www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 21:35

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće
Autor Poruka
 Naslov:
PostPostano: 30 lis 2007 12:01 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 stu 2006 22:45
Postovi: 33
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Inače se besmrtnost duše prvi puta spominje u Platonovu dijalogu Fedon. Eto odakle je ušla ta dogma u kršćanstvo iz poganske filozofije. Nagradu primamo kad naš Gospod Isus dođe po drugi puta, a ne nakon smrti. "Kad odem te vam pripravim mjesto, vratit ću se da vas uzmem k sebi i da vi budete gdje sam ja" IVAN 14,3. "Dolazi naime čas, kada će svi koji počivaju u grobovima ČUTI NJEGOV GLAS (misli se na njegov dolazak) te izići iz njih, koji su činili dobro, na uskrsnuće - na život; koji su činili zlo, na uskrsnuće - na propast" IVAN 5,28.29.

"Pazi! Dolazim uskoro i sa sobom nosim plaću da svakome platim prema njegovu djelu" OTKRIVENJE 21,12. Glavna nada kršćana leži u uskrsnuću. Ako su ljudi odtišlli u raj ili pakao odmah nakon smrti, zašto uskrsnuće. Zamislite vi uživate u raju, Krist dolazi da uskrsne mrtve, hop odjedanput se iz raja premjestite u grob i onda uskrsavate. Ovo je nada koju čekamo, Krista. "Jer kao što u Adamu, svi umiru, tako će u Kristu svi oživjeti. Svaki u svom redu: prvenac Krist, potom u VRIJEME NJEGOVA DOLASKA, KRISTOVI PRIPADNICI" 1 Kor 15,22.23

"Jer će sam Gospodin sa zapovjedničkim zovom, s glasom arkanđela i sa zvukom trube Božje sići s neba i najprije će uskrsnuti umrlli u Kristu. Zatim ćemo mi živi, mi preostalibiti skupa s njima odneseni u zrak na oblacima u susret Gospodinu. I tako ćemo ZAUVIJEK BITI S GOSPODINOM. Stoga tješite jedan drugoga tim riječima" 1 Sol 4,16-18. Stoga mrtvi, snivajte u prahu do dolaska našega Gospodina Isusa Krista! Amen!!!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 30 lis 2007 12:46 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 02 stu 2006 14:54
Postovi: 255
Lokacija: Stockholm
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Citat:
Tvoja pitanja o logici mudrost su svjetska, ona najveca koju svijet poznaje. Tvoja pitanja izraz su najvece covjekove inteligencije i pitanja poput tvojih nesumnjivo su najmudrija koja svijet poznaje.
No znas li, poradi svoje duse, sto Bog cini s mudroscu ovoga svijeta, znas li da mudrost svijeta ne moze prosudjivati po Duhu?


Evo, u samo par redaka sto ih Leo napisa, dragi brate Panten, meni je vise receno nego u svom tvom pisanju po ovoj temi.

Meni je moja pamet davno vec rekla da po njoj ne mogu do Gospodina, i ja je se nisam zbog toga odrekao. Dapace, poslusao sam je, zavolio zbog iskrenosti i naravno zadrzao. I dandanas mi pomaze u mom hodu ka Gospodinu, ali nista mi ne namece i nista ne odredjuje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 lis 2007 13:37 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Duh....riječ "duh" uspoređujući po klasičnim i bibilijskim jezicima,ima vrlo raznoliko značenje...tako imamo poredbu vinskog duha i čovjekova duha,zatim "uliti duh" i "živjeti po Duhu" u kojima ima velikih razlika,ali i sličnosti...Duh uvijek teži i označava ono što je u biću bitno i neuhvatljivo,ono što mu to biće ne može ograničiti volju i htijenje,Duh je ono što jest i s njim s e ne može gospodariti...

Duša...nije nikakav odvojeni dio tijela,dapače ono s tim mojim tijelom,tvori ljudsko biće-mene...snagom veza između Duha i duše,ona u meni naznačuje moje duhovno podrijetlo,koje je ipak s tijelom ukorijenjena u stvaran svijet...

Tijelo...raširen pojam od nakupine mesa i kostiju,mi vjernic tijelu pridajemo mnogo veće dostojanstvo.Sam ga Pavao itekako ističe u svojoj teologiji.Tako ipak moje tijelo,izražava mene u svim mojim stanjima,bilo grešno bilo prirodno...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 lis 2007 13:40 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Čovjekov duh,doklem god je u meni taj dah koji mi je udahnut,dok mi on stvarno pripada,ja sam djelatan čovjek...Post 2
7Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.


Isto tako,što god da me zadesi(moju dušu)svi moji dojmovi i utisci uzbuđenja,odražavaju se mojim disanjem,bilo strahom,srdžbom,radošću,,sve to miujenja taj moj dah...

Ove dojmove mog bića potkrijepljujem Riječi Božjom...
strah- Post 41
8Ujutro faraon bijaše uznemiren u duši, pa pozva sve čarobnjake i sve mudrace egipatske: ispriča im faraon svoje sne, ali mu ih nitko nije mogao protumačiti.


srdžbu- Suci 8
3U vaše je ruke Jahve predao knezove midjanske, Oreba i Zeeba. Može li se usporediti moje djelo s onim što ste vi učinili?" Na te riječi utiša se njihova srdžba prema njemu.


radost- Post 45
27Ali kad mu ispripovjediše sve što im je Josip rekao i kad vidje kola što ih je Josip poslao da ga prevezu, duh njihova oca Jakova oživje.


Prema tome,duh,odnosno riječ koju ste vjerujem više puta čuli,ruah,je u biti izraz za moju ljudsku svijest,za moj duh...Jer na samom koncu mog života,ja ću morati taj istih duh,predati u Božje ruke ..Ps 31
6U tvoje ruke duh svoj predajem:
otkupi me, Jahve, Bože vjerni.
,baš kao što i Isus učini na križu...Lk 23
46I povika Isus iza glasa: "Oče, u ruke tvoje predajem duh svoj!" To rekavši, izdahnu.
...predati ću mu ono sve što u tom trenutku posjedujem,a to je samo svoju osobnost,svoje vlastito biće...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 lis 2007 14:08 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 13 vel 2006 13:38
Postovi: 1753
Lokacija: Ljubi i čini što hoćeš!
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 1 zahvala
Dušu,izražavaju više izraza...hebrejski-nefeš,grčki- psykhe,latinski-anima,a manje više u tim biblijskim jezicima povezuju s eslikom daha...

Što znači biti živ?Imati u sebi još daha...2 Sam 1
9Tada mi on reče: 'Dođi ovamo k meni pa me ubij, jer me obuzeo smrtni grč, a duša je još sva u meni!'
...

stoga kad čovjek umre,duša izlazi...Post 35
18Kad se rastavljala s dušom - jer umiraše Rahela - nadjenu sinu ime Ben Oni; ali ga otac prozva Benjamin.
,kao što kaže prorok Jeremija...15
9Onesvijestila se roditeljka sedmero djece, dušu ispustila.
a jednog dana će se,o uskrsnuću i vratiti čovjeku...1 Kr 17
21Zatim se tri puta pružio nad dječakom zazivajući Jahvu: "Jahve, Bože, učini da se u ovo dijete vrati duša njegova!"


Iz ovoga je jasno i vidljivo,da dah(duša) ostaje neodvojim od tijela kojega oživljuje...naš konkretan život se očituje u nama u neraskidivoj vezi,duha,duše i tijela...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 lis 2007 14:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 lis 2007 11:04
Postovi: 149
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Pozdrav svima
ova tema je malo previse za mene, ja svoju dusu duh i tijelo predajem Gospodinu i to je najbitnije zasto glavu razbijati o tome, nasa dusa je besmrtna i vjecna, Isus je dao svoj zivot da bi nama dao vjecni zivot, dakle nasa dusa je vjecna, dragi Panten neka te Gospodin prosvijetli i blagoslovi.

Dragi brate u Kristu Viking, ne mogu odgovoriti na tvoju poruku, pise da je nemoguce a htjela bi onu pjesmu, hvala ti na lijepim rijecima, moja e mail adresa je: maya_mary@net.hr, nadam se da ces ovo procitati,

Bozji blagoslov tebi, tvojoj obitelji i svima TT-ima :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 30 lis 2007 21:05 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 18 stu 2006 22:45
Postovi: 33
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
“Duh, duša i tijelo.”

Ključ za razumijevanje Pavlova spominjanja “duha, duše i tijela” u 1.Solunjanima 5,23 je činjenica da se apostol obraća vjerujućim kršćanima koji, premda su još uvijek u tijelu, imaju dvije naravi: izvornu Adamovu koju su primili rođenjem (dušu), i novu duhovnu koja je stvorena u njima djelovanjem sile Duha. Adamova narav, kako smo to ranije vidjeli, nazvana je “duša-psyche” i u Bibliji označava različite vidove fizičkog života povezanog s dušom. Duhovna je narav nazvana “duhom”, jer
Božji Duh obnavlja i preobražava čovjekovu narav. Tijelo je, naravno,vanjski, vidljivi dio osobe.

Pavlova molitva za Solunjane da sačuvaju “dušu-psyche” zdravom i besprijekornom do Kristova dolaska, znači da su trebali živjeti ne samo za ovaj fizički život (Mt 6,25; Dj 20,24) kojemu prijeti smrt, već i za viši, vječni život koji nadživljuje smrt. Jednako tako Pavlova molitva za Solunjane da sačuvaju svoje tijelo zdravim i besprijekornim znači da neće “udovoljavati požudi tijela” (Gal 5,16) niti činiti “djela tijela” kao što su bludnost, nečistoća i raspuštenost (r. 19).

Na kraju, Pavlova molitva za njih da sačuvaju svoj duh zdravim i besprijekornim, znači da će ih voditi Duh (Gal 5,1 i proizvesti “plod Duha” kao što je ljubav, radost, mir, strpljivost, blagost, dobrota i vjernost (r. 22). Prema tome, Pavlova molitva za Solunjanje da sačuvaju tijelo, dušu i duh zdravima i besprijekornima, nije namjeravala navoditi popis sastojaka čovjekove naravi, već staknuti cjelovit stil života onih koji čekaju Kristov povratak. Razlika između to troje je etička, a ne ontološka.

Drugi tekst u kojem se javlja isti kontrast između duše i duha nalazimo u Hebrejima 4,12: “Uistinu je živa i djelotvorna riječ Božja. Ona je oštrija od svakoga dvosjeklog mača i prodire do rastavljanja duše [psyche]
i duha [pneuma], zglobova i moždine, i može suditi nakane i misli srca.” Ovdje se postavlja pitanje da li Božja Riječ odvaja dušu od duha ili ih oboje probada. Edward Schweizer prikladno primjećuje: “Budući da je teško zamisliti odvajanje zglobova i moždine, tekst vjerojatno kaže da je Riječ prodrla u pneumu [duh] i psyche [dušu]
kao što je prodrla u zglobove i moždinu.”[27]

Držeći na umu da duša i duh označavaju, jedna fizičke, a drugi duhovne strane čovjekova života, tekst kaže da Božja Riječ prodire i pažljivo istražuje čitav čovječji život, čak i samu nutrinu našeg bića. Proučavanje Svetog pisma nam otkriva jesu li naše želje, težnje, emocije i misli nadahnute Božjim Duhom ili tjelesnim, sebičnim težnjama. Tekst jednostavno kaže da Božja Riječ prodire u najskrovitija mjesta našeg bića, iznoseći na svjetlo dana tajne pobude naših postupaka.

Na određeni način ovaj je tekst sličan Pavlovom u 1. Korinćanima 4,5: “On
[Gospodin] će osvijetliti što je sakriveno u tami i objaviti nakane srca.” Stoga nema razloga tumačiti Hebrejima 4,12 kao učenje o strukturalnoj razlici u čovjekovoj naravi između duše i duha.

Gore navedeni tekstovi koji razlikuju između duše i duha ništa ne govore o
besmrtnosti duše. Oni ne daju zaključiti da smrću jedan član ovog para može preživjeti odvajanje od drugoga ili da se odnose na različite tvari. Naprotiv, uloga Božjeg Duha, kao uzročnika moralne obnove u ovom životu i uskrsnuća u vječni život na kraju, niječe učenje o besmrtnosti duše jer je na kraju jedina besmrtnost ona koju jamči Božji Duh.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 03 stu 2007 22:52 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 02 tra 2006 21:52
Postovi: 1232
Lokacija: Dubrovnik
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Na moju zalost nisam u prilici preko tjedna biti na internetu pa vam sada predlazem da maknemo Pantenove 'mudrolije' pune neistina, nabubane tijekom proteklih par mjeseci.
Kada se vec Panten furas na mudrost svijeta, barem savladaj one osnovne podatke, od toga kada je u povjesti tko zivio i gdje, pa tako neces pisati gluposti poput one da je Platon prvi spomenuo besmrtnost duse.
Doista nemam nista protiv Pantena, dapace, ni bolji, ni vazniji ni vrijedniji od njega nisam, samo imam protiv gluposti koja je iznimno opasna i zarazna, te je ujedno jedan od nacina 'poslovanja' zloga.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 28 stu 2007 10:57 
Odsutan
Registrirani korisnik
Registrirani korisnik

Pridružen: 11 lip 2007 09:26
Postovi: 13
Lokacija: Karanac Ciglana 6,31300 Beli Manastir
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 0 zahvala
Pozdrav!Čovjek se sastoji od tijela,duha(u Bibliji zvan dah)i duše dok se životinja sasstoji od tijela i duha.Tijelo je materijalne prirode i ono se raspada kad umremo.Duh se nakon smrti vraća Bogu jer je to životna sila,dok je duša ono po čemu smo mi na sliku Božju.Duša nam daje moć da razmišljamo,da razgovaramo,a prije svega da spoznamo što je dobro,a što zlo i prema kvaliteti naše duše će nam se suditi tj.da li jenaša duša bila dobra ili zla!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
 Naslov:
PostPostano: 01 pro 2007 15:15 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 27 tra 2006 13:33
Postovi: 5164
Podijelio: 92 zahvala
Zahvaljeno je: 122 zahvala
..retrospektiva...
---------------------------
..obuhvaćanje mišlju..nije istobitno s ..djelovanjem u duhu..
..Um ..kao odraz ...duha duše...formira ..misao..zato .misao..često ne
..predstavlja pravu sliku ..duše..već je ..Ekstrakt..suoočeljavanja
...djelovanja psihe, tijela..nasuprot duši..kao ..praetalonu..čistoće i
..ljepote Božjeg duha, koji prebiva u nama..
..pa misao ..ističe iz ..Uma..kao odraza duha duše,
..kreacije naše slobode i ..novostvorene duhovnosti..
-------------------------------------------------------------------------

duša sama po sebi je savršena ali i nemoćna..
..i potpuno ovisna o " duhu duše"..
..to je naš slobodan duh, kojim mi vladamo dušom..
..i vodimo je u slavu..ili propast..
..duh duše je ljuska od oraha, a duša..jezgra..
..i patnju duše uzrokuje duh duše, a ne ona sama..
..što bi bila nelogičnost...s obzirom na njeno podrijetlo..

.. duh duše, tijelo i psiha..kojim čovjek upravlja su uzrok patnje..duše.
..pa čovjek ..često ima osjećaj podvojenosti u sebi..
..u korelaciji s dušom..osjeća..ISTINU..a čini ..drugo..po duhu dušu..
..koji se manifestira kroz psihu i tijelo..

..materijalno tijelo nije samo po sebi..loše..i suprostavljeno Bogu..
..samo su naše želje i čežnje te..koje tijelo dovode u takvo stanje..
..život na zemlji ..ima smisao..kao i njegova ograničenost..i trajanje..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 93 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 10 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr