www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 20 tra 2024 04:49

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 13 vel 2008 21:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Želio bih malo da se podsjetimo,ponešto i naučimo o našoj Crkvi,što to mi ispovijedamo u Nicejsko-carigradskom vjerovanju,svake nedjelje i blagdana na svetoj misi...

Ponajprije,što znači sama riječ Crkva?Odgovor nam jako lijepo daje naš Katekizam Katoličke Crkve...

751 Riječ za Crkvu, ekklèsia, (od grčkoga ek-kalein, "pozvati van", "sazvati") znači "saziv"; označuje zborove naroda,[107] općenito vjerskoga značaja. Taj se izraz često upotrebljava u grčkom Starom zavjetu za skupštinu izabranog naroda pred Bogom, napose za skupštinu na Sinaju gdje je Izrael primio Zakon i bio od Boga ustanovljen kao njegov sveti narod.[108] Nazivajući se "ekklesia" prva zajednica onih koji su povjerovali u Krista priznavala se baštinicom te skupštine. U njoj Bog "saziva" svoj narod iz svih krajeva zemlje. Izraz Kyriakè od koga su izvedeni Church, Kirche, i sveslavenska riječ Crkva, znači "Gospodnja", ili "ona koja pripada Gospodinu."

752 U kršćanskom govoru riječ "Crkva" označuje "liturgijsku skupštinu",[109] ali također i mjesnu zajednicu[110] ili sveopću zajednicu vjernika.[111] Ta su tri značenja zapravo nerazdvojiva. "Crkva" je narod koji Bog okuplja u cijelom svijetu. Ona postoji po mjesnim općinama a ostvaruje se u liturgijskom skupu, posebice euharistijskom. Ona živi od Riječi i od Tijela Kristova, postajući tako i sama Tijelom Kristovim.


Nadalje vjerujem da ste čuli mnogo puta,bilo u društvu,bilo u raznim medijima,bilo Vama upućeno,pitanje-može li se uopće prepoznati koja bi bila Crkva Isusa Krista?Onome koji to pita ili mu treba pojasniti,reći ćemo odmah...naravno da je možemo prepoznati i to prvenstveno po njezinoj povijesti i po prenošenju vlasti koja potječe izravno od naših apostola...

Nju ćemo nadalje prepoznati po onim obilježjima koja nosi u sebi,a to su univerzalnost,svetost i jedinstvenost...prepoznat ćemo je i znat ćemo da je to ona koja nikada ne naučava zablude,niti je može tko ili što uništiti...jedino se u našoj Katoličkoj Crkvi mogu vidjeti ta i takova obilježja...

Lk 10
16Tko vas sluša, mene sluša; tko vas prezire, mene prezire. A tko mene prezire, prezire onoga koji mene posla."


Vrlo je važno za nas koji vjerujemo Evanđelju,znati,kako između različitih crkava koje s e nazivaju kršćanskim,prepoznati koja je to stvarno Crkva našega Isusa krista...sjetimo s ekako je Petar u svoje ime i u ime ostalih apostola ispovijedio vjeru u božanstvo Isusa Krista,i riječi koje mu je uputio sam Isus...

Mt 16
17Nato Isus reče njemu: "Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima. 18A ja tebi kažem: Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju i vrata paklena neće je nadvladati.


Na temelju ovoga možemo sažeto kazati:

1.Postoji isključivo samo jedna kršćanska Crkva,s obzirom na ono što je Isus rekao:"Sagradit ću Crkvu svoju",što se jasno može vidjeti da je Isus rekao "svoju Crkvu" a ne "svoje Crkve"....

2.Jedina Crkva Isusa Krista jest ona koja je utemeljena na Petru,jer je isključivo njmeu Isus rekao:"Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju"....koliko god da postoji raznih crkava koje s enazivaju kršćanskim,jedino je naša RKC utemeljena na Petru!

I zato je ona-Katolička,Apostolska i Rimska Crkva...mislim d a je netko lane pitao zašto se naša Crkva zove i Rimska Crkva,d a sada ne tražim,samo kratko...iz jednostavnog razloga,jer njezin vidljivi poglavar,a koji kao takav predstavlja svo njezino jedinstvo,stoluje u Rimu,jer je sv.Petar bio prvi biskup,koji kao takav uvijek živi u osobi svoga nasljednika,rimskog biskupa,ili kako se voli reći,rimskog Prvosvećenika.

Mislim da imamo dovoljno argumenata koji dokazuju božansko podrijetlo,Katoličke,Apostolske i Rimske Crkve,i koji onda na takav način isključuje sve druge crkve..jer na koncu konca,Isus je ustanovio Crkvu kako bi bio siguran da njegova naučavanja i date zadaće,neće biti krivo protumačena...zato i piše...

1 Tim 3
15a okasnim li, da znaš kako se treba vladati u kući Božjoj, koja je Crkva Boga živoga, stup i uporište istine.

Mt 28
20i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovjedio!" "I evo, ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta."


O našoj Crkvi kao jednoj jedinoj,piše u KKC...

813 Crkva je jedna po svom izvoru: "Vrhunski obrazac i počelo tog otajstva jest jedinstvo u Trojstvu osoba jednoga Boga Oca i Sina u Duhu Svetom".[243] Crkva je jedna po svom Utemeljitelju: "Utjelovljeni je Sin svojim križem sve ljude pomirio s Bogom, ponovno uspostavivši jedinstvo svih u jednom Narodu i u jednom tijelu".[244] Crkva je jedna po svojoj "duši": "Duh Sveti, koji prebiva u vjernicima i svekoliku Crkvu ispunjava i njome ravna, tvorac je čudesnog zajedništva vjernika i sve tako prisno u Kristu povezuje, da je počelo jedinstva Crkve".[245] Vlastito je samoj biti Crkve da bude jedna:
Kojeg li čudesnog otajstva! Samo je jedan Otac svemira, samo jedan Logos svemira i samo jedan Duh Sveti, istovjetan posvuda; i samo je jedna djevica postala majkom, i volim je zvati Crkvom(Klement Aleksandrijski)


Što bi to značilo da je katolička Crkva jedna?....to bi značilo da svi mi katolici po cijelome svijetu:

1.Vjeruju u iste istine

2.Poslušni su istim zakonima

3.Primaju iste sakramente

4.Nalaze se u zajedništvu i vođeni su autoritetom rimskog biskupa,pape


U Nz u Ivanovom evanđelju imamo odlomak...Iv 17
20Ne molim samo za ove nego i za one koji će na njihovu riječ vjerovati u mene: 21da svi budu jedno kao što ti, Oče, u meni i ja u tebi, neka i oni u nama budu da svijet uzvjeruje da si me ti poslao.


Može li KC pasti u zablude?





Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 vel 2008 23:24 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 03 sij 2008 21:31
Postovi: 698
Lokacija: Najljepša zemlja na svijetu!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Katolička Crkva je prava Kristova Crkva. U poslanicama se to može najbolje shvatiti da Katolička Crkva širi pravi Kristov nauk i vrši volju Njegovu. I divim se Isusu kako je sve pogodio što će biti, evo sve se događa što je navijestio. Rekao je :"I navještat će se ovo evanđelje po svem svijetu i svim pucima." I pogodio je, kako je to mogao znati ako nije bio Sin Božji?!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 08:44 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Bravo moj dragi prijatelju,lijepo si kazao samu srž...."Crkva širi pravi Kristov nauk i vrši volju Njegovu" Stoga nikako Katolička Crkva u svom službenom naučavanju ne pada u zabludu,jer tada bi mnogi mogli reći,da i sam Krist naučava zabludu.Znamo da našoj Crkvi na tom putu itekako Bog pruža svoju pomoć,svojom posebnom milošću....

Zato i teološki gledajući,kad naša RKC naučava,odnosno kada službeno proglašava neko učenje,po pitanju vjere i morala,mirno možemo kazati da je tu sam Krist prisutan koji sam to naučava,jer sama Crkva je i postaje sam Krist!I sam naš Pavao Crkvu naziva Krist-1 Kor 12
12Doista, kao što je tijelo jedno te ima mnogo udova, a svi udovi tijela iako mnogi, jedno su tijelo - tako i Krist.
...meni osobito vrlo dragi primjer,gdje Isus sam sebe poistovjećuje sa svojom Crkvom,vidi se u rečenici odlomka....Dj 9
4Sruši se na zemlju i začu glas što mu govoraše: "Savle, Savle, zašto me progoniš?"

I zato kada Vas budu pitali bilo gdje i kada,zašto je važno izravno zajedništvo s našim apostolima(jer nam mnogi to predbacuju) mirne duše možete navesti ovo...Iv 20
21Isus im stoga ponovno reče: "Mir vama! Kao što mene posla Otac i ja šaljem vas."
kao i ovo...Mt 28
18Isus im pristupi i prozbori: "Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji! 19Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode krsteći ih u ime Oca i Sina i Duha Svetoga i učeći ih čuvati sve što sam vam zapovijedio!


I neka znaju svi,naša Rimokatolička Crkva je Sveta Crkva,a zašto to kažemo,vidjet ćemo dalje.... :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 08:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Jednom je fra.IVO PAVIC rekao.Nije crkva cigla,kamen.Crkva smo svi mi narod Bozji i ja cvrsto vjerujem da je tako.Ljepo je Joakime da nam uvijek prikazujes slikom i rijecima sve da bolje shvatimo i razumijemo.Za mene je Crkva jedno najsvetije mjesto gdje smo ja i moj Isus najblizi.U tisini svoga srca mogu sjediti ili klecati pred svetohranistem i bas u poniznosti predavati Isusu sve moje misli,moje zelje,bas razgovarati o svemu kao sa prijateljem na kavi.Poseban osjecaj Bozje prisutnosti i Bozje ljubavi.Crkva je postala moj svagdanji dom,nemogu zamisliti dana da ne odem u Crkvu.Hvala Ti Isuse da mi dajes tu snagu da Ti mogu svaki dan doci.Amen.

ISUSE UZDAM SE U TEBE


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 12:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Evo zašto govorimo da je Katolička Crkva sveta....

1.Jer je Isus Krist,njezin utemeljitelj,svet.

2.Jer naučava sveti nauk.

3.Daje svim svojim članovima ono što je potrebno za svet život.

4.Jer su tisuće i tisuće njezinih članova,u svim vremenima,doista bili sveti.


I zato naš KKC jako lijepo nas na to upućuje...

823 "Crkva je (...) - vjerujemo - nepropadljivo sveta, jer Krist, Sin Božji, koji se s Ocem i Duhom slavi kao 'jedini Svet', Crkvu je kao svoju zaručnicu ljubio i za nju dao samoga sebe da je posveti te ju je sa sobom kao svoje tijelo združio i ispunio darom Duha Svetoga, na slavu Božju".[270] Crkva je dakle "sveti Božji puk",[271] i njezini se članovi zovu "svetima". II Vat.sab.

824 Crkva je sjedinjena s Kristom i po njemu posvećena; po njemu i u njemu ona također biva i posvećujuća. Sve djelatnosti Crkve teže, kao svom cilju, "prema posvećenju ljudi u Kristu i proslavi Boga".[273] Samo je u Crkvi pohranjena "punina sredstava spasenja".[274] U njoj "po Božjoj milosti postižemo svetost".II Vat.sab.

825 "Crkva je već na zemlji urešena znacima prave, iako nesavršene svetosti".[276] U svojim članovima ona treba istom postići savršenu svetost: "Poduprti tolikim i takvim sredstvima svi vjernici, kojega god staleža i položaja, od Gospodina su, svaki na svom putu pozvani, na onu savršenu svetost kojom je savršen sam Otac".II Vat.sab


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 13:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 lip 2006 12:46
Postovi: 1079
Lokacija: ZAGREB
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
joakim napisao:
Evo zašto govorimo da je Katolička Crkva sveta....

1.Jer je Isus Krist,njezin utemeljitelj,svet.

2.Jer naučava sveti nauk.

3.Daje svim svojim članovima ono što je potrebno za svet život.

4.Jer su tisuće i tisuće njezinih članova,u svim vremenima,doista bili sveti.


I zato naš KKC jako lijepo nas na to upućuje...

823 "Crkva je (...) - vjerujemo - nepropadljivo sveta, jer Krist, Sin Božji, koji se s Ocem i Duhom slavi kao 'jedini Svet', Crkvu je kao svoju zaručnicu ljubio i za nju dao samoga sebe da je posveti te ju je sa sobom kao svoje tijelo združio i ispunio darom Duha Svetoga, na slavu Božju".[270] Crkva je dakle "sveti Božji puk",[271] i njezini se članovi zovu "svetima". II Vat.sab.

824 Crkva je sjedinjena s Kristom i po njemu posvećena; po njemu i u njemu ona također biva i posvećujuća. Sve djelatnosti Crkve teže, kao svom cilju, "prema posvećenju ljudi u Kristu i proslavi Boga".[273] Samo je u Crkvi pohranjena "punina sredstava spasenja".[274] U njoj "po Božjoj milosti postižemo svetost".II Vat.sab.

825 "Crkva je već na zemlji urešena znacima prave, iako nesavršene svetosti".[276] U svojim članovima ona treba istom postići savršenu svetost: "Poduprti tolikim i takvim sredstvima svi vjernici, kojega god staleža i položaja, od Gospodina su, svaki na svom putu pozvani, na onu savršenu svetost kojom je savršen sam Otac".II Vat.sab


ovo treba dobro zapamtiti!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 13:24 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Isusova Crkva je apostolska jer naucava apostolsku tradiciju koja je usmeno i pismeno predana od apostola. Apostoli su bili prvi biskupi, te se od njih nastavlja neprekidan lanac biskupskih nasljednika sve do danasnjih dana. Oni vjerno prenose Kristovu nauku zasnovanu na usmenoj predaji apostola i Svetom pismu. Sluzbeni crkveni spisi, kao i spisi crkvenih otaca iz prvih stoljeca dokazuju da je prva krscanska Crkva bila potpuno katolicka u svojoj nauci. Sve sto su prvi krscani vjerovali, naucava se i danas u Katolickoj Crkvi. Nitko ne moze to osporiti.

Katolicka Crkva je kroz 2000 godina ostala jedna, sveta, katolicka i apostolska – ne zahvaljujuci ljudskoj umnosti, vec zato sto Bog cuva svoju Crkvu (Mt 16,18; 28,20). Bog je vodio Izraelce kroz pustinju osvjetljavajuci im put stupom ognja (Izl 13,21). I danas nas Bog vodi kroz zivot osvjetljujući nam put kroz Katolicku Crkvu, koja je ”stup i temelj istine” (1 Tim 3,15). Isus je rekao svojim apostolima (pa time i njihovim nasljednicima – biskupima i svecenicima), ”Tko vas slusa, mene slusa. Tko vas prezire, mene prezire” (Lk 10,16). Isus je obecao da ce svoju Crkvu voditi u svoj istini (Iv 16,12–13), te nas upozorio da se cuvamo laznih nauka (Mt 7,15; 24,11.24; Mk 13,22; Lk 6,26


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 15:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 21 pro 2007 09:22
Postovi: 8104
Lokacija: münchen
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Joakime brate,Rebeka sestro :grlim te: :grlim te: :grlim te:

HVALA TI ISUSE ZA OVU MOJU BRACU I SESTRE


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 16:58 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 ožu 2006 15:36
Postovi: 6388
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 46 zahvala
Citat:
Pravoslavni: Pošteno!

»Kako bi postojao iskreni teološki dijalog, potrebno je imati jasne ideje o tome koja su načela kojih se drži druga strana. To pomaže u ocjenjivanju stupnja naših razlika.« Izjavio je to smolenski metropolit Kiril, šef Odsjeka za vanjske odnose Moskovskoga patrijarhata.

U dokumentu, nastavlja izjava toga pravoslavnog predstavnika, rečeno je da je »Krist uspostavio na zemlji jedinu Crkvu«, da se ta »Crkva nalazi u Katoličkoj Crkvi kojom upravlja Petrov nasljednik i biskupi u zajedništvu s njime« te da se »glagol 'nalaziti se' - subzistirati - ne može pripisati nikome osim isključivo Katoličkoj Crkvi«. »Mi se ne slažemo s ovom izjavom, ali ona nije ništa novo. No, ona me ne šokira niti iznenađuje jer u potpunosti odgovara nauku Katoličke Crkve.« Zato se prema predstavniku Ruske pravoslavne Crkve radi o »poštenoj izjavi«, a
Pravoslavna Crkva za sebe drži sve ono što je formulirano »u katoličkome dokumentu«.


Ovo je iz Glasa Koncila


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 vel 2008 18:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Izuzetno se radujem da se ova tema prati i da je vrijedna pozornost...hvala Vam :grlim te:

Prije negoli krenem dalje,samo kratko da kažem kako često zna biti prigovora kako naša Crkva sama na svoju "ruku"stvara svece,očito aludirajući na veliki broj kanonizacija...što znači kanonizirati?Kanonizirati znači proglasiti nekoga svetim...odnosno,uvrstiti u popis onih koji su u nebu,a to se čini preko vrhovnog Učiteljstva,Svetog Oca Pape,pa smo onda to i dužni vjerovati...daklem,odogovor onima koji tako misle je,da naša Crkva ne stvara svece,nego jednostavn proglašava,da su oni takovi bili cijelog svog života,te za nagradu i pred ljudima i pred Bogom ih se uzdiže na čast Oltara!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 39 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr