www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 14:13

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 284 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 29  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 30 srp 2018 15:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Tomatino napisao:
Cemu gubiti vrijeme i preispitivati nesto sto su crkveni oci, teolozi i sveci utvrdili kao vjersku istinu. Jesmo li pametniji ili svetiji od njih? Nismo! Prema tome, te istine treba vjerom prihvatiti a napor usmjeriti u njihovo porovođenje u svakodnevnici

Kad ovako nesto procitas covjek shvati da nam je obrazovni sustav duboko pao na ispitu. Zavrsiti neku skolu, uciti neko znanje i razmisljanje i ovako se postaviti prema mozgu!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 srp 2018 18:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
why napisao:
Tomatino napisao:
Cemu gubiti vrijeme i preispitivati nesto sto su crkveni oci, teolozi i sveci utvrdili kao vjersku istinu. Jesmo li pametniji ili svetiji od njih? Nismo! Prema tome, te istine treba vjerom prihvatiti a napor usmjeriti u njihovo porovođenje u svakodnevnici

Kad ovako nesto procitas covjek shvati da nam je obrazovni sustav duboko pao na ispitu. Zavrsiti neku skolu, uciti neko znanje i razmisljanje i ovako se postaviti prema mozgu!!


Tipu nije jasno da upravo s takvim stavom pljuje na crkvene oce i teologiju jer da su oni imali ovakav stav nebi sad ni imao tu svoju " vjersku istinu".
Istina se postepeno otkrivala i tumačila radom mudrih , slobodnih i Duhom Svetim nadahnutih ljudi , ne kako neki misle da im je sve gotovo palo s neba .


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 srp 2018 22:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 vel 2013 09:36
Postovi: 120
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 9 zahvala
Zahvaljeno je: 25 zahvala
kopitar napisao:
why napisao:
Tomatino napisao:
Cemu gubiti vrijeme i preispitivati nesto sto su crkveni oci, teolozi i sveci utvrdili kao vjersku istinu. Jesmo li pametniji ili svetiji od njih? Nismo! Prema tome, te istine treba vjerom prihvatiti a napor usmjeriti u njihovo porovođenje u svakodnevnici

Kad ovako nesto procitas covjek shvati da nam je obrazovni sustav duboko pao na ispitu. Zavrsiti neku skolu, uciti neko znanje i razmisljanje i ovako se postaviti prema mozgu!!


Tipu nije jasno da upravo s takvim stavom pljuje na crkvene oce i teologiju jer da su oni imali ovakav stav nebi sad ni imao tu svoju " vjersku istinu".
Istina se postepeno otkrivala i tumačila radom mudrih , slobodnih i Duhom Svetim nadahnutih ljudi , ne kako neki misle da im je sve gotovo palo s neba .

Moram odgovoriti na ovaj post, ne zbog tebe ili Why-a, već zbog drugih koji ovo budu čitali.
Sveti Ignacije je reako: "Ne zadovoljava dušu obilje znanja već unutarnje kušanje i proživljavanje stvari" i to je bio smisao mog posta, a ne negacija razuma u vjeri.
Kada čovjek krene analizirati određene vjerske istine, što sam bezbroj puta radio, onda se suočavaš s dva ključna problema:
1. nemaš potreban alat - čitaj (pred)znanje da bi kavalitetno mogao o tome razglabati
2. nemaš dovoljno vremena da bi se tome mogao temeljito postvetiti.
I onda se događa da stojiš u mjestu, vrijeme prolazi, vrtiš se u vrtlogu raznih spekulacija - "moždanih akrobacija", a ne rasteš u vjeri, odnosno duhovno ne napreduješ, što je temeljni cilj života svakog vjernika. Zato mi se čini kao gubljenje vremena kada netko tko jedva nešto zna o vjeri (a takvi smo gotovo svi na ovom forumu) ide raspravljati o određenim temeljnim vjerskim istinama - dogmama.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 srp 2018 14:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Tomatino napisao:
zna o vjeri

Pazi ovo: znati o vjeri.
Nekada kad vas budu pitali sto je to oksimoron, zgodno im mozete navedeno pokazati.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2018 07:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 vel 2013 09:36
Postovi: 120
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 9 zahvala
Zahvaljeno je: 25 zahvala
why napisao:
Tomatino napisao:
zna o vjeri

Pazi ovo: znati o vjeri.
Nekada kad vas budu pitali sto je to oksimoron, zgodno im mozete navedeno pokazati.

Žao mi je što izvlačiš iz konteksta moje riječi i s cinizmom nastojiš diskreditirati moje mišljenje.
Ti koji bi htio razgovarati, a ne propovijedati!? Bilo bi dobro da se zapitaš što ti zapravo radiš na ovom katoličkom forumu?
Koji god tvoji motivi bili, želim ti da upoznaš Krista jer to je smisao sve ove priče.
Ja govorim iz vlastitog iskustva u nadi da će ono nekome pomoći. Isto to iskustvo naučilo me je da od velikog analiziranja i mudrovanja nema puno koristi.
Naravno, putevi do Boga su različiti, nekome više odgovara racionaliziranje, drugome pak nije potrebno shvatiti da bi vjerovao.
Bitno je doći do Krista, bilo kojim putem, a Crkva nam je siguran putokaz


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2018 09:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Tomatino napisao:
why napisao:
Tomatino napisao:
zna o vjeri

Pazi ovo: znati o vjeri.
Nekada kad vas budu pitali sto je to oksimoron, zgodno im mozete navedeno pokazati.

Žao mi je što izvlačiš iz konteksta moje riječi i s cinizmom nastojiš diskreditirati moje mišljenje.
Ti koji bi htio razgovarati, a ne propovijedati!? Bilo bi dobro da se zapitaš što ti zapravo radiš na ovom katoličkom forumu?
Koji god tvoji motivi bili, želim ti da upoznaš Krista jer to je smisao sve ove priče.
Ja govorim iz vlastitog iskustva u nadi da će ono nekome pomoći. Isto to iskustvo naučilo me je da od velikog analiziranja i mudrovanja nema puno koristi.
Naravno, putevi do Boga su različiti, nekome više odgovara racionaliziranje, drugome pak nije potrebno shvatiti da bi vjerovao.
Bitno je doći do Krista, bilo kojim putem, a Crkva nam je siguran putokaz



A ča predlažeš da ćutimo na ovoj temi...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2018 09:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Tomatino napisao:
Ja govorim iz vlastitog iskustva u nadi da će ono nekome pomoći. Isto to iskustvo naučilo me je da od velikog analiziranja i mudrovanja nema puno koristi.

Priča je klasična, kada nema argumenata u racionalnom području, a nema ih - onda dolazi odgovor: "ja govorim iz vlastitog iskustva". Tu naravno prestaje svaka rasprava. Jer tko kome može nešto reći o njegovu iskustvu?
Pitaš me dakle, što radim tu. Radim ono što su nam u obrazovnom sustavu kazivali da ljudi rade: razgovaraju. Nažalost, razgovor završi prije nego počne. Čim se taj s druge strane povuče sintagmu o vlastitom iskustvu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 kol 2018 11:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 vel 2013 09:36
Postovi: 120
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 9 zahvala
Zahvaljeno je: 25 zahvala
why napisao:
Tomatino napisao:
Ja govorim iz vlastitog iskustva u nadi da će ono nekome pomoći. Isto to iskustvo naučilo me je da od velikog analiziranja i mudrovanja nema puno koristi.

Priča je klasična, kada nema argumenata u racionalnom području, a nema ih - onda dolazi odgovor: "ja govorim iz vlastitog iskustva". Tu naravno prestaje svaka rasprava. Jer tko kome može nešto reći o njegovu iskustvu?
Pitaš me dakle, što radim tu. Radim ono što su nam u obrazovnom sustavu kazivali da ljudi rade: razgovaraju. Nažalost, razgovor završi prije nego počne. Čim se taj s druge strane povuče sintagmu o vlastitom iskustvu.

Zašto vlastito iskustvo ne bi moglo biti argument, osobito u domeni vjere?
Što bi po tebi bio valjani argument? "Matematički" dokaz nekog vjerskog teorema?
Tvoj problem je što uopće ne shvaćaš što je to vjera, kao pojam u stvarnom životu pa tako i u religioznom smislu.
I zato je s tobom teško o vjeri raspravljati. Istina, ni ja nisam neki osobiti stručnjak za područje vjere pa možda ne znam svoja razmišljanja na ispravan način prenijeti drugima.
Ali to i nije moja namjera na ovom forumu. Više me zanimaju iskustva ljudi nego li isprazna mudrovanja o stvarima koje su već prožvakane brzbroj puta.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 kol 2018 09:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Tvoja vjera, tvoja stvar. Nemam namjeru to tvoje pravo osporavati.
Koristim tvoj primjer kao osnovu za kritiku društva, sustava obrazovanja, iz kojega uzalud izlaze osobe koje su, suprotiva ukupnoj logici obrazovnog sustava, spremne pukom vjerovanju dati prednost u odnosu na razmišljanje, vjerovati nekome bez znanja. Jesi li ikada promislio da je takvo napuštanje racija svojevrsna izdaja predmeta i kolegija koje si u školi prošao? Čemu uopće obrazovanje ako ne stvara slobodno-misleće pojedince? To je poanta moga obraćanja tebi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 02 kol 2018 11:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Sudeći po tvojim prijašnjim postovima, to što bi ti poticao u obrazovanju je njegovanje sumnje, a ne kritičkog razmišljanja.
Korisnije bi bilo poticati želju za učenjem, kreativnost, i naučiti načine na koji se može doći do znanja.
To tvoje "kritičko razmišljanje" je najčešće paravan za dežurno sumnjanje. A to su najjaloviji vjernici, nalik su mi na Buridanovog magarca koji stoji između dva sijena, i pita se da li je ovo dobro djelo koje ću učiniti(futur!) rezultat moje dobrote, ili ga mogu učiniti samo zbog Božje milosti. Najdramatičnije je što ga on ne čini(prezent!) iako mu duša žedja da ga učini, ko što magarčev želudac žudi za sijenom!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 284 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 29  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 20 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr