www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 tra 2024 21:35

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 66 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 17 stu 2006 16:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
tertulijan napisao:
ne na ovom forumu...osjećam se kao na sudu




Zdravo Tertulijan. Moram priznati kako sam u prvi mah pomislio da si "Jehovin svedok", te da mi je tvoj ulazak na TT, u rubrici "Teologija" više delovao kao pokušaj podrivanja nečijih uverenja, a ne zdrava želja za razmenom mišljenja i prikupljanjem novih saznanja. Na gore prepisanoj razmeni mišljenja na jednom drugom forumu, ti si također otvorio temu sa istim pitanjem i naslovom, ali si uskoro nakon dobivenih protuargumenata odustao od razmene mišljenja, što me dovelo do zaključka kako ti zapravo nisi "potkovan" govoriti o ovoj temi, nego da ti je namera bila izneti svoje doktrinalno uverenje, za koje znaš da je u suprotnosti s ostalim, bez namere i želje za iskrenim dijalogom. Par meseci posle ti se pojavljuješ na TT-u sa istim pitanjem i otvaranjem iste teme. Šta da pomislim? Ako tamo nisi prihvatio dijalog, gde kotiraju vrsni teolozi s kojima o ovoj temi možeš daleko više diskutirati, šta je to što te ponukalo da to činiš ovde na TT-u, gde sudionici većinu svojih postova izlažu u rubrici "Verska iskustva" i tako svedoče za Hrista, a kroz ostala se nadopunjuju. Ja sam to protumačio na sledeći način :"Tamo nije prošlo, pa sada probajmo na ovom!" , što me i dovelo da zaključim ono što sam i zaključio. Je li to bila moja predrasuda ili ne , ti sam zaključi, ali dopusti da ima dosta osnove za nju. Uostalom, molim te odgovori mi zašto si startao s onim što nas razdvaja, a ne s onim što nam je zajedničko ? Na ovom forumu ima i protestanata i katolika i pravoslavaca i sve štima u prilično dobrom redu i toleranciji, čemu svedoči stalno prisustvo svih, unatoč ponekad različitim stavovima. Zajednica "Dobri pastir" (čiji ja nisam član), koja je pokrovitelj ovog foruma, i na ovaj način daje istinski doprinos ekumenizmu. A sad dolazimo i do još jedne bitne stvari, koja vas Adventiste u velikoj meri distancira od ostalih protestanskih reformističkih zajednica, a ta je da vi niste "ekumenski" raspoloženi, o čemu svedoče izjave vaših "čelnika". Na ekumenskim skupovima se pojavljujete kao "promatrači", ali ne i kao aktivni sudionici. Za Papu još uvek tvrdite da je "Antihrist", za razliku od ostalih protestanskih zajednica, a pohvale dobijate od "Jehovinih svedoka", kao jedina crkvena zajednica proistekla iz Reformacije , koja nije stala na pola puta u svom obračunu s Katoličkom Crkvom. Kojoj struji Adventista pripadaš, ja to ne znam, ali znam da "Adventistička crkva sedmog dana" , najveća među Adventističkim crkvama, obuhvaća i Mormone i Jehovine svedoke (grabežljivi vuci).
Dok tvrde da sami »priznaju« jedan autoritet - Bibliju ("solo skriptura"), istodobno spise Ellen G. White (proročica) smatraju "trajnim i verodostojnim izvorom istine koja Crkvi pruža utehu, upute, usmerava je i navodi na popravljanje".... Uzdržavaju se od droge, duhana i alkohola, što je svima prihvatljivo (iako nečistim nazivaju ono što je Isus rekao Petru da ne naziva, ukoliko je On to očistio), no »vrbovanje« i neozbiljno »tumačenje« katoličkih stavova ne služi im na čast, dok pri tom beže od dijaloga i ekumenizma. Među protestantima najmanje su im simpatični Pentakostalci.
Ukoliko si jedan od ovih troje navedenih, znaj da te ja ne osuđujem, ali da je ovaj nauk za mene heretičan.
Iako si došao na ovaj forum s verovanjem u prekogrobni život koji nazivate nesvesni 'počinak u Kristu' ,a koji traje dok se Hrist ponovno ne vrati, kada ćemo svi uskrsnuti u slavi, i pokušao netransparentno (prikriveno) udariti na Nauk , a ne povezivati se na onom što nam je svima zajedničko, izvini, ali morao sam "isterati mačka na čistac", jer kao što i sam znaš "nema ništa skriveno o čemu se neće govoriti s krovova kuća". Pa sad izvoli (kad si pod svetlom jasnije se vidi) hoćeš li ostati na TT kao onaj koji gradi ili ćeš biti grabežljivi vuk, koji pobegne čim se oglasi "hajka na vuka".
Hmmm, nešto mi govori da si ti dobar čovek. Haj' da promenimo temu pa da spikamo npr. o "Krštenje u Duhu" ili nekoj drugoj koja nam je zajednička.
I izvini zbog neugodnosti (nisi prvi na kojeg sam "nagazio", ali morao sam znati s kim imam posla):grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 16:56 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Jovan napisao:
ali znam da "Adventistička crkva sedmog dana" , najveća među Adventističkim crkvama, obuhvaća i Mormone i Jehovine svedoke

Hoćeš li mi molim te objasniti što si htio s time reći? Jer koliko ja znam oni nikako nisu jedno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 stu 2006 23:37 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 16 stu 2006 09:41
Postovi: 10
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
mormoni i jehovci....ovi umjesto biblije imaju i mormonovu knjigu, a ovi potonji su je izmjenili.....ni ja ovo ne razumijem da mormoni, jehovci i adventisti čine jednu adventističku cjelinu....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 stu 2006 07:32 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
tertulijan napisao:
Jedno pitanje. Zašto je Isus uskrsnuo Lazara


Poštovani,Isusovo uskrsnuće Lazara,za nas kršćane je bio isključivo dokaz Isusove božanske svemogućnosti,kojom je želio svojim učenicima i drugim Židovima pokazati da je on gospodar života i smrti,te tako jedne utvrditi u vjeri,a drugima otvoriti "oči".Iako je to čudo bilo više negoli očigledno i mnogim svjedocima,mnogi od njih su ostali tvrdi u svojoj nevjeri(bojeći se svojeg osobnog probitka,časti i slave).Odlučiše ga ubiti,i poštovani moj tertulijane,tako su ti glavari svećenički,koji su narod uvjerili(potplatili)da ukoliko Isusa ne ubiju past će pod vlast Rimljna(a kao da nisu i bili pod njihovom vlašću)vjerskom pitanju(znači u pitanju je vjera)podmetnuli političko značenje.Tako i tvoje pitanje trebalo bi isključivo promatrati kroz prizmu vjere,iako o besmrtnosti duše,gdje je Isusova duša bila tri dana nakon smrti,da li duša se s tijelom rađa i umire, ako je sve raspadljivo zašto ne bi i duša bila itd,o tome možemo filozofirati,teološki raspravljati,no vjeruj mi,doista za to nemam sada vremena,a ukoliko ću imati,možda i "ukrstimo"naše riječi.Do tada pozdrav, iako je tertulijan nekadan kao kršćanin žestoko pobijao heretike i pogane,tako je i nakon pristupa montanistima svim silama napadao katoličku Crkvu,vjerovati ću da to nije tebi cilj ni namjera,pa sam stoga se i malo uključio u razgovor. :wink:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 stu 2006 19:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Aby napisao:
Jovan napisao:
ali znam da "Adventistička crkva sedmog dana" , najveća među Adventističkim crkvama, obuhvaća i Mormone i Jehovine svedoke

Hoćeš li mi molim te objasniti što si htio s time reći? Jer koliko ja znam oni nikako nisu jedno.


Nisam rekao KAC (Kršćanska adventistička crkva), nego "Adventistička crkva sedmog dana", pri tom misleći na reformisani pokret adventista koji se od Adventista odvojio početkom 20 veka , a podatak je uzet sa Međunarodne skupšine Jehovinih svedoka, održanog 1991 u Zagrebu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 stu 2006 20:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 ožu 2006 22:56
Postovi: 392
Lokacija: Osijek
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Jovan napisao:
Nisam rekao KAC (Kršćanska adventistička crkva), nego "Adventistička crkva sedmog dana", pri tom misleći na reformisani pokret adventista koji se od Adventista odvojio početkom 20 veka , a podatak je uzet sa Međunarodne skupšine Jehovinih svedoka, održanog 1991 u Zagrebu.

OK, ako je Jehovinima za vjerovat. Što to piše u tom podatku ako ti se da napisat, a da se odnosi na ovo. Zbilja čudno jer koliko ja znam ljude iz te crkve-ne znam nikoga baš blisko, ali sam ih viđala pa nikad nisam tako što čula. Koliko god ljudi znam svi Jehovine i Mormone smatraju sektom. Baš interesantan podatak iako ne vjerujem da je istinit, ali ti napiši - lako ja to provjerim čak s nekim adventistima u vodstvu njihove crkve da ih pitam što to Jehovci lupetaju o njima i zašto. Pa neka ljudi znaju što se o njima priča.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 stu 2006 21:30 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 stu 2006 22:45
Postovi: 33
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
ja neznam o tome ništa, mormoni + adventisti = jehovci

ovo je moj forum, inače protestantski, dobro došli
http://solascriptura.niceboard.com


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 stu 2006 21:49 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
tertulijan napisao:
mormoni i jehovci....ovi umjesto biblije imaju i mormonovu knjigu, a ovi potonji su je izmjenili.....ni ja ovo ne razumijem da mormoni, jehovci i adventisti čine jednu adventističku cjelinu....



I jedni i drugi i treći imaju dosta zajedničkog, unatoč razlikama koje uvažavaju po principu "otvorenosti" i nadopune. Zajednički predznak im je "adventski", tj. oni koji iščekuju skori dolazak Carstva Božjeg na zemlju, a svoja verovanja temelje na privatnoj objavi , pre svega, a potom ih usklađuju sa Svetim Pismom. I jedni i drugi i treći se vežu ili su se vezali uz određene datume, koje bi potom odgađali navodeći razne izlike i opravdanja, nudeći pri tom još providija obrazloženja.(Mt 24,36 ; Mt 24,42-44)(Najagilniji religijski fantazista u prvoj polovini XIX stoljeća, čovjek koji je uz Josipa Smita (osnivača Mormona) ponajviše histerično-mesijanski uzbunio Američki kontinent, bio je svakako Vilijam Miler )
Odbacuju sakramente ispovedi, potvrde, ženidbe i bolesničkog pomazanja. Priznaju samo krštenje odraslih (od petnaeste godine na dalje). Veruju da čovjek ima dušu, ali da ona nije besmrtna. Nakon Sudnjeg dana Bog će ožviti «one koji spavaju» kao što je udahnuo život u prvog čovjeka i ženu. On će za duše pravednika osnovati hiljadugodišnje carstvo, a dušama zlih pružit će se još jedna prilika. Nakon toga duše zlih bit će uništene, a duše pravednika dobit će besmrtnost. Zajedničko im je to što časte Subotu unatoč tome što su Isusa , pored toga što je tvrdio da je Sin Božji, ubili i zbog toga što je "kršio" Subotu. (A u Dj 20,7 jasno stoji kako su se na sastanke kada su lomili kruh, sastajali u Nedelju, a u 1Kor 16,2 Pavao govori o Nedelji kao danu milosrđa. Još neki delovi iz Sv. Pisma govore o Nedelji u :Iv 20,1; Iv 20, 19-23; Iv 20, 26; Mt 28,1; Mk 16,2; Mk 16,9; Lk 24,1; Lk 24,13. A da ne navodim spise ranohrišćanskih otaca, koji govore o Nedelji kao Danu Gospodnjem)
Ne priznaju postojanje pakla, a i nauka o besmrtnosti ljudske duše. U ovom upućujem na ono što je napisano kod Jehovinih svjedoka: "Pakao za Jehovce ne postoji nego će svi osim njih biti zauvijek uništeni." A Isus tako izričito govori o paklu kao posledici ne Božje zloće, nego čovekovog svjesnog odbijanja Božjeg milosrđa.( Pročitaj: Mt 5,22; Mt 13,41-42; Mt 25,41; Mk 9,43-48!")
Ne jedu svinjetinu smatrajući to Božjom zapoveđu. Neki ogranci adventizma su pak čisti vegetarijanci. A dovoljno je prolistati Bibliju "uzduž i poprijeko" i pronaći mnoštvo mesta gdje Bog dopušta pa čak i naređuje jesti meso. (Evo nekih mesta: Post 9,3; Izl 12,21.)
Uopšteno ih se naziva "Subotari", ali zapravo im to nije niti glavno niti najvažnije zajedničko obeležje. Pre njih su do Subote držali Baptisti sedmog dana i to još od 16 veka, a postojale su grupe koje su do nje držale kroz svu povest. Adventisti, na primer, su preuzeli svetkovanje Subote tek kad je to rekla Helen Vajt (samozvana proročica).
Problem kod svih troje navedenih nije u toliko u Suboti i načinu života koji oni vode (o svemu tome bi se dalo razgovarati, pa i o besmtnosti duše, jer smo i mi ostali i kršćani i adventisti, svi iščekujemo drugi Hristov dolazak, ali se ne vežemo za datume) , nego u njihovoj samodostatnosti i egocentrizmu, umatoč brojnim promašajima. Za njih nitko nije dobar, pa radio on i dobro (ekumenizam npr.),a oni su dobri i ispravni i kad rade zlo i kad govore neistine, a to su glavna obilježja jedne sekte (paničan beg od priznanja pogreške i srljanje u još veće laži i obmane. "Mi smo bolji, iako danas više ne znamo zašto!")
Pa, sretno im bilo
P.S. Ne odgovori ti meni na pitanje iz prošlog posta, a koje se odnosilo na ono što nam je zajedničko. Ok, možda mi kažeš nešto više o Heleni Vajt.Može? :idea: :?:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 stu 2006 22:15 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 stu 2006 22:45
Postovi: 33
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
kako sam ja to razumio tvoja je tema bila "kršenje duhom", a ovo je tema besmrtnost duše...ili otvori novu temu jovane ovdje ili dođi na moj forum pa otvori koliko hoćeš

http://solascriptura.niceboard.com


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 stu 2006 14:04 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 06 lis 2006 15:58
Postovi: 189
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Panten napisao:
kako sam ja to razumio tvoja je tema bila "kršenje duhom", a ovo je tema besmrtnost duše...ili otvori novu temu jovane ovdje ili dođi na moj forum pa otvori koliko hoćeš

http://solascriptura.niceboard.com




Pozdrav Pantenu! Hristos Vaskrse!
Ja koliko vidim, ni ova tvoja dva posta nisu vezana uz temu besmrtnost duše, a meni daješ savet da se držim teme. U svakom slučaju hvala na upozorenju, iako sam samo odgovrao na komentar i postavljeno pitanje.
Nije mi namera da zachatavam temu.
Što se tiče ovog novog foruma? Možda kad nađem vremena, ali samo pod jednim uvetom, a to je da mi prokomentiraš ovo: “Ništa ne ulazi spolja u čoveka što ga može opoganiti; nego što izlazi iz čoveka - to čini čoveka nečistim.!” (Marko, 7:15)
Srdačan pozdrav: Gospod s tobom.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 66 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 61 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr