www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 10:03

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće
Autor Poruka
PostOvaj post je obrisan od dujam na 06 sij 2019 19:48.
Razlog: q
PostPostano: 06 sij 2019 19:49 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
francesco1 napisao:
Dragi brate Dujam,uopce mi nije nakraj pameti tebi dijeliti nekakve duhovne savjete,pa zar savjet da moliš uopće mozemo smatrat savjetom.Meni je molitva jedno od temelja duhovnog života,i smatram da je to univerzalno za sve nas,daj mi citat kojeg sveca koji ce me razuvjeriti.Ti ako misliš iole ozbiljnije kročit duhovnim svijetom,ubaci je u svoje prioritete,to je moje misljenje,a ti kako hoces.Jer inače spajaš nespojivo.Evo ti još jedan citat vezan za to od sv.Ljudevita;
Dragi subrate, ako želiš živjeti po modi današnjeg vremena i izgubiti dušu; to jest, ako s vremena na vrijeme želiš sebi dopustiti pokoji smrtni grijeh, da bi ga kasnije čim prije ispovjedio, ili pak izbjegavati samo najočitije i najskandaloznije grijehe, brinući se da očuvaš samo svoje prividno poštenje, dakako da ti nije potrebno toliko moliti ili izmoliti toliko krunica. Dovoljno ti je na brzinu izmoliti pokoju molitvicu ujutro i navečer, koju krunicu koju si dobio za pokoru, te kada ti se prohtije, nesabrano promrmljati nekoliko desetica Zdravomarija. Ne treba ti više da bi živio kao formalni kršćanin. Ako bi manje molio, na putu si da postaneš raspušteni slobodnjak“



Ti jednostavno svaki post bubnes nesto. Ma dzaba je tebi molitva kad ti ne vidis sta pise;

Dragi subrate,...

Kome on ovo pise? Pa ne mozes izvlacit misli svetaca i davat ih kao savjete svakome. U Crkvi imas duhovnike. Ako tebi duhovnik govori da svaki dan molis 3 krunice, samo naprijed. Iako sumnjam da ce to duhovnik rec muskarcu. Meni moj duhovnik to ne savjetuje. Ti za pokoru mozda dobijes 50 oce nasa, a ja jedan, a netko mora postit o kruhu i vodi. I sad ti dodes mrtav hladan i tvrdis da nema duhovnosti bez svakodnevne molitve. Pa ima, naravno da ima. Kao Katolik si duzan ned ic na misu, i nikakav drugi oblik poboznosti nije nuzan, upravo zato sto se svaki covjek razlikuje.
Muskarcima, opcenito, ne lezi svakodnevno vrsenje poboznosti, kao sto to lezi zenama. Samo sto ljudi citaju redovnike pa misle da i oni tako trebaju, i onda forsiraju, bas kao sto i ti forsiras, a zaboravis da si ti u sakrmentu bas kao i redovnici, ali u drukcijem jelte? Ti si duzan izvrasavat sto si obecao bogu u braku, a nikakve svakodnevne krunice. To su gluposti par excellence. Evo ti Ivancic o muskarcima;


" "Moj muz nece moliti kuci s djecom,eto to je zlo" - Ne nije zlo. Nego je zlo sto ga moras tjerati na to...I onda djeca vide da se otac necka .A zasto? Zato sto je drugaciji po naravi. On ce sutit, a vi zeno i djeco molite.." - Tomislav Ivancic



Mene je sramota (nije me sramota to se tako kaze lol) da ja, koji ne molim svakodnevno objasnjavam ovako duhovne stvari vama starijim jarcima. Pa ti nisi redovnik da molis svaki dan. Redovnik nije u sakramentu braka, pa nema te obveze stoga on moze svaki dan molit krunicu.

El Scorpio normalno da ce ti bit neprirodno forsirat necije duhovno iskustvo, a pogotovo svakodnevno izvrsavanje poboznosti kao sto to zene rade. Jel primjecujes kako i fran i francesco govore jednako o muskarcima i zenama? Njima je duhovnost - duhovnost.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2019 20:47 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
dujam napisao:
Sad sam zbunjen. Meni je duhovnik rekao da se kanim ulazenja u bilokakve duhovnosti osim odlaska ned na misu. I da se samo prekrizim prije spavanja. Meni sad nije jasno, kog ja da slusam?

Svaki imalo normalano čovjek će slušat duhovnika. Nezamislivo mi je da slušam savjete nekog tipa sa internet-žabokrečine. :roll: Dobro, godinama sam slušao savjete dobrog učitelja i prijatelja Jobice (zvanog Timotej), al njegov glavni savjet je ionako glasio otprilike ovako: nikad nemoj slušat mene, uvijek slušaj Crkvu, crkvene poglavare, razne svece i duhovne pisce. To ti je i moj savjet Dujkane. Nikad nemoj slušat nekog sa internet-žabokrečine, uvijek slušaj Crkvu, crkvene poglavare, razne svece itd. I da! Dobro ti je reke duhovnik. Toga se i drži. Ne zato kaj ti ja velim, nego zato kaj ti je on reke. :)

dujam napisao:
Ti i francesco govorite jedno..

Pusti ti to kaj mi govorimo, drži se onog kaj ti Crkva, razni sveci i tvoj duhovnik govore. Mislim, drži se. Drži se toga ako hoćeš. Nije da te netko sili na to. :l30:

dujam napisao:
Je li moguce da svakodnevno odlazenje na sv misu i svakodnevna molitva moze nekom napravit kontraefekt? Da. Je li svakodnevna molitva i svakodnevno odlazenje na sv misu cilj? Da. Dakle, ne mozes ti preko noci doci na cilj. Ne mozes forsirat duhovnost. Mozes pokusat zivit tako i pogledaj rezultate; pogledaj Bonifacija.

Ako bu to zdrava duhovnost, duhovnost kakvu Crkva naučava, posebice ona duhovnost koja se može pronaći u spisima raznih sveca, sigurno da ti ne bude škodilo. Kao što se pokazalo kroz povijest. Ako postaneš fanatik ko Elvis Duspara ili razne Duspara diljem svijete, onda ti bu škodilo.

dujam napisao:
Dakle, svaki pojedinac da bi postao svetac ne treba odjednom pocet ono gore cinit sto si ti rekao, jer moze bit lose za njega s obzirom an neciju situaciju. Imas sv Augustina koji ocito to nije trebao cinit dugi niz godina, i tko zna koliko jos ljudi. Nije duhovni put za svakog jednak, niti postoji sablona da se postane svetac.
Ono gore sto si ti napisao jest cilj, ali do njega se dolazi razlictim putovima, a taj put nekad moze bit natrpan grijesima i valjanjem u blatu dugi niz godina. Tako da ic dijelit bilokakve duhovne savjete nekome je cisti fail.



Čak grijesi, od kojih neka nas Bog sačuva u svojoj dobroti, postat će božanskom Providnošću na spasenje onima koji su Božja svojina. Nikada David ne bi dosegnuo dubinu svoje poniznosti da nije pao u grijeh niti bi se Magdalena ikada uzdigla prema visini svoje ljubavi prema Bogu da joj nije tako mnogo oprošteno i nikada joj ne bi bilo oprošteno da nije sagriješila. Smijem li ovoga Boga ne nazvati velikim umjetnikom milosrđa? Našu bijedu on pretvara u ljupkost, a sama zmija, od koje strahujemo, mora služiti po njemu na spasenje naših duša. Kaži mi, što neće njegovom rukom postati iz patnje koja te zadesi? Ako ti ikada patnja pogodi dušu, onda reci svojoj duši da je sve dobro ako ona ljubi svoga Boga. Baci li ti Bog nečistoću sramote na oči, neka tvoje oko baš po tome zadobije čist pogled. A baci li te on na pod kao nekoć svetoga Pavla, neka tvoj pad postane uskrsnuće. Sv. Franjo Saleški "Misli"


Koliko ima putova koji vode do Boga? Toliko koliko ima i ljudi. Put svakoga čovjeka posve je osoban i unutar iste vjere. Joseph Ratzinger "Sol zemlje"


Svaki život ima vlastiti poziv. Svaki život ima vlastitu šifru i svoj put. Nijedan život nije jedan od mnogobrojnih istovrsnih primjeraka. Joseph Ratzinger "Bog i svijet"


Koliko duša toliko vjera? Možda bi bolje bilo reći: Stupnjevi vjere! Spektar vjere! Jasnoća i nejasnoća, sigurnost i nesigurnost, cjelovitost i manjkavost vjere. Jedno je sigurno: vjera je u ljudima uza svu svoju identičnost veoma raznolika. Ni dva čovjeka ne vjeruju jednako. Što god se prima, prima se prema načinu i mogućnosti čovjeka koji prima- izražava temeljnu istinu da je čovjek u sebi i neizreciv, i nepredvidiv i apsolutno zaseban. Vjera je, vidjeli smo, najosobniji čovjekov čin i stav. Stoga je nužno izražena i obojena njegovim osobnim proživljavanjem, njegovim usvajanjem, njegovim radom i marom, njegovom savjesnošću i odanošću. Njegovim predajama i promjenama, rastom i duševnom snagom. Čovjek bi mogao reći: Koliko ljudi, toliko vjera! A to znači da svaki čovjek mora izreći vjeru i proživjeti je na svoj osebujni i naponovljiv način. Mijo Škvorc "Vjera i nevjera"




Da. Tak bi to nekak bilo. Jel?! Pa opet, u kojoj god prilici ili neprilici pojedini čovjek bio, cilj mu je čim prije ustati, čim prije vratiti se Bogu. Ili, ako već jest u milosti Božjoj, cilj mu je da tako i ostane.



Pavao kaže;


Rim 5,20-6,2 A zakon nadođe da se umnoži grijeh. Ali gdje se umnožio grijeh, nadmoćno izobilova milost: kao što grijeh zakraljeva smrću, da tako i milost kraljuje pravednošću za život vječni po Isusu Kristu Gospodinu našemu. Što ćemo dakle reći? Da ostanemo u grijehu da milost izobiluje? Nipošto!



Čekati da se nešto dogodi, da prođu godine u grijehu pa da onda izobilova milost?! Kako Sv. Pavao kaže: Nipošto! Čekati da budeš kao Sv. Augustin ili Jeronim, ne znam baš. Nije to put.


dujam napisao:
Ti se igras Boga ako tvrdis da znas sto je dobro u odredenom trenutku za spas necije duse.


Nitko nemere znati šta je u pojedinom trenutku dobro za nekog. Svi mogu znati ono šta Crkva uči da je dobro u svakom trenutku za svakog od nas.


dujam napisao:
Ne slazem se da to ne moze bit dobro.

Onda se slažemo da se ne slažemo. :l30:



El Scorpio napisao:
I meni je ovo zbunjujuće. Koji je smisao štancat krunice, ako znaš da glavom nisi u molitvi, samo zato da bih na kraju dana mogao reći kako obavljam neki vid pobožnosti. Zašto se siliti na molitvu sam zato jer sam ja sam sebe uvjerio da ću jedino tako napredovati na duhovnom putu, a na tom putu malo toga ide silom.

Bez brige. Nitko te na ništ ne silil. Crkva nikoga od nas ne prisiljava na ništa. Niti pa smo dužni šta raditi. Svaki od nas živi kako hoće. Ja prvi ne živim kako Crkva naučava. I dobro vidim koje su posljedice toga;


Jr 2,19 Opačina te tvoja kažnjava, otpadništvo te tvoje osuđuje. Shvati i vidi kako je teško i gorko što ostavi Jahvu, Boga svojega, što više nema straha mog u tebi” - riječ je Gospoda Jahve nad Vojskama.



Zamisli ove riječi. Ha?! Zamisli to. Shvati i vidi kako je teško i gorko što ostavi Jahvu, Boga svojega, što više nema straha mog u tebi. Bože dragi! Koliko istine u ovome. Strašno nešto. I nitko me na ništa ne sili. Ni jedan svećenik mi ni rekle: zašto te nama ne misi ili ispovijedi. Na meni je. Pitanje je kad će sa ta oholost jednom skršit, kad će doći do one rečenice:

"Prigni već jednom svoju oholu glavu, budi od srca ponizan i nauči se, Bogu za ljubav i za pokoru svojih grijeha, strpljivo podnositi svaki križ!"


Samo da mi je do ispovjedaonice, šepajući, ako treba, i puzajući. Sve je odmah drugačije. Bog ima strpljenja, trebamo i mi imat strpljenja sami sa sobom. Samo da ne ispadne da to budu godine strpljenja. "Bdijte dakle jer ne znate dana ni časa!." Često puta su nam poniženja potrebna, kako kaže psalmista;



Ps 119,67 Prije nego bjeh ponižen, lutao sam, ali sada tvoju čuvam riječ.



I nama je to potrebno. Poniženje je lijek. Nekad ni to ne pomaže. Netko će od nas možda ustrajat u naposluhu do samog kraja. Ako smo pri zdravom razumu, moramo moliti da to nebumo mi.



dujam napisao:
Mene je sramota (nije me sramota to se tako kaze lol) da ja, koji ne molim svakodnevno objasnjavam ovako duhovne stvari vama starijim jarcima. Pa ti nisi redovnik da molis svaki dan. Redovnik nije u sakramentu braka, pa nema te obveze stoga on moze svaki dan molit krunicu.

Hoće li netko svaki dan molit krunicu, neku od bezbroj drugih molitva, nije da nema širok odabir, sasvim je svejdno. Šta kome najbolje odogovara, tako neka i čini. Jel će netko kroz dan provest sat, pola sata ili 20 minuta u molitvi, svaki neka vidi kako mu odgovara. Hoće li netko zazivat kroz dan bezbroj puta ili samo 10 puta: Isuse! Smiluj se meni grešniku. Sasvim je svejedno. Nema nikakvih normi. Bitno je samo ovo;


Mt 26,41 Bdijte i molite da ne padnete u napast! Duh je, istina, voljan, no tijelo je slabo.


Mk 14,38 Bdijte i molite da ne padnete u napast. Duh je, istina, voljan, no tijelo je slabo.


Lk 22,40 ..reče im: "Molite da ne padnete u napast!"


Lk 22,46 Što spavate? Ustanite! Molite da ne padnete u napast!


Kaže;


Lk 12,35-37 Neka vam bokovi budu opasani i svjetiljke upaljene, a vi slični ljudima što čekaju gospodara kad se vraća sa svadbe da mu odmah otvore čim stigne i pokuca. Blago onim slugama koje gospodar, kada dođe, nađe budne!


O tome se ti radi. I ne manje bitno, kako kaže ovaj čovjek koji piše pod nickom francesco1, citiram;


francesco1 napisao:
...nije nakraj pameti tebi dijeliti nekakve duhovne savjete..



Ja sam još na Kajinovoj razini, iako ne bi trebao biti, koji kaže;


Post 4,9 Zar sam ja čuvar brata svoga?


Budimo realni: za sebe ne brinim, niti trenutno činim ono šta pišem da bi trebalo činiti, teško bi se onda moglo reći da brinem za druge. Svaki od nas ima odabir kako će i šta će. No, bez obzira na tvoj ili moj odabir, nauk Crkve ostaje isti: Moliti se dragom Bogu, ispovijedati se, prisustvavat sv. misi, pričestiti se. I kako već kome odgovara. Ostalo su finese. Hoćeš dva puta tjedno na misu, tri, samo nedeljom?! Na tebi je. Jedno je sigurno: tijelo Kristovo i sv. misa nikom ni naškodila. Izopačena duhovnost je, sveta misa i tijelo Kristovo ne. Da sad ne idem po 157 citata o toj temi.


Druga stvar: bome je i ovaj čovjek u pravu kad kaže;

francesco1 napisao:
....zar savjet da moliš uopće mozemo smatrat savjetom.

Da moliti trebaš znaš i sam. I zašto trebaš moliti znaš sam. Da sad ne idem po 157 citata o molitvi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2019 21:01 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Dujam razumijes se u molitvu ko ja u opus Ratizgera ili Tome Akvinskog.Tebi je definicija molitve valjda jos ona sa vjeronauka,molitva je razgovor s Bogom,a slika molitve su ti bakice sa crnim šudarima kako mole krunicu prije Mise.
Sramotiš se stari..
Imaš tri stupa duhovnog rasta;duhovni život(ali onaj kršćanski)a to su Sakramenti,izbjegavanje teškog grijeha i vježbanje u krepostima,drugi ti je molitva,treći je spoznaja samog sebe..Ako ti šteka bilo koji od ta tri,nema duhovnog rasta,nema shvati.To veli i sv.Faustina,kod duhovnog rasta nema stagnacije,ili padaš ili napreduješ..
Problem je ovog trećeg,zato imaš i likove poput Bonija,koji je u suštini okej lik,ali nemanje te samospoznaje čini ga čudakom..


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2019 21:17 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
Fran26 napisao:
Ako bu to zdrava duhovnost, duhovnost kakvu Crkva naučava, posebice ona duhovnost koja se može pronaći u spisima raznih sveca, sigurno da ti ne bude škodilo. Kao što se pokazalo kroz povijest. Ako postaneš fanatik ko Elvis Duspara ili razne Duspara diljem svijete, onda ti bu škodilo.


Ne ne govorim o duspari. Govorim o zdravoj duhovnosti. Pa Boze moj covjek se razvija i nije sve za svako vrijeme. Nekad ti ne odgovara nikakva poboznost. Tocno ovo sto si dole citirao o padu. Dat savjet nekome da moli moze bit poguban savjet. To se pokazalo i osudeno je puno puta od Crkva; tip zlostavljanoj zeni rec; moli Boga za muza. Heh, Crkveni stav vise nije bas takav. Dajem banalan primjer, ali poatna je jasna; davat nekome savjet da moli, pa koliko god on dobronamjeran bio, moze bit poguban i pogresan.

Fran26 napisao:
Da. Tak bi to nekak bilo. Jel?! Pa opet, u kojoj god prilici ili neprilici pojedini čovjek bio, cilj mu je čim prije ustati, čim prije vratiti se Bogu. Ili, ako već jest u milosti Božjoj, cilj mu je da tako i ostane.


Da to je cilj - sto prije. No, ne mozes na silu. Nekad su potrebne godine da netko nesto dosegne, sto netko postigne u tjedan dana. Zato mene nervira kad ljudi skoce na cilj nekog redovnika i misle da su duhovni. Smijesno izgleda. Pa vecina muskaraca u braku sigurno nece molitvom doc do Boga. Poslusaj gore Ivancica. Naravno da ce redovnici tako spoznat Boga, zene i djeca. No muskarac je drugaciji, a posebno muskarac u braku.


Fran26 napisao:
Pavao kaže;
Rim 5,20-6,2 A zakon nadođe da se umnoži grijeh. Ali gdje se umnožio grijeh, nadmoćno izobilova milost: kao što grijeh zakraljeva smrću, da tako i milost kraljuje pravednošću za život vječni po Isusu Kristu Gospodinu našemu. Što ćemo dakle reći? Da ostanemo u grijehu da milost izobiluje? Nipošto!


Pavao je jasan da se grijeh ne treba pravdat. Nitko ni ne sugerira taj put. Ako je tvoje najbolje da sad mozes samo dobro radit svoj posao i ne bit, ono sto se u narodu kaze "govno", onda cemu potreba za usporedivanjem s necijim duhovnim zivotom? Mozda je to najbolje sto ti mozes u ovom trenu dat. Kazem ti, Crkva ne smatra grijehom ako svakodnevno ne molis. Netko u molitvi dozivi Boga, netko u ducanu. Pa sam si pisao o tome koliko se sjecam.



Fran26 napisao:
Nitko nemere znati šta je u pojedinom trenutku dobro za nekog. Svi mogu znati ono šta Crkva uči da je dobro u svakom trenutku za svakog od nas.


Dobro je radit, dobro je stvarat nesto, dobro je pomoc nekome nekad....Svugdje tu ima duhovnosti. Boga se moze spoznat kroz sve i svasta ne samo kroz molitvu.


dujam napisao:
Ne slazem se da to ne moze bit dobro.

Onda se slažemo da se ne slažemo. :l30:



Fran26 napisao:
Budimo realni: za sebe ne brinim, niti trenutno činim ono šta pišem da bi trebalo činiti, teško bi se onda moglo reći da brinem za druge. Svaki od nas ima odabir kako će i šta će. No, bez obzira na tvoj ili moj odabir, nauk Crkve ostaje isti: Moliti se dragom Bogu, ispovijedati se, prisustvavat sv. misi, pričestiti se. I kako već kome odgovara. Ostalo su finese. Hoćeš dva puta tjedno na misu, tri, samo nedeljom?! Na tebi je. Jedno je sigurno: tijelo Kristovo i sv. misa nikom ni naškodila. Izopačena duhovnost je, sveta misa i tijelo Kristovo ne. Da sad ne idem po 157 citata o toj temi.


Nauk Crkve je jasan; nedjeljom na misu sa sakramentima. Post petkom ako posao omoguci.



Fran26 napisao:
Druga stvar: bome je i ovaj čovjek u pravu kad kaže;

francesco1 napisao:
....zar savjet da moliš uopće mozemo smatrat savjetom.

Da moliti trebaš znaš i sam. I zašto trebaš moliti znaš sam. Da sad ne idem po 157 citata o molitvi.


Kako kaze ivancic nek zene i djeca mole!


Zadnja izmjena: dujam; 06 sij 2019 21:24; ukupno mijenjano 1 put/a.

Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2019 21:23 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
francesco1 napisao:
Dujam razumijes se u molitvu ko ja u opus Ratizgera ili Tome Akvinskog.Tebi je definicija molitve valjda jos ona sa vjeronauka,molitva je razgovor s Bogom,a slika molitve su ti bakice sa crnim šudarima kako mole krunicu prije Mise.
Sramotiš se stari..
Imaš tri stupa duhovnog rasta;duhovni život(ali onaj kršćanski)a to su Sakramenti,izbjegavanje teškog grijeha i vježbanje u krepostima,drugi ti je molitva,treći je spoznaja samog sebe..Ako ti šteka bilo koji od ta tri,nema duhovnog rasta,nema shvati.To veli i sv.Faustina,kod duhovnog rasta nema stagnacije,ili padaš ili napreduješ..
Problem je ovog trećeg,zato imaš i likove poput Bonija,koji je u suštini okej lik,ali nemanje te samospoznaje čini ga čudakom..


Tupljeg tipa nisam upozna.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2019 21:34 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 16 lip 2014 22:48
Postovi: 1297
Lokacija: juzno od mjest gdje sjevera nema
Podijelio: 152 zahvala
Zahvaljeno je: 76 zahvala
francesco1 napisao:
Meni je molitva jedno od temelja duhovnog života,i smatram da je to univerzalno za sve nas,daj mi citat kojeg sveca koji ce me razuvjeriti.


Ovo je tocno oblik duhovnosti kojeg se treba klonit svim silama i oruzjem kojim raspolazes; citat svece i onda primjenjivat njihov stil i nacin na sebe, a zanemarivat trenutnu zivu crkvu. Grozno.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 sij 2019 22:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
dujam napisao:
francesco1 napisao:
Dujam razumijes se u molitvu ko ja u opus Ratizgera ili Tome Akvinskog.Tebi je definicija molitve valjda jos ona sa vjeronauka,molitva je razgovor s Bogom,a slika molitve su ti bakice sa crnim šudarima kako mole krunicu prije Mise.
Sramotiš se stari..
Imaš tri stupa duhovnog rasta;duhovni život(ali onaj kršćanski)a to su Sakramenti,izbjegavanje teškog grijeha i vježbanje u krepostima,drugi ti je molitva,treći je spoznaja samog sebe..Ako ti šteka bilo koji od ta tri,nema duhovnog rasta,nema shvati.To veli i sv.Faustina,kod duhovnog rasta nema stagnacije,ili padaš ili napreduješ..
Problem je ovog trećeg,zato imaš i likove poput Bonija,koji je u suštini okej lik,ali nemanje te samospoznaje čini ga čudakom..


Tupljeg tipa nisam upozna.

Tako ti je to moj Dujkane,sritno ti bilo!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 sij 2019 17:36 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
El Scorpio napisao:
Fran26 napisao:
Mališa! Mi smo već sada u raju ili paklu, a da ni sami ne znamo gde smo završili. Koje li ljute ironije. :l30: :-|


Haha, a je, kad bolje razmisliš, tako je. Kad k tome još dodamo činjenicu da nitko od nas nije 'tražio' da bude stvoren, ironija biva još veća. A ugl. popit ćemo pivo, kad dospijemo tamo, gdje god da dođemo lol.

QUOTE:::Kako nije 100 %sigurno da ćemo imati pivo tamo,ja ipak preferiram popiti ga ovdje koliko mognem,za svaku sigurnost.. smajlic1


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 07 sij 2019 18:06 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Prije nego bilo šta napišem Dujkane, moram te strogo prekoriti i upozoriti. Što dulje tvoje izlaganje o molitvi traje, to više postaje, blago rečeno: sumnjivo. Zato te moram upozoriti: pazi šta pišeš ubuduće. Također, moram te upozoriti da bi zbog takvog pisanja mogao završit na ignoriraj listi. Kako je iskustvo često puta dosad pokazalo, samo je jedan korak između upozorenja i liste. Zato pripazi. Da opet ja ne ispadnem "babaroga" na ovom forumu koji ljude kažnjava jer eto, tako mu je došlo. :roll: Šta misliš sa svojim životom činiti, na tebi je, nije moje da u to zabadam "nos". Druga stvar je nauk katoličke Crkve. Ako netko počne otvoreno pisat protiv nauka, i u tome ustraje nakon upozorenja, prisiljen sam kažnjavati. :-|


dujam napisao:
Ne ne govorim o duspari. Govorim o zdravoj duhovnosti. Pa Boze moj covjek se razvija i nije sve za svako vrijeme. Nekad ti ne odgovara nikakva poboznost.

U pravu si. Čovjek se razvija i u duhovnosti postoje "godišnja doba" kako bi to Sv. Franjo Saleški rekao. I nekad čovjek ne može nikako izmoliti. Ali treba se truditi da moli. Čim prije to bolje. Nikako nije rješenje zapustiti molitvu i čekati da ti dođu "nebeski poticaji" na molitvu.

dujam napisao:
Dat savjet nekome da moli moze bit poguban savjet.

Dati nekom savjet da moli spada u duhovna djela milosrđa. Dobro, ne treba pretjerivati. Ne spada. Jer svaki tupsan zna da treba moliti, ili, bi barem trebao znati da treba moliti.

dujam napisao:
To se pokazalo i osudeno je puno puta od Crkva; tip zlostavljanoj zeni rec; moli Boga za muza. Heh, Crkveni stav vise nije bas takav. Dajem banalan primjer, ali poatna je jasna; davat nekome savjet da moli, pa koliko god on dobronamjeran bio, moze bit poguban i pogresan.

Ako Crkva kaže da treba moliti onda treba moliti. Nema se tu kaj dodati ili oduzeti.

dujam napisao:
No, ne mozes na silu. Nekad su potrebne godine da netko nesto dosegne, sto netko postigne u tjedan dana.

Istina da nismo svi isti, pa opet, svi trebamo moliti. Nema duhovnog pomaka ni napretka bez molitve.

dujam napisao:
Zato mene nervira kad ljudi skoce na cilj nekog redovnika i misle da su duhovni. Smijesno izgleda.

Ovaj put si u pravu.

dujam napisao:
Pa vecina muskaraca u braku sigurno nece molitvom doc do Boga. Poslusaj gore Ivancica. Naravno da ce redovnici tako spoznat Boga, zene i djeca. No muskarac je drugaciji, a posebno muskarac u braku.

Nego kako?! Kako bi to muškarac trebao doći do Boga?! I zašto to muškarac ne bi trebao moliti?! Ni vrag da je muškarac previše muževan da bi molio. :roll:

dujam napisao:
Pavao je jasan da se grijeh ne treba pravdat. Nitko ni ne sugerira taj put. Ako je tvoje najbolje da sad mozes samo dobro radit svoj posao i ne bit, ono sto se u narodu kaze "govno", onda cemu potreba za usporedivanjem s necijim duhovnim zivotom? Mozda je to najbolje sto ti mozes u ovom trenu dat.

Koliko svaki od nas trenutno može, može, nitko nikog na ništa ne sili, pa ni sama Crkva.

dujam napisao:
Kazem ti, Crkva ne smatra grijehom ako svakodnevno ne molis.

Ne znam kako Crkva gleda na to, nikad nisam čitao o tome, ali znam da Crkva kaže svaki dan moliti. I sasvim je sigurno da duže zanemarivanje molitve spada u grijeh propusta.

dujam napisao:
Netko u molitvi dozivi Boga, netko u ducanu. Pa sam si pisao o tome koliko se sjecam.

To je druga stvar. Boga se može doživjet svugdje, no to ne znači da molitvu treba zapustiti, ili, ne daj Bože, da moliti ni uopće ne treba.

dujam napisao:
Dobro je radit, dobro je stvarat nesto, dobro je pomoc nekome nekad....Svugdje tu ima duhovnosti. Boga se moze spoznat kroz sve i svasta ne samo kroz molitvu.

Ovaj put si u pravu. No opet, molitva se unatoč tome ne smije zapustiti.

dujam napisao:
Nauk Crkve je jasan; nedjeljom na misu sa sakramentima. Post petkom ako posao omoguci.

Ni sam to nauk Crkve. Ima više toga.

dujam napisao:
Kako kaze ivancic nek zene i djeca mole!

A šta je sa muškarcima?! Kakva ti je ovo podjela na muško i žensko?! Mlado i staro?!


P. U kojim prilikama moramo osobito moliti?

O. Osobito moramo moliti u opasnostima, u napastima i kad nam se približuje smrt. Osim toga moramo često moliti, a dobro je moliti se ujutro, navečer i na početku važnijih dnevnih poslova.

Veliki katekizam sv. Pija X.



KKC 2757 "Bez prestanka se molite" (1 Sol 5,17). Moliti je uvijek moguće. Štoviše, to je životna potreba. Molitva i kršćanski život neodvojivi su.


KKC 2720 Crkva poziva vjernike na redovitu molitvu: dnevne molitve, Časoslov, nedjeljnu euharistiju i blagdane liturgijske godine.


KKC 2742 "Bez prestanka se molite" (1 Sol 5,17); "svagda i za sve zahvaljujte Bogu i Ocu u imenu Gospodina našega Isusa Krista" (Ef 5,20); "molite se u Duhu svakovrsnom molitvom i prošnjom u svakoj prigodi; poradi toga i bdijte sa svom ustrajnošću i molitvom za sve svete" (Ef 6,18). "Nije nam određeno da neprestano radimo, bdijemo i postimo, dok nam je zakon da bez prestanka molimo". Ta neumorna revnost može doći samo iz ljubavi. Borba molitve protiv naše tromosti i lijenosti jest borba ljubavi ponizne, pune povjerenja i postojane. Ta nam ljubav otvara srce za tri jasne i životvorne vjerske spoznaje:


KKC 2743 Moliti je uvijek moguće: vrijeme kršćana jest vrijeme uskrsloga Krista koji je s "nama u sve dane" (Mt 28,20), ma kakve bile oluje. Naše je vrijeme u Božjim rukama: Često i žarko moliti moguće je čak i na tržnici ili na šetnji, te također sjedeći u svojoj prodavaonici, bilo kupujući bilo prodajući, pa čak i kuhajući.

KKC 2744 Moliti je životna potreba. Suprotan dokaz nije manje uvjerljiv: ako se ne prepustimo vodstvu Duha, padamo u ropstvo grijeha. Kako Duh Sveti može biti "naš Život" ako je naše srce daleko od njega? Ništa nije ravno molitvi; ona čini mogućim ono što je nemoguće, i lakim što je teško... Tko moli, sigurno se spašava; tko ne moli sigurno je osuđen.

KKC 2745 Molitva i kršćanski život su neodvojivi, jer je riječ o istoj ljubavi i istom odricanju koje provire iz ljubavi. Ista je sukladnost sinovska i puna ljubavi s nacrtom Oceve ljubavi. Isto je preobrazujuće jedinstvo u Duhu Svetom koji nas sve više suobličuje Isusu Kristu. Ista je ljubav za sve ljude, ljubav kojom nas je Isus ljubio. "Što god zaištete Oca u moje ime dat ce vam. Ovo vam zapovijedam: ljubite jedni druge" (Iv 15,16-17). Bez prestanka moli onaj tko povezuje molitvu s djelima i djela s molitvom. Samo tako možemo smatrati ostvarivim načelo molitve bez prestanka.




O tome se radi. Tvoje izlaganje o molitvi Dujkane je poprilično udaljeno od ovog izlaganja. Ne poprilično, nego je toliko udaljeno da se više ni ne vidi koliko je udaljeno. Zato sam te upozorio. Sa svojim životom raspolaži kako te volja, ali nemoj udarat po nauku Crkve.



Molitva je temelj duhovne građevine; ona je svemoćna. Sv. Josemaria Escriva "Put"

Zrak koji dišemo, kruh koji jedemo, srce koje kuca u grudima nužni su za život čovjeka jednako kao što je molitva prijeko potrebna kršćaninu da bi mogao živjeti kao kršćanin. Sv. Ivan Eudes (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Kao što naše tijelo ne može živjeti bez hrane, tako ni naša duša ne može duhovno ostati na životu bez molitve. Sv. Augustin (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Jednostavno je nemoguće, bez pomoći molitve, živjeti kreposno. Sv. Ivan Zlatousti (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Snaga molitve uistinu je ogromna. Sv. Terezija od Djeteta Isusa (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Molitva je našoj duši ono što je kiša zemlji. Obilno nahranjeno tlo ostat će neplodno ukoliko ga ne zalijevaju česte kiše. Sv. Ivan Vianney (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Nužno je započeti svakodnevno moliti s čvrstom odlukom da ćemo ustrajati u tome. Sv. Terezija Avilska (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Samo onaj tko ustraje u molitvi, traženju i kucanju primit će, naći će i ući. Sv. Ljudevit Montfortski (cit. prema: Francis W. Johnston "Let duše")

Započnite i završite dan molitvom. Dođite Bogu kao dijete. Ako vam je teško moliti, recite: "Dođi Duše Sveti, vodi me, štiti me, očisti moje misli da mogu moliti." Kada molite, zahvalite Bogu za sve Njegove darove, jer sve je Njegovo i sve je Njegov dar. Ako ste kršćanin, možete moliti molitvu Gospodnju, ako ste katolik, Oče naš, Zdravo Marijo, Krunicu, Vjerovanje - sve poznate molitve. Ako vi ili vaša obitelj imate svoje osobne pobožnosti, onda njih molite. Sv. Majka Terezija "Misli, anegdote, molitve"

Zavolite molitvu! Tijekom dana osluškujte potrebu za molitvom i potrudite se moliti. Želite li dobro moliti, morate moliti sve više. Uvijek možete moliti - u svakom trenutku, na svakom mjestu! Nije nužno biti u kapeli ili u crkvi! Sv. Majka Terezija "Misli, anegdote, molitve"




O ovoj temi bi se moglo citirati u nedogled. Podcjenio sam se kad sam napisao, citiram;


Fran26 napisao:
Da sad ne idem po 157 citata o molitvi.

Ima ih valjda bezbroj! :lol:

A tebe sam Dujkane precjenio kad sam napisao, citiram;

Fran26 napisao:
Da moliti trebaš znaš i sam. I zašto trebaš moliti znaš sam.

Što se kaže: pamet u glavu. :-|


francesco1 napisao:
Dujam razumijes se u molitvu ko ja u opus Ratizgera ili Tome Akvinskog.Tebi je definicija molitve valjda jos ona sa vjeronauka,molitva je razgovor s Bogom,a slika molitve su ti bakice sa crnim šudarima kako mole krunicu prije Mise.
Sramotiš se stari..
Imaš tri stupa duhovnog rasta;duhovni život(ali onaj kršćanski)a to su Sakramenti,izbjegavanje teškog grijeha i vježbanje u krepostima,drugi ti je molitva,treći je spoznaja samog sebe..Ako ti šteka bilo koji od ta tri,nema duhovnog rasta,nema shvati.To veli i sv.Faustina,kod duhovnog rasta nema stagnacije,ili padaš ili napreduješ..
Problem je ovog trećeg,zato imaš i likove poput Bonija,koji je u suštini okej lik,ali nemanje te samospoznaje čini ga čudakom..

Tebe Francesco ovde moram prekoriti. Ne strogo prekoriti kao što sam Dujkana, ali prekoriti te morem. Molitva nije nuklearna fizika. Mnoge stare i pobožne žene itekako znaju moliti a da nikad nisu čule za tri stupa duhovnog rasta ili Sv. Faustinu. I na mnogima se vide plodovi te molitve: poniznost, dobrohotnost i ljubav prema drugim ljudima. Moliti može svatko i svagda. Znao pisati i čitati ili ne, bio gladan ili ne. Učenjak i priglup čovjek, jednako mogu moliti. Doslovno svi mogu moliti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr