www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 16 tra 2024 16:41

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 13 lip 2008 06:09 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Leo napisao:
_Anamarija_ napisao:

Ali ne kužim polemiku oko ovoga... protestanti-protestanti, pravoslavci-pravoslavci, sekte-(uf!)sekte... svi mi ovdje znamo tko je Petrov, apostolski i Isusov a tko engleski i Carigradski.

BVB :grlim te:


Svi mi ucimo cijeli zivot a zdrava polemika je dobro dosla za izgradjivanje u vjeri svima nama, ta zato i postoji TT.
Bog vas blagoslovio!



U našoj vjeri,RKC,ne postoje polemike...po pitanju vjerskih istina,nema polemika...dapače,zdrav,kršćanski dijalog je itekako potreban za međusobnu izgradnju,ali polemike,kao što kazah,o vjerskim istinama i onome što uči Učiteljstvo Crkve po SP i Apostolskoj Predaji-tu nema polemičnosti!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 lip 2008 21:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
joakim napisao:
Leo napisao:
_Anamarija_ napisao:

Ali ne kužim polemiku oko ovoga... protestanti-protestanti, pravoslavci-pravoslavci, sekte-(uf!)sekte... svi mi ovdje znamo tko je Petrov, apostolski i Isusov a tko engleski i Carigradski.

BVB :grlim te:


Svi mi ucimo cijeli zivot a zdrava polemika je dobro dosla za izgradjivanje u vjeri svima nama, ta zato i postoji TT.
Bog vas blagoslovio!



U našoj vjeri,RKC,ne postoje polemike...po pitanju vjerskih istina,nema polemika...dapače,zdrav,kršćanski dijalog je itekako potreban za međusobnu izgradnju,ali polemike,kao što kazah,o vjerskim istinama i onome što uči Učiteljstvo Crkve po SP i Apostolskoj Predaji-tu nema polemičnosti!


Istina!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 14 lip 2008 17:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 tra 2008 14:41
Postovi: 482
Lokacija: težak put
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Leo napisao:
joakim napisao:
Leo napisao:
_Anamarija_ napisao:

Ali ne kužim polemiku oko ovoga... protestanti-protestanti, pravoslavci-pravoslavci, sekte-(uf!)sekte... svi mi ovdje znamo tko je Petrov, apostolski i Isusov a tko engleski i Carigradski.

BVB :grlim te:


Svi mi ucimo cijeli zivot a zdrava polemika je dobro dosla za izgradjivanje u vjeri svima nama, ta zato i postoji TT.
Bog vas blagoslovio!



U našoj vjeri,RKC,ne postoje polemike...po pitanju vjerskih istina,nema polemika...dapače,zdrav,kršćanski dijalog je itekako potreban za međusobnu izgradnju,ali polemike,kao što kazah,o vjerskim istinama i onome što uči Učiteljstvo Crkve po SP i Apostolskoj Predaji-tu nema polemičnosti!


Istina!


nema se šta tu nadovezat, osim BVB :grlim te: :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 15 lip 2008 11:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 vel 2006 14:33
Postovi: 255
Lokacija: Njemacka
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Citat:
U našoj vjeri,RKC,ne postoje polemike...po pitanju vjerskih istina,nema polemika...dapače,zdrav,kršćanski dijalog je itekako potreban za međusobnu izgradnju,ali polemike,kao što kazah,o vjerskim istinama i onome što uči Učiteljstvo Crkve po SP i Apostolskoj Predaji-tu nema polemičnosti!


:D U našoj vjeri,RKC,ne postoje polemike...
:D ..polemike,kao što kazah,o vjerskim istinama i onome što uči Učiteljstvo Crkve po SP i Apostolskoj Predaji-tu nema polemičnosti!

Dragi moj Joakime , Bog te blagoslovio !!!! :grlim te:
Ovo bi trebalo kao uvod iznad svih tema podforuma Teologija staviti !


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 16 srp 2008 18:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ali zato postoje rasprave.
Raspraviti, dovesti u pravo, urediti... nadopuniti :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 22 lis 2008 10:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 svi 2006 12:15
Postovi: 830
Lokacija: Sl. Brod, Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ova je tema otišla na 4 stranicu, pa bi ju ja malo probudila, jer nam je potrebno znati neke osnovne temalje naše vjere da bi mogli bolje i kvalitetnije živjeti i shvaćati što i zašto vjerujemo :D
BVB :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 sij 2009 13:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
joakim napisao:
Nakon Isusovog Uzašašća itekako možemo vidjeti kako je Petar glava Crkve i kakovu ima ulogu u Crkvi....a shodno tome,je i od te iste Crkve i priznat...iako još nije bio sišao Duh Sveti,Petar se prvi diže među braćom i predlaže da biraju jednog novog člana apostolskog zbora koji bi došao na Judino mjesto...na same Duhove,Petar je prvi koji neustrašivo propovijeda Evanđelje,dok svi drugi oko njega stoje u velikioj tišini...Dj 2
14A Petar zajedno s jedanaestoricom ustade, podiže glas i prozbori: "Židovi i svi što boravite u Jeruzalemu, ovo znajte i riječi mi poslušajte:


Nadalje,on je prvi koji čini čudo u korist Crkve koja se rađa,iako je bio s Ivanom,on je taj koji čini čudo...Dj 3
6reče mu Petar: "Srebra i zlata nema u mene, ali što imam - to ti dajem: u ime Isusa Krista Nazarećanina hodaj!"
Petar je važnu ulogu imao u trenucima kada se Crkva počela širiti van Jeruzalemskih zidina,među poganima,što se lijepo vidi iz ovog odlomak...Dj 8
18Kad Šimun vidje da se polaganjem ruku apostolskih daje Duh, ponudi apostolima novaca 19govoreći: "Dajte i meni tu moć da svatko na koga položim ruke primi Duha Svetoga." 20Petar mu odvrati: "Novac tvoj zajedno s tobom propao kad si mislio dar Božji novcima steći! 21Nema tebi ovdje dijela ni udjela jer tvoje srce nije pravo pred Bogom! 22Obrati se od te opakosti svoje i moli Gospodina ne bi li ti se kako oprostila namisao srca tvoga. 23Ta gledam te: žučju si gorak i nepravdom okovan."


Svi znademo da je baš Petar dobio zapovijed s neba da pokrsti centuriona Kornelija,te na taj način širom otvorio vrata Crkve i poganima...tko se želi podsjetiti ima u Djelima,glava 10.....nadalje na prvom Jeruzalemskom saboru,gdje se vodila velika i žustra diskusija,digao s e Petar i uzeo riječ..svi drugi ga u tišini slušahu i na koncu prihvaćaju njegov prijedlog bez ikakovog opiranja...Dj 15
7Nakon duge raspre ustade Petar i reče im: "Braćo, vi znate kako me Bog od najprvih dana između vas izabra da iz mojih usta pogani čuju riječ evanđelja i uzvjeruju. 12Nato sve mnoštvo umuknu. Slušali su Barnabu i Pavla koji pripovjedahu kolika je znamenja i čudesa Bog po njima učinio među poganima.


nastavit ću... :D


dragi moji,kako sam dobio nekoliko zamolbi da nastavimo s ovom temom,a bio bi i red da započeto dovršim,evo idemo tamo gdje smo stali...

ima još jedan važan događaj,koji nam vrlo slikovito daje sliku,koliko je Petar bio važan ondašnjoj zajednici,odnosno potvrđuje njegovo prvenstvo,među jednakim...vjerujem da se sjećate situacije,kada je kralj Herod bio zatvorio Jakova,koji je bio Isusov rođak i brat od Ivana(ljubljenog učenika)vjernici nisu učinili ništa posebno da ga oslobode od smrti...ali kad je Petar bio uhvaćen od istog kralja,cijelka Crkva je bila u tuzi i žalosti i zdušno je molila za njegovo oslobođenje iz zatvora...

Dj 12
1U to vrijeme uze Herod zlostavljati neke od Crkve. 2Mačem pogubi Jakova, brata Ivanova. 3Kad vidje da je to drago Židovima, uhvati i Petra (bijahu upravo Dani beskvasnih kruhova). 4Uhiti ga, baci u tamnicu i dade da ga čuvaju četiri vojničke četverostraže, nakan izvesti ga nakon Pashe pred narod. 5Petra su dakle čuvali u tamnici, a Crkva se svesrdno moljaše Bogu za njega.



istom tako imamo situaciju gdje je sam Pavao nakon svog puta iz Arabije,je krenuo u Jeruzalem samo d a bi upoznao Petra,i kao što znademo iz SP,ostao je s njime 15 dana..

Gal 1
18Onda nakon tri godine uziđoh u Jeruzalem potražiti Kefu i ostadoh kod njega petnaest dana.


kada bolje malo razmotrimo,sva četiri Evanđelja i Djela apostolska uvijek kada nabraaju apostole,uvijek polaze prvo od Petra..zašto je to interesantno?pa eto,kao što znademo,Petar nije bio prvi pozvan da nasljeduje Isusa,nego tek treći..

Iv 1
39Reče im: "Dođite i vidjet ćete." Pođoše dakle i vidješe gdje stanuje i ostadoše kod njega onaj dan. Bila je otprilike deseta ura. 40Jedan od one dvojice, koji su čuvši Ivana pošli za Isusom, bijaše Andrija, brat Šimuna Petra. 41On najprije nađe svoga brata Šimuna te će mu: "Našli smo Mesiju!" - što znači "Krist - Pomazanik".


nadalje Matej u svom evanđelju,Petra stavlja na prvo mjesto...

Mt 10
2A ovo su imena dvanaestorice apostola: prvi Šimun, zvani Petar, i Andrija, brat njegov; i Jakov, sin Zebedejev, i Ivan brat njegov..


osim svega ovoga napisanog,vrlo je važno da zapazimo i ovo...kada je Isus uskrsnuo,ukazao se Petru prije negoli drugim apostolima...

1 Kor 15
5ukaza se Kefi, zatim dvanaestorici.


a anđeo naređuje ženama da kažu učenicima i Petru o Gospodinovu uskrsnuću...zašto bi se posebno spominjalo Petrovo ime,ukoliko nam niej se željelo pokazati,kako je Petar uživao svo dostojanstvo koje mu je udijeljeno kao glavi Apostolskog zbora...

Mk 16
1Kad prođe subota, Marija Magdalena i Marija Jakovljeva i Saloma kupiše miomirisa da odu pomazati Isusa. 7Nego idite, recite njegovim učenicima i Petru


i dan danas,mnogi se pitaju,da li je vrhovno svećeništvo udijeljeno Petru,trebalo završiti njegovom smrću?....nastavit ćemo...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 10 sij 2009 14:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ejiW_LUBY0Y[/youtube]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 11 sij 2009 22:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 vel 2008 10:04
Postovi: 505
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=h0nSjxDKJEo&feature=channel_page[/youtube]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 39 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 12 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr