www.tebe-trazim.com

Pusti samosažaljenje kameno, Duh Sveti će nastanit...srce tvoje ranjeno
Sada je 28 ožu 2024 11:37

Vrijeme na UTC [LJV]




Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
PostPostano: 26 vel 2019 15:04 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
Fran26 napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
Evo i načitani Fran26 sa svojom dobrom arhivom svih važnijih teoloških citata, dogmi, enciklika, parafa iz KKC, Denzingera itd ti lijepo pojašnjava stvari

Lako za mene. Važno je ono šta kažu Sv. Toma Akvinski i Sv. Ivan Damaščanski, obojica sveci i crkveni naučitelji. A oni u ovom slučaju kažu isto što i ti Hrkane. :)



Hrvoje Hrki napisao:
Meni bi bilo npr. puno teže objasniti ili shvatiti kod trojedinog Boga slijedeće iz NC Vjerovanja, a da budem siguran da li je moje tumačenje ispravno :

Vjerujem u jednoga Boga, Oca svemogućega, stvoritelja neba i zemlje, svega vidljivoga i nevidljivoga.
I u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega. Rođenog od Oca prije svih vjekova. Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga. Rođena, ne stvorena, istobitna s Ocem, po kome je sve stvoreno. Koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa. I utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice: i postao čovjekom

U kome je smislu IK rođen od Oca?
Ako je u nekom trenutku rođen od Oca ( mada se i za IK da je rođen prije svih vjekova- šta to U BITI teološki TOČNO ZNAČI?), da li znači da u nekom trenutku u vječnosti je postojao samo Otac ,ali ne i Sin?
Ako su od vječnosti postojali obojica, šta onda znači taj pojam da je IK rođen od Oca?
Kakav je Isus u vječnosti bio prije rođenja od Oca ,a kakav je bio poslije rođenja od Oca?

Meni je puno teže za shvatiti npr. taj teološki pojam...kakvo vi imate tumačenje u vezi toga,..



Trojstvo je tajna (mysterium absolutum) u strogom smislu (usp. DS 3015; NR 38) koja se ne može znati neovisno o nekoj objavi, a i nakon objave ne može je iznutra shvatiti stvoreni razum. Karl Rahner, Herbert Vorgrimler "Teološki rječnik"


KKC 234 Otajstvo Presvetog Trojstva središnje je otajstvo kršćanske vjere i života. To je tajna Boga u sebi samome.


Trojstvo je nesaglediva, neistraživa i najdublja tajna među kršćanima. Po Trojstvu je kršćanstvo zasebna vjera u povijesti ljudskoga roda. Ljudski razum ne može dokučiti Trojstvo. Marijan Mandac (Sv. Augustin "Trojstvo")



Dogme kažu;


God's Nature is incomprehensible to men. (De fide.)


The Trinity of God can only be known through Divine Revelation. (Sent. fidei proxima.)

The absolutely mysterious character of the dogma of the Trinity is, indeed, not defined, but it is contained in the doctrine of the Vatican Council, that among the truths of Faith "there are mysteries concealed in God, which can he known on the basis of Divine Revelation only"; mysteria in Deo abscondita, quae nisi revelata divinitus innotescere non possunt (DH 1795). Christianity has always regarded the dogma of the Trinity as the most fundamental and most profound mystery of Faith. The sublimity of the dogma of the Trinity over natural rational knowledge is indicated in Mt. 11, 27: "None know the Father but the Son, and he to whom it shall please the Son to reveal Him." Ludwig Ott "Fundamentals of Catholic Dogma"



The trinity as a mystery

The Vatican Council has explained the meaning to be attributed to the term mystery in theology. It lays down that a mystery is a truth which we are not merely incapable of discovering apart from Divine Revelation, but which, even when revealed, remains "hidden by the veil of faith and enveloped, so to speak, by a kind of darkness" (Constitution, "De fide. cath.", iv). In other words, our understanding of it remains only partial, even after we have accepted it as part of the Divine message. Through analogies and types we can form a representative concept expressive of what is revealed, but we cannot attain that fuller knowledge which supposes that the various elements of the concept are clearly grasped and their reciprocal compatibility manifest. As regards the vindication of a mystery, the office of the natural reason is solely to show that it contains no intrinsic impossibility, that any objection urged against it on Reason. "Expressions such as these are undoubtedly the score that it violates the laws of thought is invalid. More than this it cannot do. Catholic Encyclopedia



Jednostavno rečeno: nitko to ne može razumjeti niti ti može pojasniti.


p.s.


Pojam 'Bog' nije opojmljivanje Boga, kojim čovjek ovladava Tajnom, nego je to dopuštanje Tajne da bude pojmljenom, tajne koja je uvijek prisutna i koja uvijek izmiče. Ta tajna ostaje Tajna, čak i kada se otvara čovjeku i kada tek tako trajno čovjeka utemeljuje kao subjekta. Takozvani 'pojam Boga', izričiti govor o njemu, riječ i to što mi pod njom podrazumijevamo i što sebi refleksivno nastojimo kazati, može se onda naravno pojaviti iz tog razloga, a čovjek sigurno ne treba izbjegavati ni napor tog refleksivnog pojma. No kako bi ostala dosljedna istini, svaka se metafizička ontologija o Bogu mora uvijek iznova vraćati tamo otkuda je potekla; mora se vratiti transcendentalnom iskustvu upućenosti na apsolutnu Tajnu, egzistencijelnom uvježbavanju slobodnoga prihvaćanja te upućenosti. Ona se događa u bezuvjetnoj poslušnosti prema savjesti, u prihvaćajućem i povjerljivom dopuštanju vladanja neraspoloživosti vlastitoga opstojanja u molitvi i mukloj tišini. Karl Rahner "Temelji kršćanske vjere"


Amen.


p.p.s.


Katolička Crkva proglasila je 426 dogmi. 2/3 njih nije mi razumljivo (ili čak više), mogu samo u njih vjerovati.


Da Fran26, bitno je šta kaže relevantno učiteljstvo,a to je učiteljstvo KC ( ne ni protestantsko, ni pravoslavno)
Gdje si iskopao da ima 426 dogmi ...zanimljivo, tako puno
Slažem se s tobom da ih ima mnogo nama običnim ljudima teško shvatljivih...ali smo dužni kao katolici u njih vjerovati, a ne pobijati ih, koliko god bile teške za shvatiti


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2019 19:50 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:
Da Fran26, bitno je šta kaže relevantno učiteljstvo,a to je učiteljstvo KC ( ne ni protestantsko, ni pravoslavno)

Crkva i samo Crkva. Nije istina ono što je istina, nego je istina ono što Crkva kaže da je istina.

Hrvoje Hrki napisao:
Gdje si iskopao da ima 426 dogmi ...zanimljivo, tako puno

Ludwig Ott "Fundamentals of Catholic Dogma". Čovjek je vrlo pedantno nabrojio sve dogme i uz svaku dogmu stavio mišljanja crkvenih otaca i naučitelja, te raznih koncila kroz povijest. Stvarno dobro knjiga, slično kao Denzinger. Da, stvarno zanimljivo da ih je tako puno. No kad gledaš sa druge strane i ni tako čudno. Kad su ljudi počeli misliti svojim glavama, eto ti problema, i Crkva se morala na neki način zaštititi. A ruku na srce, kroz povijest je bilo raznih "avanturista" i "egzotičnih likova" koji su mislili svojom glavama. :lol:

Hrvoje Hrki napisao:
Slažem se s tobom da ih ima mnogo nama običnim ljudima teško shvatljivih...ali smo dužni kao katolici u njih vjerovati, a ne pobijati ih, koliko god bile teške za shvatiti

Dobro si rekao. Jako dobro razmišljanje. Posebice ovo: "dužni kao katolici u njih vjerovati". Nitko nije dužan biti katolik, svaki katolik je dužan vjerovati ono što Crkva naučava. Naravno, ako doista želi biti katolik.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 26 vel 2019 22:18 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
IZMEĐU NEBA I ZEMLJE napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
kopitar napisao:
Odgovor Hrkiju


1. 1. Je li po tebi tjelesni, utjelovljeni IK postojao prije npr. milijardu godina?



Baš zanimljivo.Dali ste mi misliti.Ovakve rasprave volim. :D



To i jeste cilj , zaljubiti se u teologiju jer onog koga voliš o njemu i misliš dan i noć i onda nije ni bitno ako pogrešiš bitno je koliko ljubiš. Dijete koje voli oca slobodno mu kaže da nerazumije pa i ako treba i kroz ljutnju .
Nemoj nikad dopustiti da ti neko nametne strah o tome da se o Bogu i vjeri ne smije govoriti jer bi mogla nešto pogrešiti a onda slijedi kazna...ne naš Otac nije takav.
Idemo do kraja u ljubavi.
Sv. Pavao moli da ako je moguće da bude proklet samo da spasi braću. A Mojsije traži da uništi njega prvog ako misli uništiti narod. Takva se ljubav traži.
A ne pogledaj me nikad nisam prekršio ni jednu zapovjed niti sam ti ikad išta prigovorio nisam ko oni heretici, čuvao sam svako tvoju dogmu, a sad mi daj što sam zaslužio.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2019 08:14 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 19 srp 2006 14:41
Postovi: 1412
Lokacija: Zagreb
Podijelio: 36 zahvala
Zahvaljeno je: 26 zahvala
kopitar napisao:
Hrvoje Hrki napisao:
kopitar napisao:
Odgovor Hrkiju


1. 1. Je li po tebi tjelesni, utjelovljeni IK postojao prije npr. milijardu godina?



Baš zanimljivo.Dali ste mi misliti.Ovakve rasprave volim. :D



To i jeste cilj , zaljubiti se u teologiju jer onog koga voliš o njemu i misliš dan i noć i onda nije ni bitno ako pogrešiš bitno je koliko ljubiš. Dijete koje voli oca slobodno mu kaže da nerazumije pa i ako treba i kroz ljutnju .
Nemoj nikad dopustiti da ti neko nametne strah o tome da se o Bogu i vjeri ne smije govoriti jer bi mogla nešto pogrešiti a onda slijedi kazna...ne naš Otac nije takav.
Idemo do kraja u ljubavi.
Sv. Pavao moli da ako je moguće da bude proklet samo da spasi braću. A Mojsije traži da uništi njega prvog ako misli uništiti narod. Takva se ljubav traži.
A ne pogledaj me nikad nisam prekršio ni jednu zapovjed niti sam ti ikad išta prigovorio nisam ko oni heretici, čuvao sam svako tvoju dogmu, a sad mi daj što sam zaslužio.[/quote]

S prvim dijelom se slažem
Ali, sa boldanim ne...ako je netko katolik, ili se drži da je katolik, onda dogme mora prihvatiti bez rezreve
Nije katolički nauk i KC, supermarket gdje je svakom katoliku dopušteno da uzme ono što mu odgovara , a odbaci ono što mu ne odgovara
To su napravili reformirani, i vidimo svi dokle je to dovelo!
Ima preko 20 000 reformiranih denominacija ( neki kažu i preko 40 000!)...i do čega je to dovelo...svaki čovjek = svoja vjera!
Kakva je to vjera ako svatko vjeruje onako kako on želi i kako njemu odgovara!


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 27 vel 2019 17:21 
Odsutan
Korisnik s preko 1000 postova
Korisnik s preko 1000 postova

Pridružen: 10 lip 2008 20:55
Postovi: 3438
Lokacija: Santa Fe (New Mexico)
Podijelio: 0 zahvala
Zahvaljeno je: 72 zahvala
Hrvoje Hrki napisao:
Kakva je to vjera ako svatko vjeruje onako kako on želi i kako njemu odgovara!

Jadna. :)


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 28 vel 2019 09:29 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
Ukratko o PI od Ladaria


3. Biblijsko istraživanje u korist PI iznosi:

- Izabranje i vječno predodređenje ISHS.

- Poslanje Sina Božjega u svijet u tijelu.

- Kenosis, Ovaploćenje, smrt i slavno veličanje ISHS, shvaćeni kao etape u silasku od Oca, što svjedoči o sotiriološkoj vrijednosti dijela ISHS.

- ISHS je već bio na skriven način prisutan u povijesti Izraela (1Kor 10, 14; Jn 1, 30; 8, 14:58); posrednik je u stvaranju i održava svijet u postojanju; glava je tijela Crkve i spaja sve stvari; svi proroci i posrednici koji bi bili prije ISHS samo u subordinacijskom smislu u odnosu na njega se mogu zamisliti: on dijelom i osobnošću konstituira eshatološki događaj.

- ISHS ima primat nad kosmosom i saopćava Iskupljenje svima; to Iskupljenje se razumije kao novo stvaranje.

- Sa proslavljenja ISHS počinje kraj zlim silama.
Citat:
Citat:



Gledajući na IK kao onog koji je bio u povjesti( vremenu) a a opet jer je Bog i izvan vremena, možemo na isti način promatrati i Crkvu kao Tijelo kojem je Krist glava te zaključiti da je i Crkva atemporalna.

Znamo da su na gori preobraženja sa Isusom razgovarali Ilija i Mojsije i to u proslavljenim tijelima jer Petar ne bi radio sjenice duhovima a isto tako znamo da je Isus prvenac od mrtvih po kojem je smrt pobijeđena i svima darovan život vječni njegovim uskrsnućem od mrtvih.

Kako su onda Ilija i Mojsije u tijelima prije Uskrsa?

Samo zgleda da su prije Isusa uskrsnuli kao što izgleda da je Abraham stariji od Isusa, gledaju ću iz naše perspektive vrijeme-prostor.

Tako i Uskrs treba staviti osim u povjesnu takođe i u atemporalnu stvarnost jer je onaj koji je uskrsnuo Bog koji je iznad vremena i prostora tako da zasluge uskrsnuća mogu iz vječne perspektive biti primijenjene na Mojsija i Iliju.


Vrh
 Profil  
Citiraj  
PostPostano: 08 vel 2020 23:00 
Odsutan
Korisnik s više od 100 postova
Korisnik s više od 100 postova

Pridružen: 12 lip 2018 18:40
Postovi: 571
Podijelio: 88 zahvala
Zahvaljeno je: 5 zahvala
1. 1. Je li po tebi tjelesni, utjelovljeni IK postojao prije npr. milijardu godina?[/quote][/quote]


Baš zanimljivo.Dali ste mi misliti.Ovakve rasprave volim. :D[/quote]


To i jeste cilj , zaljubiti se u teologiju jer onog koga voliš o njemu i misliš dan i noć i onda nije ni bitno ako pogrešiš bitno je koliko ljubiš. Dijete koje voli oca slobodno mu kaže da nerazumije pa i ako treba i kroz ljutnju .
Nemoj nikad dopustiti da ti neko nametne strah o tome da se o Bogu i vjeri ne smije govoriti jer bi mogla nešto pogrešiti a onda slijedi kazna...ne naš Otac nije takav.
Idemo do kraja u ljubavi.
Sv. Pavao moli da ako je moguće da bude proklet samo da spasi braću. A Mojsije traži da uništi njega prvog ako misli uništiti narod. Takva se ljubav traži.
A ne pogledaj me nikad nisam prekršio ni jednu zapovjed niti sam ti ikad išta prigovorio nisam ko oni heretici, čuvao sam svako tvoju dogmu, a sad mi daj što sam zaslužio.[/quote]

Čak mi je i INZ dala zahvalu.. :b101:


Vrh
 Profil  
Citiraj  
Prikaz prethodnih postova:  Sortiraj po  
Započni novu temu Odgovori  [ 37 post(ov)a ]  Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Vrijeme na UTC [LJV]


Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 19 gostiju


Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži prema:
Idi na:  
cron
Pokreće phpBB® Forum Software © phpBB Group
phpbb.com.hr