www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 ožu 2024 02:45

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 
Autor Poruka
PostPostano: 23 srp 2008 18:45 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 lis 2006 20:27
Postovi: 128
Lokacija: Slavonija
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Ela bredi je napisala citiram:'' Ja još uvijek ne razumijem jel nam Bog daje bolest...Razumijem da je dopušta, ali DAJE li je?’’

Boga dopušta bolesti koju smo mi ''zaradili'' slobodnom voljom, ili koja je nastala kao uzrok okolnosti, odnosa i djelovanja osoba koje nas okružuju. Mnogi smataju da smo za nastanak svake bolesti odgovorni isključivo mi, no to obično nije tako. Kad zapadnemo u bolest onda nam dolaze mnoga pitanje, ispitujemo svoje postupke i postupke okoline u kojoj živimo. Dok smo zdravi ne obraćamo pažnju, ponekad niti na sebe, a vrlo često niti na naše bližnje. I onda odjednom obrat, iznenađenje, taragedija, čudo...pa otkud to. Svaka bolest, nesreća i tragedija imaju svoj uzrok. Baš sve. No, ljudi su često slijepi, nemarni, neosjetljivi na druge, oholi, egoistični.
Bog svakome želi dobro, no čovjek ponekad svjesno ili nesvjesno izabire zlo. Kaže negdje u Bibliji ''evo pred tebe stavljam dobro i zlo, život i smrt, blagoslov i prokletstvo. Pri tome jako je bitno na koji je izvor čovjek spojen: Obitelj tu igra jako veliku ulogu. Obitelj prvotno usađuje u tebe ''sjeme dobra ili sjeme zla''. Roditelji ti mogu biti najveći prijatelji ovozemaljski (tako bi trebalo biti), no mogu biti i najveći neprijatelji. Sad će se mnogi zgrozit nad ovom rečenicom, ali to je tako. Po plodu će se pokazati što je usađeno. Primjera ima na milijarde, no i današnja crkva ne upozorava dovoljno na to. Poštivanje Božjih zapovijedi – posebice poštuj oca i majku....kao i mnoge uzima se veoma šlampavo..jednosmjerno, formalno i previše olako. Krešenjem ove zapovijedi dolazi do raskola u obitelji, nepoštivanja obosmjerno – roditelj-djeca, djeca-roditelji. Žalosno je to, ali je istinito. A gdje je greška...u čovjeku i njegovoj udaljenosti od njegova Tvorca, srce mu je daleko od Oca, pa će mu danas-sutra biti daleko i do djece, djeci od roditelja itd. No, dok se dodje do te spoznaje, obraćenja, a time i početka ozdravljanja, dogode se mnoge loše stvari. I sam Bog govori ''moj narod umire jer ne zna..dakle iz ''neznanja''.

Obitelj je kolijevka zdravog života. Ono što roditelji usade u dijete, uz pravilno i obilato polijevanje, to će i izrasti. Drugi faktor je i okolina, društvo. No, ipak, ako roditelji čvrste temlje postave, nema vjetra (društva) koji će kuću (dijete) srušiti. Nije to lak put naravno, ali na kraju vrijedi truda, ponosa i radosti.

90 % bolesti su psihosomatske etiologije, dakle, nastaju zbog psihičke izopačensti i otklona od normalnoga, prirodnoga. Moglo bi se sad na tisuće stranica napisati i razjašnjavati, no smatram da je najbolje uzeti kao LIJEK VJEČNOSTI Onoga koji nas stvari i nastani na ovoj zemlji. Dobro i izobilje svega će imati oni koji ne skrenu s Jjegova puta, a početi će ga stjecati i oni koji su zalutali na stramputicu pa se žele vratiti. Svi se vratite na puteve Stvoriteljeve i uživati ćete blagoslove. Sljepce usmjerite i neuke uputite na kojem izvoru se valja napajati.

O svemu ostalome, može se pričati, o srdžbi i gnjevu Božjem, o nevoljama, o kušnjama...a sve u ime ljubavi..i zove da se izgubljene ovčice vrate na pašu pašnjaka Njegovih, da živu u hramoniji, a ne u razdoru i opačinama...jer, uistinu, čovjek se može igrati sa čovjekom na dobre i loše načine, ali ne i sa Bogom. Bog nas vidi i zna što nam treba. Ponekad smo ljuti i srditi na Njega, ali vjerujte, On ima naum s nama, mi to ne vidimo niti znamo, jer da znamo...još više bi se odmetnuli od Njega, jer suviše pametujemo, a mudrost nam je tanka spram Stvoriteljeve.
Evo to bi bilo ukratko, moja spoznaja, nedorečena, i još uvijek ograničena)

( Nadam se da mi nitko neće zamjeriti na bilo kojoj rečenici, jer i sam još uvijek rastem u vjeri. Radujem se daljenjem razvoju..nadam se polodonosnom.)

Uzdaj se jedino u Boga

12Postoji slab čovjek koji moli pomoć,
bez snage i pun nevolje,
ali ga Gospod milostivo gleda
i podiže iz njegove bijede.13Uzdiže glavu njegovu
i mnogi mu se dive.14Dobro i zlo, život i smrt,
siromaštvo i bogatstvo -
sve dolazi od Gospoda.
15 (16)
17Dar Gospodnji ostaje u pobožnika,
i naklonost će ih Gospodnja
dovijeka pratiti.18Ima ih koji se obogate pomnjom
i škrtošću,
i evo što im je plaća:19dođe dan kad kažu: "Nađoh mir,
i sad ću uživati svoja dobra",
ali ne znaju koliko će trajati:
morat će dobra svoja ostaviti
drugom i umrijeti.20Ustraj u dužnosti svojoj,
i neka ti je mila,
i u svojem radu ostari.21Ne čudi se djelima grešnikovim;
uzdaj se u Gospoda
i ustraj u svom poslu,
jer tako je lako Gospodu
iznenada i začas obogatiti
siromaha.22Blagoslov je Gospodnji plaća
pobožniku:
brzo se rastvara cvijet blagoslova.23Ne reci: "Što mi još treba?
I kakav me probitak čeka?"24Ne reci: "Imam svega dosta,
kakvo me odsad zlo može zadesiti?"25U vrijeme dobra zlo se zaboravlja,
i u vrijeme nesreće ne pamti se
sreća.26Jer Gospodu je lako
u dan smrtni platiti čovjeku
prema činima njegovim.27U vrijeme nevolje naslade se
zaboravljaju,
u posljednjem času otkrivaju se
djela čovjekova.28Prije smrti ne zovi nikoga sretnim,
jer se tek na svom koncu spoznaje
čovjek.

Čovjekova sloboda

11Ne reci: "Od Boga je grijeh moj",
jer što on mrzi, nikad ne čini.12I ne reci: "On me zavede",
jer njemu grešnici ne trebaju.13Gospod mrzi svaku gnusobu,
a mrzi je i svaki onaj tko se
njega boji.14On je sam u početku stvorio čovjeka
i prepustio ga slobodnoj volji
njegovoj.15Ako hoćeš, možeš držati zapovijedi,
u tvojoj je moći da budeš vjeran.16On je preda te stavio vatru i vodu:
za čim hoćeš pruži ruku svoju.17Pred čovjekom je i život i smrt:
što on više voli to će mu se dati.18Jer velika je mudrost u Gospoda,
on je svemoćan i vidi sve.19Oči Gospodnje počivaju na onima
koji ga se boje,
Gospod zna svako djelo čovječje.20Nije nikad zapovjedio nikomu da
bude bezbožnik
niti dao dopuštenje za grijeh.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 srp 2008 20:01 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..Kad sve knjige budu otkrivene..
..vidjet će se koliko je Gospodin,.
..NEIZMJERNO MILOSRDAN..
..ali i NEIZMJERNO PRAVEDAN..

..ovaj naš mali zemaljski bljesak..od nekoliko desetaka godina..
..ne daje nam pravi UVID..u Vječnu Stvarnost..

..tako da često...čini se da na svijetu ima puno nepravde..
..dakako IMA je..
..ali to je tek.. vrh sante leda..što je mi vidimo..

..onaj dio u dubini..formirao je vrh sante..

..a dubina nam je skrita..
..ili nije..

..ovisno..koliko smo zaronili u VJEČNI OCEAN.. :?: :idea: :arrow:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 srp 2008 20:06 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 13:51
Postovi: 128
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
SOTONA Izvor bolesti

Od velike je važnosti da na samom poèetku uvidimo otkuda dolaze bolesti. Veoma je uèestalo mišljenje da bolesti dolaze od Boga, i tu tvrdnju odmah želim pobiti. Važno Bitno je da nauèimo pravu Istinu: "...upoznat æete Istinu, a Istina æe vas osloboditi." (Ivan 8:32). Sotona je lažac i on ljudima laže . Govori ono što se kosi s Božjom Rijeèi - Biblijom. U svojim srcima trebamo odluèiti da æemo slušati i vjerovati samo ono što Bog kaže kroz svoju Rijeè.

"Dakle: ako vi, premda ste zli, možete davati djeci svojoj dobre darove, koliko æe više Otac vaš nebeski dati dobra onima koji Ga mole?" (Matej 7:11)



Otac sam dvoje prekrasne djece - Joshue (11) i Deborah (8). Moja ljubav prema njima je velika. Nema toga na ovome svijetu što im ne bih dao da me zatraže. Moja djeca, hvala Gospodinu, ni u èemu ne oskudijevaju. Ako me zatraže ono što je dobro i potrebno, dati æu im. No, Bog za mene u svojoj Rijeèi kaže da sam zao. Pa ipak, i kao takav, svojoj æu djeci uvijek dati samo dobro. Sada dobro pažljivo razmotrite: ako ja, koji sam zao, dajem svojoj djeci dobre darove, koliko æe tek onda Bog, koji je savršeno dobar, dati dôbra svojoj djeci koja Ga mole. Spreman sam svojoj djeci dati zadnji zalogaj hrane. Spreman sam sebe žrtvovati da bih njih spasio. Zašto? Iz jednostavnog razloga - zato što ih volim. Koliko je Božja ljubav uzvišenija! Ako ja, kao zao èovjek, imam na srcu davati svojoj djeci dobre stvari, koliko tek onda Otac nebeski želi dati dôbra svojoj djeci?

"Ne varajte se, ljubljena braæo moja: svaki dobar dar, svaki savršen poklon dolazi odozgo, od Stvoritelja zvijezda, u koga nema ni promjene, ni zasjenjenja zbog mijene." (Jakov 1:16,17)

Bog nam poruèuje da se ne zavaravamo, odnosno da pripazimo da nas drugi ne obmanjuju kako od Njega dolazi nešto drugo, a ne dobro. Bog je savršeno dobro te ni u Njemu, ni u Kraljevstvu oko Njega ne postoji nikakvo zlo.

"Neka nitko, kad je napastovan, ne kaže: "Bog me napastuje." Bog naime ne može biti napastovan na zlo, a niti sâm nikoga ne napastuje." (Jakov 1:13)

Rijeè je vrlo jasna. Niti u Bogu ima zla, niti na Njega može doæi zlo, a niti On može dati zlo, u ovom sluèaju bolest. Zašto ne može dati bolest? Odgovor je vrlo jednostavan: zato što Bog nema bolesti. Bolest je nešto što ne postoji u Božjem Kraljevstvu, a ako tamo ne postoji, onda niti ne može doæi od tamo. Amen. Zato mi je jako teško slušati izjave osoba koje krive Boga za sva zla koja se dešavaju po svijetu (ratovi, glad, poplave, požari, BOLESTI...) Ljudi to govore jer su obmanuti, i ne znaju pravu Istinu

"Lopov (sotona) ne dolazi osim da ukrade, zakolje i uništi. Ja (Isus) sam došao da ovce imaju život i da ga imaju u izobilju." (Ivan 10:10)

U ovom se stihu jasno vidi da od Gospodina dolazi dobro, a da od sotone dolazi zlo. BOG JE SAVRŠENO DOBRO - SOTONA JE SAVRŠENO ZLO , zato je znak jin-jang negativan, jer on govori da u svakom zlu ima malo dobra, a u svakom dobru malo zla. Po tome bi u Bogu bilo malo zla, a u sotoni malo dobra, a to je potpuno netoèno. Biblija kaže da Bog dolazi da dadne dobro, a sotona da dadne zlo.

"...kako je Isus prošao èineæi dobro i ozdravljajuæi sve koje ðavo bijaše tlaèio..." (Djela 10:38)

Tko je tlaèio ljude? Sotona.

Èime ih je tlaèio? Bolestima.

Tko je onda stavljao bolesti na ljude? Sotona, jer ih je on bolestima tlaèio.

Tko je došao da oslobodi ljude od tog tlaèenja? Isus Krist.

Zašto je Isus to èinio? Zato što je dobar i èinio je samo dobre stvari: ozdravljao je.

Biblija kaže da je sotona došao da: ukrade, zakolje i uništi. Upravo kroz bolest sotona to i èini. Što bolest èini? Krade nam zdravlje, a kroz to i mir, sreæu, financije, obitelj, posao... Kolje ili ubija osobu koja je bolesna. Nažalost, jako nam je dobro poznato da na svijetu postoje razne smrtonosne bolesti: leukemija, tumor, rak, sida... Uništava osobe na kojima je bolest prisutna. Postoje bolesti koje ne ubijaju, veæ èine štetu - uništavaju. Na primjer: karijes zubiju malo po malo uništava zube, gangrena malo po malo uništava krv i dijelove tijela, mrena oèiju malo po malo uništava vid...

"...dovedoše Mu èovjeka nijema i opsjednuta. Pošto je Isus istjerao zlog duha, progovori nijemi." (Matej 9:32,33)

"Zatim naredi zlom duhu te ovaj iziðe iz djeèaka, koji ozdravi u isti èas." (Matej 17:18)

"Tu bijaše neka žena opsjednuta osamnaest godina od duha koji je zaèetnik bolesti. Bila je zgrèena i nije se mogla uspraviti." (Luka 13:10)

"I sotona ode ispred lica Jahvina. On udari Joba zlim prištem od tabana do tjemena." (Job 2:6,7)

Sotona je izvor bolesti. Kada je Bog stvorio èovjeka, stvorio ga je savršenim tj. zdravim, te ga postavio da živi u Edenskom vrtu (mjestu izobilja) gdje nije bilo nikakvog zla - bolesti. Kada je èovjek uèinio grijeh i bio izbaèen iz Edena, na njega je došlo prokletstvo. Sotona je prvo usmrtio èovjekov duh (Postanak 2:17) te od tada i tijelo napada bolestima. Biblija kaže da sotona:"...bijaše ubojica ljudi od poèetka..." (Ivan 8:44) Zato ne vjerujmo lažima koja kažu da Bog daje bolesti, jer ako ih On daje zašto je onda dao svoga Sina da umre na križu i da ponese sve bolesti na svoje izranjavano tijelo. (Izaija 53:4,5)



Izvor bolesti



Istina je ta koja oslobaða i uvodi nas u Božji život blagoslova, od kojih se sada bavimo samo jednim - ZDRAVLJEM. U prošlom uèenju vidjeli smo od kuda dolazi zlo - bolesti, vidjeli smo da je izvor samo jedan, a to je sotona. U ovome æemo uèenju vidjeti da je izvor svakog dobra - zdravlja, samo Bog. U Starom zavjetu Bog se objavio kroz mnoga razlièita imena kao što su: El Shadaj (Svemoguæi Bog), Jahve Shalom (Bog je naš mir)... Ime kroz koje se Bog objavio, a koje nam je sada potrebno da bi Ga mogli bolje upoznati što se tièe ove teme je JAHVE RAFA (Bog koji daje zdravlje)

"Jer ja sam Jahve koji dajem zdravlje." (Izlazak 15:26)

Najbolji dokaz da je naš Bog dobar i da daje samo zdravlje je samo Njegovo ime "Bog ozdravitelj". Budimo jednostavni poput malog djeteta i prihvatimo ono što nam govori sam Bog u Svojoj Rijeèi - Bibliji. Kad bi od Boga dolazile bolesti tada se On ne bi mogao zvati 'Bog koji daje zdravlje', veæ bi se trebao zvati 'Onaj koji daje i zdravlje i bolest', a to On svakako nije. Amen!

U prošlom uèenju smo vidjeli da u Bogu i u Njegovom Kraljevstvu nema zla, veæ samo dobro: "Neka nitko, kad je napastovan, ne kaže: "Bog me napastuje." Bog naime ne može biti napastvovan na zlo, a niti sâm nikoga ne napastuje." (Jakov 1:13)

Božje Kraljevstvo je mjesto blagoslova jer tamo vlada Bog. Kakav je kralj takvo je i kraljevstvo. Naš Bog je savršeno dobro, tako da i u Njegovom Kraljevstvu postoji samo savršeno dobro.

"Ne varajte se, ljubljena braæo moja: svaki dobar dar, svaki savršeni poklon dolazi odozgo, od Stvoritelja zvijezda, u koga nema ni promjene, ni zasjenjenja zbog mijene." (Jakov 1:16,17)

U Starom zavjetu smo vidjeli da se Bog objavio svome narodu kao onaj koji DAJE ZDRAVLJE. U Novom zavjetu to nam potvrðeno rijeèima da Bog daje samo DOBRE I SAVRŠENE POKLONE.

Pogledajmo život i službu Isusa Krista - utjelovljenog Boga. Isus kaže za sebe:

"Tko je vidio mene, vidio je i Oca." (Ivan 14:9)

"Ja sam Tebe proslavio na zemlji izvršivši djelo koje si mi dao da uèinim." (Ivan 17:4)

"On me ne ostavlja sama, jer Ja uvijek èinim što je Njemu ugodno." (Ivan 8:29)

"Ja ne govorim sam od sebe rijeèi koje vam kažem: Otac koji boravi u meni èini svoja djela." (Ivan 14:10

"Ali neka svijet upozna da ja ljubim Oca i da radim kako mi je zapovjedio Otac!" (Ivan 14:31)

Isus nije došao na ovaj svijet da bi èinio svoju volju, veæ samo Oèevu. Isus je èinio samo ono što je vidio da Otac èini, zato je i rekao: "Tko vidi mene, vidi Oca!" Zašto ili po èemu? Upravo po djelima koja je èinio, jer je vidio, dok je bio u Nebu kod Oca, da ih Otac èini. Èitav Stari zavjet Isus je gledao kako Njegov Otac lijeèi, tako da, kad se u Novom zavjetu utjelovio, nastavio je i sam èiniti ista djela ozdravljivanja.

"Šimunova punica ležala je u groznici, te mu odmah rekoše za nju. On pristupi k njoj, uze je za ruku i podiže. Tada je pusti groznica, i ona ih poène posluživati." (Marko 1:30)

"Uveèer, kad sunce zaðe, dovodili su Mu sve bolesnike i opsjednute, te se sav grad skupi pred vratima. Izlijeèi on SVE bolesnike, a bijahu mnogi i razne im bolesti; istjera i sve zle duhove..." (Marko 1:32-34)

"Zapovijedam ti - reèe tada uzetome - ustani, uzmi postelju svoju i hajde kuæi svojoj. On ustade, smjesta uze postelju i iziðe naoèigled sviju." (Marko 2:11,12)

"Buduæi da je mnoge ozdravio, svi su bolesnici nasrtali prema Njemu da Ga se dotaknu." (Marko 3:10)

"...odmah joj prestade teæi krv, i ona na svom tijelu osjeti da je ozdravila od bolesti." (Marko 5:28, 29)

"Zatim pogleda u nebo, uzdahnu te mu reèe:'Effatha'- to jest: 'otvori se!' Otvore mu se uši i razriješi mu se sapeti jezik, te je pravilno govorio...Sve je dobro uèinio! On èini da gluhi èuju, a nijemi da govore!" (Marko 7:34, 35,37)

Novi zavjet je prepun primjera u kojima Isus ozdravlja bolesne. Na jednom mjestu piše da je Isus uèinio tolika dobra djela da ne bi (da su se sva zapisala) stala pod ovo nebo. Vjerujemo li sada da je Bog onaj koji daje samo zdravlje? Da, jer tako piše u Bibliji, a ona je vjerodostojna! Amen!



Izvor bolesti



Èitajuæi Stari i Novi zavjet, možemo vidjeti da su ljudi tokom èitave povjesti bivali ozdravljivani Božjom silom. Isto tako, kao što smo prije i napomenuli, ime našeg Boga je - Jahve Rafa (Izlazak 15:26). No, jesmo li se ikada zapitali otkuda Bogu zdravlje tj. sila da ozdravlja? Trebamo znati da to nije nešto što je postojalo od samog poèetka. Zašto? Zato što na poèetku nije postojala bolest. Sjetimo se da, kada je Bog stvorio ovaj svijet i sve na njemu, stvorio je sve savršeno. Kada je stvorio èovjeka, stvorio ga je savršenog tj. ZDRAVOG. U to vrijeme bolest nije postojala tako da ni Bogu nije trebala sila za ozdravljivanje. Meðutim, kada se èovjek uzoholio i pao u grijeh, na ovaj svijet su došla prokletstva, meðu njima i BOLEST. Èovjek je poèeo oboljevati, životinje su poèele oboljevati kao i sama priroda. Bog nije odbacio èovjeka nakon pada u grijeh. Možemo vidjeti da se Bog i dalje nastavio brinuti za sve one koji su vjerovali u Njega i živjeli po Njegovoj Rijeèi. U tu brigu je ukljuèeno i ozdravljivanje bolesnih. Bog ne želi da Njegov narod pati od raznih bolesti. Zato je morao poduzeti drastiène korake.

"Krist nas je otkupio od proklestva Zakona postavši mjesto nas proklet - stoji naime pisano: 'Proklet svaki koji visi na drvetu!' - da bi u Kristu Isusu na pogane došao Abrahamov blagoslov..." (Galaæani 3:13,14)

"A On je naše bolesti ponio, naše je boli na se uzeo...Za naše grijehe probodoše Njega, za opaèine naše Njega satriješe. Na Njega pade kazna radi našega mira, Njegove nas rane ozdraviše." (Izaija 53:4,5)

"Tako se ispuni Rijeè proroka Izaije:' On slabosti naše uze i ponese naše bolesti.'" (Matej 8:17)

"...jer je i Krist trpio za vas...On koji osobno u svome tijelu naše grijehe uznese na križ da mi, umrijevši svojim grijesima, živimo pravednosti; On èijim ste modricama ozdravljeni." (1. Petrova 2:21,24)

Trebamo znati da je cijena za naše ozdravljenje skupo plaèena i to ne neèim raspadljivim: srebrom, zlatom, kunom ili eurom, veæ dragocijenom žrtvom Božjeg Sina Isusa Krista. On je morao platiti cijenu. Zašto? Zato što nije postojao niti jedan drugi naèin. Samo je Isus bio besprijekoran i pogodan da bude uèinjen zamjenskom žrtvom. Zamjenskom žrtvom? Da, kako kaže Biblija: On je otišao na križ umjesto nas; platio je cijenu umjesto tebe i mene. Èovjeèanstvo je trebalo platiti cijenu kazne radi grijeha, ali se Isus dobrovoljno ponudio i otišao na križ. Prorok Izaija kaže: "A On je naše bolesti ponio, naše je boli na se uzeo...Njegove nas rane ozdraviše." Što to znaèi? Isus je trebao podnijeti ranjavanje svoga tijela. Prije nego je bio razapet na križu, Isus je primio trideset i devet udaraca bièem koji je na svojim vršcima imao metalne štipavce kojima su mu oderali gotovo svu kožu i teško izranjavali leða. Nakon toga èupali su mu bradu i kosu te Ga tukli po glavi. Na glavu su Mu stavili trnovu krunu èiji su trnovi prodirali u sam mozak. Željeznim su Mu klinovima proboli ruke i noge te Ga na taj naèin razapeli na križ. I dok je visio na križu, jedan mu je vojnik probio bok svojim kopljem. Sve to što je Isus prošao bila je cijena koju je trebalo platiti. Sve što je On prošao, prošao je za nas. Isus Krist je na svom tijelu ponio sve bolesti: muške i ženske. Kada su Ga ranjavali, preuzimao je bolesti èitavog èovjeèanstva - Starog i Novog zavjeta, bolesti svih ljudi koji su ikada živjeli i onih koji æe jednog dana živjeti na licu ove zemlje.

UStarom zavjetu, kada bi netko bio ozdravljen, bio bi ozdravljen žrtvom Isusa Krista. Kada je netko danas ozdravljen, ozdravljen je istom tom žrtvom. Isus je na svom tijelu ponio sve bolesti koje je tvorac bolesti - sotona stvorio i bacio na èovjeèanstvo. Jednom žrtvom, Isusom Kristom, plaèena je cijena i stvoreno je zdravlje za SVAKOGA. "Njegove nas rane ozdraviše."



Izvor bolesti



Znati da je Bog onaj koji daje zdravlje samo je pola puta do ozdravljenja. Mnogi kršæani na temelju Biblije znaju da je Bog Ozdravitelj, ali su i dalje bolesni. Crkve svih konfesija prepune su bolesnika, kako tjelesnih tako i mentalnih. Mnogi kršæani su razoèarani u crkvu, a, nažalost, i u samog Boga jer nisu primili zdravlje. Za mnoge se molilo da bi primili ozdravljenje, ali ništa se nije dogodilo Zašto je tome tako? Zašto se tako teško dolazi do zdravlja? Strašno je da sve više vjernika odlazi k alternativnim doktorima, npr. kiropraktièarima, ili pak odlaze na akupunkturu i tamo traže svoje ozdravljenje. Zašto odlaze kod osoba koje nisu u redu i koje djeluju uz pomoæ neèistih sila? Zato što u svojim crkvama nisu primili adekvatnu, odnosno potrebnu pomoæ - zdravlje.

Jedno je èuti za Boga, a drugo je vjerovati u Njega. Jedno je èuti ili proèitati da je Bog onaj koji daje zdravlje, a drugo je vjerovati u to.

"A bez vjere nemoguæe Mu je ugoditi, jer onaj koji želi pristupiti Bogu mora vjerovati da postoji Bog (jedan prijevod kaže 'da Bog jest') i da nagraðuje one koji Ga traže (uporno)." (Hebrejima 11:6)

Bogu ne možemo pristupiti bez vjere, odnosno ako ne vjerujemo u Njega. Spasenje duše ne možemo primiti bez pune vjere u Boga, u ono što je Isus Krist uèinio za nas na križu. Isto tako, jedini naèin da primimo svoje zdravlje od Boga je VJEROM. Ovo je jako važno znati, jer ako želimo nešto primiti od Boga, a u ovom sluèaju je to zdravlje, moramo VJEROVATI da Bog jest. A što to Bog jest? U poglavlju pod nazivom "Bog - izvor zdravlja" dobro sam objasnio tko je Bog. ON JE JAHVE RAFA - BOG KOJI DAJE ZDRAVLJE!

Ako želimo pokrenuti neki kuæanski aparat, npr. perilicu ili glaèalo, moramo osloboditi dotok energije. To æemo uèiniti kada okrenemo prekidaè na tom aparatu. Ti aparati su sasvim u redu, ali ne mogu raditi bez struje. Ako želimo pokrenuti auto, èamac ili avion, moramo takoðer osloboditi dotok energije, a to æemo uèiniti tako da okrenemo prekidaè - kljuè koji se nalazi u bravi. Ako želimo da se u našim životima oslobodi zdravlje, moramo osloboditi Božju energiju - silu Duha Svetoga. Na koji naèin to možemo uèiniti? Na jednostavan naèin, pokretanjem naše VJERE, jer je ona jedini prekidaè za dotok Božje sile.

Pogledajmo sada Biblijske stihove koji govore o primanju zdravlja kroz vjeru:

"Neka žena bolovala dvanaest godina od krvarenja. Mnogo je pretrpjela od pustih lijeènika i potrošila sve imanje, a nije od toga imala nikakve koristi. Štoviše, bilo joj je samo još gore. Ona èu što se govori o Isusu, doðe meðu narod straga i dotaèe se ogrtaèa. Pomislila je: 'Ozdravit æu ako se samo dotaknem Njegovih haljina.' Odmah joj prestade teæi krv, i ona na svom tijelu osjeti da je ozdravila od bolesti. Isus odmah osjeti u sebi da je sila izišla iz Njega, okrenu se narodu i reèe: 'Tko mi se dotaèe haljina (vjerom)?' ... A žena puna straha i sva dršæuæi jer je znala što se s njom dogodilo, doðe, pade pred Njega te Mu kaza sve po istini. A On joj reèe: 'Kæeri, tvoja te VJERA OZDRAVILA! Hajde u miru i budi ozdravljena od svoje bolesti!'" (Marko 5:25-34)

U ovoj se prièi govori o ženi koja je bila dugogodišnji bolesnik; bolovala je punih dvanaest godina. To nije bila osoba koja se pomirila sa svojim problemom, veæ je svih dvanaest godina pokušavala doæi do zdravlja. Èinila je ono što èine svi bolesni ljudi, išla kod doktora. Nije bila samo jednom kod jednog doktora, veæ je kontinuirano obilazila sve doktore. Što je od svega toga dobila? Razoèaranje. To je bilo nešto što ju je stalno pratilo. Obišla je sve doktore, izgubila sve novce, potrošila mnogo vremena... ali ništa, bolest ju je i dalje muèila. I tada, jednog dana, èula je o Isusu Kristu, èula je o osobi koja je imala Božju silu u svome životu, silu kojom je izlijeèio sve bolesnike koji su došli k Njemu s VJEROM. U krajnjem je oèaju odluèila uèiniti drastièan korak, otiæi k Isusu i VJEROM uzeti svoje zdravlje. Taj joj se korak VJERE isplatio - primila je svoje zdravlje.

Oko Isusa je uvijek bilo mnogo ljudi. Kada mu je ta žena prišla, Isus je bio okružen velikim mnoštvom. Vjerujem da su mnogi od njih bili bolesni, ali vidimo da je samo ta žena bila ozdravljena. Kada je Isus pitao tko Ga se dotaèe, uèenici su ga na neki naèin ismijavali govoreæi Mu: "Kako misliš tko te se dotaèe, pa vidiš da te se stotine, a možda i tisuæe dotièu." Isus im je odgovorio: " Da, to je istina, ali netko Me se dotaèe na poseban naèin - VJEROM." Nije bilo dovoljno doæi k Isusu. Nije bilo dovoljno dotaknuti Isusa. Svi ljudi, a bilo ih je mnogo, koji su uèinili samo ta dva koraka, nisu primili ništa. Ali spomenuta je žena prišla i dotakla se Isusa VJEROM - zato je jedina i primila svoje ozdravljenje.

Ova prièa je za nas danas jako dobra pouka: nemojmo dolaziti Isusu bez vjere jer neæemo ništa primiti. Nema veze što se molimo Bogu za naše ozdravljenje. Nema veze ako neka posebno pomazana osoba na nas polaže svoje ruke. Nema veze ako smo u crkvi ili na seminaru gdje mnogi bivaju ozdravljeni. Sve to ništa ne znaèi za naše ozdravljenje. Kada dolazimo Bogu Isusu Kristu, doðimo pred Njega sa VJEROM kao i spomenuta žena, i tada æemo primiti ozdravljenje baš kao što je i ona primila.

"...sjedio je kraj puta slijepac prosjak Bartimej..Èim èu da je to Isus Nazareæanin, poèe vikati: 'Isuse, Sine Davidov, smiluj mi se!' Mnogi su ga rijeèima zaustavljali da šuti, ali je on još jaèe vikao: 'Sine Davidov, smiluj mi se!' Isus se zaustavi te reèe:' Zovnite ga!' Zovnu slijepca i reknu mu:' Uzdaj se (VJERUJ)! Ustani, zove te!' On baci svoj ogrtaè, skoèi i doðe k Isusu. Isus ga upita: 'Što hoæeš da ti uèinim?' 'Uèitelju, želim progledati!' odgovori mu slijepac. 'Hajde - reèe mu Isus - tvoja te vjera spasila (ozdravila)!' Smjesta progleda i uputi se za Njim." (Marko 10:46-52)

I u ovoj prièi možemo vidjeti da je osoba primila svoje zdravlje VJEROM. Spomenuti slijepac je takoðer èuo istinite prièe o Isusu koje su u njegovom srcu stvorile VJERU. I on je èuo da su svi bolesnici koji su došli s VJEROM k Isusu, primili ozdravljenje. To ga je ohrabrilo. Više na sebe nije gledao kao na neki izgubljeni sluèaj. Njegovo zanimanje je bilo prosjaèenje. Svakodnevno bi sjedio uz cestu gdje bi prosio od prolaznika. Jednog dana, dok je, kao i uvijek, sjedio uz cestu, èuo je kako prolazi mnoštvo ljudi. Raspitivao se meðu prolaznicima koja to važna osoba prolazi pored njega da ga takvo mnoštvo ljudi slijedi. Rekli su mu da prolazi Isus Nazareæanin. Njegovo je srce odmah od uzbuðenja poèelo jaèe kucati. Bez ikakvog razmišljanja poèeo je snažno zazivati Isusa. Mnogi su ga ušutkivali i govorili mu da ne unosi nered u tu prekrasnu povorku. No, on se oglušio na stalna upozorenja, te je još glasnije poèeo zazivati Isusa. I napokon je njegov vapaj došao do Gospodina koji je odmah poslao svoje uèenike po njega. Isusu se svidjelo što je slijepi prosjak svom snagom vikao, odnosno vapio za Njim, te je odmah i poslao po njega. Kada su Mu doveli slijepca, pitao ga je što želi da mu uèini. Prosjak mu je odmah, bez ikakvog okolišanja, rekao da želi primiti svoje ozdravljenje - svoj vid. Isus mu je odgovorio:'Hajde - reèe mu Isus - tvoja te vjera spasila (ozdravila)!'

Sada se možemo zapitati po èemu je Isus znao da je slijepi prosjak imao vjeru. Biblija kaže da: "On baci svoj ogrtaè, skoèi i doðe k Isusu." Isus je pronicao u srca ljudi, Duh mu je ljudsko srce pokazivao poput otvorene knjige. U ono su vrijeme slijepi ljudi nosili poseban ogrtaè. Kada je Isus pozvao slijepca, on je odmah odbacio svoju oznaku slijepca - ogrtaè te je potrèao k Isusu. Slijedeæi znak po kojem je Isus znao da prosjak ima vjeru je taj što je vapio za Njim dok se Isus nije odazvao. Te je zadnji znak je bio taj što je slijepac bez ikakvog sumnjanja, znaèi sa dubokom sigurnošæu, tražio od Isusa da ga ozdravi, da mu dadne vid. "Petar i Ivan uzlazili su u Hram na devetu molitvenu uru. Upravo su donosili nekog èovjeka, hroma od majèine utrobe; njega bi svaki dan postavljali kod hramskih vrata, zvanih Krasna, da prosi milostinju od onih koji ulaze u Hram. On ugleda Petra i Ivana upravo kad zakoraèiše u Hram te zamoli milostinju. Petar ga zajedno s Ivanom prodorno pogleda i reèe: "Pogledaj u nas!" Dok ih je moleæivo motrio oèekujuæi od njih nešto dobiti, reèe mu Petar: "Srebra i zlata nemam, ali što imam - to ti dajem: u Ime Isusa Krista Nazareæanina hodaj!" I uhvativši ga za desnu ruku, pridiže ga: odmah mu oèvrsnuše noge i gležnjevi pa skoèi, uspravi se, stane hodati te uðe s njima u Hram hodajuæi, poskakujuæi i hvaleæi Boga. Sav ga narod vidje kako hoda i hvali Boga. Prepoznaše da je to on - onaj koji je na Krasnim vratima Hrama prosio milostinju - i ostadoše zapanjeni i izvan sebe zbog onoga što se s njim dogodilo. Kako se pak on držao Petra i Ivana, sav se narod zapanjen strèa k njima u trijem zvani Salomonov. Kada to vidje Petar, obrati se narodu: "Izraelci, što se ovomu èudite? Ili što nas gledate kao da smo svojom snagom ili pobožnošæu postigli da ovaj prohoda? Bog Abrahamov, Izakov i Jakovljev, Bog otaca naših, proslavi slugu svoga, Isusa kojega vi predadoste i kojega se odrekoste pred Pilatom kad veæ bijaše odluèio pustiti ga. Vi se odrekoste Sveca i Pravednika, a izmoliste da vam se daruje ubojica. Zaèetnika života ubiste. Ali Bog ga uskrisi od mrtvih, èemu smo mi svjedoci." "I po VJERI u Njegovo Ime, to je Ime dalo snagu ovomu kojega gledate i poznate: vjera u Njega vratila je ovomu potpuno zdravlje naoèigled vas sviju." (Djela apostolska 3:1-16)

I u ovom primjeru možemo vidjeti da je zdravlje došlo kroz VJERU. Hroma osoba je imala VJERU u svome srcu u Ime Gospodnje i ozdravljujuæa sila potekla je u njegovo bolesno tijelo donoseæi mu zdravlje. Kako to da su Petar i Ivan povukli hromu osobu za ruku? Da li je to bio njihov obièaj, da kada vide hromu osobu, da joj priðu i da je povuku za ruku. Ne, nije! Oni su ga povukli za ruku jer su vidjeli da ima VJERU u svome srcu, i ta VJERA je okrenula duhovni prekidaè te je sila potekla; prohodala je osoba hroma od roðenja. Bog je uèinio predivno èudo i On to želi èiniti u životu svakog bolesnika, kako tjelesnog tako i mentalnog.

Evo na kraju još stihova koji govore o Božanskom ozdravljenju kroz VJERU:

"Idi! Neka ti bude kako si vjerovao! I njegov sluga ozdravi u isti èas." (Matej 8:13)

"Vjerujete li da to mogu uèiniti? Da, Gospodine - odgovore Mu. Tada im se dotaèe oèiju i reèe: 'Neka vam bude prema vašoj vjeri!' I otvoriše im se oèi..." (Matej 9:28,29)

"Ovi Ga zamoliše da im dopusti samo dotaknuti se skuta Njegove haljine. I ozdraviše SVI koji ga se dotakoše (VJEROM). (Matej 14:34-36)

"Kako ga zbog mnoštva naroda ne mogoše donijeti pred Njega, skinuše krov nad mjestom gdje je bio Isus te kroz otvor spustiše postelju na kojoj je ležao uzeti. Isus vidje njihovu VJERU i reèe uzetome... :'Zapovijedam ti, ustani, uzmi svoju postelju i hajde kuæi svojoj!' On ustade, smjesta uze svoju postelju i iziðe naoèigled sviju." (Marko 2:4-12)

"Sve je moguæe onomu koji VJERUJE!" (Marko 9:23)

"Kad je ulazio u neko selo, iziðe mu u susret deset gubavaca...i poèeše vikati: 'Isuse, Uèitelju, smiluj nam se!'...I oèistiše se dok su odlazili...Ni jedan se ne naðe da se vrati i Bogu zahvali, osim ovoga tuðina! I reèe mu: 'Ustani i hajde, tvoja te VJERA spasila (ozdravila)!" (Luka 17:11-19)



Izvor bolesti



Prva i, možemo slobodno reæi, najveæa zapreka da netko primi zdravlje od Boga je NEVJERA. Kao što sam i naveo u poglavlju 'Kako primiti zdravlje od Boga', najèešæi naèin kako su ljudi u Novom zavjetu primali ozdravljenje od Boga bilo je kroz VJERU. Dakle ako VJEROM primamo zdravlje od Boga tada NEVJEROM - što je suprotnost od vjere - prijeèimo da sila ozdravljenja doðe u naš život, tj. da primimo zdravlje. Kada èitamo Evanðelja, možemo vidjeti da je upravo NEVJERA ono što je Isusa najviše srdilo. Jedan od najboljih primjera koji to pokazuje je nemoæ uèenika u istjerivanju zlog duha iz osobe. Isus je bio jako ljut i zato im je i rekao:" O, nevjerni naraštaju, dokle æu još morati ostati s vama? Dokle li vas podnositi?" (Marko 9:19)

Isus je iznova i iznova bio razoèaran ljudskom NEVJEROM i naprosto se :" ...èudio njihovoj nevjeri." (Marko 6:6)

No, nije problem samo u tome što NEVJERA ljuti Boga, veæ je problem u tome što NEVJERA VEŽE RUKE BOGU!

"I nije mogao ondje uèiniti nikakva èuda, osim što izlijeèi nekoliko bolesnika stavljajuæi na njih ruke." (Marko 6:5)

Biblija kaže da: " Isus nije mogao..." Što nam pokazuje ta reèenica? Jasno možemo vidjeti da je Isus želio èiniti èudesa, da je želio ozdraviti puno više ljudi, ali: "...nije mogao!". Isusove su ruke bile VEZANE NEVJEROM. Tko ih je vezao? NEVJERA njegovih nekadašnjih susjeda, prijatelja... ljudi koji su Ga poznavali odmalena. Oni nisu mogli vjerovati u Isusa, jer su poznavali roditelje (Mariju i Josipa), jer su Mu poznavali braæu i sestre (Marija je nakon Isusa rodila još najmanje èetvoro djece). Poznavali su Isusa još dok se igrao sa njihovom djecom, dok je išao u školu, ali isto tako dok je sa ocem radio kao tesar. Sve je to stvorilo predrasude u njihovim umovima, i upravo te predrasude sprjeèavale su ih da povjeruju u Mesiju, da povjeruju da On može ozdravljati bolesne i èiniti èudesa.

Dakle, predrasude su sprjeèavale ljude da VJERUJU u Isusa, one su stvorile NEVJERU u njihovim srcima. Pogledajmo zašto danas ljudi ne vjeruju u Boga koji daje zdravlje:

§ Jedan od glavnih razlog je taj što je za mnoge ljude (rimokatolike) Isus samo jedno malo dijete koje i samo treba pomoæ. Zato Ga uvijek možemo vidjeti na slikama ili kipovima u majèinom krilu gdje Ga èuva da se ne povrijedi. Slavimo svake godine roðenje malog Isuseka i svi se 'topimo' kada Ga vidimo u prekrasnim jaslama. Religija ide dalje u svemu tome tako da su napisane razne molitve "malom isuseku". Ako je Isus kontinuirano stavljan pred naše oèi kao malo bespomoæno dijete, onda je normalno da nitko ni ne oèekuje od Njega da nešto uèini, u ovom sluèaju da ikoga ozdravi.

§ Drugi razlog zbog kojeg ljudi ne vjeruju u Božansko ozdravljenje je taj što se po mnogim crkvama pouèava da Isus više ne ozdravlja odnosno, da je to èinio samo u Biblijsko vrijeme.

§ Slijedeæi razlog je taj što su mnogi prisustvovali raznim molitvama za ozdravljenje na kojima se nažalost ništa nije dogodilo (nitko nije bio ozdravljen), ali isto tako su tim istim osobama govorili da moraju davati pozitivna svjedoèanstva - da su primili ozdravljenje.

§ NEZNANJE je jedan od bitnih razloga NEVJERE u srcima ljudi. Prema statistièkim podacima od prije nekoliko godina u Zagrebu, sedamdeset i osam posto ispitanika je izjavilo da nikada nisu èitali Bibliju, ili su je samo nekoliko puta otvorili. Zato je normalno da ljudi ne vjeruju u Boga Ozdravitelja, jer nikada nisu èitali ni èuli za to.

§ U mnogim se crkvama pouèava da bolest dolazi od Boga i da je to križ koji On daje svome narodu.

§ Nažalost neki misle da Bog nema vremena, a ni interesa za nas - pa tko smo uopæe mi da bi se Svemoæan Bog bavio s nama.

"Ali neka traži sa VJEROM, bez ikakva sumnjanja, jer je onaj koji sumnja slièan morskom valovlju koje vjetar podiže i tamo - amo goni. Takav èovjek neka ne misli da æe što primiti od Gospodina, jer je èovjek sa razdijeljenom dušom, nestalan na svim svojim putovima." (Jakov 1:6-8)

Druga zapreka koja sprjeèava da Božje zdravlje doðe u naše živote je GRIJEH. "Ne, nije ruka Jahvina prekratka da spasi (ozdravi) niti Mu je uho otvrdlo da ne bi èuo, nego su opaèine vaše jaz otvorile izmeðu vas i Boga vašega. Vaši su grijesi lice Njegovo zastrli, i On vas više ne sluša..." (Izaija 59:1,2)

Kada netko živi u GRIJEHU treba znati da Bog ne može èuti njegove molitve. Izmeðu Boga i te osobe stoji debeli zid koji sprjeèava da Bog èuje molitve. Osoba koja èini grijeh za koji se ne kaje pred Gospodom (a ne pred èovjekom) je neèista osoba, a Bog je Sveti Bog, tako da osoba koja živi u grijehu NIKAKO NE MOŽE STATI PRED SVETOG BOGA. Stoga MOLITVA TAKVE OSOBE NE MOŽE BITI USLIŠANA.

Treæa zapreka je NEBIBLIJSKA MOLITVA. Što pod time podrazumijevam? Evo, uzmimo jedan primjer: bolesna osoba doðe kod svoga pastora, sveæenika... i zatraži molitvu za ozdravljenje. Pastor sa smiješkom potvrdno odgovara i zapoèinje molitvu rijeèima: "Bože, ako je tvoja volja ozdravi moga brata..." Užas! Užas! Takvu molitvu Bog ne može uslišati jer je to nebiblijska molitva, molitva neznanja i nevjere jer u Bibliji jasno vidimo da je Božja volja da ozdravlja. (Marko 1:40-42)

Onaj koji želi da Gospodin usliša njegovu molitvu, u ovom sluèaju kako navodimo ozdravljenje, TREBA ŽIVJETI PO BIBLIJI ali isto tako treba biti VOÐEN DUHOM SVETIM. "I što god Ga zamolimo, primamo od Njega jer vršimo Njegove zapovijedi i èinimo što je Njemu ugodno." (1.Ivanova 3:22)

Osobe koje su samo spašene, a u nièemu, ili u malo èemu, služe Gospodinu, teško æe primiti svoje ozdravljenje. Gospodin nam je kroz svoju Rijeè dao razlièite zapovijedi. Istaknuo bih nekoliko:

"Ljubi Gospodina Boga svoga - odgovori - svim srcem svojim, svom dušom svojom, svom snagom svojom i svom pameæu svojom, a svoga bližnjega kao samoga sebe." (Luka 10:27)

"Zaista, zaista kažem vam, tko vjeruje u me, i on æe èiniti djela koja Ja èinim. Èinit æe i veæa od ovih, jer Ja idem Ocu." (Ivan 14:12)

"Idite po svem svijetu i propovijedajte Radosnu vijest svakom stvorenju! Ova æe èudesa pratiti one koji budu vjerovali: u moje Ime izgonit æe zle duhove; govorit æe novim jezicima... na bolesnike polagat æe ruke, i oni æe ozdravljati!" (Marko 16:15-18)

Èetvrta zapreka može biti i PROKLETSTVO. Osoba koja je pod PROKLETSTVOM ne može biti ozdravljena dok u njezinom životu prokletstvo ne bude slomljeno. Ponekad se dogaða da kada slomim PROKLETSTVO, osoba trenutno prima ne samo osloboðenje od prokletstva, nego i zdravlje.

Iza nekih bolesti stoje DEMONI, i dok osoba ne bude osloboðena od tih DEMONA, ne može primiti ozdravljenje. U tim sluèajevima nije dovoljno samo u Isusovo Ime moliti za ozdravljenje, veæ prethodno treba izbaciti UZROÈNIKE bolesti, a to su odreðeni DEMONI koji stoje iza tih bolesti. Mnogo se puta dogodilo da je osoba, èim sam izbacio DEMONE, trenutno ozdravila:

"Dok su još oni izlazili, dovedoše Mu èovjeka nijema i opsjednuta. Pošto je Isus istjerao zlog duha, progovori nijemi." (Matej 9:32,33)

"Tada Mu dovedoše opsjednuta èovjeka koji bijaše i slijep i nijem. I On ga ozdravi, tako da je nijemi mogao govoriti i gledati." (Matej 12:22)

"Zatim naredi zlom duhu te ovaj iziðe iz djeèaka, koji ozdravi u isti èas." (Matej 17:18)

Posljednja zapreka koju æu navesti zasigurno nije nevažna, naprotiv to je jako važan razlog, a radi se o NEPRAŠTANJU. Ako nemate poravnate raèune s bližnjima, ako nekome niste oprostili bez obzira što je ta osoba uèinila, znajte da ni vaši grijesi nisu oprošteni, što govori da ste u grijehu, a kao što sam maloprije naveo: "Vaši su grijesi lice Njegovo zastrli, i On vas više ne sluša..." (Izaija 59:1,2)

"Da, ako vi oprostite ljudima njihove pogreške, oprostit æe i vama vaš Otac nebeski. Ako li vi ne oprostite ljudima njihovih pogrešaka, ni vaš Otac neæe vama oprostiti vaših." (Matej 6:14,15)



Izvor bolesti



U svojoj sam se službi susretao sa osobama koje vjeruju da je Bog onaj koji daje zdravlje. Oni takoðer vjeruju da Bog danas ozdravlja i imaju vjeru za svoje bližnje. Neki od njih i sami mole za bolesne. ALI! Kada se radi o njima samima, onda je to druga prièa. Za svoje osobno ozdravljenje nemaju vjeru. Zašto? Razlozi mogu biti razlièiti, ali su svi oni nebiblijski:

· osjeæaj manje vrijednosti - mislimo da nismo zaslužili ozdravljenje

· Bog je prezauzet i nema vremena za mene

· još nije vrijeme, ali biti æe jednog dana

· moja bolest je specifièna i teška...

Jedna grupa kršæana kaže da Gospodin želi ozdraviti svakoga, dok druga grupa vjeruje da je Njegova volja da ozdravi samo one koji su predodreðeni za to. Ja uvijek kažem: " Pustimo što èovjek kaže te pogledajmo i prihvatimo što kaže Gospodin u svojoj Rijeèi." Jako je važno da se uvijek i u svemu temeljimo na BIBLIJI, jer ako to ne èinimo, makli smo se sa jedinog pravog Temelja i tada je normalno da smo lišeni blagoslova - u ovom sluèaju zdravlja.

Ako pitamo Gospodina je li Njegova volja da svakoga ozdravi ili da baš mene ozdravi, odgovor možemo pronaæi u Bibliji. I u ono su vrijeme postojali ljudi koji nisu znali želi li Isus ozdraviti svakoga ili samo predodreðene - posebnu vrstu ljudi. Jedan je takav èovjek i sam došao Gospodinu i rekao:

"'Ako hoæeš, možeš me oèistiti.' Isus se sažali, pruži ruku, dotaèe ga se i reèe mu: 'Hoæu! Oèisti se!' I odmah spade guba s njega i postade èist." (Marko 1:40,41)

Vidimo da tom èovjeku nije bilo upitno može li Isus opæenito ozdraviti, veæ je bilo upitno može li Isus, odnosno želi li ozdraviti baš njega. Kada je rekao "Ako hoæeš.." zapravo je pitao "Je li tvoja volja da ja budem zdrav!". Isus je odmah odgovorio "HOÆU!" Nije imao nikakve dvojbe, jer je znao da je volja Njegovog nebeskog Oca DA SVI BUDU ZDRAVI - OZDRAVLJENI. Ovo je jako važno znati, upravo zbog toga što nam se serviraju svakojake misli, ali i uèenja raznih propovjednika, koja govore suprotno od onoga što kaže Božja Rijeè.

Ako i ti danas imaš problema sa time, i ne znaš želi li Bog i tebe ozdraviti, tada dobro znaj da za tebe Gospodin ima isti odgovor "DA, DIJETE MOJE, MOJA VOLJA JE DA I TEBE OZDRAVIM" Možda se pitaš odakle mi takvo duboko uvjerenje da tvrdim da Bog želi svakoga ozdraviti? Odgovor je vrlo jednostavan: "Tako kaže Božja Rijeè - Biblija, a Ona je istinita." Isto tako trebamo znati da je Isus, otišavši na križ, otišao platiti cijenu za SVAKU OSOBU. On je ponio SVE GRIJEHE, SVE BOLESTI, SVA PROKLETSTVA... Tako dragi prijatelju, budi potpuno siguran da je i za tebe plaæena cijena na križu. Budi siguran da je Isus ponio i TVOJU BOLEST, da bi ti danas mogao primiti POTPUNO ZDRAVLJE. Amen!

"...propovijedajuæi Radosnu vijest o Kraljevstvu te ozdravljajuæi SVAKU vrstu bolesti i nemoæi u narodu." (Marko 4:23)

" On rijeèju istjera duhove i SVE bolesnike ozdravi." (Matej 8:16)

"...propovijedao Radosnu vijest o Kraljevstvu i lijeèio SVAKU slabost i bolest." (Matej 9:35)



Izvor bolesti



Vjerujem da svi znamo za pet punovremenih službi o kojima se govori u Efežanima 4:11: "On dadne jedne kao apostole, druge kao proroke, jedne kao evanðeliste, druge kao pastore i uèitelje." Da, Gospodin je dao te službe, ali nigdje ne piše da su to jedine službe. Isto tako, nigdje ne piše da samo službenici sa tim službama trebaju raditi sve u crkvi. Ne, to nigdje ne piše! Hvala Gospodinu za te službe jer su one jako važne za izgradnju Kristova Tijela - Crkve.

No, to nije sve! Bog ima više. Dok je Gospodin Isus Krist još bio na zemlji, uspostavio je jednu jako važnu službu, službu koja se zove SLUŽBA VJERNIKA. Osobno vjerujem da je to jedna od važnijih službi. Zašto? Zato što je ona dana SVAKOM vjerniku. Gore navedene službe dane su odreðenim pojedincima, ali služba vjernika je dana SVAKOME tko VJERUJE. U mnogim crkvama se o toj službi gotovo ništa ne zna. Zato po raznim crkvama možemo vidjeti kako samo jedna ili nekoliko osoba rade sav posao, dok ostali vjernici samo pasivno pohaðaju bogoslužja. Jedan pastor ili starješina ne može ispuniti sve potrebe lokalne zajednice i njihovih bližnjih. Zato je Gospodin i dao tu osobito važnu službu SVAKOG vjernika.

"Idite po cijelom svijetu i propovijedajte Radosnu vijest svakom èovjeku. Tko bude vjerovao i pokrstio se bit æe spašen; tko ne bude vjerovao osudit æe se. Ovi æe èudesni znakovi pratiti ONE KOJI BUDU VJEROVALI: u moje Ime izgonit æe zle duhove, govorit æe novim jezicima, zmije æe uzimati rukama, ako popiju što smrtonosno neæe im nauditi, NA BOLESNIKE ÆE STAVLJATI RUKE I ONI ÆE OZDRAVLJATI." (Marko 16:15-18)

Pogledajmo sada zajedno gore navedeni odlomak iz Biblije. Što možemo vidjeti? Tko je pozvan da PROPOVIJEDA, ÈINI ÈUDESNE ZNAKOVE, IZGONI ZLE DUHOVE, OZDRAVLJA BOLESNE? Da li se tu spominju apostoli, proroci, evanðelisti, pastiri ili uèitelji? Ja ih tu nigdje ne vidim. A znate zašto? Zato što ih tu niti nema! Bog je tu veliku službu - Službu vjernika dao SVAKOJ osobi koja ima VJERU U BOGA.

"Zaista, zaista vam kažem, tko VJERUJE u Me, i on æe èiniti djela koja Ja èinim. Èinit æe i veæa od ovih jer Ja idem k Ocu." (Ivan 14:12)

Gospodin jasno govori da æe oni koji VJERUJU u Njega èiniti ISTA djela koja je i On sâm èinio. Koja su to djela? Što vidimo da je Isus èinio dok je bio na zemlji? Propovijedao je o Kraljevstvu, LIJEÈIO BOLESNE, izgonio zle duhove, dizao mrtve. Ovo su bili glavni èimbenici Isusove službe, a On kaže da to trebaju biti glavni èimbenici i naše službe. Kada? Onda kada VJERUJEMO, zato se i zove Služba vjernika. Trebamo znati da SVATKO tko VJERUJE ima istu silu, isto pomazanje Duha Svetoga kao što je to imao i sam Gospodin. Kao što je Isus tom silom lijeèio bolesne, tako trebamo i mi koji VJERUJEMO. Nemojmo više vjerovati što nam govore razlièiti propovjednici koji se ne temelje na Bibliji, nemojmo se oslanjati na ono što mi mislimo ili osjeæamo, postanimo pravi Biblijski vjernici i poènimo èiniti ono što nam Gospodin kroz svoju Rijeè i govori da èinimo .


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 23 srp 2008 20:39 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2007 20:14
Postovi: 717
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Što se raspisao muški rod...

Sve stoji momci... mada neki svećenici ne vole izraz "grijesi predaka", ja mislim da se ona biblijska "oci jedoše kiselo grožđe, a sinovima trunu zubi" odnosi upravo na to. Imam i jedan san vezan za ovu tematiku..., ali o tome u snovima...

BVB


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 4 post(ov)a ] 

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr