www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 19 tra 2024 21:32

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2008 16:55 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Duh – duša – tijelo

Pojmovi koji su uz pojam Boga za svakog vjernika na prvom mjestu ili bi barem tako trebalo biti, ne samo da se različito interpretiraju obzirom na vjerske razlike opčenito, nego su i kod katolika krajnje nejasni, a u interpretaciji često netočni. Zapravo, kod nas katolika je pojam duh i duša zamagljen i u samom KKC-e, tako da se na mahove dobiva dojam da se radi o istom. Nakon odgovora koje ljudi dobiju, kao onaj u GK koji se može pročitati na googlu, čovjeka će prije zaboljeti glava nego što shvati što je uvaženi teolog htio reči. Vidio sam da i na ovom forumu oni koji su se uključili u razgovor na tu temu, nisu baš na čistu, napose kad je u pitanju duh, a i duša im je šepava. Sirotica, jednostavno umire. Neki od crkvenih otaca bi pomislili da isti stavljaju čovjeka u rang životinje, jer su isti zastupali da i životinje imaju dušu, ali smrtnu.
Ponajprije duh nije svojstvo čovjekovo, niti njegovo vlasništvo, kao u slučaju duše. Duh (ruah, pneuma, spiritus) ima svoje ishodište u Duhu Gospodnjem, kojim je sve stvoreno i po kojemu sve biva. Duh u čovjeku odsjaj je Duha Božjega, kao sunčevo svjetlo koje se reflektira na ostalim planetima. Duh Božji je Život kao što je za biljku život sunčevo svjetlo. Ona bez njega ne može živjeti. U našem slučaju prosjaj Duha Božjega nije samo uvjet da bismo živjeli, nego njegovom snagom sebe spoznajemo. Drugim riječima, domena Duha je čovjekova svijest, um i razum. Jasno, da nam je permanentna prisutnost duha nužna, ali mi ne možemo reči da je to moj duh u smislu posjedovanja, kao što ni zraka sunca koja me grije nije moje vlasništvo.
Sasvim je druga situacija s dušom. Premda za vijeke, ona je s čovjekom od Boga stvorena, ona je nosilac svih njegovih atributa koji ga čine čovjekom i odgovornim pred Bogom. Duša je sljubljena s tijelom u jedno biće i tek ih smrt rastavlja.
Da je duša vječna i nakon čovjekove smrti odlazi u domenu duhovnog svijeta svjedoči sam Isus i izričito naglašava da je Bog Abrahamov, Izakov i Jakovljev (sinonim za cijeli Božji narod), Bog živih, a ne mrtvih…. Stoga oni koji zastupaju smrtnost čovjekove duše i na Sudnjem danu njeno oživljavanje i to temelje na Bibliji ( što je samo djelomično točno), zapravo svoje argumente potkrjepljuju Biblijom u kojoj nema Isusa.
Istina jest, da je duša slivena s tijelom i tjelesnim osjećajima. Ne kaže se badava: boli me duša, ili ovaj čovjek nema duše…
Duši pristaju ženski atributi. Nije badava Marija prozvana dušom duše hrvatske. Za vjernika bi duša trebala biti svetohranište Duha. Bog ju je stvorio ''čistom posudom'', ali ju grijehom prljamo, a trebala bi biti čista i dostojno prijestolje Kralja nad kraljevima.
Domena duše je duhovni svijet koji slabo poznajemo, a u koji spadaju anđeli i druga duhovna bića i energije, što sve ima i onu tamni stranu iz koje proizlazi zlo i ''lažni duh'', odnosno ''otac laži'' koji želi varkom prigrabiti čovjekovu dušu, a sam se stavlja na mjesto Duha Božjega koji je u nama…..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2008 18:05 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
"amadeus Duh – duša – tijelo

Citat:
Ponajprije duh nije svojstvo čovjekovo, niti njegovo vlasništvo, kao u slučaju duše. Duh (ruah, pneuma, spiritus) ima svoje ishodište u Duhu Gospodnjem, kojim je sve stvoreno i po kojemu sve biva
.

.koji duh.."duh" Sveukupnog bića čovječeg..
..ili duh duše..čovječje..
..ili D.Sveti... baštinik Svetog Trojstva..

..

Citat:
Duh u čovjeku odsjaj je Duha Božjega, kao sunčevo svjetlo koje se reflektira na ostalim planetima. Duh Božji je Život kao što je za biljku život sunčevo svjetlo. Ona bez njega ne može živjeti.


..a što je onda duša..i gdje je sloboda..
.. a tko pečati ..čovječje biće..
..slobodom izbora...

Citat:
U našem slučaju prosjaj Duha Božjega nije samo uvjet da bismo živjeli, nego njegovom snagom sebe spoznajemo. Drugim riječima, domena Duha je čovjekova svijest, um i razum.


..sada opet prevrat...duh koje nije svojstvo čovjeka..niti njegovo vlasništvo..postaje domena svijesti , uma i razuma..

Citat:
Jasno, da nam je permanentna prisutnost duha nužna, ali mi ne možemo reči da je to moj duh u smislu posjedovanja, kao što ni zraka sunca koja me grije nije moje vlasništvo.


..sada opet...mjenja se domena..opet..napušta čovjeka..


Citat:
Sasvim je druga situacija s dušom. Premda za vijeke, ona je s čovjekom od Boga stvorena, ona je nosilac svih njegovih atributa koji ga čine čovjekom i odgovornim pred Bogom.


..isti opis je ..dan , na drugi način ..za duh...

Citat:
Duša je sljubljena s tijelom u jedno biće i tek ih smrt rastavlja.


..kako je duša sljubljena..ako je stalno u konfrotaciji s čovječovom
..griješnošću...i borbi s čovječjim "duhom duše"



Citat:
Da je duša vječna i nakon čovjekove smrti odlazi u domenu duhovnog svijeta svjedoči sam Isus i izričito naglašava da je Bog Abrahamov,
I

..ako je tako...zašto onda ima ..palih duša...
..ako duh nije svojstvo čovjeka..
..čovjek nema odgovornosti..

..ako ne postoji "duh duše"..koje APSOLUTNO VLADA IZBOROM....danom čovjeku...po onom " stvoren na sliku Gospodnju"

..duša je KONAČNO DEFINIRANA FORMA..
...s svojim VJEČNIM IZVOROM NAPAJANJA..iz Božjeg sebstva..
..Božjim dahom..što nije sinonim za D.Sveti..ali je iz njega..
...proizašao..


Citat:
Istina jest, da je duša slivena s tijelom i tjelesnim osjećajima. Ne kaže se badava: boli me duša, ili ovaj čovjek nema duše…


..što je to ..što duši zadaje bol..a nije čak ni tjelesna bol..
..niti osjećajna..?

..a istina ne može bit ni ovo "čovjek nema duše"
..jer ..ne postoji čovjek bez duše..

Citat:
Domena duše je duhovni svijet koji slabo poznajemo, a u koji spadaju anđeli i druga duhovna bića i energije
,

..tu su i pravu... :lol:
.ali ne i za energije..
.."Energije " ne postoje u duhovnom svijetu..
...Energije su oblik manifestacije...Kreacijskog spektra zvanog..
..MATERIJALNI SVIJET
...

..DUHOVNA BIĆE U VJEČNOSTI EGZISTIRAJU BEZ " energija"

..( o otkrivenju piše..da neće biti zvijezda..i da će nas Obasjavat Gospod BOG..a fizici..sve energije potiču od ZVIJEZDA i senzacije u svezi glede toga. onda nema zvijezda= nema energija)

Citat:
što sve ima i onu tamni stranu iz koje proizlazi zlo i ''lažni duh'', odnosno ''otac laži'' koji želi varkom prigrabiti čovjekovu dušu, a sam se stavlja na mjesto Duha Božjega koji je u nama
….

..i opet prevrat..sada Duh Božji prebiva u nama..
..a u početku ..tumačenje. pisalo je ." duh nije svojstvo čovjekovo"

..i eto..završno.." sotona se stavlja na mjesto Božjeg duha..sam tak..
..kako on hoće..i grabi dušu kak hoće..

..pa eto zvuči " Da je mog Gospodin, slab Bog "

..duša je slobodna u eteru...moš je uzet kak hoš..
..duh...malo je u čovjeku..malo nije..

..samo zbog malo " nespretne terminologije" koja je trebala zasjeniti....svojom oštroumnošću.. :lol:

..a ono što treba priznati...da je "duh duše" ..taj koji pečati
...dušu dobrom ili zlom..i odvodi je u raj ili pakao..
..i tu jest Gospodin..nemoćan...
...U NAMA U NAŠEM IZBORU..i darovanojh slobodi.
..
..a ne "Sam po sebi.."

.pred tim "duhom duše.." nemoćan je i D.Sveti..
..to je naše sebstvo..slave ili propasti..to je naš dar slobode..
..ali i eventualna strašna kob..

..DA reći Bogu...
.ili reći NE I odbaciti ga..zauvijek..

..to jest SMRT DUŠE...jer u trenu KONAČNOG ODBIJANJA BOGA..
..dah Božji..napušta dušu..

..i ona ostaje...opečaćena "duhom duše svog vlasnika"
..čovječjeg bića..
..zadržava svoj identitet..
.. i dalje egzistira...ali u vječnom ognju..
..jer je KONAČNO STVORENA NEUNIŠTIVA..
...ali neuništivost i VJEČNA SLAVA..nisu isto..

..eto da se malo priključim u raspravu s amadeusom.. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2008 18:50 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Dragi nagar, ti mene nisi niti trunke razumio. Vjerujem da si ti ok. osoba, ali s osobom kod koje ne možeš dobro razlučiti gdje prestaje njezino neznanje, a gdje počinje ruganje ili oboje idu trajno pod ruku, svaka je rasprava nemoguća.
Da si za početak malo razbistriš pojmove kod nekog neotomističkog teologa. Dr. Bakšića npr. nije da smatram njegov teološki pristup najboljim, ali je majstor u jasnoči što se teoloških pojmovima tiče. Naravno nije za one koji su vjeronauk učili na nekim tečajevima ili u katekizamskim priručnicima.
Zatim se potrudi pa se upoznaj s pojmom energija u Istočnoj teologiji pa će ti biti jasno da se ti pojmovi se susreću samo u fizici.
Toliko za početak, da te ne opteretim. Ovako napamet lupetati nema smisla....


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2008 19:35 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
Citat:
Dragi nagar, ti mene nisi niti trunke razumio. Vjerujem da si ti ok
...jesam..


Citat:
ali s osobom kod koje ne možeš dobro razlučiti gdje prestaje njezino neznanje, a gdje počinje ruganje ili oboje idu trajno pod ruku, svaka je rasprava nemoguća.


..u pravu si..

Citat:
Da si za početak malo razbistriš pojmove kod nekog neotomističkog teologa. Dr. Bakšića npr. nije da smatram njegov teološki pristup najboljim, ali je majstor u jasnoči što se teoloških pojmovima tiče. Naravno nije za one koji su vjeronauk učili na nekim tečajevima ili u katekizamskim priručnicima.


..mi smo učili iz bilježnica..

Citat:
Zatim se potrudi pa se upoznaj s pojmom energija u Istočnoj teologiji pa će ti biti jasno da se ti pojmovi se susreću samo u fizici.


...energija je energija..bilo na istoku ili zapadu..

Citat:
Toliko za početak, da te ne opteretim
.

..dobro da si došao.pajdo..baš se nekako umirilo..
..moj pajdo..Timotej...skroz se opustio..
..Kleofa izgubio tonus...

..treba nam "svježa krv"..s novim pogledima..starog..

Citat:
Ovako napamet lupetati nema smisla...


..ima..baš ti dobro ..krenulo.. :lol:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2008 21:33 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Prerano si se poveselio u koliko misliš da ću se s tobom čerupati na razini koja ti je izgleda omiljela i još da me nazivaš ''pajdo''. To ti je neki svinjarski izraz iz 19 st.?
Ti si očito maskota ovog foruma zbog čijih nekulturnih ispada ljudi nemaju ni u snu namjeru više se vratiti, što sam uostalom i sam odlučio..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2008 21:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
amadeus napisao:
Prerano si se poveselio u koliko misliš da ću se s tobom čerupati na razini koja ti je izgleda omiljela i još da me nazivaš ''pajdo''. To ti je neki svinjarski izraz iz 19 st.?
Ti si očito maskota ovog foruma zbog čijih nekulturnih ispada ljudi nemaju ni u snu namjeru više se vratiti, što sam uostalom i sam odlučio..


..oprosti, amadeus pogriješio sam u procijeni..
..žao mi je što odlaziš...
..jer tvoj dolazak je dobitak za forum..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 pro 2008 07:22 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Što se oprostiti tiče, nije problem. Uostalom nisam niti ja štedio riječi kad sam pri prvom pojavljivanju na forumu doživio ono što jesam.
Da ste neznam kako dragi, ne bih imao vremena dolaziti na forum. Možda vam ipak čestitam Božić.

Vidim, imate srce Isusovo i srce Marijino na portalu, dakle, vjerojatno biste željeli biti dobri kršćani i dakako, dobri katolici.
Nisam vas pitao za imprimatur, koji bi jedna katolička stranica trebala imati, jer taj ''imprimatur'' bi ponajprije trebao biti u srcu onoga koji je stranicu postavio s ''rekvizitima'' koji nedvojbeno svjedoče da se tu radi o katolicima. Istina, naslov ''tebe tražim'' može štošta značiti, pa i veselje da se pojavila ''svježa krv'' koje ćemo se napiti i izrugati osobu koju nisam nikada vidio i koju vjerojatno nikada ne ću sresti - pa po logici oformljene grupe ( poput vaše) nemam nikakve obaveze prema toj osobi.
Ali kada staviš slike koje su atributi katoličanstva onda svojim postupcima vrijeđaš Onoga pod čijim geslom nastupaš.
Po forumima prolazi nevjerojatan broj ljudi koji pretražuju. Mnogi od njih traže svoj kolosjek vjere. Kad naiđu na ljude koji se predstavljaju katolicima, a ponašaju se gore nego na bilo kojem drugom forumu, te, umjesto da se novonadošlom ''pruži ruka'' i da ga se tretira u barem proklamiranom duhu Kristovom; doživi vrijeđanje i poniženje.
Tada se pitam opravdano: koji je pravi smisao sudjelovanja na takvim forumima. Ako je to samo zgodna prilika da se nad neznancem izživim i oslobodim barem za trenutak svojih frustracija - e, onda je najpoštenije razlaz đaci!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 pro 2008 10:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2006 21:09
Postovi: 580
Lokacija: Split
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 2 zahvala
amadeus, izjednacavanje foruma sa jednom osobom je potpuno promasena misao. Niti je naggar Tebe trazim, niti ima ikakav imunitet. Ukoliko njega a i nas prozivas na slabo krscanske cine, onda zasluzujes da i tebi ukazem na slicne pristupe.

Dosao si, iznio svoje misljenje, dozivio napad i sto i gdje bi sad? Ici jer ovdje nisu vruci krscani vec po tebi slabi ili cak prikriveni nekrscani? Ako smo prikriveni bolje je da nas nema, ako smo mlaki onda jao si ga nama no sto ces ti reci Bogu koji te naveo ovdje a ti nas ostavio smatrajuci da nisi dostojan zablatiti svoje haljine kako bi nas izvukao iz naseg blata?

Jeli odlazak tamo gdje ti smatras da si potrebniji zbilja ono sto bi Bog htio od tebe? Ili smatras da kad nekomu banes u kucu ne trebas reci zasto si dosao i zasto ides a ne pravdat se da nemas vremena i da ti ovdje nije lijepo? Pa tko te dozvao? Ili si u potrazi za Bogom kao i mi pa si ga potrazio i ovdje?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 02 pro 2008 23:10 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..puno filozofiranja...vrlo brzo "ugasi" sam smisao..potrage..
..pa evo mi je najlijepša definicija..
..ljudske duhovnosti u svezi gleda..terminologije..
..duh, spirit, duša, tijelo, "duh dušw"

iz knjige."Iz tame u svjetlost " Marino Restrepo

"Gospodin je rekao, da se sa djetetom kad se rađa u tijelu,rađa još
jedno dijete, a ono se zove duša.To dvoje djece živi u savršenom zajedništvu s Bogom, a Duh Božji jest utroba te duše "


.ako Gospodin govori jednostavno..
..što imam ja onda onda od svog "velikog nauka"
..kad sam jad i bijeda..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 05 pro 2008 16:14 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 01 pro 2008 13:12
Postovi: 48
Lokacija: zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Nasmiješeni moderatoru, nedaj Bože da bih vas satrao prljavim i da bih vas se klonio da ne ''uprljam svoje haljine''. Tek kada bi tako razmišljao pao bi u blato oholosti.
Istina je da nemam vremena za forumaška natezanja, ali isto tako smatram da bi svaki vjernik trebao imati jasnije pojmove o duši, duhu, tijelu….jer o tome ovisi kako ću se postaviti i na čemu ću graditi svrhovitost vjere i nade u spasenje.
Koliko sam imao prilike vidjeti na tom području vlada prava zbrka i daleko su precizniji u pojmovima muslimani, protestanti i pravoslavni vjernici od nas katolika. To ne znači da su oni drugi točniji od katoličkih, samo što naši relevantni izvori na tom području žele obuhvatiti i u jedno sabrati spomenute pojmove u Bibliji, crkvenoj predaji i crkvenom nauku. Kako su ovi izvori vrlo opširni u njima možemo pratiti razvitak misli o duši duhu i tijelu u svjetlu vjere.
Iskljčujem sve privatne objave, kojima se vjernici nažalost rado služe jer one ne spadaju u službeni nauk Crkve i mogu biti: neka privatna objava za dotičnu osobu, mogu biti plod pobožne mašte, a nikako obaveza da se u to vjeruje.
Ljudi se u božićno vrijeme daruju, tako bih vas, koje to zanima, htio darivati (dakako skračenim) pregledom nauka o Duhu, duši i tijelu na temelju objave, crkvene predaje i c. nauka.
Biblijski gledano duh (rua'h) je dah koji je najsličniji vjetru (sad jak – sad slab) ali i dah koji od Boga dolazi kao snaga koja oživljuje tijelo. Kad on utrne čovjek umire. (Post. 2,7; 6,3) Predati Bogu duh znači umrijeti. Taj duh koji je Bog udahnuo u čovjeka ostaje u posjedu kao čovjekov duh, ali mu je korijen u Bogu. To je živototvorni i životodajni Duh koji u Starom zavjetu posvećuje kraljeve i pomazuje proroke da mogu proricati i naviještati.
Premda proizlazi iz jednog Duha on ima različita djelovanja i različite manifestacije: daje život, obnavlja život, posvećuje …..
U novom Zavjetu on se objavljuje kao Duh Sveti ili Duh Isusov. Njegov Duh nastanjuje se u čovjeku spašenom od grijeha i u njemu osim naravnog života obnavlja sliku Božju. Jer, Bog je stvrio čovjeka ''na svoju sliku, sebi slična.
Biblijski pojam duše hebrejski nefeš, grči psykhe ili lat. anima nije ''dio'' što zajedno s tijelom čin i ljudsko biće (dualizam). Ona je oznaka za čitavog čovjeka kojega oživljava duh života koji proizlazi od Boga.
Prepoznavanjem duše čovjekove zapravo prepoznajemo čovjekovo duhovno porijeklo u kojoj je klica vječnog života. Ona je nosilac čovjekove osobnosti. Duše se moraju Bogu posvetiti ( 1. Pt. 1,22)
Dok vječnost duše nije upitna, dotle su se već u Bibliji iskristalizirala dva različita pojmanja obzirom na smrtnost, odnosno na besmrtnost duše. Dok se u glavnini biblijske poruke ipak smatra da duša odlazi smrću čovjekovom u šeol ili u podzemlje gdije čeka uskrnuće tijela ( uglavnom preuzeto i od protestanata), dotle se s Mudrosnim knjigama Starog zavjeta opažaju utjecaju helenističke filozofije po kojoj se duša po smrti tijela (u kojemu je bila zarobljena) osamostaljuje…..
To svojstvo duše k samosvojnom načelu prihvatili su mahom crkveni oci prvih stoljeća, a naziva se spiritualističkim. Za razliku od Ireneja, koji zatupa jedinstvo duše i tijela, Klement Aleksandrijski, Origen, Grgur Niški, pa dijelom i sv.Augustin u duhu neoplatonizma zatupaju dualizam (duša – tijelo) i onda samo po sebi jasno spiritualističko poimanje duše.
Istočna teologija čvrsto se oslanja na tkavo poimanje čovjekove duše; dok će u zapadnoj, dakle, Katoličkoj crkvi nastati kolebanje između jednog i drugog shvaćanja. Sve to, vjerojatno, pod jakim utjecajem protestantske teologije, ali i biblijskim shvaćanjem. Samo što se u Bibilji osjeća izvjesni razvitak misli o duši od onog da duša prestaje egzistirati nakon smrti i da s tijelom uskrsava na vječni život, k poimanju da se duša osamostaljuje i po smrti tijela odlazi k Bogu. U tom smislu postoje nedvojbeno jasne izjave samog Spasitelja koje upućuju na to da on sam objavljuje postojanje duše kao samostalnog nosioca svih čovjekovih dobrih i loših djela nakon smrti tijela. Prispodoba o bogatašu i siromašnom Lazaru npr…..
Nadalje, cjelokupni nauk crkve; i onaj praktični pastoralni i dogmatski temelji se na vjerovanju o postojanju osamostaljene duše nakon smrti tijela. Dogma o čistilištu npr. Molitve za pokojne, mise…..Blagdan svih svetih i Dušnog dana….
Treba dobro razlikovati nauk Crkve o Duhu i duši od tzv. suvremenih ezoteričkih, new age-ovskih shvaćanja duše i duha koji se uglavnom temelje na psiholiškim pojmovima koje je stvorio C. G. Jung ili nekim hibridima tzv. duhovnih učenja koja tvrde kako postoji muška i ženska duša, a duh je kao njezin neki emisar. Tu su problematične i neke privatne objave koje nisu ništa drugo nego preslik suvremenih novovjekovnih zabluda na tom području, kako god da su umotane u slatkorječivi nabožni govor.
Evo, ekopo moja draga, mali darak za vas koje to zanima. A kada je dar u pitanju onda se on ne kometira, barem ne u negativnom kontekstu.
Zna se, na forumu smo pa svatko može iznostiti svoja mišljenja, samo kad su katolici u pitanju onda bi na poglavljima koja zadiru u crkveni nauk (naslov teologija kod vas) trebala biti osoba (teolog!) koji bi upozorio kada počne netko naučavati ili iznostiti tvrdnje koje su u direktnoj suprotnosti s naukom Crkve.
Sretne vam i blagoslovljene Božićne blagdane želim.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 34 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr