www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 21:53

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 17 lis 2013 21:14 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 kol 2012 11:11
Postovi: 164
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Samo bih napomenula da je ovo čisto moje osobno razmišljanje...nisam teolog...znači čisto moje laičko mudrovanje (iako je ovo pročitao jedan svečenik i rekao je da nije loše :) ).
Zanima me vaše mišljenje...ako vam se da čitati...malo je poduže...

Vezano za Stari zavjet i Boga koji je tamo prikazan kao osvetoljubiv i ljubomoran...i o pokoljima i ubojstvima koja su vrlo zorno opisana...pa čak i ubojstva djece, mogli bismo neke događaje nazvati etničkim čišćenjem (istrebljenje do posljednjeg stanovnika grada koji je odabrani narod trebao zaposjesti ili uništiti).
Moram priznati kada sam čitala SZ bila sam ... onak malo šokirana (blago rečeno)...
No, gledajući u globalu cijelu Bibliju, jer jedino se tada dobije cijela slika (SZ bez NZ nema smisla jer je NZ ispunjenje SZ, a NZ se bez SZ također ne može u potpunosti shvatiti i doživjeti jer su temelji vjere u SZ), došla sam do nekih razmišljanja koja bi nekima možda mogla biti zanimljiva, a opet nekima besmislena i banalna, no riskirat ću ...
Mi smo svi stvorenja, a samo je jedan Stvoritelj. Od Njega je sve krenulo i u Njemu će sve završiti, On je početak i kraj, a sve ostalo je prolazno...no sve to prolazno dolazi od Njega i Njemu se vraća.
Kada je Bog stvorio čovjeka, stvorio ga je od prašine, nebitne materije, no čovjek je oživio tek kada mu je udahnuta duša (to je ono što je dio Boga samoga, ono što nam je Sam Stvoritelj udahnuo i to teži da Mu se vrati, to je ono besmrtno...koliko god se naše tijelo i razum, ponekad tome protivili...i zato nema unutarnjeg mira bez prisutnosti Boga u našim životima...ništa materijalno ne može nadomjestiti i utažiti glad duše za Bogom...jer duša je ono Božje u nama). Čovjeku je također dana i slobodna volja, jer Bog je čista ljubav koja želi našu ljubav...ali ne zato jer Ga moramo voljeti, već zato jer to želimo (a za to nam treba slobodna volja). No kako nismo savršeni često griješimo i donosimo odluke koje nisu za nas dobre i koje nas skreću s pravog puta (a pravi put je onaj gdje se u konačnici duša vraća njenom Stvoritelju). Prvobitno su ljudi trebali živjeti u Zemaljskom Raju, bez straha, srama bilo kakvih negativnih emocija i posljedica, no slobodna volja uz pomoć posrnulog stvorenja bačenog u tamu, (kojem je cilj da se što manje duša vrati Bogu), nas je uzoholila (htjeli smo imati i biti više nego nam je bilo dano i više nego nam je bilo potrebno). U samome startu smo izigrali Njegovo povjerenje i tada nas je stavio gdje nam je i mjesto s tom našom ohološću...u dolinu suza...gdje se za sve moramo boriti...gdje je sve neizvjesno...gdje je vječita borba između materijalnog i duhovnog...gdje nam veza s Bogom više nije vidljiva...no duša i dalje vapi za Njime. Na početku smo se okaljali grijehom i naša Mu se duša više ne može vratiti, sve dok se ne očisti...a ovaj Zemaljski put duše je u stvari njeno čišćenje...ili s druge strane totalan otpad od Boga.
Veza između ljudi i Boga je ljudskom ohološću bivala sve slabija. Učeni ljudi znali su teoriju, ali rijetko je tko to primjenjivao u praksi. Ono materijalno je prevagnulo ono duhovno. Neki smatraju da je SZ alegorija, preneseno značenje. No, uzmimo da su se događaji iz SZ događali baš tako kako je opisano...nemilosrdna ubijanja, neki bi to nazvali i masakrima...to sve na prvu izgleda strašno, no kada to razmatramo, ne smijemo zaboraviti činjenicu da je jedino Bog gospodar života i smrti...On je tvorac života i samo ga On može uzeti...na koji način, kada i tko će umrijeti...to je na Njemu...tko smo mi da Mu dijelimo savjete ? Smrt ionako nije kraj...to je povratak doma...ili padanje u vječni ponor...ovisno o našim životnim odlukama. I ta smrt, način na koji netko umre, veće posljedice ostavlja na one koji ostaju ovdje...to je uglavnom poruka i lekcija njima.
Kako god, sve se svodi na to da nam je Bog davao šansu za šansom, sklapao s nama savez za savezom i svaki smo prekršili, a moje je mišljenje da je SZ odgojna mjera za ljudski rod. Zvuči kao prilično gruba odgojna mjera, no Bog progovara čovjeku onim jezikom koji čovjek u datom trenutku razumije. Da bismo mogli shvatiti te odgojne mjere trebalo bi se vratiti u doba i u prilike kada se to sve događalo...u to doba na svijetu je vrijedila jedino snaga, sila...a tada i odgojne mjere moraju biti snažne i silovite ...
Uzmimo na primjer da je povijest cijelog čovječanstva jedan ljudski život. U početku, kad su djeca mala ne razumiju što im se govori, odnosno riječi baš ne pomažu, jedino što razumiju je ono što vide. Djeca ne poznaju granice i roditelji im ih moraju postaviti, inače počnu lutati i osjećaju se izgubljeno. Kada se te granice prekrše, slijede posljedice, kako bi se znalo što se smije, a što se ne smije. Što je dobro, a što je loše. Cijelo to vrijeme naša ljubav prema djeci se ne smanjuje, dapače raste, bez obzira na dječju (ne)poslušnost i na nekakve eventualne kazne (naravno ne smije se zaboraviti na pohvale i nagrade u cijelom tom procesu). Ni jedan normalan roditelj koji voli svoju djecu neće dozvoliti da se dijete baci pod auto kako bi shvatilo da je to opasno. Spriječit će ga u tome, pa što god da morao poduzeti. Stalno nam moraju biti na oku, jer čim maknemo pogled, evo problema...već rade po svojem na vlastitu štetu (U tim svojim mudrovanjima rekla bih da je ta faza Stari Zavjet).
Kako dijete raste sve više shvaća ono što mu se priča i sve se manje-više temelji na razgovorima. Želimo ih naučiti da se dobro dobrim vraća, da ljutnja i mržnja ne donose ništa dobro, pokušavamo ih pripremiti za trenutak kada će se sami morati nostiti sa svijetom i svime što je u njemu. U toj fazi im se želimo najviše približiti, biti im rame za plakanje, prijatelj, netko na koga mogu uvijek računati, no i dalje ih se treba voditi, trebaju učitelja, nekoga tko će im biti dobar primjer, a svoju djecu toliko ljubimo da bismo i svoj život dali da ih spasimo (ovaj dio je Novi Zavjet..period kada nam se Bog želio toliko približiti da je Riječ Tijelom postala, prebivala među nama i žrtvovala se da nas spasi. Tu je Bog s nama sklopio onaj zadnji, vječni savez.)
...sve dok se ne dođe u fazu kada smo sposobni sami odlučiti što želimo. Odrasli smo. Sve nam je podastrijeto, imamo iskustva, imamo primjere, uzore, imali smo dobrog Učitelja, samo je pitanje koliko smo bili pozorni i pažljivi učenici...sami znamo razliku između dobra i zla, laži i istine (trebali bi znati) i svjesni smo svih posljedica. Nitko nas na ništa ne prisiljava, odgovorni smo sami za sve što činimo, za svaku svoju odluku...ali moramo računati i na posljedice svojih odluka, te ih prihvatiti i s njima živjeti. U tom periodu roditelji ne utječu više u velikoj mjeri na odluke svoje djece, jer oni su sada odrasli i stvaraju svoj život, no i dalje ih volimo bez obzira na sve. Vrijeme je da ih pustimo da se sami suoče sa Svijetom, no mi ih i dalje pratimo kao sijena...ne miješamo se u njihove odluke, ali molimo za njih ... ako su krenuli krivim putem do posljednjeg trena se nadamo da će se obratiti i vratiti na svijetlo...no puštamo ih da sami to odluče jer nagovaranje nije rješenje...poštujemo njihovu slobodnu volju i čekamo da nas zamole za pomoć ako im zatreba. Vrata našeg doma uvijek su im otvorena i što god da napravili, ako se iskreno pokaju, spremni smo im oprostiti. Što god u životu napravili i na koji god smjer se odlučili naša ljubav prema njima se ne smanjuje,čak i kada nas vrijeđaju i kada zaborave na nas, jer oni su dio nas i povezani smo zauvijek (tu se sada nalazimo. Isus nas je naučio svemu, ali pitanje je koliko se toga želimo držati i tako živjeti. Sve je na nama i našim odlukama koje kroz život donosimo. No kad je odlazio rekao je da će nam poslati Branitelja da nas čuva od kneza ovoga svijeta,oca laži...i poslao Ga je...samo je pitanje koliko često Ga se sjetimo i koliko često Ga zamolimo za pomoć i dozvolimo Mu da nam pomaže. Također nam je ostavio Crkvu, dom gdje Ga uvijek možemo naći i gdje se uvijek možemo vratiti, te sv. Ispovijed preko koje nam daje novu šansu da se vratimo na prvi put. Rekao je i da će iako odlazi, biti s nama do svršetka svijeta..i tu je ...nenametljiv...čeka da se mi Njega sjetimo i da Ga potražimo...dao nam je s. Euharistiju gdje nam se fizički daje i hrani dušu gladnu Boga)...
Moje je mišljenje da nam se sve događa s razlogom...ili je namjenjeno nama ili nekome nama bliskome, odnosno nekome s kime smo povezani i na koga naše stanje i ono što nam se događa utječe, čak i ponekad nama nesvjesno. Bog sve želi okrenuti na dobro, želi da nam se duše očiste i želi da idemo putem koji vodi sjedinjenju s Njime, On je čista ljubav, no ne želi raditi ništa protiv naše volje. Sada smo odrasli i moramo sami odlučiti. On nas čeka i nikada ne odustaje od nas (ma kakvi god mi prema Njemu bili), ali mi smo ti koji hodamo i biramo smjer. Sve dok god dišemo i živimo na ovom svijetu možemo se predomisliti i okrenti kormilo. Sve je na nama, ali u tome ipak nismo sami. Imamo pomoć na dohvat ruke, samo je trebamo zatražiti.
Ne kažem da je u životu vjernika sve bajno i sjajno i lagano...postoje usponi i padovi, nameću se sumnje, pitanja, bude teških trenutaka, za jedva izdržati, ali ono što mogu reći je da se nikada ne osjećam usamljeno i samo...ali nikada !

Znam da ima onih kojima je ovo moje mudrovanje u rangu bajke... ne vjeruju u vječni život...kažu da im je i ovaj previše...svejedno im je što će biti poslije smrti, pa se sada treba iživjeti...koji sebe vide kao slučajnost s rokom trajanja...i koji svoju nesigurnost liječe vrijeđanjima i omalovažavanjima drugih, međutim, pitam se da li su potpuno iskreni prema sebi ?...da li im je stvarno svejedno ?...da li se stvarno osjećaju potpuno ispunjeno bez one duhovne strane, da li stvarno ne osjećaju čežnju duše za Bogom ili samo taj osjećaj ne znaju protumačiti...da li stvarno osjećaju mir u duši namirenjem samo ovih zemaljskih tjelesno-materijalnih potreba ili su zadovoljni privremenim primirjem jer misle da je to najviše što mogu dobiti...da li stvarno ne dignu pogled k Nebu i zavape za pomoć, kada su sami daleko od pogleda drugih, samo sa svojim bolima i brigama za koje nitko ne zna i ne vidi ih... zar uistinu ne osjećaju strah od budućnosti ili ih ipak razdire osjećaj straha da će se morati boriti sami protiv Svijeta...da li su ikada bili istinski sretni bez nekakvog posebnog razloga ili stalno traže izgovore i krivce za svoju nesreću i loše raspoloženje...da li su ikada bili potpuno iskreni kako se uistinu osjećaju (iskreni prema drugima, ali najviše iskreni prema sebi) ili sarkazmom prikrivaju rupe i praznine u duši...a sve da zavaraju ponajprije sami sebe...

Ja, ovčica ispranog mozga ne vjerujem da su ti ljudi iskreno sretni, jer vjerujem da svatko od nas u sebi nosi ono iskonsko, Božje...to je zapisano u nama od prije postanka svijeta...i težiti će sjedinjenju s Njime sve dok se to ne dogodi...a ako se ne dogodi biti će to paklene muke.

“KAO ŠTO SE KAP PRETVARA U MORE, KADA K MORU STIGNE...
TAKO SE I DUŠA PRETVARA U BOGA KAD SE K NEBU DIGNE!”

Znam sad će neki reći, a što je sa nekršćanima..slažem se kod njih ovo moje mudrovanje vjerojatno neće proći, ali zato smo mi tu da širimo to što znamo i u što vjerujemo...ali ne praznim teoretiziranjem, već svakodnevnim primjerom kako se živi vjera...nekršćane, najčešće, nikakve riječi neće uvjeriti u obraćenje jer hrpu riječi imaju i bez nas, pa ne pomaže...te riječi trebamo oživjeti...njima mi moramo biti primjer, svijetlo, svjedočiti im moramo svojim životima...ponekad u totalnoj tišini... samo ljubavlju i brigom prema bližnjima, ali i prema totalnim strancima... bez osude...jer sami moraju poželjeti obratiti se i postati svijetlo drugima, bez nagovaranja...sami moraju poželjeti osjetiti taj mir i tu ljubav i zaokrenuti kormilo...sami trebaju potražiti Isusa i poželjeti se susresti s Njime...sami po svojoj slobodnoj volji...po kojoj također mogu odlučiti da to ne žele...

Oprostite na dužini posta... :?
I hvala onima koji su pročitali do kraja :grlim te:
Nisam sigurna ni da li sam dobro smjestila ovu temu, ako ima neko bolje mjesto nek je administratori presele.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 lis 2013 19:07 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
Kada je Bog stvorio čovjeka, stvorio ga je od prašine, nebitne materije,


...nebitna materija.. :b101:
:D

..zašto onda otresaš prašinu sa sebe... 8)

.čovjek je stvoren od
.praha zemaljskog...što nije isto što i prašina..
..već je slikoviti prikaz.i objašnjenje...razini čovjekova shvaćanja..
..prah zemaljski jest...materija....
..ali svakako bitna...jer nema...nebitnih materija u Božjem ustrojstvu..
..jer ljudi ..često i razmišljaju neekološki...

...materija ..od koje smo sazdani je predivna..i njena najsitnija građa je čudesna...
..poput struna na vjetru...pjeva pjesmu života...
..u osnovnom tkanju materije..potke materije i..energetskog vala koji ..
..neprestano opskrbljuje...dahom života...u svijetu mjenja...promjene..
..doista čitav materijalni svijet..."visi u eteru" i ovisan je o volji Božjoj..
..između dva sitna intervala...materija ne postoji...
..kad bi mogli zaviriti u taj mali titraj..herc...
..vidjeli bi da nema niti jedne čvrste točke...
...Stvoritelj...je genijalan kreator..i sva njegova djela su BITNA..

:D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 18 lis 2013 21:02 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 21 kol 2012 11:11
Postovi: 164
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Ajd, nek sam te barem nasmijala... :D
I slazem se s tobom, sve od Stvoritelja je bitno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 lis 2013 00:43 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 ožu 2012 23:56
Postovi: 96
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Martina, cestitam na iskrenom i detaljnom postu o temi koja nije lagana :)

Imam par pitanja.

Kao prvo, jesam li te dobro shvatio: smatras da su dogadjaji u SZ stvarni povijesni dogadjaji, a ne npr. metafore za borbe s grijehom itd.? I smatras da su bezbrojni pokolji i nasilje u SZ odgojna mjera, jel tako?

Ako da:

1. Jel naredit pokolj djece i porobljavanje ljudi stvarno najbolja odgojna mjera koju bi ocekivala da dobri svemoguci bog moze smisliti?
2. Sto nas je time naucio?
3. Po cemu su ljudi, primjerice, Abrahamovog doba, bitno drugaciji od onih Isusovog doba, tako da su ovi drugi bili "spremni" cuti Isusov nauk, a ovi prvi ne? Zasto ga ne bi shvatili? Zar su Isusove propovjedi toliko ne-univerzalne, a on nije mogao smisliti bolje kojima bi se mogao pribliziti svim ljudima?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 lis 2013 07:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 30 ruj 2011 21:43
Postovi: 442
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
musavi napisao:
Martina, cestitam na iskrenom i detaljnom postu o temi koja nije lagana :)

Imam par pitanja.

Kao prvo, jesam li te dobro shvatio: smatras da su dogadjaji u SZ stvarni povijesni dogadjaji, a ne npr. metafore za borbe s grijehom itd.? I smatras da su bezbrojni pokolji i nasilje u SZ odgojna mjera, jel tako?

Ako da:

1. Jel naredit pokolj djece i porobljavanje ljudi stvarno najbolja odgojna mjera koju bi ocekivala da dobri svemoguci bog moze smisliti?

Bog dopušta pokolj djece i porobljavanje ljudi, ne naređuje. Kad svemogući Bog radi pokolj u Bibliji onda je sasvim jasno da je to Božje djelo (Noina arka, Sodoma i Gomora, Mojsije...). I da, to je odgojna mjera, kako bi inače ti znao da je Bog svemoguć?

musavi napisao:
2. Sto nas je time naucio?

Da je Bog svemoguć i milostiv. U svim tim pokoljima, poplavama, najezdama, uništenjima Bog je uvijek čuvao one koji su mu bili vijerni. Onima koji su bili nevjerni je okretao leđa i dopuštao njihovu propast. Kao što i Isus kaže da kad dođemo pred njega jednog dana bit će ili poznam vas ili ne poznam vas. Kad čitaš SZ to poznam vas/ne poznam vas dobiva daleko veću težinu.

musavi napisao:
3. Po cemu su ljudi, primjerice, Abrahamovog doba, bitno drugaciji od onih Isusovog doba, tako da su ovi drugi bili "spremni" cuti Isusov nauk, a ovi prvi ne? Zasto ga ne bi shvatili? Zar su Isusove propovjedi toliko ne-univerzalne, a on nije mogao smisliti bolje kojima bi se mogao pribliziti svim ljudima?

Isusove propovijedi su samo nadopuna starozavjetnih. Bez Isusovih riječi (i djela) nikad ne bi smo do kraja shvatili čemu sve propovijedi u SZ i obratno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 lis 2013 10:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Martina napisao:
Ajd, nek sam te barem nasmijala... :D
I slazem se s tobom, sve od Stvoritelja je bitno.


:b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 lis 2013 15:17 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 ožu 2012 23:56
Postovi: 96
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Bog SZ stalno naredjuje genocide, nije samo da ih "dopusta". Npr 1 Sam 15:

Ovako govori Jahve nad vojskama: 'Odlučio sam osvetiti ono što je Amalek učinio Izraelu zatvarajući mu put kad je izlazio iz Egipta. Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!'


Bog je ljubav, bome da.
Zasto bi trebalo naredit pokolj djece da bi Bog pokazao da je "milostiv" i svemoguc? Stvarno nema drugog nacina?

A znam da ti TVRDIS da novi zavjet nije moguce razumijeti bez starog, ali ja pitam zasto? Sta su od ovakvih odvratnosti Zidovi naucili, osim da im je bog nasilni monstrum, i zasto bez toga nisu mogli razumijeti Isusove propovjedi o miru i ljubavi? I jesu li te propovjedi stvarno tako ne-univerzalne da nije mogao smisliti bolje, uz koje ovo ne bi bilo potrebno?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 19 lis 2013 19:04 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 15 ožu 2011 16:49
Postovi: 1617
Lokacija: severna Bačka
Podijelio: 48 zahvala
Zahvaljeno je: 31 zahvala
Da li je i koje ratove Bog odobrio u svojim zakonima Mojsiju i kakva je pravila za njih propisao?

Ponovno se vraćamo na važnost ispravnog shvaćanja i tumačenja Biblije. Zlatno pravilo je uvijek – čitati Bibliju kao knjigu koja sadrži istine potrebne radi našega spasenja, otkriti što mi pisac želi poručiti a važno je za moj odnos s Bogom. U skladu s tim, Biblija nije niti može biti nikakva prirodnoznanstvena teorija, ali ni priručnik o ratovanju. Kada se govori o ratovima, najčešća pitanja se vežu uz deuteronomističke povijesne knjige. Međutim, njihova namjena je otpočetka bila samo jednim dijelom „povijesna“ u današnjem smislu. Tu se radi o jednom „svetoj povijesti“, povijesti promišljen sa stajališta odnosa s Bogom, povijesti prezentiranoj na takav način da narodu da odgovor ne na pitanje „Tko je sudjelovao u toj i toj bitci“ i sl. već na pitanja „Tko je vladar povijesti? Brine li se on za svoj narod? Što trebamo učiniti da ostanemo u njegovoj blizini?“. Teološka interpretacija povijesti želi reći da se povijest odigravala na pozitivan ili negativan način u skladu s tim je li narod poštivao Božji zakon ili nije.

Osvrnimo se na jedno od težih mjesta i promotrimo koja je razlika između teološkog i historiografskog izvještaja o nekom događaju. U Jošijinoj knjizi, kod ulaska u osnvojeni grad Izraelci čine „herem“ i moraju pobiti sve što je živo. To je vrlo težak tekst koji djeluje na više razina značenja. Iako ga možemo čitati kao običan etnocid, on nam govori i nešto posve drugo. Njime se iskazuje da čitava Zemlja pripada Jahvi i tu se uništavanje povezuje sa žrtvom paljenicom. Uništenjem Izraelci daju Jahvi ono što pripada samo njemu. Oni to ne smiju zadržati sebi (primjerice u svrhu robovlasništva). Taj tekst u današnjem kontekstu ne znači da ja mogu drugoga uništavati. Slika Izraelskog osvajanja je to da time da se osvajač ne služi bogatstvima grada. Upravo suprotno, on mora dati „žrtvu“ Jahvi (odreći se vlasništva). Zašto srebro i zlatno nije moralo biti uništeno, a ljudi i životinje su morali biti? Zato što su zlato i srebro mogli biti pohranjeni u hramsku riznicu kojom se nitko nije smio koristiti, a živa stvorenja se tamo nije moglo zatvoriti. Logika koja stoji u pozadini teksta je: Sve ono što se može pohraniti u riznicu i čime se itko drugi ne može služiti neka bude posvećeno Jahvi u riznici, a sve drugo s čime bi se netko mogao poslužiti – neka se uništi jer nije dostojno da čovjek sebi uzima za pravo vladati nad onim što pripada isključivo Bogu. Ukratko – daj Bogu Božje i ne prisvajaj sebi ono što isključivo njemu pripada.

Povijest izraelskog naroda je trajala stoljećima i rast u spoznaji Boga bio je postupan, tako da se s vremenom sve više i više odmicalo od slika rata i borbe prema čovjekovoj unutrašnjosti. Trauma sužanjstva u kojoj su Izraelci i sami bili potlačeni te proročko djelovanje pomogli su da se u narodu sve više iskristalizira svijest o potrebi jednog novog kraljevstva, utemeljenog na pravdi i ljubavi, na zakonu upisanom u srcu! Bog je takav bio oduvijek, samo ga narod nije odmah mogao takvog spoznati. Danas, kada imamo jasnu Isusovu zapovijed ljubavi, pa čak i prema neprijateljima i prošle događaje iz svete povijesti trebamo interpretirati s tog polazišta. Nemamo više nikakvog temelja za opravdanje bilo kakvog nepravednog rata „u ime“ Boga.

BTB,

don Damir
izvor, http://www.studentski-pastoral.com/inde ... apelana/18


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 lis 2013 00:35 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 21 ožu 2012 23:56
Postovi: 96
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Cirenče, nazalost tvoj citat nimalo ne odgovara na moja pitanja.

Osim mozda ovog da je to genocid ne radi plijena, nego genocid samo genocida radi. To je bolje? (primijetite da se ne radi od istom genocidu koji sam ja naveo - takvih masovnih pokolja u SZ ima kolko ocete)
Uostalom, ima genocidalnih pokolja iz kojih Izraleci veselo uzmu plijen, npr. onaj u Knjizi Brojeva 31, gdje pokolju "samo" muskarce i zene koje nisu djevice, a djevice "uzmu za sebe". Divno.


A don Damir takodjer TVRDI da su ti ludjacki genocidalni pokolji "priblizili" Izralece bogu, da, ali ne objasnjava zasto, odnosno, ne objasnjava ono sta pitam:


1. Jel naredit genocid, pokolj djece i porobljavanje ljudi stvarno najbolja odgojna mjera koju bi ocekivali da dobri svemoguci bog moze smisliti?

2. Sta su od ovakvih odvratnosti Zidovi naucili, osim da im je bog nasilni monstrum, i zasto bez toga nisu mogli razumijeti Isusove propovjedi o miru i ljubavi? Zasto ih ne bi shvatili? Zar su Isusove propovjedi toliko ne-univerzalne i neuvjerljive, da on nije mogao smisliti bolje kojima bi se mogao pribliziti svim ljudima?



(Primijetite da su npr. Indijanci bili sasvim sposobni prihvatiti NZ od propovjedi misionara (obicnih ljudi, ne Isusa sina bozjega), usprkos tome sta nisu "odgajani" tako da im je bog pomagao u genocidalnim pokoljima.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 lis 2013 08:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 01 ožu 2011 14:29
Postovi: 1350
Lokacija: Istra-Istria
Podijelio: 185 zahvala
Zahvaljeno je: 170 zahvala
musavi napisao:
1. Jel naredit genocid, pokolj djece i porobljavanje ljudi stvarno najbolja odgojna mjera koju bi ocekivali da dobri svemoguci bog moze smisliti?

2. Sta su od ovakvih odvratnosti Zidovi naucili, osim da im je bog nasilni monstrum, i zasto bez toga nisu mogli razumijeti Isusove propovjedi o miru i ljubavi? Zasto ih ne bi shvatili? Zar su Isusove propovjedi toliko ne-univerzalne i neuvjerljive, da on nije mogao smisliti bolje kojima bi se mogao pribliziti svim ljudima?

(Primijetite da su npr. Indijanci bili sasvim sposobni prihvatiti NZ od propovjedi misionara (obicnih ljudi, ne Isusa sina bozjega), usprkos tome sta nisu "odgajani" tako da im je bog pomagao u genocidalnim pokoljima.)


Čemu sva ta tvoja pitanja? Želiš li nekoga razuvijeriti u postojanje Boga ili boga (kako pišeš malim slovom)? Hoćeš li nekog vjernika udaljiti od svoje vjere time da dokažeš kako je naš Bog monstrum (opet kako ti pišeš)?
Nema smisla niti svrhe ovo tvoje pisanje osim što je svrha samom sebi nešto dokazati. A što? To samo ti znaš.
Ovo je katolički forum i tu nema mjesta ovakvom pisanju jedino ako je takvom pisanju cilj TVOJE obraćenje.

Zato pripazi malo jer ovim kršiš pravilo:
3. Učestalo protukatoličko i protukršćansko pisanje nije dopušteno

Tvoje je definitivno protukršćansko pisanje jer već si više vremena ovdje i uvijek isto pišeš i pokušavaš nama nešto dokazati. Nitko te ne sili da budeš na ovom forumu ima puno ateističkih foruma pa se možeš tamo "obračunat" sa sebi sličnima.
Dobro si došao ako sa svojim srcem tražiš Boga (u što ja osobno vjerujem) u protivnom nema ti ovdje mjesto i nastaviš li tako dobiti ćeš (sada) upozorenje, a kasnije i ban.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 18 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr