www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 13:59

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 16 srp 2013 11:43 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
ok. nisam proverio,
sin mi je jači apologetik od mene i jači je
u engleskom.a spavo je, noćas smo neš radili do kasno...
"Apostolsko vjerovanje

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega, / Stvoritelja neba i zemlje. / I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega / koji je začet po Duhu Svetom, / rođen od Marije djevice, / mučen pod Poncijem Pilatom, / raspet, umro i pokopan; sašao nad pakao, / treći dan uskrsnuo od mrtvih, / uzašao na nebesa, / sjedi o desnu Boga Oca svemogućega; / odonud će doći suditi žive i mrtve. / Vjerujem u Duha Svetoga, / svetu Crkvu katoličku, / općinstvo svetih, / oproštenje grijeha, / uskrsnuće tijela, / život vječni. Amen.
izvor http://frama-posusje.com/osnovne-molitve

iz tih razloga, pošto sam već jednom zabrljao,
navodim i izvor
nado :grlim te:
rora, hvala, nastavi samo tako :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 srp 2013 11:57 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 25 tra 2007 18:26
Postovi: 2994
Podijelio: 149 zahvala
Zahvaljeno je: 118 zahvala
+ Draga Tinna!
Kako smo nas dvije vodile i malo duže razgovore želim ti reći javno sad da se ne bi trebala puno opterećivati nekim stvarima.
Dovoljna je tvoja vjera u Oca Svemogućeg i dovoljno je da slijediš Njega kao Ljubav i poštuješ Njegove Zapovijedi.
Moram opet onako kakva sam, bez uvijanja - briga ti mene za išta..bitno mi je da slijedim Boga svog i vjerujem da će me On uzeti u času smrti.
Svi smo grešni (samo smo ljudi) ali zato je On Milostiv i Milosrdan. Stoga se i nadamo Raju.
Preporučila bih ti da ne razbijaš puno glavu takvim stvarima. Nije to baš dobro..gdje..kako..što.. bit će kako On hoće ..kad i kako.
Ljubi te tvoja sestra u Kristu.
:grlim te:
BTB +


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 srp 2013 14:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 12:59
Postovi: 525
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
cirenac napisao:

On ih je naime razdvojio...


633 Boravište mrtvih, u koje je umrli Krist sišao, Sveto pismo zove podzemljem, Šeolom ili Hadom,[490] jer su oni koji se ondje nalaze lišeni gledanja Boga.[491] To je zaista, u očekivanju Otkupitelja, stanje svih mrtvih, zlih ili pravednih,[492] što ne znači da im je udes istovjetan, kako to Isus pokazuje u prispodobi o siromašnom Lazaru primljenom u “krilo Abrahamovo”.[493] “Upravo te svete duše, koje su čekale svog Osloboditelja u Abrahamovu krilu, Isus je oslobodio kad je sišao k mrtvima”.[494] Isus nije sašao nad pakao da oslobodi proklete[495] ni da razori pakao prokletstva,[496] nego da oslobodi pravedne koji su mu prethodili.[497]


vidim da si slušao predavanje don Damira Stojića pa te molim za još malo objašnjenja ako nije problem :)
Dakle, koliko shvaćam iz ovog napisanog, svi umrli prije Isusovog oslobođenja su bili u Hadu ali ipak odvojeni, jedni u patnji a drugi (pravednici) u išćekivanju. Gehena se odnosi onda na drugu smrt, pakao u smislu ognjenog jezera nakon Suda jeli?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 srp 2013 22:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
lyra1 napisao:
cirenac napisao:

On ih je naime razdvojio...


633 Boravište mrtvih, u koje je umrli Krist sišao, Sveto pismo zove podzemljem, Šeolom ili Hadom,[490] jer su oni koji se ondje nalaze lišeni gledanja Boga.[491] To je zaista, u očekivanju Otkupitelja, stanje svih mrtvih, zlih ili pravednih,[492] što ne znači da im je udes istovjetan, kako to Isus pokazuje u prispodobi o siromašnom Lazaru primljenom u “krilo Abrahamovo”.[493] “Upravo te svete duše, koje su čekale svog Osloboditelja u Abrahamovu krilu, Isus je oslobodio kad je sišao k mrtvima”.[494] Isus nije sašao nad pakao da oslobodi proklete[495] ni da razori pakao prokletstva,[496] nego da oslobodi pravedne koji su mu prethodili.[497]


vidim da si slušao predavanje don Damira Stojića pa te molim za još malo objašnjenja ako nije problem :)
Dakle, koliko shvaćam iz ovog napisanog, svi umrli prije Isusovog oslobođenja su bili u Hadu ali ipak odvojeni, jedni u patnji a drugi (pravednici) u išćekivanju. Gehena se odnosi onda na drugu smrt, pakao u smislu ognjenog jezera nakon Suda jeli?

DVD 2 kom 100kn " Spasi dušu svoju"
-Novo nebo i nova zemlja
-Pad anđela i čistilište
-Što se dogodilo u Edenu
-BDM
-Isus Krist novi Adam
-Oholost i poniznost
-Zavist ili divljenje
-Srdžba ili krotkost
-Škrtost ili darežljivost
Bilo je jedno vrijeme na you tube-u, neovlašteno, pa je pobrisano.
Jako zanimljivo tumačenje, gotovo dubinsko, jer se polazi od hebrejsko, ponekad i aramejskog,
pa prevod na grčki, gde već svaka reč ima više značenja,
koliko malo poznajemo, Bibliju, baš na osnovu toga što se mnogo gubi u prevodu,
npr. u hebrejskom ne postoje hiperbole, lep, lepši najlepši,
nego lep, lep, itd, tako i na sv. Misi se ponavlja svet, svet svet...
tri kralja, su u stvari bili magi kojisu poznavali i astrologiju, ali su im darovi,
prinešeni, bili "sredstva", za prizivanje bogova, e, pošto se rodio Bog,
oni mu se klanjaju kao jedinom Bogu i zato mu i predaju tzv. darove...
A, Gehena je bilo kao što sam napisao mesto gde su se prinosile žrtve,
deca, zloduhu Molohu, (zadužen za abortuse).......
To je teološki protumačeno i potvrđeno, drugo je pučko predanje,
više kao zastrašivanje....
jer se Gehena i ne spominje u KKC.
od sedam glavnih grijeha, polazeći od Dantea Aligijerija,
tumači , i tu tek shvatamo koliko smo u zabludi,
npr. lenjost, što je po sv. Avgustinu, def. koju je Crkva prihvatila.
Isus Krist novi Adam, pasha židovska, zašto se treća i kako završila.....
zašto je BDM, od postanka bila bitna , i katolici su je pronašli, židovi još iščekuju,
Pa sad imaš još uvijek tumačenje evanđelja po Marku,
e, nekih 3 sata, valjda samo jednu desetinu poznajemo,
jer su stari i novi zavjet toliko "isprepleteni", zatim, .....
evo , pa počni, https://www.youtube.com/watch?v=sWQvkjNcgsY
za bliže informacije, http://studentski-pastoral.com/index.ph ... pelana/183
a, za neverne Tome, odgovor kasnije, moram pitat sina za broj, mobitela,
Skraćeno rečeno da ih je razdvojio, u suštini,
razdvojili su se sami, mada su svi bili u jednom prostoru, u iščekivanju, odatle
verovatno i zajednički naziv, Šeol ili Had,
Isus je samo "pokupio", pravedne,
a,
oni u mržnji , dal su mogli gledat Isusa, ne,
Hvala na strpljenju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 srp 2013 19:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 12:59
Postovi: 525
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
cirenac napisao:



Bilo je jedno vrijeme na you tube-u, neovlašteno, pa je pobrisano.

Gledala sam taj dio "spasi dušu svoju" ali onako na brzinu, ne do kraja i još sam uz to obavljala neki posao pa nisam bila previše pažljiva. Postavila sam mu pitanje pa ako bude imao vremena da odgovori riješiti će ove naše nedoumice :)
znači maknuto je zbog kršenja autorskih prava..a ok, što se mora mora se..

cirenac napisao:
koliko malo poznajemo, Bibliju, baš na osnovu toga što se mnogo gubi u prevodu,

joj slažem se, zato mi se i svidjelo to njegovo predavanje. kad netko to tako lijepo objasni sve dobije dublji smisao i riječi počinjemo izgovarati s pravim razumijevanjem..

cirenac napisao:
A, Gehena je bilo kao što sam napisao mesto gde su se prinosile žrtve,
deca, zloduhu Molohu, (zadužen za abortuse).......
To je teološki protumačeno i potvrđeno, drugo je pučko predanje,
više kao zastrašivanje....
jer se Gehena i ne spominje u KKC.

Gehena jest to mjesto ali kad Isus spominje Gehenu on se ne referira na to "smetlište" nego na pakao, u pravom smislu riječi. On preuzima sliku tog užasnog mjesta kako bi približio ljudima sliku pakla.Zato u rječniku pod Gehena i stoji pakao pod značenjem br.2. Sjećam se da ju je i Stojić spomenuo. Zbog njega i znam za tu razliku između Hada i Gehene.
Gehena se kao takvo mjesto spominje u Novom Zavjetu i u Katekizmu KC. Evo : LINK
cirenac napisao:
od sedam glavnih grijeha, polazeći od Dantea Aligijerija,
tumači , i tu tek shvatamo koliko smo u zabludi,
npr. lenjost, što je po sv. Avgustinu, def. koju je Crkva prihvatila.

to nisam gledala. Sve mi se čini da se isplati kupiti te DVD sa predavanjima :D

cirenac napisao:
Skraćeno rečeno da ih je razdvojio, u suštini,
razdvojili su se sami, mada su svi bili u jednom prostoru, u iščekivanju, odatle
verovatno i zajednički naziv, Šeol ili Had,
Isus je samo "pokupio", pravedne,
a,
oni u mržnji , dal su mogli gledat Isusa, ne,
Hvala na strpljenju.

Sjećam se da je rekao da je taj prostor bio razdvojen provalijom ili tako nešto, u svakom slučaju da nisu mogli jedni do drugih (pravednici do prokletnika) Ovi u mržnji su bili u patnji jer to znamo iz onog dijela u Bibliji o bogatašu koji se tuži na muke u paklu.(podzemlju)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 srp 2013 20:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
lyra1 napisao:
cirenac napisao:



Bilo je jedno vrijeme na you tube-u, neovlašteno, pa je pobrisano.

Gledala sam taj dio "spasi dušu svoju" ali onako na brzinu, ne do kraja i još sam uz to obavljala neki posao pa nisam bila previše pažljiva. Postavila sam mu pitanje pa ako bude imao vremena da odgovori riješiti će ove naše nedoumice :)
znači maknuto je zbog kršenja autorskih prava..a ok, što se mora mora se..

cirenac napisao:
koliko malo poznajemo, Bibliju, baš na osnovu toga što se mnogo gubi u prevodu,

joj slažem se, zato mi se i svidjelo to njegovo predavanje. kad netko to tako lijepo objasni sve dobije dublji smisao i riječi počinjemo izgovarati s pravim razumijevanjem..

cirenac napisao:
A, Gehena je bilo kao što sam napisao mesto gde su se prinosile žrtve,
deca, zloduhu Molohu, (zadužen za abortuse).......
To je teološki protumačeno i potvrđeno, drugo je pučko predanje,
više kao zastrašivanje....
jer se Gehena i ne spominje u KKC.

Gehena jest to mjesto ali kad Isus spominje Gehenu on se ne referira na to "smetlište" nego na pakao, u pravom smislu riječi. On preuzima sliku tog užasnog mjesta kako bi približio ljudima sliku pakla.Zato u rječniku pod Gehena i stoji pakao pod značenjem br.2. Sjećam se da ju je i Stojić spomenuo. Zbog njega i znam za tu razliku između Hada i Gehene.
Gehena se kao takvo mjesto spominje u Novom Zavjetu i u Katekizmu KC. Evo : LINK
cirenac napisao:
od sedam glavnih grijeha, polazeći od Dantea Aligijerija,
tumači , i tu tek shvatamo koliko smo u zabludi,
npr. lenjost, što je po sv. Avgustinu, def. koju je Crkva prihvatila.

to nisam gledala. Sve mi se čini da se isplati kupiti te DVD sa predavanjima :D

cirenac napisao:
Skraćeno rečeno da ih je razdvojio, u suštini,
razdvojili su se sami, mada su svi bili u jednom prostoru, u iščekivanju, odatle
verovatno i zajednički naziv, Šeol ili Had,
Isus je samo "pokupio", pravedne,
a,
oni u mržnji , dal su mogli gledat Isusa, ne,
Hvala na strpljenju.

Sjećam se da je rekao da je taj prostor bio razdvojen provalijom ili tako nešto, u svakom slučaju da nisu mogli jedni do drugih (pravednici do prokletnika) Ovi u mržnji su bili u patnji jer to znamo iz onog dijela u Bibliji o bogatašu koji se tuži na muke u paklu.(podzemlju)



1034 Isus cesto govori o "geheni", o vatri "koja se ne gasi", pripre-mljenoj onima koji do kraja zivota odbijaju vjerovati i obratiti se, i gdje se istodobno moze izgubiti dusa i tijelo. Isus teskim rijecima navjescuje da ce "poslati svoje andjele da pokupe sve (...) bezakonike i bace ih u pec ognjenu" (Mt 13,41-42), i da ce izreci osudu: "Odlazite od mene, prokleti, u oganj vjecni" (Mt 25,41).
Šeol ili Had su sa Velikim početnim slovima, a gehena, nije, znači da je više figurativan izraz, mada
je postojalo takvo mjesto......
no, tumačenje gehene, nisam ja izmislio nego sam navečer prije spavanja, pustim pa ko mala beba umesto uspavanke, don Damir,.....priča, pa je stiglo i do gehene, pa tako sam i saznao tumačenje gehene.
sad me uspavljuje, tumačenje evanđelja po Marku....
sin je skinio sva predavanja, ali samo za sebe,
a, i grijeh je da ih neovlašteno umnožava,
dobar je, don Damir, dosta je naučio od protestanata koji su se obratili na katoličku vjeru,
kako hoćeš, ali neš se pokajati, ako kupiš
Btb


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 srp 2013 22:16 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
https://www.youtube.com/watch?v=FW4tZDH_K-I
13 minut, poslušaj, spominje se gehena


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 srp 2013 22:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 12:59
Postovi: 525
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
cirenac napisao:
https://www.youtube.com/watch?v=FW4tZDH_K-I
13 minut, poslušaj, spominje se gehena


Da, to je to, Isus koristi zemaljsku sliku tog smetlišta kako bi prikazao stanje u paklu. (don Damir)

neću te više cijediti, možeš na zasluženi odmor :lol:
i hvala na linku.
ako naletim na neko opširno objašnjenje upotrebe Gehene u Novom zavjetu svakako ću staviti :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 srp 2013 10:53 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 13 kol 2011 12:59
Postovi: 525
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 15 zahvala
Discipula Domini napisao:

Had ima veze s grčkom mitologijom, dakle,
vuče korijene još PRIJE Isusova vremena
pa mi je možda malo neobično povezivati Isusa i Had,
a još mi je neobičnije išta govoriti o ovoj temi,
budući da znam malo, tj. ništa.

Ipak..

HAD (1)

Bog mrtvih, vladar Podzemlja. U raznim avanturama, Had je oteo djevu Persefonu, prevario Tezeja i Periteja, a čak ga je uspio zarobiti Sizif. Bog Had bio je jeziv lik za sve žive, koji su bili pažljivi kada se zaklinju u njegovo ime. Za mnoge je ljude bilo dovoljno strašno samo izreći njegovo ime. Zato su izmislili eufemizam, riječ koja isto znači, ali je samo ugodnija za čuti. Budući da su svi dragocjeni minerali dolazili iz zemlje (obitavalište Hadovo) i budući da je kralj bio bogat sudeći po broju podanika u kraljevstvu mrtvih, prozvali su ga "Ploutos" - bogatstvo. To vrijedi i za Rimljane koji su Zeusa zvali Jupiter, Aresa Mars, Herma Merkur i Hada Pluton.

HAD (2)

Kraljevstvo mrtvih, ili ispod zemlje ili na dalekom zapadu kojeg su znali stari Grci. Dobilo je naziv po svom vladara, bogu Hadu. Grci nisu znali što očekivati poslije smrti, što i nije bilo iznenađujuće. Saznanja o životu poslije smrti bila su različita i suprotstavljajuća. Neki su mislili kako heroji putuju u Elizejska polja, gdje love i blaguju u ugodnom društvu do vječnosti, dok su obični ljudi predani na beživotan i dosadan boravak u poljima Asfodela. Prvo su pili vode rijeke Lete, zbog čega su zaboravili sve iz njihovog prošlog života tako da nisu imali o čemu pričati. Podzemno kraljevstvo Had bilo je tako vlažno, mračno i pljesnjivo mjesto da su se i bogovi na nebesima okretali u gadosti kada su ga vidjeli u otvoru na zemlji.


radi se u stvari o običnom preuzimanju grčke riječi ali naravno nema veze sa grčkom mitologijom nego jednostavno u smislu pojma "podzemlje". I sad tu nastaje problem u prijevodu između Hada i Gehene kako stoji u izvorniku. tražila sam neki dobar link da stavim kao objašnjenje što se prijevoda tiče za tu razliku u grčkom izvorniku između "pakla" i "podzemlja", (kako mi kažemo na hrvatskom). ali moram priznati da mi sve to skupa i nije baš jasno :lol:
Izgleda da je Had bio podjeljen u 2 dijela, na pakao i na podzemlje gdje su Isusa čekali pravednici pa se zato ponekad ta riječ nalazi u smislu pakla kao što je slučaj s onim bogatašem i Lazarom a ponekad u smislu podzemlja kao kad David kaže nešto u smislu" nećeš ostaviti moju dušu u podzemlju (Hadu) itd"
u svakom slučaju, zanimljivo je sve to skupa, ako ti se prebacuje s latinskog malo na grčki go for it :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 25 srp 2013 11:02 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..kao što prava istinska ljubav..nema ..stupnjovanja...
..jer kad je istinita ona je JEDNAKO JAKA ZA SVE I ZA SVA PODRUČJA...

.tako je sa zlom..

..čistilište nije kazna...
..već weš mašina za pranje...
..ali bolna...
--nije bolna ..zato da boli..da se nekog ...pati..
..već je takva..zato jer oslobađa...biće od posljedica grijeha i navezanosti na materijalno..

..duša koja jest u čistilištu...jest u mukama paklenima
..jer..tu nema prisustva Boga...osim malog mostića...a to duša zna...da će jednog dana preko toga mostića...preći u VJEČNOST...u MIR NEBESKI ...i da će te muke proći.
..to je jedina razlika...Znati da će muke proći..

..to bolno stanje...čisti ljudski duh...da bi on postao sposoban...ući u NEBESKO KRALJEVSTVO..
..a u njega NE MOŽE IĆI NITI JEDAN TKO ČINI GADOSTI I LAŽ..

..pa dok u nama ima i djelić mikrona...što liči na laž ili gadost..NEME ULASKA U NEBO...


.pa većina nas misli ..joj ako ne dođem iz prve u Raj...
..bar onda da..zalužim čistilište...

..što je u stvari ...Idealiziranje...

..jer MUKE SU STRAŠNE...

.i NEMOJTE TE TO NIKOM POŽELJETI A KAMOLI SAMI SEBI...

..NEKA NAŠA DJELA NA ZEMLJI BUDU...DOBRA I PUNA LJUBAVI..
..da za života..još zaslužimo..DIREKT KARTU ZA RAJ...

..a ove muke zemaljske...ako ih bude...samo su začin..
...kojim se duše spašavaju da ne idu u čistilište...

..Bože , Čuvaj nas i Vodi..u tvoje Kraljevstvo..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 21 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr