www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 22:20

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 15 sij 2019 11:15 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
kopitar napisao:
Da li mi budući da blagujemo Mistično tijelo , blagujemo i jedni druge pa i sami sebe?


Moram da priznam grešku na što me upozorio Giovi na forumu KO da sam poistovjetio Krista i crkvu.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2019 12:50 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 10 kol 2017 10:12
Postovi: 658
Podijelio: 27 zahvala
Zahvaljeno je: 43 zahvala
Ja uvijek na misi idem na pričest.Koliki učinak ima pričest na mene,valjda će vrijeme,godine,pokazati...Pokušavam je primiti dostojanstveno,osjetiti koju čast imam,no,izgleda da je za to potrebna velika koncentracija.Ne jedem ništa to jutro prije pričesti,popijem malo čaja,mislim da je to o.k.No,evo što možda nije baš o.k.Stavim malo žvake prije odlaska na misu.Lagano žvaćem cijelo vrijeme.Imam iskustvo žene koja zna biti do mene,ona je o.k.,ali se cijelo vrijeme odmičem zbog zadaha iz usta(njenih).Ne želim nikako da se to,možda,osjeti od mene i zato je komadić žvake tu.Pri pričesti on je gurnut u stranu ustiju.Ha,ha,ovo baš smiješno izgleda dok čitam.No,tako je.Možda će neki ovdje misliti da je to grijeh?Iako mislim da mi Isus neće zamjeriti,tj,nadam se...


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2019 13:07 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Ja uvijek na misi idem na pričest.Koliki učinak ima pričest na mene,valjda će vrijeme,godine,pokazati...Pokušavam je primiti dostojanstveno,osjetiti koju čast imam,no,izgleda da je za to potrebna velika koncentracija.Ne jedem ništa to jutro prije pričesti,popijem malo čaja,mislim da je to o.k.No,evo što možda nije baš o.k.Stavim malo žvake prije odlaska na misu.Lagano žvaćem cijelo vrijeme.Imam iskustvo žene koja zna biti do mene,ona je o.k.,ali se cijelo vrijeme odmičem zbog zadaha iz usta(njenih).Ne želim nikako da se to,možda,osjeti od mene i zato je komadić žvake tu.Pri pričesti on je gurnut u stranu ustiju.Ha,ha,ovo baš smiješno izgleda dok čitam.No,tako je.Možda će neki ovdje misliti da je to grijeh?Iako mislim da mi Isus neće zamjeriti,tj,nadam se...


Žvakaće nije hrana, a razlika je i zašto je uzimaš. Ne da se nasitiš nego radi daha.
Nadam se da na misi ne žvačeš.
Pokušaj tako da ujutro dobro opereš zube i popij dosta vode. Meni pomaže.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2019 15:21 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Ja uvijek na misi idem na pričest.Koliki učinak ima pričest na mene,valjda će vrijeme,godine,pokazati...Pokušavam je primiti dostojanstveno,osjetiti koju čast imam,no,izgleda da je za to potrebna velika koncentracija.Ne jedem ništa to jutro prije pričesti,popijem malo čaja,mislim da je to o.k.No,evo što možda nije baš o.k.Stavim malo žvake prije odlaska na misu.Lagano žvaćem cijelo vrijeme.Imam iskustvo žene koja zna biti do mene,ona je o.k.,ali se cijelo vrijeme odmičem zbog zadaha iz usta(njenih).Ne želim nikako da se to,možda,osjeti od mene i zato je komadić žvake tu.Pri pričesti on je gurnut u stranu ustiju.Ha,ha,ovo baš smiješno izgleda dok čitam.No,tako je.Možda će neki ovdje misliti da je to grijeh?Iako mislim da mi Isus neće zamjeriti,tj,nadam se...



Ti si legenda...samo idi na pričest jer lijek je potreban bolesnima a oni koji misle da su zdravi nek ne idu.

Jednom je svećenik rekao nek pristup na pričest koji su dostojni...tako pristupe samo par osoba a bila puna crkva.

Onda svećenik rekne nek sad prvo pristupe oni koji se smatraju nedostojni jer niko nikad neće biti dostojan mi Pričesti upravo i pristupamo kao lijeku koji nas čini dostojnima.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2019 15:38 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
Postoje neka uvjerenja koja kažu da nismo dostojni primati Pričest svaki dan


Znam iz vlastitog iskustva i iskustva mnogih ljudi koji na Euharistiju idu baš svaki dan, da se nerijetko nađu ljudi koji na svakodnevno Pričešćivanje upozoravaju, u smislu: razmisli jesi li dostojan svaki dan primati Pričest, ili pak, nije ti potrebno svaki dan primati Pričest.

To može dovesti do sumnji i preispitivanja, a čak i do neutemeljenog straha od svete Pričesti.


Zbog toga donosimo katehetsku homiliju o sv. Misi propovjednika i liturgičara, blagopokojnog biskupa banjalučkog mons. Alfreda Pichlera, iz koje doznajte kakav bi odnos katolici trebali imati prema Euharistijskim Isusu i svakodnevnom pričešćivanju.

“Ima toliko stvari, važnih stvari, koje treba iznijeti kad se govori o svetoj pričesti. Ovdje bi trebalo istaknuti osobito tri točke, od kojih bi za svaku točku trebala posebno obraditi.
Prva je želja Krista i Crkve da se kod svake svete mise pričestimo.
Druga je velika opasnost da se sveta pričest primi svetogrdno, nedostojno, sa teškim grijehom na duši. Protiv toga treba upozoriti vjernike.
Treća, još jedna važna stvar, jest – da zahvaljujemo poslije svete pričesti, svaki put. Poslušajmo dakle, danas želju Krista i Crkve da se pričestimo kod svake svete mise.

Pričao mi je preosvećeni pravoslavni episkop Andrej (koji je nekad bio u Banjaluci), da je jedna vrlo pobožna žena u Beogradu, koja svaki dan posti, željela da često prima svetu pričest. I primila je jedanput u crkvi Ružici u Beogradu, primila je drugi dan također sv. pričest, primila je i treći dan; ali je već nastala buna kod onih drugih žena u crkvi. Mal’ je nisu raskinuli. Kažu one njoj; “Čuješ ti, Zoro, nije ovo pura, ovo je pričešće, ovo je tijelo Kristovo!” I ustrašena Zora prestala je dolaziti na sv. pričest. Ja bih ovdje postavio pitanje. Tko tu imao pravo: Oni, koji iz nekog strahopoštovanja odustanu od svete pričesti ili oni, koji dolaze na svetu pričest? Koga ćemo pitati? Pitat ćemo najprije Isusa Krista, a zatim Crkvu; nju vodi Duh Sveti i ona nam mora govoriti istinu.

Najprije Krist! Godinu dana prije svoje smrti Isus Krist je držao vrlo znamenit govor. Najbolje bi bilo da vi, otvorite sv. pismo i nađete Evanđelje po Ivanu, šesto poglavlje. U tom važnom govoru Isus obećava Židovima pričest koju će on njima poslije dati. Isus kaže: “Ovo je kruh koji je sišao s neba”, i pokazuje na sebe; “kruh koji ću ja dati svijetu, to je za život svijeta ” (usp. Iv 6,50-51). Vidite, Isus je htio da svoje tijelo nama pruži u obliku kruha, ne u obliku nekakve rijetke skupoc­jene hrane. U obliku onoga što jedemo svaki dan, u obliku kruha. Zar iz toga ne smijemo zaključiti da je Krist želio da, kao što svaki dan jedemo kruh, tako svaki dan jedemo i njegovo tijelo. On dalje u istom govoru kaže: “Oci naši, kad su prolazili iz Egipta kroz pustinju u obećanu zemlju, jeli su manu” (usp. Iv 6,31). U pustinji nije bilo žita, nije bilo kruha. Onda su Židovi molili Boga i Bog im je 40 god­ina svaki dan davao manu. To je bijelo zrnje koje se moglo jesti. Isus kaže: “Nije vama Bog u pustinji dao pravu manu. Ovo je prava mana” (usp. Iv 6, 32-33). A i manu su jeli svaki dan. Dakle, čini se da je Isusova želja da jedemo i pričest svaki dan. Onda je došla Zadnja večera, uoči smrti, onoga sudbonosnog četvrtka uvečer. Već ste toliko puta čuli kako je tekla Zadnja večera i nije potrebno da vam ponovno to izlažem. Za večerom Isus uzima kruh i kaže: “Uzmite i jedite, ovo je moje tijelo.” Onda uzme čašu vina i kaže: “Pijte iz ovoga svi, ovo je moja krv. Ovo činite meni na spomen.” Pazite, to je prva misa. Misa ima oblik večere i misa jest Gospodnja večera. I sad zamislite, vi ste pozvani na Gospodnju večeru. Ima li smisla da dođeš na Gospodnju večeru i fino gledaš, a ništa ne jedeš? Ako si pozvan na večeru, onda treba jesti. To je jasno. To znači ono “uzmite i jedite”. Ti na tu riječ ne možeš kazati: “Hvala Isuse, ja osjećam da nisam dostojan.” To je Isusov odgovor.

A što kaže crkva? Najprije bih vas podsjetio na neke obrede iz najstarije misne liturgije iz prvih stoljeća kršćanstva. Ti najstariji obredi sačuvani su do danas u istočnoj, pravoslavnoj i grkokatoličkoj Crkvi. Prije pričesti izlazi đakon pred narod pa kaže: “Sveto svetima.” To znači: samo tko je svet, bez teškog grijeha taj smije primi­ti svetinju, pričest. Onda izlazi svećenik pa kaže: “Sa strahom Božjim i vjerom pristupite na pričest!” I znate kako to žalosno izgleda kad još danas svećenik u liturgiji narodu kaže: “Sa strahom Božjim i vjerom pristupite na pričest”, a nitko ne pristupa! Čemu onda služi taj obred? Prva Crkva je shvaćala: kod svake mise se treba pričestiti. I zato je taj obred ušao u Crkvu, jer su se zaista pričešćivali kod svake mise i to ne samo neki nego gotovo svi.

A onda imate i papina pisma. Tu ne bih našao kraja, kad bih vam sve nabrojio. Papa Leon XIII. oko 1880. godine piše jedno pismo i kaže: “Dokinite te neosnovane strahove, uklonite predrasude. Na pričest treba ići kod svake svete mise.” A to još nije ništa prema onome što je papa Pio X. rekao par godina kasnije, kad je u jednoj svojoj enciklici pozvao svijet da djeca rano prime pričest, da se vjernici svaki dan pričešćuju, a ne samo koji put. I ne treba svaki put sv. ispovijed za svaku sv. pričest. Zamislite, jedne godine, kad su njemački katolici htjeli da papa njemačkoj djeci dadne prvu pričest, (papa je znao da Nijemci ne slušaju ono što je on naredio), on je bio pristao ali im je poručio: “Da, ali nijedno ne smije biti starije od osam god­ina.” Onda su Nijemci odustali. Tako je papa strogo pazio da sv. pričest prime svi kod sv. mise, a da djeca čim dođu razumu, dakle sa sedam godina prime pričest. Eto, to je Isusova i crkvena odredba. O njoj nema sumnje. Božja je želja da se pričestimo svaki put kad slavimo euharistiju. Jedino, ako imaš na savjesti težak grijeh koji još nisi okajao i ispovjedio, onda ne smiješ ići na sv. pričest bez ispovijedi.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2019 17:43 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Da li se mi pričešćujemo sa proslavljenim Kristom koji u sebi uključuje i tijelo Crkvu gdje je on Bog i sve u svemu ili sa odvojenim Kristom od Crkve.

Stvarno bi volio da mi neko pomogne u ovome ali svojim riječima a ne kopiranjem katekizma.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2019 18:47 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Da li se mi pričešćujemo sa proslavljenim Kristom koji u sebi uključuje i tijelo Crkvu gdje je on Bog i sve u svemu ili sa odvojenim Kristom od Crkve.

Stvarno bi volio da mi neko pomogne u ovome ali svojim riječima a ne kopiranjem katekizma.


Pričest je primanje pravog Krista.
Ti dobiš hostiju i fizički je ona nepromijenjena.
Ipak, ono što fizičkim očima i jezikom ne primjećujemo, jer duhovno ne osjetimo, mi primamo Tijelo Kristovo.

Krista se nikada ne odvaja od Crkve jer je on stvorio Crkvu i bez Crkve nema pričesti.

Krist i Crkva su nerazdvojni.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2019 18:57 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Billy napisao:
kopitar napisao:
Da li se mi pričešćujemo sa proslavljenim Kristom koji u sebi uključuje i tijelo Crkvu gdje je on Bog i sve u svemu ili sa odvojenim Kristom od Crkve.

Stvarno bi volio da mi neko pomogne u ovome ali svojim riječima a ne kopiranjem katekizma.


Pričest je primanje pravog Krista.
Ti dobiš hostiju i fizički je ona nepromijenjena.
Ipak, ono što fizičkim očima i jezikom ne primjećujemo, jer duhovno ne osjetimo, mi primamo Tijelo Kristovo.

Krista se nikada ne odvaja od Crkve jer je on stvorio Crkvu i bez Crkve nema pričesti.

Krist i Crkva su nerazdvojni.




Tako i ja mislim da primamo Krista koji uključuje Crkvu.
A Crkva je Mistično tijelo njegovo a on sam glava.
Ako smo mi u udovi Tijela- Crkve onda se mi pričešćujemo i sa samim sobom i svim drugima koji su u tom tijelu.

Da li se pričešćujemo i sa Crkvom koja je u Kristu?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 15 sij 2019 19:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Billy napisao:
kopitar napisao:
Da li se mi pričešćujemo sa proslavljenim Kristom koji u sebi uključuje i tijelo Crkvu gdje je on Bog i sve u svemu ili sa odvojenim Kristom od Crkve.

Stvarno bi volio da mi neko pomogne u ovome ali svojim riječima a ne kopiranjem katekizma.


Pričest je primanje pravog Krista.
Ti dobiš hostiju i fizički je ona nepromijenjena.
Ipak, ono što fizičkim očima i jezikom ne primjećujemo, jer duhovno ne osjetimo, mi primamo Tijelo Kristovo.

Krista se nikada ne odvaja od Crkve jer je on stvorio Crkvu i bez Crkve nema pričesti.

Krist i Crkva su nerazdvojni.




Tako i ja mislim da primamo Krista koji uključuje Crkvu.
A Crkva je Mistično tijelo njegovo a on sam glava.
Ako smo mi u udovi Tijela- Crkve onda se mi pričešćujemo i sa samim sobom i svim drugima koji su u tom tijelu.

Da li se pričešćujemo i sa Crkvom koja je u Kristu?


Ne.
Tko je podnio muku na križu? Sam Krist i on je sebe dao nama.
Crkva je lik Marije. Često se prije reklo "matera Crkva".
A opet znamo gdje je Marija tu je Krist.

Jer kada bi se pričešćivali sa samim sobom onda bi i mi imali zasluge u otkupljenju. Znamo da čovjek sam bez Krista ne može dati zadovoljštinu za grijehe.
To je dar Krista nama za spasenje.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 16 sij 2019 09:19 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
To

Stvarno bi volio da mi neko pomogne u ovome ali svojim riječima a ne kopiranjem katekizma.[/quote]

Pričest je primanje pravog Krista.
Ti dobiš hostiju i fizički je ona nepromijenjena.
Ipak, ono što fizičkim očima i jezikom ne primjećujemo, jer duhovno ne osjetimo, mi primamo Tijelo Kristovo.

Krista se nikada ne odvaja od Crkve jer je on stvorio Crkvu i bez Crkve nema pričesti.

Krist i Crkva su nerazdvojni.[/quote]



Tako i ja mislim da primamo Krista koji uključuje Crkvu.
A Crkva je Mistično tijelo njegovo a on sam glava.
Ako smo mi u udovi Tijela- Crkve onda se mi pričešćujemo i sa samim sobom i svim drugima koji su u tom tijelu.

Da li se pričešćujemo i sa Crkvom koja je u Kristu?[/quote]

Ne.
Tko je podnio muku na križu? Sam Krist i on je sebe dao nama.
Crkva je lik Marije. Često se prije reklo "matera Crkva".
A opet znamo gdje je Marija tu je Krist.

Jer kada bi se pričešćivali sa samim sobom onda bi i mi imali zasluge u otkupljenju. Znamo da čovjek sam bez Krista ne može dati zadovoljštinu za grijehe.
To je dar Krista nama za spasenje.[/quote]
Citat:
Citat:



Rekao si prije toga da su Krist i Crkva nerazdvojni?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 30 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 8 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr