www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 26 lis 2020 00:10

Vrijeme na UTC [LJV]

Započni novu temu Odgovori  [ 190 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 05 vel 2020 08:18 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova

Podijelio: 31 zahvala
Zahvaljeno je: 21 zahvala
Fran26 napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
Da , slažem se s tobom :)
Treba pružiti ruku kad se netko otvori a ne cjepidlačiti...hvatati se nevažnih stvari

Pusti! Takvi su ti naši ljudi.

Hrvoje Hrki napisao:
Šteta što nema Jobice da i on kaže neku...bio je zanimljiv lik, i teološki nevjerojatno potkovan

Da je Jobica (zvani Timotej) ovde, sve bi bilo drugačije. Sad to je da je.. Ali nije.

Hrvoje Hrki napisao:
Možeš otvoriti nešto, mada je dosta toga već otovoreno i sažvakano...a nisam siguran i ima li ovdje uopće sugovornika za to...i ovaj forum se sveo na 3-4 osobe??
Izgleda da vjera i teološke teme zanima sve manji broj ljudi?

Istina. Puno toga je već napisano. Al da znaš Hrki koliko toga imam za stavit ovde. Tone toga. I to doslovno tone. Od pojedinih autora imam tone toga, sve zajedno je valjda za jedan šleper. :lol: Šteta što je dosta toga na engleskom, rađe bi da imam na hrvatskom pa da svi mogu razumjeti. Toliko zanimljivih tema. Ne kužim zake se tolika djela ne prevode na hrvatski?! :l30:

Hrvoje Hrki napisao:
PS: odlična stvar od juritmiksa...bio bi dobar dj...meni je inače najbolji period glazbe 80-sete!... I NAŠE -DOMAĆE I SVJETSKE!

Baš jaka stvara. Osamdesete su općenito manje-više jake.

Šta imaš od knjiga na hrvatskom?...imaš li šta od sv. alfonsa ligurija? ili od sv. franje saleškog? šta imaš od ivana goluba

80-te su stvarno najplodonosonije godine cjelokupne glazbe...kod nas posebice jak novi val , u svijetu tada u igri i rock, i pop, i elektro-pop, i disco , počeo i hip/hop-rap...uglavnom svi žanrovi se zbili u tih 10 godina!

Svoje Preljubljene Zaručnice
amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 08:26 
Odsutan

kopitar napisao:
Znači imamo dva pogleda na razlog Isusova utjelovljenja.

1. Koji ti zastupaš a za koji nisam siguran da je i jedini a to je:

- da je jedini razlog Isusova dolaska praroditeljaski pad u grijeh zbog čega su izgubili milost koju Krist treba da vrati svojom žrtvom, smrću i uskrsnućem.

Zbog tog inzistiranja na samo tom jedinom razlogu se javljaju sljedeći problemi:

Koji nastaju kad neko postavi ovakvo izuzetno potrebno pitanje ( a po vama glupo pitanje "šta bi bilo kad bi bilo")

Da li su Adam i Eva bili besmrtni prije pada i dali bi živjeli vječno u zemaljskom raju da nisu sagriješili?

To pitanje otvara i druge povezane stvari a to su:

- znamo da KC priznaje naučnu teoriju evolucije a po tome mogućnost da stvaranje nije bilo bukvalno kako opisuje knjiga postanka.
Po tome dolazi u mogućnost da Adam i Eva nisu povijesne osobe već simbolično označavaju prvog čovjeka i prvu ženu.

- drugi problem je da ako Isusa Krista stavljamo kao središte i cilj života (Kristocentričnist) te ako ga razumijemo kao onog koji jedini istinski posjeduje život vječni i besmrtnost, onda je nemoguće da Adam i Eva vječno žive u zemaljskom raju, budući da su od materije- zemlje sazdani kao i čitav svemir, koji je materija po prirodi a kao takva ne može trajati vječno. Dakle njihova potreba za utjelovljenim Bogom je suštinska te oni bez obzira na grijeh nebi mogli živjeti vječno na zemlji.

- zatim pogrešno razumijete "smrt "prije i SMRT posle pada.

Mislim da njihova smrt ili prelazak iz vremena u vječnost nije ništa samo po sebi loše dok su bili u milosti te im se ništa značajno nebi dogodilo, po meni se ovo i nemože nazvati smrću u pravom smislu riječi.

Prava smrt je ona koja je došla padom u grijeh i gubitkom milosti, koja čovjeka može vječno odvojiti od Boga i u tome treba gledati problem sa smrti.

Zatim ako postavljamo samo grijeh kao razlog Isusovog dolaska , mi ga zapravo stavljamo u centar koji na neki način uvjetuje i samog Boga i primorava na postupanje .

Bog koji je samo savršenstvo ne može djelovati samo po principu popravljanja štete.
Odluka da Bog postane čovjek je vječna kao i Bog i ne može ovisiti od okolnosti grijeha.
Ne postoji nešto što Boga iznenađuje te on onda postupa ili mjenja odluku.

To se kosi sa savršenim znanjem Boga koji sve stvari vidi u potpunoj aktuelnosti a ne na način predviđanja ili predznanja. Njemu je jednako aktuelan i prvi i posljednji trenutak vremena i povjesti ne da bi on kao nešto čekao da se dogodi nego jednostavno zna kao da se upravo sad događa i prvi trenutak stvaranja i posljednji jer je Alfa i Omega , prvi i posljednji.

2. koje ja zastupam i koje je Isto tako mišljenje crkve i crkvenih otaca +Augustine, Bazilija i dr.) a to je potreba svete razmjene u kojoj Bog postaje čovjek da bi čovjek postao bog .

A ti ni ostali na forumu se niste ni malo zadržali i razmislili oko ovoga kao da za to nikad niste čuli i kao da je nevažno i nebitno ali s druge strane maksimalno naglašavate grijeh praroditelja i samo u tome vidite razlog.

Ono što mene čudi, nije to što vi pretjerano naglašavati samo ovaj razlog jer oko njega se niko ne spori i on zaista postoji nego što potpuno negirati ovaj drugi, unatoč crkvenom učiteljstvu i ocima.

Moja debata sa Giovijem na forumu KO
http://www.katolicki.info/forum/viewtop ... 780#p39780

kopitar » Čet lis 25, 2018 18:14 je napisao/la:
Po meni je ovo glavni razlog:

460 Riječ je postala tijelom da postanemo “zajedničari božanske naravi” (2 Pt 1,4): “Razlog radi kojega je Riječ postala čovjekom, i Sin Božji, Sinom čovječjim jest da bi čovjek, ulazeći u zajedništvo s Riječju i primajući tako božansko posinjenje, postao Sinom Božjim”.”Zaista Sin Božji je postao čovjekom da nas učini Bogom”.”Jedinorođeni Sin Božji, hoteći nas učiniti dionicima svoga božanstva, uzeo je našu narav da bi, postavši čovjekom, ljude učinio bogovima”.

Bez ovoga ni Adam nebi živio vječno u zemaljskom Raju..

A zašto ti misliš da je ovo nužno : to je potreba svete razmjene u kojoj Bog postaje čovjek da bi čovjek postao bog .
I pojasni nam malo šta je to...kako čovjek postaje Bog?

Po meni je točna ona 1. teza , koju si spomenuo....istočni grijeh , grijeh prvih ljudi itd

amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 09:09 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova

Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Vjeroispovjest: Katolil
Status: U braku
Hrvoje Hrki napisao:
kopitar napisao:

- da je jedini razlog Isusova dolaska praroditeljaski pad u grijeh zbog čega su izgubili milost koju Krist treba da vrati svojom žrtvom, smrću i uskrsnućem.

Zbog tog inzistiranja na samo tom jedinom razlogu se javljaju sljedeći problemi:

Koji nastaju kad neko postavi ovakvo izuzetno potrebno pitanje ( a po vama glupo pitanje "šta bi bilo kad bi bilo")

Da li su Adam i Eva bili besmrtni prije pada i dali bi živjeli vječno u zemaljskom raju da nisu sagriješili?

- znamo da KC priznaje naučnu teoriju evolucije a po tome mogućnost da stvaranje nije bilo bukvalno kako opisuje knjiga postanka.
Po tome dolazi u mogućnost da Adam i Eva nisu povijesne osobe već simbolično označavaju prvog čovjeka i prvu ženu.

- drugi problem je da ako Isusa Krista stavljamo kao središte i cilj života (Kristocentričnist) te ako ga razumijemo kao onog koji jedini istinski posjeduje život vječni i besmrtnost, onda je nemoguće da Adam i Eva vječno žive u zemaljskom raju, budući da su od materije- zemlje sazdani kao i čitav svemir, koji je materija po prirodi a kao takva ne može trajati vječno. Dakle njihova potreba za utjelovljenim Bogom je suštinska te oni bez obzira na grijeh nebi mogli živjeti vječno na zemlji.

Mislim da njihova smrt ili prelazak iz vremena u vječnost nije ništa samo po sebi loše dok su bili u milosti te im se ništa značajno nebi dogodilo, po meni se ovo i nemože nazvati smrću u pravom smislu riječi.

Prava smrt je ona koja je došla padom u grijeh i gubitkom milosti, koja čovjeka može vječno odvojiti od Boga i u tome treba gledati problem sa smrti.

Zatim ako postavljamo samo grijeh kao razlog Isusovog dolaska , mi ga zapravo stavljamo u centar koji na neki način uvjetuje i samog Boga i primorava na postupanje .

Bog koji je samo savršenstvo ne može djelovati samo po principu popravljanja štete.
Odluka da Bog postane čovjek je vječna kao i Bog i ne može ovisiti od okolnosti grijeha.

To se kosi sa savršenim znanjem Boga koji sve stvari vidi u potpunoj aktuelnosti a ne na način predviđanja ili predznanja. Njemu je jednako aktuelan i prvi i posljednji trenutak vremena i povjesti ne da bi on kao nešto čekao da se dogodi nego jednostavno zna kao da se upravo sad događa i prvi trenutak stvaranja i posljednji jer je Alfa i Omega , prvi i posljednji.

2. koje ja zastupam i koje je Isto tako mišljenje crkve i crkvenih otaca +Augustine, Bazilija i dr.) a to je potreba svete razmjene u kojoj Bog postaje čovjek da bi čovjek postao bog .

A ti ni ostali na forumu se niste ni malo zadržali i razmislili oko ovoga kao da za to nikad niste čuli i kao da je nevažno i nebitno ali s druge strane maksimalno naglašavate grijeh praroditelja i samo u tome vidite razlog.

Ono što mene čudi, nije to što vi pretjerano naglašavati samo ovaj razlog jer oko njega se niko ne spori i on zaista postoji nego što potpuno negirati ovaj drugi, unatoč crkvenom učiteljstvu i ocima.

460 Riječ je postala tijelom da postanemo “zajedničari božanske naravi” (2 Pt 1,4): “Razlog radi kojega je Riječ postala čovjekom, i Sin Božji, Sinom čovječjim jest da bi čovjek, ulazeći u zajedništvo s Riječju i primajući tako božansko posinjenje, postao Sinom Božjim”.”Zaista Sin Božji je postao čovjekom da nas učini Bogom”.”Jedinorođeni Sin Božji, hoteći nas učiniti dionicima svoga božanstva, uzeo je našu narav da bi, postavši čovjekom, ljude učinio bogovima”.

A zašto ti misliš da je ovo nužno : to je potreba svete razmjene u kojoj Bog postaje čovjek da bi čovjek postao bog .

Po meni je točna ona 1. teza , koju si spomenuo....istočni grijeh , grijeh prvih ljudi itd

Samo je Bog po prirodi besmrtan,vječan,bespočetan itd.
Sve ostalo čitava tvorevina i sva stvorenja uključujući čovjeka kao krunu stvaranja a koji je stvoren kao ikona Božija je po prirodi smrtna i ima svoj početak i kraj.
Dakle čovjek i sva tvorevina je po prirodi smrtna ali sa mogućnošću koju Bog daje može postati besmrtna tj.po milosti a nikako po prirodi vječan koju ima samo Bog.
Zato je potreba za utjelovljenim Bogom od presudnog značaja za našu besmrtnost.
Jer sam Bog uzima našu propadljivu prirodu stvorenja a kroz nju i čitav materijalni svemir da bi ga kroz svoju besmrtnu prirodu zauvjek vezanu za našu smrtnu učinio besmrtnom ili kako oci kažu OBOŽIO...

Atanasije Aleksandrijski piše "Bog je postao čovek da bi čovek postao bog", a slična tvrdnja se može pronaći i kod drugih crkvenih otaca. Oni nazivaju čoveka "bogom po blagodati" i povlače znak jednakosti između spasenja i oboženja.[
Čovjek mora postati Bog po milosti da bi živio vječnno.

Ljubljeni,
sad smo djeca Božja
i još se ne očitova što ćemo biti.
Znamo:
kad se očituje, bit ćemo njemu slični
jer vidjet ćemo ga kao što jest."

" Doista, stvorenje sa svom žudnjom iščekuje ovo objavljenje sinova Božjih:
20 stvorenje je uistinu podvrgnuto ispraznosti - ne po svojoj volji, nego zbog onoga koji ga podvrgnu - ali u nadi.
21 Jer i stvorenje će se osloboditi robovanja pokvarljivosti da sudjeluje u slobodi i slavi djece Božje.
22 Jer znamo: sve stvorenje zajedno uzdiše i muči se u porođajnim bolima sve do sada."

Isus Krist je zauvjek postao Pravi Bog i pravi čovjek a budući da se radi o Bogu njegovo utjelovljenje u vremenu nije ograničeno već se automatski proteže i na vječnost te stoga On kaže u Ivanu 3,13 " i niko se ne pope na nebo doli onaj koji siđe s nema, sin čovječji koji je na nebu.
Tu govorimo o preegzistenciji IK kao Bogočovjeka i prije utjelovljenja tu. atemporalnost IK(Isusa Krista).

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 09:16 
Odsutan

kopitar napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
kopitar napisao:

Samo je Bog po prirodi besmrtan,vječan,bespočetan itd.
Sve ostalo čitava tvorevina i sva stvorenja uključujući čovjeka kao krunu stvaranja a koji je stvoren kao ikona Božija je po prirodi smrtna i ima svoj početak i kraj.
Dakle čovjek i sva tvorevina je po prirodi smrtna ali sa mogućnošću koju Bog daje može postati besmrtna tj.po milosti a nikako po prirodi vječan koju ima samo Bog.
Zato je potreba za utjelovljenim Bogom od presudnog značaja za našu besmrtnost.
Jer sam Bog uzima našu propadljivu prirodu stvorenja a kroz nju i čitav materijalni svemir da bi ga kroz svoju besmrtnu prirodu zauvjek vezanu za našu smrtnu učinio besmrtnom ili kako oci kažu OBOŽIO...

Atanasije Aleksandrijski piše "Bog je postao čovek da bi čovek postao bog", a slična tvrdnja se može pronaći i kod drugih crkvenih otaca. Oni nazivaju čoveka "bogom po blagodati" i povlače znak jednakosti između spasenja i oboženja.[
Čovjek mora postati Bog po milosti da bi živio vječnno.

Ljubljeni,
sad smo djeca Božja
i još se ne očitova što ćemo biti.
Znamo:
kad se očituje, bit ćemo njemu slični
jer vidjet ćemo ga kao što jest."

" Doista, stvorenje sa svom žudnjom iščekuje ovo objavljenje sinova Božjih:
20 stvorenje je uistinu podvrgnuto ispraznosti - ne po svojoj volji, nego zbog onoga koji ga podvrgnu - ali u nadi.
21 Jer i stvorenje će se osloboditi robovanja pokvarljivosti da sudjeluje u slobodi i slavi djece Božje.
22 Jer znamo: sve stvorenje zajedno uzdiše i muči se u porođajnim bolima sve do sada."

Isus Krist je zauvjek postao Pravi Bog i pravi čovjek a budući da se radi o Bogu njegovo utjelovljenje u vremenu nije ograničeno već se automatski proteže i na vječnost te stoga On kaže u Ivanu 3,13 " i niko se ne pope na nebo doli onaj koji siđe s nema, sin čovječji koji je na nebu.
Tu govorimo o preegzistenciji IK kao Bogočovjeka i prije utjelovljenja tu. atemporalnost IK(Isusa Krista).

Možeš li biti malo precizniji...dao si puno citata pa nije jasno koji citat se najviše referirara na tvoju tezu?
U kojem dijelu svoga bića, svoga čovještva ili svoga entiteta ( u kojem svom dijelu) čovjek postaje Bog?

Kako ti tumačiš ovaj navod "Čovjek mora postati Bog po milosti da bi živio vječno

amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 09:44 
Odsutan

Čovjek kako katekizam govori posjeduje besmrtnu dušu.
Ali kad govorimo i čovjeku onda razumijemo samo cijelini i dušu i tijelo dok razdvajanje na etintete nije čovjek.
Duša bez tijela je fantom a tijelo bez duše je leš.
Biblijski kad kažemo duša misli se na čitavo biće ili čovjeka.
Ni katekizam kad govori o besmrtnoj duši ne misli na samo jedan dio nego na čitavog čovjeka.
Dakle čovjek jeste potencijalno besmrtan ali po milosti a nikako po prirodi tj. da je on sam ili jedan njegov dio npr. duša odmah stvorena besmrtan.
Adam i Eva i da nisu sagriješili bi na kraju svoga života moralu umrijeti jer nisu bili po prirodi besmrtni nego po milosti odnosno Isus Krist bi došao i da nisu sagriješili jer je nužnost njegovog utjelovljenja za Adama i Evu od presudnog značaja.
Da Bog nije postao čovjek ni nebi mogli živjeti vječno.
Ovo je nužno jer Bog ne djeli besmrtnost čarobnim štapićem nego čitavim svojim bićem.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 10:34 
Odsutan

kopitar napisao:
Ali kad govorimo i čovjeku onda razumijemo samo cijelini i dušu i tijelo dok razdvajanje na etintete nije čovjek.
Ni katekizam kad govori o besmrtnoj duši ne misli na samo jedan dio nego na čitavog čovjeka.
Dakle čovjek jeste potencijalno besmrtan ali po milosti a nikako po prirodi tj. da je on sam ili jedan njegov dio npr. duša odmah stvorena besmrtan.
Adam i Eva i da nisu sagriješili bi na kraju svoga života moralu umrijeti jer nisu bili po prirodi besmrtni nego po milosti odnosno Isus Krist bi došao i da nisu sagriješili jer je nužnost njegovog utjelovljenja za Adama i Evu od presudnog značaja.
Ovo je nužno jer Bog ne djeli besmrtnost čarobnim štapićem nego čitavim svojim bićem.

Kad sam te to pitao baš sam mislio na čovjekovu dušu...ali nisam ti htio sugerirati

Mislim da kada su adam i eva sagriješili da su tada postali smrtni...mislim da nisu pogriješili ,da bi tjelesno bili besmrtni , ka o i duša
imaš li neki izvor koji potkrepljuje tezu da bi umrli da nisu počinili grijeh u Edenu?
Odakle ti uvjerenje da je Kristov dolazak i za adama i za evu bio nužan

Imaš li neki citat od katoličkih otaca ( bazilije, ivan zlatousti isl.) koji nesporno tvrde baš to?

Ja kolko se sjećam iskonskog grijeha adama i eve, mislim da su oni tek tada tjelesno postali smrtni...da grijeha nije bilo živjeli bi vječno....to je tada bio raj , Eden je tada bio raj

ali nevezano za ovu proširenu priču na adama i evu, mi i dsaje ostaje od tebe neodgovoreno:
kako to da Isusovim dolaskom na zemlju ČOVJEK POSTAJE BOG???

Da li je danas svaki čovjek poslije života Isusa Krista zbilja Bog???

Bog je sveznajući, svemogući , besmrtan , neograničeni Stvaratelj itd...tko je od 33. g. n.e do danas od ljudi na zemlji to isto, tj. tko je od ljudi polsije kRista Bog ??
budući da će tvoj odgovor moguće biti : nitko nije bog , barem ne u pravom smislu, onda ako bude odgovor taj
podpitanje, a u kojem smislu smo onda Bog???
Jer u samom pitanju nisi spominjao da smo bogovi u figurativnom smislu, da je to metafora isl.
Bez ikakvih ograda si tvrdio da čovjek postaje Bog , što nije točno

amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 11:48 
Odsutan

Hrvoje Hrki napisao:
kopitar napisao:

Kad sam te to pitao baš sam mislio na čovjekovu dušu...ali nisam ti htio sugerirati

Mislim da kada su adam i eva sagriješili da su tada postali smrtni...mislim da nisu pogriješili ,da bi tjelesno bili besmrtni , ka o i duša
imaš li neki izvor koji potkrepljuje tezu da bi umrli da nisu počinili grijeh u Edenu?

Imaš li neki citat od katoličkih otaca ( bazilije, ivan zlatousti isl.) koji nesporno tvrde baš to?

Ja kolko se sjećam iskonskog grijeha adama i eve, mislim da su oni tek tada tjelesno postali smrtni...da grijeha nije bilo živjeli bi vječno....to je tada bio raj , Eden je tada bio raj

ali nevezano za ovu proširenu priču na adama i evu, mi i dsaje ostaje od tebe neodgovoreno:

Bog je sveznajući, svemogući , besmrtan , neograničeni Stvaratelj itd...tko je od 33. g. n.e do danas od ljudi na zemlji to isto, tj. tko je od ljudi polsije kRista Bog ??
budući da će tvoj odgovor moguće biti : nitko nije bog , barem ne u pravom smislu, onda ako bude odgovor taj
Jer u samom pitanju nisi spominjao da smo bogovi u figurativnom smislu, da je to metafora isl.

Ne u figurativno već doslovno.
Bog je doslovno postao čovjek.
Pristao je da postane smrtno stvorenje, znači uzima u sebe propadljivu materiju i sjedinjuje sa svojim božanstvom u jednu osobu Bogočovjeka Isusa Krista u kojem su dvije prirode Božanska i naša ljudska.
Te kroz Isusa Krista mi svi a kroz nas i čitava tvorevina postajemo oboženi i vječni ili besmrtni jer postajemo kao On Bogovi ali po milosti bez ovoga nebi bio moguć život vječni koji je jedino u Bogu i koji nam predaje tako što nam daje sama sebe. Mi bukvalno postajemo sinovi Božiji dionici njegove Božanske prirode.
Sve što se događa sa IK događa se i sa nama.
On je začetnik života u po njemu je sve stvoreno.
Po IK su stvoreni Adam i Eva a on je njihov pralik.

Naš život vječni isključivo ovisi o IK i njegovom spasenjskom djelu i bez uskrsnuća nema života vječnog u zemaljskom Raju. Zato bi Krist kao začetnik života svakako došao jer kroz njega primamo život vječni.

Ako bi vječno živjeli u Raju onda nam Krist nebi ni trebao.
Zato cijelo vrijeme pokušavam reći da sve moramo promatrati Kristocentrično, a ne odvojeno bilo da govorimo o stvaranju ili svršetku svijeta.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 12:10 
Odsutan

Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 38 zahvala
Vjeroispovjest: katolik
tratinčicamala napisao:
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
tratinčicamala napisao:
"Neka bude proklet"... to je dobra poznata stara ..."izreka" :D
Moj "problem" s Bonifacijom i Valtrotom je taj što je diže na ravninu dogme.. on bi najradije napisa 11.u zapovid.

Između neba i zemlje ..ništa osobno.. ni u ljutnji... ali ako bi ikoga tribalo prijavit a ja ne bi nikoga...onda ste to vi zbog Bučevićke. Neko nezrel će to ovde pročitat ... i otić će kod nje.... i eto ti zla a moglo se izbjeć.
Promoviranje new agea...a ma na katoličkom forumu... pa da je digdi drugdi... mislim....jel...
(Ništa osobno samo ukazujem što vidim da je opasno..ja to shvaćam ko svoju dućnost.. isto ko i za Bonifacija)

Tko ti brani...prijavi.
Pusti te floskule "ništa osobno"...kako bi bilo osobno?
.NIKAD NISAM PROMOVIRALA BUČEVIĆKU; SPOMENUH JE U KONTEKSTU.
"Netko nezrel će pročitat i otić kod nje", a jesi smiješna. Pun ju je you tube, a netko će "otić kod nje" jer je spomenuh. Što, ni ime se ne smije spomenuti, jer "opasnost!" :?
A proklinjanje ti je "dobro poznata stara izreka"??? To je nešto najgore što čovjek (posebno neki što se nazivaju vjernicima) može napraviti.
Mislim...svatko ima pravo na svoje mišljenje.
I one priče iz davnine, koje stavljaš...Možda nije loše za čitati, ponešto...No, nešto sam vidjela...neki mladić što se izobličio od bluda, neka takva priča...Valjda nešto iz srednjeg vijeka...nevjerovatno...Opasno bi bilo da netko neuk TO čita, a ne moje spominjanje Bučević.
Da tako nešto stavi čudak sa foruma, ne bi me čudilo, no navodno mlada osoba...Pa, opet, mislim, svatko ima svoju pamet...

Ne brani meni niko ja ne želim prijavljivati. Eto na.. Nije floskula zato to kažem ništa osobno jer znam da će ona druga strana izvući podatke od moje šukunbabe i neke stvari niđe veze nego sve šta se skuplja u čoviku pa izgovorit. Kakve veze sad ima srednji vijek i što stavljam o ispovidi? To mi možete reć nevezano za sad. Plus to nije srednji vijek nego je svježe...

To o staroj izreci on vam je sve lipo objasnia jeste li vi to pročitali šta vam je napisa, ja san u šali to rekla dobra stara izreka. Malo prolistajte o našoj vjeri pa će vam ta rečenica bit poznata. To nije nikakvo "proklinjanje" u tom smislu u kojem vi inzistirate.

Da stojim iza toga netko će ofrlje pročitat o Bučevićki na katoličkom forumu i pomislit ništa loše. Ne mislim naravno sad da ste vi jedini i isključivi krivac što neko ode na njene videiće... pa dajte shvatite me jedan put u pravom kontekstu.

ok..nema veze što ste je spomenili u redu...bilo prošlo.. kažem ako tada nitko nije reagira na to .. barem u smislu da se zamoli da se više dotična ne promovira... što ćemo druge prijavljivat... pa ne pritimo si smrću.

Kao prvo : Ja nisam forumski frik da bih tražila tvoje podatke...ili vidim primjese paranoje?
Kao drugo : Spomenula Bučević samo u smislu da svojim govorima ili uradcima nastoji biti vesela, pozitiva, a da ovdje fali malo pozitive, that's all...prestanite me više prozivati zbog nje...rekoh i da sam čitala knjigu kojoj je predgovor napisao papa Franjo, u katoličkom duhu je pisana, a gotovo isti scenario kao kod nje, kako mislite, kako se postavite, tako će vam i biti...Baš sam ja navukla bijes njenih fanova, jer sam je kritizirala...što god kažem, nekome smeta...uglavnom, nisam njezin fan...imam mozak da rasudim.

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 13:17 
Odsutan

kopitar napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
kopitar napisao:

Ne u figurativno već doslovno.
Bog je doslovno postao čovjek.
Pristao je da postane smrtno stvorenje, znači uzima u sebe propadljivu materiju i sjedinjuje sa svojim božanstvom u jednu osobu Bogočovjeka Isusa Krista u kojem su dvije prirode Božanska i naša ljudska.
Te kroz Isusa Krista mi svi a kroz nas i čitava tvorevina postajemo oboženi i vječni ili besmrtni jer postajemo kao On Bogovi ali po milosti bez ovoga nebi bio moguć život vječni koji je jedino u Bogu i koji nam predaje tako što nam daje sama sebe. Mi bukvalno postajemo sinovi Božiji dionici njegove Božanske prirode.
Sve što se događa sa IK događa se i sa nama.
On je začetnik života u po njemu je sve stvoreno.
Po IK su stvoreni Adam i Eva a on je njihov pralik.

Naš život vječni isključivo ovisi o IK i njegovom spasenjskom djelu i bez uskrsnuća nema života vječnog u zemaljskom Raju. Zato bi Krist kao začetnik života svakako došao jer kroz njega primamo život vječni.

Ako bi vječno živjeli u Raju onda nam Krist nebi ni trebao.
Zato cijelo vrijeme pokušavam reći da sve moramo promatrati Kristocentrično, a ne odvojeno bilo da govorimo o stvaranju ili svršetku svijeta.

----------------------------------------------
Ne slažem se
Mi nismo Bog jer ne možemo napraviti npr. ni 0,0000001 posto šta Bog može
Ja se slažem da je bOg postao čovjek ( Bogočovjek) , ali da je čovjek -ljudi postali BOg to ne!

Slažem se da naš život vječni ovisi samo o IK i njegovom spasenjskom djelu
ali da smo mi već sada Bogovi to ne...čak i one duše koje se poslije posljednjeg suda spase ne postaju Bog , nego samo imaju vječni život s Bogom...to je velika razlika, ili po tebi nije??

Ja nisam tvrdio ovo: Ako bi vječno živjeli u Raju onda nam Krist nebi ni trebao.
Nama se raj tek otvorio dolaskom Isusa...ja sam govorio o Adamu i Evi koji su bili u raju ,a ne o potomcima adama i eve!pogledaj moj raniji post

Uglavnom, usredodotoči se na ovo: treba razlikovati besmrtnu dušu i smrtno tijelo
gdje poslije zemaljske smrti ide tijelo ,a gdje duša
gdje mogu sve završiti duše?
šta se događa polsije zadnjeg suda sa dušoama i tijelima?

u teologiji se koristi pojam " pobožanjstvjenje"...ali to nije sinonim da su svi ljudi kao Bog ili da postaju Bog...ako se i kaže nešto u tom smilsu to je figurativno
Nikada čovjek neće biti Bog, ni u raju !

Misliš li ti da će ljudi u raju biti Bog, evo odgovori na to precizno

amen

Vrh
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2020 14:13 
Odsutan

Naravno da neće nikad čovjek biti Bog po prirodi ali uzmi u obzir da imamo Bogočovjeka Isusa Krista koji je pravi Bog i pravi čovjek te u tom smjeru treba gledati i na naše oboženje ....mi će mo zauvjek ostati ljudi po svojoj prirodi ali po milosti postajemo i Bogovi jer smo slika Isusa Krista. Razlkuješ valjda što znači Bog po prirodi i Bog po milosti.

Vrh
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 190 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]