www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 17:16

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 13 sij 2019 20:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Da li pričest razumijemo na ispravan način, dali smo svjesni da se pričesćujemo i sa mističnim Tijelom Isusovim sa svim njegovim udovima tako da se pričesćujemo i jedni sa drugima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 sij 2019 20:41 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Ima knjiga u kojoj je sve vezano za pričest objašnjeno u vidu pitanja i odgovora.

Luigi Chiavarino - Pričešćujte se dobro

https://1drv.ms/b/s!Aitxvg2kqC-ihv8inghJGf7FjH6Ojg

Isus je na zadnjoj večeri blagoslovio kruh i vino rekavši da je to Njegovo Tijelo i Krv i da to radimo (obračajući se apostolima) Njemu na spomen.
Ako je Isus nešto reka to JEST.
Dakle, po blagoslovu svećenika posvećuje se kruh i vino u pravo Tijelo i Krv Isusa Krista.
To se zove Pretvorba ili transupstancijacija.

Sveta Misa je nekrvna žrtva Novoga i Vječnoga Saveza u kojoj se Gospodin naš Isus Krist pod prilikama kruha i vina neprestano prikazuje svom Nebeskom Ocu i tako će biti do konca svijeta. Prva Sveta Misa je bila na Posljednjoj večeri i to je bila nekrvna žrtva kojom je Gospodin Isus Krist pretkazao krvnu žrtvu koju je na Veliki petak prikazao na drvu križa kada je soje vlastito Tijelo i Krv predao za naše otkupljenje.

Euharistija je sakrament u kojem se po divnoj pretvorbi čitave biti kruha u tijelo Isusa Krista i vina u njegovu dragocjenu krv nalazi pravo, stvarno i bitno Tijelo, Krv, Duša i Božanstvo samog Isusa Krista našeg Gospodina pod prilikama kruha i vina da bi bio naša duhovna hrana.

Tvar sakramenta euharistije je ista kojom se služio Isus Krist, a to je kruh od žita i vino od trsa.
Oblik sakramenta euharistije sastoji se u riječima koje je izgovorio Isus Krist – “ovo je tijelo moje”, “ovo je krv moja”.

Pretvorba kruha u tijelo i vina u krv Isusa Krista događa se u samom činu, u kojem svećenik pod svetom misom izgovara riječi posvećenja. Posvećenje je ponavljanje čuda koje je Isus Krist učinio na posljednjoj večeri, kad je kruh i vino pretvorio u svoje presveto tijelo i krv govoreći: “ovo je tijelo moje” i “ovo je krv moja”. To ponavljanje čini svećenik u Sv. Misi. Čudesnu pretvorbu, koja se svaki dan vrši na našim oltarima, Crkva zove transsupstancijacija (promjena biti tvari kruha i vina dok prilike, tj. izgled ostaje isti). Riječima pretvorbe dao je toliku snagu sam Gospodin naš Isus Krist, koji je svemogući Bog.

Presveta euharistija čuva se u crkvama da bi joj se tamo vjernici klanjali i da bi se mogla prema potrebi odnijeti i bolesnicima. Moramo se svi klanjati euharistiji, jer ona zaista sadrži stvarno i bitno samoga Isusa Krista.


O ustanovljenju i učincima sakramenta euharistije

Isus Krist je ustanovio sakrament euharistije na Posljednjoj večeri, koju je sa svojim učenicima blagovao uoči svoje muke.
Isus Krist je ustanovio Presvetu Euharistiju zbog tri glavna razloga:
1. da bude žrtva Novoga zavjeta,
2. da bude hrana našoj duši i
3. da bude vječna uspomena njegove muke i smrti, dokaz njegove dragocjene ljubavi prema nama i zalog života vječnoga.
Glavni učinci Presvete Euharistije na one koji je dostojno primaju jesu:
1. čuva i umnožava milost u duši, t.j. milost kao što materijalna hrana uzdržava i razvija život tijela;
2. oprašta lake grijehe i čuva od smrtnih,
3. daje duhovnu utjehu.
Presveta Euharistija stvara u nama još tri učinka, a to je:
1. ublažuje naše strasti, i prije svega gasi u nama plamen pohote,
2. jača žar ljubavi prema Bogu i bližnjemu, te nam pomaže da postupamo u skladu sa željama Isusa Krista,
3. daje zalog buduće slave i uskrsnuća našega tijela.

O nužnim odredbama da bismo se dobro pričestili

Da bismo se dobro pričestili potrebne su tri stvari:
1. biti u milosti Božjoj,
2. biti sat vremena prije pričesti natašte,
3. znati što primamo i pristupiti na pričest sa svom pobožnošću.
Biti u milosti Božjoj znači imati čistu savjest od svih smrtnih grijeha. Ako tko zna da je u smrtnom grijehu, mora se dobro ispovjediti prije negoli se pričesti, jer samo kajanje bez ispovijedi nije dovoljno onome tko je u smrtnom grijehu, i tko se želi dostojno pričestiti. Ako se tko pričesti u smrtnom grijehu, on prima Isusa Krista, ali ne i njegovu milost, dapače, počinio bi svetogrđe i zaslužio bi prokletstvo.
Prije pričesti potreban je potpuni post sat vremena, ali taj razbija svaka mala stvar koja se uzme kao hrana ili piće.
Znati “što se prima u pričesti” znači poznavati ono što o tome uči kršćanski nauk i u to čvrsto vjerovati. Pričestiti se pobožno znači pristupiti pričesti s poniznošću i skromnošću u držanju i odijelu, pripremiti se prije Pričesti i zahvaliti poslije.
Priprema za Pričest sastoji se u tome da se neko vrijeme zadržimo u razmatranju koga primamo i tko smo mi, da učinimo djela vjere, ufanja i ljubavi, pokajanja, klanjanja, poniznosti i želje da primimo Krista.
Zahvala poslije Pričesti sastoji se u tome da se vratimo na svoje mjesto u crkvi te klečeći zadržimo u sabranosti i u sebi častimo Boga, da obnovimo djela vjere, ufanja, ljubavi, klanjanja, zahvale, prikazanja i prošnje, osobito onih milosti koje su potrebne nama i onima za koje smo dužni moliti.
Na dan kada pristupamo Pričesti treba biti što više sabran, treba se baviti djelima milosrđa i osobitom marljivošću ispuniti dužnosti svoga zvanja.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 sij 2019 21:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Da li mi budući da blagujemo Mistično tijelo , blagujemo i jedni druge pa i sami sebe?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 sij 2019 21:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Da li mi budući da blagujemo Mistično tijelo , blagujemo i jedni druge pa i sami sebe?


Naravno da ne.
Ima bedaka koji vele da su katolici ljudižderi.
To obično dolazi iz adventističnog miljeja. To su heretici koji su nerijateljski nastrojeni protiv KC.
Blagujemo pravog Isusa jednako kao apostoli na zadnjoj večeri.
To je povlastica koju ima čovijek, a nemaju anđeli recimo.

Što tebe kao pravoslavca drži na katoličkom forumu.
Meni ne pada na pamet ići na neki pravoslavni.
Daj objasni.
I zašto si u porofilu navao da si katolik, kada nisi?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 sij 2019 21:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Billy napisao:
kopitar napisao:
Da li mi budući da blagujemo Mistično tijelo , blagujemo i jedni druge pa i sami sebe?


Naravno da ne.
Ima bedaka koji vele da su katolici ljudižderi.
To obično dolazi iz adventističnog miljeja. To su heretici koji su nerijateljski nastrojeni protiv KC.
Blagujemo pravog Isusa jednako kao apostoli na zadnjoj večeri.
To je povlastica koju ima čovijek, a nemaju anđeli recimo.

Što tebe kao pravoslavca drži na katoličkom forumu.
Meni ne pada na pamet ići na neki pravoslavni.
Daj objasni.
I zašto si u porofilu navao da si katolik, kada nisi?




Da li ti vjeruješ da blagujemo potpunog Krista uključujući i Njegovo mistično tijelo ili samo krnjeg Krista.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 13 sij 2019 21:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Billy napisao:
kopitar napisao:
Da li mi budući da blagujemo Mistično tijelo , blagujemo i jedni druge pa i sami sebe?


Naravno da ne.
Ima bedaka koji vele da su katolici ljudižderi.
To obično dolazi iz adventističnog miljeja. To su heretici koji su nerijateljski nastrojeni protiv KC.
Blagujemo pravog Isusa jednako kao apostoli na zadnjoj večeri.
To je povlastica koju ima čovijek, a nemaju anđeli recimo.

Što tebe kao pravoslavca drži na katoličkom forumu.
Meni ne pada na pamet ići na neki pravoslavni.
Daj objasni.
I zašto si u porofilu navao da si katolik, kada nisi?



Da li ti vjeruješ da blagujemo potpunog Krista uključujući i Njegovo mistično tijelo ili samo krnjeg Krista.




Kakav je to krnji Krist?
Jel to tvoj Krist?
I zašto ne odgovaraš na pitanja?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 sij 2019 09:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Kakav je to krnji Krist?
Jel to tvoj Krist?
I zašto ne odgovaraš na pitanja?[/quote][quote][/quote]


Kad kažeš da blagujemo pravog Isusa na što točno misliš?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 sij 2019 13:10 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Kakav je to krnji Krist?
Jel to tvoj Krist?
I zašto ne odgovaraš na pitanja?
Citat:


Kad kažeš da blagujemo pravog Isusa na što točno misliš?


Mislim na to kako mi ne odgovaraš na pitanja pa ja činim isto.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 sij 2019 16:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Da li je potrebna svijest kod pričvršćivanja da ne samo što se pričešćujemo sa proslavljenim Kristom nego se također pričešćujemo sa Mističnim Tijelom-Crkvom u kojoj su ugrađeni svi okupljeni ljudi od početka do svršetka svijeta.
Ako neko pristupa pričesti a nema svijest i da smo Tijelo-crkva te da je svaki od nas bitan da bi Tijelo bilo kompletno on na neki način unosi razdor a da toga nije ni svjestan.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 14 sij 2019 17:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Da li je potrebna svijest kod pričvršćivanja da ne samo što se pričešćujemo sa proslavljenim Kristom nego se također pričešćujemo sa Mističnim Tijelom-Crkvom u kojoj su ugrađeni svi okupljeni ljudi od početka do svršetka svijeta.
Ako neko pristupa pričesti a nema svijest i da smo Tijelo-crkva te da je svaki od nas bitan da bi Tijelo bilo kompletno on na neki način unosi razdor a da toga nije ni svjestan.


Kopitaru gdje su odgovori?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr