www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 16:23

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće
Autor Poruka
PostPostano: 17 sij 2019 13:27 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
El Scorpio napisao:
Nisam ja regairao na pastora niti sam pogledao video - kao da nemam pametnijeg posla, nego na tvoju eksplicitnu tvrdnju kako se u bibliji ne spominje termin trojstvo.


Možemo i ovako reći u Bibliji se spominje Trojstvo to jest ono što ono označava.....spominje se Bog Otac i Sin i Sveti Duh, ali sam Termin Trojstvo se ne spominje.
Što se tiče same vjere potpuno je isto dali kažeš ja vjerujem u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga ili ja vjerujem u Trojstvo.
Dakle prvi kršćani su vjerovali u Trojstvo ali nisu spominjali riječ "Trojstvo" ta riječ je tek kasnije nastala i definirana zbog potrebe da se objasni krivovjercima koji su dovodili u pitanje ovu vjeru.

Sveto Trojstvo ili Sveta Trojica (grč. Τριάδα, lat. Trinitas) hrišćanska je verska dogma utvrđena na crkvenim saborima iz 4. veka, po kojoj je jedan Bog u trima ličnostima (grč. ипостас): Oca, Sina i Svetog duha.[1]

Iako se sama reč trojstvo ne nalazi u Bibliji, verovanje u trojicu (trinitarizam, trojičnost), odlika je većine hrišćanskih crkava i smatra se „centralnom dogmom hrišćanske teologije”.[2] U zapadnom hrišćanstvu preovlađuje mišljenje da je trojična doktrina rezultat dugotrajnog proučavanja Biblije od strane Crkve.[3] Nasuprot tome, Pravoslavna crkva tvrdi da je dogma o Svetoj Trojici deo vere koju je primila usmenim putem od Isusa Hrista preko apostola, i da je kao takva oduvek bila deo vere Crkve.


Tokom istorije, neke hrišćanske zajednice su odbacivale trinitarnu poziciju, naglašavajući Božje jedinstvo (kao što je to u islamu, stub vere), kao npr.: arijanstvo, monofizitstvo (koptska, jermenska i etiopska crkva), modalizam, unitarijanizam. Potpuno odvojenu ljudsku i božansku prirodu Hrista propovedaju nestorijanci. Neke crkve imaju zasebne hristološke teorije, npr.: mormoni, Jehovini


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 sij 2019 15:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 16 ožu 2017 19:26
Postovi: 282
Podijelio: 2 zahvala
Zahvaljeno je: 29 zahvala
kopitar napisao:
Možemo i ovako reći u Bibliji se spominje Trojstvo to jest ono što ono označava.....spominje se Bog Otac i Sin i Sveti Duh, ali sam Termin Trojstvo se ne spominje.
Što se tiče same vjere potpuno je isto dali kažeš ja vjerujem u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga ili ja vjerujem u Trojstvo.
Dakle prvi kršćani su vjerovali u Trojstvo ali nisu spominjali riječ "Trojstvo" ta riječ je tek kasnije nastala i definirana zbog potrebe da se objasni krivovjercima koji su dovodili u pitanje ovu vjeru.

Sveto Trojstvo ili Sveta Trojica (grč. Τριάδα, lat. Trinitas) hrišćanska je verska dogma utvrđena na crkvenim saborima iz 4. veka, po kojoj je jedan Bog u trima ličnostima (grč. ипостас): Oca, Sina i Svetog duha.[1]

Iako se sama reč trojstvo ne nalazi u Bibliji, verovanje u trojicu (trinitarizam, trojičnost), odlika je većine hrišćanskih crkava i smatra se „centralnom dogmom hrišćanske teologije”.[2] U zapadnom hrišćanstvu preovlađuje mišljenje da je trojična doktrina rezultat dugotrajnog proučavanja Biblije od strane Crkve.[3] Nasuprot tome, Pravoslavna crkva tvrdi da je dogma o Svetoj Trojici deo vere koju je primila usmenim putem od Isusa Hrista preko apostola, i da je kao takva oduvek bila deo vere Crkve.


Tokom istorije, neke hrišćanske zajednice su odbacivale trinitarnu poziciju, naglašavajući Božje jedinstvo (kao što je to u islamu, stub vere), kao npr.: arijanstvo, monofizitstvo (koptska, jermenska i etiopska crkva), modalizam, unitarijanizam. Potpuno odvojenu ljudsku i božansku prirodu Hrista propovedaju nestorijanci. Neke crkve imaju zasebne hristološke teorije, npr.: mormoni, Jehovini


Dobro, načelno se mogu složiti s tobom. No, koja je svrha ove tvoje analize? Dobro, u bibliji se ne spominje eksplicitno termin trojstvo, to je uvedeno kasnije i kada osoba/pojedinac/individua kaže da vjeruje u Boga Oca, Sina i Duha Svetog ili da vjeruje u Trojstvo on u principu misli na isto. I što sad? Koje su konkretne reperkusije toga?


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 17 sij 2019 17:17 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
El Scorpio napisao:
kopitar napisao:
Možemo i ovako reći u Bibliji se spominje Trojstvo to jest ono što ono označava.....spominje se Bog Otac i Sin i Sveti Duh, ali sam Termin Trojstvo se ne spominje.
Što se tiče same vjere potpuno je isto dali kažeš ja vjerujem u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga ili ja vjerujem u Trojstvo.
Dakle prvi kršćani su vjerovali u Trojstvo ali nisu spominjali riječ "Trojstvo" ta riječ je tek kasnije nastala i definirana zbog potrebe da se objasni krivovjercima koji su dovodili u pitanje ovu vjeru.

Sveto Trojstvo ili Sveta Trojica (grč. Τριάδα, lat. Trinitas) hrišćanska je verska dogma utvrđena na crkvenim saborima iz 4. veka, po kojoj je jedan Bog u trima ličnostima (grč. ипостас): Oca, Sina i Svetog duha.[1]

Iako se sama reč trojstvo ne nalazi u Bibliji, verovanje u trojicu (trinitarizam, trojičnost), odlika je većine hrišćanskih crkava i smatra se „centralnom dogmom hrišćanske teologije”.[2] U zapadnom hrišćanstvu preovlađuje mišljenje da je trojična doktrina rezultat dugotrajnog proučavanja Biblije od strane Crkve.[3] Nasuprot tome, Pravoslavna crkva tvrdi da je dogma o Svetoj Trojici deo vere koju je primila usmenim putem od Isusa Hrista preko apostola, i da je kao takva oduvek bila deo vere Crkve.


Tokom istorije, neke hrišćanske zajednice su odbacivale trinitarnu poziciju, naglašavajući Božje jedinstvo (kao što je to u islamu, stub vere), kao npr.: arijanstvo, monofizitstvo (koptska, jermenska i etiopska crkva), modalizam, unitarijanizam. Potpuno odvojenu ljudsku i božansku prirodu Hrista propovedaju nestorijanci. Neke crkve imaju zasebne hristološke teorije, npr.: mormoni, Jehovini


Dobro, načelno se mogu složiti s tobom. No, koja je svrha ove tvoje analize? Dobro, u bibliji se ne spominje eksplicitno termin trojstvo, to je uvedeno kasnije i kada osoba/pojedinac/individua kaže da vjeruje u Boga Oca, Sina i Duha Svetog ili da vjeruje u Trojstvo on u principu misli na isto. I što sad? Koje su konkretne reperkusije toga?



Dobro pitanje.

Pa recimo da postoje neki kršćanski talibani koji kažu da samo ono što je u Pismu zapisano to vrijedi pa tako neki od njih potpuno odbacuju Trojstvo kao što su JS . Oni su čak donekle i pošteni jer se drže do kraja svoje bolesne obmane i sa njima je rasprava gubitak vremena.

Ono što je zabrinjavajuće je velika pojava tz Biblijskih kršćana ili kako oni sebe nazivaju novorođeni.
Oni nemaju ništa značajno za ponuditi osim svojih površnih i isključivih tumačenja Pisma uz neprestano citiranje.
Zbog tog nedostatka jedini im je argument da sotoniziranjem službenih i većinskih predstavnika kršćana dobiju što više članova.
Tako da 99 posto njihovog učenja se bazira na teorijama zavjera tipa RKC je bludnica iz otkrivenja , papa je antikrist ,KC je potpuno izdala Krista i prihvatila pogansku doktrine i idolopoklonstvo itd..oni kažu da prihvaćaju samo Pismo i pozivaju se na solascripta a veze nemaju sa normalnim protestantima isto tako oni koriste dio teologije prve crkve i crkvenih otaca i sabora u ono što njima paše tako da koriste neke termine trijadilogije i kristologije.

E sad ćeš reći kakve veze mi imamo s njima i zašto gubiš vrijeme na proučavanje tih sekti i sl.

To govorim jer smatram da sam kao katolik dužan raditi na tome da te ljude upoznam sa normalnom vjerom i načinom razmišljanja te izvučem barem neke iz tih sekti.

Možda se nekima čini da je ovo gubljenje vremena ali svako čini ono što zna najbolje.

Ono što sam primijetio da se mi katolici bojimo rasprava i razgovora o teologiji ....tako da će mo radije razgovarati o pobožnostima , devetnicama , ukazanjima , životopisima ,viđenjima i sl.

Teologija i djela crkvenih otaca to kao nije za nas.

Dosta vremena sam proveo u razgovoru sa pravoslavcima te sam se iznenadio koliku puno njihovi prosječni vjernici poznaju crkvene oce , povijest crkve i Pismo.

Ovdje sam neke teme otvorio kao poticaj da se ljudi više počnu zanimati za teologiju i da se uključe u dijalog sa ostalim kršćanskim denominacijama te ponude zdravu vjeru i nauku.

Meni je žao što na ovom forumu nema ni jednog teologa koji bi ljude zainteresirao da se zaljube u teologiju te počnu više čitati, razmišljati i razgovarati o tome jedni s drugima u obitelji sa prijateljima itd.( nekada su muževi i žene , prijatelji i obitelji razgovarali o teologiji na ulicama velikih gradova)

Trenutno sam na više različitih foruma i grupa.
Neke FB grupe imaju nekoliko tisuća članova iz različitih kršćanskih zajednica ali više od 90 posto su ovi novorođeni i JS i adventisti katolika osim mene nema ni jednog ima nešto malo službenih protestanata i par pravoslavaca. Po meni dolazak više katolika na takve društvene mreže bi donijelo dobrih rezultata a da ne govorim što bi tek teolog mogao napraviti.

S druge strane razgovor o teologiji izoštrava um ii kritičko razmišljanje što nas priprema za vođenje dijaloga i sa onima koji su iz drugih kršćanskih. zajednica.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 05 vel 2019 21:30 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Nastavljamo sa teologijom uz jutarnju kafu:

https://youtu.be/i7fk_RT_n7A


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 06 vel 2019 00:44 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Nastavljamo sa teologijom uz jutarnju kafu:

https://youtu.be/i7fk_RT_n7A


Mi u Hrvatskoj pijemo kavu.
Također pastore ne slušamo. Njihova teologija je teologija novovjeraca i otpadnika.

Kopitaru ti si Spam Boy i širiš zablude.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 vel 2019 13:31 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Imali u starom Zavjetu nekih elemenata koji ukazuju na Presveto Trojstvo.
Odgovor daje teolog Dušan Berđa.

https://youtu.be/3zaUrX_RDgs


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 12 vel 2019 15:20 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Imali u starom Zavjetu nekih elemenata koji ukazuju na Presveto Trojstvo.
Odgovor daje teolog Dušan Berđa.

https://youtu.be/3zaUrX_RDgs


Ovo je katolički forum pa bas ne zanimaju pravoslavni teolozi. Baš vi volio čuti Dušana kaj ima za kazati o blaženom kardinalu Stepincu.
Lik je ziher četnik ko ti.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 vel 2019 10:23 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Nastavljamo dalje sa našom , "teologijom uz jutarnju kafu" gdje nam Dušan objašnjava kako novi zavjet govori o Presvetom Trojstvu.

https://youtu.be/J6l1oW2OQhM


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 vel 2019 12:51 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 01 ruj 2012 14:15
Postovi: 902
Podijelio: 18 zahvala
Zahvaljeno je: 59 zahvala
kopitar napisao:
Nastavljamo dalje sa našom , "teologijom uz jutarnju kafu" gdje nam Dušan objašnjava kako novi zavjet govori o Presvetom Trojstvu.

https://youtu.be/J6l1oW2OQhM


Jel Dušan vjeruje da je Stepinac Svetac?
p.s. Nekog katiličkog teologa ne možeš naći nego Dušana?
A jesi govno!
Osim pravoslavaca ti bi švercao ovdje i protestante iz Srbije.
Svaki međureligijski dijalog mora u sebi imati želju za obraćenjem.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 20 vel 2019 18:22 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 25 kol 2016 09:59
Postovi: 397
Lokacija: Dolina suza
Podijelio: 7 zahvala
Zahvaljeno je: 33 zahvala
Billy popio ban??Uf udba mu ga smjestila :D :D


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 69 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sljedeće

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 16 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr