi, mene isto jako zanimaju takve teme...

Pater Ivan je iz Bačkog Berega kraj Sombora. On je zapravo čovjek koji je bio moja "točka na i" kod vjere. Ja sam bila sklona sumnjama da je ova naša vjera samo jedna prekrasna utjeha za nas ljude koji se bojimo smrti i raspadljivosti pa smo zato počeli vjrovati da je Isus zaista Bog i da postoji uskrsnuće, vječnost... Pater Ivan mi nije trebao ni objašnjavati, niti davati dokaze, nekako sam čim sam ga upoznala i slušala samo sat-dva osjetila da je sve to sveta istina - da je Isus Bog, da je SVE istina (ja sam prije mislila da demoni ni ne postoje). Čula sam od njega puno priča o iskustvima s molitvama otklinjanja i egzorcizmima, prizanjem da su neke stvari čak i mene jako uplašile (a inače me ta tematika baš zanima, vjerojatno zato što je dugo nisam bila ni svjesna) i ne znam kako se to uopće može dogovditi. Možda vam jednom napišem slučaj koji sam od njega čula, ali taj nije baš nešto lijep pa je onda bolje da ni ne pišem... Najvažnije je da smo mi sigurni u Isusovom naručju!!


drago mi je da je tako
o njemu sam čitao i na nekim drugim forumima-svjedočanstva ljudi koji su bili na njegovim misama i seminarima

istina je da mnogi ljudi ne vjeruju u demone, ili jednostavno ne žele o njima dublje razmišljati
ali , samo to što nas plaši, ne znači da ne postoji i da ne djeluje
i te kako djeluje
jer , demon je duh i napasnik

ja sam u zagrebu više puta prisustvovao na molitvenim zajednicama , na kojima se očitovao zli
neke stvari su bile jako bučne i šokantne, ali svi mi u zajednici smo samo nastavili moliti , zazivati i slaviti Gospodina i sve bi se na kraju izvelo na slavu Gospodnju :D
ali , uvijek na tim seminarima ili molitvama , prevladala je zajednička molitva i vjera svih prisutnih
nikada nitko nije pobjegao ili slično
a, ima i jako mladih ljudi , djevojaka , koje su uvijek bile do kraja seminara i molitvi, u vjeri su uvijek bile jače od straha


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 13:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
ela bredi napisao:
:P Sjetih se još jedne stvari koje nisam bila svjesna... Npr. kad mi o nekome maštamo na neprimjeren način (npr. imamo grešne misli ili nečiste želje prema nekome) - tu je, znači, grijeh bludnosti na djelu - mi toj osobi stvaramo nemir: uzimamo mir njenoj duši. Npr. mi o nekome maštamo ono što ne bismo smjeli i u tim trenucima ta osoba može osjetiti veliki nemir, npr. ako je noć - prevrće se nemirno u krevetu, ako je dan - nemirna je i depresivna... To nam je isto otkrio p. Ivan Vinkov i napomenuo da moramo biti jako čisti u mislima i redovito na kraju dana napraviti ispit savjesti..


duh je nešto jako neistraženo i teško za objasniti
postoje razni zli duhovi , napasti

ovo naše moderno doba je doba novog neobarparizma, novog poganstva
kroz razne istočnjačke tehnike , kroz gatanja, sotonizam, okultizam našim dušama se nameću svakakvi izaovi i napasti, razne pogrešne DUHOVNOSTI koje su nespojive sa kršćanstvom
demoni kao da bijesno pjevaju " hoćemo tvoju dušu" ( aluzija ne jednu knjigu) i svakoga napastvuju

jedna velika vrata za djelovanje zlih duhovnosti je televizija
ona nam kroz filmove ,sapunice, reklame itd nameće perfidno , malo po malo , neke krive duhovnosti, svjetonazore isl
i korak po korak , mi prihvaćamo takve stilove života koji sigurno nisu dobri za našu dušu i duhovnost
sapunice nam nameću preljub, poligamiju, prevaru
filmovi (mahom američki) puko nasilje, seks, silovanja , pljačke , bijesne tuče i potjere vozilima, ubojice na cestama itd
reklame nam glorificiraju kult tijela, ljepote, hedonizma , seksa itd :twisted:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 13:39 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Sjećam se da mi je u petom razredu osnovne u ruke nekako došla neka knjiga o duhovima (sada znam da su to bili opisi ljudi koji su opsjednuti ili su bili sotonisti) - moj cijeli razred je s užitkom čitao tu knjigu, mjesecima smo je iščitavali, posuđivali jedni drugima, to nam jebila glavna "lektira". Naravno, mislili smo da su sve to izmišljotine, dio ljudske mašte... No, mene je bilo užasno strah kad bih čitala tu knjigu, bojala sam se mraka i sl. Onda sam nekako u srednjoj školi došla do zaključka da se nemam čega bojati jer zli duhovi ne postoje (kojeg li glupog zaključka!!).. Kad sam kasnije postala svjesna da zlodusi itekako postoje, bio mi je to mali ško, sad mi je to tako normalno..

Ali zamislite, mi smo imali tek 11 godina, a nas je ta tematika neodoljivo privlačila. čak smo i zvali duhove - nevjerojatno što djeca mogu učiniti iz gluposti. Naravno da sam taj grijeh ispovijedila čim sam ga postala svjesba. No, kad smo mi u školi "zvali duhove", nije se ništa posebno dogodilo, uvijek smo zaključili da nam nitko nije došao. Ma nismo mi ni znali što i koga zovemo i vjerujem da, ako smo ti ispovijedili, ne ispaštamo nikakve posljedice. Ali grozno je kako lako možemo upasti u zamku ako smo neupućeni!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 13:43 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
evo jednog lijepog intervjua sa svećenikom koji jako puno zna o djelovanju sotone i zlih demona
održao je na stotine seminara , molitvenih zajednica , molitvi otklinjanja te je uz fra smiljana , ivu pavića, vinkova idr. najkompetentniji nešto reći:

Fra Zvjezdan Linić, voditelj Kuće susreta Tabor

Svaki bi svećenik trebao biti educiran za uslugu egzorcizma
Prošlog je mjeseca Papinsko učilište Regina Apostolorum uvelo nastavu iz egzorcizma. Otac Gabriele Amorth, predsjednik međunarodne udruge egzorcista i najpoznatiji istjerivač đavla, smatra kako je kler danas nepripremljen na sva događanja u toj oblasti, a niz se godina upravo on zalagao za pokretanje takve škole za svećenike.

Danas nam se sve o egzorcizmu može činiti kao bajka, kao neka mitska priča prošlih vremena. Međutim, vjerujemo li u Isusa Krista, koji je često upravo egzorcizmom "liječio", ona se i ne čini tako bajkovita.
Kod nas u Hrvatskoj obredi egzorcizma nisu nepoznanica. Tako ćete rijetko susresti vjernika koji ne zna za fra Zvjezdana Linića i njegovo poznavanje i moć istjerivanja nečastivog iz duša opsjednutih. Nedavno je dozvolu za egzorcizam dobio i velečasni Zlatko Sudac, koji, poput patera Linića, održava seminare duhovne obnove, na kojima se nerijetko "otkriju" opsjednuti.

Što o osnivanju studija misli pater Zvjezdan Linić saznali smo u razgovoru, u kojem nam je pokušao objasniti i približiti egzorcizam i probleme vezane uz opsjednutost.



Što mislite o osnivanju studija egzorcizma?

Pozdravljam to i mislim da je jako pametno dublje educirati svećenike kako bi mogli pomoći ljudima s takvim poteškoćama, tj. opsjednutima i sličnima.


Jeste li vi egzorcist po službi?

Ne, nisam, prije bih rekao da sam egzorcist po okolnostima, onda kad treba. Po crkvenom običaju i pravu, svaka bi biskupija trebala osigurati da ima svećenika koji bi bio po službi egzorcista. Tada bi se ljude koji imaju takav problem moglo upućivati na njega. To kod nas još nije uigrano, tako da neki svećenici koji su se malo istakli u tom jednom intenzivnijem duhovnom pomaganju ljudima, u takvim slučajevima, koji su nekako granični, traže od biskupa upute i savjet. Točnije, traže punomoć za određeni slučaj ili za neke slične slučajeve koji su dodirni sa službom egzorcista. Zato se i ja ograđujem od naslova egzorciste, ja nisam egzorcista, ali služim se tim molitvama, molitvama oslobođenja, koje se mole u kritičnim slučajevima kad se nešto takvo kod nekoga prepozna.


Kada ste prvi puta radili egzorcizam?

Bilo je to davno, prije sigurno 25 godina. Tada sam bio zatečen time, ali kontaktirao sam i tražio pomoć od biskupa. Tada to nije bilo tako često. Otkad sam u Taboru, takvi su slučajevi češći, jer držim seminare duhovne obnove na kojima se znam susretati s ovakvim slučajevima. Ljudi na tim seminarima različito reagiraju, otvaraju se u molitvi, i, jer su umorni od svakodnevnog života, kod ovakve intenzivne duhovne terapije i poniranja u sebe reagiraju plačem, radošću i smijehom, mirom, ali i čišćenjem koje može imati čudne fizičke reakcije i druge simptome koji zabrinjavaju. Kod nekih ljudi osjetim da im treba posebna pomoć, oslobođenje. No, svaki je slučaj poseban, različit.


Imate li vi ovdje u Taboru suradnike koji su educirani da vam pomognu u obredu egzorcizma, ako ga trebate učiniti ili činite to sami?

Znate, svaki svećenik bi trebao biti educiran za tu uslugu potrebnim vjernicima. To je nekako u njihovoj službi i vlasti. Međutim, i za sakrament ispovijedi svi prođemo potrebnu pripravu i studij, a ipak da bismo počeli ispovijedati biskup nam mora dati posebnu ovlast koja se zove jurisdikcija. Tako se s vremenom pokazalo da je važno da radi zaštite i urednosti svećenik mora imati za egzorcizam posebnu ovlast biskupa da može primjenjivati ono za što se spremao. Ja imam ovdje suradnike, najprije svećenika kolegu koji je na isti način na službu ljudima koji trebaju oslobođenje. Zatim su tu laici koji su u molitvi iskusni, koji se trude oko kršćanskog života i spremni su darovati za potrebne svoje vrijeme. Oni to čine uvijek uz svećenika, pomažu mu duhovno molitvom, a ako treba i fizički da pridrže čovjeka koji može imati stanovite reakcije. Nemaju oni neku posebnu edukaciju, osim što je njihovo služenje na Taboru prava škola molitve i služenja. Važno je da to žele, da se ne boje i da imaju ljubavi i poniznosti.


Može li to biti opasno?

Uglavnom ne može. Ali može izgledati šokantno, pa prestrašiti čovjeka. Tako da to moraju biti zaista duhovne osobe koje će moći iskreno moliti i nastaviti tako moliti i dalje za te i takve osobe.


Čula sam da vi imate onaj rijedak dar - "dar čitanja duše", da kad netko stane pred vas, vi sve znate.

Ja bih to htio imati, ne znam da li to imam.


Ja sam čula da imate, zar nije istina?

Ne znam zapravo. Želio bih imati, naime, volio bih kad bi svaki svećenik to imao, jer kod ispovijedi pomoglo bi to i meni, a i osobi koja se ispovijeda, da ispovijed bude kompletnija. To je jedan divan dar, ja molim za taj dar. Znate, to ne ide po narudžbi i bilo bi opasno da ide, jer to onda više ne bi bilo "čisto". Ali kad se dogodi, to je u trenutku - kada to Bog da.


Možete li nam pojasniti razne termine koji se spominju kad se govori o egzorcizmu, pa se kaže, opsjednut, zaposjednut, posjednut, koja je razlika?

Postoji cijela ljestvica đavolskih utjecaja na čovjeka. Malo ljudi uopće zna išta o pojmu vraga. Jedan ovakav tekst ne dozvoljava ulaz u tako široku temu. Međutim, možemo govoriti o terminima koje koristimo, recimo svake nedjelje molimo Vjerovanje, pa kažemo, vjerujem u jednoga Boga - Oca svemogućega, stvoritelja neba i zemlje, svega vidljivoga i nevidljivoga. Tako da bih na neki način krenuo od toga. Osim vidljivoga svijeta, u kojem je sve do čega čovjek može doći, postoji i onaj koji ne možemo ispitati, a mi smo kao ljudska bića na granici tog svijeta i nevidljivih bića. U tom svijetu, Bog je najveća stvarnost, a mi vjerujemo kako je Bog stvorio i nevidljiva bića. Mi ih zovemo anđelima, to je naš naziv, na to nas upućuje Biblija. Mi ih shvaćamo kao Božje sluge, poslanike. Oni su u zajedništvu s Bogom, a opet na neki su način veza između vidljivog i nevidljivog svijeta. Kroz tradiciju Biblije jasno je dano do znanja da su anđeli bića kao i mi. Slobodna, obdarena, osobna bića, te da se i u tom svijetu može dogoditi neka kušnja. Unutar te priče treba spomenuti ime Lucifera, vođe zlih anđela koji je želio biti kao Bog i nije više želio služiti. Tu već dolazimo do termina vječne đavolske napasti – točnije – bit ćete kao Bog! Isto tako dolazimo i do Arhanđela Mihaela, vođe nebeske vojske koja se bori sa zlom i služi Boga. Ima anđela koji su se odmah pridružili Luciferu, dakle i kroz to vidimo da imaju slobodnu volju. U tom kontekstu ne možemo reći da je pakao koji oni žive stvorio Bog - već su ga sami stvorili svojim odlukama. Takva je mogućnost dana dakle svima, pa i nama. Ljudi mi često kažu da je Bog sve stvorio, pa tako i vraga. Bog nije stvorio vraga, On je stvorio anđele. Ali neki od njih su u svojoj slobodi odabrali, pa to je i nama Bog dao u svojoj svemoći, da biramo. Bog nije stvorio zle ljude, stvorio je ljude, ali nije želio robote. Čovjek po svom izboru postaje dobar ili zao. Vjernici koji vjeruju u Boga, vjeruju u vidljivo i nevidljivo, time imaju čvrstu vjeru da se Bog brine za nas. Kao dokaz da vjerujemo i u nevidljivi svijet i njegova bića, mnoštvo je molitava koje upućujemo anđelima. Međutim, zli anđeli se trude pridobiti na svoju stranu i čovjeka. Tu je riječ o utjecaju zlih duhova. Početak toga bio je još kod Adama i Eve.
Tako možemo govoriti o načinu i intenzitetu đavolskog djelovanja kao što su kušnje, razna opterećenja u životu, pogrešnim mislima i osjećajima, prisilne misli kroz koje djeluju zli anđeli, sve do stanovitog posjednuća gdje čovjek ne može više shvatiti što je njegovo, a što mu je nametnuto. Tako dolazimo i do granice klasičnog potpunog opsjednuća, tj. kad to više nije samo taj čovjek, već se osjeća da je u njemu i neka sasvim druga zla osoba koja uznemirava. Može biti opsjednut jednim ili s više zlih duhova koji u njemu prebivaju. Međutim, znate, koliko god to grozno izgledalo, ipak i u toj situaciji čovjek je slobodan. Ima primjera gdje čovjek nije stalno pod pritiskom opsjednutosti. Gledao sam i slušao ljude koji imaju takav sindrom. Oni su bili svoji, u potpunoj svijesti, primaju sakramente, mole se i pričešćuju, a opet naizmjence su se nalazili u periodima kad su u groznoj muci, raskomadani, fizički i psihički na kraju toliko izmučeni da im je vrlo teško nositi se s tim.


Je li moguće, ako je neki čovjek duboko u vjeri, da na svom putu duhovna sazrijevanja doživljava napade sa zle strane upravo stoga što mu ne žele dozvoliti da "odraste" duhovno. Ima puno takvih primjera u životu današnjih svetaca, koji su detaljno opisivali svoje kušnje i napade od stane đavla?

Da, mnogi ljudi imaju takva "opterećenja" i to je buknulo upravo kad su duhovno krenuli.


Često ljudi na određeni način "stigmatiziraju" opsjednutu osobu, vjerujući da je ona loša i da joj se zato to i dogodilo. Je li uistinu tako?

Ne, najčešće napadnute osobe nisu loše. Dapače, među njima ima vrlo kvalitetnih ljudi i duhovno vrijednih, ali najčešće se tad upravo kroz to manifestira zlo i pokaže problem. Znate, vjerujem da su mnogi mladi ljudi danas pod utjecajem đavla, posebno oni koji se bave satanizmom i upadaju u teške ovisnosti, u magiju i slično. Oni ne osjećaju to dok su u tom zlu. Tada zlo u njima miruje, jer mu pripadaju. Međutim, vidjeli bi u kakvom su zlu bili kad bi se odlučili na dobru stranu. Tada bi osjetili u kakvom su ropstvu bili, makar je vrlo mučan proces prema potpunom oslobođenju kod takvih ljudi. Kao da đavao ne pušta svoje kad se oni žele otrgnuti od njegova utjecaja.


Kroz svoje djelo o egzorcizmu, talijanski egzorcist otac Gabriele Amorth kaže da, ako se čovjek i oslobodi opsjednutosti, to nije garancija da nikada više neće biti opsjednut. Naprotiv, ako ga demoni ponovno opsjednu, bit će puno jači nego prvi puta. Spominju se čak legije zlih anđela. Je li to istina?

Da, mora se "pratiti" osoba koja je oslobođena od utjecaja zlih sila. Izvjesno vrijeme ona treba biti u stalnim molitvama svećenika i zajednice, jer ipak kroz sve takve događaje one su "načete". Dakle, stalno joj se mora pomagati da ne upadne u "zamku". I Isus u evanđelju upozorava na tu opasnost i poziva na budnost. Upravo zbog toga bavim se mišlju da se osnuje neke vrste "duhovni sanatorij", mjesto za takve ljude koji su na "oporavku". Oni bi tamo dolazili na kratko vrijeme, a vraćali bi se po potrebi. Tako bi mogli pomoći oslobođenim ljudima da se u tom periodu rekonvalescencije ne dogodi recidiv. To je poznato i u drugim duševnim i tjelesnim dijagnozama, pa je normalno i u ovom duhovnom problemu nazvati "sprečavanjem zla". Međutim, tamo bi mogli odlaziti i ljudi koji jednostavno "vape" za duhovnom pomoću u okruženju molitve i mira. Mi imamo puno samostana po Hrvatskoj. Sagrađeni su prije 300, 400 godina dok je bilo puno fratara. Danas se u njima nalazi jedan ili dva fratra. U njima bi bilo moguće pokrenuti "duhovni sanatorij". Znam da ima ljudi koji bi i godišnji odmor odlučili provesti u miru i molitvi.


Koliko se često događa da kroz svoje seminare naiđete na slučaj koji zahtijeva egzorcizam?

To je jako različito, zaista nema pravila. Uz seminare za ove probleme, k meni dolaze i ljudi koji nisu polaznici seminara, a imaju takvih poteškoća. Može se reći da je toga više u posljednjim godinama. Vjerojatno su tome pridonijeli i intenzivni seminari koje su vodili strani karizmatici. Ljudi su masovno odlazili na to, jer je na tom području velika praznina u našem pastoralu, a ljudi su gladni Boga. Međutim, oni su otišli, a neki su ljudi ostali načeti, pa je onda to ostalo na nama da dovršimo. Ali, to je dobro, smatram to pozitivnim. Sve u svemu, posla ima. To vam je kao u prividnom socijalnom miru. Ako ljudi ne izlaze na ulice i ne protestiraju, ne znači da su zadovoljni i siti. Tako je to i s prisutnošću napasti i đavla. On je tu, kako kaže sveti Petar. Žao mi je što ponekad nemam vremena za sve ljude koje bi trebao primiti. Zato mi je drago što je pokrenut studij egzorcizma, jer će to riješiti ovakve probleme.


Jeste li prilikom egzorcizma bili ikada napadnuti?

Fizički ne, ima puno pomagača koji fizički drže osobu, ako je to potrebno. Jednom sam bio sam s jednim dečkom, bio je to razgovor. On i njegovi su vjerovali da je opsjednut. Kad sam se porazgovorio s njime i ispovijedio ga, odlučio sam početi moliti za njegovo oslobođenje. Tad je on sam zamolio da uđu njegov otac i brat, jer bi mogao navaliti na mene. Što se duhovnog napada tiče, naravno da može, kroz razne kušnje, raspoloženje, napasti. Sve može, ali ja jako vjerujem u moć molitve, ona mi je najjača zaštita. Molitva je dio naše Crkve, a njoj zlo ništa ne može. Znate, nitko od nas koji ovo radimo, nije sretan što to mora raditi, jer to je težak posao, ali s ljubavlju za ljude, mi ga radimo.


U posljednje vrijeme, na našem se tržištu mogu pronaći svjetske poznate knjige, koje detaljno objašnjavaju kako ćemo stupiti u vezu s našim anđelima. Što vi mislite o tome, može li se, smije li se anđele samo tako prizivati, posebice ako je unutar knjige navedeno da možemo odabrati koje ćemo zvati, a neki od njih su primjerice Belzebub, pripadnik zla?

Nemojte zaboraviti, anđeli su slobodna bića - postoje dobri i zli, te treba biti jako oprezan. Jedno su vjerničke molitve, koje su potpuno pod nadležnošću Crkve koja se brine za čistoću vjere, morala i duhovnosti. Ali, na žalost, šire se i okultni načini prizivanja anđela. Problem je što ljudi traže anđele kako bi ugađali njihovim potrebama. S Bogom se ne može manipulirati. Ako se nešto u takvim praksama događa, onda je to više pod utjecajem zlih anđela i tada oni manipuliraju nama. To je opasno i osuđeno od Crkve. Najčešće je tu govor o spiritizmu. Riskirate da vam se javi zlo. Jedini način je jasna, čista molitva. A postoji i opasnost da se kroz ovakve situacije i prakse dogodi zaposjednuće ili čak i opsjednuće. Vi znate da su nam objavljena neka imena posebnih anđela: Mihael, Gabriel, Rafael, Uriel. Jednako znamo i za neka imena negativnih anđela. Njih ne treba spominjati. To prodiranje u duhovni svijet, gdje ljudi žele uspostaviti kontakt s duhovima, pa makar i pokojnika, najčešće izazove demone i zle anđele. To je jako opasno.


Spomenuli ste pokojnike. Koliko njihovim dušama smeta kad ih spiritistički pozivaju?

Mi za pokojnike molimo da im Bog podari mir. Svaki očaj, svako pretjerano komuniciranje s umrlom osobom, pogotovo na nenaravan način, je uznemiravanje. Ako nesebično vjerujemo kuda je pokojnik otišao, bit ćemo sretni, jer otišao je na ljepše mjesto od ovoga. Često u tuzi razgovaramo s pokojnikom, ostajemo u vezi, a zaboravljamo da možemo razgovarati s Isusom, a ne s pokojnikom. Pokojnik je u Bogu. Ja kad molim za pokojnika, molim Isusa, a ne pokojnika. Sve ostalo proizvodi štetu i nama ovdje i dušama pokojnika. Osnovna kršćanska molitva za pokojne traži za njih mir, a ne nemir: "Pokoj (mir) vječni daruj im, Gospodine!"


Jeste li ikada imali slučaj da vas zovu u kuću u kojoj se događaju čudne stvari?

Jesam, ali to nije nužno bilo vezano s duhom pokojnika. U slučajevima s pokojnicima radilo se o molitvama, ali i o tome da ljudi nauče da ne čine stvari koje uznemiravaju umrlu dušu. Treba se samo shvatiti da umrle duše ne pripadaju više nama, već nebu. U slučajevima drugačijih uznemiravanja, služili smo u njoj čak i svete mise. Dobro je u svakom slučaju provjeriti što se doista događa, da li svi ukućani nešto vide i čuju, ili samo netko, te kakva je psihička situacija tog ukućana. Dakle, ako nešto svi čuju, to je objektivna potreba, ali ako samo jedna osoba nešto čuje, to može biti i psihičke naravi.


Kako znate da je netko opsjednut, a ne psihički bolestan, da nema primjerice šizofreniju?

Volim i nastojim kontaktirati i neke liječnike vjernike, međusobno si pomažemo. U tim kontaktima zajedno postavljamo dijagnoze, jer niti sam ja potpuno siguran, a katkada i oni osjećaju da je problem dublji od psihičke razine pacijenta.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 14:03 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Jako koristan intervju, znam ga otprije i evo, opet me taj intrvju podsjetio na problem koji bih ja mogal jednog dana imati - naime, ja sam jako vezana uz svoju obitelj (roditelje i braću) i ne mogu još ni zamisliti da bi umrli i mislim da ja neću moći odoljeti, a da s njima u mislima ne razgovaram... Nekako se bojim da ih ja neću moći pustiti onako kako treba, tj. da ću pretjerano žaliti za njima i očajavati, iako ću znati da su oni na sigurnom. A pogotovo ako odu u čistilište (a vjerojatno će nas puno tamo) - pa ju ću živjeti samo za molitve za njih i neprestano ću se pitati gdje su i kako im je tamo...Nekako se jako bojim toga.
Bojim se kako ću ja to podnijeti, loše podnosim rastanke. Kad smo morali uspavati mog psa koji me pratio od rane mladosti - bila sam očajna od boli za njim, nisam mogla ni jesti ni spavati, jedva sam radila, samo me srce boljelo za njim, patila sam zbog činjenice da se taj život zauvijek ugasio. Ako sam tako loše reagirala na smrt psa, zaista se bojim svoje reakcije na smrt roditelja ili braće...

Znam da je to vjerojatno jedan od znakova da još moram puno, puno raditi na čvrstoći svoje vjere..
Nakon svega pročitanog o čistilištu, mislim da je neizbježno da će nas puno tamo završiti i stvarno ne znam kako ću se osloboditi "pretjerane komunikacije s pokojnima". kako kaže fra Zvjezdan... Molit ću se da dobijem snagu da se riješim te navezanosti i tog straha...

Jeste li vi ikad pomislili nešto slično ovom mojem razmišljanju?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 14:11 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 srp 2007 12:56
Postovi: 2335
Lokacija: Gdje je blago, tamo je i srce..
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 39 zahvala
Eto, uspavljivanje mog dragog psa me dovelo na ovaj Forum... Tih sam dana (da se utješim i da nađem mir) ispitivala na sve strane svoje prijatelje vjernike, svećenike, teologe, vjeroučitelje, tražila odgovore po Internetu... Sve samo da dođem do za me prihvatljivog odgovora - da i za životinje možda ipak postoji vječnost.

Neobičan način dolaska ovamo, ali ja sam jako sretna što me to dovelo k vama... Kad sam pročitala da je jedna ćlanica TT-a (mislim da Marijančica?) čak molila i krunice za svojim psom, malo sam se utješila i vidjela da moja bolna reakcija i nije tako rijetka i neobična.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 kol 2007 14:42 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
ela bredi napisao:
Jako koristan intervju, znam ga otprije i evo, opet me taj intrvju podsjetio na problem koji bih ja mogal jednog dana imati - naime, ja sam jako vezana uz svoju obitelj (roditelje i braću) i ne mogu još ni zamisliti da bi umrli i mislim da ja neću moći odoljeti, a da s njima u mislima ne razgovaram... Nekako se bojim da ih ja neću moći pustiti onako kako treba, tj. da ću pretjerano žaliti za njima i očajavati, iako ću znati da su oni na sigurnom. A pogotovo ako odu u čistilište (a vjerojatno će nas puno tamo) - pa ju ću živjeti samo za molitve za njih i neprestano ću se pitati gdje su i kako im je tamo...Nekako se jako bojim toga.
Bojim se kako ću ja to podnijeti, loše podnosim rastanke. Kad smo morali uspavati mog psa koji me pratio od rane mladosti - bila sam očajna od boli za njim, nisam mogla ni jesti ni spavati, jedva sam radila, samo me srce boljelo za njim, patila sam zbog činjenice da se taj život zauvijek ugasio. Ako sam tako loše reagirala na smrt psa, zaista se bojim svoje reakcije na smrt roditelja ili braće...

Znam da je to vjerojatno jedan od znakova da još moram puno, puno raditi na čvrstoći svoje vjere..
Nakon svega pročitanog o čistilištu, mislim da je neizbježno da će nas puno tamo završiti i stvarno ne znam kako ću se osloboditi "pretjerane komunikacije s pokojnima". kako kaže fra Zvjezdan... Molit ću se da dobijem snagu da se riješim te navezanosti i tog straha...

Jeste li vi ikad pomislili nešto slično ovom mojem razmišljanju?


je , ja ti isto puno razmišljam o boli kad me jednog dana napuste roditelji ( sada imaju oko 70 i to se sve više bliži :twisted: )
isto imam osjećaj da se neću moći lako utješiti i da će mi jako nedostajati
ja , ti u riječima , ono na vidjelu, nisam toliko emocionalan, nisam nešto da dijelim pred ljudima i pokazujem svoje osjećaje isl, ali u sebi znam biti puno mekši, čak nekad kad gledam neki film , skrivećki da me žena ne vidi pustim suzu, kad me nešto pogodi u srce


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 110 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr