www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 06:54

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 103 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 10 vel 2008 14:23 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 05 pro 2007 12:21
Postovi: 70
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
(42) Bijahu postojani u nauku apostolskom, u zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama. (43) Strahopoštovanje obuzimaše svaku dušu: apostoli su činili mnoga čudesa i znamenja. (44) Svi koji prigrliše vjeru bijahu združeni i sve im bijaše zajedničko. (45) Sva bi imanja i dobra prodali porazdijelili svima kako bi tko trebao. (46) Svaki bi dan jednodušno i postojano hrlili u Hram, u kućama bi lomili kruh te u radosti i prostodušnosti srca zajednički uzimali hranu (47) hvaleći Boga i uživajući naklonost svega naroda. Gospodin je pak danomice zajednici pridruživao spasenike.
1)Nauk Apostolski = učili su od Apostola svekodnevno što je Isus činio i učio ,jer oni su bili 3 g. njegovi učenici!
2)Zajedništvo = družili su se,zajedno molili,pomagali,razgovarali o Bogu Stvoritelju i Isusu Spasitelju,izmjenjivali iskustva o djelovanju Duha Svetog među njima!
3)Lomili su običan kruh i djelili ga međusobno (nije to bila oblikovana euharistija kao danas) i sjećali se da je on onaj kruh(Isus) koji je za njih lomljen i koji im život daje!
4)Molili su se stalno,,,nisu to bile naučene molitve nego su pred Bogom otvarali dušu!Bile su to molitve zahvalnosti Bogu za sve što je za njih učinio,prošnje(tražili su Božje vodstvo i zaštitu te molili za vlastite potrebe glede zdravlja i egzistencije),
veličali su Boga i njegovo djelo,zahvaljivali za Njegovu ljubav!
5)Događala su se čudesna ozdravljenja bolesnih po njihovim molitvama!Zato su prema njima i oni koji nisu još postali članovi crkve osjećali strahopoštovanje!
6)Nisu materijalna dobra smatrali svojima nego su ih djelili međusobno!
7)Crkva je svakodnevno rasla u kvantiteti i kvaliteti!
Što mislite o takvoj crkvi?


[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 11 vel 2008 14:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 ožu 2007 14:07
Postovi: 714
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
meni je sve to isto i kod mene danas, u mom življenju vjere i u mojoj Crkvi osim :

3)Lomili su običan kruh i djelili ga međusobno (nije to bila oblikovana euharistija kao danas) i sjećali se da je on onaj kruh(Isus) koji je za njih lomljen i koji im život daje!

Jer On REČE : OVO JE MOJE TIJELO; OVO JE MOJA KRV . . .

:wink: naravno da se ja siječam Isusa onda, to je On i želio (meni na spomen - meni na spominjanje) ali ON je zaista PRISUTAN,

1)da nije zar bi rekao : jedite i pijte od ovoga svi ! Ovo je moje TIJELO i KRV, i zar bi rekao :
2) tko jede od ovoga imat će život vječni.... ?!?!


Da Isus nije prisutan u KRUHU, onda bi svi koji doma jedu kruh (i romi, i pogani, i budisti) svi bi onda zaslužili ŽIVOT VJEČNI


Meni najveći DAR Boga živoga je Isus Krist prisutan u sv. Euharistiji (kruhu oblikovanom u sv.Hostiju)

ŽIVI ISUS NA KUGLI ZEMALJSKOJ :grlim te:

Jao koji DAR, ima li većeg???


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 11 vel 2008 15:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 kol 2007 14:29
Postovi: 1099
Lokacija: sunčana strana
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 4 zahvala
Elenora napisao:
meni je sve to isto i kod mene danas, u mom življenju vjere i u mojoj Crkvi osim :

3)Lomili su običan kruh i djelili ga međusobno (nije to bila oblikovana euharistija kao danas) i sjećali se da je on onaj kruh(Isus) koji je za njih lomljen i koji im život daje!

Jer On REČE : OVO JE MOJE TIJELO; OVO JE MOJA KRV . . .

:wink: naravno da se ja siječam Isusa onda, to je On i želio (meni na spomen - meni na spominjanje) ali ON je zaista PRISUTAN,

1)da nije zar bi rekao : jedite i pijte od ovoga svi ! Ovo je moje TIJELO i KRV, i zar bi rekao :
2) tko jede od ovoga imat će život vječni.... ?!?!


Da Isus nije prisutan u KRUHU, onda bi svi koji doma jedu kruh (i romi, i pogani, i budisti) svi bi onda zaslužili ŽIVOT VJEČNI


Meni najveći DAR Boga živoga je Isus Krist prisutan u sv. Euharistiji (kruhu oblikovanom u sv.Hostiju)

ŽIVI ISUS NA KUGLI ZEMALJSKOJ :grlim te:

Jao koji DAR, ima li većeg???


Draga Elenora na sve što si napisala mogu reći samo AMEN i BTB :grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 13 vel 2008 19:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Citat:
ekumenista1)Nauk Apostolski = učili su od Apostola svekodnevno što je Isus činio i učio ,jer oni su bili 3 g. njegovi učenici!


Slika

Taj isti nauk i danas živi ista i jedna jedina Apostolska Crkva,jer je utemeljena na apostolima i to u trostrukom smislu...ovako piše u našem KKC...857

a)Crkva,sagrađena je na temelju apostola....Ef 2
20nazidani na temelju apostola i proroka, a zaglavni je kamen sam Krist Isus.
....Otk 21
14Gradske su zidine imale dvanaest temelja, a na njima dvanaest imena dvanaestorice apostola Jaganjčevih.
....svjedoka koje je sam naš Isus Krist izabrao i poslao da propovijedaju....evo samo nekih dijelova....Mt 28
16Jedanaestorica pođoše u Galileju na goru kamo im je naredio Isus. 17Kad ga ugledaše, padoše ničice preda nj. A neki posumnjaše. 18Isus im pristupi i prozbori: "Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji! 19Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga
....Dj 1
8Nego primit ćete snagu Duha Svetoga koji će sići na vas i bit ćete mi svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje."
.....

b)Naša Crkva,pomoću Duha koji u njoj prebiva,čuva i prenosi nauk...Dj 2
42Bijahu postojani u nauku apostolskom, u zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama
,istom tako ona čuva poklad vjere,zdrave riječi koje je čula od anših apostola...2 Tim 1
13Uzorom neka ti budu zdrave riječi koje si od mene čuo u vjeri i ljubavi u Kristu Isusu. 14Lijepi poklad čuvaj po Duhu Svetom koji prebiva u nama.
....

c)Trajno je, sve do Kristova ponovnog dolaska, poučavaju, posvećuju i njom upravljaju apostoli, po svojim nasljednicima u pastirskoj službi: zboru biskupa, "kojima pomažu svećenici, u zajedništvu s Petrovim nasljednikom, vrhovnim pastirom Crkve"


Citat:
2)Zajedništvo = družili su se,zajedno molili,pomagali,razgovarali o Bogu Stvoritelju i Isusu Spasitelju,izmjenjivali iskustva o djelovanju Duha Svetog među njima!


Isto ,sve to i danas se nalazimo u zajedništvu,vođeni autoritetom rimskog Prvosvećenika...to zajedništvo itekako je važno,je r je Isus apostolima dao vlast upravljanja i naučavanja....Iv 20
21Isus im stoga ponovno reče: "Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas."




Citat:
3)Lomili su običan kruh i djelili ga međusobno (nije to bila oblikovana euharistija kao danas) i sjećali se da je on onaj kruh(Isus) koji je za njih lomljen i koji im život daje!


Vidiš prijatelju moj,u svetoj misi valja razlikovati bitni dio od onih ostalih dijelova u samoj liturgiji...bitni su dijelovi isključivo samo pretvaranje(pretvorba)supstancije kruha i vina u Tijelo i Krv Kristovu...to je činjenica,ona je božanski ustanovljena,jer ju je sam Krist ustanovio na Posljednjoj večeri,a Njegova je izričita volja bila i jest da to činimo do kraja ajmo reć,vjekova...Lk 22,19 "Ovo činite meni na spomen"....

Što se tiče ostalih liturgijskih dijelova,znamo da ih nije ustanovio Isus,i baš zbog toga ih naša Crkva i može mijenjati i prilagođavati vremenu i običajima,što je činila i čini dan danas,a napose nakon II Vat.koncila....




Citat:
4)Molili su se stalno,,,nisu to bile naučene molitve nego su pred Bogom otvarali dušu!Bile su to molitve zahvalnosti Bogu za sve što je za njih učinio,prošnje(tražili su Božje vodstvo i zaštitu te molili za vlastite potrebe glede zdravlja i egzistencije),veličali su Boga i njegovo djelo,zahvaljivali za Njegovu ljubav!


Sve ovo što si naveo,isto čini i naša Crkva(ista) danas...Crkva je zajednica,Božji narod,i u tom zajedništvu u ime Isusa Krista,okuplja se,hvale, slave,zahvaljuju,otvaraju dušu svoju i štuju svoga Boga...


Citat:
5)Događala su se čudesna ozdravljenja bolesnih po njihovim molitvama!Zato su prema njima i oni koji nisu još postali članovi crkve osjećali strahopoštovanje!


I dan danas se dešavaju čudesna ozdravljenja,bilo bolesnih tjelesnoi,bilo duhovno,bilo duševno...i mnogi koji ne pripadaju RKC, osjećaju poštovanje i udivljenje...

Citat:
6)Nisu materijalna dobra smatrali svojima nego su ih djelili međusobno!


Zar naš Caritas,bilo župni,bilo biskupijski ne čini isto?


Citat:
7)Crkva je svakodnevno rasla u kvantiteti i kvaliteti!


I ova danas, iz dana u dan raste i nastoji biti što bliže Kristu i njegovu nauku...lijepo nam to govori KKC...

825 "Crkva je već na zemlji urešena znacima prave, iako nesavršene svetosti".[276] U svojim članovima ona treba istom postići savršenu svetost: "Poduprti tolikim i takvim sredstvima svi vjernici, kojega god staleža i položaja, od Gospodina su, svaki na svom putu pozvani, na onu savršenu svetost kojom je savršen sam Otac".



Citat:
Što mislite o takvoj crkvi?


A što bih trebao misliti?Da ne idem u širinu svega,dovoljno mi je baciti pogled na sv.Ignacija Antiohijskog koji je 110 god. u svojoj poslanici Smirnjanima napisao..."Gdje je Isus Krist,tu je Katolička Crkva"!
Stoga,ona prva,ova sada i ona zauvijek,utemeljena na Isusu Kristu,pod vodstvom pape i biskupskog zbora,živi djeluje,naučava i vodi sav puk zemaljski koji želi biti u Kristovoj Crkvi,ispunjavajući zadaće koje joj je ostavio njezin Utemeljitelj,nasljeđujući i napajajući se na bogatom iskustvu i vjeri prve kršćanske zajednice...

Slika

S poštovanjem,

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 15 vel 2008 06:48 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..prorok Izaija..

Nedostojnost glavara

(9) Sve zvijeri poljske, dođite jesti, i sve vi, zvijeri šumske! (10) Svi su mu stražari slijepi, i ništa ne shvaćaju. Svi su oni psi nijemi, ne mogu lajati. Sanjaju i drijemlju, najmilije im spavati. (11) Psi su to proždrljivi, nezasitni; pastiri su to bez razbora: svaki svojim putem okreće, svaki za dobitkom svojim. (12) "Dođite, donijet ću vina; napit ćemo se pića žestoka, i sutra će biti kao danas, izobilje veliko, preveliko!" #57Pravednik gine, i nitko ne mari. Uklanjaju ljude pobožne, i nitko ne shvaća. Da, zbog zla uklonjen je pravednik (2) da bi ušao u mir. Tko god je pravim putem hodio počiva na svom ležaju. (3) Pristupite sad, sinovi vračarini, leglo preljubničko i bludničko! (4) S kim se podrugujete, na koga razvaljujete usta i komu jezik plazite? Niste li vi porod grešan i leglo lažljivo? (5) Vi koji se raspaljujete među hrašćem, pod svakim zelenim drvetom, žrtvujući djecu u dolinama i u rasjelinama stijena!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 18 vel 2008 23:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 sij 2008 21:31
Postovi: 698
Lokacija: Najljepša zemlja na svijetu!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Pohvaljujem sudionike ove rasprave! Bravo!


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2008 10:54 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 05 pro 2007 12:21
Postovi: 70
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi moj prijatelju!
Ja neznam gdje ti tu crkvu nalaziš,,,gdje je vidiš?
Ako su ljudi vjernici crkva a ne niti zgrade niti institucija onda gdje toga ima?
Ja vidim oko sebe ljude Katolike koji,,,ganjaju tuđe žene(Goran Ivanišević,,,Severina,,i masu anonimnih),,bar 50% njih psuju Boga,Isusa itd.Većina nevjeruje u vječni život,,pakao,,,neki niti u Boga niti u sotonu!Većina nikad nije pomno proučila Novi Zavjet bar (a da o cjeloj Bibliji ne govorim),većina nikad doma ne moli,,sva duhovnost se svodi na jednom - dvaput otići mjesečno u crkvu(dobar dio niti toliko).Pa i sami svećenici kažu da nakon krizme većinu ne vide do vjenčanja a poslije opet tek kod krštenja pa opet dugo-dugo nikako!
Ja govorim o običnim ljudima oko nas.Većini!A ti se očito krećeš isključivo u crkvenim krugovima,,,mislim na svećenike i časne,,,pa imaš KRIVU sliku stanja!
Jedan moj prijatelj,,,dobar Katolički svećenik mi reče"Ja vjerujem u crkvu u crkvi,,,onaj mali broj ljudi i žena koji iskreno vjeruje i to me drži!"
A drugi mi reče da za vrime komunizma nije u crkvu išlo više od 5% Katolika(isto dugogodišnji svećenik Katolički)...sad ide možda 10%
Pa o kakvoj mi dobroj crkvi pričamo!Nije ovo blaćenje,,,takav trend,,,takvo duhovno stanje je i kod Pravoslavnih(još puno gore) i Protestanata(malo bolje)!
Pozdrav i BTB


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2008 11:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
OSNOVNA NAČELA
Katolici pisu malim slovom crkva, a kad se misli na vjernike onda velikim
slovom Crkva...

Socijalno učenje Crkve je oblikovalo tijekom povijesti određena načela kao smjernice za konkretno djelovanje na raznim područjima života. Ta načela žele biti putokaz kršćaninu, ali i svakom čovjeku dobre volje. Riječ je o temeljnim postavkama koje se mogu pronaći u raznim socijalnim dokumentima Crkve.

To su slijedeća načela: dostojanstvo ljudske osobe, ljudska prava, princip općeg ili zajedničkog dobra, supsidijarnost, solidarnost, sudjelovanje, povlaštena briga za siromašne.


Dostojanstvo ljudske osobe

Danas se u svijetu puno govori o dostojanstvu čovjeka, bilo da se ono poštuje, bilo da je riječ o kršenju dostojanstva čovjeka. Slično je i kod nas u Hrvatskoj. Ne samo u medijima, već i među pučanstvom, u poduzećima, u različitim većim ili manjim skupinama, često je u središtu zanimanja čovjek koji je ugrožen u svojim pravima ili pak ne može živjeti dostojno čovjeka. Sve je veća nezaposlenost u svijetu i kod nas, otežano školovanje; sve je više problema u hrvatskom zdravstvu čije posljedice najvećim dijelom osjećaju obični ljudi.

Od pape Lava XIII. i njegove socijalne enciklike "Rerum novarum" (1891. godine) socijalno učenje Crkve se bavi čovjekom i njegovim odnosima prema drugima, osobito se bavi čovjekom u društvu, gospodarstvu, kulturi, obrazovanju, politici....
Kao primjer spomenimo: u središtu zanimanja pape Lava XIII. je čovjek radnik druge polovice 19. stoljeća. U centru razmišljanja pape Pija XI. je čovjek s kraja 20-ih i početka 30-ih godina našega stoljeća, koji je razapet između opasnih ideologija dospio u tešku gospodarsku krizu.

Papa Ivan Pavao II. u središte svojih razmišljanja stavlja čovjeka u odnosu na rad, gospodarske sustave, državu, demokraciju. U enciklici "Centesimus annus" Papa razmišlja o dostojanstvu čovjeka nakon povijesnih promjena u bivšim komunističkim zemljama Srednje i Istočne Europe.

Temeljno načelo društvenog nauka Crkve jest dostojanstvo ljudske osobe.

Dostojanstvo ljudske osobe temelji se na činjenici da je čovjek stvoren na sliku Božju. Za tog i takvog čovjeka, za svakog čovjeka treba se zauzimati Crkva na socijalnom području. Zbog čovjeka se Crkva bavi socijalnom problematikom.

Ivan XXIII. je u dokumentu "Majka i učiteljica" (1961. godine), u br. 219 ustvrdio: "čovjek pojedinac nužno je temelj, uzrok i cilj svih društvenih ustanova, čovjek ukoliko je po naravi društveno biće uzdignuto u nadnaravni red".

Drugi vatikanski koncil u GS, br. 12 kaže: "Po gotovo istom uvjerenju vjernika i nevjernika sve na zemlji treba biti uređeno prema čovjeku kao svom središtu i vrhuncu".

Čovjek kao razumno i slobodno biće, kao subjekt prava i dužnosti je prvi princip i možemo reći srce i duša socijalnog nauka Crkve. To je načelo koje u svojem antropološkom sadržaju čini izvor drugih principa koji konstituiraju socijalni nauk Crkve. Čovjek kao osoba je subjekt i centar društva.

Zbog toga Crkva neumorno inzistira na dostojanstvu ljudske osobe protiv svih izrabljivanja i manipulacija koje su na štetu čovjeka ne samo na političkom i gospodarskom polju nego i na ideološkom, kulturnom i drugim područjima života. Postavlja se pitanje kakvog čovjeka i kakav je njegov odnos prema društvu?

Osoba je shvaćena u ODNOSU prema drugima. Jer, čovjek je "po svojoj najdubljoj naravi društveno biće i bez odnosa s drugima ne može ni živjeti ni razviti svoje sposobnosti" ("Gaudium et spes", br. 12).

Traži se poštivanje ljudske osobe, poštivanje drugoga i drugih, a osobito nemoćnih, napuštenih i potrebnih. Koncilski dokument govori o tome kako se poštivanje i ljubav moraju "protegnuti i na one koji drukčije od nas misle i rade u društvenim, političkim ili vjerskim pitanjima. Jer, sa što više čovječnosti i ljubavi prodremo u njihov način mišljenja, lakše ćemo moći s njima zapodjenuti dijalog" ("Gaudium et spes", br. 28).

Ljudska osoba teži zajedništvu s drugim ljudima. Ta ljudska društvenost je temelj svakog oblika društva i svih etičkih težnji koje iz toga proizlaze. Čovjek ne može biti dostatan sam sebi da bi dostigao svoj puni razvoj. On treba druge i zajednicu, društvo.

Ljudsko društvo je predmet socijalnog učenja Crkve zato što se Crkva ne nalazi izvan ili iznad ljudi koji su međusobno povezani, nego egzistira isključivo u njima pa stoga i za njih. Tu se postavlja kao bitno pitanje odnos osoba - društvo.
U odnosu 'osoba - društvo' socijalni nauk je uvijek stavljao naglasak na centralnost osobe. Drugi vatikanski koncil izriče tradicionalno shvaćanje Crkve: "Iz društvene naravi je očito da su rast ljudske osobe i razvoj samoga društva ovisno jedno o drugome. Počelo, naime, subjekt i svrha svih društvenih ustanova jest i mora biti ljudska osoba, jer ona po samoj svojoj naravi u svemu ima potrebu društvenog života. Društveni, dakle, život nije čovjeku nešto pridodano. Zato on u povezanosti s drugima, uzajamnim uslugama i dijalogom s braćom razvija sve svoje sposobnosti i može odgovoriti svome pozivu" (GS, br. 25). Upravo zato što je u socijalnom nauku Crkve "osoba" u središtu, to učenje je u suvremeno vrijeme često izricalo kritičko-proročko viđenje s obzirom na neka društva i društvene poretke, kao i s obzirom na organizaciju rada, politike, gospodarstva... U tom kontekstu zanimljivo je vidjeti slijedeće dokumente II. vatikanskog koncila: GS, br. 64, 65; PP, br. 14,42; RH, br. 15-16; LE, br. 12-13.

U odnosu osoba-društvo postavlja se pitanje o ustrojstvu društva!

Biblijski izvještaj govori o ljudskom rodu kao o jedinstvenom, upravo kao o obitelji. Ljudska zajednica je od Boga pozvana da postane obitelj. Drugi vatikanski sabor slijedećim riječima sintetizira Božji plan o ljudskom suživotu: "Bog, koji se očinski brine za sve, htio je da svi ljudi tvore jednu obitelj i da se međusobno susreću kao braća. Svi su, naime, stvoreni na sliku Boga, koji je 'izveo ljudski rod od jednoga čovjeka i nastanio ga po svoj površini zemaljskoj' (Dj 17,26), te su svi pozvani k jednom te istom cilju, k Bogu samomu" ("Gaudium et spes", br. 24). Iz ovog teksta možemo zaključiti kako Božji plan ne gleda samo odnos Boga i čovjeka nego i odnos čovjeka prema čovjeku i prema svim ljudima.

U biblijskim izvještajima ne nalazimo neki unaprijed utvrđeni ljudski poredak.

Ti izvještaji su prije svega apel da se ljudski poredak ustanovi prema Božjem planu. Ali, se s obzirom na poredak ropstva i tlačenja traži (proroci i psalmi) sloboda i oslobođenje. Prema tome ljudski odnos dominacije jednih nad drugima su suprotni Božjoj zamisli.

Isus Krist propovijeda Kraljevstvo Božje. To je nadnaravna stvarnost koja se pokazuje kao sud o zemaljskim kraljevstvima. Prema odnosima u tom Kraljevstvu trebaju se urediti odnosi u ljudskim društvima. Tako, Isus Krist proklamira nova blaženstva - novi poredak (Mt 5, Lk 6). Crkva je u svojem propovijedanju i pastoralnoj praksi blaženstva odviše interpretirala u religioznom i moralnom smislu. S pravom se pitamo, nije li se u tom tumačenju zapostavio socijalni i politički vid blaženstva, a previše naglašavao individualni vid trpljenja čovjeka. Novozavjetna poruka jest poruka ljubavi i to primat ljubavi. Za ostvarenje te ljubavi traži se na zemlji adekvatni socijalni poredak i novi odnosi među ljudima. Prema tome kršćani se moraju postaviti kritički prema trenutnoj situaciji na zemlji, a ne se prilagođivati određenim sustavima.

Potrebno je više pozornosti posvetiti socijalnim strukturama i institucijama u svijetlu etičkih i moralnih principa. Čovjek živi u društvu, u zajednici. Njegovo mijenjanje vezano je i uz mijenjanje zajednice. Nažalost u kršćanskom ambijentu se još uvijek najviše naglasak stavlja na ono loše u pojedincu a zanemaruje se zlo u određenoj socijalnoj strukturi ili općenito u društvu. Misli se da je dovoljno promijeniti pojedinca. Treba staviti naglasak i na nepravedne strukture.

U tom kontekstu valja spomenuti da papa Ivan Pavao II. po prvi puta u jednom socijalnom dokumentu (1987. godine) govori o "strukturama grijeha" (usp. "Socijalna skrb", br. 37).

Treba naglasiti da je za obnovu-promjenu na bolje potrebno mijenjati kako strukture tako i čovjeka pojedinca.

Danas se veliki naglasak stavlja na promjenu "struktura", a zaboravlja se "promjena" čovjeka-pojedinca..

(oprosti, ovo sam ti kopirala)


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2008 12:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 ožu 2007 14:07
Postovi: 714
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ekumenista
vjeruj mi, kad odem u Crkvu (bilo sv.misu il ispovjed il križni put) ne gledam OKO sebe, ne karakteriziram ljude oko sebe, ne zanimaju me..
tamo sam zbog SEBE i Boga...
i tako u kojoj se god crkvi nalazila...
kako da ti kažem u kojoj to crkvi ja vidim sve pozitivno ?! u SVAKOJ u koju uđem...
crkva: Marije Pomoćnice - Knežija
crkva: Krista Kralja - Trnje
crkva sv. Mati Slobode - Jarun
Siget....
to te zanimalo? gdje mi vidimo te ljubavi....

Zasto suditi SVE katolike po nekoliocini, po onim lošim? zašto ne prema onim DOBRIM?
Jesi znao da u ZG ima doktora, i visoko obrazovanih ljudi koji žive baš kao i sam Isus Krist u ono vrijeme.... pravi katolici - kojibez struje, bez TVa , bez kompjutera, bez pločica, na suhoj zemlji... a plaču od 10 000 - 15 000 dijela siromašnima i gladnima..
zašto takve primjere NE gledaš? zašto one loše?


Vrh
 Profil  
 
 Naslov:
PostPostano: 20 vel 2008 13:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Ekumenista..samo toje ime,ne odgovara ovome sto pises...
Ekumnizam ima cilj:propovjedati Evandjelje,i Euharistiju...
Nikada nece doci do sjedinjenja zajednickog slavlja,ako budemo tako gledali..Cilj Ekumenizma,da postujemo svakog covjeka,
da se ljubav i mir siri medju nama..sto u tvojim kritikama,
ne mozemo primjetiti..
Moja vjera mi nalaze ,da ja nemam pravo upirati prstom u nikoga,
ljubav i sloboda ,svakog pojedinca je njegova stvar...
U svjetu i u zivotu,sve se svodi na dvoje,dobro i lose,
za primjer i na sramotu, pravednik i grijesnik...
Kako bas uvjek pocnete,da navodite nedostake,i lose strane pojedinca..
Ljudi koji to govore,to je njihov spilgel (ogledalo)zato tako i govore...
Ono sto osjecas u srcu i dusu, to ti usta govore...
Bog nas nije stvorio da osudjujemo,a nije ni Prvu krscansku Crkvu
stavio na temelje osudjivanja...
Mi smo svi grijesnici,znamo da Isus ne trazi od nas da grijesimo...
vec bas obratno,trebamo se pitati..sta ja imam da ponudim
kakav zivot ja zivim...ogovaranje,i tracarije su kod nas grijeg...
Taka nam Crkva nije potrebna..Nije nam stalo,koja je bila :
Prva krscanska Crkva Nama je vazno,nasa RKC...
i njoj ostajemo vjerni..
Ja sam Hrvatica,zato sto su mi to bili roditelji,
ja sam katolkinja zato sto su mi roditelji,
to sam dala mojoj djeci,i sada prenosimo na unucad...
i ja Vjerujem u Jednu Svetu Katolicku i Apostolsku Crkvu...


Vrh
 Profil  
 
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Tema je zaključana [ne možeš uređivati postove ni odgovarati na postojeće].  [ 103 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr