www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 29 tra 2024 02:02

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 136 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 29 svi 2012 11:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Tinna napisao:
možete li mi onda još ovo objasniti-Isus je rekao da će se ljudima oprostiti sve pogrde i opačine koliko god da ih izreknu ali pogrdi li tko Duha taj nema oprosta? Dakle Isus naglašava -ovo se oprašta a ovo ne...?
jer čovjek može i u svemu ostalom ustrajati u grijehu...i ne kajati se,,,
oprostite što stalno isto ponavljam ali ovo me godinama muči, ukorjenilo se već...treba mi netko da me dobro razuvjeri...u mojoj glavi je stalno misao NIJE TI OPROŠTENO NITI ĆE BITI...i naravno osjećaji koji to prate

..taj zloduh što te zlostavlja..
..pa njemu je i cilj..da te odvoji od Boga..
..tako te onda i plaši..
...da ti Bog neće oprostiti..
..a to nije istina..jer ti nisi ..izvor hule i psovke...
..izvor hule i psovke..u tebi ..jest zloduh..koji se upliće u tvoju duhovnost..

..to ti je poput radio veza...kad čuješ radio stanicu...jednu...ali i još jedna se ubacuje..u signal..

..tak je i sa tobom...ti moraš malo bolje podesiti svoju duhovnu antenu prema ISUSU...

.i obratiti mu se sa 100 % povjerenjem,,,onda će i "signal zloduha" biti sve slabiji..
...sve će te manje ometati..a na kraju će se maknuti od tebe..
..jer se boji ISUSA..

..tako ti reci "Ja vjerujem u ISUSA NAZAREĆANINA I TI SI ISUSE MOJ JEDINI GOSPODAR I SPASITELJ"
.."U tvoje ime ISUSE NAZAREĆANINE ZAPOVIJEDAM OVOM ZLODUHU ŠTO ME ZLOSTAVLJA, DA NAPUSTI MOJ UM,DUH, DUŠU I TIJELO
"

..svaki put..kad ti se javlja...neka psovka ili hula u tebi...
..ti samo govori ISUS NAZAREĆANINE , POMOZI I OTJERAJ OVO ZLO OD MENE..
..ponavljaj ..toliko puta ..koliko se i zloduh javlja...
..NEMA te sile koja se može suprostaviti ISUSU I SILI DUHA SVETOG..
..samo mu treba TVOJA VJERA U NJEGA , ISUSA..
..SNAGA TVOJE VJERE ĆE TE SPASITI..
..NE SUMNJAJ U TO... 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 svi 2012 14:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
e sad ja imam pitanje 8) kako navede Fran:

Koliko je grijeha protiv Duha Svetoga?

Ima šest grijeha protiv Duha Svetoga, a to su: 1. neufanje u spasenje, 2. zlo uzdanje u spasenje bez dobrih djela, 3. suprotstavljanje poznatoj istini, 4. zavist zbog duhovnog dobra bližnjega, 5. otvrdnutost u grijehu, 6. posljednje nepokajanje.

Zašto se ti grijesi zovu upravo grijesima protiv Duha Svetoga?

Ovi grijesi zovu se upravo grijesima protiv Duha Svetoga, jer se čine iz čiste zloće, koja je suprotna dobroti, što se pripisuje Duhu Svetome. Veliki katekizam Sv. Pija X.


Moje pitanje je: što je "poznata istina" (vidi pod 3.) ?

osjećam se ko Pilat :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 svi 2012 15:59 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Pia napisao:
e sad ja imam pitanje 8) kako navede Fran:

Koliko je grijeha protiv Duha Svetoga?

Ima šest grijeha protiv Duha Svetoga, a to su: 1. neufanje u spasenje, 2. zlo uzdanje u spasenje bez dobrih djela, 3. suprotstavljanje poznatoj istini, 4. zavist zbog duhovnog dobra bližnjega, 5. otvrdnutost u grijehu, 6. posljednje nepokajanje.

Zašto se ti grijesi zovu upravo grijesima protiv Duha Svetoga?

Ovi grijesi zovu se upravo grijesima protiv Duha Svetoga, jer se čine iz čiste zloće, koja je suprotna dobroti, što se pripisuje Duhu Svetome. Veliki katekizam Sv. Pija X.


Moje pitanje je: što je "poznata istina" (vidi pod 3.) ?

osjećam se ko Pilat :lol:


.poznata istina je da je ISUS JEDINI GOSPODAR I SPASITELJ ĆOVJEKA..

..a pali anđel kaže ..sve suprotno..
..i sve njegove doktrine počivaju ...protu Bogu..a tako i protiv D,Svetog


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 29 svi 2012 16:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
ok, hvala naggar. evo poklončić :b232: sorry, nema pivo tu u smileys :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2012 20:13 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Pia napisao:
e sad ja imam pitanje 8) kako navede Fran:

Koliko je grijeha protiv Duha Svetoga?

Ima šest grijeha protiv Duha Svetoga, a to su: 1. neufanje u spasenje, 2. zlo uzdanje u spasenje bez dobrih djela, 3. suprotstavljanje poznatoj istini, 4. zavist zbog duhovnog dobra bližnjega, 5. otvrdnutost u grijehu, 6. posljednje nepokajanje.

Zašto se ti grijesi zovu upravo grijesima protiv Duha Svetoga?

Ovi grijesi zovu se upravo grijesima protiv Duha Svetoga, jer se čine iz čiste zloće, koja je suprotna dobroti, što se pripisuje Duhu Svetome. Veliki katekizam Sv. Pija X.


Moje pitanje je: što je "poznata istina" (vidi pod 3.) ?

osjećam se ko Pilat :lol:

Zanimljivo pitanje. Za to pitanje najbolje bi bilo zatražit objašnjenje nekog teologa. U mojoj tikvanji se nameću dva odgovora, sad koliko su ispravni, kažen, triba tražit stručno mišljenje o tome. A do tada, preostaje ovo malo manje stručno. Lol. :lol:

Vidin ovo kao;

1. biti dio Katoličke Crkve a protiviti se nekim od izrečenih dogmi.
2. Nepriznavanje očiglednog čuda, te pripisivanje dobrih djela đavlu.


Prvo kako je spomenuto, biti dio Katoličke Crkve, a ne virovat da je Krist pravi čovjek i pravi Bog, ili možda ne virovat da je Bog jedan, već da ima devet bogova koji su jednaki kršćanskom Bogu itd.

Drugo se nalazi u svetom pismu, posebice kod Ivana i jedan dobar primjer u Djelima apostolskim. Kaže ovako;


Iv 11,41-48 Odvališe dakle kamen. A Isus podiže oči i reče: "Oče, hvala ti što si me uslišao. Ja sam znao da me svagda uslišavaš; no rekoh to zbog nazočnog mnoštva: da vjeruju da si me ti poslao." Rekavši to povika iza glasa: "Lazare, izlazi!" I mrtvac iziđe, noge mu i ruke bile povezane povojima, a lice omotano ručnikom. Nato Isus reče: "Odriješite ga i pustite neka ide!" Tada mnogi Židovi koji bijahu došli k Mariji, kad vidješe što Isus učini, povjerovaše u nj. A neki od njih odu farizejima i pripovjede im što Isus učini. Stoga glavari svećenički i farizeji sazvaše Vijeće. Govorili su: "Što da radimo? Ovaj čovjek čini mnoga znamenja. Ako ga pustimo tako, svi će povjerovati u nj pa će doći Rimljani i oduzeti nam ovo mjesto i narod!"

To je dobar primjer, sami priznaju da Krist čini čudesa, ali brinu za politiku.


Iv 10,32-33 Isus im odgovori: "Mnoga vam dobra djela Očeva pokazah. Za koje me od tih djela kamenujete?" Odgovoriše mu Židovi: "Zbog dobra te djela ne kamenujemo, nego zbog hule: što ti - čovjek - sebe Bogom praviš."

Ovde mu opet sami priznaju čudesa koja je činio, ali ne viruju. Ne samo da ne viruju, nego su u više navrata govorili da ima zloduha;

Iv 7,19-20 "Zašto tražite da me ubijete?" Odgovori mnoštvo: "Zloduha imaš! Tko traži da te ubije?"

Mt 9,32-34 Tek što oni iziđoše, gle, doniješe mu njemaka opsjednuta. Pošto izagna đavla, progovori njemak. Mnoštvo se čudom čudilo i govorilo: "Nikada se takvo što ne vidje u Izraelu!" A farizeji govorahu: "Po poglavici đavolskome izgoni đavle."


Priznaju čudo, ali neki to pripisuju đavlu.


Iv 8,47-53 Tko je od Boga, riječi Božje sluša; vi zato ne slušate jer niste od Boga." Odgovoriše mu Židovi: "Ne kažemo li pravo da si ti Samarijanac i da imaš zloduha?" Odgovori Isus: "Ja nemam zloduha, nego častim svoga Oca, a vi me obeščašćujete. No ja ne tražim svoje slave; ima tko traži i sudi. Zaista, zaista, kažem vam: ako tko očuva moju riječ, neće vidjeti smrti dovijeka." Rekoše mu Židovi: "Sada vidimo da imaš zloduha. Abraham umrije, tako i proroci, a ti kažeš: 'Ako tko čuva moju riječ, neće okusiti smrti dovijeka.' Zar si ti veći od oca našega Abrahama, koji je umro? Pa i proroci pomriješe. Kime se to praviš?"

Iv 10,14-21 Ja sam pastir dobri i poznajem svoje i mene poznaju moje, kao što mene poznaje Otac i ja poznajem Oca i život svoj polažem za ovce. Imam i drugih ovaca, koje nisu iz ovog ovčinjaka. I njih treba da dovedem i glas će moj čuti i bit će jedno stado, jedan pastir. Zbog toga me i ljubi Otac što polažem život svoj da ga opet uzmem. Nitko mi ga ne oduzima, nego ja ga sam od sebe polažem. Vlast imam položiti ga, vlast imam opet uzeti ga. Tu zapovijed primih od Oca svoga." Među Židovima ponovno nasta podvojenost zbog tih riječi. Mnogi su od njih govorili: "Zloduha ima pa mahnita! Što ga slušate?" Drugi su govorili: "Nisu to riječi opsjednuta. Zar zloduh može slijepima oči otvoriti?"


Opet isti slučaj: priznaju mu čudo, ali neki pripisuju đavlu.

Lk 11,14-15 I istjerivaše đavla koji bijaše nijem. Kad iziđe đavao, progovori njemak. I mnoštvo se divilo. A neki od njih rekoše: "Po Beelzebulu, poglavici đavolskom, izgoni đavle!"

Opet isto.

Dj 4,1-18 Dok su oni još govorili narodu, priđu im svećenici, hramski zapovjednik i saduceji, ozlovoljeni što uče narod i navješćuju - u Isusu - uskrsnuće od mrtvih; pograbe ih i bace u tamnicu do sutra jer već bijaše večer. Ipak mnogi od onih koji su čuli Riječ, povjerovaše te broj vjernika poraste nekako do pet tisuća. Sutradan se sastadoše u Jeruzalemu glavari, starješine i pismoznanci - i veliki svećenik Ana, i Kajfa, i Ivan, i Aleksandar, i svi od roda velikosvećeničkoga. Izvedoše apostole preda se pa ih stadoše ispitivati: "Kojom snagom ili po kojem imenu vi to učiniste?" Onda Petar pun Duha Svetoga reče: "Glavari narodni i starješine! Zar mi danas odgovaramo zbog dobra djela učinjena bolesnu čovjeku? Po kome je ovaj spašen? Neka bude znano svima vama i svemu narodu Izraelovu: po imenu Isusa Krista Nazarećanina, kojega ste vi raspeli, a kojega Bog uskrisi od mrtvih! Po njemu ovaj stoji pred vama zdrav! On je onaj kamen koji vi graditelji odbaciste, ali koji postade kamen zaglavni. I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom drugoga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti." Kad vidješe neustrašivost Petrovu i Ivanovu, a znajući da su to ljudi nepismeni i neuki, bijahu u čudu; znali su ih, da bijahu s Isusom, ali videći gdje s njima stoji izliječeni čovjek, nisu mogli ništa protusloviti. Stoga zapovjediše da izađu iz vijećnice pa stadoše raspravljati: "Što ćemo s tim ljudima? Ta učinili su očit znak, poznat svim Jeruzalemcima, ne možemo ga nijekati; ali da se još više ne razglasi u narod, zaprijetimo im da nikomu živom o tom Imenu više ne govore." Pozvaše ih i zapovjediše im da podnipošto ne zbore niti naučavaju u ime Isusovo.

Opet isto.


Zato i kaže:

Ovi grijesi zovu se upravo grijesima protiv Duha Svetoga, jer se čine iz čiste zloće, koja je suprotna dobroti, što se pripisuje Duhu Svetome. Veliki katekizam Sv. Pija X.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2012 20:32 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 srp 2007 15:48
Postovi: 374
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
u papinoj enciklici DOMINUM ET VIVIFICANTEM lijepo sve piše... :a1163:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 svi 2012 22:42 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
@ Fran: buduci da zaista cijenim neobicne pomutnje u tvojoj cijenjenoj tikvanji, neobicno sam ti zahvalna na odgovoru na moje zanimljivo pitanje (ah, ne mogu si pomoci, moja pitanja kao i moja osoba su svudilj zanimljivi) :) pronicljiv kakav jesi, odmah si naslutio previranja moje tankocutne zenske duse. LOL

sad ozbiljno: moje pitanje se i vrti oko onoga sto si naveo pod 1. Znaci je li istina ukljucuje i dogme KC? Je li hula protiv Duha Svetog i neslaganje s nekom od dogmi? Takoder, je li hula i neslaganje s nekim odredenim stavom KC? Ovo pod 2 mi je jasno i hvala na primjerima, i trudu :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 svi 2012 19:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Pia napisao:
sad ozbiljno: moje pitanje se i vrti oko onoga sto si naveo pod 1. Znaci je li istina ukljucuje i dogme KC? Je li hula protiv Duha Svetog i neslaganje s nekom od dogmi? Takoder, je li hula i neslaganje s nekim odredenim stavom KC? Ovo pod 2 mi je jasno i hvala na primjerima, i trudu :)


DS 140 1. One pak koji kažu, Sin je iz ničega, ili iz neke druge supstancije a ne od Boga, i da bijaše vrijeme kad njega nije bilo: njih sveta i Katolička crkva smatra za izopćenima.

2. Opet dakle kažemo: Tko kaže, Otac i Sin su dva boga, neka bude kažnjen anatemom.

9. Tko Sina Marijinog naziva običnim čovjekom, neka bude kažnjen anatemom.

19. Tko kaže, Otac i Sin i Duh Sveti su jedna osoba, neka bude kažnjen anatemom.

23. Tko Oca i Sina i Duha Svetoga naziva trima bogovima, neka bude kažnjen anatemom.

DS 164 (12.) Tko ne kaže da je Sin Božji pravi Bog, kao što je i njegov Otac pravi Bog, da je svemogući i sveznajući te da je jednak Ocu, taj je krivovjernik.

DS 170 (18.) Tko kaže da je Duh Sveti stvorenje ili da je načinjen po Sinu, taj je krivovjernik.

DS 432 10. Tko niječe da je naš u tijelu raspeti Gospodin Isus Krist pravi Bog i Gospodin slave i jedan od svetog Trojstva, neka bude kažnjen anatemom.

DS 1551 Kan. 1. Tko kaže da se čovjek može opravdati pred Bogom svojim djelima koja se čine snagom ljudske naravi ili prema učenju Zakona, bez Božje milosti po Kristu Isusu, neka bude kažnjen anatemom [usp. *1521].

DS 3021 1. Tko niječe jednog pravog Boga, Stvoritelja i Gospodara vidljivoga i nevidljivoga: neka bude kažnjen anatemom [usp. *3001].

DS 3023 Tko kaže da Bog i sve stvari imaju jednu te istu supstanciju ili bit: neka bude kažnjen anatemom [usp. *3001].



Ja san iz ovog zaključio da se to odnosi na:

Ima šest grijeha protiv Duha Svetoga, a to su: 1. neufanje u spasenje, 2. zlo uzdanje u spasenje bez dobrih djela, 3. suprotstavljanje poznatoj istini, 4. zavist zbog duhovnog dobra bližnjega, 5. otvrdnutost u grijehu, 6. posljednje nepokajanje.

No još uvik se ne usuđujem tvrditi kao 100% sigurno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 31 svi 2012 20:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
Fran26 napisao:

DS 140 1. One pak koji kažu, Sin je iz ničega, ili iz neke druge supstancije a ne od Boga, i da bijaše vrijeme kad njega nije bilo: njih sveta i Katolička crkva smatra za izopćenima.

2. Opet dakle kažemo: Tko kaže, Otac i Sin su dva boga, neka bude kažnjen anatemom.

9. Tko Sina Marijinog naziva običnim čovjekom, neka bude kažnjen anatemom.

19. Tko kaže, Otac i Sin i Duh Sveti su jedna osoba, neka bude kažnjen anatemom.

23. Tko Oca i Sina i Duha Svetoga naziva trima bogovima, neka bude kažnjen anatemom.

DS 164 (12.) Tko ne kaže da je Sin Božji pravi Bog, kao što je i njegov Otac pravi Bog, da je svemogući i sveznajući te da je jednak Ocu, taj je krivovjernik.

DS 170 (18.) Tko kaže da je Duh Sveti stvorenje ili da je načinjen po Sinu, taj je krivovjernik.

DS 432 10. Tko niječe da je naš u tijelu raspeti Gospodin Isus Krist pravi Bog i Gospodin slave i jedan od svetog Trojstva, neka bude kažnjen anatemom.

DS 1551 Kan. 1. Tko kaže da se čovjek može opravdati pred Bogom svojim djelima koja se čine snagom ljudske naravi ili prema učenju Zakona, bez Božje milosti po Kristu Isusu, neka bude kažnjen anatemom [usp. *1521].

DS 3021 1. Tko niječe jednog pravog Boga, Stvoritelja i Gospodara vidljivoga i nevidljivoga: neka bude kažnjen anatemom [usp. *3001].

DS 3023 Tko kaže da Bog i sve stvari imaju jednu te istu supstanciju ili bit: neka bude kažnjen anatemom [usp. *3001].



Ja san iz ovog zaključio da se to odnosi na:

Ima šest grijeha protiv Duha Svetoga, a to su: 1. neufanje u spasenje, 2. zlo uzdanje u spasenje bez dobrih djela, 3. suprotstavljanje poznatoj istini, 4. zavist zbog duhovnog dobra bližnjega, 5. otvrdnutost u grijehu, 6. posljednje nepokajanje.

No još uvik se ne usuđujem tvrditi kao 100% sigurno.


Hvala puunoooo, evo poklončić Slika lijepo objašnjeno!

Ima i ovdje,kao što je dugi naveo http://www.vatican.va/edocs/ENG0142/__PE.HTM doduše na engl. (ak treba prevest ću, ni problem), al ovo što si ti naveo je jasnije, jer ovdje (što će reći, link) se ne navodi konkretno (ili bar meni nije konkretno) Slika tj, ipak mi treba tumačenje ovog što je ponuđeno na linku (ponavljam, mogu prevest ak nam je do diskutiranja) :h2: :-D ah, što da ne :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 01 lip 2012 20:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Pia napisao:
Ima i ovdje,kao što je dugi naveo http://www.vatican.va/edocs/ENG0142/__PE.HTM doduše na engl. (ak treba prevest ću, ni problem)...

Kaj se čeka? :roll: :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 136 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 54 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr