www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:59

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 04 stu 2014 04:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 stu 2013 18:43
Postovi: 105
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Teško je napisati što vjeruju jer ih (nas) ima nekoliko tisuća različitih crkava! :D :oops:
No različiti smo u nevažnim stvarima,u važnima ne!Vjerovanje je isto kao i kod katolika:
Apostolsko vjerovanje

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje. I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega, koji je začet po Duhu Svetom, rođen od Marije Djevice, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan; sišao nad pakao; treći dan uskrsnuo od mrtvih; uzašao na nebesa, sjedi s desna Bogu Oca svemogućega; odonud će doći suditi žive i mrtve. Vjerujem u Duha Svetoga, svetu sveopću Crkvu, općinstvo svetih, oproštenje grijeha, uskrsnuće tijela i život vječni. Amen.
Svećenici ili kako oni kažu pastori su 95% muškarci a ima i zaređenih žena!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 04:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 stu 2013 18:43
Postovi: 105
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Neznam kakve su mise kod ostalih ali kod onih koje zovu Evangeličke slobodne crkve sebe ubrajaju u protestantizam, a i vide se kao "nasljednike reformacije". Tu se, primjerice, pribrajaju adventisti, baptisti, metodisti i evanđeosko-pentekostne crkve.

Pored navedenih glavnih denominacije, nazivom "protestanti" obuhvaćene su i razne manje ili novije vjerske grupe poput anabaptista, independentista, kvekera (Društvo prijatelja), metodista, pentekostalaca, adventista i vrlo velikog broja drugih.

Početak Mise(oni to zovu služba Bogu ,,bend uvodi u slavljenje(pjevaju svi dakako),zatim nekoliko njih moli spontane molitve ili zajedno Očenaš,netko pročita uvodni biblijski tekst(obično pastor ali i laici) i onda ide propovjed!Opet pretežno propovjeda pastor a može i laik!
Na kraju opet par pjesama i to je sve!Mole se isključivo Bogu Ocu i Sinu,ne svecima,Mariji i anđelima!Krste uglavnom odrasle!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 05:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 stu 2013 18:43
Postovi: 105
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Svrha mog pisanja nije prozelitski usmjerena nego da razbijem predrasude jer mnogi pojma nemaju tko su i što vjeruju isti!
Dakle,neki credo je "Samo Sveto Pismo,samo milost,samo vjera!"U zadnje vrijeme (tridesetak godina) sve su prihvaćeniji od katolika i pravoslavaca i za vrijeme molitvene osmine zajedno idu na Mise s njima i skupa se mole zajedničkom nebeskom Ocu!
Zanimljivo,neki ih još i danas smatraju "novovjercima" iako je od početka reformacije prošlo preko 500 g.Čudan događaj je bio u Kapucinskoj crkvi u Rijeci za vrijeme zajedničke Mise,,svećenik najavi nas protestante kad smo dolazili a jedna žena poluglasno kaže "Sotone".Dva mlađa fratra joj priđu,uzmu za ruke i ispelju van! :) Protestanti su po brojnosti iza katolika,ima nas više od pravoslavaca,u Evropi su Skandinavci protestanti,Englezi,pola Njemaca,Belgijanaca i Nizozemaca,,itd.Ima ih koji su antikatolički usmjereni kao i obratno,katolika antiprotestanata!

Npr. ovdje na forumu neki,,ali to je samo desetak od 2500 :( :a1407:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 07:12 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 stu 2013 18:43
Postovi: 105
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Netko je pitao u koju crkvu ja idem.Živim u većem gradu pa mogu birati.Trenutno je moj izbor Baptistička ali mogao bih ići u bilo koju od gore spomenutih(i odem ponekad) osim u adventističku!Ne slažem se sa njihovom naukom o suboti i još par stvari ima koje mi ne pašu inače,pošteni su kao ljudi i ljube Isusa!Možda bih i išao kad nijedne druge nebi bilo!Isto tako,da sam u gradu gdje nema nijedna protestantska crkva išao bih u katoličku.Pa i u pravoslavnu da nema niti katoličke(tu bih se malo teže uklopio!No nisu sve te crkve dobre.To dosta ovisi o pastoru i vjernicima dakako!U neke nebih išao nikad.Od ovih spomenutih!
Isus je rekao:"Gdje su 2 ili 3 sabrana u moje ime,ja sam među njima!"Za mene je to crkva,Isus i nekoliko vjernika.No dobro je da ih je što više!
P S . da sam živio u Samoboru i,vjerovatno bih išao u Tabor.Linić mi je najbolji katolički svećenik bio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 08:26 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
:lol: :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 09:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 28 stu 2013 18:43
Postovi: 105
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Samuel napisao:
:lol: :lol:

Potrudit ću se ne odgovarati vama,provokatorima.
Mogu pitati svi što ih zanima šire o protestantizmu kao takvom,ekumenizam ima za cilj , , , upoznajmo jedni druge pa ćemo imati manje predrasuda!
Ja sam ih imao prema pravoslavcima,na ekumenskom druženju upoznah jednog njihovog svećenika i jako ugodno smo razgovarali!Čovjek je iskreni vjernik i to me veseli!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 09:25 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kristian napisao:
Teško je napisati što vjeruju jer ih (nas) ima nekoliko tisuća različitih crkava! :D :oops:
No različiti smo u nevažnim stvarima,u važnima ne!Vjerovanje je isto kao i kod katolika:
Apostolsko vjerovanje

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega, Stvoritelja neba i zemlje. I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega, koji je začet po Duhu Svetom, rođen od Marije Djevice, mučen pod Poncijem Pilatom, raspet, umro i pokopan; sišao nad pakao; treći dan uskrsnuo od mrtvih; uzašao na nebesa, sjedi s desna Bogu Oca svemogućega; odonud će doći suditi žive i mrtve. Vjerujem u Duha Svetoga, svetu sveopću Crkvu, općinstvo svetih, oproštenje grijeha, uskrsnuće tijela i život vječni. Amen.
Svećenici ili kako oni kažu pastori su 95% muškarci a ima i zaređenih žena!



Ne bih se složio da smo različiti u nevažnim stvarima a u važnima da nismo.
Što je važno, a što nevažno?
Za mene kao katolika sveti sakramenti su važni.
Odbaciti vjerovanje u čistilište i ne moliti za siromašne duše koje pate nije nevažno.
Autoritet pape je svakako važan, kao naslijednika svetog Petra.
Štovanje svetaca kao zagovornika na nebu na čelu sa Marijom....

Mi katolici na kraju Vjerovanja molimo Vjerujem u Duha Svetoga, svetu Crkvu Katoličku, općinstvo svetih, oproštenje grijeha,
uskrsnuće tijela, život vječni. Amen.

Dakle, prije pet stoljeća dogodio se događaj koji se sasvim opravdano može okarakterizirati kao najveća Luciferova pobjeda u povijesti spasenja i čovječanstva. Što drugo reći o pokretu koji je tolike duše odvukao od spasonosne milosti svetih sakramenata, odvratio ih od molitve za sirote duše u Čistilištu, odbio prihvatiti dar materinstva Presvete Bogorodice koju nam je sam Krist dao za majku i to svojim posljednjim uzdasima s križa (usp. Iv 19, 26) te općenito uvjerio ljude da se mogu spasiti neposluhom i samovoljnim tumačenjem sv. Pisma? Povijest protestantizma započinje anskioznošću jednog mladog augustinskog redovnika, izvjesnog Martina Luthera, koji nije mogao podnijeti pomisao da čovjek ne može biti siguran u vlastito spasenje dok živi na zemlji. Ta istina bila mu je toliko teška, da ju je odlučio odbaciti. A budući je bio inteligentan, vrlo brzo je shvatio da odbacivanje jedne vjerske istine zapravo znači odbacivanje cijele katoličke vjere – što je uskoro i uslijedilo. Tako je mladi Luther strgao habit i pregazio svoje redovničke zavjete. Međutim, to mu nije bilo dosta, već je u svom padu težio za tim da što više ljudi povuče za sobom. Počeo je javno propovijedati svoje hereze, prezrevši Rim i svaki autoritet. Na posljetku je sklopio i nezakonit brak s jednom časnom sestrom, nagovarajući i druge da krenu tim putem.

Protestantizam danas broji oko 38.000 denominacija. Njihova teologija je infantilna i temelji se na nekoliko načela koja su sama u sebi proturječna. Na primjer, protestanti smatraju da je Biblija jedini autoritet iz kojeg se sa sigurnošću mogu spoznati istine potrebne za spasenje. A pri tome zaboravljaju da autoritet Biblije počiva na autoritetu Crkve i pape Damaza I. koji je proglasio kanon Novog Zavjeta. Njihova ideja da se čovjek spašava samo po vjeri (bez obzira na djela koja čini) dovela je do toga da su u potpunosti odbacili postojanje čovjekove slobodne volje. Protestanti nadalje negiraju postojanje smrtnog grijeha kojim čovjek gubi božansku milost. Osim toga, u novije vrijeme vidimo i to da protestantizam sve češće otvoreno propovijeda moralna zla kao što su kontracepcija, rastava braka, tzv. istospolni 'brakovi', feminizam, i sl. Zato ne treba čuditi izjava kard. Kocha, predsjednika papinskog vijeća za jedinstvo kršćana, kada je na upit da li Vatikan misli proslaviti Dan reformacije kratko i jednostavno odgovorio: 'Ne možemo slaviti grijeh.'

Ali ono što iznad svega zabrinjava jest prisutnost lažnog ekumenizma unutar same Katoličke crkve. U nastojanju da se po svaku cijenu stvori mir (svjetovni, a ne Kristov), mnogi katolici su spremni potpuno zanemariti činjenice vezane za protestantizam kako bi uspostavili pristojne odnose sa 'razdijeljenom braćom'. Ponekad se čine kao da sami katolici misle da je Crkva razdijeljena i razjedinjena pa je treba opet sastavljati od sastavnih dijelova. Ta ideja je naravno očita glupost, jer je Crkva jedna, jedincata i cjelovita – inače bi ispalo da je Kristova velikosvećenička molitva 'da svi budu jedno' (usp. Iv 17,21) ostala neuslišana, što bi bio apsurd. Protestanti su naša braća utoliko što su kršteni, a razdijeljeni su utoliko što su razdijeljeni između sebe i što su se odijelili od Crkve koju je, radi našeg spasenja, utemeljio Isus Krist. Zato je jedini pravi ekumenizam onaj koji, iz ljubavi prema bližnjem, teži k tome da se oni koji su se odijelili od Crkve ponovo u nju vrate. Sve ostalo je samo pretakanje iz šupljeg u prazno ili, još gore, poticanje bližnjega da ostane u svojim zabludama i podalje od puta vječnog spasenja.

Nažalost, mnogi katolici su nasjeli i na priču da su protestanti zaslužni za to što se Biblija počela prevoditi na narodne jezike i što se vjernike počelo poticati da čitaju sv. Pismo. Da je riječ o čistoj laži, govore i sljedeće činjenice: Prva knjiga koja je ugledala svjetlo dana u Gutenbergovoj tiskari bila je Biblija, poznata kao Mazarinova Biblija (po kard. Mazarinu). Bilo je to 1456. godine. Od tada pa do prve protestantske Biblije (1520. god.) Katolička crkva tiskala je 626 izdanja Biblije, od toga 198 na narodnim jezicima. Samo na njemačkom je bilo 9 izdanja još prije nego se Luther rodio, a 27 izdanja prije izlaska njegove Biblije. Recimo i to da je Luther iz Biblije izbacio sedam starozavjetnih knjiga, jer se nisu uklapali u njegov teološki konstrukt. Taj okrnjeni kanon protestanti koriste do današnjeg dana.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 09:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Billy napisao:

Za mene kao katolika sveti sakramenti su važni.
Odbaciti vjerovanje u čistilište i ne moliti za siromašne duše koje pate nije nevažno.
Autoritet pape je svakako važan, kao naslijednika svetog Petra.
Štovanje svetaca kao zagovornika na nebu na čelu sa Marijom....

Mi katolici na kraju Vjerovanja molimo Vjerujem u Duha Svetoga, svetu Crkvu Katoličku, općinstvo svetih, oproštenje grijeha,
uskrsnuće tijela, život vječni. Amen.

Dakle, prije pet stoljeća dogodio se događaj koji se sasvim opravdano može okarakterizirati kao najveća Luciferova pobjeda u povijesti spasenja i čovječanstva. Što drugo reći o pokretu koji je tolike duše odvukao od spasonosne milosti svetih sakramenata, odvratio ih od molitve za sirote duše u Čistilištu, odbio prihvatiti dar materinstva Presvete Bogorodice koju nam je sam Krist dao za majku i to svojim posljednjim uzdasima s križa (usp. Iv 19, 26) te općenito uvjerio ljude da se mogu spasiti neposluhom i samovoljnim tumačenjem sv. Pisma? Povijest protestantizma započinje anskioznošću jednog mladog augustinskog redovnika, izvjesnog Martina Luthera, koji nije mogao podnijeti pomisao da čovjek ne može biti siguran u vlastito spasenje dok živi na zemlji. Ta istina bila mu je toliko teška, da ju je odlučio odbaciti. A budući je bio inteligentan, vrlo brzo je shvatio da odbacivanje jedne vjerske istine zapravo znači odbacivanje cijele katoličke vjere – što je uskoro i uslijedilo. Tako je mladi Luther strgao habit i pregazio svoje redovničke zavjete. Međutim, to mu nije bilo dosta, već je u svom padu težio za tim da što više ljudi povuče za sobom. Počeo je javno propovijedati svoje hereze, prezrevši Rim i svaki autoritet. Na posljetku je sklopio i nezakonit brak s jednom časnom sestrom, nagovarajući i druge da krenu tim putem.

. Protestanti nadalje negiraju postojanje smrtnog grijeha kojim čovjek gubi božansku milost. Osim toga, u novije vrijeme vidimo i to da protestantizam sve češće otvoreno propovijeda moralna zla kao što su kontracepcija, rastava braka, tzv. istospolni 'brakovi', feminizam, i sl. Zato ne treba čuditi izjava kard. Kocha, predsjednika papinskog vijeća za jedinstvo kršćana, kada je na upit da li Vatikan misli proslaviti Dan reformacije kratko i jednostavno odgovorio: 'Ne možemo slaviti grijeh.'

Nažalost, mnogi katolici su nasjeli i na priču da su protestanti zaslužni za to što se Biblija počela prevoditi na narodne jezike i što se vjernike počelo poticati da čitaju sv. Pismo. Da je riječ o čistoj laži, govore i sljedeće činjenice: Prva knjiga koja je ugledala svjetlo dana u Gutenbergovoj tiskari bila je Biblija, poznata kao Mazarinova Biblija (po kard. Mazarinu). Bilo je to 1456. godine. Od tada pa do prve protestantske Biblije (1520. god.) Katolička crkva tiskala je 626 izdanja Biblije, od toga 198 na narodnim jezicima. Samo na njemačkom je bilo 9 izdanja još prije nego se Luther rodio, a 27 izdanja prije izlaska njegove Biblije. Recimo i to da je Luther iz Biblije izbacio sedam starozavjetnih knjiga, jer se nisu uklapali u njegov teološki konstrukt. Taj okrnjeni kanon protestanti koriste do današnjeg dana.


.. :b112:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 09:48 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Da budem jasan ja poštujem svakog čovjeka.
Bio katolik, protestant, ateista, komunista.... :lol:
Ipak, kad je vjera u pitanju tu treba biti jasan.
Možemo mi biti i najbolji prijatelji, ali razlike postoje, one su prisutne i treba se znati nositi sa njima.
Katolici vrlo često mole krunicu.
Krunica je molitveni vijenac posvećen Blaženoj Djevici Mariji. Mi je štujemo jer je ona posebna.
Marija je u Kani Galijeljskoj na svadbi posredovala kod Isusa kad je nestalo vina.
Danas ona posreduje kod nas u našim problemima i nedaćama.
Nije ona Bog, ali kao što ju je njezin sin Isus poslušao prije 2000.godina, zar je ne bi poslušao danas?
Mi računamo ne njezin zagovor, kao i na zagovor svetaca. Posebno sv. Josipa.
Imamo kipove i slike svetaca, a odogovor da to nije grijeh je ovdje:
http://www.katolik.hr/krscanstvomnu/marijaisvecimnu/117-smiju-li-se-graditi-kipovi-i-slike-u-crkvama/


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 stu 2014 09:51 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 09 tra 2009 20:57
Postovi: 2401
Podijelio: 5 zahvala
Zahvaljeno je: 68 zahvala
Ukratko, protestanti su nastali od jednog lika kojem se sexalo sa jednom redovnicom, i onda nije znao što će, nego je eto počeo širiti gluposti na koje su nasjeli mnogi kao kristian! Koji je eto imao ugodan razgovor sa nekim svečenikom, i sad bi mi zbog ugodnog razgovora trebali s njim rapsravljati o tom grijehu u koji je upao njihov poglavar!
Ako netko želi moliti, onda neka moli za njih, a ne sa njima!!! :D

I will not pray with you, nor shall you pray with me; neither will I say Amen to your prayers, nor shall you say it to mine.
Neću se moliti s vama niti ćete se vi moliti sa mnom; ja neću reći amen na vaše molitve niti ćete ga vi reći na moje.
(Sv. Margareta Clitherow prema ovom zanimljivom članku, u trenutku kada se protestantski duhovnik ponudio da moli s njom prije no što su je zgnječili na smrt)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 89 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 18 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr