www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 04:06

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 284 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 29  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 21 kol 2018 19:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Da ne pomisliš da je nesporazum u izričajima, preći ćemo odmah na formulacije koje nudiš:
Dakle:

Čin Otkupljenja sastoji se od ovih pet točaka:
1. Bog je svim grešnim ljudima dao novu priliku za spas u planu Otkupljenja.
2. Za Otkupitelja određuje Isusa Krista.
3. Za otkupninu određuje smrt Isusovu na križu.
4. Isus poslušno prihvaća otkupiteljsku zadaću.
5. Po Otkupljenju smo spašeni.

Je li sada prikazana suština čina Otkupljenja?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 21 kol 2018 19:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
why napisao:
Da ne pomisliš da je nesporazum u izričajima, preći ćemo odmah na formulacije koje nudiš:
Dakle:

Čin Otkupljenja sastoji se od ovih pet točaka:
1. Bog je svim grešnim ljudima dao novu priliku za spas u planu Otkupljenja.
2. Za Otkupitelja određuje Isusa Krista.
3. Za otkupninu određuje smrt Isusovu na križu.
4. Isus poslušno prihvaća otkupiteljsku zadaću.
5. Po Otkupljenju smo spašeni.

Je li sada prikazana suština čina Otkupljenja?


Opet krivo.
Po otkupljenju nismo svi spašeni jer oni koji odbijaju Isusa za Boga, koji ne žele spasenje neće biti spašeni.
Ovako kako si napisao je temelj protestantskog nauka.
Suština čina otkupljenja je u Božjoj dobroti koji posrnulog čovjeka diže iz ljage grijeha. Bog postaje čovjekom i očito poraz križa pretvara u pobjedu uskrslog jutra.

Mt 7,21"Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima.

Mt 24,13Ali tko ustraje do kraja, spasit će se

Matej veli samo tko ustraje do kraja biti će spašen. Zato je bitno razlučiti otkupljenje i spasenje. Otkupljenje se odnosi na sve, a spasenje na neke.
Jel' napokon jasno?
Da ti nacrtam?
Ipak nisi tako pametan kakvim se želiš predstaviti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 kol 2018 12:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Drago je meni da se ti skroz uključiš u raspravu. Svaku tvoj intervenciju, kao što vidiš, dodajem:

Dakle:

Čin Otkupljenja sastoji se od ovih pet točaka:
1. Bog je svim grešnim ljudima dao novu priliku za spas u planu Otkupljenja.
2. Za Otkupitelja određuje Isusa Krista.
3. Za otkupninu određuje smrt Isusovu na križu.
4. Isus poslušno prihvaća otkupiteljsku zadaću.
5. Onaj "tko ustraje do kraja, spasit će se". (Mt 24,13)

Jesmo li sada usuglašeni u bitnome?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 kol 2018 14:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
why napisao:
Drago je meni da se ti skroz uključiš u raspravu. Svaku tvoj intervenciju, kao što vidiš, dodajem:

Dakle:

Čin Otkupljenja sastoji se od ovih pet točaka:
1. Bog je svim grešnim ljudima dao novu priliku za spas u planu Otkupljenja.
2. Za Otkupitelja određuje Isusa Krista.
3. Za otkupninu određuje smrt Isusovu na križu.
4. Isus poslušno prihvaća otkupiteljsku zadaću.
5. Onaj "tko ustraje do kraja, spasit će se". (Mt 24,13)

Jesmo li sada usuglašeni u bitnome?


Zašto na 5. nisi stavio
Mt 7,21"Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima?

Uostalom, što želiš dokazati?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 kol 2018 18:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Dopunjeno po tvome:

Čin Otkupljenja sastoji se od ovih pet točaka:
1. Bog je svim grešnim ljudima dao novu priliku za spas u planu Otkupljenja.
2. Za Otkupitelja određuje Isusa Krista.
3. Za otkupninu određuje smrt Isusovu na križu.
4. Isus poslušno prihvaća otkupiteljsku zadaću.
5. "Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. (Mt 7,21). 13Ali tko ustraje do kraja, spasit će se (Mt 24,13)

Poslije ću ja svoje zaključke, sada uz tvoje intervencije u sažetku usuglašavam učenje KC o ovoj temi. Prihvatio sam tvoje dopune u cjelini.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 kol 2018 18:33 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
why napisao:
Dopunjeno po tvome:

Čin Otkupljenja sastoji se od ovih pet točaka:
1. Bog je svim grešnim ljudima dao novu priliku za spas u planu Otkupljenja.
2. Za Otkupitelja određuje Isusa Krista.
3. Za otkupninu određuje smrt Isusovu na križu.
4. Isus poslušno prihvaća otkupiteljsku zadaću.
5. "Neće u kraljevstvo nebesko ući svaki koji mi govori: 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca mojega, koji je na nebesima. (Mt 7,21). 13Ali tko ustraje do kraja, spasit će se (Mt 24,13)

Poslije ću ja svoje zaključke, sada uz tvoje intervencije u sažetku usuglašavam učenje KC o ovoj temi. Prihvatio sam tvoje dopune u cjelini.


Nadam se da ti je jasno da nešto posebno kao Otkupljenje je nemoguće izreći u 5 točaka.
To je ko da se penješ na planinu, a tek si napravio prvi korak.

Svojim vazmenim otajstvom Isus je proizveo spasenje svijeta tj. otkupljenje ljudi od grijeha i vječne osude i otvorio je vrata vječnoga, blaženoga života. Zbog toga je Isus došao na svijet da bi nas na kraju svoga života mukom, smrću i uskrsnućem otkupio. Zašto je Isus, Sin Božji uopće došao na ovaj svijet? Zašto je morao patiti i biti razapet na križu?

Zato je vrlo važno da ozbiljnije razmislimo o Kristovoj smrti i uskrsnuću. Zašto je Isus Krist sišao s neba, sa prijestolja slave, da bi živio u siromaštvu i poniženju? Zašto je bio odbačen, razapet i ubijen? Zašto je nakon tri dana uskrsnuo od mrtvih? Božja riječ - Biblija, kroz koju nam se Bog objavio, nudi nam iscrpna objašnjenja. Pogledajmo što nam sveti apostol Petar kaže: 'Doista, i Krist jednom za grijehe umrije, pravedan za nepravedne, da vas privede k Bogu - ubijen doduše u tijelu, ali oživljen u duhu' (1 Pt 3,18).

Apostol nam jasno kaže da je Krist umro zbog grijeha. Ali, zbog čijih grijeha? Ne zbog svojih, jer Petar kaže da je 'umro pravedan za nepravedne'. Krist je potpuno pravedan, bez ijednog grijeha, ali je umro za nas grešnike. Zato Petar kaže da je Krist umro 'da nas privede k Bogu', da nas pomiri s Bogom. On je uzeo našu krivicu na sebe. Platio je kaznu umjesto nas. 'Za naše grijehe probodoše Njega, za opačine naše Njega satriješe. Na Njega pade kazna radi našeg mira, Njegove nas rane iscijeliše', proriče prorok Izaija nekoliko stotina godina prije njegovog rođenja.

Eto zašto je Krist umro. On je umro zbog naših grijeha, umjesto nas, da nam otvori put k Bogu. On je umro da bi nas svojom krvlju otkupio od ropstva grijehu i kazne za grijeh. Umro je da bi nas svojom žrtvom kupio za sebe. I ne samo da je Isus umro, nego je i uskrsnuo. Nakon što je bio razapet na križu, umro je i položen je u grob, ali treći dan je uskrsnuo od mrtvih, jer 'nije bilo moguće da ga smrt zadrži u svojoj vlasti' (Dj 2,24). Nismo li se mogli opravdati na neki drugi način? Možda dobrim djelima, religioznim obredom i slično? Ne, nismo! Biblija jasno kaže: 'Ta nitko sebe ne može otkupit, ni za se dati Bogu otkupninu: životu je cijena previsoka i nikada je neće platiti' (Ps 49. 8,9). Isus je rekao da je 'Bog toliko ljubio svijet da je dao svog jedinorođenog sina da ne pogine ni jedan koji u Njega vjeruje, nego da ima život vječni' (Iv 3,16).

Oproštenje grijeha po vjeri u Krista Isusa je besplatan dar koji ti Bog nudi, ali se ne uračunava dok ga osobno ne primiš.

Tvoji zaključak me ne zanima. Jer poganska tumačenja Biblije, vjere i poimanja Boga ostavi za sebe.
Ljudskom logikom se ne može dokučiti Bog.
U tome je čar vjere. Vjerovati onome koji je otkupio grijehe sa punim pouzdanjem.
Zato tvoj zaključak je suvišan i nepotreban katolicima na ovom forumu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 kol 2018 19:55 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Sve potvrđujem što si napisao. Od riječi do riječi. Pozivam ostale koji prate diskusiju da uzmu baš ozbiljno u memoriju upravo tvoj tekst, jer sam ja u temu kratko sažeo u četiri točke, a ti pak opširnije prezentirao i protumačio iz visokog znanja katoličkog učenja, koje znanje se tebi mora priznati. Drago mi je da si pokazao to i vlastitim zaokruženim mislima kao i izvornim citatima, jednom riječju drago mi je da si temu činjenično ojačao i da možemo reći da je jedan katolički obrazovan vjernik dodatno ojačao podloge koje nas uče o planu i sadržaju Otkupljenja, bitnog učenja KC.
Samo iz tih - i samo iz tih - učenja koja su tu napisana ću izvesti zaključak.
Izvest ću ga metodom ili modelom mišljenja koji učimo u javnim školama, kojega smo nas oboje učili u školi, a koji glasi: Ovdje su činjenice – koji zaključak možemo iz njih izvući?

Tebe ne zanima moj zaključak, kažeš.
Savršeno razumljivo. Kada bi tebe zanimao moj zaključak, zaključak koji dolazi iz metode koju sam upravo opisao, tada bi ti bio u problemu. Taj problem da ti unaprijed obijaš zaključak koji daju činjenice, zove se zatvaranje očiju. Ti naravno imaš pravo na to. To je ispravno religiozno ponašanje. Ne dopustiti da itko izazove preispitivanje jer je sve jasno, sve je određeno i sve je objašnjeno.

Ti cijelo vrijeme pokušavaš pitati tko sam ja i zašto ovo pišem. Tko sam ja? Katolički odgojen vjernik kao i ti, obrazovan u vjeri kao i ti, pri tome dam se i učiti od tebe u katoličkim odgovorima, nemam problema učiti. No samo jedno me bitno razlikuje do tebe. Nisam prihvatio da moja mišljenja o važnim temama (a prihvaćanje ili neprihvaćanje religioznog svjetonazora je važna tema u ljudskom životu), nisam prihvatilo da u tome slijedim tuđe mišljenje. Najprije mišljenje roditelja (koja si ti nastavio slijediti, to te nisam ni pitao ali s velikom sigurnošću to uzimam kao pretpostavku) a onda mišljenje vjeroučitelja koje nikada nije ni bilo izvedeno iz razmišljanja nego uvijek iz dogme, jer inače ne bi ni bili službeni vjeroučitelji. E, budući da ljudi slobodno-mislećeg svjetonazora ne prihvaćaju ni unaprijedne zaključke ni dogme, to ovdje imaš sugovornika koji je otvoren izvesti zaključke - ne one koji su mu rekli, koje ti i ja možemo do beskraja ponavljati, nego one koje proizlaze iz samoga sadržaja i samih činjenica. Biti slobodan od obaveze tuđega mišljenja, biti slobodan gledati svijet vlastitim očima je nešto najvrjednije što imamo u životu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 22 kol 2018 21:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
why napisao:
Sve potvrđujem što si napisao. Od riječi do riječi. Pozivam ostale koji prate diskusiju da uzmu baš ozbiljno u memoriju upravo tvoj tekst, jer sam ja u temu kratko sažeo u četiri točke, a ti pak opširnije prezentirao i protumačio iz visokog znanja katoličkog učenja, koje znanje se tebi mora priznati. Drago mi je da si pokazao to i vlastitim zaokruženim mislima kao i izvornim citatima, jednom riječju drago mi je da si temu činjenično ojačao i da možemo reći da je jedan katolički obrazovan vjernik dodatno ojačao podloge koje nas uče o planu i sadržaju Otkupljenja, bitnog učenja KC.
Samo iz tih - i samo iz tih - učenja koja su tu napisana ću izvesti zaključak.
Izvest ću ga metodom ili modelom mišljenja koji učimo u javnim školama, kojega smo nas oboje učili u školi, a koji glasi: Ovdje su činjenice – koji zaključak možemo iz njih izvući?

Tebe ne zanima moj zaključak, kažeš.
Savršeno razumljivo. Kada bi tebe zanimao moj zaključak, zaključak koji dolazi iz metode koju sam upravo opisao, tada bi ti bio u problemu. Taj problem da ti unaprijed obijaš zaključak koji daju činjenice, zove se zatvaranje očiju. Ti naravno imaš pravo na to. To je ispravno religiozno ponašanje. Ne dopustiti da itko izazove preispitivanje jer je sve jasno, sve je određeno i sve je objašnjeno.

Ti cijelo vrijeme pokušavaš pitati tko sam ja i zašto ovo pišem. Tko sam ja? Katolički odgojen vjernik kao i ti, obrazovan u vjeri kao i ti, pri tome dam se i učiti od tebe u katoličkim odgovorima, nemam problema učiti. No samo jedno me bitno razlikuje do tebe. Nisam prihvatio da moja mišljenja o važnim temama (a prihvaćanje ili neprihvaćanje religioznog svjetonazora je važna tema u ljudskom životu), nisam prihvatilo da u tome slijedim tuđe mišljenje. Najprije mišljenje roditelja (koja si ti nastavio slijediti, to te nisam ni pitao ali s velikom sigurnošću to uzimam kao pretpostavku) a onda mišljenje vjeroučitelja koje nikada nije ni bilo izvedeno iz razmišljanja nego uvijek iz dogme, jer inače ne bi ni bili službeni vjeroučitelji. E, budući da ljudi slobodno-mislećeg svjetonazora ne prihvaćaju ni unaprijedne zaključke ni dogme, to ovdje imaš sugovornika koji je otvoren izvesti zaključke - ne one koji su mu rekli, koje ti i ja možemo do beskraja ponavljati, nego one koje proizlaze iz samoga sadržaja i samih činjenica. Biti slobodan od obaveze tuđega mišljenja, biti slobodan gledati svijet vlastitim očima je nešto najvrjednije što imamo u životu.


Ti si u velikom problemu.
Kod tebe prvo vidim problem sa Ja, ja,ja. To ti je oholost, a oholost je prvi grijeh. Veli se da iz oholosti proizlaze svi drugi grijesi.
Drugo je da te Sotona zaveo. To je tako jer pisano je:
Jer nije nam se boriti protiv krvi i mesa, nego protiv Vrhovništava, protiv Vlasti, protiv upravljača ovoga mračnoga svijeta, protiv zlih duhova po nebesima. Ef6,12

Pozivaš se na mišljenja i javne škole. Sorry ali baš ti autoritet nije neki. Naše školstvo nije reprezentativni primjerak uspjeha.

Iz katoličke si obitelji?
Uvijek se pitam kako to na smokvi može izrasti kupina?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 23 kol 2018 12:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 srp 2011 16:25
Postovi: 181
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Svi ateisti i "slobodnomisleći" koji su sami sebe uvjerili da su slobodni od vjere u dogme svoj svjetonazor temelje na dogmama naturalističke vjere i naturalističke pseudoznanosti.

To se najbolje vidi kada to razotkrivaju doktori prirodnih znanosti: (VIDEO) Abiogeneza, evolucionistička ideja postupnog nastanka života iz nežive materije, znanstveno je nemoguća http://nacija.hr/2016/07/05/video-abiog ... -nemoguca/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 24 kol 2018 17:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
why napisao:

Ti cijelo vrijeme pokušavaš pitati tko sam ja i zašto ovo pišem. Tko sam ja? Katolički odgojen vjernik kao i ti, obrazovan u vjeri kao i ti, pri tome dam se i učiti od tebe u katoličkim odgovorima, nemam problema učiti. No samo jedno me bitno razlikuje do tebe. Nisam prihvatio da moja mišljenja o važnim temama (a prihvaćanje ili neprihvaćanje religioznog svjetonazora je važna tema u ljudskom životu), nisam prihvatilo da u tome slijedim tuđe mišljenje. Najprije mišljenje roditelja (koja si ti nastavio slijediti, to te nisam ni pitao ali s velikom sigurnošću to uzimam kao pretpostavku) a onda mišljenje vjeroučitelja koje nikada nije ni bilo izvedeno iz razmišljanja nego uvijek iz dogme, jer inače ne bi ni bili službeni vjeroučitelji. E, budući da ljudi slobodno-mislećeg svjetonazora ne prihvaćaju ni unaprijedne zaključke ni dogme, to ovdje imaš sugovornika koji je otvoren izvesti zaključke - ne one koji su mu rekli, koje ti i ja možemo do beskraja ponavljati, nego one koje proizlaze iz samoga sadržaja i samih činjenica. Biti slobodan od obaveze tuđega mišljenja, biti slobodan gledati svijet vlastitim očima je nešto najvrjednije što imamo u životu.

Quote=
Ja sam isto katolik,bar se nadam...jer sam i ja po prirodi "sumnjičavi Toma"...nisam odgojem dobila baš neku vjeru,išla sam kao mala na vjeronauk,ali nisam"pila"kao ostali te priče...Uvijek sve preispitujem,cijeli život.Došla sam do zaključka da nema neke koristi od slobodno-mislećeg svjetonazora i pokušavanja dokučiti nedokučivo.Mi ionako koristimo zanemarivo mali dio moždanog potencijala,vidimo zanemarivo mali dio spektra,nesavršeni smo u svakom pogledu,a utvaramo si velike spoznaje.Ni nauka nije toliko egzaktna,velika otkrića nastala su ponekad slučajno(penicilin),danas baratamo embrijima,no nikada nećemo znati"proizvesti "život...Kvantna fizika ruši neke stare teorije,no još novije teorije pobijaju i neke od"novih"...Sviješću nismo odmakli daleko od početka,Zemlja je još puna ratova,proizvodnja oružja samo raste,zagađuje se zbog profita...Jedino što je sigurno,vlastito je iskustvo,bar za dotičnu osobu(možda "sigurno"nije prava riječ,no bliži se kraj radnog vremena,pa neću moći biti preciznija.Kad zakoračiš u vjeru,hrabro,poput mene,ideš na misu,primaš sakramente,vjerujem da možeš dobiti neke odgovore,nešto,ajmo reći metafizički,unutar sebe.Ionako,tko zna,ah,nitko ništa nezna,krhko je znanje..a dogme spadaju u "full packet"... 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 284 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 29  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr