www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 21:10

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 16 vel 2014 16:03 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Hvala. Ovaj je oblik pisanja već upotrebljiv za razgovor i komunikaciju.
Dakle ovo bih u nastavku citirao od tebe jer traži dodatno objašnjenje:
Božja ovčica napisao:
Nakon istočnoga grijeha živjeli smo kao zatvorenici, robovi grijeha i sotone, bez mogućnosti da dosegnemo nebo. Isus Krist, savršeni Bog i savršeni Čovjek, oslobodio nas je plativši otkupninu svojom krvlju koju je prolio na križu.

Dakle pitam, budući da je kao što kažeš - plaćena otkupnina, kome ta otkupnina? Netko je trebao otkupninu i Krist je plaća na križu. Kome daje otkupninu? Od koga se otkupljuje?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 16:13 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
why napisao:
Dakle pitam, budući da je kao što kažeš - plaćena otkupnina, kome ta otkupnina? Netko je trebao otkupninu i Krist je plaća na križu. Kome daje otkupninu? Od koga se otkupljuje?

Isto od čeg nas spašava.. Od robovanja grijeha i od vječne propasti, od smrti, od kazne, od prokletstva.. od ovog svijeta čiji je knez znamo tko. znači.. prvim padom, istočnim grijehom, otpali smo iz raja.. Nemamo snage oduprijeti se Sotoni, njegovim napastima, prokletstvima i općenito zlu.. Zato nas Krist, pobjednik nad Sotonom otkupljuje od toga svega.
Ako ćemo onako grubo, otkupljuje nas od sotone i njegovih djela...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 16:34 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 19 lis 2013 16:08
Postovi: 232
Lokacija: split
Podijelio: 1 zahvala
Zahvaljeno je: 9 zahvala
Zaključak koji si napisala je šokantan, tako da ne mogu vjerovati da si to htjela napisati, ali evo ovako zvuči, a ti me ispravi ako treba razumjeti drugačije:
Znači Sotona je ima vlast dobiti da Bog umre na križu, da se tom smrću udobrovolji Sotona i od njega otkupi naš položaj. (citiram tebe: „otkupljuje nas od sotone i njegovih djela“.)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 16:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da, Oče, tako se tebi svidjelo.

To je ono što razum ne može spoznati, a ti pokušavaš to spoznati razumom.
Neka ti Bog udijeli milost vjere. :grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 17:12 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
Zanimanje: konzultant
Interesi: razgovarati a ne propovijedati
Vjeroispovjest: MislitiSvojomGlavom
Spol: Muško


,,evo što why piše o sebi..

..mislim da uzalud odgovarate na njegove upite..
.jer mu to nije cilj..da vas čuje..
..već samo da vas ..ponizi.. 8)

..tako mislim da će why..vrlo brzo postati becase. s titulom ban 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 17:32 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 29 kol 2013 21:55
Postovi: 32
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
why napisao:
Znači Sotona je ima vlast dobiti da Bog umre na križu, da se tom smrću udobrovolji Sotona i od njega otkupi naš položaj.


Bog ne sklapa sporazume sa sotonom, ne čini s njim nikakve nagodbe, a pogotovo mu ne udobrovoljava... kad ga je ovaj u pustinji napastovao, Isus je odbio te napasti odnosno sotonine "ponude".

Što se tiče otkupljenja, tu se ne radi sporazumu sotone i Boga, nego o odnosu/sporazumu Boga i čovjeka.

why napisao:
Ako misliš da nemam KKC ili da ga nisam čitao, pogrešna ti je pretpostavka. Ako pak procjenjuješ da je u ovim citatima razumljiv odgovor na pitanja koja sam postavio, nećeš puno pomoći u ovoj raspravi.


pa meni je ovo poprilično razumljivo:
"U ovom je ljubav: ne da smo mi ljubili Boga, nego - on je ljubio nas i poslao Sina svoga kao zrtvu pomirnicu za grijehe nase" (1 Iv 4,10)."
Kome se daje žrtva pomirnica, sotoni ili Bogu? U tom smislu:

Na križu se ostvarila razmjena između Boga i čovjeka. Isus je postao »mjesto nas grijehom« (2 Kor 5, 21) da bi čovjek postao dionik »božanske naravi« (2 Pt 1, 4).
http://www.glas-koncila.hr/index.php?option=com_php&Itemid=41&news_ID=13552

p.s. nisam u mogućnosti (vremenski) detaljnije raspravljat, a i nekako mi se čini da ti nije namjera prihvatit tj razmotrit odgovor koji ti netko ponudi, ma kakav bio (osobno, nisam teološki potkovana i ne smatram da moj "odgovor" otkriva toplu vodu) već da s unaprijed formiranim stavom samo čekaš di ćeš udrit kontru.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 19:54 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Zar nisam ovo napisao čim je počeo postavljati pitanja??
Kod:
Kladim se da znaš odgovore na ova pitanja, i imaš cijelu paletu novih pitanja i spremnih da kontriraš i pokušaš istjerati mak na konac!! :D
E moj Observeru!! :D


I to se sad i ostvaruje!!
Ma to vam je jedan bezvezni lik sa stalno istim forama koje prosipa po forumima kao ovdje ali mu baš i ne pali (http://www.katolicki.info/forum/viewtop ... =17&t=1594), jer uvijek pokušava sve svesti na čisti racionalizam. Niti je on uman niti mudar, on je čisti racionalista, koji nije siguran u nepostojanje Boga, čak ima i strah da je možda unatoč svome racionalizmu u krivu, pa ga to pati, jer eto kad umre, nema više nazad, i pokušava sve, da sam sebe uvjeri da smo mi svi u krivu i da naša vjera i dogme nemaju nikakve logike.

Zato moj Observeru, uzalud ti je ovdje gubljenje vremena, jer odmah ti kažem da nećeš naći što si tražio, naći ćeš samo još hrpu svoje oholosti, samodopadnosti i taštine, koja će te i dalje izjedati iznutra, ali ju nećeš raspoznati, nego će za to biti krivi uvijek neki drugi!!
Mi ti ne možemo pomoći, jer si već sam "donio zaključak" da Boga nema, kao što smo mi da Boga ima, samo je razlika u tome, što ti nisi siguran, pa obilaziš forume jer se bojiš, dok mi nemamo tu potrebu da tražimo dodatne dokaze, jer imamo vjeru, e sad koliku, to je druga stvar, ali svakako vjerujemo da Bog postoji! :wink: :D 8)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 20:59 
Odsutan
Moderator
Moderator

Pridružen: 09 lis 2013 19:27
Postovi: 828
Lokacija: Požeška biskupija
Podijelio: 358 zahvala
Zahvaljeno je: 292 zahvala
why napisao:
Čuj, ita, u nakani da ponudiš odgovore na moja pitanja ti si nam citirala nekih 11 točaka – poglavlja iz Katekizma Katoličke Crkve. Ako misliš da nemam KKC ili da ga nisam čitao, pogrešna ti je pretpostavka.


Why,uopće ti nisam imala namjeru nuditi odgovore na tvoja pitanja,jer ti nisi odgovorio na moje pitanje,a to je:
Želiš li znati što Crkva misli o tvojim pitanjima?
A kad kažem Crkva,to se ne odnosi samo na KKC,
nego se odnosi i na sve crkvene naučitelje,teologe,zapravo kompletan Nauk RKC,koji se razvija već više od 2000 godina.

Zašto bih mislila da nemaš KKC ili da ga nisi čitao?Kako da to pretpostavim kad te uopće ne poznajem.

Citate iz KKC sam stavila jer je musavi napisao da želi saznati što Crkva misli,a i zato jer je tema o tome,pa nije loše,
nešto što je korisno ,pročitati još koji put.


why napisao:
Ako pak procjenjuješ da je u ovim citatima razumljiv odgovor na pitanja koja sam postavio, nećeš puno pomoći u ovoj raspravi.
Evo daj ti nama ovdje, kao informirana katolkinja, skloni te citate na koje se pozivaš, pa nam svojim riječima sažeto napiši zaključak na uvodna, jasno oblikovana pitanja - bio bih ti u tom slučaju iskreno zahvalan na tvom angažmanu.


Mislim da je Božja ovčica napravila dobar sažetak,a poslije i fiat,
pa na to nemam što nadodati,jer je tako kako su napisale.

Ako vjeruješ,onda i razumiješ,a ako želiš sve razumski secirati,bez imalo vjere,
e onda ti nije važno što god da ti mi tu napišemo ili citiramo.
Imala sam volju i namjeru,staviti ti još par dobrih citata od prof.Ivančića o ovoj temi,
ali čini mi se da ćeš i to preokretati i tražiti nova pitanja.Pa ,onda ipak radije ne.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 22:16 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 sij 2014 21:10
Postovi: 182
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 118 zahvala
Zahvaljeno je: 12 zahvala
Samo vi hranite njegov ego,to je Kršćanski,nasititi "gladnog" :)
A ako još i MisliSvojomGlavom to je karitativno djelo nadasve :D
Niti jedan Splićo i da odseli u Zanzibar nikada neće složiti rečenični niz u skladu s "pravopisanim" zakonima,iz čistog dišpeta,ljubavi prema svom da ne nabrajam..
Sigurna sam da way jednako dobro piše i "po Vuku i bez njega",da Sveto pismo zna itekako dobro.
Što vrijedi sve znanje ako nema publike da mu se divi,pred kim da way pokaže i dokaže nadmoć u znanju,načitanosti,elokventnosti..?
Because samo ti MisliSvojomGlavom,zato ona i služi ....:b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 vel 2014 22:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 lis 2013 12:42
Postovi: 290
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
ita napisao:
Imala sam volju i namjeru,staviti ti još par dobrih citata od prof.Ivančića o ovoj temi,
ali čini mi se da ćeš i to preokretati i tražiti nova pitanja.Pa ,onda ipak radije ne.

Stavi, ja bih pročitala..
:grlim te:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 53 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 15 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr