www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 13:17

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 04 svi 2015 13:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 lip 2010 09:31
Postovi: 705
Lokacija: BIH
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 34 zahvala
Jel grijeh da se rimokatolik napije cudesne vode svete Petke,da slucajno posjeti neki manastir pravoslavni,koristi miro,sveto mirisno ulje iz mostiju pravoslavnih svetaca...sto sveta rimo katolicka Crkva kaze jel to zabranjeno...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 svi 2015 17:33 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
SAN napisao:
Jel grijeh da se rimokatolik napije cudesne vode svete Petke,da slucajno posjeti neki manastir pravoslavni,koristi miro,sveto mirisno ulje iz mostiju pravoslavnih svetaca...sto sveta rimo katolicka Crkva kaze jel to zabranjeno...

Slušaj, da ti objasnim nešto. Ne možeš se slučajno napit svete vode, niti slučajno posjetit neki manastir. Ako slučajno uspiješ posjetit neki manastir i SLUČAJNO koristit mirisno ulje(pitam se za sta, al dobro), onda...
Ma zezam se ja San :b101: :b101: :b101:
Zašto ti je to bitno? Ako nemaš sve duhovno u KC, onda teraj u neku drugu crkvu/religiju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 svi 2015 19:11 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 27 lip 2010 09:31
Postovi: 705
Lokacija: BIH
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 34 zahvala
Necu mjenjat vjeru,nekoristim nista od ovog,I manastirima nisam nikad bila,no nebi se plasila napit vode sa izvora svete Petke da imam priliku...o pravoslavnim svecima sam citala jer sam htjela malo da prosirim vidike...I kako se meni cini I pravoslavna I katolicka vjera iste su to vjere,veoma slicne,sa razlicitom strukturom unutar Crkve...e tu se vec razlikuju,a bit je tih vjera ista,vjera u Isusa Krista...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 04 svi 2015 23:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 vel 2013 09:36
Postovi: 120
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 9 zahvala
Zahvaljeno je: 25 zahvala
SAN napisao:
Jel grijeh da se rimokatolik napije cudesne vode svete Petke,da slucajno posjeti neki manastir pravoslavni,koristi miro,sveto mirisno ulje iz mostiju pravoslavnih svetaca...sto sveta rimo katolicka Crkva kaze jel to zabranjeno...

Nije grijeh, jer pravoslavna vjera i katolička imaju toliko toga zajedničkog da su razlike među njima zanemarive.

Što se pak Međugorja tiče, konačan stav Crkve ne treba očekivati sve dok se ne promijeni odnos mjesnog biskupa prema Međugorju. Dok god se on izričito protivi ukazanjima, papa sigurno neće ići kontra njega jer bi to bio loš primjer za opću Crkvu. S druge strane, čak i da prihvati biskupove argumente, neće ih javno obznaniti jer bi to opet bilo loše za opću Crkvu i sve one milijune koji hodočaste u Međugorje i za sve nebrojene plodove (ozdravljenja, obraćenja, duhovna zvanja) koje je Međugorje dalo. Prema tome, smatram da će proći još mnoge godine dok se Crkva (pritom mislim na odgovarajuću kongregaciju u Rimu ili samog papu, a ne neke lokalne biskupe ili njihove konferencije) konačno i službeno ne izjasni u pogledu Međugorja.
Ali u konačnici to i nije toliko važno jer je Međugorje privatna objava i nitko nije obvezan u to vjerovati bez obzira na službeni stav Crkve. Meni osobno je drago doći u Međugorje i veseli me vidjeti kako taj mali gradić sav živi za Boga. Dao Bog da imamo više takvih gradova. A jesu li ukazanja autentična, po meni to se vidi po plodovima jer kao što Krist kaže: "Svako dobro stablo rađa dobrim plodovima, a nevaljalo stablo rađa plodovima zlim" (Mt 7,17).


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 svi 2015 11:54 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
Tomatino napisao:
Nije grijeh, jer pravoslavna vjera i katolička imaju toliko toga zajedničkog da su razlike među njima zanemarive.


Koliko je meni poznato - jedina razlika između pravoslavlja i katolicizma (izuzev priznanja supremacije pape) - je pitanje Filioque.

Naime - Crkva naučava da Duh Sveti proizlazi od Oca i Sina.
Dok u pravoslavlju priča kaže da Duh Sveti proizlazi od Oca.

U čemu je bit te priče, i koje su implikacije takvih postavki, i jel to "bitna" ili "nebitna" razlika - pojma nemam. U svakom slučaju - to na neki način utječe na razumjevanje Trojstva. Dva profesora na KBFu mi nisu znala odgovoriti na ovo pitanje. :roll:
Ali, moram priznati da se ni osobno nisam previše pozabavila tim problemom.
Ako netko zna više o ovoj tematici, mene živo zanima. :roll:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 svi 2015 12:59 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 14 vel 2013 09:36
Postovi: 120
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 9 zahvala
Zahvaljeno je: 25 zahvala
perokvrzica napisao:
Tomatino napisao:
Nije grijeh, jer pravoslavna vjera i katolička imaju toliko toga zajedničkog da su razlike među njima zanemarive.


Koliko je meni poznato - jedina razlika između pravoslavlja i katolicizma (izuzev priznanja supremacije pape) - je pitanje Filioque.

Naime - Crkva naučava da Duh Sveti proizlazi od Oca i Sina.
Dok u pravoslavlju priča kaže da Duh Sveti proizlazi od Oca.

U čemu je bit te priče, i koje su implikacije takvih postavki, i jel to "bitna" ili "nebitna" razlika - pojma nemam. U svakom slučaju - to na neki način utječe na razumjevanje Trojstva. Dva profesora na KBFu mi nisu znala odgovoriti na ovo pitanje. :roll:
Ali, moram priznati da se ni osobno nisam previše pozabavila tim problemom.
Ako netko zna više o ovoj tematici, mene živo zanima. :roll:

Ima puno više razlika od filoque, a nabrojat ću samo neke:
- pravoslavni ne vjeruju u čističište na isti način kao i katolici, odnosno ne vjeruju da duša nakon smrti može završiti u paklu već tek nakon općeg suda,
- za njih je prva misa bila na dan Duhova, a ne na posljednjoj večeri i misa za njih nema karakter žrtve kao kod katolika,
- ne vjeruju u bezgrešno začeće Bl. Djevice Marije,
- priznaju samo one dogme koje su usvojene na prvih 7 crkvenih sabora,
- imaju dosta razlika u liturgiji: ne koriste beskvasni kruh za pričest, mislim da nemaju strogo definiranu formulu koja se izgovara kod pretvorbe,
- dopuštaju zaređivanje oženjenih za svećenike,
- itd. Usput, ove podatke pročitao sam na ovom zanimljivom blogu: http://orthodoxhr.blogspot.com/
Uglavnom, ima razlika ali važno je da su sličnosti puno veće, što je logično s obzirom da smo preko 1000 godina bili u zajedništvu.
Pošto je ovo offtopic, za kraj bih samo nadodao - dao Bog da se opet ujedinimo !


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 svi 2015 13:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 26 ruj 2013 17:29
Postovi: 433
Podijelio: 10 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
Tomatino napisao:
perokvrzica napisao:
Tomatino napisao:
Nije grijeh, jer pravoslavna vjera i katolička imaju toliko toga zajedničkog da su razlike među njima zanemarive.


Koliko je meni poznato - jedina razlika između pravoslavlja i katolicizma (izuzev priznanja supremacije pape) - je pitanje Filioque.

Naime - Crkva naučava da Duh Sveti proizlazi od Oca i Sina.
Dok u pravoslavlju priča kaže da Duh Sveti proizlazi od Oca.

U čemu je bit te priče, i koje su implikacije takvih postavki, i jel to "bitna" ili "nebitna" razlika - pojma nemam. U svakom slučaju - to na neki način utječe na razumjevanje Trojstva. Dva profesora na KBFu mi nisu znala odgovoriti na ovo pitanje. :roll:
Ali, moram priznati da se ni osobno nisam previše pozabavila tim problemom.
Ako netko zna više o ovoj tematici, mene živo zanima. :roll:

Ima puno više razlika od filoque, a nabrojat ću samo neke:
- pravoslavni ne vjeruju u čističište na isti način kao i katolici, odnosno ne vjeruju da duša nakon smrti može završiti u paklu već tek nakon općeg suda,
- za njih je prva misa bila na dan Duhova, a ne na posljednjoj večeri i misa za njih nema karakter žrtve kao kod katolika,
- ne vjeruju u bezgrešno začeće Bl. Djevice Marije,
- priznaju samo one dogme koje su usvojene na prvih 7 crkvenih sabora,
- imaju dosta razlika u liturgiji: ne koriste beskvasni kruh za pričest, mislim da nemaju strogo definiranu formulu koja se izgovara kod pretvorbe,
- dopuštaju zaređivanje oženjenih za svećenike,
- itd. Usput, ove podatke pročitao sam na ovom zanimljivom blogu: http://orthodoxhr.blogspot.com/
Uglavnom, ima razlika ali važno je da su sličnosti puno veće, što je logično s obzirom da smo preko 1000 godina bili u zajedništvu.
Pošto je ovo offtopic, za kraj bih samo nadodao - dao Bog da se opet ujedinimo !


Ma mislila sam na doktrinarne razlike. Jer opet, vezano za stav o čistilištu - nauk istočno - pravoslavne Crkve nije posve jasan, jer koliko mi je poznato i u tom krilu je bilo teologa koji su imali stav o čistilištu, kao katolici. Vezano za Mariju, mislim da opet prihvaćaju da je s nje skinut istočni grijeh, ali u nekom drugom trenutku, a ne u trenutku začeća. Odnosno, kolko sam skopčala ovi prigovori na marijanske dogme su motivirani oprečnim stavom prema papinskoj vlasti i suštinski nemaju težinu kakav ima taj Filioque čiju bit ja baš ne kontam. Al, imaš pravo - tema je pošla u drugom smjeru, možda bi trebalo zamoliti moderatora da ovih zadnjih par postova premjesti u novu temu?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 sij 2016 11:40 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 05 sij 2016 11:17
Postovi: 7
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Što se sličnosti i razlika tiče, uza sve sličnosti, a temeljne stvari su iste, razlike ipak postoje. Naveo bih samo glavne:
Prvo imamo dogmatske razlike, to je nekih 8 mjesta, glavnih, gdje dvije vjere odstupaju jedna od druge, dakle, gdje se vjerske istine, ili barem njihova forma, razlikuju.
1.) Filioque, katoličko vjerovanje, i dodatak Vjerovanju nicejsko-carigradskome, da Duh Sveti, osim od Oca, izlazi i od Sina.
2.) Učenje o stvorenoj milosti u čovjeku (doduše, ne znam koliko je ovo učenje sv. Tome na razini dogme u katolika, i koliko se zapravo radi o razlici u terminima). Pravoslavlje uči o nestvorenim Božjim energijama koje djeluju u čovjeku.
3.) Pravoslavni ne vjeruju u Bezgrešno Začeće Marijino.
4.) Pravoslavni nemaju dogme o Uznesenju Marijinu-vjeruju u to, i proslavljaju, ali nisu proglasili dogmom, dakle, razlika je samo formalna.
5.) Ne vjeruju u katolički nauk o konačnom stanju duša nakon smrti, već vjeruju da se sve duše nalaze u nepotpunim i prijelaznim stanjima u iščekivanju uskrsnuća i Suda.
6.) Povezano sa time, pravoslavni ne vjeruju u čistilište.
7.) Što se crkvene organizacije tiče, ne vjeruju u dogmu o papinom primatu, tj, da rimski biskup, papa, ima redovitu, neposrednu i vrhovnu, od Boga danu vlast u Crkvi.
8.) i ne vjeruju u dogmu o nezabludivosti pape.

Osim ovoga, postoje razlike i u sakramentologiji:
1.) Pravoslavni ne vjeruju da se Kristovim riječima sa posljednje večere vrši pretvorba u misi, već zazivom Duha, te povezano sa tim, koriste kvasni kruh.
2.) Pokoru u ispovijedi ne prihvaćaju kao zadovoljštinu za grijehe, već kao duhovni lijek.
3.) Ne vjeruju u nerazorivost biljega sakramenta svetog reda, tj, za razliku od katolika, gdje svećenik ostaje zauvijek svećenik, ovdje je moguće svećenika, pa i biskupa, "razrediti", tj, posve pretvoriti u laika.
4.) Postoji mogućnost blagoslova drugog i trećeg braka.

U obrednom smislu:
1.) na osnovu posebne teologije ikone, pravoslavni ne koriste kipove, a ni slike van ikonografskih pravila.
2.) pripuštaju ređenju oženjene.
3.) u svakoj prilici dijele pričest pod obje prilike.
4.) kod pravoslavnih Pričest nije nikada predmet štovanja izvan mise.

Jasno, našlo bi se toga još, no, ovo je izbor nekih važnijih, hijerarhijski poredanih.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 sij 2016 22:08 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 29 vel 2012 11:31
Postovi: 763
Podijelio: 22 zahvala
Zahvaljeno je: 19 zahvala
orthodox napisao:
3.) Pravoslavni ne vjeruju u Bezgrešno Začeće Marijino.
4.) Pravoslavni nemaju dogme o Uznesenju Marijinu-vjeruju u to, i proslavljaju, ali nisu proglasili dogmom, dakle, razlika je samo formalna.

Ovo nisam znala, hvala!
orthodox napisao:
Pravoslavni ne vjeruju da se Kristovim riječima sa posljednje večere vrši pretvorba u misi, već zazivom Duha, te povezano sa tim, koriste kvasni kruh.

Ovo me malo zbunjuje, tj. ne znam sto to znaci; ali to je samo moje neznanje na djelu :-)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 11 sij 2016 12:17 
Odsutan
Novoregistrirani korisnik

Pridružen: 05 sij 2016 11:17
Postovi: 7
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 3 zahvala
Pia napisao:
orthodox napisao:

orthodox napisao:
Pravoslavni ne vjeruju da se Kristovim riječima sa posljednje večere vrši pretvorba u misi, već zazivom Duha, te povezano sa tim, koriste kvasni kruh.

Ovo me malo zbunjuje, tj. ne znam sto to znaci; ali to je samo moje neznanje na djelu :-)


Dakle, pravoslavna liturgija ima u sebi riječi Kristove (uzmite i jedite; uzmite i pijete, ovo je tijelo moje/krv itd). Međutim, za razliku od katolika, pravoslavlje ne vjeruje da se tim riječima kruh i vino pretvara u Tijelo i Krv, već da se pretvorba zbiva tzv. epiklezom, zazivom Duha Svetoga nad darove kruha i vina. Ta epikleza dolazi nakon riječi Kristovih, a glasi: "I učini ovaj kruh prečasnim Tijelom Krista Tvoga", a đakon govori "Amin", i dalje: "Blagoslovi, vladiko, svetu Čašu". Svećenik govori nad Čašom: "A ono što je u čaši ovoj prečasnom Krvlju Krista Tvoga". Đakon: "Amin", a zatim: "Blagoslovi, vladiko, oboje". A svećenik blagoslivljajući oboje govori: "Pretvorivši ih Duhom Tvojim Svetim".


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 13 post(ov)a ]  Idi na stranu 1, 2  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr