www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 ožu 2024 07:50

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 284 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov: Crkvena dogma
PostPostano: 09 lip 2008 13:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Dragi moji prijatelji,kako vidim da mnogima neki pojmovi glede crkvenog naučavanja i pojma dogme,nisu baš najasnije(a tko bi pak sve i mogao zapamtiti :lol: )evo nekoliko riječi,koje će vjerujem biti sigurno svima nama na korist....Crkvena dogma vjerska je istina koja potpuno obvezuje kršćane na vjerovanje i priznavanje iste...primjer.. nijedan kršćanin ne može kazati da je za njega Isus pravi čovjek, a da u isto vrijeme,nije Bog.

U biti, da bi bolje shvatili odakle potječe riječ dogma, reći ćemo da dolazi od grčke riječi dokeo koja u temeljnom značenju znači nauk, zaključak, nešto što se čini pravilnim. To bi bilo filozofsko stajalište. U našem kršćanskom smislu dogma je ono što je istina – nepobitna. Ona je postojala kod poganskih filozofa u SZ, NZ, kao i kod crkvenih otaca, pa tako i u službenom naučavanju Crkve.... u konačnici možemo kazati da dogma izražava istinit nauk vjere, znači ono što se u vjeri nikako ne može mijenjati...daklem mogli bi kazati, tko ne priznaje dogmu, sam sebe isključuje iz zajedništva vjernika i Crkve.

Sve dogmatske izjave imaju za svrhu otklanjanje zablude i uspostavljanje ispravnih parametara vjere. Naravno da takve izjave ne obuhvaćaju sveukupno istinu koja je božanski misterij.Bit same dogme u Rimokatoličkoj Crkvi i teologiji jednoznačna i općenita u uporabi je tek negdje od 18. stoljeća.To je u biti predmet vjere koju Crkva izričito redovitim učiteljstvom ili nekom papinskom iliti saborskom definicijom navješćuje na takav način kao da je od Boga objavljena. Stoga bi njezino nijekanje bila hereza.

Naravno da su dogme uvjetovane društvenim, psihološkim i drugim interesima.Tako se može dogoditi da neka dogma danas nije više razumljiva sama po sebi, te se pod novim okolnostima ne može više iznova i aktualno interpretirati u datom povijesnom trenutku pa se na neki način zaboravlja, iako se mora sačuvati u povijesnom sjećanju Crkve.....

Postoji red ili hijerarhija istina katoličkog nauka kako je naučavao Drugi vatikanski sabor...... da ne bi došlo do zabune i za bolja shvaćanja svih nas na ovom forumu, treba usmjeriti pozornost na razliku između dogme i naučavanja. Što bi to značilo?..... to znači da se dogma tehnički odnosi na deklarativnu izjavu koja otkriva objavljenu istinu, a pak crkveno naučavanje odnosi se na pojašnjenja kako se takve istine mogu shvatiti.

Naša Rimokatolička Crkva u svakom slučaju dopušta pluralizam na razini teološkoga učenja, ali nikako ne na dogme. Ne sjećam se, ali mislim da sam negdje davno pisao na forumu o tome, ali ću sada ponoviti da su u Katoličkoj Crkvi prihvaćene glavne kršćanske dogme (5 glavnih istina) koje su definirane na prvih 8 ekumenskih koncila... naaravno da je u drugom tisućljeću naša Katolička Crkva raščlanjivala i precizirala svoj dogmatski nauk na još 13 ekumenskih koncila ali koje nažalost ne prihvaćaju ostale kršćanske koncesije... To je bio nauk učenje o čistilištu, sakramentima, o odnosu pisane objave i tradicije, o bezgrešnom začeću, papinoj nezabludivosti, Marijinu uznesenju na nebo.

Kod nas rimokatolika doogme imaju daleko veću važnost, nego li u pravoslavlju i protestantizmu, pa su precizno definirani i po kanonskom pravu naravno obvezne. Dakako da je izvor dogmi isključivo Sveto pismo i apostolska predaja, a pri njihovu tumačenju u obzir se uzima vjernički osjećaj, teološko tumačenje i u konačnici, crkveno uučiteljstvo.

Ovdje ću sada staviti glavne kršćanske vjerske istine koje su definirane na prvim ekumenskim koncilima, i uglavnom ih prihvaćaju sve kršćanske vjeroispovijesti:

1. Monoteizam (postojanje jednog transcedentnoga Boga, različitoga od svijeta, čija je objava sadržana u svetom pismu) i Trojstvo (u Bogu su tri osobe – Otac, Sin i Duh Sveti)
2. Stvaranje i providnost (Bog je sve stvorio, sve uzdržava i svime upravlja)
3. Utjelovljenje i otkupljenje (Sin je Božji postao čovjekom radi našega spasenja)
4. Besmrtnost ljudske duše i uskrsnuće tijela
5. Posljednje stvari (raj ili pakao) uvjetovane su milošću Božjom i čovjekovim etičkim ponašanjem.

Eto,ako tko ima još nešto nadodati i nadopuniti,dapače neka to učini,jer svoju vjeru i ono što vjerujemo, moramo uz ono što živimo i to bar donekle poznavati... :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 13 lip 2008 17:55 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
VJERSKE DOGME - KKC

88 Crkveno se učiteljstvo služi puninom autoriteta primljenog od Krista kad definira dogme, to znači, kad, u obliku koji kršćanski puk obvezuje na neopoziv pristanak vjere, izlaze istine sadržane u božanskoj objavi, ili pak istine koje su s takvima nužno povezane.

89 Naš duhovni život i dogme organski su povezani. Dogme su svjetla na putu naše vjere, one ga osvjetljuju i čine sigurnim. I obratno, ako nam je život ispravan, bit će nam razum i srce otvoreni, da prihvate svjetlo vjerskih dogmi.[54]

90 Uzajamna povezanost i dosljednost dogmi mogu se naći u cjelokupnosti objave Kristova otajstva.[55] "Unutar istina katoličke nauke postoji red ili 'hijerarhija', jer je različita njihova povezanost s temeljem kršćanske vjere".[56]


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 ožu 2013 09:49 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 11 ožu 2013 15:41
Postovi: 4
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Evo jednog jednostavnog popisa katoličkih dogmi. One se ne mijenjaju, tumačenja se mogu nadograđivati ovisno o vremenu i problematici određenog razdoblja.
DOGME
STUPNJEVANJE DOGMI


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 lis 2014 22:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 stu 2013 18:43
Postovi: 105
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Kad su nastale dogme?
Ako su tako bitne,zašto nisu bile bitne kršćanima u drugom stoljeću!??I kasnije!
Oni do njih nisu držali,jer ih nije bilo!
Gdje je onda ono Isusovo:"Ljubi Boga i bližnje svoje i bit ćeš spašen!"
Jesu li dogme iznad te dvije zapovjedi?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 lis 2014 23:30 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
kristian napisao:
Kad su nastale dogme?
Ako su tako bitne,zašto nisu bile bitne kršćanima u drugom stoljeću!??I kasnije!
Oni do njih nisu držali,jer ih nije bilo!
Gdje je onda ono Isusovo:"Ljubi Boga i bližnje svoje i bit ćeš spašen!"
Jesu li dogme iznad te dvije zapovjedi?

Dogme nastanu onda kada neki heretik,kao ti, dovede neku istinu u pitanje!!
Tako da je nešto dogma oduvijek, samo se to tako još ne zove. Kužiš!!
I nemoj širiti svoje mudrolije na katoličkom forumu! Odi šetaj pudla i odi na čaj kod prijatelja i koju minutu protestiranja!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2014 00:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 stu 2013 18:43
Postovi: 105
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Samuel napisao:
kristian napisao:
Kad su nastale dogme?
Ako su tako bitne,zašto nisu bile bitne kršćanima u drugom stoljeću!??I kasnije!
Oni do njih nisu držali,jer ih nije bilo!
Gdje je onda ono Isusovo:"Ljubi Boga i bližnje svoje i bit ćeš spašen!"
Jesu li dogme iznad te dvije zapovjedi?

Dogme nastanu onda kada neki heretik,kao ti, dovede neku istinu u pitanje!!
Tako da je nešto dogma oduvijek, samo se to tako još ne zove. Kužiš!!
I nemoj širiti svoje mudrolije na katoličkom forumu! Odi šetaj pudla i odi na čaj kod prijatelja i koju minutu protestiranja!!

Malo racija molim fino!
(Sumnjam da to od tebe mogu očekivat)
So,,dakle,,dogme nastaše 1000 godina(a neke i kasnije) iza Krista!
Pa te pitam,,što je sa generacijama kršćana koji ih nisu imali?Jesu li oni u paklu?Spašavaju li nas dogme ili Isus Krist!??
Koji reče;:"Ljubi Boga i bližnjeg svoga i bit ćeš spašen!!"
Ako sam ja heretik za tebe,jesam li za Boga?Ti si važan a Bog nije?Misliš li tako?Ako Bog spašava samo Katolike,,,onda se tog Boga odričem,isti čas!
Bio sam na katoličkoj bogosloviji(iako protestant po uvjerenju) i predmet "Uvod u Novi Zavjet" mi je predavao katolički svećenik,,rektor bogoslovije tada(peder) no Biskup nije tada znao da je on to(pokojni Tamarut),,pa te pitam,,,ja koji sam 30 godina u braku i vjeran sam svojoj ženi(I Bogu) a nisam Katolik,,,hoću li završiti u paklu ja ,a on ne<<<<<<<<<<<<<<<<'<<?Radi se o Anutunu Benvinu!Novine pisale o tome pa nemoram skrivati!Tip ubio svećenika ljubavnika,,zadavio ga!
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/ ... ika-333078


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2014 00:38 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Citat:
Malo racija molim fino!
(Sumnjam da to od tebe mogu očekivat)
So,,dakle,,dogme nastaše 1000 godina(a neke i kasnije) iza Krista!
Pa te pitam,,što je sa generacijama kršćana koji ih nisu imali?Jesu li oni u paklu?Spašavaju li nas dogme ili Isus Krist!??
Koji reče;:"Ljubi Boga i bližnjeg svoga i bit ćeš spašen!!"
Ako sam ja heretik za tebe,jesam li za Boga?Ti si važan a Bog nije?Misliš li tako?Ako Bog spašava samo Katolike,,,onda se tog Boga odričem,isti čas!
Bio sam na katoličkoj bogosloviji(iako protestant po uvjerenju) i predmet "Uvod u Novi Zavjet" mi je predavao katolički svećenik,,rektor bogoslovije tada(peder) no Biskup nije tada znao da je on to(pokojni Tamarut),,pa te pitam,,,ja koji sam 30 godina u braku i vjeran sam svojoj ženi(I Bogu) a nisam Katolik,,,hoću li završiti u paklu ja ,a on ne<<<<<<<<<<<<<<<<'<<?Radi se o Anutunu Benvinu!Novine pisale o tome pa nemoram skrivati!Tip ubio svećenika ljubavnika,,zadavio ga!
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/ ... ika-333078


Ma čuj, ja uopće neću s tobom raspravljati, jer oko dogmi je pitanje , zašto se one donesu a nije pitanje kada, kužiš.
Jer dogma je smao potvrda za neku očitu stvar!
Ali kao što rekoh vi heretici ste uvijek razbibriga!!
I ja iskreno ne mogu vjerovati da ti srce slomilo nečiji pederluk!!
Šta sad ako neki protestant bude peder, kuš onda?? KOd hođe!? 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2014 11:28 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 18 tra 2012 23:11
Postovi: 142
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
kristian napisao:
.....
Bio sam na katoličkoj bogosloviji(iako protestant po uvjerenju) i predmet "Uvod u Novi Zavjet" mi je predavao katolički svećenik,,rektor bogoslovije tada(peder) no Biskup nije tada znao da je on to(pokojni Tamarut),,pa te pitam,,,ja koji sam 30 godina u braku i vjeran sam svojoj ženi(I Bogu) a nisam Katolik,,,hoću li završiti u paklu ja ,a on ne...


Bože vjeran sam svojoj ženi ,postim dva puta tjedno, dajem desetinu od svega i ljubim Tebe i bližnje. Ponekad sudim druge i činim se vrlo pravedan na forumu. Za razliku od ovi katolika ja sam dobar i znam što je kome u srcu. Ja znam da je Crkva nešto pogriješila, znam da meni ne trebaju sakramenti jer , pa ja ljubim, znam da meni ne treba Učiteljstvo jer nije moguće da moj briljantan um može pogriješiti u donošenju sudova i moj razum bez problema proniče sve tajne Božje. Isuse oh kako sam te shvatio. Nitko još nije bio uzdignut u duhu kao i ja. Zahvaljujući spoznajama koje sam dobio čitajući Sveto Pismo red je da prosvijetlim ove neuke katolike. Jer nije bitno što itko kaže (osobito Crkva) ja ljubim sve i svakoga i nikad sagriješio nisam. Ako i jesam otići ću u svoju sobu i Ti ćeš mi oprostiti. Ti nisi prisutan u Euharistiji jer ja to znam. Ti nisi prisutan u ispovijedi jer ja to znam. Sve je to nešto simboličko i bezveze. Kakvi Oci, kakvi naučitelji, kakvi mistici KC pa ja sam sve shvatio i što meni ima tko govoriti. Ja ljubim i prosudite parnicu u moju korist. Ja pravednik moram biti spašen ,a ne onaj grešnik. Oh koliko ljubim. Oh, oh, oh. Savršen sam.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2014 12:28 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
kristian napisao:
Bio sam na katoličkoj bogosloviji(iako protestant po uvjerenju) i predmet "Uvod u Novi Zavjet" mi je predavao katolički svećenik,,rektor bogoslovije tada(peder) no Biskup nije tada znao da je on to(pokojni Tamarut),,pa te pitam,,,ja koji sam 30 godina u braku i vjeran sam svojoj ženi(I Bogu) a nisam Katolik,,,hoću li završiti u paklu ja ,a on ne<<<<<<<<<<<<<<<<'<<?Radi se o Anutunu Benvinu!Novine pisale o tome pa nemoram skrivati!Tip ubio svećenika ljubavnika,,zadavio ga!
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/ ... ika-333078


..Apostoli bi trebali ,,širiti evenđelje...da bi svijet upoznao Ljepotu ISUSA KRISTA..
..i u Kristu našao spas.. Nisu svi ljudi..na putu svetosti...iako su u crkvenim redovima..
..nije ISUSOVA CRKVA...griješna..
.ako grijeh čine ljudi, svećenici koji padaju u tamu grijeha..
..ISUSOVO DJELO I PORUKA SU SAVRŠENI..
..ne može je ..okaljati niti jedna tama..
..no ljudi svećenici mogu okaljati ...sebe i svoju dušu..
.i izabrati propast..a ne spas u KRISTU...

zato..

.ne možeš tuđim grijehom..

..vrednovati svoju pravednost i ispravnost svog života...
..vukući paralele s tuđim životom...

..Svak pred Bogom stoji sam...JEDAN na JEDAN...čovjek sa svojim grijesima i svojim jadom
..a BOG...svet svet i presvet..

..pa kad se otvori tvoja KNJIGA ŽIVOTA... neće ti biti olakšavajuća okolnost...
..koja bi ublažila posljedica tvog grijeha..

..to što si znao ..svećenika pedera..koji je bio još grješniji.. 8)

..olakšavajuća okolnost bi bila..ta ;
..ako si se molio za njega ...da ga Bog izvuče iz pakla grijeha.. 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 stu 2014 12:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
naggar napisao:

"...ne možeš tuđim grijehom..

..vrednovati svoju pravednost i ispravnost svog života...
..vukući paralele s tuđim životom...

..Svak pred Bogom stoji sam...JEDAN na JEDAN...čovjek sa svojim grijesima i svojim jadom
..a BOG...svet svet i presvet..

..pa kad se otvori tvoja KNJIGA ŽIVOTA... neće ti biti olakšavajuća okolnost...
..koja bi ublažila posljedica tvog grijeha...."



Točno tako
Btb


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 284 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr